irint. 31e Jaargang No 300 ÏSWONING, feuilleton. Uit Pers. De Groote Oorlog. Woensdag- ill! Mei 1917 jen verloren, eten. osderbieten. zen, afschaffing: 5i Koe, Yaarsjes, FRANCKE, ÏDERHOUD, bij o e larzen, o e j ersknecht Iknecht lersknecht landknecht ■vraagd, meisje. Ce vakscholen voor boerd en Zuid-Beveland. AHaiie Evanisn ie Hsnielwacht. 12) aan te neme* SO M3 GRINT jkenskcrke naar rorden verzocht (ieveren bij de* te Ovezand, rouwepolder, e* (bezorgen tege» fctkantoor lerooskerke (W.) mtract in schip of art en prijs aan ft. KOSTER, Kleverskerke. ie Maaimachl* messen en 12 Ij M. VAN DEN naar 4e kalf, bij Ikerke. jrrieweulen of Merriepaard, RUIL liaar 7 de kalf en STROO, Bigge- i P P E J A N te >P mi en 3 Juli, bij t-Souburg. lavenpolder. 3H1ERE, Grijps- ïgen, bij J. C. |r te Hoek. November IsP. SLABBER, rnecht gevraagd eulen te koop, Pz., Aagte- 3E Kz. te Oost- per Jr., Nadorst, St. ÏY, Goes. |ctober een Meld -jarige of I1/»' bp, bij 7ER te Gapinge. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: DANGlE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg E1RMA F. P. DHUJJ L- BURG. Drukkers i Dosterbaan Le Cointre, Goes. De. behandeling van de plannen voor een volledige dubbele vakschool voor jon gens en meisjes te Goes is begonnen. De stukken zijn publiek eh ze behoo- ren dus in het publiek besproken te worden, want met deze omvangrijke plan nen is het welzijn van een groote plat telandsbevolking gemoeid. Da, bevolking is ten opzichte van het vakonderwijs heuscli niet verwend. De landbouw slaat nog al heel nuchter en heelemaal niet enthousiast, tegenover haat- vakschool de rijkslandbouwwinterschool. Die school is maar zeer matigjes bezet en in een zoo prachtig landbouwmid- delpunt als Goes ik, moest daar voortdu rend ruimte tekort zijn. Dat ligt aan den landbouwenden stand. Het belang van goed theoretisch landbouwonderwijs wordt nog lang niet algemeen ingezien. Dat conservatisme, dat zweert bij de oud-vaderlijke metboden, is nog niet uit gestorven en dat een jongen van boven de twaalf nog eenige jaren naar school moet om nu eens echt goed nog wat te leeren van zijn toekomstig vak, dat vinden velen nog een dwaasheid. Toch is de kentering merkbaar; de techniek van den landbouw dwingt er wel toe en ziende blind is hij, die dat niet opmerkt. En elke landbouwer, die niet zorgt dat zijn zoons, die in zijn be drijf zullen komen, goed theoretisch on derlegd zijn, bevordert noch het welzijn van zijn kinderen, noch de toekomst van zijn en der kinderen hoofdbron van be staan. Nog treuriger staat het met de op leiding van den handwerksman. Hoeve- len zijn er niet, die tot hun schade be merken, dat ze nu al achter staan bij de goed geschoolde arbeidskrachten van de steden. En het handjevol dat de Goesche ambachtsschool bezocht heeft, verzinkt in het niet bij het groote aan tal, dat alleen door de praktijk in de_ praktijk is gekomen. Zoo is nu de stand van zaken reeds. Maar hoe zal het zijn als na den oor log de goed onderlegde ambachtsman overal met open armen wordt "ontvan gen. Vraag naar menschen, die wat kun nen, is er nu al te over; maar als straks het vernielde opgebouwd moet worden en aan de eischen van techniek en schoon heid zal moeten worden voldaan, .dan komt de niet-geschoolde ver ten achteren. En van hoe groot belang is het, dat op elk dorp een stel goede ambachts lieden disponibel is. Knoeiers zijn er ge noeg bp de wereld, hun aantal behoeft niet vergroot te worden, maar de bekwa men regeeren per slot van rekening de wereld. 'tls een blijk van verwonderlijke ener gie, dat het bestuur der Ambachtsschool, krachtig gesteund door zijn wakkeren di recteur, nu de plannen tot een vergroote en op de eischen van onzen tijd ge brachte ambachtsschool klaar heeft en J;,A- VAN NOPPEN, Oud-hoofd eener Chr. School. (Slot.) 12. Het dubbele huwelijk. \Ve zullen den indruk niet schetsen, dien schrijven op Marie ,in- de eerste plaats, maar ook op haar- Vader en haar broede' maakte en ook niet wat er door haar 'n de eenzaamheid in gebed en ge- peins® werd doorgemaakt, of met haar vader Wend besproken. bi de gedachteWjiplaatsen we ons liever ruim twee jaren later in de groote fabrieks stad Gtasgow. t Is weer Zondag. In de vriendelijke woonkamer van een knap pe burgerwoning, gelegen bij een wan delpad merken wie een gezellig rond de tafel geschaard gezin op. De jonge huis vrouw met een gelaat, stralend van ge zondheid en genoegen, zit met een lief kindje PP 1 m schoot, haar eersteling en sprekend evenbeeld. Voorts zien we even eens im t ^^agsgewaad een flink inan van tusschan 4Q en 50 jaren, bruin van tm* opslag en in gesprek mtet De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN .WERKDAG, Abojinementsgrjjsi Per 3 maanden fr. p. pont f 1.50 Losse nummers- 0.05 H Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 ct. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden* Bewijsnummers 6 cent. als 'tmaar even kan wil uitvoeren. Daar in kwam Goes nu eens niet achteraan. En hoe heeft ze die plannen aangepakt? Alle peuterigheid is vermeden, alle k'ein heid in de kan gedaan en als straks het nieuwe gebouw klaar is, zal er ruimte en gelegenheid zijn voor iederen begin- nenden handwerker om het vak zijner keuze behoorlijk te leeren. Het vak van de foekomst electrotechnick zal geheel nieuw ingericht worden, en aan stoom werktuigkunde zal behoorlijk wat gedaan worden. Een buitengewoon gelukkige ge dachte is ook het aanpakken van het vakonderwijs voor meisjes. Zoo er aan iets behoefte is, dan is het wel daar aan. Meer dan wat de lagere school bood en hier en daar te sober ingerichte her- halingsonderwijs, was er voor' de meeste meisjes niet te krijgen wat voorbereiding voor haar eigenlijke taak betreft. Een enkele naaiwinkel en een enkel atelier in Goes of Middelburg moge wat gedaan bobben, dat bleef nog maar bij enke len, de massa van de aanstaande vrou wen en moeders ging ongeoefend het hu welijksleven in, vaak tot groote schade van huis en hof, keuken en kind. De goed geoefende moeder kon voor het kind nog wel wat doen, maar daar voor ontbrak vaak tijd, lust en gelegen heid. De landarbeid was voor vele meisjes een toevlucht, en daarvoor behoefde je niet te leeren en daarmee kon je nog al aardig wat verdienen. Maar de landbouw vult niet het leven van de vrouw; noch den tijd er is voor haar nog zooveel anders te doen. Voor die allen, die in hun huis en door hun huis in de, maatschappij het geluk en de welvaart in hun handen (letterlijk en figuurlijk) hebben, biedt straks de meisjesvakschool te Goes een goede kans. Zeer zeker in de eerste plaats voor eenig beroep: naaister, oostumiére. hoedenopmaakster, verstelster, huishoud ster. lingerie bewerkster, maar ook en niet in de laatste plaats voor het bestuur van de huishouding. We denken 'aan de waschbehandeling, het koken, het linnen- naaien, het verstellen en het boekhouden. Want wat voor den handel geldt, geldt ook voor het goede huishouden: Wie wil blijven, die moet schrijven. En dan de versiering van huis en hof, kleeding en schoeisel, hoe erbarmelijk is het daar mede nog vaak gesteld. Wat worden er nog een prullen voor mooie dingen ver sleten. Handvaardigheid, oefening van het oog, van deai smaak, den goeden smaak, zie daar prachtzaken waarvoor een meisjes vakschool gelegenheid biedt. Goes zal voor een groote uitgave ko men te staan. De raad zal straks heb ben te heslissen of de gemeentehuishou ding dat dragen kan. Maar er zijn fac toren, waarmede duchtig rekening gehou den moet worden,en dat zijn de buiten gemeenten. Dergelijke vakscholen bestrij ken een breed terrein, twee bloeiende, schoone eilanden, waarvan de welvaart en die zin voor netheid en regelmaat een vriendelijken grijsaard in een rust stoel naast hem gezeten. Het gesprek gaat over een godsdienstig onderwerp, terwijl de vrouw1 zioh nu en idan in dat onder houd mengt als de zorg voor haar lie veling dit niet belet. Aan den wand hangen o.a. een paar schilderijen en tus- schen de gouden lijsten- van de eene prijkt in keurige sierletters het Gebed des Hee- ren en van de andere het 4e vers van psalmi 34. „Des Heeren Engel schaart.... enz.", door engelen met palmtakken omgeven. We behoeven niet lang te raden bij wie we zijn. Ja, Roberts wenseh en bede is vervuld. Marie is nu zijn gelukkige echt- genoote en heden is haar dochtertje ge doopt, waarover thans het gespirek gaat tusschen haar vader en haar man, dien ze innig lief heeft. 't Is waar, Marie had aanvankelijk veel bezwaar tegen het huwelijk gehad. Zij kon zich -wel' niet ontveinzen voor Ro bert hartelijke genegenheid te koesteren, waar het uit alles bleek, hoe innig hij haar beminde en hoe oprecht de veran dering was, bij hem voorgevallen, maar van haai' geboorteplekje te scheiden waai' een oude vader haar zorg behoefde en een broeder haar voor de huishouding voor alsnog ook niet anissen kon, woog bij haar te zwaar, om op het verzoek in bt-kfend zijn, zullen er van profiteeren. Zullen de buitengemeenten ook naar verhouding meedragen in de algemeene lasten? Een bedrag van t3500 voor Goes is geen kleinigheid, maar de buitenge meenten kunnen met haar allen toch wel meer doen dan Goes alleen kan doen? 'tls te hopen, dat die gemeentebestu ren hel belang van de zaak voldoende inzien en bij de raden hunner gemeenten weten te bewerken, dat het bestuur der school krachtig ook door hen gesteund worde in het reuzenpogen van deze beide scholen, die ook voor hunne ge meenten van levendig belang zijn. G. B. Staatsman èn Evanqeliebeüider. Wij willen nogmaals bnze stem men gen in het koor der huldebetuigingen aan het adres- van Jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lohmau door enkele persstemmen weer te geven: Dr. Kuyper, des jubilaris' broeder-ve teraan, schrijft in De Standaard o.m. het volgende: „In heel onze partij 'leeft daarbij de gedachtenis aan wat o-ns in Lolunan geschonken is, en het klare inzicht van wat onzerzijds gederfd zou zijn, indien, in de lange periode sinds het Volkspeti tionnement, Lohman niet een kostelijke steun Voor ons geweest was, en ons in het öcho-olgeding niet steeds met trouw en veerkracht Ier zijde had gestaan. Het is nauwelijks te berekenen, wat we niet gemist zouden hebben, indien dezfe ve teraan uit de* hachelijken sitrijd ons niet reeds in 'het midden der vorige eeuw ware toegekomen. Iets wat te meer op prijs mag worden' gesteld, daar Lohman van den aanvang af reeds een eeoiigszins anderen blik op den toestand had, en van meet- af veelal zijn eigen weg moest kie zen, om te beter voor ons Christenvolk te bereiken, wat 'hij zich als doel bij dien strijd had voorgesteld." De Maasbode naar aanleiding van 's heeren Lohman's SOsten jaardag zijn verdiensten opnoemende, besluit aldus „Wat staatsminister De Savo-rnin Lob man als- fouten heeft, zijn de overdrijvin gen zijner deugden. Tot zijn -deugden, welke in het staatkundig leven niet veel gevonden worden, rekenen wij: zijn ridder lijke èerlijkheid, zijn bartstoehtelijken af keer van onrecht en verdrukking, zijn be wonderenswaardige nauwgezetheid en liet afwegen van belangen en rechten, zijn onkreukbare onbaatzuchtigheid, zijn on bezweken, nog immer jongeren bescha- meluden werkijver. Deze deugden hebben hem tejlaimen 'met. een warm geloof er toe gebracht met zij-n groote geestesgaven in velerlei werk kring tie woekeren voor 's-lands zaak." Roodhuijzen schrijft in het Vader land o.m.i „Wij hebben nu bijna 13 jaren de eer zijn collega- te zijn, maar wij hebbe-n geen verandering bespeurd in d-e scherp heid van zijn intellect, 'in de groote ga ven die hem geschonken zijn, en hijfkan zich nog even driftig maken alsl toen wij pas de Kamer binnen kwamen. En te kunnen gaan. Maar toen Willie in den loop van het jaar zijn voornemien te ken nen gaf, om1 met een jonge dochter zijner keuze in het huwelijk te willen treden en Robert op den bepaalden tijd terug kwam, zooals hij beloofd had, om het antwoord op zijn schrijlven te velpnemen, was -de zaak spoedig beslist. Vader Ver kreeg van -den landheer vergunning de huur aan zijn zoon over te doen en nam het Voorstel' van Robert gaarne aan, om bij hem en Marie in te gaan wonen. Wie kan ook beter voor een ouden vader zor gen, dan een eigen dochter? Het dubbele huwelijk, zoo van Robert als van Willie, weid op een en denzelfden dag met groote Vreugde, en met veel tee kenen van belangstelling van alle zijden-, gesloten en in de dorpskerk ingezegend. Tot de Vele huwelijksgeschenken van fa milie en Vrienden, voegde Robert er ook nog een paar bij voor zijln beminde bruid, namelijk het tweetal schilderijen, die we reeds aan den wand der woonkamer van Marie's nieuw' gelukkig tehuis hebben zien hangen, als een dankbare herinnering aan de allereerste kennismaking, terwijl va der het kabinet zijner onvergetelijke vrouw voor zijn nieuwe schoondochter, en. onder meer, moeders fraaien kerkbijbel met zil veren sloten voor Maïie bestemde, gelijk den grooten huis- en familiebijbel voor wij houden van driftige menschen van zijn genre; idtaf is sfechts de overborreling van de oprechtheid. Maar wij zouden haast onzen geluk- wcnsch vergeten aan den man wien wij hoogachten _,en brengen dus een warm woord van hulde aan Z. E. Jhr. Mr. A. F. j de Savo-rnin Lohman, Minister van Staal, j die zoo welbesteed leven achter zlich heeft, en tegen wien mede- en tegenstander met rechtmatigen eerbied opzien; Jjijl is' een van de mannen o-p wie Nederland met het volste recht trotsch kan wezen." Ook de Middelburgse he Cou rant schaart zich gaarne onder de zéér- velen in ons land, die deze karaktervolle figuur een getuigenis: van groote waardeo- ï'ing wenschen te geven. „Men zegjt, dat hij bij de verkiezin gen van 1918 zich niet- meer herkies baar zal stellen. (Nog lang niet zéker. Red. De Zeeuw). Het zou begrijpelijk zijn, maar een gemis voor ons parlement." De'Rotterdammer schrijft „Eigenlijk wonderlijk,, dat Lohman in de politiek is gegaan en daar partijleider is' geworden. Voor een man van zijn zielsstructuur moet dat als z-oodanig; wei nig behagelijks hebben. Een ro-buste, eer lijke, uitgesproken natuur, met een aan geboren afkeer van krammen en lijmen, van verdediging van vooropgestelde opi nions1, van tactisch vasthouden of losla ten wat in werkelijkheid reeds lang ward, losgelaten of nog steeds werd vastgehou den. Voor organisatie noch actief noch passief veel gevoel. Ge-en neiging, om hét woord uit tie spreken, dat tot de groote menigte spreekt. Wars van alle holle frases Jiet oog steeds nuchter voor de „feiten" geopend wij telden in een principieele Kamerrede dat woord eens zevenmaal in vijf regels 1 vol van' -re- ëelen levenszin en Zakelijke argumentatie begeerte. Zulk een man is- geen man, die eigener beweging het parfijleiderschap zoekt. Lohman is dan eigenlijk ook niet in de politiek gegaan; hij 'is er in gedreven door zijn ontembaar rechtsgevoel." G. G. van As- en J. Schokking schrij ven i'n De Nederlander woorden] van lof en hulde, en M. Veren geeft er een schoon vers, waarvan wij enkele re gelen willen afdrukken: Voer' efders heldenarm het blinke-nld] oorlogswapen Uw scherpe degen was het woord; Mocht soms uw pen den tegenstander wonden, Den klank van w aarhei d hebben allen reeds gehoord. Leid nog een wijle ons voort, da kleinen èn de grooten, W|' ontberen noode uw sterke Vrienden hand, Nu 't Scheepje van den Staat, geslingerd in "de branding De veil'ge kusten zoekt en Vredes' lief lijk Strand I En komt het uur, dal; 's grooten Konings Stemme U roept en waarschuwt: „Trouwe 'Die naar, kom!" Dan geve God de Nederlands'che Natie Een Staatsman-Christen zooals gij, weerom. haar man. Laatstgenoemde vertrok een dag na het huwelijk terstond weer naar Glasgow, maar kwam een paar weken later terug om zijn Marie en haar vader, die bei- 'den voor Willie en zijn vrouw, alsook voor zichzelven nog heel1 wat in orde hadden te brengen gehad, te komen af halen. Toen zij per postboot de haven uit voeren, stonden langs den oever Marie's drie broeders en vtelfe vrienden en vrien dinnen geschaald, om het geliefde en ge achte drietal' een hartelijk „vaarwel en een God zegene u!" toe te roepen. 13. 'sV aders laatste levens jaren bij zijln Marie. John Evans zag in het achttal' jaren, die hij nog in zijd Gosen, zooals hij zijn nieuW verblijf noemde, mocht wonen, het gezin met nog drie zoontjes en ëen doch tertje vermeerderen, zoodat hij hier dus de gelukkige grootvader van vijf kinderen Was, toen Marie haar veeirtigsten geboor tedag vierde en hij kortelings geleden den ouderdom' van tachtig jaren had bereikt, dien hij echter niet zou overschrijden, daar hij niet lang na Marie's verjaardag zijn einde voelde naderen. Aan zjjn leger stonden zijfa drie zo nen, die door Robert ware®. gewaar schuwd, dat de oude man het niet lang De A in s t erd am mer merkt op „Met hoeveel liefde heeft hiji gestre den voor zijn ideaal, de vrijheid van' liet Christelijk önderwijs. Op een eminente wijze zijn deze belangen door hein behar tigd, zoo, dat, Gode zij' dank, op schoone resultaten mag gewezen en toch ook de tegenstander den eerbied voor den vu- .rigen leider nimmer verloor. „Saus peur'et sans reproe he", zoo heeft bij steeds ges laan en gestreden voor 'de belangen van liet Christelijk deel der na tie. Op een uitnemende wijze vriend en zij die tegenover hem staan, achten', bewonderen hem." Verlichting van druk. In de Amsterdamsche Kerkbo de trof ons dit ernstig woord, dat ook buiten Amsterdam tot godvruchtige over peinzing moge leiden „Zoo wordt de druk van des Heeren hand al meer merkbaaral kwam: da vrede spoedig, zoo boort men vaak, dan, nog ware het einde niet te verwachte* van den bestaanden nood. Waarom zoude dat ook zijn? Van verlichting van druk voor bedruk ten spreekt wel de Heere; maar in Zijn Woord wordt dit uitzicht reeds verbon den met schuldbelijdenis. Ninevé werd gespaard, maar van deze stadsstaat ook opgeteekend, dat zij zich in zak en p.sch heeft verootmoedigd. Op zulk .een gespaard worden, heeft niemand rechtzulk gespaard worden duurt slechts voor een tijd, den tijd der lankmoedigheid; eens neemt zulk ge spaard worden een einde; als de tijd, den Zone Gods1 noodig voor de uitvoering van de Hem opgedragen taak voorbij is', zat het oordeel zich wentelen als eene ri vier, en dan komt het groote einde. Dat is de goddelijke prediking, waarop eveneens nadruk gelegd moet worden, zal het volle (Woord Gods tot zijn recht ko men. Zulke prediking wordt evenwel dwaasheid geacht; zulk een rede is hard; maar gerechtigheid 'is ook hard voor den zondaar. Wie dat liarde verstaal, dat harde als rechtvaardig en verdiend erkent, dien zal de Christus als Borg dierbaar' en liefelijk zijn; maar wie zich daarvan afkeert, die zal ook van den Christus naar de Schrif ten zich afkeeren. Daarom is de gezichtseinder zoo donker, omdat dit tegengestaan wordt en verwor pen; omdat in deze zoo bange tijden hel voor zoovelen nog alleen maar gaat ove» kunst eh vermaak, over verpoozing, en cultuur, en niet om de vraag, hoe een schuldig zondaar' bestaan zal voor God, is er zoo we'inig grond voor verwachting. Mocht dit nog eens veranderen I Mocht het gebed verhoord worden, dpit tot het Eeuwige Wezen opstijgt uit de harten der zijnen. Mocht nog; eens een kentering gezien worden in dien onzaligen stroom. Ësknopt overzicht van dsn toestand. Het stormloopen tegen den Oostenrijk- schen muur van ijzer en staal houdt nog aan. Na een kalmeren Pinkster-Zondag is de Isonzo-slag Maandag ten derde male ontvlamd. De nieuwe groote aanvalsgolf van de meer zou maken en daarom overgeko men waren, en voorts Robert met zijn Marie, die haar kindertjes reeds afscheid van hun goeden grootvader had doen nemen. „Zie, ik sterf", zegt de grijsaard, even als eens de aartsvader Jacob, begraaf mij aan de zijlde mijner echtgenoot® in het land mijner vaderen. De God, voor Wiens aangezicht mijn lieve vrouw en ik hebben mogen wan delen, die ook in u Zijne vreeze heeft ge legd en mij gevoed heeft van dat ik was tot op dezen dag, de Engel', die mjj ver lost heeft van alle kwaad, zegene u en. uwe kinderen tot jn lengte van dagefl voor het hedenals ook voor hier namaals'. Op Uwe zaligheid wacht ik, o Heere 1" Daarop l'eide hij zijh Voeten samen em gaf den geest. Marie - geeft haar vader- onder tranen nog een kus en sluit zijn oogetn. „Kan grootvadertje nu niet meer tegen ons lachen en praten?" vraagt Marie, haa» jongste dochtertje. „Neen, lief kindl" -antwoordt de moe der, „maar hij is nu bij Jezus in den he mel en als wij ook eens zoo zalig mo gen sterven ,dan komen "we daar Boven bij hem en bij je grootmoedertje, van wiïs ik je al zoo dikwijls verteld heb".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1