Ds veenbrand in Drente. Uit ds Provincie. Kerknieuws Öndbfwijs. Landbouw en Veeteelt Aardappelen. De minister van Landbouw heeft voor de navolgende soorten aardappelen van de klei, t.w. Bonten, Blauwen, Bravo's Bonte Blauwen, en Frisia's vastgesteld een maximumprijs van f 1015 per 10000 K.G. Be State n-G eneraal. De leden der beider Kamers „zijn op geroepen tot een, vereenigde vergadering op Donderdag 24 Mei 3.15 u. nam. Degroote heidebrand. De Tweede Kamerleden Koster en Sie- benga Mulder begaven zich gisteren naar de door den grooten veenbrand geteis terde streek in de omgeving van Emmier- Coimpascum. Tweede Kamerverkiezing Den Helder. Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer in Den Helder werden .uitgebracht 6089 geldige stemmen. Op P. J. Oud, (vrijz.) werden 3341, en C. Tho massen' S. D. A. P.) 2748 stemmen uit gebracht. Zoodat gekozen Is Oud. De scheepvaart. Op last van de regeering is een aantal in de haven van Rotterdam liggende sche pen gereed gemaakt voor vertrek naar Amerika, ten einde graan, lijnkoeken kunstmeststoffen, enz. te gaan halen. Burgemeesters in Limburg. Naar het „Zuiden" verneemt, zouden in Limburg niet minder dan twintig burgemeesters ernstig er over nadenken, om hun ambt neer te leggen. Het bur gemeesterschap in Limburg, in Zuid-Lim burg vooral, is geen sinecure en schijnt niet meer geambitionneerd te worden. Chr. Besturenbonden. Door het bestuur van het C. N. V. is aan de Christelijke Besturenbonden een circulaire gezonden met een exemplaar Van het Cl N. V.-Rapport inzake de sa menstelling der Besturenbonden. Waar de bespreking en vaststelling van bedoeld' Rapport op de eerstkomende al gemeene Vergadering in het C. N. V., 27 en 28 Juni a.s. te houden, aan de orde komt, meende het bestuur daarover vooraf een bespreking te moeten houden met vertegenwoordigers 'der bestaande Besturenbonden. Door het bestuur van het C. N. V. worden daarom de Christelijke Besturen bonden uitgenoodigd, een of. meer afge vaardigden, te zenden naar een vergade ring, die zal gehouden worden op Woens dag 30 Mei a.s. aanvangende des voor middags te 11 uur, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Op deze vergadering aal bedoeld Rap port in behandeling komen. Men meldt o m. aan de N. R. Ct. over deze noodlottige ramp: De oude Drentse he hei en de nieuwer- wetsche instellingen als spoortreinen en baggermachines verdragen elkaar slecht: ieder jaar in den warmen drogen tijd vangt de strijd weer aan; worden de kleine vonkjes uitgestrooid, die gretig op die dorre heistronkjes aanvallen, haastig tot vlammen aanwakkeren en dan zich uit breiden tot een laaiend vuur, dat zich uitstrekt over een reusachtig gebied van honderden en honderden bunders. Het is niet de eerste keer, dat een deel van het oude landschap een. vuurzee is, waar hier en daar in de buurt der dorpen de vlammen een prooi van meer substantie vinden in boerderijen, bruggen, enz., zoo dat men met man en macht helpen, moet om te voorkomen, dat niet heele dorpen in vlammen opgaan. Dit jaar is het ergeen strook, die loopt van de Duitsche grens achter het Barger- compas tot aan het Emmererf scheidenveen is een onafgebroken vlammenrij. In de buurt van de geteisterde streek gekomen merkt men reeds de algemieene versla genheid in de tram, in de wachtkamers en café's'boort men over niets anders en wor den elkaar met ernstige gezichten de ram pen verteld, die aan kennissen en familie leden zijn overkomen. De vlammen beperken zich niet tot de hei alleen, zij vliegen over de kanalen been. Vandaar (dat er ook schepen verbran den. Op een schip heeft men 9 verkool de 1 ij k e n gevondenanderen van de omgekomenen (men raamt het a a n- t a I (d( o o de n op 20, officieel is het getal thans 12) zijn verdronken, doordat 'ze vluchtend voor de vlammen, tegen wier snelheid ze niet loopen konden, in een kanaal sprongen. De inarechaussée heeft nog verscheiden drenkelingen kun nen redden. Ook heeft men lijken gevonden in het natte veen, die daar een schuilplaats on der den grond hadden gezocht. Het lijk van een meisje werd gevonden met vele brandwonden hangend tegen den kant van het kanaalwaarschijnlijk had zij Üen dood door verstikking gevonden. Een boer, vluchtend met twee kleine kinderen, zag zich genoodzaakt zijn twee kleinen achter te laten of anders met hen te verbranden. Officieel vernemen we nog, dat te Val- thermond 20 personen n om- gekomen, onder wie 2 oude luidjes, die eerst volstrekt hun buisje niet wilden verlaten, doch in het laatst daartoe ge dwongen werden. In de dichte rook raak ten zij af van degeen, die hen wilde redden en verbrandden beiden. De per soon, die hen wilde helpen, bracht drie uur in het kanaal door en heeft zich zoo nog kunnen redden. Ongeveer 70 huizen zijn te Valthermond irerbrand, waardoor 100 huisgezinnen dak loos zijn geworden. Een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen, dat een schip be woonde .kwam geheel in de vlammen om. Vlak in de nabijheid werden nog 3 slachtoffers gevonden. Van een gezin, be staande uit D personen, werden 2 kinde ren gedood, terwijl de man en vrouw beide zware brandwonden opliepen. Gisteren is de commissaris der Konin gin met den griffier der Staten op het tooneel van de ramp aangekomen. De kans bestaat, dat de woningen tusschen Weer- dingeveen en de spoorlijn naar Valthen ook gevaar loopen. De wind is op het oogenblik nog zoo drachtig, dat aan blus- schen niet te denken valt. Gisterenmiddag is door vuur uit de plaggenlocomobiei van een turfmachir.e brand ontstaan in de Weerdingenveen, die zich door den wind voortplantte in de richting van Valthermond. Door de droog te van de veenoppervlakte en den sterken wind stonden in een oogenblik tjjd ette lijke huizen, veengronden en veenen in vlam. Alles wat het vuur vinden kon verbranddehuizen, schuren, turf, plaggen, gereeuicii£j>, inboedels, eiiü. Tot 4 uur zijn verbrand, ongeveer 150 huizen; i met turf beladen schepen zijn in het ka naal verbrand. Duizenden bezoeken het terrein van den brand. De brand woedt steeds voortde ge volgen zijn niet te overzien; de schade is onberekenbaar. Op verzoek van den minister van land bouw zijn militairen (pionniers) uitge zonden naar de streek in Drente, waar de veenbrand woedt, om deze te hel pen blusschen. Verder zijn naar de bedreigde streek vertrokken de directeur-generaal van den arbeid en de directeur van de rijks-kolen- distributie, onder wiens ressort de rant soeneering van turf valt. Een Tel.-correspondent schrijft uit Coe- vorden Zooals ik reeds meedeelde is de vlucht uit de brandende venen algemeen. Vreese- lijk is de angst waarmede de menschen aan die vuurzee en de verstikkende rook wolken trachten te ontkomen. Waar de brand snel om zich heen greep en niet dan met het grootste levensgevaar de be woners hun huisraad hadden kunnen red den, vloden zij heen met achterlating van al hun hebben en houden. JDe treurige tooneelen, die zich hierbij afspelen, zijn talrijk en gaan alle beschrijving te boven, 't Is niets te'verwonderen, dat de men schen hun verstand kwijt raken en niet meer weten wat zij doen. Gelukkig is het daarom, dat de maréchaussees met kalme zelfbeheersching het reddingwerk op zich hebben genomen en er niet tegen opzien met gevaar voor eigen leven, dat hunner medemenschen te redden. Ik sprak zoo even iemand, die gced in de venen bekend is en door den brand verrast werd. U kunt er u geen voorstelling van maken, zei hij, hoe afgrijselijk snel alles in zijn werk gaat. Ik heb nu al wat veenbrandjes meegemaakt, maar nog geen een zooals deze. Ik stond, midden in het veen en zag plotseling, zonder eenige voor bereiding, de vlammen uit den grond op komen; eerst hier, toen weer elders. Ik wist niet meer wat ik doen moest en verloor bijna mijn verstand. Op goed ge luk af zette ik het op een loopen door de felle heete atmosfeer en kwam op veilig terrein aan. Verder vernemen we nog Volgens de gisteravond ingekomen be richten zijn in Emmer-Erfscheidenveen 10 woningen en in Emmer-Campascum één afgebrand. Evenwel kwamen hier geen persoonlijke ongelukken voor. Het juiste aantal slachtoffers in Valthermond is nog niet bekend. Als zeker kan worden aan genomen, dat er veertien dooden zijn, terwijl eenige personen nog vermist wor den. Bonds ring „W e s t-Z u i d-B e- veland en N o o rd-B e v c 1 a nd". Op Pinkster-Maandag hoopt bovengenoemde Bondsring, D. V. zijn gewone jaarverga dering te houden in de melksalon van dhr. Van Doeselaar te Goes. Op deze bijeenkomst, die 's morgens om half tien zal aanvangen, worden behandeld: 1. de jaarverslagen van secretaris en penning meester en 2. het onderwerp: „Het Nut der Voorstudie", door de Ver. van Nieuw- dorp. Deze vergadering wordt 's morgens ge houden met het oog op den Zendingsdag, met het oog waarop ook Goes als plaats van samenkomst uitgekozen is. Nu kunnen dus alle jongelingen er zijn. fioe$. Wij wekken allen die belang stel len in de homoeopathic op, om den pro- pagandadag op Pinkster-drie van de Ver- eeniging voor de H-onroempathie te be zoeken, voornamelijk om den Weledel zeer geleerden heer dr. Hoffman te hooren, die de beginselen dezer geneeswijze in populairen vorm zal uiteenzetten. Wij verwijzen voor 't overige naar de adver tentie in dit no. en naar de Feestprogram ma's. Wij kunnen niet goedvinden, dat op bepaalde punten van het programma, ofschoon deze op zichzelf niet berispe lijk zijn, de gtrens van de propaganda en de reclame wordt oveïschreden. De Homoeopathic heeft vooral in Zeeland haar stille propaganda met zegen gevoerd, en heeft althans onder ons volk de op wekkingen niet noodig', welke daar wor den aangekondigd. Toch bevat het pro gramma naast de rede van dr. Hoffman, voor onze lezers de attractie van deni dag nog enkele punten, die de aandacht verdienen. Met name liet optreden van mejuffr. Jeanne Meijers, de bekwame pi aniste uit Scheveningen, die zich belan geloos beschikbaar stelt, en "van haar jongste compositie „Wiegenlied" een hön-' derdtal exemplaren heeft afgestaan aan het bestuur van het Hom. Ziekenhuis te Utrechtde opbrengst van dit op*- het terrein te verkoopen muziekstuk strekt ten bate van genoemd Ziekenhuis. Wij herinneren er aan dat mej. Meijers. een. kleindochter is van mej. de wed. Meijers, die in de Lange Kerkstraat alhier een zaak in manufacturen had. Voorts trekt ons ook aan, het te geven symphonie- concert onder de bekwame leiding van den heer Mannhardt. Telkens weer bereiken ons vragen omtrent den gezondheidstoestand van on zen hoofdredacteur, den heer J. Buijse, die zich te Utrecht bevindt tot het on dergaan van een operatie. Ter wille van de vele belangstellende vrienden willen wij mededeelen, dat de operatie nog eeni ge dagen is uitgesteld en dat overigens de toestand van den heer Buijse alles zins bevredigend is. We zijn gewis de tolk van alle lezers, als we do hoop uitspreken, (dat zijn verblijf te Utrecht spoe dig hei-stel brenge.opdat de hé-cr buijse binnenkort yrs&ï pen kan opnemen. De Heere doe dezen wensch in vervuiling gaan. Bij 'gunstig weder iioopt de Harmonie „Euphonia" a.s. Dinsdag 29 Mei des ^avonds te *8 uur een volksconcert te gei en in de tent op de Groote Markt. Heden overleed alhier in den ouder dom van 54 jaar de heer A. F. Lasonder, gemeente-genresheer sedert 1 Jan. 1891. De heer Lasonder was een zeer geziene persoonlijkheid, had destijds een zeer groote practijk en heeft tot den dood toe met volharding gearbeid in T belang der lijdende menschheid. Ofschoon hij sinds geruimen t ijd zelf lijdende 'was. heeft hij nimmer er aan gedacht zijn practijk neer te leggen. Vlissingen. Door de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" is aan de fabriek „de Schelde" de bouw opgedragen van nog een tweede mailboot type „Prinses Ju liana", waardoor met de eerst bestelde boot, het aantal nachtbooten weder vol tallig zal zijn. De „Prinses Juliana" en de „Mecklenburg" gingen beide in Fe bruari 1916 verloren en hield As maat schappij toen maar een schroefboot de „Oranje Nassau" oVer en dit is de eeni ge boot, 'die voor nachtboot is ingericht. Met de beide bestelde schepen zullen er nu weder 3 schepen van dit type 'zijn. Verder heeft de maatschappij nog de ra derbooten „Koningin Regentes", „Prins Hendrik" en „Zeeland", daar de rader boot „Koningin Wilhelmina" in Juli 1916 ook vergaan is. Colijnspiaat. Gisteravond geraakte ee'n 4-jarig jongetje van G. Franke al spelende in de haven. Daar er weinig water in .was kwam het kind al spoedig in den modder terecht, waaruit het dan ook een uur later levensloos werd opgehaald. lerseke. Gemeenteraadsvergadering op 22 Mei 1917. Aanwezig 10 leien. 1 va cature door overlijden van dhr. J. M. van Oeveren. Voorzitter de Burgemeester. Notulen niet aanwezig. Dankbetuiging van mej. Bal inzake ver goeding haar gegeven voor plaatsverv ang st ei' tijdens haar ziekte. Herstemming over het 3e artikel veror dening op het financieel beheer der le vensmiddelen. De vorige maak staakten daarover de stemmen. Toen waren 3 voorstellen. 1 van B. en W.den direc teur van 't levensmiddelenbureau f960 uit te betalen en dat dan de directeur zelf voor hulp zorgt. Voorstel 2 van J. Willemsendat de gemeente zelf 'de hulp benoemt m.a.w. de ambtenaar die voor hulp dient moet door B. en W. benoemd worden. Voorstel 1 in stemming gebracht, wordt aangenomen met 6 voor en 3 te gen: de heeren Willemsen, Schipper en Hartog. De heer Cuperij blanco. Direct na stemming verklaart de heer Cuperij dat op zijn hulp als assistent voor den direc teur niet meer te rekenen valt. Zulks naai- aanleiding van 't gènomen besluit. Vaststelling verordening drankgebruik door jeugdige personen, wordt, met een wijziging door Gedep. aangebracht, aan genomen. Het kohier der Hondenbelasting is be last met 94 honden a f 3 is f 282. Met al- gemeene stemmen aangenomen. Suppletoir kohier schoolgelden brengt op f 16.55. Tot lid Gaa 't Burgerlijk armbestuur werd in de vacature van Oeveren benoemd, Jan Kramer, met 6 van de 10 stemmen, zulks in tweede stemming. Ie stemming J. Kramer 5, W. J. van Oeveren 2, Jacob Willemsen 2, P. J. Poleij 1. 2e stemming J. Kramer 6, Van Oeveren 1, Willemsen 2, Poleij 1 In 't stembureau aanstaande gemeente raadsverkiezing vacature J. M. van Oeve ren, worden benoemd de heeren Van Har- melen en I. Willemsen, als plaatsvervan gende leden D. Schipper en J. C. van der Burght. Stembureau voor de perio dieke Gemeenteraadsverkiezing: T. Cupe rij, M. van Harmeien en J. L. Bom, plaatse vervangers M. Westdorp, M. van Stee en C. Hartog. Stembureau 2e Kamerverkie zing: de heeren M. v. Stee, C. Hartog, plaatsvervangers J. ,C. v. d. Burght en M. Westdorp. Spoedig zal de verkiezing uitgeschre ven worden voor een lid van den ge meenteraad in de vacature van dhr. J. M. v. Oeveren. Ingekomen was een motie van dhr. I. Willemsen luidende: „De raad der gemeente lerseke, overwe gende dal de toestand van de grintweg, loopende van het station van deze ge meente tot de grans der gemeente, drin gend voorziening behoeft, noodigt B. en W. uit, voorstellen te doen, tot verharding (methode ingewatschte macadam) ten spoedigste bij den raad aanhang g te ma ken en wel zoodanig, dat het vv rk nog dezen zomer wordt uitgevoerd." In de toelichting daarop wijst dhr. Wil lemsen op het gewicht, dat een goede weg noodig is. Eerstens kan aangenomen worden, dat de weg naar 't station her ziening, dringend herziening noodia heeft. Tweedenswelke verharding? Ie klas klei en? is dat niet veel te duur? en dan zijn die keien wel te krijgen? Klinkers? Van veel te korten levensduur en ook veel te duur. Niets beter. De modernste weg is i n g e w a 1 s t e macadam. Dit biedt de meeste waarborg voor een goeden weg. Een weg door enkele leden van den raad bezocht, 'die 13 jaar geleden aan gelegd was, is nog zeer goed in orde en voor ons, Iersekenaars, benijdenswaardig. Cuperij vraagt naar den prijs en vindt die nogal duur. Van Harinelen gelooft ook wel dat een goed aangelegde maca- daimveg beter is dan een klinkerweg. Cu perij zegt dat hij gedwongen is tegen de moiie van Willemsen te stemmen. Hij' durft de verantwoording daarvoor niet op zich nemen. De gasfabriek is over 1915 10.000 tekort gekomen, over 1916 zal dit nog erger zijn en wat fcost de distributie- wet niet. Willemsen zegt dit niet te begrij pen. De tegenwoordige grintweg, die nie£s waard is, kost ons jaarlijks plm. f 1500 en een puike macadamweg zal kosten jaarlijks f 1600 a f 1700. Dhr. Cupe rij zet nogmaals zijn standpunt uiteen. Dhr. J. L. Bom zet uiteen, waarom hij voor zal stemmen. De wegen die hij ge zien heeft zijn goed, zeer gced. De onderhoudskosten zijn veel minder en met een eigen gasfabriek (die teer produceert) zeer goedkoop, slechts 10 ct. per meter aan teeren. De burgemeester ,die medegaal met dhr. Cuperij, betwijfelt of een macadamweg een afdoend resultaat zal opleveren. De kosten bedragen plm. f24000: ook hij heeft geen vrijmoedigheid om de motie- Willeni-en te steunen. Van Harmeien zegt dat het hem spijt, dat hij verschilt met de overige leden van 't dagelijksch be stuur. Hij vindt wel vrijmoedigheid om 't voorstel Willemsen te steunen. Ce maca- damweg biedt hem meerdere voordeelen aan. De kleine meerdere onkosten geven daarvoor een goeden weg. De burgemeester repliceert. Ook Willem sen doet nog een laatste oproep voor zijn motie. Hij vindt niet goed dat de te genstanders van zijn motie denken dat zijn redeneering te optimistisch is. Alsof de belangen der gemeente voor hem min der wegen. Ook de redeneering vanik durf niet meer schuld opleggen aan de gemeente, gaat niet op. Jaarlijks kost nu de weg plm. f 1500 en de weg deugt gan-ch niet. Een meerdere uitgaaf van enkele honder den guldens biedt dan ook een. Ie klas weg. Hoeveel voordeel ljebben de burgers (de voerlui) niet van een goeden weg. Het weegt ruim op tegen een meerdere uit gave. Eindelijk in stemming gebracht wordt de macadainweg-molie aangenomen met 8 tegen 2 stemmen (dhrn. J. Sinko en T. Cuperij). Bij rondvraag drong Willemsen bij B. en W. aan om bij meerdere gasaflevering ook de handeldrijvende middenstand, die nu 't meest getroffen- wordt doordat ze 's avonds geen gas hebben in hun win kels, beter te gedenken en van het gas te laten profiteeresn. Ook trof het hem dat op deze vergadering weer geen notulen waren. Deze toestand kan zbo niet voort duren. Het is veel te lastig. Hij gelooft gaarne dat door de vele drukte enz. die secretaris met werk is overladen, maar notulen moeten er komen. De voorgaande keer is dit reeds toegezegd. Bom vroeg nog eenige inlichtingen over de ;i.s. .gas- commissie. Willemsen. die zich niets van een opdracht herinnerde om een reglement voor zoodanige commissie samen te stel len, beloofde voor een volgende keer zulks volgaarne in orde te brengen. Nisse. Dinsdagavond hield de land- Jro uw vereen. „Eendracht maakt macht" een! vergadering om haar- reglement vast te stellen. Na deze vaststelling werd be sloten de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Voorts werd aan de orde gesteld, de vraag of tiet niet wenschelrjk zou zijn dat ook hier een boerenleenbank werd opgericht. Uit de bespreking die daarop ■volgde bleek, dat er wol wat voor ge voeld werd, maar men was te weinig op de hoogte. Besloten werd een deskundige als spreker te doen optreden, en alzoo de eerste stap te doen, om te komen tot oprichting van een boerenleenbank. Scherpenisse. Gisteren vergaderde da gemeenteraad. Overlegging en voorlezing geschiedt van de volgende ingekomen stukken, t.w. .een missive van Ged. Sta ten, houdende toezending van het goed gekeurde kohier van den hoofdelijken omslag over 1917. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten betreffende volkshuisvesting in Zeeland wordt beslo ten dit, in geval van later te blijken noodzakelijkheid, alsnog in ernstige over weging te nemen. Op verzoek van Ged. Staten wordt een kleine aanvulling aan gebracht in de verordening op de heffing van hondenbelasting. Op het adres van de afdeeling Tholen en St. Philipsland van den "Nederlandschen Onderwijzers bond betreffende betere regeling der sa- larieering wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt'. In verband met de kosten voortvloeiende uit de distributie- wet wordt de begrooting voor 1916 ge wijzigd met een vermeerdering van ont vang en uitgaaf yan f210. Verder wordt besloten een geldleening aan te gaan van f 1060 ter tijdelijke voorziening in de be hoefte aan kasgeld.De volgende stem- bureaux worden benoemdStemming Tweede Kamer: de Burgemeester voor zitter: dhr. C. Hartog plaatsvervangend voorzitter. Leden de heeren D. Keur en C'. A. Geuze. Stemming Gemeenteraad: de Burgemeester voorzitter; dhr. C. Har tog plaatsvervangend voorzitter. Leden de heeren A. Oudesluijs en D. Duijnhouwer 4e lid dhr. A. C. Polderman. De stemming en herstemming even tueel noodig zijnde voor verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad (aftreden den D. Zeur, C. A. Geuze eu J. de Graaf) is bepaald op 3 en 10 Juli 1917. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kesteren. J. H. Koster te 's Grevelduin-Capelle. 3 Ds. J. H. Vaandrager te Pesse hoopt Zondag 10 Juni afscheid te nemen van de gemeente te Pesse en Zondag 24 Juni zijn intrede te doen te Grijpskerke. na, bevestigd l'e zijn door ds. J. A. van; Selms van Dedemsvaart. *1 Confessioneele Vereen i- ging. Verschenen is het jaarverslag over 1916 van de Confessioneele Ver- eeniging. Het maakt melding van de ziekte van haren voorzitter Dr. J. Schokking; van de motie naar aanleiding van Dr. Krom- sigts referaat„Een honderdjarig pro test" aan de Synode verzonden en .van een verzoek aan dat Bestuurscollege ge daan orn de classicale vergaderingen hare rechten terug te geven en haar als van ouds de regeermacht over de classes op te dragen. De Modus Yivendi verdrong al deze zaken. Op de Evangelisatie-posten van de Conf. Vereeniging uitgaande, kon de arbeid ge regeld voortgaan. Opgericht werden de afdeelingenOvezandeDriewegen, Bos koop, Blijham en Aalsmeer. Verscheidene predikanten traden toe. Uit Zeeland: Dy. T. Kloek te Oudelande en Ds. Steenkamer te 's Heer Headriks- kinderen. i 1 De heer Brants heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt voor het Hoofd bestuur. De Christelijke school te Domburg ging geregeld voort met haar taak, al bezorgde de mobilisatie moeilijkheden. Ds. Koldewijn behartigt de belangen dier school. De vereenigingen voor Christelijk Voor bereidend Onderwijs en tot vestiging van' Bijzondere Leerstoelen, beide kinderen van de Conf. Vereeniging konden gewoon voortgaan. De „Gereformeerde Kerk" bevat steeds de mededeelingen van de giften van deze fondsen. Verder bevat het verslagen van de algemeene vergadering in 1916 en van de provinciale comité's, o.a. ook dat van Zeeland. De beginselen der Conf. Ver eeniging vinde'n in Zeeland niet gemak kelijk ingang, dmdat men bij velen stuit op Labadistische en Mysticistische nei gingen. Op de algein. vergadering van September 1916 leidde Ds. Krijkamp van Oostkapelle den bidstond en sprak Dr. Schokking over de Modus Vivendi, ter wijl op de afdeeling Middelburg Ds. Krop van Rotterdam als spreker optrad. In Kort- gene trad Ds. Tjebbes uit Middelburg op voor een openbare vergadering. De 53ste algemeene leden-vergadering zal, gelijk de lezers- weten, gehouden wor den op Donderdag 31 Mei 1917 te Utrecht. Creref. Kerken. Beroepen te Appelscha en te Cubaard, J. v. d. Meulen, cand. te Vianen. Bedankt voor Koudum, door D. van Dijk te Knijpe. Op Pinkster-Maandag wordt nog een Zendingsfeest gehouden in een boom gaard van den heer M. Dieleman te Hein- kenszand. Ten bate van de Sangir- en Talaud-Zending wordt het woord gevoerd door: Dy. P. Warners te Heinkenszand, Ds. L. Aalders te Bergen op Zoom, den heer A. Petermeijer te Middelburg, E. Raams te Hoek en Ds. M. J. iTeuken- horst te Sluis. Ih den toestand van prof. dr. J. Woltj'er valt verbetering te constateeren. Geslaagd aan de "universiteit te Utrecht voor het eerste cand. ex. in de godgeleerdheid, de heer J. de Pree. Veilingslokaal Ver. „Zuid- Be v e 1 a n d". Goes. Gistermiddag was bijna 't geheele bestuur van de. veiLingsvereeniging „Zuid- Berveland" aanwezig op het terrein bij hiet station, waar het nieuwe gebouw dier vereeniging zal verrijzen. Do „eerste steen" moest gelegd wor den en deze plechtigheid werd verricht door Mej. J. Ilanken, dochter van den voorzitter van het Bestuur. Nadat de steen op de daarvoor bestemde plaats was ge metseld, hield dhr. H. A. Haaken, als voorzitter^, een toespraak, waarin hij in het kort memoreerde de geschiedenis der vereeniging. Hij wees op hel kleine be gin in de Stalstraat, op de gestadige voor uitgang en bloei der vereeniging, waar door het thans nog in gebruik zijnde ge bouw te klein is geworden; op hot besluit tot 'stichting van een nieuw gebouw op zoo'n bij uitstek geschikte plaats afe thans daarvoor voJikreg(<n is en. lijf Mtt'-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2