\o. 194 Dinsdag 22 Mei 1917 31e Jaargang Maris Evans en IgmeMi. De Groote Oorlog, Staten-Generaal. FEUILLETON Binnenland Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gees: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers i Oiosterbaan Le Cointre, Goes. Eerste Kamer. Toekomstbeeld. De uitwerking van Oolii'n's betoog. - Hulde aan Bos boom. Pensioen zonder premie. Minister Pleyte's antwoord heeft bij kans de geheele middagvergadering ge vuld en nochtans beeft Z.Ex. de defen sie van Indië slechts even aangeroerd. Vele leden moeten dan ook den indruk gekregen hebben, dat de maatregelen tot verdediging van onze koloniën de uitvoe ring nog lang niet nabij z,ijh, hoe dicht de heer Pleyto ook aan Colijn'si zijde stond. Doch veel krasser drukte minister Ram- bonnet zich Uit. Hij was het in vele op zichten eens met den heer Colijjn, o.in. ■met de algemeene politieke mogelijkhe den en gevaren, en niet de .meening, dat een sterke vloot noodig is. Alle Indische wetsontwerpen werden zl. h.s. aangenomen, benevens tal van andero wetjes. Bij het wetsontwerp tot wijziging der mi- litiewet richtte de beer Staal een enkel woord van afscheid tot den afgetreden minister Bosboom, wien hij een woord van hulde bracht, dat ongetwijfeld velen uit het hart gegrepen is. Biji enkele dezer wetsontwerpen gaven de betrokken Ministers nadere inlichtin gen. Bij het. pensionneeringsoniwerp voor de weduwen en weezen der voor 1906 over leden, gepensionneerde of op wachtgeld gestelde onderwijzers, verklaarde de heer van der Hoeven (c.h.) geacht te willen worden te hebben tegengestemd, omdat hier pensionneering wordt verleend zon der dat een cent premie 'is betaalld. Hij acht dit een meten met. twee miaten te genover andere categorieën die in gelijk- soortig© omstandigheden verkeeren, een' willekeurige greep uit de schatkist. Minister Treub deelde in zijn antwoord o.a. mede, dat de kosten dezer regeling f160.000 per jaar zullen bedragen en dat het in de bedoeling ligt die geheele pen sioenwetgeving te codificeeren. Eindelijk ging de Kamer in comité-ge neraal' over tot raming der huishoudelijk© uitgaven voor 1918 en werd de vergade ring gesloten. Beknopt overzicht van dan toestand. üte geallieerden zitten weer aan de. „Hin denburg-linie" te tornen. Volgens Parijs en Londen ligt deze tos schen Bullecourt en Fontaine-les-Croi- selles. De Engelschen ondernamen hier blijk haar partieele aanvallen, gesteund door de Franschen, die in Champagne zich roerden, doch de Duitsche tegenaanvallen neutraliseerden weer hun vorderingen. De strijd op dit gedeelte van het front is nog van lokaal karakter. s De correspondent van Havas aan het Britsche front seint, dd. 20 dezer uit Parijs„Uit allerlei veelbeteekenende aan wijzingen als omvangrijke werkzaamheden achter de Hindenburg-linie, het aanleggen van versterkingen en verbindingen, tal rijke branden, ontploffingen en overstroo mingen om de wegen te versperren, kan men opmaken^ dat er binnen korteren of .angeren tijd een nieuwe terugtocht dor IXutschers te wachten is". liet komt ons echter voor, dat dezie door J. A. VAN NOPPEN, Oud-hoofd eener Chr. School 5) Eindelijk schijnt het geheimzinnig on derhoud tosseiien die twee vreemde men- schen tot een bevredigend einde te zijn gebracht. Althans Rob komt vriendelijk naar haar toe en zegt „We gaan vertrekken, maar noem me eerst eens je naam mijn kind!" „Mijn naam is Marie Evans", zegt de kléine meid. „U komt zeker nog wel eens terug?" „Dat zal vooreerst denkelijk wel niet gebeuren,-beste meid", zegt Rob, „al moet ik zeggen, dat we 't bier best bij je gehad hebben. Wé mochten wel wenschen, kind", zoo ging hij voort, en zijn stem beefde een' beetje door een opwellende aandoening, „dat we ook zoo braaf wa ren en zulk een vast vertrouwen op God konden hebben, als jij, mijn kind! Geef ons nog eens allebei de hand, want we moeten dadelijk vertrekken. Ik beloof De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEH VCERKDAÉU AbonnementsËrgal Per 3 maanden fr. p. post fl.öQ Eosse nummers aanwijzingen niet onaanvechtbaar zijin. Aan de Isonzo woedt de groote strijd, door de Italianen den 14den dezer inge zet, met groote hevigheid voort. De Ita lianen hebben krachtige pogingen on dernomen om de voordeelen, die zij met hun offensief gemaakt hebben, verder uit te breiden. De Oostenrijkers hebben echter hun ver bitterden tegenstand volgehouden en zijn tot verscheidene- tegenaanvallen overge gaan om te pogen gedeelten van hel ver loren terrein te herwinnen. En niet ge heel zonder succes. In de landen der centralen begint men zich steeds meer openlijk uit te spreken omtrent het yrèdesverlangen en het oor logsdoel. De- „Köln. Volkszeitung" publiceert een oproep om schriftelijk in te stemmen met het volgende oorlogsdoelliet Duitsche volk wil geen veroveringsoorlog en geen annexatiepolitiek, maar wel een politiek ter verzekering van den vrede en van schadeloosstelling en derhalve willen wij sen Hindenburg-vrede. Het invloedrijke Centrum-blad verlangt het koiengebied Briey, Antwerpen, de Vlaamsche kust, slooping der Maaslinie en de beschikking over de Belgische kolenmijnen. We hopen en vertrouwen, dat de Duit sche Tegeering straks, wanneer het op onderhandelen aankomt, God geve, dat het spoedig gebeure meer toegeeflijk heid zal befoonen dan het Keulsche or gaan. Sympathieker lijkt ons de stemming on der de leden der Chr. sociale partij in Oostenrijk, welke in het raadhuis te Wee- nen een drukbezochte vergadering hield onder leiding van prins Alois von und zu Liechtenstein. De prins wees op de volkomen over eenstemming' tusschen Oostenrijk-Hongarij'e en Duitschland, wat de oorlogsdoeleinden betreft, en verklaarde dan onder levendige langdurige toejuichingen: Wij wenschen, een vrede, welke de veiligheid van Oos- lenrijk-Hongarije en zijn. bondgenooten verzekert en ons de macht en alle voor waarden voor een vrije ontwikkel in|g waarborgteen eervollen, voordeeligen vrede. Daarop hield de' burgemeester een feest rede, waarin !h:ijj zijn volle instemming met de verklaring van den minister van bui- tehtandsche zaken graaf Czernin betuigde. De redenaar besprak vervolgens de ge beurtenissen in Rusland en wees daarbij op de volkomen overeenstemming tus schen de monarchie en haar bondgenoo- ten. Na verklaard te hebben, dat de cen tralen niet voor veroveringen, maar om hun bestaan, strijden, ging spreker voort: Wij .kunnen onzen beminden keizer zeg gen, 'dat wij nooit zullen wankelen in den plicht van trouw jegens het vaderland en dat wij ook in de toekomst zullen volhouden tot ons recht en onze vrijheid .verzekerd zijn. Eén vertroiuwvolle ver wachting op spoedige betere dagen welke dé keizer ons belooft, zal onzen arbeid verder begeleiden. En wijl keizer en volk alles1 gedaan hebben om deze dagen voor te bereiden, gevoelen wij een Goddelijke kracht en rust in ons, welke ons in staat isltetllen- tot een goed einde voor onze eer en tojekomst vol' te bonden. Daarna werd een telegram van hulde aan dein keizer gezonden. ioffre's pot. „Misschien", zo overonderste'.t de „Cri de Paris", ,vveet Joffre niet eens, dat hij tijdens zijn verblijf in. Amerika een tee- steedsi aan je te blijven denken en ook aan dat mooie versje, dat je opgezegd hebt en dat gebed. Dag Marie! blijf al tijd zoo vriendelijk zorgen voor anderen, die b onger of dorst hebbeni; maar ge heel alleen thuis te blijven, vind ik toch niet goed. God, op Wien je zoo ver trouwt, moge je echter verder bewaren. Vaarwel!" Marie, ten hoogste voldaan over die vriendelijke toespraak, legt 'haar handjes in de toegestoken grove handen harer be zoekers en deze vertrekken. V. Marie weer alleen. „Welk een goede man", denkt Marie in zichzelve, ,,'k zal hem ook niet gauw vergeten. En die andere man was toch eigenlijk ook zoo kwaad niet, anders zou hij me niet nog de hand gegeven heb ben". Ze kijkt even op- de klok, die reeds 4 uur wijst. „Hé, 't is al laat geworden", zegt ze. „Kom, 't wordt tijd om de tafel op te ruimen en weer gereed te maken voor de kerkgangers. Hiermede klaar, vervalt ze weer in eenig gepeins.. dove huldiging van de Parijsche arbeid sters bij, zich had! Toen hij in een Pa rijsche hoedenzaak de pet mét het maar schalkdistinctief bestelde raakten de bor duursters in hevige opwinding over de wijze, waaróp ze aan den drievoudigien krans op de pet een herinnering yan haarzelf konden toevoegen. Gewoonlijk legt men onder het borduursel wol. Dit maal echter offerde elke arbeidster een krulletje haar op, dat nu als vulsel dien de voor de glanzende bladeren op de maarschalkpet. Zoo vindt men dus in Joffre's hoofddeksel blonde, bruine, zwar te en roode haarlokken verborgen, en toen de maarschalk in Amerika bij hel gejuich van de menigte groetend de hand naar het hoofd bracht, was dat tevens een stille groet van de Parijsche vrou wen". Is er wat tegen de duikboot gevonden In een rede te Edinburg zeide Kennedy Jones, directeur-generaal van de voedsel distributie: Wij beginnen de duikboot meester te worden en onze verliezen ne men af. Wij zijn, dank zij de vinding rijkheid der admiraliteit en den moed en de bekwaamheid van onze zeelieden, in staat tot een nieuwe aanval smet h od ewel ke tot dusver succes heeft. Spr. denkt, dat het succes zal aanhouden en hij. hoopt en gelooft, dat Duitschland in den loop van de eerstkomende maanden weer zal ontdekken, dat het een verkeerde reke ning maakte en dat het onmogelijk zal zijn, Engeland uil te hongeren. Spr. veroordeelde de igediwongcn rant- soeneering als duur en leidend tot on billijkheden in de distributie. Men zal met deze Idezelfcle ervaring opdoen als Duitsch land, n.l'„ dat ihet plattel andsvolk goed gevoed wordt, terwijl het arme volk in de steden te kort komt. Wat de Britscihe voorraden betreft, is men beier voorzien dan C weken geleden, dank ziji de ge hoorzaamheid aan de voeclselcontroleurs en het goede slagen van de inbeslagner miinigen. Keizerin Eugenia. de gemalin van keizer Napoleon 111. is op 5 Mei 1.1. 91 jaar geworden. Bijna een halve eeuw lieeft zij thans doorge bracht in vrijwillige ballingschap te Famiborough Hill, een landgoed, dat zij aankocht, toen de dood van haar zoon (in den strijd tegen de Zoeloes in Afrika) een langer verblijf te Chislehorst voor haar al te pijnlijk maakte. Een groot ge deelte van het landgoed Famborough is ingericht alls hospitaal voor gewonde Brits oho officieren en de ex-keizerin heeft bij die inrichting persoonlijk alles gere geld. Slechts een enkele maal verlaat zij nog haar landgoed, dan n.l. wanneer er in de naburige kerk een requiem-mis wordt opgedragen voor de gesneuvelde Fransche en Britsche soldaten. Fransch oorlogsmateriaal. Naai' wij in het „Journal" van 10 Mei lezen, is thans in Frankrijk, met het oog op het suikergiebrek het gebruik van sac charine bij de bereiding van verschilteu- de dranken, als miousseerende wijinen, li keuren, brandewijn, limonade, thee en kof fie toegestaan. Voorts lezen wij in het blad, dat de 'groote schaarschte aan leder en de daar uit volgende duurte een ernstige schoe- nencrisis heeft 'doen ontstaan. Aan bet Ministerie van Handel dacht men er over, voor den komenden wijnter een nationaal schoeisel te doen vervaardigen, in ver hand waarmede thans een comité is be noemd, dat een practisch en solide type mioest vaststellen, dat a.an de behoeften „Hé", denkt ze de aangerechte tafel met een glans van vergenoegen, overzien de, „Wat zullen ze allen over mijn werk tevreden zijn, en wat zal mijn goede moe der er wel van staan te kijken, als ik ze vertel,, dat jk bezoekers heb gehad en deze zoo smaikelijk bij me gtegeten heb ben! Zij zal .er zeker wel genoegen over hebben .want ze heeft me immers steeds voorgehouden, dat ik mededeelzaam moet wezen jegens1 menschen, die nood heb ben. De aartsvader Abraham kreeg ook eens bezoek van vreemdelingen en slacht te voor hen een kalf en zijin vrouw bak te koeken. Wat zal hij later hebben staan kijken, toen hij merkte, dat het engelen waren, die hij hem gegeten hadden. Va der zegt, dat een van hen de Heer was. En de Heere Jezus deelde ook brood en visch uit aan zoovele hongerige menschen, die hem in de woestijn gevolgd waren en van Hem wilden leeren. 'k Ben nu vandaag wel niet naar de kerk geweest, maar heb toch aan menschen, die honger hadden en zelfs niet bidden konden, eten gegeven en hen ook wat van den goe den God mogen vertellen. Misschien wil de Heere dat nog wel. voor bun, hart zegenen. der arbeidende bevolking zou voldoen en dat men tegen matigen prijs zou kunnen verkrijgbaar stellen. Deze prijs zou dan in het geheele land dezelfde zijn. KortB Oorlogsberichten. De jongste zoon van den Amerikaan- schen minister Van marine heeft als een voudig matroos dienst genomen. - In een dankbetuiging voor zijn be noeming als gouverneur van Turkestan, verklaarde grootvorst Nicolaas, dat de nieuwe Russische regeering Rusland ge lukkig zal maken. De Engelsche kolonel Repinglon bere kent, dat Duitsfchland 4.500.000 man schappen aande fronten heeft, 500.000 op de verbindingslijnen'en 1.000.000 in de kazernes. Zooals met vrij groote zekerheid ver wacht werd, zal generaal Pershing en niet Roosevelt., het bevel krijgen over het eer- iste l'eger,. dat naar Frankrijk zal gaan. Dit leger zal vermoedelijk in het geheel uit 40.000 Amerikanen bestaan. In officiëele legerkringen spreekt men de hoop uit, dat dit eerste contingent troepen gebruikt zal worden om uitsluitend de Belgische linie te versterken. De „Berliner Lokalanzeiger" meldt over bet optreden van een Duitsche hulp kruiser in den Stillen Oceaan, dat dit schip als handelsboot vermomd zwaar be: wapend uit de haven van Hamburg is uitigeloopen. Het schip' is 440') ton groot en voer om Schotland en kaap de Goe de Hoop. Bij de Kaap heeft, hef schip mijnen uitgelegd. De snelheid van het schip is 21 mijlen. In den Indischen Oce aan moet nog een tweede Duitsche kruiser in actie zijn. De koningin van Engeland en Italië hebben telegrammen van hulde gewisseld in verband met het offensief aan de Ison zo, Waaraan, naar men weet, ook En gelsche artillerie deelneemt. Uit nadere berichten over het. dood vonnis. tegen Adier uitgesproken, blijkt, dat hij tot den stoop is veroordeeld. Toen Adler-werd weggeleid ,riep hij uit: „leve d© revolutionaire internationale sociaal democratie!" Een deel van hel publiek applaudisseerde bij deze kreet. Behalve de door den Duitschen Rijks dag reeds goedgekeurde plaatskaartenbe lasting, ingaande 1 Januari 1918, van 16 pet. voor de le, 14 piet. voor de- 2e, 12 pet. voor de 3e en 10 pet. voor de 4e klasse, zal met denzelfden datum nog een algemeene prijsverhooging van 10 pet. worden ingevoerd. De Lokal-Anzéiger verneemt uit Lu gano: De Tribuna schrijft: Men moet met betrekking tot het offensief op de Karst de harde werkelijkheid onder de oogen zien. De Russische omwenteling heeft voor de geallieerden pijnlijke gevolgen gêhad. Men moet op een langdurigen uitputtings- oorlog rekenen. In een nagelaten geschrift van' den overleden gouverneur-generaal van Rel igie vön Biasing, wordt gesproken van Duitschland's heiligen plicht om "België voor den Duitschen invloed, de Duitsche machtssfeer te behouden, en het voor Duitschlands veiligheid niet meer vrij te laten. Gelukkig, dat deze man nie!s meer te zegg,en heeft. De New-York Herald" verneemt uit Newport-News, dat een Duitsche duik boot. de ,.U 36", in een net gevangen is, dat 'gespannen was om de marine- zóne te beveiligen. Buchanan zal eerlang als Engelsch ge- 'k Had ook eigenlijk nog Wel na het eten voor hen behooren te danken en een hoofdstuk uit den Bijbel voorlezen, zoo- als vader altijd gewoon is te doen, maar zij! hadden het ook zoo druk met elkaar en toen zoo'n haast om te vertrekken". Met deze of dergelijke gedachten hield Marie zich een geruime poos aangenaam bezig. „Hé, 't is waar ook", zegt ze plotseling opstaande, „dat zou ik nog haast ver- igeten; 'k moet nog een paar eitjes voor ieder koken. Laat ik eens in het hok gaan zien, of de kippen goed gelégd heb ben, want in de kast liggen er geen eieren génoeg". Ze komt terug met een tiental kippen eieren en ook nog eenige eieren van d© eenden, die ze samen in een mandje draagt, brengt het water aan den kook, legt er daarop beurtelings drie keer na elkaar, een vijftal kippeneieren in, tel kens op de klok ziende, of elk partijtje juist 4 minuten in het water gelegen heeft, zooals ze van haar moeder geleerd had. Daarop légt ze de gekookte eitjes in een schotel op tafel. Voorts nog, Wat eierdop jes en lepeltjes gehaald en de zaak is in orde. 1 - J I Prijs der Advertenties. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 15 ei, 3-maal wordt 2-maal berekend, Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. zant té Petrogjrad vervangen worden door sir Francis Bertie. Sedert 23 April is het spoorwegver keer in Denemarken wegens kolengebrek tot 41 pet. gedaald en daarmede gebracht op den stand van 1880. Een TIavas-telegram meldt, dat in den loop van het gevecht op1 15 Mei in de Adriatische Zee bij' de achtervolging der Oostenrijfcscbe zeestrijdk'raohten de Fransche torpedojager „Boritefen" op- eeni mijn geloopen en gezonken is. De offi cieren en bijma de geheel bemanning kon den gered worden. De Basler Nachri.ch.ten verneemt uit Parijs, dat sedert eenige dagen in de ha ven van Marseille eenige Japansch© ka- nonneerbooten liggen, di© gebruikt zullen! worden, om op vijandelijke duikbooten jacht te maken. Zij zullen ook Fransche handelsschepen begeleiden. De Lokal-Anzeiger meldt, dat een commissie uit het oorlogsvoedingsbureau op- het oogenblik Duitschland afreist, om ■den veestapel te bezichtigen. Van hare bevindingen zal afhangen, of tot een ver mindering (want slechts daarvan kan sprake zijn, zegt het blad) van het te genwoordige tot '15 Augustus geldend© vleeschrantsoen zal besloten worden. Met 1 Juni wordt in Duits'chlamdi ten einde in de behoefte voor het leger te voorzien, het haverrantsoen voor de paarden in burgerbèdrijven tot IV2 K.G. per dag verminderd. Van de in de laatste 'dagen uit de provincie Posen aangekomen en t© Kleef uitgedeelde aardappelen, bieloen 90 pet. totaal1 bedorven te zijn. De bevolking toont zich zeer ontevreden, dat men, na geiruimen Lijd geheel er van verstoken en met mooie beloften gepaaid le zijn, ml nog bedorven aardappelen krijgt. Jhr. de Savornin Lotman. Uit idje vrienden en vereerders van Z. Exc. A. F. .de Savornin Lohman, Minister van Staat, lid der Tweede Kamer, heeft zich een commissie gevormd, waarin dir. H. Pierson te Amsterdam, eere-voorzittetr mr. F. Graaf van Bylandt, Mr. 0. J. E. baron van Wassenaar van Gatwijfck, mr. A. baron van Dedem, mr. Th. Ph. baron Mackay, eere-leden, en jhr. mr. D. J. de Geer, voorzitter isi, teneinde den 80s ten verjaardag van dezen bekenden staatsman) 29 Mei a.s. feestelijk te herdenken. Hun plan is van dhr. De Savornin Lohman een borstbeeld te doen ontwerpen door den beeldhouwer Toon Dupuis en een album met opdracht .bevattende de namen der deelnemers aan liet huldeblijk, djen jubi laris op zijn 80sten verjaardag aan te bieden. Bovenstaand bericht ontleenden wij aan de Maasbode. Een en ander was ons reeds enkele dagen bekend uit een ver trouwelijke circulaire. Nu het bericht in 'verschillende groote bladen heeft gestaan, kan o.i. tegen opneming in „De Zeeuw" geen bezwaar- meer bestaan. L ij n z a ad mag niet meer vervoerd, verkocht oJ! afgeleverd won-den. Monopoliseeringsplannen Levens'verzeker in g. Te Utrecht zijn de ambtenaren bij' den binnendienst van 35 Ned. Levensverzeke ringsmaatschappijen bijeen geweest met „Terwijl ze bij de kippen was, heeft ze aan deze lieve eierlegsters ook nog eenig voer gegeven en ook de andere dieren niet vergeten, evenmin als 's voor- middags, „maar voor Turk, zoo' denkt ze, zal de meid straks wel zorgen, als zé hem Van den ketting losmaakt; hij heeft vanmorgen ook al een paar keer wat ge had en in den namiddag is hij zeker in zijin hok g;aan slapen. 'kZal hem dus nog maar wat laten rusten. Zoo'n slaperd!" Weer komt nu het mooie boek voor den 'dag, maai- nog niet lang heeft ze zich ,e:r in vermeid, of ze meent het klappen van een zweep en het geluid van een naderend voertuig te hooreh. In een oogwenk is ze boven, kijkt door het zolderraam1, klapt in de handen en roept als in verrukking: „Daar komen ze!" VI. II et ongedacht einde van een blijden dag. Marie knapt zich haastig wat op, gaat in do deur staan en weldra staat het rijL tuig vóór haar stil. De inzittenden stijgen uit en uit al ler mond klinkt het: „Dag Marie! Wel, hoe is 't giegaan?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1