Telegrammen. Kerknieuws. Rechtszaken. Laatste Berichten. Onderwijs, zijn spel de schitterende kwaliteiten van 't geleverde duidelijk doen uitkomen. Ge rust mag dan ook geconstateerd niet al leen, dat 't nieuwe pneumatisch orgel den vervaardiger alle oer aan doet, maar ook de Geref. Kerk te Meliskerke met 't be zit en de voortreffelijkheid van dit or gel geluk te wenschen is. Souburg. Woensdag had een algemeene vergadering plaats' der vereeniging „het Groene Kruis" in de zaal van den heer Mabilot. De voorz. Dr. Plugge, deelde na opening mede, dat de netto opbrengst collecte Emmabloömi bedroeg f 43.60 en de ■gemeenteraad besloten had f 25 voor be strijding tuberculose te geven. Hij dankt de heeren Cijsouw en Pieterse, raads leden, voor hun steun in deze zaak, na mens het Groene Kruis. Tot afgevaardig de naar de Algeaneene verg;idering van do Provinciale Zeeuwsche vereeniging op Woensdag 30 Mei wordt gekozen de heer A. CornelisSe, tot plaatsvervangend afge vaardigde dhr. K. Wiielemaker. De agen da wordt door de vergadering goedge keurd. Op een verzoek van de Algemeene Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis" wordt gunstig beschikt. Bij de rondvraag spreekt dhr. Faasse de wenschelijkheid uit, dat er in het najaar een verbandcur- sus wordt gehouden. Hij hoopt, dat het bestuur daartoe pogingen zal aanwenden. St- Maartensdijk. In de Woensdag ge houden vergadering van ingelanden van het Waterschap St. Maartensdijk werd be sloten tot den aanleg van 830 M. grint weg, geheel voor rekening van het Wa terschap en 600 M. waarvan het vervoer der grint door belanghebbenden zal ge schieden. Na deze nieuwe begrinting zul len er in 't geheel 46000 ,M. weg bogrint zijn in het Waterschap en blijven nog 19000 M. zandweg of harde binen over. Aan alle ambtenaren van 'het water schap weid een duurtetoeslag toegekend. De waterbouwkundige ambtenaar zal even als 'tvorige jaar f150 genieten; de ont vanger-griffier f90; do watermolenaar f60 en de bode f75. In de Woensdag gehouden vergade ring van ingelanden van den Muyepolder werd besloten een verhooging aan te brengen aan een gedeelte van den bin- nenberm van den zeedijk, over een lengte van 115 M. Ter voorziening in de va cature van gezworene wegens periodieke aftreding van den heer J. G. Mester weel werd een voordracht opgemaakt als volgt: 1. J. C. Westerweel (aftr.), 2. W. Mannike, 3. P. Quaak. Aan den waterbouwkundige werd een duurtetoeslag toegekend van f50. Hel dijkgeschol werd vastgesteld op f 45 per H.A. 1 Terneuzen. De aangekondigde vergade ring door hot bestuur der ambachts school heeft plaats gehad. De bedoeling .was, het onderwerp te behandelen met de gemeentebesturen der omliggende ge meenten. Den Inspecteur was voor dat doel overgekomen ea verkreeg hei. woord ter nadere toelichting van de bcgrooting. Op zakelijke en duidelijke gronden loon de spr. aan, dat de school voor Terneuzen noodig is, dat omliggende, gemeentebestu ren dezen arbeid dienen te steunen en dat de begrooting een goel beeld was voor heigeen men behoefde. Wethouder Dees van Terneuzen vroeg nog eenige inlichtingen, waarbij hij enkele be zwaren ontwikkelde, die. naar zijn oor deel groot gewicht in de schaal leggen. De Inspecteur gaf de noodige inlichtingen, terwijl hij erkende de juistheid der be zwaren. Met een woord van dank sloot de voorzitter daarop de vergadering. Sas van Gent. Tol leden der Kamer van Koophandel zijn bij herstemming ge kozen de heeren F. Kieboom, G. Stevens ea M. Verliaak. tallen: D. M. Boone 587, L. .1. Bosdijk 589, P. de Bree 586, P. C. Does 586, P. Doets 580, M. Drabbe 587, R. Hat tink 589, J. de Klerk 585. H. J. Kruijder 585, A. J. van Luijk 587. A. P. Reijers 584, .1. van Schaik 586. J. J. Schenk} 586. M. E. Steenland 586, P. J. Vervenne 584 en H. Bliek 583. Op de candidaten voor de beide andere kiesvereenigingen waren het volgend aan- lal stemmen uitgebracht: J. Boone 537, M. C. Boot 535, A. Davidse 535, J. Dronkers 537, B. J. Hoogervorst 540, A. van Houte 536, C. Joziasse Wzn. 530, H. de Lange 534, J. L. de Lange 535, A. de Neeling 534, J. F. van de Velde 535, mr. A. A. de Veer 538. A. C. de Vos 535, J. M. Zietse 535, D. G. Bouwense 535 en A. Krijger 534. Door dezen uitslag zijn de voorstan ders van evenredige vertegenwoordiging, die verleden jaar 9 zetels verloren en jn do minderheid kwamen, in het kies college weder in de meerderheid. Vreemde woorden o p den kansel. Prof. Dr. A. van Veldhuizen gaat in de „Schatkamer" weer le keer tegen vreemde woorden op den kansel. Hij wil nu juist niet voor taalzuiveraar spelen die (het woord „punaise" liefst in het Nederlandsch weergeeft, maar waar schuwt toch tegen het gebruik van ge- klëede woorden voor de „in'.ellectueelen", die dan op den kansel wel eens dysen terie en dissenters dooreenhaspe- len. Dan moet men er niet om lachen, wan neer eenvoudigen, die niet het mono polie van boschavirtg meenen te hebben, tot de Vreemdste verwarring komen, door dat dominéé niet de moeite neemt zijn eigen taal le gebruiken. Onlangs heeft Prof. van Veldhuizen al gewezen op ,het misverstaan van pro- b Le e m als p-r op leem, feesthal len als veestallen, feeëriek als v e e r ij k. Er is nog een lange reeks van dergelijke woorden. Ds. van Gheel Gil- demeester somt een lieele ris op in zijn dissertatie, bi. 136. Het teekenendst bij hem is wel de F a u s t van G t h e, die wordt een „paus in de geut Was het niet de „N. R. Ct.", die indertijd vreesde, dat van Hammabdil een Hannibal gemaakt zou worden? „Gebruik al3 't u belieft voor motief beweegreden, voor i m puls aandrang, in dien ge ten minste meent dergelijke be grippen op den kansel te mogen bezigen. Zelfs ouderlingen vinden zich erg def tig, als ze kunnen praten over een ge meente, die „vankant" is of van den „eeuwigelist", die ergens heeft ge preekt. Een mysterie behoort hij het ministerie thuis. Hel zal wel zooiets uit Den. Haag zijn. Een accountant laai men ii contant verkoopen. Met een sfeer gaat men naar deri dokter in de hoop met pappen nog het mes te kunnen ontkomen. Van een zephyr langs de zee hoorende, denkt men aan de zee- pier hij Scheveningen. Is het een Kam per boertje kwalijk te nemen, als hij hoort, dat alle leven uit de e i - c e 1 komt, dat hij aan de steuren denkt, die de IJsel oplevert? Hardhandig lijkt het Tal au t- komité, dat zeker niet de vredesgedachte opwekt bij iemand, die daar een Tal hout meent te zien hanteeren, en bij 't hooren van Dante's hel beklaagt men dien armen oom, die met zoo'n booze tante leven moet. Als een record wordt geslagen, zegt men„net goed voor zoo'n rijkaard (ri ek aord) Vindt men dit wel wat kras misverstand, zeg dan tot het boertje: chaos, en lipj wordt als een stier, die den rooden lap ziet, want hij! veis taal: „ga os". „Ik heb overdreven maar om een overdrijving te keer te gaan: het gebruik van vreemde woorden, die de gemeente niet begrijpt". De Examinatoren bij het Onderzoek van den Schoolraad en de candidaten, die er aan zullen deelnemen, moeten himne broodkaart bij zich hebben. Voor het onderzoek op 23 en 24 Mei en op 6. 7 en 8 Juni a.s. hebben zich 100 candidaten aangegeven. Te Middelburg slaagde Woensdag voor het examen nuttige handwerken de cenige candidate, mej. G. A. Cerise te Thoien. Do examens zijn hiermede afgeloopen. Voor de gewone acte l.o. werden ge ëxamineerd 89 mannelijke en 67 vrou welijke candidaten, van wie respectieve lijk 72 en 47 de acte verwierven. Voor do vrije- en orde-oefeningen slaagden van do 10 mannelijke candidaten er 9, ter wijl de 3 vrouwelijke candidaten allen' slaagden. Tot hoofd der openbare lagere school to Kats is benoemd de lieer \V. B. van der Linden, thans onderwijzer te Aspe- ren; eu tot tijdelijk onderwijzeres aan dezelfde school is benoemd met ingang van 16 Mei 1917 mej. A. G. Schippers te Kortgene. De Raad van Wageningen heeft zich tot do Tweede Kamer gewend met het verzoek de Landbouwhoogeschool te Wa geningen te vestigen. Predikbaurten, Zondag 20 Mei. NED. HERV. KERK. Op Zuid- en Noord Bevelend. Baarland, vin. en nm. ds. Meloen. Biezelinge, Rorssele, 9.30 u. ds. Elenbaas. Colijnsplaat, vrn. en nm. ds. Feijkes. Cortgene, vm. en nm. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. Jonker (coll. Chr. school). Ellewoutsdijk, vin. ds. Bins, 's Gravenpolder, vin. en nm. ds. Gerrétseu. Hansweert, 9.30 en 2 u. dhr. Stok. v. d. Zending, lleinkenszand, 9.30 en 2 u.'ds. Warners. 'sH Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. cl. Plassche 'sH. Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Ileereiüioek, 2 u. ds. Elenbaas. 's II. Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. Hoedekenskerke, 9.Ö0 eu 2 u. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Boer. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle, 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kats, 10 en 2.30 u. ds. Moerman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, vin. en nm. ds. Meloen. Krabbendijke, 10 u. leeskerk, 3 u. ds. Muller. Kruiningcn, vm. ds. Muller. Nieuwdorp (bewaarschool), 9.15 u. ds. Buinink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Üudelande, 9.30 eu 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 u. ds. Jonker (coll. Chr. school). Rilland-Bath, 10 en 2.30 u. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Klomp. Waaide, vm. en nm. ds. Wijngaarden. Wemeldinge, 10 u. ds. Steinz, 2 u. ds. Buinink, 6.30 u. bidstond. Voorgangers ds. de Jager, ds. Mooij en ds. Drost. Wilhclminadorp, vm. en mn. ds. Boisse- vain. Wissenkerke, 10 en 2.30 u. ds. v. d. Linde. Wolfertsdijk, 9.30 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren. Arnemiuiden, 9.30 en 2 u. ds. Mulder. Biggekerke, vm. en mn. ds. Schuurman» Stekhoven. Domburg, 9.30 en nm. ds. Koldewijn, nm. Cat. Zondag 1. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. ds. Krijkamp, nm. preek- lezen. Kleverskerke, vm. ds. Semmelink. Koudokerke, vm. ds. Postma, nm. g. d. Meliskerke, 2 u. ds. Terneden. N. en St. Joosland, 10 en 2.30 u. ds. Tak. Oostkapelle, vm. ds. v. Empel,mn. ds. Krijkamp. Ritthem, 2 u. ds. ten Hove. Serooskerke (W.), vm. en nm. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. v. 'tHoff. O. eui W. Souburg, 9.30 u. ds. Terneden. Vnouwepolder, nm. ds. Kroese. Veere, Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 'tZand, 10 u. ds. ten Hove, 6 u. ds. Postma, Geref. Gemeenten. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds. Fraanje. A r r.-R echtbank te Middelburg. Heden deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens: heling: Th. M„ 40 j„ voddenkoopman, Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, tol 1 jaar eh 6 m. gev. straf, met aftr. van voor-arrest en wegens vernieling tot f10 b. s. 10 d. h.mishandeling: Th. 0., 48 j., grondwerker, Clinge, tot f 15 b. s. 15 d. h. en L. P. v. S., 42 j„ commissionair, Middelburg, tot f10 b. s. 10 d. tl/.; beletten 'handeling ambtenaar: Chr. d. B„ 42 j., zonder beroep. Koe wacht, tot f 10 b. S. 10 d. h.; diefstal: J. dl. K.. 35 hvr. van J. 1L, zonder beroep en J. H., 31 j„ veldarboider, bei don Z&amalag, ieder tot 1 m. gev. straf en F. M. de B., 29 j.. zonder beroep, Goes, tot2 mnd. voorw. gev. straf met een proeftijd van 1 jaar en 6 m. en betaling binnen 6 in. van f 14.59Va aan do gemeente Goes en overtre ling dor dis- tributiewet: 11. M.. 43 j. landbouwer, Zou telande, tot f25 1). s. 25 d. h.; J. d. B.. 48 j., aannemer, Wemeldinge en G. J. v. R.. 58 j„ slager te Middelburg bei den tot f20 b. s. 20 d. 'h A. B., 62 j., beurtschipper, Hontenisse D. M. G„ 38 j.. hvr. van F. J. winkelierster, Hoofdplaat. E. G.. 31 j. vrachtrijder, Wolphanrtsdijk en .1. 27 j. hvr. van A. Izonder beroep, Vlissingen, allen tot f 10 b. s. 10 d. h., en P. v. di V., 34 j.., J. H. P., 46 j. en F. d. K., 57 j., allen loodsen. E. J. F. B., 33 j„ stuurman 1,. C. B.. 40 j„ matroos, en A. E. S.. 37 j„ treinwachter, allen Vlissingen, allen, lot f5 b. s. 5 d. h„ on. F. I.. 16 j„ slagersknecht, Vlis singen, tot f-5 b. s. I w. tuchtschool. Vrijgesproken: M. d. \V„ 33 j., land bouwer, Zuidzan Ie, beklaagd van poging tot afper-ing, en VVi. R.. 35 j., broodbak ker, Koudekerke. beklaagd van overtreding der distributiewet. Gemengd Nisuws. Ongelukken. Op den straatweg Dinxperlo-Bcxholt is de tt jarige R. K. door den blik-em gedood. Té Sappe- meer is bij de villa van den 'heer Wi. de bliksem geslagen in een ooievaarsnest. Een der dieren weivl doodelijk getrof fen. Te Mari ribe.rg (Hardenberg) is een arbeider loor den bliksem gedood. De vrouw van den ongelukkige werd 'zoo danig getroffen, dat ze bewusteloos werd. Het huis brandde af. Nadat door de moeder, wonende in de Jan Rernardus- slraat 'te Amsterdam, was kennisgegeven dat haar 8-jarig zoontje vermist werd, is door een agent met een politiehond een onderzoek ingesteld. Het kind werd gevonden liggende in een sloot, achter da spoorbaan. Vermoedelijk is het knaapje, dat voorover lag, in de modder gestikt. Pogingen om de levensgeesten op te wek ken, faalden. De Controleur Penden van de tramlijn Beek - Kleef heeft bij: 't brengen van een motorwagen uit de reniiefe te,Beek zijn driejarig zoontje, dat in 't bijzijn van de moeder op de rails speelde, overredenbeide beentjes werden van (den romp gescheiden. De kleine werd in zorg- wekkenden toestand naar hel R. K. Zie kenhuis te Nijmegen vervoerd, waar hiji kort daarop is overleden. Gistermiddag bij de harddraverijen te Alkmaar, ont snapte na het afgaan van het schot, tij dens de 2e heat, Atnie van den eigenaar Bakker te Wieringerwaard op het mid denterrein wegens het afwerpen van het hoofdstel en zonder dat liet paard een halster droeg aan zijn geleider, 'holde dwars over de baan, verbrak de omheining en rende door liet publiek, dat ruim baan maakte naar den uitgang. Hier liep het tegen de gesloten ilearen van het bureau, diie opensprongen, waardoor de merrie kwam te vallen en miet haar do jonge vrouw van den melkslijter B. die kort daarop het leven verloor tengevolge van inwendige kneuzingen. De heer van II. te Driebergen schoot j.l. Maandag zijn 12-jarig zoontje een kogel in het lichaam bij het kraaienjagon, gisteren is het kind aan de .gevolgen overleden. Onder IJsendoorn is Woensdag uit |de Waal het lijkje opgehaald van het 4-ja- rig kind van schipper J., dat een week geleden te Nijmegen overboord was ge vallen. Nekkramp. Te Oisterwijik is bij een meisje van 7 jaar een ernstig geval van nekkramp vastgesteld. Een vermakelijke drukfout in het Kamerverslag van de „Tel." van gisteravond. Senator Bavinck is aan het woord: „Op het Paaschkongres heeft de heer Troelstra zelfs den minister-president den vetweier der S.D.A.P. genoemd." Troelstra sprak meer speciaal van den „zetineier"Hetgeen iets anders js. Hoe de heer Gort van der Linden zich liever zou booren noemen? (Volk.) D oo del ijk ongeluk. Woens dagmiddag had te Groenlo eeii ernstig on geluk plaats. De 16-jarige K. R., arbeider aan een steenfabriek aldaar, werd door een .ronddraaiende as gegrepen en ge dood. Daar niemand bij het ongeluk te genwoordig is geweest, weet men niet hoe het precies gegaan is. Te Gennep zijn 8 Duitse he deserteurs over de grens gekomen. Roermond heeft Woensdag een luisterrijk feest gevierd ter huldiging van Nederland's grooten bouwmeester dr. P. J. H. Cuypers, ter gelegenheid van diens 90en verjaardag. De staat van beleg te L'rk is thans opgeheven. DEN HAAG, 18 Mei. Het ongeval met de Duitsche torpedoboot had op 7 mijl afstand van Schiermonnikoog plaats, d. i. 4 mijl buiten de territoriale wateren. DEN HAAG, 18 Mei. Te Scheveningen zijn aangebracht 3 man van de Hendrika Johanna, pp 16 Mei getorpedeerd. BERLIJN, 18 Mei. Uit Augsburg: Bij een ontploffing in de suikerfabriek zijn 4 personen gedood, 12 gewond. WEENEN, 18 Mei. In een fabriek >van desinfectie-apparaten zijn 3 man gedood 3 zwaar en 3 licht gewond. In de in brick Hansel Fektbauer ontstond een ontplof fing; 9 man gedood, velen zwaar gewond. BERLIJN, 18 Mei. Op 29 April heeft een U-boot .Scar ha rough met granaten be schoten. Verscheidene voltreffers. Een En- gelsch oorlogsschip is >5 Mei tot zinken gebracht. In den Atlantischen Oceaan zijn 11 stoomschepen, 3 zeilschepen en 11 visscherschepon, met een tonneninhoud van 55000 ton tot zinken gebracht. PARIJS, 18 Mei. Uit Nizza: De Servi sche opperbevelhebber Putnik i- over leden. IJMLTDEN, 18 Mei. De „Jan van Nas sau" van den Kon. W>I. maildienst is uit Amerika met tarwe aangekomen. VLISSINGEN, 18 Mei. De „Zeeland" zal eerst Maandag afvaren. DEN HAAG, 18 Mei. llet Ned schip „Friso" is door een onderzeeër tot zinken gebracht. DEN HAAG, 18 Mei. Te Gadzand is het lijk van een Buitsch matroos aange spoeld. dat morgen met militaire eer be graven wordt. PETROGRAD, 17 Mei. Na besprekin gen, die den geheelen dag duurden, is een overeenkomst tot stand gekomen tus- schen het Uitvoerend Comité van den Raad van Arbeiders en Soldaten en de Voorloopige Regeering, welke een verkla ring hieromtrent zal publiceeren. Drie le den der democratisch socialistische partij en drie der rm.tionaal-socialistische j.u\rtij zullen in het nieuwe Kabinet zitting nemen, Generaal-majoor Van Deventer is als opvolger van Hoskings benoemd tot bevelhebber in Oost-Afrika, met den tij- delijken rang van luitenant-generaal. Een smaldeel Amerikaanschè torpe dojagers is onlangs in En'geland aangeko men om met onze vloot samen te wer ken. Schout-bij-nacht Sims is belast met het opperbevel van alle Amerikaanschei zeestrijdkrachten, die naai' Europeeschei wateren worden gezonden en lijj is da gelijks in contact met den admiralen staf. HOEK VAN HOLLAND, 17 Mei. De logger „Maassluis 166" is door een Duit- schen onderzeeër tot zinken gebracht. De bemanning is gered door den logger „Sche veningen 304" en hier geland. Naar men zegt, zijn ook de loggers „VI 45' en „VL 54" vernietigd. De bemanning van de „MA. 166", welke te Hoek van Holland geland is, deelt mede, dat ook de zeilbeuger „Mercurin MA. 45" van dezelfde reederij door een Duit- schen onderzeeër is tot zinken gebracht. Van het (lot der bemanning is' niets bekend. De 'bemanning telde 12 personen. Indien de plaatsöpgave juist is, dan heeft de vernieling buiten het ver-perde gebied plaats gehad. Uit het Engelsche Lager huis. In de Lagerhuis-zitting van eer gisteren kwam als amendement op de wet op de middelen een op- naam van een socialistisch en twee liberale leden staande resolutie in behandeling, waar in de Russische verklaring omtrent de verwerping van „alle op1 imperialistissohe veroveringen en gebiedsuitbreiding berus tende voorstellen'' toegejuicht en de r.e- geerinig uitgenoodigd wordt om een der gelijke verklaring /if te leggen en geza menlijk met de geallieerden overeenkom stig de Russische verklaring gewijzigde voorwaarden op te sommen. Lord Robert Cecil herinnerde in zijn antwoord aan de verklaringen der regee ring omtrent haar oorlogsdoel en zeide, dat die ook thans nog gelden. Sprekende over het vraagstuk der. an nexaties, vroeg lord Robert Cecil of Snow- den en zijn vrienden bedoelden, dat de inboorlingen dei" vroegere Duitsche ko lonies in Afrika weder onder Duitsch be wind moeten komen en dat Armenië en Syrië weder onder de heerschappij van Turkije moeten gesteld worden. Hij be sprak ook Elzas -LotharingenItalia irre- denta en Polen, en zeide, dat, zoo het misschien niet goed is oorlog te voeren om gerechtigdheid en herstel af te dwin gen, het toch iets geheel anders is om; als eenmaal dit doel door een oorlog bereikt is, ons te vragen afstand te doen van de vruchten van deze wensci.e'.ijke prestaties. Ten opzichte van schadeloosstellingen vroeg hiji, of er dan geene schadevergoe ding voor België, Servië en Noord Frank rijk en voor de vernieling van vreed zame koopvaardijschepen moest, geëischt worden. Er was in de rede van von Bethmann Holhveg geen aanduiding, dat Duitsch- land bereid is de vredesvoorwaarden op te noemen die het zou willen aanvaar den. Wij zijn vastbesloten, niet een vrede te sluiten (tie geen vrede zal zijn. Asquith geloofde, dat de verklaring der Russische regeering omltrent „geene an nexatie" betrekking heeft op veroverin gen, om der wille van uitbreiding van grondgebied en van politieke en econo mische macht.; en ;innexaties van die» aard zouden de geallieerden nooit wil len. in praktijk brengen, noch rechtvaar digen. Dc beschaafde wereld heeft de vroegere verklaringen tier geallieerden omtrent de vredesvooiwaarden aanvaard als onmis baar voor liet toekomstig voortbestaan van internationale betrekkingen; en een vre de, welke op dien grondslag berust, is de eenige die de gebrachte offers zou rechtvaardigen. Het Lagerhui heeft de rojotutie vpr- worpen zonder sLutpning. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rhcnen, J. Nauta te Mijns- heerenland; te Veldhoven, W. E. v. Doorne te Drumpt; te Nieuw-Lekker- land, R. J. Aalberts te Baambrugge. Aangenomen naar Zevenbergen door A. v. Kooten te Steenwijk. Bedankt, voor Waarder door J. J. Be rends te Maassluis; voor Gouderak door H. Doornveld te Maartensdijk. Middelburg, Woensdag had alhier de stemming plaats voor 19 leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk, en wel 17 wegens periodieke aftreding, één voor de vacature ontstaan door het over lijden van den lieer C. A. Messer en één. door het bedanken van den heer A. G. van der Hooft. Van de 1900 kiezers, die op de lijst voorkomen, maar van wie thans nog on geveer 1700 te Middelburg wonen, kwa men er 1148 aan de stembus. Van de ingeleverde biljetten waren er 7 van onwaarde en 7 in blanco uitge bracht, zoodat het aantal geldige biljetten 1134 bedroeg en de volstrekte meerder heid '568. Gekozen werden ten eerste de heeren mr. H. J. Dijckmeester met 1112, J. van Houte met 1113 en J. Munsters met 1113 stemmen. Deze heeren kwamen op alle drie candidatenlijsten voor, namelijk op die van „Schrift en Belijdenis", op die van „De Naam des Heeren is een sterke toren" en ook pp die van de kiesver- eeniging voor evenredige vertegenwoordi ging „De Ned. Herv. Kerk". Voor do overige 16 plaatsen hadden de beide eerste kiesvereenigingen, of schoon afzonderlijke lijsten waren inge leverd, dezelfde candidaten gesteld, ter wijl daartegenover dc laatste kiesvereeni- ging 16 modernen had geplaatst. Deze laatste 16 werden gekozen en wel met de achter hun naam geplaatste go- Leastafel, Grondbeginselen der Economie, door Prof. mr. P. A. Diepenhorst. Utrecht, 'G. J. A. lluys. De hooggeleerde schrijver van „Voor lezingen over de economie" heeft de lit teratuur onzer scholen verrijkt met boven aangekondigd boek, hetwelk een inleiding bedoelt te zjja op de Voorlezingen; en een leerboek voor de middelbare scholen. AansLuiting is gezocht bij de eischen, ge steld op het eindexamen der Hoogore Burgerscholen. De sciuijver behandelt, meer uitvoerig dan gebruikelijk is, in dit boek de geschiedenis der economie, die naar zijn oordeel, aan de bestudeering der theorie dient vooraf te gaan. In die geschiedenis behandelt de schrij ver o.a. het Mercantilisme, de physio- X'ratische school, de 'Manchestemchting; Malthus, llicardo. Ghristen-socialisten in Engeland; Maurice, Kingsley; Katheder socialisme, Staatssocialisme. Marx, Lasal le, enz. enz. En nu noemden wij nog slechts enkele bladzijden. En dan volgt de eigenlijke studiein vier hoofdstukken. Voortbrenging en verbruik. Verdeeling. Ruil. Staat en productie. Handelspolitiek, enz. Hetgeen bewijst hoeveel or uit dit leerboek te leeren valt; en hoeveel er in staat, waar ook 'een gewoon mensch iets van behoort te kennen. Het komt onsf voor, dat ld it boek door onze jongelui, die zich, hetzij voor de journalistiek, hetzij voor een of ander financieel vak willen bekwa men, met genot zal worden door geleerd. fines. Naar wij vernemen is de toe stand van den heer L van Bruggen, di recteur der R. H. B. S. alhier, vooruit gaande.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2