No 206 Woensdag 6 Juni 1917 31e Jaargang De Groofe Oorlog. Uitgave vau ie Naaml. Ven». LUCT.OR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: ÏIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers i Oosterbaan Le Cointre, Goes. Bb afgevaardigde voor Goes. In hét Kamerdistrict Goes is de heer tnr. A. F. de Savornin Lohman herko zen. De heer Lohman blijft dus voorloopig nog „de geachte afgevaardigde voor Goes", als hoedanig hij sinds onheugelijke tij den bij allen bekend en door velen be mind is. In 1879 werd de heer Lohman te Goes naar het Lagerhuis afgevaardigd, en daar na telkens herkozen, totdat hij den 17 Februari 1890 tot minister van binnen- landsche zaken benoemd werd. In '92 verscheen hij in het Hoogerhuis, om in 189-1 weer als afgevaardigde voor Goes in de Tweede Kamer 's lands belang te gaan behartigen, in de plaats van den inmiddels overleden mr. Keuchenius. Een gansche reeks van jaren bleef de heer Lohman alzoo ten nauwste verbon den aan dit deel der Provincie, en of schoon dit contact weinige bijzondere gunsten meebracht, waar Lohman steeds de belangen van 't geheele land op 't oog had en zich nimmer heeft willen opwer pen als een pleiter 'slechts voor onze districtsbelangetjes, was er steeds' een hechte band van liefde en achting tus- schen kiezers en gekozene. Deze band is dus weder vernieuwd. De 80-jarige staatsman, de politieke ve teraan, heeft zich nogmaals willen geven. Wij danken hun daarvoor en spreken den wensch uit, dat hem nog de kracht moge gegeven worden, om te doen wat zijn hand vindt te doen. En al is de grijze staatsman niet onze partijgenoot in den engsten zin, toch weten wij ons de tolk van ons a.-r. volksdeel als wij ho pen, dat de heer Lohman ook na deze in meer dan één opzicht merkwaardige parlementaire periode bereid en in staat zal gevonden worden, als volksvertegen woordiger op te treden. Spare de Heere Lohman nog menig jaar voor land en volk. De Kamerverkiezingen. De gisteren gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben in menig district tot verrassingen aanleiding ge geven. Ook in Zeeland moet nog een stem ming plaats hebben, echter niet in het district, waaromtrent reeds enkele da gen geleden het gerucht liep, dat een opposante „Plattelander" een kansje wil de wagen. De zetel van mr. Patijn- (Zierikzee) blijft onbestreden, gelijk die van Lohman (Goes), Fruijtier (Hontenisse), en De Mu- ralt (Oostburg). Alleen in het district Middelburg zal een "formeele verkiezingscampagne gevoerd worden. De heer Hofman, een tegenstan der van de aanhangige Grondwetsherzie ning, zal daar trachten den heer Van Raalte uit het zadel te lichten. Hij is dus candidaat gesteld door de A. T. A. G. (Actie tegen de aanhangige Grondwetsherziening), de groep die on der aanvoering van mr. S. van Houten, den candidaat in Groningen,verzet aan- teekent tegen die herziening. Het spreekt van zelf, dat deze verkie zing ons en de onzen koud' laat. Niette min betreuren wij het ten zeerste, dat het district Middelburg straks het tooneel van een verkiezingsstrijd zal zijn. Denkt eens aan de onnoodige moeite, welke veroorzaakt wordt, en aan de on noodige kosten, die dit spel zullen eischen. De gemeenten kunnen er maar voor op draaien. En het lijdt geen twijfel, of de ge- ee e actie tegen de Grondwetsherziening zal hopeloos in het zand loopen. „De Rotterdammer" schreef ervan: „Ei zat achter deze actie geen poli tiek leven Het waren allerlei verschil- ende motieven van den meest uiteen loopenden aard, die deze mannen van \an Houten tot David Wijnkoop toe tot één strijdbare phalanx moesten verèeni- gen. Maar voor de formatie van zulk een phalanx is nu eenmaal nog iets meer noodig dan een combinatie van persoon lijke wrokkerijtjes. En het is vooral de eenstemmigheid, waarmee de Eerste Kamer de revisie- voorstellen aannam, die in dezen de deur heeft dicht gedaan. Daardoor verdween de laatsté kans, om roet in den grond- wettel ijken schotel te gooien". 'lis dus jammer, dat het district Mid delburg gisteren door een 53-tal „poli ticizoo leelijk gedupeerd is!. Pe Tolgende kamerleden zijn ook bij p. candidaatstelling herkozenvan proest in Alkmaar; Engels in Almelo, lemtrasz in AmsterdamVI, Schaper in Ppmgedam, Koster in Assen, Juten in -"ogen op Zoom, rati Idsinga in Bode De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEH WERKDAG- Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. pczt fl.50 Lose© nummers-0.06 Prijs der Advertentifin. 1—4 regels f 0.60, iedere flegel meer 16 d> 3-maal wordt 2-maai berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard»*. Bewijsnummers 6 cent. graven, de Monté ver Loren in Breukelen, v. d. Velde in Delft, v. Vliet Jn Doe- tinchem, van Veen jn Dokkum, Duijnstee in Druten, Schimmeïpenninek in Ede, van Best in Eindhoven, Sibinga Mulder in Emmen, Oosterbaan in Enkhuizen, Visser van IJzendoorn in Gorinchem, van Doorn in Gouda, Kooien in Grave, Ruijsl de Bee- renbrouck in Gulpen, Ankerman in Har- li,ngen, Fleskens in Helmond, va;n Sasse van IJsselt in 'sHertogenbosch, Rink in Hoogezand, Beumer in Kampen, Brum- meikamp in Loosduinen, Janssen in Maas tricht, Smeenge in Meppel, Kolkman in Nijmegen, van Rijckevorsel in Oosterhout, v. Schaik in Rheden, Bongaerts in Roer mond, Beckers in Sittard, v. d. Molen in, Sliedrecht, Scheurer in Sneek, Duymaer van Twist in Steenwijk, Dresselliuys in Tiel, Arts in Tilburg, Salines in Veen- dam, V. Vlijmen 'in Veghel, Nolens in Venlo, Loeff in Waalwijk, v. Groenendael in Weert, v. Beresteijh in Winschoten, de Wijkerslooth de Weerdesteijin in Wijk bij Duurstede en van Vuuren in Zevenber gen. Tegenover deze 50 districten, waai' de zittende 'leden bij enkele candidaatstel- ling herkozen zijn, staan er 50, waar op 15 dezer stemming moet plaats heb- pen. In de volgende districten vinden dan de aftredende leden twee candidaten te genover zich, een van de A. T. A. G. en een van de jS. D. P.'ers (niet te verwarren met de S. D. A. P.'ers)Amers foort, Amsterdam II, III, IV, V, Vil, Vlll 'en IX (in dit laatste district bovendien nog een winkeliers-candidaat, 'n zekere meneer Oosterbaan), 's Gravenhage I .eri III, Groningen, Haarlem, Hilversum, Rot terdam II en IV, en Utrecht II. In de volgende districten is tegenover de aftredenden enkel een S. D. P.'er ge steld: Arnhem, Beverwijk, Enschedé, Lei den, Rotterdam III en V, Schiedam, Scho- terland, Tietjerksteradeel, Zaandam, Zuid- hom, Zuiphen en Zwolle; in de volgende' enkel een man van de A. A. G.: Am sterdam I, Apeldoorn, Breda,, Deventer, Eist, Haarlemmermeer, Katwijk, Lochem, en Middelburg. In Brielle, Ommen en Ridderkerk een Agrariër. In Dordrecht een S. D|. P.'er en eem Agrariër. In Franeker, Hoorn, Leeuwarden, Rot terdam I en Weststellingwerf een Chris ten-socialist. t In 's Gravenhage II en Utrecht I een man van de A. T. A. G. en een C. S. en in den Helder een Chr. democraat. De a.r. leden Rutgers .(Hilversum) en v. d. Voort van Zijp (Tietjerksteradeel) worden derhalve bestreden; verder Üe c.h. leden Snoeck Henkemans (Apeldoorn), de Visser (Katwijk) en Bichon (wild c.h., Ommen), en de r.k. Bogaardt (Breda),) v. Wijnbergen (Eist) en Bomans "(Haarlem mermeer). Het donkere De R o t.ï e r d. schrijft Het donkere Tien' tegen één dat de „beschaafde" Nederlander invult: Het donkere Zuiden. Daar heerschen de zwartrokken, daar oefent de kerk haai- loodzware heerschap pij, daar is de vrije gedachte in one ere, daar is het al onwetendheid Jjij een op laag peil van moraal staande bevolking. Maar ziet in de laatste dagen zijn uit het Noorden droeve berichten gekomen. De veenbranden brachten Drenthe in opspraak. Een burgemeester met wonderlijke op vatting- van zijn magistrale taak! Schier hondsche ontvangst van wie zich uit Den Haag opmaakten om buljp te brengen Een bevolking, die in tartend egoïs me weigert een hand tot redding uit te steken Verwildering van allen kant. En dat in streken waar liberalisme en modernisme welig tieren, waai' de Kerk de geesten niet verdomt, waar Üe vrije gedachte zich onbelemmerd kan ont plooien. Vaste waarborg voor zedelijke verhef- fing ligt alzoo in de anti-clericale zege ningen niet. Dat heet het donkere Drenthe. Hout-woede. De „Vrijzinnig-Democraat" schrijft: Er raast een houtspeculatie-woede door ons land, die angstwekkend begint te worden. De speculanten en zelfs de ge wone gevestigde handelaren cijferen fiiet meer per boom, maar per boecb. Is de dagbladen annonceeren firma's, dat zij zooveel tienlallen bosschen „in exploi tatie" hebben, wat dan zeggen wil dat ze gereed staan dezen in den letterlijken j zin met wortel en tak uit te roeien. Eigenaars en tusschenpersonen bieden hun hout per H.A. aan. En alle hout woi'dt in deze speculatie-woede betrok ken. Wat vroeger niet geschikt werd ge acht voor 'brandhout, heet thans bij uit stek goed. Of perceelen bosch te jong zijn om te kappen, daar wordt niet naar gevraagd. Hout brandt, goed of slecht, het brandt. En wijl ernstige brandstoffennood ver wacht wordt en groote prijsstijging van wat, branden kan en „builen de distribu tie" blijft, holt de speculatie voort in too- melooze vaart. Reeds wordt bij inkoop in het groot tot veertig gulden toe gevraagd voor duizend K.G., waar de prijs van de beste Ruhr- vlamkolen 27 gld. per 1000 K.G. is. De kleinhandelaren, de straatventers vooral, blijven niet achter in de jacht naar O.W. 4 cent hoorden we vragen voor een blokje hout, waarmee een vuurtje enkele minuten kan worden on derhouden. Is de Regeering voornemens deze spe culatie te laten doorwoeden? Moet het hout straks, als de koude werkelijk gaat nijpen, tegen goud worden opgewogen? Dat ware weinig minder dan een ramp. W aar alle brandstof in de distributie wordt betrokken, zal ook brandhout hierin moeten worden opgenomen. Dan zal tevens voorkomen worden, dat nog langer op de meest roekelooze wijze schier onherstelbare schade wordt toege bracht aan den boschstand van ons land. Lohmannians. De bladen brengen nog eenige Sympa thieke bijzonderheden omtrent den ouden, staatsman Lohman. Ziehier 'n paar bizonderbeden uit het „A i' n h D a g b 1 a d" De heer de Savornin Lohman wees ter receptie een der bezoekers erop, hoe hij de beide bloemstukken, door de Christelijk Historische en door de Antirevolutionaire Kamerclub hem gezonden ter weerszijden van zich had doen plaatsen, en de jubila ris! voegde eraan toe„och, wij behooren eigenlijk bij elkaar, en ik! hoop dat onze partijen nog weer één -worden". Zon het mogelijk zijn? Door iemand was opgemerkt, dat de rozen van onze Kamerclub wat rooder waren getint dan die der andere fractie. Symbool van 'de beide groepen? Conservatiever de Christelijk Histori- schen Misschien meerderen wel, maar Lobman zeker niet. Wij herinneren ons, hoe enkele wekein vóór de behandeling der Stuwadoorswet de grijze Staatsman den wensch te ken nen gaf om dit bedrijf van nabij te zien en de bootwerkers in hun arbeid gade te slaan. Do daad werd bij het woord gevoegd. En zoo gebeurde het, dat op zekeren dag aeon vijfenzeventigjarig Minister van Staat het aandurfde in de Rotterdamse he havens1 de kolen-, erts- en houtbooten,rop en af te klimmen, soms longs' een touw ladder. Niet als belanghebbende, maar als be langstellende in liet lot van de arbeiders hier aan 't werk, zag hij tegen deze in spanning niet op. En de weinige bootwerkers, die wisten wie' het was, die hen opzoeken kwam, hebben gevoeld, dat in dezen man elen hart was, dat ook voor hen klopte. Gelijk zoo vaak .misbruikt, past het woord „conservatief" ook op Lohman niet. ra—Wn—a Beknopt overzicht van den toestand. Omtrent de actie op de Belgische kust, welke gisterenmorgen in een groot deel der provincie Zeeland de menschen uit hun slaap deed wakker schrikken, wordt uit Londen het volgende gemeld: „Hedenmorgen in de vroegte hebben wij de vlootbasis en de werkplaatsen van Ostende onder zwaarivuur genomen. Een groot aantal schoten hadden goede re sultaten. De kustbatterijen beantwoordden het vuur, maar onze strijdkrachten kre gen geen schade. Commandant Tyruhitt meldt: Heden in de vroegte kregen de lichte kruisers en torpedojagers onder mijn bevel zés Duit- sche torpedojagers in zicht. Zij begon nen een gevecht op grooten afstand. Door ons vuur werd de Duitsche torpedojager S 20 tot zinken gebracht en een andere zwaar beschadigd. Wij hebben 7 overle venden van 'de S 20 opgepikt. Wij had den geen verliezen". Het Duitsche communiqué is nog niet in ons bezit, zoodat we niet door ver gelijking een meer juisten indruk van dit zeegevecht kunnen krijgen. Op het Vlaanderen-front zetten de En- gelschen de voorbereiding van hun of fensief, vooral in den Wytschaete-sector, voort. Het Duitsche legerbericht maakt daar melding van aanhoudende en toe nemende artillerie-actie, het Londensche communiqué spreekt van „succesvolle raids" in de buurt van Armentières en Wytschaete ondernomen. Elk oogenblik kan de lang-voorbereide aanval hier los breken. De Oostenrijkers heroverden ten Zuiden van Jamiano een aanmerkelijk deel van de Voor twee weken door de Italianen genomen loopgraven. Tevergeefs wierp de vijand reserves in den strijd. De Oostenrijksche infanterie bleef over de heele linie overwinnaar. Het aantal van de eergisteren door de Oostenrijkers bij Jamiano gemaakte gevan genen bedraagt 171 officieren en 6500 man. In Rusland is de toestand chaotischer dan ooit. Dag aan dag vernemen wij iets, dat op een toestand van anarchie wijst. Wat er precies gebeurt is, zelfs uit de over Stockholm komende berichten, niet op te maken; maar dat er een hopelooze verwarring heerscht, een vol slagen regeeringloosheid, wordt wel waar schijnlijk geacht. En bij zulk een war winkel ïs het begrijpelijk, 'dat Alexejef er Jret bijltje bij neerlegt, en is het niet duidelijk, wat Broessilof, die het opper bevel van Alexejef overnam, zal kunnen uitvoeren. Steeds meer nqemt daardoor de kans toe, dat Rusland als belangrijke factor in Hen wereldoorlog moet worden uitge schakeld, wat natuurlijk van invloed moet zijn op cle andere geallieerden. De Pruisische opper-presidenten en de regeerings-presidenten hebben onder voor zitterschap van den minister van bin- nenlandsche zaken een bijeenkomst gehou den om over het voedingsvraagstuk te spreken. Na verklaringen van den minister van binnenlandsche zaken over den binnen- landschen politieken toestand, en van den staatssecretaris vari buitenlandsche zaken over. de buitenlandsche politiek begonnen de besprekingen over de voedingskwesties en de taak, welke voor de rest van het loopende oogstjaar te vervullen is en over der regeling van het oogstjaar 19171918. Bij de .onverbloemde verklaringen over den ernst van den toestand kreeg men, in aanmerking nemende de bestaande voe dingsmogelijkheden, volkomen zekerheid van kunnen volhouden voor (le rest van dit oogstjaar en voor den nieuwen eco nomischer: toestand tot een zegevierenden vrede bereikt is. Vliegeractie, y De Engelsche admiraliteit meldt: Ma rinevliegtuigen bombardeerden Zondag nacht 't vliegveld van St. Denis-Westrem met goede resultaten. Tegelijkertijd hebben vliegtuigen de vlie gerbasis Van Zeebrugge en de scheepvaart- werken van Brugge aangevallen. Uit Parijs wordt gemeldAls represaille maatregelen tegen de Duitsche bombar dementen op de open stad Bar le Due op 29 en 30 Mei hebben zeven Fransohe vliegers in den nacht van 3 op 4 Mei boven de stad Trier 1.030 kilo projectielen geworpen, tn denzelfden nacht hebben Fransche eskaders overvloedig bommen geworpen op de Duitsche vliegterreinen bij Moorhangc, Habsheimi en Sissome; 16.500 kilo bommen werden geworpen op de barakken, die belangrijke schade op liepen. Andere eskaders bombardeerden hel station van Lushes (Ardennen), de muni tie-depots van Marmerville (ten N. van Reims) ,de stations en depots in de streek van Laon. In den nacht Van 4 op 5 Juni hebben onze vliegers o.a. gebombardeerd het vliegterrein van Colhiar, het station van Thionville, waar- brand uitbrak en het station van Dun sur Meusz, waai' ont ploffingen geconstateerd werden. Gisteren hebben Fransche vliegers 6 Duitsche vliegers naar beneden gehaald. Zeven anderen weiden géwongjen ontred derd in de Duitsche linies te dalen. Nader Wordt geméld, dat nog twee Duit sche toestellen weiden neergeschoten, een op' 25 Mei, een ander op1 3 Juni. Papieren hemden. De Russen aan het front dragen te genwoordig papieren hemden uit Japan. Het klinkt wel een beetje vreemd, maar in het dragen moeten de hemden nogal ■*©evaïien. Ze behoeven Me! gevrassdhe* te worden en zijin ze vuil, dan frommel* men ze tot een propje ineen. Vooral bi koude moeten de papieren hemden gpefl Voldoen, want papier is een sléchte warm tegeleider en verhindert de lichaamswarm te te ontsnappen. Bij warm weder zij» ze natuurlijk erg warm, maar dan prikt men er gaatjes in. De kosten van zulk een hemd zijn gering; Een avondblad met twee bladen bevat genoeg „slof" voor zoo'n hemd. Voor den prijs van 5 ot. heeft men dus niet alleen geestelijk voed sel' maar ook behoorlijke lich;iamsve!r- waiming. Be „Yarra" getorpedeerd. Het stoomschip „Yarra", van de Mee- ■sageries Maritimes, is den 29sten Mei in het oostelijk gedeelte van de Middel- landsche Zee getorpedeerd en gezonken. Er waren 600 personen aan boord. Zee- en-dertig passagiers voor Madagaskar en acht Arabische stokers zijn om het le ven gekomen. Korte Oorlogsberichten. De Rechtbank te Munster heeft ee» 18-ja.rigen handelsbediende tot J.50 Mark boete veroordeeld, omdat hij! het valscbe bericht had verspreid, |dat Duitschliand met Rusland een afzonderlijken vrede zou sluiten. Het Wolff-bureau meldt uit Darm stadt, dat de groothertog bepaalde, diat de naamteeeniug van Nicol'aas II op de schouderstukken en épauletten van het 24e lijfregiment huzaren zal worden ver wijderd en vervangen door het regiments nummer. Volgens (le „Vorwarts" zijln dezeï dagen te Stoel; holm aangekomen twéé af gevaardigden der Indische nationale paf- tij. Ze zullen aan de Vredesconferentie deelnemen en den eisch Van een onaf hankelijk Indië bepleiten. In het Engelsche Lagerhuis deelde kapitein Bathurst, naar wijl in de „'Dai ly News and Leader" van 25 Mei lezen; in antwoord op een vraag van het par lementslid Mac Callum Scott, mede, dat weldra een verordening zou wórden uit gevaardigd, waarbij de verkoop van room voor de consumptie zou worden verbo den. Het parlementslid Gilbert Vroeg, of er dezen zomer eenig gebrek aan melk te verwachten was, (waarop kapitein Bat hurst verklaarde, zich liever niet aan voor spellingen te willen wagen. Met het oog op het bijzonder gtoede weer van den laatsten tijd, meende hij echter, dat de vooruitzichten zeer gunstig waren. De Times van 28, 29 en 30 Mei geeft als Engelsche Verliezen op 438 of ficieren en 11858 minderen. 'In Engeland moeten de eigenaars van jachten opgeven, hoeveel lood er op hun jachten aanwezig is. Een' groep Fransche socialisten be reidt-, evenals een Engelsche groep, de stichting van een Fransoheh arbeiderte en soldatenraad voor. -Blijkens een officiéél bericht van het hoofdkwartier op het Oostelijk front, aldus meldt een Wolfftelegram uit Ber lijn heeft de opperbevelhebber van dat front besloten, tot de oprichting van een vertrouwensraad voor Litauen, bestaande uit de aanzienlijkste personen uit Litauen. De staking te Parijs. He* schijnt, dat in de stakingsbeweging nog geen verandering is gekomen. De naaisters Schijnen hun eischen solidair door te zet ten, zoodat er geen uniformen vervaardigd worden. Op verschillende plaatsen zijn ernstige botsingen voorgekomen. Vele sol daten, die met verlof te Parijs waren, hebben aan de betooging deelgenomen- Hierover schijnt men in Frankrijk zeer gebelgd te zijn. i Het invoeren van de Engelsche week, een dei' voorwaarden van de stakers, zal in de Kamer op hevigen tegenstand1 stui ten. i i Van hoeveel belang het levensmid- delenvraagstuk voor Rusland geworden ie en 'hoezeer het voor Rusland, dat eer tijds op groote schaal graan exporteer de, noodzakelijk geworden is, de geringste levensmiddelenvoorraden te vergrooten, daarvan levert een telegram in de „Car rière della Sera" uit St. Petersburg ee* duidelijk bewijs. Volgens dit telegram zo* n.l. de nieuwe Russische Minister van Oorlog bevel hebben gegeven, in ver schillende fabrieken den munitie-aanmaak! te staken, en zich in plaats daarvan met allo krachten op de vervaardiging va* landbouwmachines en landbouwwerk tuigen toe te leggen. Uit een artikel in de „Nineteenth Century" De afdeeling voor ontplofbare stoffe* aan het Engelsche departement vm m*-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1