Uit dö Provincie, Karknisuws Onderwijs. Prediklieiirteri» Landbouw en Veeteelt. Leestafel Aan den arm van zijn ouden vriend, den heer Van Bijlandt,gevolgd door zijn naaste faniilieledcn, die door de overige leden der Commissie van ontvangst wer den begeleid, trad de jubilaris, onder har telijk applaus der aanwezigen, binnen en begaf zich naar den voor hem bestemden zetel. Onmiddellijk daarop nam Jhr. Mr. Dr. D. J. de Geer, voorzitter der Commissie, het woord. Na een hartelijke toespraak ging spr. over tot de onthulling van liet beeld. Moge het, aldus besloot spr., medewer ken om bij het nageslacht de gedachtenis levendig te houden aan Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman het parlementslid par droit de naissance, den vurigen min naar der waarheid, den nobelen strijder vtior vrijheid en recht". Nadat het luid applaus, hetwelk op deze rede volgde, was verstomd, werd onder opnieuw opklinkende toejuiching het voorloopig door Toon Dupuis in gips uitgevoerd goedgelijkend borstbeeld van d&u jubilaris onthuld, waarbij den tach tigjarigen tevens het album met de na men der deelnemers aan het huldeblijk jverd aangeboden. Onder deze namen komen voor die van H. M. de Koningin-Moeder, de Ministers Cort van der Linden, Treub, Lely en Loudon, den vice-president van den Raad van State, en de leden van den Raad van State de heeren Cool en Harte van Tecklenburg, van den Minister van Staat Dr. A. Kuyper, van vele leden van Eer ste en Tweede Kamer, behoorende tot allo fraction. Na de onthulling van het borstbeeld sprak nog de heer D. Fock, voorzitter der Tweede Kamer. Deze had gewenscht, dat de sluiting der Staten Generaal een .week later had plaats gehad, teneinde den heer Lohman in een openbare verga dering der Tweede Kamer te kunnen hul digen. De jubilaris had daarop recht, want men kon zich de Tweede Kamer een voudig niet vooretellen zonder Lohman, naar wien alle leden zoo gaarne luisteren. Ik hoop, dat de grijze staatsman nog lang tot het Parlement zal behooren, iwaarvan hij een groot sieraad is. En nu was het woord aan den jubi laris zelf, die met aanvankelijk door ont roering zacht klinkende, doch later krach tige stem zijn dank uitte voor de hem gebrachte hulde. De heer Lohman verklaarde buitenge woon getroffen te zijn door hetgeen hij had zien geschieden en hetgeen hij had aangehoord. Het denkbeeld der huldiging was uit gegaan van „De Nederlander", die al is dit blad niet zijn kind, toch nog heel klein was toen spreker tot hoofdredacteur van het orgaan werd geproclameerd. En wat hem nu zoo bijzonder getroffen heeft, is fljat toen het plan van „De Neder lander" bekend werd, zooveel personen van de meest uiteenloopende richting ge vraagd hebben te mogen meedoen. Het heeft hem getroffen, niet omdat hij zou gedooven een allemansvriend te zijn, maar omdat hij gesteld is op de achting en jvaardeering van anderen en omdat hij overtuigd is zijn tegenstanders dikwijls te hebben gekwetst, ook waar zulks niet noodig was. En dit deed hem leed. Als bij nog voor verbetering vatbaar is, zal daartoe zeker medewerken de vele vrien delijkheden, welke hem dezer dagen ook van zijn tegenstanders zijn toegestroomd. In de hulde, hem gebracht, ziet spr. de erkenning van weer een stap voor waarts voor de vrijheid van consciën tie en voor recht voor allen. Daarom is de hulde hem zoo bijzonder aange naam. We gaan door uitbreiding van het kies recht een nieuwe toekomst tegemoet. Spr. ziet daar niet tegenop, .omdat wanneer men open tot het volk zegt hoe de za ken staan, dat volk ten slotte steeds den goeden weg zal opgaanwanneer de volks vertegenwoordiging maar niet vergeet, dat het haar taak is de regels voor het recht vast te stellen en de wetten. Ook op deze rede volgden hartelijke toejuichingen. Na afloop van het offi- cieele gedeelte der plechtigheid werd thee aangeboden, terwijl gelegenheid werd ge geven den jubilaris de hand te druk ken. De eerste, die van deze gelegen heid gebruik maakte, was Dr. A. Kuy per. Brandstoffen en licht in Zuid- Bevelands bodem. Wanneer de spoortrein u brengt van het lieflijk gelegen station 's Heer Arends- kerke naar Goes, ziet ge het prachtige vee in de poelweide grazen. Juist de poel is de plaats waar we wezen moe ten. Hier toch houdt de bodem in wat tegenwoordig productief zou kunnen ge maakt worden, het is toch nog zoo veel eeuwen niet geleden, dat het darink del ven in de poel een groote tak van in dustrie vormde voor de toenmalige be woners van Goes en omstreken. Eer Goes 600 inwoners telde had het in navol ging van andere Zeeuwsche plaatsen zijn zoutkeeten. Deze toch waren het eenige middel van bestaan, en waar kon men beter zout krijgen, en waar was het ge makkelijker te bereiden dan in Zeeland? De tijd was voorbij, dat men expres groote houtvuren aanstak en met zeewater (zout water) bluschte om zout te bereiden; men deed het nu met Zeeuwsche turf, dat werkte veel voordceliger. Men had bemerkt J)ij graafwerken, dat «r onder de bovenlaag der klei veen werd aangetroffen. Men noemde dit d e r r i e. Na deze uitgespit te hebben liet men ze drogen en dit vormde de toen malige Zeeuwsche turf, die zeer goed brandt. Doze derrie, die evenals alle turf- veen eigenlijk bestaat uit vergane over blijfselen eener voormalige plantenwe reld werd na gebrand te zijn met zee water gebluscht; zoo verkreeg men een heerlijk fijn zout. Daar het uitgraven van veen meer voordeel afwierp dan het land als bouwland te gebruiken spitte men veen uit, men bouwde vele zoutkeeten, voerde het zout, dat een goeden smaak had, uit, zelfs tot in het buitenland; dui delijk kan men de sporen der uitgraving nog zien op menige plaats in Zuid- Beveland. Ook buiten de poel, vooral bij dorpen aan zee gelegen. Zou dit weer niet in den brandstof- fennood eenigszins kunnen voorzien? Zeker zou het een groote aanvulling zijn in den a.s. winter. Dat er brandstof in de poel en op menige laag gelegen plaats op Zuid-Be veland aanwezig is behoeft geen nader onderzoek, maar wel zou een onderzoek naar bron- of moerasgas zeker gewenscht zijn. Do geschiedenis leert ons toch, dat zoo men met een stok in den modderigen bodem van slooten of poelen roert, men gasbellen krijgt; wordt op die plaats een nortonbuis geslagen op vrij groote diepte, zoo wordt een uitweg verleend aan het moerasgas. Zeker zal het slaan van een nortonpomp in Zeeland niet gemakkelijk gaan, daar de bekende zandlaag een groote hinder zal zijn. Proefnemingen dienen voorzichtig gedaan te worden; beter nog is het dit aan een deskundige over te laten. Daar dit onderzoek eenige onvermijdelijke onkosten met zich brengt, verdiende aanbeveling in dit geval, het combineeren van al de Zuid-Beveland- sche gemeenten tot het gezamenlijk be talen der te maken kosten, daar er toch een algemeen belang mee gemoeid is. Als men een deskundige aanwijst tot onderzoek, zal zeker tevens het onderzoek naar liet voortbrengen van electriciteit door ebbe en vloed niet verzuimd worden. Mogen deze aanteekeningen bevorderlijk zijn voor verlichting en verwarming ten behoeve der bevolking van Zuid Beveland. De Kr. Goes, Zomermaand I '17. Apotheken. Zondag zal te Goes geopend zijn de apotheek van den heer G. v. d. Hoek; te Middelburg, die van dhr. L. K. van der Hai'st J.Jzn.; te Vlissingen, die van dhr. S. J. En- gering. De commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ont zegd aan Otto Vogel, Duilsch koopman, wonende te Friedrichstadt en aan drie Belgen de gebroeders Allonsius, wonende te Overslag. Allen zijn betrokken bij den smokkelhandel. Middelburg. Naar wij vernemen is aan den heer E. W. Hendrikse op zijn Ver zoek eervol ontslag verleend met 1 Juni als directeur der N. V. Hendrikse en Co's Bankiers en Effectenkantoor te Mid delburg. Goes. A.s. week moeten de Bonboek- jes weder worden omgewisseld. Aan het Distributiebureau Kade D 30 bestaat daar toe gelegenheidMaandag voor de nos. 1600, Woensdag voor de nos. 601-1200, Donderdag voor de hoogeTe nummers. Bonte of blauwe aardappelen zijn bij de aardappelhandelaars volgende week ver krijgbaar. Nieuwe telefoonaanslui tingen: Goes, 129 F. C. A. Hoornick, fruit handel, caf^. „de Kroon"; 130 J. Don- ner Meij'ler, manufacturen en heerenklee» ding; 131 E. Verbeem kruidenier; 132 M. Yeeriis, koloniale waren; 133 Water schap de breede watering bewesten Ier- seke, polderhuis. Waarde, 8 A. van Fraassen, in land- bouwproducten en zaden. Kap el le, 9. Vermelding naast no. 9 wijzigen in: P. Zegers, koopman en com missionair in fruit enz. Goes, no. 28 Korenbeurs enz. wij zigen in 28 hotel „de Korenbeurs". lerseke. Vanaf 1 Juni zal de gasfabriek ten onzent gas leveren van des morgens 5 tot des avonds 8 uur; inzonderheid voor den arbeidenden stand een uitkomst. Wolfaartsdijk. Door ingelanden van het Waterschap Oud Wolfaartsdijk is in de op 31 Mei gehouden vergadering de reke ning en verantwoording over 1916'17 vastgesteld in ontvang op f 11088.495 en in uitgaaf op 'f10075.321. De begrooting voor 1917'18 is in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 12113.275, terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f 15 per H.A. (in 1916'17 bedroeg dit f 13.50 per H.A.) Op de staat Van aanbeveling ter be noeming van een gezworene wegens pe riodieke aftreding van den heer J. A. Koert weiden geplaatst de heeren J. A. Koert, L. Overbeeke en Job. Smallegange, allen te Wolfertsdijk. Door ingelanden van den Nieuw- Sabbingepolder is in de op 31 Mei ge houden vergadering de rekening en ver antwoording over 1916'17 vastgesteld in ontvang op f 1099.62s en in uitgaaf op f 1066.645. De begrooting voor 1917/18 is in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f1048 68, t er wijl' het dijkgeschot eveu- als3 in 1916'17 bepaald werd op f7.50 per H JL'. Door ingelanden van den Heeren polder is in de op 31 'dezer ge houden vergadering de rekening en ver antwoording over 1916- '17 vastgesteld in ontvang op f 1527.78 en in uitgaaf op fU13.905. De begrooting 1917'18 is in ontvang en uitgaaf vastgesteld -op f 1492.03-"', terwijl het dijkgeschot op f 4 per II. A. (in 1916—'17 bedroeg dit f4.50 per H. A.) is bepaald. De heer L. Zuijdweg werd tot gezwo rene herkozen. Door ingelanden van den Oos-t- Nieuwlandpoldei is in de op 31 .Mei ge houden vergadering de rekening en ver antwoording over '1916'17 vastgesteld in ontvang op f 1856.25"' en in uitgaaf op f 1390.50. De begrooting voor 1916'17 is in ontvang en uitgaaf vastgesteld pp f 1864.66', terwijl het dijkgeschot be paald werd op f7.50 per 11. A. (in 1916 —'17 bedroeg dit f 6.50 per H.A.) Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een gezworene wegens pe riodieke aftreding van den lieer C. van Nieuwenhuijzen werden geplaatst de hee ren C. van Nieuwenhuijzen, 11. Minnaar en A. Remijnse. Borssele. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Alle leden waren te genwoordig. De notulen werden voorgele zen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde was de verpachting van de jacht. B. en W. stelden voor de jacht voor den tijd van 12 jaren voor 1400 te verpachten aan dhr. Wouters! Dhr. de Regt zag liever, dat de jacht publiek werd verpacht. Bij stemming bleek dat 6 leden stemden voor liet voorstel van B. en W. en één voor dat van de Regt. Verder namen de leden van den raad nog zitting in het stembureau voor de Prov. en de Gemeenteraads verkiezingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergambacht. H. Evvoldt te'Aalburg en IJeesbeen; te Omme ren (toez.), G. Grootjans Jr. te Otterlo; te Muiderberg, 11. Altevogt Jr. te Maas dam; te Middelie, IE J. I). R. Thee- s.ing te Kolhorn. Aangenomen naar De Rijp, door D. v. d. Most van Spijk te O. en W. Graft- dijk; naar HarkstedeScharnier, door J. C. Kars te Winkel. Bedankt voor Schoonhoven, door M. van Grieken te Delft; voor Loon op Zand, G. Grootjans Jr. te Otterlo. Ds. A. van Griethuijsen van Ha- gestein hoopt Zondag intrede te doen te Oud-Vossemeer, na bevestiging door ds. J. W. Versclfoor van Poortvliet. De schraalste predikants traktementen in de classis Goes. Hot Classikaal Bestuur van Goes besloot 'in verband met het „Aanpak ken" van de heeren Van Oeveren c.s. een poging te wagen om het minimum- traktement der predikantsplaatsen in de classis te brengen op f1500. Het be stuur ging uit van de gedachte, dat de arbeider zijn loon waardig is, en dat de ge m e e n t e n verplicht zijn voor het levensonderhoud der predikantsgezinnen te zorgen. Een commissie, waarvan de ouderlingen van het Class. Bestuur le den zijn, werd benoemd, om te onderzoe ken wat er te doen was in het belang der schraalst bezoldigde predikantsplaat sen. Een tijdroovende correspondentie werd (pnoerd. Tal van samenkomsten had do commissie met verschillende kerk voogdijen. Door hun invloed werd van sommige predikanten het traktement ver hoogd of duurtetoeslag gegeven. Zij wist ook het solidariteitsgevoel to verleven digen, zoodat rijke kerkvoogdijen steun boden aan meer arme gemeenten. Het prachtig resultaat was, dat zeven arme kerkvoogdijen in staat gesteld werden het predikantstraktement op te voeren tot f 1400 a f 1500. De predikantsplaats vair Baarland is nu do ininst bezoldigde in de classis. De gegoede kerkvoogdij is niet gezind het predikantslraktement tot- het minimum te verhoogen. De kerkeraad van Leiden richtte on langs tot de synodale commissie der Ned. Herv. Kerk het verzoek, om het initiatief te nemen, ten einde in verbinding met an dere kerken te geraken tot een getuige nis tegen het geweld van den oorlog. Ruim vierhonderd kerkeraden betuigden hiermee hun instemming. Naar het Weekblad der Ned. Herv. Kerk bericht, heeft de synodale commissie be sloten, aan dit verzoek te voldoen, en uit haar midden een commissie benoemd, die uit haar n;tam in yleze zaak handelt en die in de eerste plaats hiervan mededee- ling doet aan het bestuur van de Ned. af- deeling van den Wereldbond der Kerken met een uitnoodiging tot medewerking. Aan deze commissie is opgedragen, te. de verschillende Protestantsche kerkgenootschappen- hier te lande uit te noodigen tot het zonden van hun .af gevaardigden naar een vergadering, om aldaar een gemeenschappelijk getuigenis op te stellen, waarmee men zich Zal wen den tot de Protestantsche kerkgenoot schappen in de neutrale landen, en om er te handelen over de vraag, of en zoo ja, op welke wijze men voeling zal kun nen zoeken met de Protestantsche .ker ken in de oorlogvoerende landen; 2e. aan de geestelijke overheid der Roomsch-Katholieke en Oud-Katholieke kerk mededeeling te doen van hetgeen door de onder 1 bedoelde vergadering zal1 worden besloten. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw-Dordrectit, M. Post te Gees: te Koudekerk a. d. Rijn, D. van Dijk te Knijpe. Bedankt voor Witmarsum, door A. C. Heij te Tienhoven. Op de algemeene vergadering der vereeniging van Predikanten bij de Ge ref. Kerken in September te Utrecht zal dr. S. Greydanus te Peasens en Modder gat spreken over „de Christus-regeering en den tegenwoordigen wereld-oorlog"; ds. F. Kramer te Beverwijk over „de ver schillende behandeling, dér O. T. proble men bij Ethisehen en Gereformeerden"; prof. dr. II. H. Kuyper te Amsterdam over- ..revolutie en reformatie"; prof. L. Linde boom to Kampen over „nieuwe teeke nen bij nieuwe jijden" en dr. J. C. de Moor te Amsterdam over „het meeleven der hemellingen met God< kerk op aarde." Goes In 1917 worden 10 plaatsen als surnumerair der posterijen en telegrafiel waaronder één voor eene vrouwelijke candidaat, beschikbaar gesteld voor hen, die in het bezit Zijn van een einddiploma van eene Hoogere Burgerschool, 'Gymna sium of daarmee gelijkgestelde inrichting van onderwijs. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie te 's Gravenhage, vóór l September e.k. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- of telegraafkantoor te dezer plaatse. Wissenkerke. Geslaagd op het examen voor Boekhouden, uitgaande van de Ver. van Leeraren te Amsterdam, mej. E. A. van der Heijde, alhier. Benoemd tot leeraar in het teekenen aan de H. B. S. voor jongens te Leiden, de heer J. H. Wattez te Middelburg. Blijkens „De Standaard" is de toe stand van prof. dr. J. Woltjer weder minder gunstig, terwijl prof. dr. Sillcvis Smitt bij den voortduur in beterschap toeneemt Heden promoveerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tot Doctor in de Godgeleerdheid, op proefschrift „De Na- tuurphilosophie en het Theïsme", de heer II. Wi. Smit te lerseke. Van de 26 stellingen, behoorende bij dit proefschrift, luiden de laatste zes als volgt De formule „toegang vragen tot het H. Avondmaal" mag niet de oorzaak wor den, dat de formule ..belijdenis des ge loofs afleggen" geheel verdwijnt. De geringe eischen, die de R. K. Kerk zoowel als de voorstanders eener „volks kerk" aan haar leden stellen, hebben groote verzwakking van het zondebewust- zijn ten gevolge. De tegenwoordige dooppraxls in de Ge reformeerde "Kerken eischt een korter doopformulier. Het .is schadelijk voor het leven der Kerk subsidie van den Staat te aanvaar den. Het is niet wenschelijk, dat de geeste lijke! verzorger eener stichting tegelijk haar directeur is. De opleiding aan de Theologische School te Kampen is niet „kerkelijk" en de theologische opleiding aan de Vrije Uni versiteit gaat niet uit van een „ver eeniging". Zondag 3 Juni 1917. Ned. Herv. Kerk. 9p Zuid- an fêoorri Bevelend. Baarland, vin. en mn. ds. Meloen. Biezelinge, 9.30 u. ds. Klomp, 2 u. ds. Hennanides. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Colijnsplaat, vm. en nm. ds. Feijkes Cortgene, vm. en nm. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. Jonker. Ellawoutsdijk, vm. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 en 2 u. dhr. Lensvelt Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners, 's H Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sH. Arendskerke. vm. en nm. ds. de Voogd. ïs! Heeren hoek. 2 u. ds. Buimnk. 'slH. Hendrikskinderen, vm. g. d., nm. ds. Steenkamer. Hoedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essen, lerseke, 9.30 u. dhr. Sandee. 2 u. ds. Wijngaarden. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle, vm. dr. Schmidt, mn. geen dienst. Kats, 10 eu 2.30 u. ds. Moerman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nm. ds. Meloen. Krabbendijke, 10 u. dr. Wieten van Zwaagwesteinde en 3 u. ds. Muller Kminiugen, 9.30 u. ds. Homburg, 2 u. dr. Schmidt. Nieuwdoip, (bewaarschool), 9 u. ds. Ruinink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 u. ds. Jonker. Rilland-Bath, 10 en 2.30 u. ds. Visser. Schore, 9.30 u. ds. Hennanides van Kerk- Avezaath, 2 u. ds. Klomp. Waarde, vm. ds. Wijngaarden Wemeldinge, 10 en 2 u. ds. Drost. Wilhelminadorp, vm. ds. Steenkamer, nm. geen dienst. Wissenkerke, 10 en 2.30 u. ds. v. d. Linde. Wolf er Lsd ijk, 9.30 en 2 u. d« S;egenga. Op Walcheren Arnemuiden, 9.30 en 2 u. ds. Mulder. Biggekerke, vm. ds. Schuurmans Stekho ven Domburg, 9.30 u. geen dienst, 2 u. ds. Koldewijn. bed. H. Doop. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke. vm. ds. Koldewijn. Kleverskerke, 10.30 u. ds. Seminelink. Koudekerke, vm. en nm. ds. Postma. Meliskerke, 2 u. ds. Schuurmans Stek hoven. N. en St. Joosland, 10 en 2.30 u. ds. Tak. Oostkapelle, vm. ds. Jonker, nm. geen dienst. Ritthem. vm. en nm. ds. ten Hove. Serooskerke, vm. en nm. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. v. 'tHoff. O. en W. Souburg, 9.30 u. ds. Terneden. 2 u. ds. M. v. Ernpel. Vrouwepoh'.er, vm. d-. Kroeze Veere, vm. en nm. ds. Werjland. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 't Zand, 10 u. ds. de Ligt, 6 u ds. Seminelink. Geref. Gemeenten. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds. Fraanje. Kwaliteit en kwantiteit.. Wanneer er ooit in ons land een tijd geweest is. dat de kunstmest gewaardeerd werd, dan is bet wel de onze, nu het gemis zoo pijnlijk wordt gevoeld en nu ook op landbouwgebied wordt ondervon den, dat de heugenis van beter dagen den angel van het leed scherpt. Het is geen vreemd verschijnsel, dat men eene goede" gave eerst dan waardeert, wan neer zij ons ontnomen wordt. Menigeen stelt de gezondheid eerst dan op prijs, als hij ziek is. Zoo gaat het tegenwoordig ook met de kunstmest. Wat heeft deze niet vaak een zwaren strijd te voeren gehad, om het burgerrecht te veroveren bij onze landbouwers. Wat werden er niet dikwijls bezwaren naar voren ge bracht, die niets andere waren dan mis verstand en vooroordeel. Wij herinneren ons nog maar al te goed den tijd, bijv. waarin tegen het gebruik van het Chi- lisalpeter niet weinig 'gesputterd werd. Wanneer men zag, dat door het gebruik van Chilisalpeter een welig gewas ver kregen werd, dat zijn prachtig groene kleur een lust der oogen was, dan sprak men smalend van groenververij, of men voorspelde met zeker welbehagen eene uitputting van den bodem. De verstan- digen lieten die praatjes voor wat zij waren en gingen stillekens hun gang. Of zij er wèl bij voeren? Het antwoord op die vraag wordt gegeven door de ver zuchting, die, als een variatie op een thans zeer gangbaar gezegde, nu maar al te vaak gehoord wordt, de verzuch ting n.l.„Had ik je maarl" Ja, hadden wij maar wat meer Chilisalpeter, dan zou, menschelijkerwijze gesproken, de "kans op een goeden hooi- en graanoogst grooter zijn dan thans. Niet alleen grooter ten opzichte van de hoeveelheid, maar ook in betrekking tot de kwaliteit. En op dit laatste, dat door een gepaste bemesting met Chilisalpeter de kwaliteit veler gewassen verbeterd wordt, mag wel eens gewezen worden, al is het ook, dat velen er reeds van overtuigd zijn. Met de verbetering der kwaliteit bedoelen wij, dat het gehalte aan het, voor de voe ding van mensch en dier zoo waarde volle eiwit, door een bemesting met Chilisalpeter aanmerkelijk stijgen kan. Reeds meer dan dertig jaren geleden werd door Stützer op dit gewichtige feit de aandacht gevestigd. En het zal goed zijn, wanneer onze landbouwers voor de toekomst van deze waarheid overtuigd zijn. Het zou thans schatten waard zijn als wij voor d<' voorziening in de behoef te aan voedsel voor mensch en dier min der afhankelijk waren van het buiten land, en ook in de toekomst zal een intensieve landbouw een volksbelang zijn, waarop wel ter dege gelet mag worden. De intensieve landbouw, die uit den bo dem haalt wat er uit te halen valt, is niet alleen voordeelig voor den landbou wer, maar ook profijtelijk voor heel ons volk. Het is gelukkig, dat. onze land bouwers dit beter beseffen dan vroeger en dat zij steeds meer en meer naar middelen grijpen, die tot het gewenscht* doel voeren en dat zij daarom, óók veel meer dan vroeger, en ook veel oordeeb kundiger, de bemesting met Chilisalpe ter toepassen. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat aan de lijst van stations, waar inlading van groenten onder ambtelijk toe zicht kan geschieden, wordt toegevoegd: Kapelle-Biezelinge. Woord en Beeld geeft x>. a por tret van pref. mr. P A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de V. U. en hoofdredac teur van „De Rotterdammer"; vele foto's betreffende den veenbrand in Drente; en oorlogskick jes. De zesde wedstrijd vraagt de aandacht der lezers. De Spiegel begint met foto's van den veenbrand, o. m. van het bezoek van de Koningin aan de plaats der ram pen; en leidt ons verder in den gee^t naar Tropisch Nederland. Een mooie foto van de Zeeuwsche Mandenmakerij te Gmte trekt zeer de aandacht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2