De veenbrand in Drente. Uit de Provincie. Kerknieuws Onderwijs. Uit ds Pers, electrische verlichting beschikt, dient uit sluitend gelegenheid te worden gegeven, van de electrische verlichting gebruik te maken 5o. overal, waar dit in verband met het in voorraad rijn van de noodige ma terialen mogelijk is, moet de vaste brand stoffen en krachtgas verbruikende indus trie aangesloten worden aan het electri sche net. Ten einde in de practijk een. zoo goed mogelijke doorvoering van bovenstaande regelen te verzekeren, is het noodig: lo. dat de distributie van gas en van electrische stroom in onderlingen samen hang en dus onder één centrale leiding plaats vindt; ^o. dat voortdurend samenwerking en overleg plaats heeft met de Brandstoffen- commissie ter plaatse, opdat èn aan hen, die op gas koken, gedurende de zomer maanden geen vaste brandstof wordt ver strekt, èn de klein-industrie, welke den benoodigden stroom van het electricileits- bediijf kan ontvangen, dit ook inderdaad ontvangt en daardoor geen vaste brandstof meer noodig heeft. De .gasbedrijven, welke na toepassing van deze regelen met de rantsoeneering op 65 pet. niet uitkomen, moet#n hier van, mits deugdelijk gemotiveerd, aan de Rijkskolendistributie mededeeling doen, onder opgaven van de suppletoire hoe veelheden, welke zij behoeven. De Rijks kolendistributie zal dan het noodige doen, om in een grooter kolenverbruik ten ge- vol ge van een gemotiveerd hoogere gas- gifte te voorzien. Hetzelfde geldt omtrent de electrici- teitsbedrijvën. Men meldt nog uit Valthermond aan de N. R. C.: Er wordt hier druk getelegrafeerd aan het telegraafkantoor: Jobstijdingen aan fa milieleden en aanvragen om verlenging van verlof door militairen. Fietsende door Valtherinond, dat ge heel in de lengte langs de kanalen is gebouwd, komt men eerst door een ge deelte, wagr de brand niet gewoed heeft. Daar liggen mannetje aan mannetje de schepen vol geladen met huisraad van de honderd men spreekt hier van 120 daklooze gezinnen. Hier en daar ziet men een familie trekken, op den kinder wagen de noodzakelijkste zaken gepakt, een geit aan het touw. Sommigen zitten aan den weg in het gras koffie te drin ken, de vrouw schilt aardappelen en de man leest het weerbericht voor uit een der nieuwsbladen aan "de belangstellen de zoons en dochters ,want hoe de wind zal waaien dat is gen voornaam punt. Zal hij het smeulende vuur weer aan wakkeren, of zal hij zich kalm houden en zoo den blusschingsarbeid' begunstigen? De machine, die water in de veenputten moet pompen is defect geraakt een grootetegenslag. Men ziet echter de dooi den minister beloofde hulp tegemoet, die, naar men verwacht, zal bestaan in het bouwen van barakken voor de dakloozen en het omwerpen van den grond, zoodat het natte veen boven komt. Want het is de bovenste droge laag ter dikte van ongeveer 1 decimeter, die zoo licht ont vlambaar is en die in groote brandende stukken wegwaait, zoo de ramp verdere uitbreiding gevend. Zonderling' hebben de vlammen huis gehoudensteenen huizen geheel uitge brand, een houten school pp 2 meter af stand is gespaard gebleven. Geheel wil lekeurig hebben ze hun prooi gekozen; het schijnt soms ,of ze om de beurt een huis verwoest hebben en dan weer een totaal onaangetast gelaten. Van den lij kendrager vernemen wij, dat hij in het geheel 16 lijken geborgen heeft, waaronder ook geheel verkoolde, wier indentiteit men aiet heeft kunnen vaststellen. Voorts worden nog een dertigtal men- schen vermist. Sommige mensehen heb ben zich weten te redden met door 6 wijken (dat zijn de zij kanalen) heen te zwemmen. In deze kanalen en zijkanalen zien we de verschillende uitgebrande schepen. Omtrent de ramp welke de familie Brands en haar schip trof het volgende: Van beide kanten van het kanaal kwam het vuur tegelijk aan met een snelheid, waarover men niet uitgesproken raakt. Men wist dus niets anders te doen dan diep onder in het schipi te kruipen,- waar men de hevigste angsten zal hebben moe ten uitstaan. Het schip is totaal uitge brand en van de 8 personen is slechts een hoop asch teruggevonden. Wij vernamen, dat de brand is aange komen op pfciats 71 of 72 en tegelijker tijd op plaats 86 of 87, vermoedelijk door koffievuurtjes en niet zooals eerst vermeld werd, door vonken uit 'u baggermachine. Volgens schatting van den opzichter van't Waterschap zijn hier verbrand 450 stob ben baggelaar (de maximumprijs van 1 stobbe is f45), voorts 1400 dagwerken uitgegraven turf (de prijs hiervan vari eert tusschen f 100 en f 130 per dagwerk). Grootendeels is dit turf van het vorige jaar. De kleine hoeveelheid, die dit jaar gewonnen is, is nog te nat-om te bran den. Hiermede meenen wij de voornaamste feiten gegeven te hebben, al hoort men ieder oogenblik nieuwe bijzonderheden: hoe een derde kindje van der Lei door de moeder gered is door het onder het natte veen te stoppen, waarin ook de vrouw zelf tot aan haar middel toe een toevlucht heeft kunnen vinden enz. De toestand is op het oogenblik zoo. dat het nog bier en daar smeult, doch wan neer de wind niet toeneemt, is er niet veel gevaar meer te duchten. Kaar wij vernemen, zal de commissaris der Koningin het Provinciaal Centraal Co mité voor hulpverleening bij rampen van algemeeneU aard bijeenroepen. Het Oranje Kruis zal als de bond van alle vereenigingen, welke zich hulpver leening ten doel stellen, verzocht worden een vertegenwoordiger in het comité aan te wijzen. Evenzoo het bestuur van het aan den bond verbonden Prins Hendrik- Fonds. Deze bond heeft, dadelijk na het be kend worden van de ramp. zijn hulp te legrafisch aan den commissaris der Ko ningin aangeboden, zoowel verplegende als materieele en financieole hulp. Bij den burgemeester van Assen is bin nengekomen f 5(90(9 voor de slachtoffers. Verder wordt nog gemeld: Te Nieuw-Weerdinge, een dorp langs den Weerdingermond gelegen heelt inen 't meest door den brand geleden. Een huis brandde af en een weinig turf werd een prooi der vl'ammen. De belangstelling en d? deernis zijn algemeen. Duizenden personen van elders, meest op de fiets, hebben de geteisterde plaats en het geteisterde volk, dat er wérkt en leeft bezocht. Velen vonden het een raadsel, dat de slachtoffers zich niet tijdig hadden weten te bergen. Maar wie Dinsdagmiddag, toen de wind weer krach tig opgestoken was, langs den klinker weg ging. kon spoedig van dien waan genezen. Een veenvuur kruipt als een leger van adders op den grond voort. De wind stoot met een nik den rook over een gelieele streek .benauwend mensch en dier. Het uitzicht wordt be lemmerd *en het water is van het land niet te onderscheiden. De omgekomenen zijn -dan ook waar schijnlijk niet levend verbrand, maar eerst gestikt en daarna verbrand. De autoriteiten lieten reeds van haar belangstelling en deelneming blijken. Mogen zij allen .krachtig door regee ring en landgenooten geholpen, in staaf zijn de sporen van geleden leed en ge leden schade te doen verdwijnen en de geslagen bevolking weer mee oprichten en opwekken tot nieuwen arbeid. Middelburg. Ter aanvulling van ons be richt van gisteren over de uitreiking voor 'de vereeniging tot Behartiging van de belangen van den dienstbaren stand van diploma's aan haar, die gedurende 10 of 20 jaar in een betrekking waren, dient hét volgende te worden gemeld: De voorzitter der vereeniging, ds. H. Jonker, weer op den heugelijken dag voor de meisjes, waarop zij konden terug zien op een aangename periode. Dit is echter niet alleen te danken aan haar zelf, maar ook aan hare meesteressn. Zeker zal er overal wel eens iets ge weest zijn, want liet kwade en het goe de vermengt ..zich in ieder persoon, het js echter gelukkig ais het goede de over hand heeft. Spr. staat verwonderd, dat weder 11 meisjes voor hem zitten, die de bekroning waardig zijn en hij wijst daarbij op> de beteekenis van het komende Pinksterfeest. De heer Jonker schetste de vereeniging als een goede vriendin van de dienstbo-, den, die niet meer werken kunnen, door de vereeniging worden gesteund. Hierna ging de heer Jonker tot de uit reiking over en wel het eerst aan Adria- na Bliek, het hoofd van het magazijn van het Groene Kruis, en wees daarbij' op haar belangrijk werk in het belang van de lijdende menschheid. Ook 'bij ieder der andere diploma's had de voorzitter een toepasselijk woord, zulks in verband met de goede eigenschap, die van de betrokkene 'het meest op den voorgrond komt. Met een woord van dank ook aan de da mes ,die de uitreiking der diploma's liad- den bijgewoond, sloot de voorzitter de bijeenkomst. In de direct daarop volgende alge meene vergadering der vereeniging wijdde de heer Jonker woorden van groote waar deering aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, den heer P. Keg. Door den secretaris den heer H. J. Snoep, werd het jaarverslag uitgebracht, waarin ook de rekening is .opgenomen, waaruit blijkt, dat ontvangen is f431.52 en uitgegeven f257.20, alzoo is ?r een goed slot van f 174.22. De heer H. .J. Snoep werd tot bestuurslid herkozen Met hem was aanbevolen de heer Ds. J. de Visser. Viissingen. Men meldt aan de N. Ct. Herhaaldelijk wordt den laatst en tijd bij inspectie van binnengekomen treinen geconstateerd, dat uit de coupé's koper is ontvreemd, welke diefstallen vermoede lijk o-p het traject Amsterdam Viissingen plaats hebben. Kloetten? Op de gisteren gehouden iandverpachting is tot f 125 per gemet ge boden. Menigeen zal zich den tijki nog weten te herinneren, dat voor dien prijs gekocht werd. 's Heerenhoek. Door ingelanden van den Noord-Kraaijertpolder werd in de gisteren gehouden vergadering de rekening over 19161917 vastgesteld in ontvang op f3543.35 en in uitgaaf op f 2893.28i/2. De begrooting over 19171918 werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f3708.80, terwijl evenals in 19161917 het dijk- geschot voor de schotbare gronden be paald werd op f 11.25 per H.A. en voor de vroonen op f 8.25 per H.A. Op den staat van aanbeveling ter benoeming van een ge zworene wegens periodieke aftreding van don hoer J. de Jager Gz, werden ge plaatst de heeron J. de Jager Gz., I. Dek- ker en P. de Putter. Door ingelanden van den Nieuwen West-Kraaijertpolder werd in de gisteren gehouden vergadering de rekening over i9161917 vastgesteld in ontvang op f 17441.30 en in uitgaaf op f 15319.81. De begrooting pver 19171918 werd in ontvang en uitgaaf va-tgesteld op f6249.82, terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f9.50 per H.A. voor de schot bare gron den (in 1916,17 was dit f 10.50 per 11.A.), en voor de vroonen op f8.75 '(in 1916 '17 was dit f9.75 per H.A.) De heer P. Blok werd herbenoemd lot gezworene. Door ingelanden van den Zu'.d- Kraaijort polder werd in de gisteren ge houden vergadering de rekening over 1916 -1917 vastgesteld in ontvang op f4999.75 en in uitgaaf op f 4176.79'. De begrooting over 1917 1918 wer I in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f4874.78, terwijl het dijkgeschot evenals in 1916 '17 bepaald werd op f 12 per H..\. voor de schotbare gronden en op f7.29 per 11.A. voor de vroonen. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een gezworene wegens pe riodieke aftreding van den heer C. Schip per werden geplaatst de heeron Schip per, M. Bieren- en J. v. 't Westeinde. Door ingelanden van den West- 'Kraaijertpolder werd in de gisteren ge houden vergadering de rekening over 1916 1917 vastgesteld in ontvang op f 13350.07° en in uitgaaf op f 12390,50"' De begrooting over 19171918 werd in 'ontvang en uitgaaf vastgesteld op f6445.52, terwijl hel dijkgeschot bepaald werd op f 11 per H.A. voor de schotbare gronden (in 1916'17 bedroeg dit f9) en f 10 voor de vroonen (in 1916T7 bedroeg (lit f8 per H.A.) Tot gezworene werd benoemd de heer C. Vermue. Nisse. In de Woensdag gehouden raads vergadering was afwezig M. Mol, terwijl één vacature bestaat. De volgende zaken werden behandeld Een af- en overschrijving in de gemeente- begrooting over 1916 had plaats tot een bedrag Van f 13.97. Een aangevraagde at en overschrijving door het burgerlijk arm bestuur in hare begrooting over 1916 werd goedgekeurd. De geloofsbrieven van het gekozen raadslid A. Eckhardt werden in orde bevonden. Een stembureau voor Iverkiezing 2e Kamer weid gekozen. A- v. d. Poest Clement pl.vz. leden: H. Cane en J. Slabbekoorn. Voor gemeenteraads verkiezing D. de Kuijper pl.vz., leden: J. Slabbekoorn en A. v. d. Poest ('lement. 4e lid A. Eckhardt. Borssele. In de Woensdagmiddag gehou den vergadering van den CalamiteU-en polder Borssele werd rekening en verant woording gedaan. De inkomsten bedroe gen C43047.34; de uitgaven f 42015.40°; goed slot f 1031.93"'. De begrooling over het volgende jaar werd vastgesteld op f43091.275. Dhr. J. Boomman Dz„ aftre dende, werd met algemeene stemmen tot gezworene herkozen. Een voorstel van 't bestuur om alle zandwegen in den pol der binnen den tijd van drie jaren te be grinden, weid van de hand gewezen, daar bij stemming bleek, dat er 16 voor en 21 tegen stemden. Daarna sluiting. Westkapelle. Raadsvergadering van gis termiddag twee uur, waarbij alle leden' tegenwoordig waren. Een verzoek van Lein Kaland pm een sloot te dempen langs het zuidervroon werd aangehouden. Een schrijven van Ged. Staten aangaande woningbouw voor volkshuisvesting, waar het Rijk het voorschot verleent, wordt voor kennisgeving aangenomen. Van het Kerk bestuur een schrijven dat zij, op een voorstel van den raad, de begraafplaats afstaan voor een jaarlijksche huur van f97.50. Van Wi. Hendrikse, grafdelver, een verzoek om bij vborkomenle win ters. zooals de verloopene, niet sterke vorst, toeslag of hulp bij het graven ma ken, wordt aangehouden. Van het 'hoofd der school een verzoek voor de kinderen der hoogste klasse om f20 uit de ge meentekas, daar de spaarcenten van 'die kinderen nog ontoereikend zijn voor een reisje door -Beveland, wordt afwijzend beschikt. Het kohier Hool'dlomslag wordt vastgesteld op een bedrag van f5500 met een percentage van 3.276, vorige jaar 2.315. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld met 56 honden tot een bedrag van f 84. Verder weiden de leden benoemd voor de stembureaux van Tweede Ka mer en gemeenteraad. Zierikzee. Bij Kon .besluit is benoemd tot rechter plaatsvervanger in de arrondis- sements-rechtbank te Eierikzee. mr. D. J. Jongeneel. Bij: Kon. besluit is benoemd tot kan- 'tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee ,met ingang van 1 Juni. G. J. Piccardt, ontvanger der registratie en dor meinen, tevens hypotheekbewaarder te Zierikzee. Terneuzen, Dinsdag werd gekozen tot lid der Kamer van Koophandel te Ter- neuzen de heer A. de Vrieze met 41 van de 60 uitgebrachte stemmeu. (M. C.) Hulst. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacatur e-Wau ternewa ren uitgebracht 388 geldige stemmen. Hiervan verkregen J. B. de Boy 74, G. Vogelvanger 157 en R. 0. Wilking 157. Herstemming 1 tusschen Vogelvanger en Wilking. IJzendijke. Bij de stemming voor een lid van den raad (vaoature-Caloti) is ge kozen P. B. van der W'eijde met 211 stem men tegen 146 op H. P. de Smet. St- Maartensdijk. In de Dinsdag gehou den vergadering van den gemeenteraad kwam in bespreking eeii verzoek van de afd. Tholen van den bond van Ned. On derwijzers om salaxisverbetering. Beslo ten werd de behanjdding aan te huwden tot beslist is over het door de 2c Kamér aangenomen wetsvoorstel der h.h. Mar- chant c.s. Een voorstel von B. en om een leening aan te gaan groot {3509 werd met 5 tegen 2 sl„ die der wethouders, verworpen. Met betrekking tol de controle op den melkverkoop werd vastgesteld een verordening welke na hoogere goedkeu ring in werking zal treden terstond na hare afkondiging. De voorz. deelde mede. dat djöar 7 (personen uit deze gemeente aan de gezondheidscommissie te Tholen was ken nis gegeven, dal zij geen woning hebben oin te betrekken. Dat getal viel nogal mee. Voorts besloot de Raad om een proef te nemen met het distribueeren van af val van regeeringsvarkens, als koppen, poolen en kluiven. Benoemd werd nog een stembureau voor de 2e Kamerverkie zing en Raadsverkiezing. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Diepenheim, N. Jolles te Vught. Aangenomen naar Huizen (N. H.), door J. H. F. Remme te Oud-Beijerland naar Bennebroek. door P. 'J. de Jong te Heinenoord. Bedankt voor Montfoort, door B. Bate laan te De Bilt. Geref. Kerken. Tweetal le Ed.e (G.), A. Schippers te Doesburg en L. van Wijk te Giessen N ieu wkerk. Geref. Gemeenten. Beroepen te Nieuvv-Beijerland, D. C. Overduin te Terneuzen. Wij zijn er reeds lang aan gewoon, dat hardhoorigen ten onzent de 'gods dienstoefeningen kunnen volgen door ge bruik te maken van de kerktelefoon. Als iets nieuws wordt nu uit Wteenen gemeld, dat daar een godsdienstoefening is gehou den speciaal voor hnrdhoorenden in een daarvoor ingeruimde en ingerichte loka liteit. De èerste godsdienstoefening, die op Goeden Vrijdag plaats had, was goed bezocht. (N. II. 'C.) Verschenen is liet Zes cn-twintigste Jaarverslag van de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs over 1916. Her kozen werden de leden van het Hoofd bestuur, d. h.h. J. H. Blum, S. Stemer- ding en Ds. J. J. v. Noort. Herdacht worden de overleden b.b.J. P. Knoppe te Breukelen en J. Zeverboom te Rot terdam. Nieuwe scholen werden opgericht to Heeg en te Zeist; staan opgericht te worden te Hillegom, Beilen en Venlo. Talrijke ouderavonden en spreekbeurten werden er gehouden, o.a. te Viissingen door Ds. P. J. Stèinz en te Middelburg door K. Brants. Het aantal scholen be draagt 214 mot 38.594 leerlingen en 1125 onderwijzers. Het Maandblad ver scheen 11 malen; de Inspectie verrichtte trouw haar werk en kon van veel goeds rapporteerende commissie van beroep trad slechts eenmaal op en wel voor de school te Schoonrewoerd, waar het ontslag van de onderwijzers wegens me- deonderteekening van het dienstweige ringsmanifest en hare aansluiting bij den bond van Christen-socialisten werd be krachtigd. De Oranje-collecte, groot pl.m. f 14.000. was f200 vooruitgegaan. Do Kweekscholen bloeien, behalve die te Zwolle, waar het aantal leerlingen de 50 nog niet haalt en er slechts. 4 nieuwe leerlingen werden aangenomen met den nieuwen cursus. Voor het na-examen slaagden 3 van de 4 .candidatenhet hulpfonds steunde 22 scholen met f2784.29; de afdeelingen beginnen wat tot actie te komen; van die te Amsterdam en Zwolle kwamen verslagen in. De rekening, in ontvangsten .en uit gaven groot f 14582.64, sloot met een voor- deelig saldo van fl.93i/2; het kapitaal bedraagt f 9059.95)/o. De algemeene ver gadering zal gehouden worden op 31 Mei a.s. in Maison Braminer, Prinsegracht 14, 's Gravenhage. De heer Oosterlee zal spreken over: „De oorlog en het kind". Op het te Utrecht gehouden examen voor de akte Schoolraad slaagde o.a. dhr. J. Geelhoed, onderwijzer aan de Chr. school je Heinkenszand. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school te Westkapelle (in de plaats van dhr. W. Heijt, welke in militairen dienst gaat) is benoemd dhr. J. Lievense van Westkapelle. In de maand Augustus a.s. zal te 's-Gravenhage een examen worden gehou den voor de betrekking van telegrafist of kantoorbediende, bestemd voor den dienst der posterijen en telegrafie te Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Aanmelding behoort schriftelijk te ge schieden bij het hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie te 's-Gravenliage, vóór 1 Juli a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij' den directeur'van het postkantoor en bij dén directeur van het telegraafkantoor te dezer plaatse. 0f de vrouw een zi«l heeft. In publieke twistgesprekkeu, aldus merkt De Rotterdammer op, wordt meermalen aan de Kerk verweten dat door haar zeer geringscha'tend werd ge oordeeld over de vrouw. Zoo zcer'wilde zij de vrouw vernederen, dat in ernst getwist werd over d-> vraag of do vrouw een ziel had en of ook zij een „mensch" kon worden genoemd. Het was goed gezien van Prof. Ba- vinck oni dit fabeltje den kop in te druk ken door daaromtrent op te merken: „Aan de Kerk is veel verweten ten opzichte van verachting voor de vrouw en dan komen mij onder ascetische in vloeden gedane uitspraken van kerkva ders voor den geest, die mij niet sympa thiek zijn en die ook niet liggen in, de lijn van het Christendom. Met voor keur beroept men er zich op, dat er eens een synode gehouden is in 585 na Chr. te Alencon, op welke synode ook gediscussieerd zou zijn over de vraag of de vrouw wel een ziel heeft. Hel feit is later nauwkeurig onder zocht en toeit is gebleken, dat er wel een bisschop is geweest die dat heeft uitgesproken, maar dat hij toen door alie andere leden der synode bestreden is, omdat zulk een bewering de dwaasheid zelf was. Nu zijn er onder de bisschop pen ook wel eens rare nienschen ge weest, zonder twijfel, maar dat een bis schop in ernst de vraag zou hebben kun nen stellen op een synode in Frankrijk of "de vrouw een ziel heeft, wil er bij mij niet in. Ik vermoed dat de quaes- tie van anderen aard is geweest, en^iat is indirect in zekeren zin ook wel te be wijzen. Er is n.l. ook wel eens verteld, dat er discussies waren geweest in de middeleeuwen over de vraag of de vrouw oen mensch kon heeten. Deze quaestiet is echter nooit aan de orde geweest. Het hptrof een grammaticale quaestie iri het Latijn of nl. de vrouw, fëmina, ook begrepen kon worden onder het alge meene begrip, homo, dat gewoonlijk de naam van een man is. Zoo zou men in het Fransch kunnen vragen of een vrouw, femme, begrepen kan worden onder „l'homme", dat gewoonlijk de naam voor een man is. Dat had dus met een be ginsel niets te maken. Ik meen dan ook, dat te dezen opzichte noch de Roomsch- Katholieke, noch de Protestantsche Kerlc te beschuldigen valt". Da bomnunaanval op Zierikzee. De Engelse he verklaring over den bom- menaanval op Zierikzee doet „De Am sterdammer" a.m. zeggen: Misdadig noemen we het, om de schuld op eeu ander te willen werpen, nog wel op motieven, die blijk geven, hoe alle be grip van eer en deugd geweken zijn. Een Reuter-telegram, voorafgaande aan het be wuste rapport, zegt, dat de Centraien het wel ééns met voorbedachten rade konden hebben "gedaan! Wij wachten af èn blijven v.ragen om recht. Ook al Weten wij. dat ons geen recht zal worden gedaan! Want, staat er niet geschreven: „Die onrecht doe, dat hij nóg onrecht doe?'- ManL- dan volgt er ook en laat dit het volk van Nederland hel hoofd koel d»en houden, Jezu-' woord tot Johannes: „En ziet Ik kom haastig lijk en Mijn loon is met Mij, om een iegelijk, te' ver gelden, gelijk zijn werk zijn zal!" Gewisselijk ja. de onrechtvaardige zal zijn straf niet ontgaan. „Gewis daar is een God. Die leeft „En op deez' aarde vonnis geeft!" Tot zoolang bidden wij voor hen, die ons geweld aandoen. 0a sluiting dar Staten Generaal. In de Standaard lezen wij: Men ziet nu uit de aangegeven data, op wat wijs het Kabinet zich uit de moeilijkheid inzake de sluiting der zit ting gered beeft. Het blijft ons voorkomen, dat althans waar bet ontbinding inzake Revisie geldt, deze nu gekozen metho de niet beantwoordt aan wat in de Grond wet is 'bedoeld. Het feit alleen, dat het hier een Revisie geldt, die bijna zonder verzet zal door gaan, maakt, dat men a!s> van zelf in wat hel. Kabinet koos, berusten kan. Dan juist schept het geen antecedent. Brandend Drente. We stemden volkomen in met onder staande regelen uit „De Nederlan der": Met diep leedgevoel zullen in den lande do droeve tijdingen uit Drenthe worden vprnomen, en uiteraard denken we daar bij allereerst aan de zwaarbeproefde be volking van Valtherinond, waarvan een deel niet slechts huis en have, maar ook het leven moest afstaan aan het verra derlijk voortsmeulend vuur. Nederland zou Nederland niet zijn, in dien 'het niet van harte medeleefde met de kleine provincie, die zoolang „achter lijk" heette in menig opzicht, maar die vooral in de laatste jaren begon te win nen aan beteekenis, begun mee te leven, in elk opzicht. Nederland zou Nederland niet meer zijn, indien het zijnen zwaarge- troffen Drenthsche landgenooten ontbreken liet aan hulp, die zij ailicht, zullen blijken noodig te hebben. Tegen het vuur hebben wij, in ons lage waterland, ons zelden te verweren; den vijand die liet. water id kennen wij des te beter, en sinds eeuwen heugend hebben wij tegen hem onze dam men eti dijken opgeworpen. Toch, Januari 1916 toonde het. toch verrast hij ons somwijlen nog en sleept mee wat hij wegvreten kan van ons lansL en van der ingelanden welvaart. Dan weten wij het op eens weerWj is er altijd nog. En we wapenen ons van nieuws pan en sterker dan tevoren. Maar wie zag ooit zulk een geduchtea vijand in het vuur. al waren ook hier te lande kleine bosch- en heidebranden ons soms een waarschuwing? Nu heeft hij zijn roode klauw getoond en zijn ptlag geslagen, en er is vrees a» aogflt au droefheid in I teen the. Dn HjMm»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2