>*o. &ÖI Donderdag Si Mei iöi? 31e Jaargang De Groote Oorlog. Zeeuwsche Stemmen. cfk. Uit de Pers. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers i Dosterbaan Le Cointre, Goes. VERSCHIJNT ELKEH VT2RKBAG, Abonnemeals grijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers-0.05 Prijs der AdvertejnlISn. 1—4 regels f 0.60, iedere regel meer 16 cL 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelig© TOorwajuÜbfc Bewijsnummers 5 cent „Eerst moet de-overtuiging levend wor den. dat er een schuld .van moedwillige veraammg op de christenen ligt, waardoor zij aan hun geslacht op esthetisch gebied steenen hebben gegeven voor brood, zoo dal velen in een ons vijandige kuinst- vverefi zochten wat hun ziel bij onsl niet vond." Aldus schreef dr. B. AVielenga in meer genoemd artikel. Misschien denkt een gevat lezer, die mij den aanval op de psalmberijming nog maar half vergeven kan, dat ik nu! slechts tot m'n lezers 'durf komen, schuilende achter As. AVielenga. En dan houdt hij mogelijk dezen schriji- ver, nu ja, wèl voor een respectabel pre diker, maar tipch tóch wat al te radicaal in z'n kunstwaardcering. Maar heusch, dan is hij die oppo- sante lezer n.l. toch wel onbillijk. Dr. AA'ielenga heeft, met kunstenaarsoog gelezen en met oordeel des onderscheids. Men kan hem zeker niet ervan beschul digen, dal hij generaliseert. Hiji zou niet gaarne beweren, dat de -gansehe Psalm berijming een onding is. Hij erkent gaar ne, dat er. ook psalmen zijn ,,van een zóó verrukkelijk en verheven ritme", dat hij er gaarne (als hij kiezen moest) de sonnetten van Kloos voor cadeau geeft. Ik mag mij dus wel beroepen op de uitspraak van een man als AA'ielenga, wien niemand gebrek aan eerbied voor bet heilige zal en kan toeschrijven. Als kreupelrijm bestempelt hiji ook re gelen als in Psalm 86: baden, .als Gods groote daan treft men nergens elders(?) aan. En die in Psalin 135: Looft Hem, die het roode meir Heelt verdeeld voor Faro's heir. Die (d'oor dien verdeelden plas btaëls geleider was. Wat 'is dat voor poezie? vraagt hij verontwaardigd. Nu moet hieruit niet geconcludeerd wor den. dat dr. Wielengaen ik er voor zijn, om de psalmen dan maar onberijmd te zingen, gelijk in de Apostolische Ge meenten liier te lande gedaan wordt. Onze dichtkunst is nu eenmaal heel ■anders d,an in Israels dagen. Het rijm is weliswaar niet per se noodig, maar een goéd dichter moet toch de rijmkunst kun nen toepassen. Bij dramatische en didactische (onder richtende) poëzie kan men het rijm wei missen, doch lyrische (gevoels-)poëzie be hoort te rijmen. En nu behooren de psalmen tot de laatste. Het lag dus' voor de hand, dat bekwame dichters een psalmberijming vervaardigden. In de lyrische poëzie vindt het hart .zijn taal'. Welnu, de gemeente wil hartetaal spreken en zingen, en als vanz'eif is Ze aangewezen op onze Psalmberijming. Deze. te veroordeelen om een paar minder gelukkige woordenreeksen, gaat toch waar lijk nietaan. Men weet, er zijn stemmen opgegaan, om ons le bewegen de psalmen .weer onberijmd te zingen, gelijk dit aanvan kelijk geschiedde. Hadden wij dezelfde melodieën nog en 'bedienden wij ons nog van de Hebreeuw schei taal, dan zou er nog iets voor te zeggen, Zijn, doch Waar wij de oorsptronke-' tijke melodieën niet meer kennen, noch de taal' der Hebreeuwen kennen, ligt het voor de hand, dat ons gezang zich aan past bij onze taal en gewoonten. AViij weirschen in onze taal en op onze wijze de psalmen 'te zingen. Maar, zult ge zeggen, hoe zit het nu met de aanvallen, in den vorigen brief op ons kerkgezang gedaan Wel, ik blijf nog van meening, dat de gewoonten noodig herzien moesten. M.i. zal' het kerkgezang aan schoon heid en waarheid winnen, wanneer wij de saaiheid Verbannen. Dit doen we vanzelf, als, we het sy steem van alle noten even lang aanhou den verlaten. Of vindt ge dien saaien zang zoo ver hoven, als "alle gemeenteleden zich be ijveren de woorden zoo veel mogelijk te rokken? In menige dorpskerk houdt men er tbeze liefhebberij op na, heuisch niet tot stichting van dominee en z'n familie, en den logé, die weliswaar niet verwend 7Ajn als! 'top heit esthetische aankomt, maar toch meer zin voor welluidendheid hebben, dan de eenvoudige schare. Het ideaal' is dus m.i. een schoone 'melodie zoo ge wil' op een herziene berijming rekening houdende met 'den inhoud van Tiet lied. en gezang desl har- te,n,* zoodat elke regel tot z'n recht komt, j d.'w.z. op den toon geuit wordt, zooals het hart dien ingeeft. j Het kerkgaand publiek moet veelal nog leeren zingen. De organist kan niet behulp van zijn instrument daartoe veel bijdragen. Hij moet 'zich dan. echter niet bepalen tot het afdreunen van een koraal, alle to nen even lang en luide, maai' dan moet hij meezingen en, waar noodig, meebid den. Men ziet, ge raakt niet uitgepraat op dit terrein. Over die orgaausten-practijken zou nog heel wat te zeggen zijn. In welk deel der provincie heeft men niet van die doorluchte muziekmeesters, die meenen, dat zij 'de kunst, in erf pacht 'hebben, als' zij op 't kerkorgel ,,zondor fouten" een koraal kunnen spe len! Zonder pedaal natuurlijk. „Maar dat is toch niet noodig!" Onlangs kwam mij nog ter oore, dat in een kerk op Zuid-Beveland het pedaal des! orgels onder een vloertje verdonke remaand was1. Ja, op het gebied der muzikale hegelei ding is! nog heel wat esthetische armoe de, gebrek aan schoonheidszin, te con- stateereïx. Maar, gelukkig, er zijn onder ons tee kenen van ontwaking, die er op wijzen, d.at de veredeling van onzen smaak en van ons taalgevoel voortgang heeft. AA'el langzaam, maar, laat ons! hopen, z e k e r. KEES VAN DER MEER. j-——s.iaoxvwz'xmxxrmrxr; awn1 iiMwniwninMii Slaatsman èo Evangaliebbiijder. Nóg enkele persstemmen naar aanlei ding van den 80s ten verjaardag' Van jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. liet. Friese h Dagblad schrijft: „Welk een frischheid in den ouderdom Nóg tintelt een rede van Lohman aan alle kanten van vonkend vuur. Nóg is wat hij sehrijift af en 't zij ge er mee instemt of er tegen optornt, zij de tegenstander slaag; Juïjgt. of gij- zelf wordt gemept, altijd interessant. Zelfs in zijn kastijdingen, die hij den rug zijner medebelijders nooit spaart, heeft hij iets origineels. A'an der jeugd aan telt hij mee onder hen, die de tien talenten gekregen hebben. En of men nu behoort'tot zijn geest verwanten in engeren zin, dan wel juist op ons christelijk erf met hem niet zel den van meening verschilt hiervan kan Jhr, ma-. A. F. de Savornin L o h m a n verzekerd zijn, dat allen, die met hem optrekken achter de banier van Koning Jezus, in hun hart ten volle over tuigd zijn, dat de liefde voor den Hei land, zijnen en onzen verhoogden Ver losser^ steeds de groote impuls is ge weest voor al zijn denken en doen. Zijn gebreken had en heeft, ook hij. Dat hij, om dit ééne te, noemen, de „kleine antirev. pers" 'soms wel zekere serviliteit aanwrijft heeft, niet zelden p ij n gedaan en ook op een dag' als deze ver zwijgen we dit. niet. Edochhet is een kleinigheid. AVie eigen gebreken leent, dié kan ze van anderen zoo best verdragen! En hoe grooter verdienste, hoe gemakkelij ker de gebreken zijn te overzien, wat dus bij een Lohman al héél gemakke lijk gaat Tachtig jaar: 't is de levensavond. De Kamer van '18 zal naar alle waar schijnlijkheid den „geacihten afgevaardig de uit Goes" niet meer zienzelfs zal er geen „afgevaardigde uit Goes" meer zijneen gansch nieuwe aëra be- gpnMaar binnen de muren van het Binnenhof, èn ver daarbuiten 1 zal de ge dachtenis van Lohman nog lang levende MijVen, als van een der weinige waarlijk „groote mannen" in 't worstelperk der groote, der diepste beginselen". Uit De Tele graaf: „tn hem brandt het vuur, dat niet wordt uitgebluscht. Het was vooral het bijzon- c er onderwijs, waaraan hij zijn krachten gaf Zooals voor Troetetra algemeen kies recht het levensideaal werd, zoo werd X®®} l ohman het christelijk ooiderwifs het Altijd paraat, altijd scherpzinnig, altijd slagvaardig, een gevreesd en geharnast tegenstander, maar een edelman; zóó be. zit hij nog tot op den huidiigen dag den eerbied van het gansche parlement, welke feil hij soms ook beging, en als hiji bet woord Vraagt, is er altijd gespannen aan dacht". AA' o o r d en R e e 1 d schreef o.rn. de volgeude regelen „Urn de Schoolkwestie is deze Chris ten-Staatsman dus, nu vergrijsd in den dienst, in de politiek gegaan. Zal hij thans, nu eindelijk een oplossing gevonden is. nu pacificatie aanstaande is, 's Lands Raadzaal verlaten? Zwaar en moeilijk is de strijd geweest, wellicht van langer duur, dan menigeen zich aanvankelijk voorstel de, want hoezeer men de vijandschap van liet liberalisme maar al tc goed kende, dat het zoo hardnekkig den voet zou dwars zetten aan den voortgang van het recht, dat zal menigeen niet hebben ver moed. Maar Jhr. Lohman gaf den kamp niet op. Al vielen er vele jongeren aan zijn zijde, en al werden talrijke ouderen door den onverbiddelijken dood uit de rijen der .strijders weggerukt, hij bleef trots zijn hoog® jaren, onvermoeid op zijn post. En liet zal ongetwijfeld een der glanspunten in zijn leven geweest zijn, toen hij1 bij Koninklijk Besluit benoemd werd tot Vice-President van de Staats commissie, die zou trachten de kwestie tot pen bevredigende oplossing te bren gen". Protcst-candidaten voor! De heer J. H. schrijft in het Amh. Dagblad 't volgende leuke artikeltje: ,,AATe kunne neerlaag in ons landi een heel stelletje protest-candiidaten gebrui ken. Bij de nieuwe Kamerverkiezingen aller eerst eeir stelletje, die het met de aan genomen Grondwetsherziening niet eens zijn. Dan mogelijk hier en daar nog wel een „frontmaker" van onvervalscht al looi. Dan de S. D. P. en de Christen- socialisten, die in enkele districten toch ook een kansje willen wagen. En nu dreigt er nog' mieer gevaar te gen het „laten zi ten wat zit", want onze landweermannen met klein verlof maken groote plannen. Naar men weet, wil men het grootste deel der landweer dit jaar 4 dagen op roepen en daar hebben de meeste dier heeren weinig zin in. Er heeft zich reeds een Nederl, Bond Van Landweermannen gevormd, die al 30.000 leden telt en het bestuur van den Bond overweegt nu, of geen protestcandi- daten gesteld moeten worden in de 39 districten, die vertegenwoordigd worden door een lid, dat stemide tegen de motie- Ter Laan, om de vierdaagsche oefening te laten vervallen. Dat kan me een rare pian worden I Zoo'n protest-candidaat kan mogelijk tegen 99 dingen wezen, waar een land weerman met klein verlof vóór, is, maar hij zou tegen die vierdaagsche oefe ning zijn, en 'daarom alleen zou hij' dan (gestemd moeten worden. De getrouwe lezer van deze rubriek Weet, dat ik me mijn eer Ms landweer man met klein verlof niet straffeloos laat rooven en .dat ik onlangs een dierbare vriend ernstig heb bestraft, omdat hij me voor een landstormer versleet „maar deze politiek wordt me toch wel Wat kras. Afgedacht van het feit, dat een góede inspectie van de landweer mie lang niet overbodig lijkt of daar vier dagen voor noodig zijn is een tweede vraag! moes ten we de politiek hier maar buiten laten. Stel U voor, dat we hier in Arnhem als protest-candidiaat krijgen mijnheer X. M'nheer X is: le tegen de grondwets herziening; 2e tegen de gelijkstelling van het onderwijs enz. enz. M'nheer X is voor: het niet doen door gaan van de vierdaagsche landweeroefe ning. Op m'n woord vaar eer als landweerman met klein verlof: ik ga stemmen, maar 'k maak m'nheer X niet zwart. Dan neem ik liever de spuit opi den schouder, zeg vrouw en kroost vaarwel en meld me voor de vierdaagsche in spectie!" Beknopt overzicht van den toestand. Het jongste Romeinsche stafcommuni- qné geeft ondubbelzinnig te kennen, dat het Italiaansche offensief danig aan 't ver flauwen is. Langs het front in Trente en Karinthië was Dinsdag de artillerie-actie zwak. Ze was wat heviger op het Giuliafront en geweldig in den sector tusschen den Kuk- berg en Vodice en ten O. van Görz,. Op verschillende plaatsen hebben de Italianen de handen vol met de aanvallen der Oostenrijkers. Slechts tusschen Jamiano en de zee hebben de Italianen door partieele aanval len hun terreinwinst 'n weinic kunnen uitbreiden. Het lijdt geen twijfel, de tiende'Isonzo- slag is ten einde. Wij zijn geneigd ook hierbij te denken aan den grooten terugslag, dien de ge beurtenissen in Rusland op de ontwikke ling van de operaties op de overige oor logsterreinen hebben. Ook bij het met zoo groote krachts inspanning door do Italianen ondernomen offensief, moet die terugslag zich ernstig hebben doen gevoelen. Wij twijfelen er aan of de Oostenrij kers anders in staat zouden zijn geweest om aan den nog nimmer zóó sterken druk weerstand te bieden. Geen enkele omstandigheid heeft de Oostenrijkers bij den tienden fsonzosiag mèèr in do hand gewerkt dan de toe stand in Rusland, die hun toeliet krachtige versterkingen naar het Isonzo-front te zpnden. In Rusland zullen de leidende mannen van deze omstandigheid volkomen op de hoogte zijn en de verantwoordelijkheid daarvan gevoelen. Wanneer het der nieuwe voorloopige regeering ernst geweest is met haar ver klaringen, omtrent een trouw blijven aan de bonclgenooten en het voortzetten van den gemeenschappelijken strijd, dan moet het verloop, dat de gebeurtenissen gehad hebben, door haar ernstig betreurd wor den. Want zij zal zich dan, zij hel in direct, mede-verantwoordelijk voelen voor het niet-slagen van het Italiaansche of fensief. In deze omstandigheid is het wel op merkelijk, dat een Buitsch legerbericht nu juist melding maakte van een toe nemen der gevechtsactie op het Ooste lijk oorlogsterrein. Er wordt, zoo heette h©t, met aanvallen van Russen en Roe menen rekening gehouden. Overigens geen belangrijk strategisch nieuws. De vredesbeweging is nog slechts een gestamel van enkelingen, die smachten naar vrede. De club der Duitsche sociaal-democra tische afgevaardigden heeft het volgende manifest gepubliceerdDe club van Duit sche sociaal-democratische afgevaardigden begroet den Petersburgsche arbeiders- en soldatenraad als pioniers van den we reldvrede en van de Europeeache demo cratie. De club verklaart zich in volle overeenstemming met den raad wat be treft zijn dubbel doel. Zij is besloten ook op den bodem van het parlement met alle kracht voor een snellen vrede zonder annexaties of schadeloosstellingen te arbeiden. Verder heeft de bond van Hongaar- sche vereenigingen zich tot de interna tionale centrale te Londen gewend met een vredes-aansporing, waarin op de eer ste plaats gewezen wordt op het feit, dat de vereenigingsbeweging van het be gin af aan zich ten doel heeft gesteld het herstel van den vrede. De bond wil, dat de centrale zoo spoe dig mogelijk een bijeenkomst belegge, liefst in Nederland of Zwitserland, om de vredesbeweging te bevorderen en de 'plannen te bestrijden tot voortzetting van een oeconomischen oorlog na het slui ten van den vrede. Tegenover de vredesbegeerte in Europa staat de toenemende oorlogstest in de nieuwe wereld. Brazilië is nu door een besluit - der Kamer zonder eenige formeele oorlogs verklaring den wereldkrijg binnengegle den. ftorto Oorlogsberichten. Over de oplagen van. eenige bladen in Italië kunnen wij' de volgende spre kende cijfers publioeerenDe „Coirriera della Sera" en de „Secoio" hebben on geveer een opl'agte van 4)00.000 en 300.000 exemplaren; ook kenteefcenend voor de stemming aldaar is .wel', dat het (socia listische en vredelievende) blad de „Avan- ti" gestegen is van een oplaag van 35.000 exemplaren tot 80.000. Daarentegen heeft de oorlogszuchtige „Popoto' d'Italia" slechts een oplage van 2000 exemplaren; deze kan dus in gepnerlei wijze als or gaan van de algemeene stemming gelden. Naar de Petit Parisien uit Was hington verneemt, zal president AVilson binnenkort gelijktijdig in AAteshtegton en in Petersburg een mededeeliug doen pu- bliceeren over de vredesvoorwaarden der Vereenigde Staten. Naar aan de „Herald" uit Was hington Avordt geseind, zijin de vertegen woordigers der voorloopige Russische re geering, met een bijzondere zending al daar aangekomen. De leden dezer mis sie verklaarden echte zich omtrent het karakter hunner opdracht niet te mogen: uitlaten. De Corrièïe della Sera deelt me de, dat volgens te Rome ingekomen be richten, men in Engeland is overige, i tot het requireeren van allerlei soorl groenten, zoomede van geïmporteerde voe dingsmiddelen. De bereids afgesloten con tracten worden geannuleerd, terwijl' de burgerij verplicht is binnen vijf dagen aan de autoriteiten op te geven, welke levensmiddelen zij' nog in voorraad heeft. De vermindering van productie aan broodgraan ïn Frankrijk moet dit "jaar ongeveer 41 millioen centenaars bedragen. De levensmiddelencontroleur in En geland heeft op alle uit Amerika en Au stralië ingevoerde kaas beslag gelegd. Volgens een Havas-bericht uit New- York heeft Rockefeller het plan een ge deelte van zijn groot fortuin beschikbaar te stellen v oor den wederopbouw van het verwoeste gebied in Frankrijk. Zijn eerste gift bedraagt 25 millioen gulden. Volgens berichten uit Engelsche bron zou hij aait het. Rockefeller-instifuut 187i/s millioen gulden hebben geschonken en 125 mil lioen aan het Roode Kruis, benevens veel geld voor oorlogsdoeleinden. -De Parijsche pers verneemt uit New- York, dat Simon Lake, de uitvinder van de duikbooten welke thans bij de Ame- rikaansche marine in gebruik zijn, ver klaard "hoeft, in staat te zijn trans-at- lantische duikbooten van 10.000 ton wa terverplaatsing te bouwen. In (het Amerikaansche parlement hield gisteren mejuffrouw Rankin, de eerste vrouwelijke afgevaardigde, haar eerste redevoering ten gunste van een 'amendement op de levensmilddelenwet, dat tot strekking had, zooveel mogelijk de 'diensten Van vrouwen te gebruiken bij het toezicht op de voedselvoorraden in het geheele land. Ten slotte nam heit Huis het amendement met algemeen.© men aan. Volgens een telegram uit Kopen hagen vaan de „Koln. Ztg," is1 de staxf Ts'aritsyn aan de AVolga in de handen van oproerige 'soldaten gevallen. Deze heb ben anderhalf millioen nieuwe belastingen uitgeschreven en zich van alle riviersche pen die er lagen, meester gemaakt. Atijf vliegtuigen zijn gister henoor den Ameland gepasseerd. Italië heeft den uitvoer van zijide naar onzijdige Janden die aan staten gren zen, waarmee Italië in oorlog is, ver boden Voor Zwitserland werd een ui4 zonderingshepalinig getroffen. De bevolking van het Grieksche eiland .Santa Maura is in opstand gekomen en heeft zich bij' de Venizelistische be weging aangesloten. Een Engelsche communiqué meldt: In de afgeloopen week zij'ln aangekomen 271.9 schepen, Vertrokken 2768, 18 sche pen boven de 1G00 ton en 1 beneden dé 1600 ton werden tot zinken gebracht, 17 schepen werden zonder succes aangeVal1- len, 2 visschersschepen zijn tot zinken gebracht. Wolff beweert, dat zich in Frank rijk steeds meer stemmen ovter de Wei nige doeltreffendheid der tanks verhef fen. De pantserwagens zouden te spoe dig in brand vliegen. Van de 108 tanks, die aan het offensief deelnamen, zou den er 66 vernield zijin. Huysmans heeft Verklaard e* het Volk kan het bevestigen dat de conferentie te Stockholm' tot een nader te bepalen dag in Juli is uitgesteld. Volgens de Hongaarsche bladen zal het nieuwe kabinet er vermoedelijk als volgt uitzien: ministerpresident: graaf Julius Andrassy; binnenl'. zaken: graaf Johann Hadik of Ludwig von Nav.ay; fi nanciën: Alex. AVekerle; onderwijis graaf Albert Apponyi; handel: graaf Bela Se- renyi of graaf Moritz Esterhazy; justi tie: baron Julius Wlassics; honved.: Lud wig Ssuimay; Kroatië: giraaf Pejacsevioh; koninklijk hof: graaf Aladar Zichy of graaf Jozef Ilunyady. In het Engelsche satyrieke blad „Common Sense" wordt het volgende spot dicht op de democratie gegeven. Some rats are brown and some are black; Some hunt alone, and some in a pack; Some live in a stye, and some in a stack; The worst of all, the political rat, Goes by the name of the democrat. (Sommige ratten zijn bruin en sommi gen zwart; sommigen jagen alleen en anderen in een troep; sommigen wonen in een hol en weer anderen tusschen oude rommel; maar de ergste van al, de politieke rat, draagt den Öaam van democ(rat).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1