\o. 189 Dins?' Mei «1917 31e Jaargang Merie Evans en i RunMl FEUILLETON. De üroota Oorlog. Binnenland Uitgave van ie Naaml. Venn. LUCTfiR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Gees: DANGE VÖRSTSTRAAT 219., Bureau te Middelburg: IRMA E. E. DHUIJ Li. BURG. Drukkers HosterBaan Le Cointre, Go Juist. In ,r.»ze t id jaar j ver :l' meer: van een coalitie als thans zal er dan (bij E. V.) "natuurlijk geen sprake meer zijn. Die tijd is voorbij. Maar het maakt toch een groot verschil of men de verschilpunten opzoekt en aan- j dikt, dan of men op elkander aanstuurt, i om elkaar zooveel mogelijk te steunen en 1 in de hand te werken. En dat laatste j zal toch wel moeten en wel kunnen ge- j beuren. Wij hebben te veel gemeenschan- pelijks, ook te veel gemeenschappelijke j belangen; denk maar alleen aan het on- j derwijs. Het is dan ook te wenschen dat alle drie de coalitiepartijen er dus van doordrongen zijn. Het schoonste zou wozen als de antirevolutionaire en chris telijk historische partijen elkander weer konden- vinden en weer als van ouds saam te wonen in hetzelfde gebouw. Dan zouden wij een macht kunnen vormen, waarvoor links wel bevreesd mocht zijn." Juist, tot dit laalst© moet het komen. Toch zal er nog heel wat water door de Schelde moeten loopen, eer het ge beurt. Een niet minder juiste opmerking is die van dr. Beumer in zake de jongste (maar nu niet eens meer de jongste) crisis. Do Vaderlander (de heer Rood- huijzen) schreef 3 Maart 1917 n. a. v. Treubs terugkeer in verband met diens val „De Rechtsche pers zit met het ge val verlegen; zij is zoo hevig te keer gegaan tegen Links, die Treub heeft -doen vallen wat niet juist is, want als de heeren Aalberse c-.s. hunne stem niet aan de motie-Schaper hadden ge geven, zou deze verworpen zijn dat zij nu niet recht weet wat te zeggen. Zoo wreekt zich haar- politiek gedoe".. 't Is niet onvermakelijk. De heer R.ood- huijzen verwijt een ander: politiek ge doe In zijn blad van 5 Februari 1916 schreef deze staatsman i „Van meer dan één zijde werd ons de- vraag^ gesteld, of de heer Treub zijn val 'feitelijk niet dankt aart de 9 man van de coalitie, die onder lei ding van den heer Aalberse, hunne stem voor de motie-Schaper uitbrachten. Wij moeten verklaren, dat dit een misverstand is. Natuurlijk zou, als de heeren Aalberse c.s. hunne stem tegen de motie-Schaper hadden uitgebracht, deze verworpen zijn met 51 tegen 36 stemmen, maar het zou in de betee- kenis van het votum absoluut niets hebben veranderd. Want de beteekenis daarvan is, dat 2/3 van de Regeerings- partij verklaard heeft, niet meer met den minister te willen samenwerken, waar hij op de wijze als hiji deed, onze constitutioneele instellingen met voeten trad". Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. u 1 J» Abonnementsgr jjsi Per 3 maanden fr. p. post fl.50 Losse nummers •CLQfil a Prijs der AdvertentïSa. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 19 ÉL 3-maal wordt 2 -maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®. Bewijsnummers 6 cent. Het is toch eigenaardigzoodra er j maar sprake was van tabaksbelasting, j met name in 1905 is er, bijzonder in-j vrijzinnige kringen, tegen een dergelijke belasting geprotesteerd dewijl de werkman er door gedupeerd werd.' Ook wij zeiven zijn, met name reeds in 1900, herhaaldelijk tegen de belasting van hel pijpje van den arbeider opgeko men. j Doch vooral de vrijzinnigheid schreeuw de in heeten toorn, en rekende, denk aan 1913, uit op hoeveel miljoenen, zegge miljoenen! verlies met name de Ta riefsherziening, onzen huismoeders zou te staan komen. Tijdig en Ontijdig, te pas en te on pas klonken de protesten tegen „Tarief- wet" en Debietrecht op tabak. Het bestuur eener vrijzinnige kiesver- eeniging in onze omgeving verspreidde destijds een circulaire, geteekend door zes achtbare bestuursleden de zevende was candidaat in welke circulaire een vrij zinnig candidaat voor de Staten dus niet eens voor de Kamer, neen, slechts voor de Staten werd aanbevolen met deze woorden„Steeds zalgaarne mede werken aan eiken maatregel, die den min derbedeelde ontlast, en nooit zal hij staan aan den .kant van hen die den druk dier kleinen nog zwaarder willen ma ken onder welken mooien schijn ook, zooals de- .rechtsche partijen met hun Tariefwet en Debietrecht op tabak op het oog hebben". Zoo dacht, men er destijds over. Thans zwijgt een iegelijk, ook zelfs al weet men dat de levensmiddelen en de tabak nu heel wat duurder zijn dan de „Tariefwet" ze ooit had kunnen maken. Op zichzelf is evenwel dit' zwijgen niet te misprijzen. De tijden zijn er niet naar om te pro- testeeren tegen zwaardere belastingen. Eerder vervulle dankbaarheid do har ten, dat wij niet in den oorlog gewik keld werden, waardoor heel wat groo- te're verliezen zouden zijn te boeken ge weest dan dure klompen en lioöger be lastingen. i! Jpi '-ilï I I (lelijk men ziet, verandert de heer Rood- huijzen ongeveer even gemakkelijk van meening, als het departement van finan ciën van hoofd. Wat natuurlijk zijne zaak is, maar hem niet het recht geeft de rechterzijde valschelijk te beschuldigen. Aldus de heer Beumer. *- Talak belast. Ook de tabak zal belast worden, ge lijk ongeveer alles wat maar te belasten is. Gevolg van de tijdsomstandigheden. i) door J. A. VAN NOPPEN, Oud-hoofd eener Chr. School, 1. De pachthoeve en hare bewoners. Op een der Hebriden of Westersche- eilanden, een eilandengroep, gelegen langs de Noordwestkust van Schotland, stond in een bekoor!it waardoor van de naastbij gelegd u velen een beekje zee waarts stroomde, een vrij eenzaam gelegen pachthoeve. John Evans had die hoeve met bij1- behoorende gronden vele jaren geleden bij zijn huwelijk betrokken en begluurde zijd zaak met groote vlijt en onder biddend opzien tot God uitnemend. Zijn gezin be stond tijdens de geschiedenis, die ik u ga verhalen, behalve uit rijn persoon en een eveneens zorgz: -r. Godvreezen- de huisvrouw, uit vi< aardige en ge zonde kinderen: drie jongens boven de 12 jaar en een dochtertje van tien jaren, B«ks opt overzicht van den toestand. De besprekingen tusschen Von Beth- mann H oil weg en graaf Czernin hadden natuurlijk betrekking op de eventueele uitingen omtrent het oorlogsdoel der cen tral en. Met spanning wordt nu' verwacht wat de rijkskanselier vandaag zal zeggen. De „Lokal Anzeiger" hoort uit parle mentaire kringen, dat de rijkskanselier vandaag in den Rijksdag zal beproeven de interpellaties over de oorlogsoogmer ken door het afgeven van een scherp omlijnde verklaring af te sluiten. Het blad betwijfelt evenwel, of hem dat zal luk ken. Verder is er naar het blad verneemt onder de socialisten een sterke neiging om den Rijksdag langer dan morgen bijl een te houden. De praatbehoefte van de linkerzijde is bij- de burgerlijke partij'en echter niet in goede aarde gevallen. Wanneer voor de belangrijkheid van de verklaringen door den rijkskanselier af te leggen, het aantal en de belangrijk heid der conferenties, die hij te voren hield, een aanwijzing zouden zijn, dan zijn er ongetwijfeld verrassende dingen in z'n rede te wachten. Uit Rusland werden weer enkele din gen gemeld, die den toestand 'daar ty- met welk meisje we in het verhaal ons in het bijzonder zullen bezighouden. Voorts was nog bij hem inwonend een knecht en een meid, die beiden aan het gezellig en ordelijk gezin zich ten zeer ste verbonden gevoelden. Het tamelijk ruime erf werd bij1 den ingang bewaakt door Turk, den grooten karnhond, die over dag aan zijn draaiend hok met een ketting vast lag, als hij ten minste in den karnmolen geen dienst moest verrichten; maar die 's nachts door gaans in huis -werd genomen tot meer dere veiligheid der familie. Gelukkig was die voorzorg nog steeds overbodig ge bleken. Het vriendelijk woonhuis en de bouw- schuur daarnaast hadden steenen muren en rieten' daken. Op de plaats kon ilien voorts alles opmerken, wat een boer voior zijn bedrijf zoo noodig acht: een kippien- en een varkenshok; een houtstapel' en een hooischelf, henevens de niet welriekende, maar toch zoo on misbare mestvaalt. Ook een tuin met bloemen, groenten en beziën ontbrak niet. Achter de schuur bevend zich een kleine boomgaard en ook voor de woning stomldën een paai' vrucin) agsneii. pceren.-De comn^andant van het garnizoen van Petragrad heeft ontslag genomen, om dat hij zich niet wenscht te onderwer pen aan Tiet besluit van den Raad van arbeiders en soldaten, om zijn orders ter goedkeuring aan dien raad voor te leg gen. Van den toestand van anarchie heeft een anarchistenbende gebruik pogen te maken, om ook een deel van de macht te krijgen. Deze groep maakte zich gewapend meester van het paleis van den hertog van Leuchtenbui'g om daar haaf hoofd kwartier op te slaan en waarschijnlijk deel te- nemen aan het „bestuur" van d.en Russischen staat.. Echter wilde de meer besproken ïa&ci den heeren anar chisten de rechten, die dézen Zich had den wijlen aanmatigen en W'aftrvjtn zij zélf zulk een ruim gebruik maakt, niet toeslaan. Zij werden onder militaire bé- waking gesteld. Hetgeen de anarchisten zich wel niet zullen laten welgevallen. De toestand van onzekerheid en ver deeldheid wordt nu nog verergerd door het aftreden van den minister van oor log. Een hevige jstrijd woedt nog aan het gevechtsfront van Atrecht, zonder dal tot dusver hier belangrijke wijzigingen zij'n verkregen. De Duitschers weten op de meeste plaatsen in verwoede tegenaan vallen de vorderingen van de Engelschen weer te niet te doen. Op het Fransche front gaat 'tal even zoo. De aandacht verdient het bericht, dat laan het Italiaansche "front en dan in het bijzonder in de streek van Tolmein tot de kust, dus in den sector van Görz, de artilleriestrijd heviger is geworden. Zal men hierin -de voorbode mogen zien van het groote Italiaansche voor jaarsoffensief, dat een nieuwe poging zal brengen om den weg naar Triest voor de Italiaansche troepen te openen? Zoo ja, dan zou hieruit blijken, dat ito cl a santen werking der geallieerden ver betering is gekomen en zou men van! een algemeen offensief der geallieerden j kunnen spreken. Immers dan zou tege lijkertijd in het Westen, aan het Italiaan sche front en aan het Macedonische front de strijd zijn ingezet en Zou dus van drie zijden de aanval op de centrale vesting zijn geopend. Korio Om iogshsrichten. De Engelsche verlieslijst in de Ti mes van 7 Mei geeft de namen van 491. officieren en van 4300 minderen. Te Kopenhagen is' het kolengebrek zoo groot, dat de gasfabriek er voorloopig eiken dag van 8 tot 11 uur in den voor middag geen gas levert. De VaderlanJsche Vrouwenvereeni- ging te Solingen houdt van 21 Mei tot 2 Juni een aigemeene inzameling van vrou wenhaar. Het lange haar wordt gebezigd voor de vervaardiging van drijfriemen voor fabrieken, 'het korte voor vilt ten behoeve van duikbooten. -Van 15 Mei af moeten in Duitsch- iand ook op de Zon- en feestdagen de .spoorwegwagons gelost worden. Geschiedt da,t niet tdan is evenals voor de werkdagen staangeld verschuldigd. Naar dè „Vossische Ztg," uit Stock holm verneemt, drongen eenige duizenden vrouwen van soldaten te Petrograd het Doemagebouw binnen en verkondigden van het spreekgestoelte de volgende eischen: Verhooging van de ondersteuning voor die vrouwen der soldaten tot, op 20 De veestapel bestond uit twee paarden, eenige melkkoeien, wat jong vee, een paar' varkens, een dertigtal schapen en een aantal 'kippen en eenden. In Üe omgeving bevond zich eenig bouw land, maar aanmerkelijk meer weiland, door palen begrensd en tot het erf be- hoorende. Zoo op het oog zou men John Evans dus geen onbemiddeld man kunnen noe men, maai' de jaar huur ,die hij voor de hofstede met f.oebelioören aan den pacht heer moest opbrengen was hoog, de op'- brengst der landbouwproducten, voorna melijk bestaande uit graan en aardap pelen, was .veelal gering en tegenslagen met het vee wegens ziekte zijn bijl een boer natuurlijk ook niet uitgesloten, zoo dat er op schijnbare welvaart vaak nog al wat vilt af te dingen. Maar John had tot dusverre mei Gods hulp het hoofd boven water kunnen hou den en was tevreden met zijn bescheiden deel. Eendracht, vlijt en spaarzaamheid keerschten in zijn huis en voor den be hoeftige had men ook gaarne iets ,-Qver. Als huisvader vervulde John ook zijn plicht door bij de maaltijlden in het ge bed VOOl' te gaan en een gedeelte uit Roebel per maand en dezelfde rechten voor de vrouwen van soldaten als voor die der officieren. Te New-York heeft een congres! van Joodsche arbeiders plaats gevonden, 390 organisaties, die meer dan 150.000 ar beiders omvatten, waren door 440 gedele geerden vertegenwoordigd. Jes Willard, de wereldkampioen bokser heeft aan president Wilson geseind: „Ik zal vechten, wanneer hebt gij mij noodig?" 'De Amerikaansche reerfitee- rings-officieren hadden hem niet willen hebben omdat hij te groot was, n.l. 6 Eng. voet en 7 'Eng. duim, dus: circa 2i/o meter. Het geruclit gaat, <3.at de kroonprins van Denemarken zich binnenkort zial ver loven met. prinses Margaretha, oudste dochter van prins Karei van Zweden, De „Koln. Ztg." verneemt, dat in Fliegensberg een krijgsgevangene op hee- lerdaad werd betrapt, toen 'hij de kiemen de;r pootaardappelen doodde. De man werd gegrepen en naar het gevangenkamp Sal tan gebracht. Uit Saloniki wordt aan de Fransche pers gemeld, dat de politie een samen zwering heeft ontdekt tegen VenizeloiS, 9 personen werden gearresteerd; zij be kenden dat het middelpunt der samen zwering izich te Athene bevindt, waar zich een comité van militairen en politie heeft gevormd om een aanslag te doen op het leven van Venizelos. Een Duibsche U-boot heeft op 30 April in de Middellan|d!sche zee het Fran sche transportschip Colbert (5394 ton) tot zinken gebracht. Het was met troepen op weg naar Saloniki. Het Engelsche Koningspaar begon gisteren de reis ter inspectie van muni tiefabrieken in de N.W, graafschappen. De Russische minister van oorlog, Goetsehoff, is afgetreden, omdat hij1 wei gert de verantwoordelijkheid mede te dra gen van de „ernstige fout, die tegenover het land wordt bedreven" en die hij nood lottig acht voor de verdediging. In de St. Nicolaas'keric te Keulen— Sülz is een gedenkleeken voor gevallen soldaten opgericht met de onderschriften: „Zij waren bereid voor de wet en bet vaderland te sterven"; „een grootere lief de heeft niemand, dan Idle zijn leven geeft voor zijn vrienden." De uitbreiding van het regelmatige Amerikaansche leger op volle oorlogssterk te voor de aanneming van de oorlogswet is door Wilson goedgekeurd. De organi satie van nieuwe regimenten begint lieden. Ongeveer 85000 van de 183.000 manschap pen, die voor het regelmatige leger noodig zijn, zijn reeds gereoruteerd. Naar Havas uit Peking seini, heeft de Chineesche Eerste Kamer beraadslaagd over een ipotie ten gunste van een oor logsverklaring aan Duitschland. Tot een besluit is zij niet gekomen. Zwitserland breidt den militairen dienstplicht uit. De bondsraad heeft be sloten, dat alle Zwitsers van 16 tot 60 jaar, die vaardig met het geweer omgaan, tijdens de mobilisatie verplicht zijn, aan eiken militairen oproep, die hen gewordt, gehoor te geven. Uit New-York is te Bern telegrafisch bericht ontvangen, dat de daar gevestigde scheepvaartmaatschappijen alle ladingen met bestemming naar Zwitserland van de lijst afgevoerd hebben. Dezer dagen is aan de geweerfabriek Thun voor een commissie van deskundi- den Bijbel voor te lezen, terwijl hij ook vóór het ter ruste gaan met zijn huis gezin nederknielde, om den grooten Ge ver aller goede gaven te danken voor de weldaden gedurende den afgeloopen dag genoten en Diens genadige bescher ming voor den aanstaanden nacht af te smeeken. De winteravonden, die op de Hebriden nog wat langer dan bij ons zijn, besteed de hij om zijn kindereu te onderwijzen in het lezen, schrijven en rekenen, want een school was daar ver te zoeken. Moeder leerde haar dochtertje ook nog naaien, breien en stoppen, dingen, die in een: huishouden zoo te „pas komen .en het was aardig om te zien, hoe oplettend en handig het kind daarbij was, -gelijk ook in het aanleeren van het gewone huiselijke werk, waarin zij: haar lieve moe der al flink behulpzaam kon wezen. Daar bij bezat zij1 een bescheiden en vriende lijk karakter en bleek het van de kinde ren niet het minst bij haar, dat de recht christelijke opvoeding, die zijl van hun ouders genoten, vrucht droeg, 't geen deze natuurlijk met innige blijdschap op merkten. Bij het voorlezen van Gods Woord en by bet gebed was zij één en gen een nieuw model machinegeweer ver toond. Het mechaniek wordt gedreven door een nieuwen snelloopenden motor, zoo dat het aantal schoten, dal per minuut gelost kan worden, ongeloofelijk groot is. Van bizonder belang is, dat het gevaarlijke ding geluidloos werkt, d.w.z. de schoten knallen niet. De Eerste Kame r i ds gistermiddag aan de grondwetsherzie ning begonnen. Slechts drie sprekers heb ben het woord gevoerd, h.l. de heeren Bosch van Oud-Amelisweöpl (r.-k.), v. d. Feltz (v.-d.)' en Fokker (u.-l.) Het aeirJ is »°S niet °P het vereiscllle peil gekomen. IvuyP?1' lvas e.rZ1'6!Ja Verband met z'n lichte ongëa-1 v hem weliswaar niet allen arbeid uZ?.," maar toch een gang naar den Senaat onmogelijk maakte. En prof. Woltjer, die anders zeker met doorwrocht werk zou gekomen zijn, is ernstig ziek. In de korte rede van den eersten spre ker deed hij de toezegging voor de geheele revisie te zullen stemmen, trots de ge wichtige bezwaren en trots het feit, dat links zoo weinig inschikkelijk bleek. Ook v. d. Feltz bleek te beseffen, welke offers van ons gevraagd worden. Fokker is tegen alles, maar zal stem men vóór alles. Postpakketten. Met ingang van 16 Mei 1917 is op de adreskaarten, behoorende bij post pakketten, bestemd voor het binnenland, soort en hoeveelheid der in de pakketten gesloten goederen, door den afzender te vermelden. Bij voorkeur zijn die opgaven te stel len in de ruimte onder het opschrift Stem pelafdrukken. i E u d o k i a. Wij ontvingen "bet jaarverslag van de bekende stichting Euaokia té Rottefdanb Het verslag wijdt waaideerende woor den aan: de directice mej. v. Iloytema, den oud-voorzitter I. Würlz, thans eere- voorzitter, den huisarts dr. v. Staveren, den geneesheer-operaleut dr. v. Rhee, den geestelijken verzorger Verhaar, de diena ren des Woords, die de predikdiensten in de stiehling vervullen, de wijkverpleeg sters. Het verslag eindigt: Voorts heeft God ook in het afgeloo pen jaar veler hart met liefde voor onzen arbeid vervuld en vele bewijzen dier lief de en waardeering ons doen toekomen. De druk der tijden deed zich ook in de verzorging onzer Stichting ten zeerste gevoelen. Vooral door de stijging van de prijzen der levensmiddelen en van zoo vele zaken meer, die geregeld in een zie kenhuis noodig zijn. Tegen het einde des jaars meenden we dan ook de heffing van een kleinen duurtetoeslag op de ver- pleegkosten in de 1ste en 2de klasse niet langer te mogen uitstellen. Jn andere ge stichten was men trouwens daartoe reeds veel" vroeger overgegaan. Onze patiënten of hunne familiën hebben zich met ge willigheid in dezen maatregel geschikt. Eindelijk deelen we nog' mode, dat doör het Bestuur ook besloten is tot stichting van een Fonds voor hetgeen in de' toe komst noodig zal' zijn tot Verbetering on zer Inrichting. Zal Eudokia ook in do toekomst aan alle eischen des tijds blij ven voldoen, dan is het dringend noo dig, daartoe ook vari te voren onze maat regelen te nemen. Secretaris der stichting is de heer J, de Lange, Witte. Singel, Leiden. al aandacht en als er samen een psalm of eenig ander gewijd lied werd aange heven voelde zij zich recht gelukkig en liet zij haar klankvol stemmetje daarbij ter dege booren. II. Marie's tiende verjaardag. De Dag des Heeren werd door de fa-' milie, zooals men dat ook van eenvou dige Schotsche landlieden kan verwach ten, steeds in eere gehouden en als het weder niet al te ongunstig was of de dagen te kort waren, was het regel, dat het gezin de veer- en de namiddaggods- dienstoefening in het naastbrjzijnde vis- schersdorp, dat wel drie uren van hen verwijderd aan de kust van het eiland lag, bij te wonen. Wegens dien verren afstand werd de reis daarheen steeds per as gemaakt en werd de wagen, dien men daartoe ge bruikte, reeds 's Zaterdags door den knecht goed gezuiverd van stof en s(jjk en wer den de paarden, in den stal terdege ge roskamd, kregen het beste tuig den vol genden morgen aan, terwijl bij1 regenachtig weer ook nog een kap over het voer tuig werd gespannen. (Wordt vervolgd.^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1