m 107 Marie Evans ee de Hgmelwacht. 31e Jaargang De Oroote Oorlog» Staien-Osneraal. Vrijdag 25 Mei 1917 FEUILLETON. De Zeeuw monieel van ieder jaar. Onder dezelfde, 1 geringe belangstelling, welke het pu- bliek pleegt te betoenen, wanneer er slechts eén Minister in gala-kleedij van het Paleis naar het Binnenhof rijdt. Krijgt men niet weinige dagen later de J „opening", met een veel fraaieren stoet, waarbij Hare Majesteit zelve de hoofdper soon is? En isi dan ook die „sluiting" niet eigen lijk slechts-een vorm, omdat de Kamers nueempaal gesloten moeten zijn geweest, om ze weer te kunnen openen? Toch had de „sluiting" van g'steren een ander karakter dan die van ieder jaar en zelfs een heel ander dan die in andere verkiezingsjaren. In een „gewoon" verkiezingsjaar neem 1913, 1909, 1905 en zoo teruig; om de vier jaren beteekende de sluiting gewoonlijk het begin van een felle ver kiezingscampagne in den. lande, waarbij de leden der verschillende partijen scherp tegenover elkaar stonden, beteekende de sluiting tevens de laatste Kamer-gang van verscheidene leden, die vrijwillig heen gin gen of de gunst van de meerderheid der kiezers in hun district zouden verliezen. Dan drukten vele leden elkaar de hand met een gevoel van: zullen we elkaar hier weerzien? Heel anders ditmaal. Gisteren ging men uiteen, bijna zeker dat men elkaar den 28en Juni (opening der nieuwe Kamers) in Wakenden politieken welstand zal aan treffen. Want er mogen in Juni verkiezin gen komen niemand neemt ze au séri- eux, nu alle politieke partijen voor de Grondwetsherziening stemden. Te klokke 3 uur trad de Premier de zaal van de Tweede Kamer binnen en ook nu weer trok zijn eerbiedwaardige figuur zeer de aandacht. Z.Exc. die het oranjelint droeg van het Grootkruis van de Huisorde van Oranje, werd geleid dooi de lieeren Staal (in generaalsuniform) en de heeren 'Patijn, De Monté Verhoren, Ter Spill, Bongaerts en Gillesen). De tribunes waren slechts matig' be zet, de Kamer iets sterker dan gewoonlijk. De sluitingsrede was ook ditmaal zeer kort. Minister Gort van der Linden pleegt niet 'zooate zijn voorganger 'een lange lijst afgedaan werk voor te lezen, doch ditmaal was: er reden om één num mer te memoreeren, het pièce de milieu van deze parlementaire periode, de oor zaak van de ontbinding van het Parlement, de Grondwetsherziening. En de Premier mocht naar waarheid getuigen, dat „in zeldzame overeenstemming yan Regeering en Sta,ten-Generaal" het drietal wetten tot het in overweging nemen van veran deringen in de Grondwet tot stand was ge komen. De voorlezing van de rede duurde nog geen halve minuut, waarna de Premier op dezelfde wijze, waarop hij was: binnen geleid, werd uitgeleide gedaan. De voorzitter, de generaal Van Voorst tot Voorst, sloot daarop de vergadering. Het Parlement was: gesloten. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal er tot 28 Juni a.s1. rust zijn op het Binnenhof. 5 Juni, den eersten Dinsdag van die maand, moeten de candidaatstellingeü overal plaats: hebben voor de Tweede Kamer. 15 Juni wordt er dan gestemd en zoo noodig op 22 Juni'herstemd. 14 Juni kiezen de Prov. Staten de nieuwe Eerste Kamer. 27 Juni treedt de ontbinding der Ka mers in "en den dag daarna heeft de opening van het nieuwe Parlement (dat vermoedelijk heel weinig van lief oude zal verschillen) plaats. Tusschen heden .en 28 Junivergaderen de Kamers dus niet, tenzij de Kroon een buitengewone zitting noodig oordeelt of- bij overlijden des Konings of afstand van de Kroon, in welk geval het Parlement vanzelf bijeenkomt. Beknopt overzicht van den toestand. Als men balans gaat opmaken is de strijd, gestreden. Zoo op het Westerfront, van waar slechts bericht komt van ver hoogde artillerie-activiteit in W. Cham pagne en patrouille-ontmoetingen elders. De Franschen beweren sedert 1 Mei 8600 ongewapende Duitschers in de wacht gesleept te hebben tusschen Soissons en Auberine. Van, meer belang is momenteel de strijd op het Oostenrij'ksch-Italiaansche front, waar de tiende Isonzoslag opnieuw met buitengewone heftigheid woedt. De storm loop der Italiaansche troepenmassa's richt zich nü tegen bet geheele 40 K.M. breede front van P'lava tot de zee. Italië vierde gisteren den tweeden oor logsjaardag. Zou het op dezen gedenkdag tot het besef gekomen zijn, dat het eigenlijk nog niet veel gepresteerd heeft in die twee jaren en dat het zonder meer te doen niet op den naam van krachtig bondge noot der Entente aanspraak mag maken? Hoe het zij, ze hebben, nu met succes een aanval gedaan. Ziehier het belangrijkste gedeelte - uit het Romeinsche communiqué van giste ren „Gisteren vielen na een zeer hevig bom bardement van tien nur de dappere troe pen van het derde léger op het K'arst- plateau aan en veroverden de sterke li nies van Kostanjevica tot de zee. „Terwijl op den rechtervleugel ten- Noorden van Kostanjevica onze infanterie den vijand doorkrachtigen druk be zighield, trokken het centrum en de rech tervleugel vastberaden door de achter- waartsche linies van den vijand en be zetten den sector t>en Zuiden van den weg KostanjevicaBoscomalo. Zij dron gen dan achter Boscomalo en Lncali verder door en veroverden Jamiano en de zeer versterkte hoogten 92 (een K.M. ten Oosten van Pietra Rona), hoogte 77,78 en Bagni ten Oosten van hoogte 21. „De vijand was eerst verrast en uit het veld geslagen door den plotselingen en verwoeden aanval, doch tegen den avond reageerde hij 'krachtig door tegen aanvallen T4n buitengewone verwoedheid. Hij werd echter met zware verliezen te ruggeworpen. „In den Joop van den dag maakten wij meer dan 9000 gevangenen, onder wie meer dan 300 offi- ci eren". De tweede oorlogsverjaardag wordt dus wel met een belangrijk wapensucces op geluisterd, al moet er aanstonds aan toe gevoegd worden, dat de doorbraakpoging als zoodanig mislukt is. Weliswaards de O.-H. muur bij Jamiano ernstig afgebrokkeld,doch van een door braak is geen sprake. Met blijdschap mag geconstateerd, dat allerwege een krachtig besef ontwaken de is, dat de oorlog hoe eerder hoe lie ver beëindigd moet worden, en wel door vreedzame schikking, rede en mensche- lijkheid. Van verootmoediging voor God rept men helaas nog niet. Thans heeft de Paus weer beslolen een vredespoging te doen, ditmaal in samen werking met den apostolischen keizer van Oostenrijk, die zeer vredelievend gezind moet zijn en onder wiens invloed Duitsch- land zich zoo handelbaar tegenover Rus land toonde. Volgens den Romeinschen correspondent van de „Secoio" wordt in Vaticaansche kringen verteld, dat de nieu we „nuntius fe München, mgr. Pacelli, in het bezit is van een handschrijven van den Paus, bestemd voor den koning van Beieren en voor keizer Wilhelm. Wanneer zich bij de macht der sociaal democraten de macht van de Roomsch- Katholieke eenheid z'ou voegen om voor den vrede te werken, stijgt de hoop. Moge God elke vredespoging, van wel ke zijde ze ook komt, met zegen achter volgen. Het permanente Ned. en Scandinavische Socialistische Comité hield op 21 en 22 dezer te Stockholm een beraadslaging, met de vertegenwoordigers der Bulgaar, sche sociaal-democratische "partij. -Het voornaamste punt der beraadslagingen vormde de Balkan-kwestie, inzonderheid de Macedonische kwestie. Het comité sprak zich nit voor een nationale ver- eeniging van alle deelen van het Bulgaar- sche volk, waardoor een vaste regeling van toestanden en een blijvende rust op den Balkan wordt geschapen. Op dezen grondslag zal ook een toe nadering der Balkan-volkeren mogelijk zijn. Het comité eischte herstel van Bel gië, Servië, Roemenië en Montenegro. Het gelooft, dal het grondbeginsel van natio nale onafhankelijkheid en het vrije zelf- bestemmingsrecht tot alle volkeren, .die zelfs hun lot willen bepalen, zooals Ar menië, Polen, enz. moet worden uitge breid. Het comité hoopt,- dat de Elzas-Lotha- ringsche kwestie volgens deze grondbegin selen bevredigend kan worden opgelost en eischt dringend de indiening van on middellijke vredesvoorstellen en wenscht, dat daarom overeenkomende stappen in 'de parlementen van alle oorlogvoerende landen zullen worden ondernomen. 'Het beveelt als het hoofdmiddel om dezen vrede duurzaam te maken, aan een vol komen democratiseering van Europa, een oprichting van scheidsgerechten, het in het leven roepen van een internationale rechtsverordening met dwangmiddelen en dergelijke. Tweeërlei honiierbiokkade De Engelschen hebben een poging ge daan Duitschland uit te hongeren, en de Duitschers trachten nu op hunne beurt •hen met gelijke munt betaald te betten. Of dit aan de eene of andere partij ge lukken zal, is! minstens genomen twijfel achtig. Een jnensch kan veel ontberen, wanneer het er op aankomt. Toch treft ops een groot verschil in het einddoel der "beide hongerblokkades. Terwijl En geland op het oog heeft Duitschland als concurrent onschadelijk te maken, het te veadeelen, het stukken grondgebied af te nemen, en yan de wereldmarkt te ver drijven, is Duitschlands voorwaarde geen andere dan een eerlijke vrede. De Duit schers hadden de keus tusschen den hon ger of de eer, welke keuze hun niet moeilijk viel. Bij de Engelschen 'is het de vraag tusschen honger en een beetje inschikkelijkheid voor den tegenstander, die van hetzelfde bloed en hetzelfde maaksel is, en met wien het veel logischer zou zijn op yriendschappelijken voet te verkeeren. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG: Drukkers! Qosterbaan Le Cointre, Goes. De propaganda. In het Mei-nummer van „Onze Gids", het maandblad van den Bond van A. R. Prop: Clubs trekt een prtikel van den heer van der Deure te Edam over de Antirevolutionaire 'Propaganda zeer de aandacht. De schrijver richt een ernstige Verma ning tot het a,.r. volk, om toch niet te verslappen in de propaganda van onze beginselen. Vooral door de Evenredige Vertegen woordiging is een propaganda-regeling ur gent geworden. In afwachting nu van het rapport over deze regeling, uit te brengen door de commissie van drie personen, daartoe van wege het Centraal Comité aangezocht, wil de geachte schrijver nu reeds enkele lijnen aangeven, waarlangs z.i. die pro paganda moet worden opgezet. Gaarne willen wij een en ander aanstip pen uit jhet serieuse opstel. Eerstens dan voert de schrijver een pleidooi voor geregelde cursusvergade ringen. Ook wij hebben steeds aangetoond, dat de verbreiding der beginselen, het kwee ken en opleiden van flinke, zelfbewuste a.r. burgers het beste gebeurt in cursus vergaderingen. Verder wijkt hij; op de taak van het Centraal Comité en geeft hij1 een plan van actie, dat wij gaarne hier willen afdrukken en in, ernstige overweging ge ven Allereerst moet de propaganda worden ter hand' genomen door het Centraal Co mité, zooveel mogelijk in overleg met on zen Bond. Door het Centraal Comité worde een bureau gevormd (met minstens één bezoldigden propagandist), vanwaar alle actie als van 'een centraal punt geleid wordt. Besliste voorwaarde voor dit bu reau is1, dat het niet te grootscheeps worde opgezet. TMoet niet de bedoeling zijn, iemand .een .„goede positie" te ver schaffen, bestuurder yan dit bureau mag geen sinecure zijn. Integendeel, deze „opper propagandist" zou ?elf óók voor de Rie.svereenigingen moeten optreden en altijd weerbaar moeten zijn. Zijne positie en werkkring zou trekken van overeen komst vertoonen met den arbeid der vrij gestelden onzer jonge Christelijke Vak- Vereenigingen. De taak yan dit bureau zou- onder an dere zijn lo. het kweeken van gewestêTijk'e en plaatselijke propagandisten, '2o. de zorg voor eene goede partij-biblio theek 3o. de anti-revolutionaire brochuren- h and el 4o. de zorg voor de financiën. Eerste en Tweede Kamer. De sluiting der zitting. De komende verkiezingen. Gisteren zijn onder voorzitterschap van den heer Van Voorst tot Voorst de Kamers in vereenigde zitting bijeengekomen, om na enkele plichtplegingen gesloten te wor den. Over- deze plichtplegingen schrijft het Vaderland Als ieder- jaar en toch weer niet als ieder jaar! Als iedér jaar kwam de Minister van Binnenlandsche Zaken, jia.mens de Konin gin de zitting sluiten. Met hetzelfde cere- door J. A. VAN NOPPEN, Oud-hoofd eener Chr. School, 8) Het was ons niet ontgaan, dat uw va der. een dag vóór we hier op de hof stede kwamen, dat is dan, naar ik meen te herinneren op uw tienden jaardag ge- weesj, een koe had verkocht en vermoe dende, dat hij met een gedeelte van zijn gezin 's Zondags wel naar de kerk zou zijn gegaan, besloten we het ontvangen geld en wat v*erder van onze gading was, te komen stelen. Ontmoetten we tegen stand, dan stonden we onzen man, want i was 'behendig en sterk en ook mijn makker was van een klein geruchtje niet vervaard. W e namen een vergiftigd stuk paarden- "vieescn mee, om den hond onschadelijk te maken. Zoo kwamen we -dan met die booze voornemens hier, en het deed ons genoe gen, dat de hond spoedig toeneet en stierf. Maar hoe verbaasd -stonden we te kij ken, toen we daar in de deur uw vrien delijke verschijning opmerkten en uw min zame uitnoodiging vernamen. Vooral op mij maakte dat indruk en daarna nog hoe langer hoe meer „zoowel door uw gul onthaal en uw gebed, als door uw kinder lijk geloofsvertrouwen, dat vooral door et opzeggen van dat schoone psalmvers over Gods bewaring in gevaren bij u uitkwam. Ik was getroffen en beschaamd en ik dacht aan mijn lieve moeder, die ik slechts als kind gekend heb, maar naar wier vermaningen ik -nooit geluis terd had, ook helaas, door den .invloed van mijn vader, die van den godsdienst niets wilde weten, en later, toen het met mijn gedrag geheel misliep, zijn fout niet meer kon herstellen. I k ben het geweest, die Jack, mijn makker, hier toen verhinderde den roof te plegen en u eenvoudig ergens hier op te sluiten, gelijk hij van plan was. Daar ik gespierder was dan hij en hij mijn vriendschap niet missen kon, liet hij zich eindelijk overreden, hopende op een andere gelegenheid. Die gelegenheid scheen zich eenigen tijd later ook op te doen, maar ergens aan hst inbreken zijnde, werden we overval len door de politie, die ons al een tijd op het spoor was, en nu was het met onze euveldaden gedaan. Het vonnis der rechtbank luidde: „De portatie naai- Australië, met twintigjari gen dwangarbeid". „Ach", dacht ik, „had ik maar beter gehandeld naar dat schoone gebed van Marie en ook gebeden: „Leid ons niet in verzoeking, maar verlos ons van den Booze". Inplaats daarvan had ik me opnieuw in de macht van den Booze gesteld en moest nu de droeve gevolgen dragen. Ook het mooie versje over den Engel, die de genen bewaart, die Gods wil betrachten, kwam me gedurig in de gedachten en kracht er toe bij, om mij stil te laten blijven onder welverdiende straf, mij op gelegd. Mijn makker bleef evenwel ruw en onverschillig en vervloekte zijn lot.. Na een tienjarige gevangenschap kre gen we onze vrijheid weer, bij gelegen heid van het huwelijk van den Prins van Wales We besloten voorltoopig in Australië te blijven en vonden werk aan een scheeps timmerwerf, waartoe ik oorspronkelijk ook was opgeleid. Naar ik Vernam, was mijn (x) Spreek uit Weels. vader toen reeds overleden, anders zou ik wellicht als een berouwhebbende zoon tot hem zijn wedergekeerd. Jack, mijn makker, wiens verkeerd voor beeld mij veel kwaad had gedaan, raakte den geregelden arbeid op de werf ai spoe dig moe, ging zich op het goudzoeken toeleggen en daarmee weinig fortuin ma kende, nam hij zijn oud rooversbedrijf weer ter hand. Eerlang deswege in hech tenis genomen, werd hij weder tot lang- durigen dwangarbeid in de mijnen ver oordeeld, waaronder hij eenige jaren ge leden is bezweken, zonder dat ik van eenig oprecht berouw over zijn misdadig leven iets heb vernomen. IX. Het zaad draagt veel vrucht. Rob rust even en vervolgt daarop zijn verhaal .aldus „Door vlijt en spaarzaamheid legde ik intusschen een aardig kapitaaltje over, werd zelfs tot meesterknecht bevorderd, maar wat ik miste was: Vrede met God door het geloof in Christus. Maar ook daartoe zou het eenmaal onder 's-Hee- ren genadig bestuur komen. De ontmoeting, die ik eens met u, Ma rie, hier heb gehad, bleef als met onuit- wischbare letteren in mijn geheugen en mijn hart gegrift. Een inwendige onrust, VERSCHIJNT ELKEH WERKDAG, Abonnementsprijs! Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -0.05 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 cL 3-maal wordt 2-maaJ berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. Daarom is' het waarschijnlijk, dat het Engelsche volk wanneer het goed de ont beringen gaat voelen, zijn gezond verstand (krijgt, en aan het broedervolk (zijd zij niet alle Germanen?) de hand reikt, in 'het belang van de geheele wereld. Een Franmhe voorspelling. In 1909 verscheen te Parijs een werkje over de onderzeeboot in den loop der eeuwen, geschreven door luitenant Del- peuch. Daarin staat o.a. te lezen: „De natie, die van de duikbooten het meest zal te lijden hebben, is Engeland. Een bepaald aantal pantserschepen heeft dit land steeds een nog grooter aantal kunnen tegenoverstellen. Ook een aantal torpe-dobopten beantwoordt het met een niet minder groot aantal. Maar tegenover de onderzeebooten kan-hij geen grooter aantal stellen, en er is ook niets, dat als duikboot-jager aangewend kau wor den. De heerscheres der zee ziet aldus haar ster verbleeken en Groot-Brittannië heeft zonder twijfel door deze nieuwe uitvinding in zijne machtsprestatie een geduchten knak gekregen". Zoo werd geschreven in 19091 Korto Oorlogsberichten. Een bericht uit Madrid meldt, dat de geheele Spaansche visschersvloot aan Frankrijk verkocht is. Minister Kerenski is naar Finland vertrokken, vanwaar hij "tich naar het front zal begeven. Amerika heeft door bemiddeling van Spanje bij' Duitschland geprotesteerd te gen het vasthouden van Amerikanen in Duitschland. Het Engelsche Lagerhuis heeft de kiesrechtontwerpen met 329 tegen 40 stem men goedgekeurd. Uit .een vraag en antwoord in het Lagerhuis blijkt, dat schepen, die met levensmiddelen op weg naar Engeland zijn, een eind van de kust af door wa tervliegtuigen worden opgewacht en naar de haven geleid. 1 In het Lagerhuis heeft Pembealon Billing gezegd, dat de Engelsche vlieger kapitein Ball 42 Duitsche vliegtuigen had geveld, terwijl hij bijna in alle gevalleini vloog in een vliegtuig van eigen vinding, en de eerste maal, dat hij1 bevel kreeg op te Mijgen in een soort vliegtuig, waar hij bezwaar tegen had gemaakt, niet te rugkeerde. He Times van 17 dezer heeft het over de groote sichaarschte aan suiker in Engeland. De voorraad is nog nooit zoo klein geweest, zegt het blad. De ver deeling van suiker berust op een.rantsoen van ongeveer jp/4 ons: per hoofd in 'de week. De verlieslost in de Times van 17 Mei geeft de namen van 220 officieren en vermeldt, dat volgens een lijst van het legerbestuur de verliezen aan minderen' 4850 bedragen en bovendien volgens een Jijst van de admiraliteit 400 man. Eergisteravond koerste een yloot van 10 Zeppelins uit noordelijke richting ko mende, langs de kust tot hij: Petten, waar zij zwenkte en in westelijke richting ver dween. Het Amerikaansche stoomschip Har- pagus, met lederwaren is voor Marseille ijl den grond geboord. Berlijn heeft de Spaansche nota no pens de territoriale wateren beantwoord. Duitschlands antwoord is bevredigend. T Erkent de rechten van Spanje in zijn territoriale wateren. dat mij iets nntbrak, wat mij voor dit leven en voor hier namaals werkelijk ge lukkig kon maken, dreef mij er toe om in de wereld verstrooiing te zoeken, tot dat Hij, die gedachten des vredes over mij had, mijn weg eens op een Zondag naai' een 'bedehuis richtte, waarin ik an ders nooit verscheen. De deur stond open en uit bloote nieuwsgierigheid trad ik binnen. De leer- aar had tot tekst: „De Engels des Heeren legert zich rondom degenen, die Hem vree- zen en rukt ze. uit. Smaakt en ziet, dat de Heere goed is, welgelukzalig is de man, die op Hem vertrouwt". Welk een indruk dit op mij maakte, kan ik niet beschrijven en ik smolt in tranen weg, toen de predikant de pre diking besloot met het „Onze Vader, die in de hemelen zijt", en het laten zingen van het heerlijke psalmvers, dat u 'op dien bewusten Zondag voor mij opge zegd hebt: „Des Heeren Engel schaart „Een onVerwinb're herUefwacht en hetgeen er verder volgt, (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1