nstbode, Eerste Blad S© iw» /iitimiaK Sö Me* 19 i? Hie Jaargang til enkraag :oop mgstveulens, onny's, is afschaffing: bij M. VAN DEN igstveulen, een' ploeg en een izeren Egge, iERSWQNSNG duke, Landbouw iiit iiUhisi'id,' Mfcïstaat uit iweebiaéeü Oe Geest waakt. Marie hm a de Hsmelwaoht. Binnenland Uit de Pro vinei Kerknieuws. OOP i ledeelten te koop. I, Spruitstraat B 65, [RHANDEN per K.G., \i 's-l t, Koudekerke. .OOP Markt, Vlissingen. OOP Hengstveulen, IHOUD, Westkapelle ruikte Wlaaimachi 4 messen en 12 re. OOP R S E, Koudekerke ten November tdresP. SLABBER lakersknecht s Gravenpolder. indknecht gevraagi gsiveulen te koop ser Pz., Aagte ifHandknech pOPPE Kz. te Oosi Der idknscht .AL, Voorzorg, GrijpJ Gesticht voor Kranl st" te Bergen o Augustus geplaat. i-Werkmeisj een Kaukenmeisji i. Sollicitaties aan d' bur. elling met Juni ienstbode dag of voor dag bekwaamheid. tSE, Markt I 9, N ndienstmeii 1RGH te Kruiniug' Uitgave van de Naaml. Vema. LUCTQR ET EMiRGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg FIRMA F. P. DHU1J L. BURG. Drukkers i öosterbaan Le Cointre, Goes. Wegens het Pink&terfeost zal ,,De Zeeuw" Maandagavond NIET verschijnen. inmmmnm, mm t"l Looft den Geest! Hij zal niet wijken Van de Kerk, met bloed gekocht. Zijn nabijheid z§d steeds blijken, hoe de Vijand woeden mocht! Vreest niet, o gezochte schapen, vrees niet weergevonden ziel, zoo de nacht u overviel! Zon de Geest des Heeren slapen'? Waakt Hij, schoon geen oog Henr ziet, voor de kleine kudde niet? DA COSTA. Ve Zeeuw De partijdag Ten overvloede willen wij nog eens herinneren aan den op 30 Mei te houden Partijdag van het Prov. Comité van Anti- Revolutionaire Kiesvereenigingen in Zee- j land. Ten overvloede....? Of hebben onze vrienden nog ?en krach- tigen stoot noodig, om te ontwaken uit hun eersten zomer slaap? We leven in een belangrijk tijdperk. Ook op politiek terrein. Go :le zij dank, dat. we nog in rast en vrede en me't zorg voor do staatkundige belangen mogen zorgen en ijveren, en dat we nog gelegenheid vinden om ons beginsel onder 'het volk uit te dragen. Laat ons deze gelegenheid niet voorbij gaan, maar steeds beseffen, dat we ook geroepen zijn een werkzaam aandeel te nemen in de bevordering van 's Lands politieke belangen. We behoeven nauwelijks meer op de zeer urgente kwestie te wijzen, welke zicli nu voordoet. Ons parool zij nu: Op onzen post bij do E. V. Dr. Bejumer nu zal het Woensdag heb ben over „Evenredige Vertegenwoordiging en Partij-organisatie." Dat niemand verzuime dit referaat te hooien. Er is opgemerkt, dat de 30ste Mei een minder juist gekozen datum is voor den Partijdag. We weten het niet (het modenamen zal wel nota nemen van de. opmerking), doch wel zijn we er over tuigd van, dat Woensdag de zaal in het Schuttershof heel goed eivol kan. zijn. Tenslotte willen we nog met een kort woord herinneren aan de buitengewone vergadering in het Prov. Comité, welke reeds' te 12 uur zal aanvangen. Laten zij, die het voorrecht hebben"1 deze vergadering te mogen bijwonen, dit waardeerén; ja, laten 4ij het alsi hun plicht beschouwen op te gaan, om onze partij-belangen te behartigen. De Groote Oorlog, Korte Ooi Jogsbarlchtsn vei In zijn boek „Home from the Front" rtelt John Humphries het volgende:' Bij de keuring voor het leger, maakte ■een jeugdig Ehgelschman de leden van de commissie er opmerkzaam opi, dat zijn eenc been aanzienlijk korter was dan het andere. Hij vroeg om die reden voor den frontdienst te Worden afgekeurd en met adnunistasatiediensten belast te worden De commissie echter schudde eenparió- r,n„ i„Js* h/vm. trrv/\™ J 1 FEUILLETON. door J. A. VAN NOPPEN, Oud-hoofd eener Chr. School. 10) Zie, 't was of de leeraar sprak en de gemeente zong, maar of God zelf mij bepaalde bij hetgeen Hij! mij eenmaal, door u hier had doen wedervarenhoe ik niet geluisterd had naar Zijn roep stem om Zijn aangezicht te zoeken in den gebede en dat ik daarom, den waren vrede des harten en het kinderlijk ver trouwen, 'dat piij ia u zoo trof, nog miste. Maar het ging mij als Petrus; de blik dien de Heiland thans op mij geworpen had, leidde mij er toe nog hoop te koes teren, dat Hij mij ondanks mijn afdwa lingen nog genadig zou zijn. In mijn kosthuis gekomen, viel ik in mijn kamer op de knieën en smeekte God mij om Christus wil al mijn zonden te willen vergeven en ook mij tot zijn kind aan te nemen. Jk kocht een Bijbel en las er vlijtig dienst goed. Toen hij hiertegen bezwaren wilde uitbrengen, onderbrak hein de staf- j arts met te zeggenDe grond is daar erg ruw en ongelijk en zoo valt het toch niet op. De \Y'oensche bladen vernemen, dat binnenkort de besprekingen over de oor logsdoeleinden der monarchie voor do pers met. enkele besprekingen zullen vrij gelaten worden. Twee zoons van den. ex-president Taft, van Amerika, hebben na geweigerd te hebben als officer te worden aange steld, met 25 studenten van de Yale- universiteit als gewoon soldaat dienst ge nomen. De EngelS'che minister Carson ver klaarde gisteren in een rede, dat een re volutie in bet. Britsche rijk noodig was. Op voorstel van den burgemeester van Moskou is de socialistische Fransche minister Thomas bij zij!n bezoek aldaar met algemeene stemmen tot eere-burger van Moskou benoemd, en de schriftelijke verklaring daarvan, op perkament gesteld, is hem overhandigd in een doos, rijk bewerkt in Russischen stijl. Naar de Frankf. Ztg. uit Brussel verneemt, is de oorlogsbijdrage, aan bezet België opgelegd, van 50 millioen frs. per maand Lot 60 millioen Verhoogd. De maat regel bedoelt geen straf zegt het blad, maar is een gevolg van het duurdere onderbond dei' troepen in het bezette gebied. De N. R. C. correspondent te Havre seint, dat Schollaert, voorzitter der Bel gische Kamer, op sterven ligt. Drie vliegtuigen zijn gisternamiddag benoorden Ameland gepasseerd; ook eeni- ge oorlogsschepen kruisten voor de kust.. Het Engelschc Lagerhuis is tot 5 Juni verdaagd. Het Duitsche stafberlcht meldt, dat in den nacht van 23 op 24 Mei Sheemess, Harwich en Norwich in Zuid-Engeland zijn gebombardeerd. Het Roode Kruis in de Ver. Staten wil een grootsche campagne pp1 touw zet ten; om 100 millioen dollar bij elkaar te brengen. Te Hameln aan de Weser kwam voor het eerst een Beiersehe sleepboot, aan met 9000 centenaars Roemeensch koren. De 900 K.M. lange reis Bamberg Hameln werd binnen drie weken afgelegd. Volgens een telegram aan de Pa- rijsche New-York Herald zijn in Mexico vooral in het petroleumgebied Tampico talrijke opstanden uitgebroken. Men vreest ernstig voor eene onderbreking van van de petroleumpröductie. Bereids zijn Amerikaansche kanonneerbooten naar Tampico yfcerliokken "den einde de .orde tot iederen prijs te herstellen. Generaal Carranza slaat volslagen machteloos. De algemeene indruk is, dat Mexico zicli voor een toestand van anarchie geplaatst ziet. Volgens een bericht uit Stockholm aan jrlle „Voss. Ztg." zou op een te Kief 'gehouden congres1 van gedelegeerden van de Zuid-Russische aideeling van den Raad van Arbeiders en Soldaten de woordvoer ders van de sofdatengedelegeerden o.a. hebben gezegd: „De kameraden uit de loopgraven reiken n hier de hand. Vol moed stierven zij en sterven zie nog voor het vaderland, maar allen dorsten naar vrede en smeeken u met de overbodige menschenslachting op te houden." Luide toejuichingen weerklonken op deze woor den. in; de wereldsche genietingen liet ik na tuurlijk varen, ging geregeld ter kerk, maar durfde toch nog niet te gelooven, dat God mij genadig zou zijn, totdat voor de zooveelste maal eens den schoonen vier en dertigsten psalm herlezende mijn bijzondere aandacht als van Boven werd bepaald op het laatste gedeelte„Al len, die op Hein betrouwen, zullen niet schuldig verklaard worden". Do vrede, dien ik zocht, daalde nu als een hemelsche dauw in mijn ziel ne der. Ik geloofde en gevoelde mij thans voor altijd aan den dienst des Heeren verbonden. Marie en haai' vader hadden met ge spannen aandacht naar het verhaal geluis terd en toen de man van zijn oprechte bekeering tot God sprak en de wijze, hoe die had plaats gehad, vulden hun' oogen zich niet tranen van aandoening. „Wonderlijk zijn 's Heeren wegen", zegt Marie, „wie had kunnen denken, dat het bezoek hier op dien Zondag zóó geze gend zou worden". En haar vader voegt er bij: „Ik heb veel spijt gehad over den dood van mijn goeden hond, dat moet ik zeg gen, maar nu ik verneem, hoe gezegend Naar uit Bazel gemeld wordt isi het Fransche stoomschip „Soutay" met een bemanning van '61 koppen en 344 passa gier van Saloniki naar Marseille den 16en April getorpedeerd. De redding geschiedde snel on in de grootste orde. Daar het vaartuig echter gnei zonk en de zee zeer woest stond, zijn toch enkele personen omgekomen. De kapitein van de „Soutay" de marine-luitenant Mages is met het vaar tuig in de diepte verdwenen. Als graanschepen zijn nog een 5-tal s!.s. door do Ned. re geering gerequireerd. De I' a m p in de veue n. De Koningin heeft f 10.000 doen toe komen aan het provinciaal comité in Drenthe tot leniging van de rampen, die de veenstreken getroffen hebben. De Koningin-Moeder heeft bij het ver nemen van de vreeselijke ramp, die Drenthe heeft getroffen, haar diepgevoelde deelneming betuigd aan den commissaris der Koningin in dat gewest. Graanschepen. Gisteravond zijn van Amsterdam naar Sandyhoek vertrokken om oen lading graan voor de Nederlanldsclie regeering te halen, de Nod. s.s. „Leersum", „Alkaid" en „de Larenberg". Een Centr. Keuken stopgezet.' Te Haarlem is besloten tegen a.s. Dins dag de Centrale Keuken stop te zetten, wegens het geringe gebruik dat er van gemaakt wordt. 'De crisis a aan Oorlog. Een. bericht nopens de tewerkzaam- stelling van den luitenant-kolonel van den general en é'talf J. L. ten Bosch als adviseur van den Minister van Oorlog bleek het Haagsch Correspondentiebureau bij na vraag onjuist te zijn. De tegenspraak van het bericht schijnt toch meer den vorm dan het wezen te betreffen. Wij vernamen althans dat de lieer Ten Bosch is henoeind tot. hoofd officier in algemeenen dienst. Volgens on zen zegsman zou het doel van deze be noeming zijn een schakel te vormen tus- schen den Minister en den opperbevel-, hebber. (Hbl.) fioes. Vrijdag 1 Juni 8 u. nam. ver gadert de gemeenteraad ter behandeling van de volgende zaken 1. Stukken. 2. Afschr. belasting, enz. 3. Wijziging bewaarschoolverordening. 4. Wijziging bouwverordening. 5. Voorstel straatverbetering. 6. Verzoek dr. Mol om ontslag als lid der commissie van Toezicht op het M. 0. 7. Eervol ontslag aan dhr. Bekaar als ambtenaar B. S. 8. Verzoek afd. Goes „de Hanze" om aan den handel in gasartikelen van de gasfabriek een eind te maken. 9. Eervol ontslag C. -M. Roozemond als onderwijzer Mulo-school. 10. Suppl. kohier schoolgeld. 11. Duurtetoeslag gehuwde gemeente ambtenaren. 12. Verzoek aannemers van gemeente werken, om het tarief in overeenstemming dat gesprek met. mijn Marie ypor u ge weest is, dan zeg ikDe hond stierf, maar een menscli 'werd ltevend, en hoeveel! gaat een mensch een hond te boven!" „Ja", antwoordt Rob, „van dien hond gesproken, daar heb ik veel hartzeer over gehad, maar ik ben bereid, u de schade vierdubbel te vergoeden". „Spreek daar thans maalf (niet meer van", zegt Marie, ,,'t is al zoo lang ge leden; we hebben spoedig daarna weer een goeden hofhond kunnen aanschaffen, en zijn nu zeer verlangend het verder verloop uwer geschiedenis, te vernemen". X. Het tweede Vóorloopig afscheid. Rob, evenals zijn hoorders diep bewo gen, wacht weer een oogenblik en vol doet daarna volgaarne aan het verlan gen tot het voortzetten van zijn verhaal". „Hoewel", zegt hij, „het mij te Syd ney na. Jen vleesche ging, begon ik toch naar mijn Vaderland terug Je ver langen. Niet het minst ookv dreef mij de zucht om u, Marie, nog eens weer te mogen zien, die door uwe ongekunstelde Godsvrucht, uw gastvrijheid en vriende lijkheid zulk eeu indruk op mij hadt ge maakt en die het goede zaad in mjjn hart mocht leggen, dat vele jaren daarna te brengen met de opi 7 Mei 1917 in werking getreden loonregelingen de bouw vakken. 13. Voorstel inzake het makien van een installatie op het térrein van de ge-, meenlereiniging ter voorkoming van wa terverontreiniging in den Goeschen pol der. 14. Adres van de vereëniging „de Am bachtsschool" te Goes, houdende ver zoek om le. de jaarlijksche gemeentelijke sub sidie ten behoeve van de ambachtsschool te verhoogen tot f 2500 2e. voor de te stichten vakschool voor meisjes een jaarlijksche subsidie te ver leenen van f2000; 3e. kosteloos in gebruik te willen ge ven bet terrein, kadastraal bekend ge- metente Goes, sectie D No. 2565, groot .24 Aren en 30 Centiaren, gelegen aan den Westwal 4e. ten behoeve van de uit te voeren werken voor de vereeniging te willen aan gaan de benoodigde geldleening van f 180,000. waarvan alle kosten, benevens rente en aflossing, door de vereeniging aan de gemeente worden terugbetaald. 15. Wijziging verordening II. O. 16. 2e suppletoir kohier H. O. 1916 1917. Heden werd uit Utrecht gemeld, dat de toestand van den heer J. Buijse, ofschoon del patiënt nog zeer ziwak is, be vredigend is. Denkt aan de feestelijk.: samenkomst ten bate van bet Homoeopathisch Zie kenhuis te Oudenrijn bijl Utrecht, op Dins dag 29 .Mei hier te houden; leest de intusschen aangevulde advertentie er nog eens op na en gaat dr. Hoffman, een redenaar eerste klas, hooren. De N. V. de Kanter Hordijk's Bank alhier, zal over 1916 een dividend uitkeeren van '6 pCt. (vorig jaar 4 pCt.) Waarde. Gisteren had plaats de can- didaatstelling voor lid van den gemeente raad. Candi daten zijn de heeren M. Dijl, vrijz., G. van Ham, antirev., en M. de Looze Jz. Stemming 4 Juni a.s. lerseke, Be heer van Harmeien, raads lid en wethouder, heeft als zoodanig be dankt. Wemeldinge. Gisteren, vergaderde de raad. In behandeling komt een voorstel van B. en Wi. tot verleenen van een duurtetoeslag aan den vasten arbeid e# van f15. De meeningen hieromtrent ver schillen. Een lid zou liever een gratifica tie verleenen terwijl eenige leden het be drag te laag vinden. Op voorstel van Lindenbergh wordt besloten met 4 tegen 2 stemmen f25 te verleenen. 1 Lid ont houdt zich vau stemming. Op verzoek schriften van F. v. d. Hart en C. P. Brackx om vermindering en ontheffing van het betalen van Iloofdelijkeii om slag over 1916 wordt afwijzend beschikt. Op voorstel 'van Ij. en W. wordt een verordening on het financieel beheer van het levensmiddeleubedrijf vastgesteld met 6 heg ent 1 stem, die van dhr. Lindenbergh. Een door B. en W. overgelegd concept besluit lot wijziging der begrooting 1916 wordt conform vastgesteld. Op een verzoek van de atdeeling Goes v.an den Bond van Ned. Onderwijzers tot herziening yan de salarisregeling van tiet onderwijzend personeel, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Tot leden van de commissie belast met liett onderzoek der reclames tegen den aanslag in den H. over 1917, \voiden benoemd de heereh A. Dominiculs, J. Nijssem, J. Lindenbergh. Tot leden van door Gods goedheid zulk een gezegende vrucht voor mij zou voortbrengen. Met een gunstige aanbeveling van mijn chef vertrok ik naar Schotland en ves tigde mij te Glasgow, waar ik weer een goede betrekking aanvaardde op een der groote scheepstimmerwerven aldaar, die mij een ruim bestaan verschafte. Ik ben daar nu ongeveer een half jaar werk zaam en maakte gebruik van de vergun ning, mij voor eenige dagen op reis, te begeven. In de naburige kustplaats aangekomen, nam jk daar voor een paar dagen logies, informeerde dadelijk 'naar de familie Evans en vernam, dat uw lieve moeder over leden was en een paar uwer broeders getrouwd waren, maar dat u hier met uw vader en uw jonigsten broeder nog woonde. Dit nam een steen van mijn Jiarl weg, want na zulk een langen tijd had mijn reis wel eens vergeefsch hebben kunnen zjjn. Vanmorgen woonde ik de godsdienstoefening bij, hopende u te zien, maar vernam in mijn logement, dat u niet ter kerk geweest waart, wel uw broeder met de dienstbaren, waaruit ik opmaakte, dat u weer de thuiswacht zoudt hebben, ditmaal dan niet alleen, maar in gezel schap ran uw ouden vader. Ik huurde VERSCHIJNT ELKEN HjERKDAG, Abonnementsprjjsi Per 3 maanden fr. p. post fl.50 Losse nummers -OOR v u A Prijs der Advertentifiiü. [j 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 cfc 3-maal wordt 2-maal berekend. r Bij abonnement voordeelige voorwaarde®, Bewijsnummers 5 cent. de commissie belast met bet nazien van de rekening en begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, warden aangewezen J. A. Dominicus, Joh. Pieterse en J. Nijssen en tot leden van de commissie belast met het nazien van de gemeenlerekening en gem. begrooting de vier raadsleden buiten het college van B. en W. Onder voor komende zaken deelt de voorzitter mede dat gedurende de dagen dat het hoofd van schooll 1 onder de wapenen is ge weest een tijdelijk onderwijzer is aange steld. De heer Lindenbergh vraagt inlichtin gen waarom in de gemeente is afgeweken: van don zomertijd. De maatregel geno men door den Minister wordt daardoor krachteloos gemaakt. Hij meent, dat del Raad het leerplan had moeten wijzigen en dat het particulier belang van eenige werkgevers is getrokken boven het alge meen belang. Do voorzitter zegt. dat een vergadering is .gehouden van werkgevers, dat de land bouw het vorig jaar veel last heeft on dervonden van de invoering van den zo mertijd, dat het leerplan is gewijzigd door B. en W, onder goedkeuring van dent schoolopziener, en dat de Minister er op heeft gewezen, dat in landbouwstre ken wellicht afwijking noodig zou blij ken, hij meent dus niet tegen de regee ring to zijn ingegaan. De heer Lindenbergh geeft B. en W. verder in overweging het beschrijvingsbiljet H. 0. voortaan lie ver eenvoudiger te maken, daar de tegen woordige veel te omslachtig zijn. De voor zitter zegt, dat ook B. en W. van het zelfde gevoelen zijn. De heer J. A. Dominicus zegt, dat hem verschillende klachten zijn ter oorc geko men, dat wanneer door de burgers me dische hulp werd ingeroepen van dr. Der Kinderen deze niet altijd bereid is die tijdig to verleenen; hij meent, dat het op den weg ligt van B. en W. den docter hierop te wijzen. De voorzitter zegt, dat B. en W. deze zaak zullen behandelen. In verband met een circulaire van den Minister wordt de gascommissie gemach tigd het gebruik van kookgas toe te staan gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus zonder vevhooging van prijzen; echter zullen dan over die maanden geen kolen worden verstrekt. Hierna gaat de vergadering over in geheime zitting tot behandeling van het kohier H. O. Na opheffing der geheime zitting wordt het kohier vastgesteld met 406 aanslagen naar een belastbaar inkomen van f 13803.15, de factor wordt bepaald op 0.795 en het bedrag van het kohier op f 10973.50. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordwolde, J. A. J. Wen- tink te TermuntenBorgsweer (Gr.); te Breskens, J. H. Schuurmans Stekho ven te Biggekerke. Bedankt voor Elburg, door B. Batelaaa te De Bilt; voor Warns en Scliairel door C. Oskamp te A al sum en Wettens. Geref. Kerken. Beroepen te Zweeloo, U. Buwalda te 'Schouwerzijl. Goes. Dinsdag 5 Juni zal hier een Zeeuwsche Predikanten-conferentie gehou den worden, op welke ds. J Sybesma van Zierikzee zat refereeren over „De oorlog en de profetie" en ds. F. J. v. di. Ende van Westkapelle over: „Een studie over Jesaja". - Domburg. Ds. B. B'. van den Hoorn, se- daarom een rijtuig, om u hier op te ko men zoeken. „Zoo, zijt uper rijtuig gekomen?" vraagt Marie. Waar staat dat rijtuig dan, u hadt toch hier wel kunnen stallen?" „Zoo ik hier eens weer mag komen, hoop ik dat ook te doen", zegt Rob. „Thans had ik de vrijmoedigheid niet, uW vader en u die gunst te vragen. Mijn rijtuigje staat daar ginds aan den weg en de voerman heeft voeder voor den hit bij zich. Marie, ik moet thans weer vertrekken, maar niet vóór u uit den grond mijns harten innig dank te zeggen voor het geen u eenmaal in uw eenvoud en als middel in Gods hand tot heil mijner ziel gedaan hebt en ook Voor het gul onthaal' dat jk toen met mijn toenmaligen kame raad, onzaliger gedachtenis, van u ge noot". „Vaarwel dan met uw ouden braven vader, want het moet wel een- brave vader zijn, die u zoo recht christelijk op gevoed heeft", zegt Rob, opstaande. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1