3ïo. 188 Maandag 14 Mei 1917 31e Jaargang Da Groot® Oorlog. Binnenland Uit de Pers. Uitgave van ge Iva&ml. Venn. LUCTQR ET EMgRGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes EiANGE VQ'RSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: EIRMA F. P. DHUIJ - D. BURG. Drukkers Bosterbaan Le 'Co int re, Goes. fco'ement als beginsel. Gr. .".ui van Prinsterer was reeds in 1869 begonnen te probeeren de Christenman nen van den Reveil los te maken uit de doodelijke omarming van de conserva tieve partij. Immers deze partij bestreed niet de Revolutie, maar het al te radicaal toe passen van hare beginselen. Het ging vol gens uie partij tegen het radicalisme. En dit nu was heelemaal onjuist. Groen wist clat tegen het ongeloof de wortel der Revolutie moest worden gesteld het geloof. Tegen de Revolutie het Evangelie. Ben Christenen voegde het niet in den strijd togen ongeloof en radicalisme zich te laten inlijven bij de conservatieve par tij ons voegt het initiatief, zoo sprak hij in 1869 op de bijeenkomst te "Utrecht. {Ned. Ged. 190). Professor Bnijs, een liberaal van on verdacht allooi, had gezegd: Isolement wil zeggen hel streng vasthouden aan eigen beginselen. Dal beaamde Groen van Prinsterer. Zijn isolement was een zaak, niet van takfiék. maar van beginsel. In mijn isolement', zoo sprak hij, ligt mijn kracht. Hetgeen zeggen wilin mijn beginsel vastheid ligt mijn kracht. Zou onze partij nu weer terugtreden in Jj, ar isolement, dan zou zij niet in de eerste plaats weer beginnen met op zichzelf te staan, maar om te handha ven hetgeen door Groens heldendaad in 1871 toen hij nagenoeg al zijne vrien den en geestverwanten losliet werd daargesteld. Isolement sluit derhalve de mogelijkheid en het recht van saamwerking niet uit. Zelfs is saamwerking met andere par tijen zonder isolement onzedelijk, ja on mogelijk. Isolement heeft ten doel verbinding; het is de onmisbare voorwaarde om te komen tot die vrije verbinding, waarbij gij meester blijft, met wien, op wat be ding en voor hoe lang ge samenwerken vyiflt Ons Progr. pag. 1169). Al is het dan ook dat .iedere partij, het volgend jaar, onder het nieuwe kies- j stelsel, op „eigen kracht is aangewezen, 1 ifi Kamers en Staten en Raden blijft de saamwerking, de coalitie der drie in en naar hun isolement levende partijen al licht nog noodig. Zij kan zelfs goed zijn, indien maar van elk der partijen reeds bij de stembus vaststaat wat zij1 wil, op dat de andere partijen bij1 de stembus kunnen uitspreken of zij aan de coali tie zullen blijven meedoen, of beginnen mee te doen, dam wel of zij de saam werking aan de overige tot éénzelfde doel vereenigde partijen zullen opzeggen of er zich verre van houden. Niet als partij op onszelf staan en met geen andere partijen willen rekenen, dit is het niet waartoe onze partij ooit zal kunnen worden geroepen. Hei zou de dwaasheid gekroond zijn van wié er alzoo over dacht. Maar, hetzij met of zonder saamwerking vasthouden aan de eigen beginselen, en daarvoor opkomen, en er naar hande len, bij de stembus en in de Raadszaal, in de Staten Provinciaal en in de Sta ten Generaal, dat is het' historische, prin- cipieele isolement naar hetwelk de anti revolutionaire partij steeds zal hebben le streven. Beffeop? overzicht ven den toestand. Menige lezer zal met spanning uitzien ■naar eenig officieel bericht omtrent den strijd, welke Zaterdagochtend van 3 tot 7.30 uur in onze provincie zoo de aan dacht trok. Men wist reeds, dat de actie door vlieg machines ingeleid was en dat later En- gelsche zeestrijdkrachten aan het bombar dement van de Belgische kust deelnamen. Voornamelijk Zeebragge werd geducht •beschoten. Berlijn geeftthans het volgende wel zeer sobere communiqué: „Eenige vijandelijke monitoren bescho ten gistermorgen bij mistig weer op groo- ten afstand Zeebragge. Zij verwijderden zich, toen onze batterijen het vuur open den. De materieele schade is gering. Geen verliezen van menschenlevens. Twee vij andelijke vliegtuigen werden neergescho ten". We lazen nog geen Engelsch bericht. L)oeh uiteraard zou dit geen nadere in lichtingen kunnen verschaffen omtrent de aangerichte schade. Hot is duidelijk, dat deze actieop de kust bedoeld is als steun van de op& valies op het slagveld. Immers de Engelschen hebben Zater 2)eZeeuw dagnacht weer een krachtiger) aanval ge i daan op wat zij noemen de Hindenburg- 1 linie, in de nabijheid van Bullecourt. op j den weg Atrecht -Kamerijfc en- ten N. van 1 te Searpe. Zij namen „alle ten doel gestelde pun ten" en enkele honderden gevangenen. Volgens het Duitsche bericht zijn. deze aanvallen totaal mislukt. Hoe het zij, de strijd krijgt hier meer en meer een lo kaal karakter. Ook op het Zuiderfront begint zich le vendige -actie af te jeekenen. Ze leidde echter niet tot eenig resultaat. Noch de actie in de lucht, uitgenomen dan een brand in een arsenaal te Pola, en de vernieling van burgerhuizen in verschil lende steden. Doch deze resultaten wor den nauwelijks geteld en dat ze van geen "beslissend karakter kunnen zijn, hebben wij geleerd uit het bombardement van Zierikzee op 30 April. Tot slot nog 'n enkele aanteekening aangaande de Russische revolutie, wel ke een zeer merkwaardig verloop begint te nemen. Zelfs de Raad van Afgevaardigden, der Arbeiders en Soldaten wordt door een groot deel der natie al niet meer ra dicaal genoeg geacht en zoo hij deel mocht nemen aan de coalitie-regeering, zou hij onmiddellijk een krachtige partij van po litieke tegenstanders tegenover zich vin den. Met één stem meerderheid heeft de Raad besloten deel uit te maken van een csalitie-Kabinet. De minderheid ziet er dus blijkbaar een gevaar in, om of ficieel samen te werken met Miljoekoff's ministerie, dat in het nieuwe. Rusland al weer tot de gematigden behoort. Er zullen drie nieuwe portefeuilles wor den ingesteld: munitie, arbeid en onder steuning. De eerste is veelbelovend voor de gebeurtenissen op het slagveld, waar de toestand op het oogenblik veel gelij kenis met een wapenstilstand begint te vertoonen. De minister van oorlog, Goets- kof, heeft in de Doema verklaard, dat de gevechtswaarde van het leger ernstig onder de politieke evenementen heeft ge leden. De twee-, ja, meervoudige regee ring in het Russische Rijk doet haar in vloed op de troepen gelden, zioo zeide de minister. Hij .meende, dat dit op den duur noodlottig zou kunnen worden, Wan neer niet spoedig aan de verbetering van den geest der riroepen gewerkt wordt. Intusschen verklaarde Skobolef, lid van het uitvoerend comité van deii Raad van arbeiders- en soldaten-afgevaardigden, dat het geheele Russische proletariaat met verontwaardiging de gedachte aan een af zonderlijken vrede verwerpt. Iedere sol daat, die om het zoo uit te drukken, een afzonderlijken vrede sluit met de Duit- schers, schaadt de algemeene zaak dei- Russische democratie. Het leger moet krachtig en strijdvaardig gemaakt wor den; het mag zich niet demobiliseeren in de loopgraven, maar moet tot het of fensief overgaan. Dit is de theorie. Of de practijk er aan beantwoorden zal, is o.i. zeer de vraag. Met twee maten. In de Nieuwe Co u ra n t wordt naar aanleiding van de lompe bommenwerperij op Zierikzee die aan drie menschen het leven, en aan twintigtallen anderen hun huis en have kostte, meer dan één staaltje verteld van Engelsche onkunde in de aardrijkskunde, met name van ons land; zoo onder anderen dat bij de aanbieding van een telegram naar Amsterdam .door een Hollander in Engeland de ambtenaar van het telegraafbureau dezen vroeg waar Amsterdam lag, en op diens antwoord dat Amsterdam de hoofdstad van Neder land is, 'hernamhé, heeft Amsterdam een postkantoor? Naar aanleiding nu van déze en nog meerdere meegedeelde stomheden van En gelsche onderwijzers en ambtenaren een. o.a. dacht dat Amsterdam in Zwe den lagzegt De Toekomst wel ke zich terecht aan deze gemoedelijke, tot verschooning voor de domme daad van den Engelschen vliegenier bijge bracht© uitstalling van domheidjes er gert, onder meer „Dergelijke staaltjes van Engelsche on kunde zijn wel zeer „grappig", maar het teekent toch den geest in Nederlandsche kringen, dat men bij de ramp, die een onzer Zeeuwsche steden betrof, niets be ters weet te doen dan elkander anecdo tes vertellen. Heeft men zich bij vergis singen van Duitsche commandanten ooit zoo gemoedelijk getoond als bij het aan schouwen van de puinhoopen en doo- den van Zierikzee? Nu het reeds - zoo vaak herhaalde heen en weer vliegen van Engelsche luchtvaar-tuigen over ons Zeeuwsche gebied eindelijk tot een ramp aanleiding heeft gegeven, zou men zoo denkenOch wat, wat hindert 't! Bij de eerstvolgende vergissing wachten ons weer grapjes over die leuke domme Engelschen Intusschen maakt het wel een ietwat eigenaardigen indruk, dat een volk, het welk immers strijdt voor de kleine na- j tiën, niet weet waar die natiën en de I steden hunner landen op de kaart te vin den zijn. Goed antwoord Wij lezen in de „Toekomst" Gesteld eens, dat iemand, wien ik geld heb geleend, mij de rente komt betalen en mij dan, alvorens het .geld te over handigen, aldus toespreekt: „Ik ben u geld schuldig, maar ik ben ook geheel onthouder en acht rooken nadeelig. Daar om stel ik de voorwaarde, dat gij het geld, dat ik u schuldig ben, niet aan ta bak en sterke drank besteedt". Welk ant woord zal men zoo iemand geven? Iets dergelijks is mij; overkomen. Ten einde betaling van de rente van een Amerikaansche obligatie te kunnen krij gen, werd van mij gevorderd onderteeke- ning van ee^ verklaring, waarbij ik mij j moest verbinden deze rente op geenerlei j wijze te doen strekken ten bate van de vijanden van Engeland. In plaats de gevorderde verklaring heb ik het volgende op1 het mij toegezonden papier geschreven „De ondergeteekende verklaart met zijn eigendom en dat is verschenen rente te willen doen wat hij goed vindt, en geen slaaf van Engeland te zijn". Betaling zal nu wel voorioopig' niet plaats hebben, maar liever dat dan een zoo vernederende verklaring te ondertee kenen. Korte Om iogsberichten. Naar uit Petrograd gemeld wordt, is door den minister van bimienlandsche zaken een commissie benoemd ter her ziening der wetten betreffende de uitoefe ning van den Katholieken godsdienst. Een Rijksdagafgevaardigde heeft ver klaard, dat een nieuwe verordening om trent het afleveren -dei' kerkklokken in Dfuitscliland eenigszins aan de geuite be zwaren zal tegemoet komen. -Mét ingang van morgen zal langs Sluis en Ede weer brood uitgevoerd wor den naar /Brugge en Osteïidë en naar Ecloo. Morgen zullen in den Rijksdag de bekende interpellaties betreffende de oor logsdoeleinden 'behandeld worden. De rijkskanselier zal daarbij het woord voe ren. In de Sunday Times, van Johan nesburg, van 25 Februari vertelt een kapi tein Holloway van de gevechten bij Ver dun, die hij had meegemaakt. Bij een foto van SenegaJeezen staat er: „Van 900 man van dit regiment werden er in één gevecht 800 weggemaaid." De voorloopige regeering in Rusland heeft de Verbanmngsstraf en de uit zetting afgeschaft en zé door gevangenis straffen van tenminste drie jaar vervan gen. Zaterdagochtend yan 3 tot 8 uur is1 een aanval op Zeebragge vanuit zee ge daan. Uit Lugano wordt aan 't Berliner Tageblat" geseind: Te Savona zijn 800 geredde zeelui en 80 Roode-Kruislzus- ters van het tot zinken gebrachte s.s. „Transisylvania" geland. Volgens nieuw-ingekomen duikboot rapporten zijn in den Atlantis'chen Oce aan en het Engelsch Kanaal tot zinken gebracht 6 stoomschepen, 7 zeilschepen en 12 visschersvaartuigen met een geza- menlijken inhoud van 29500 bruto ton. Volgens een officieel Duitsch bericht, wordt in Zwitserland een Fransche pro pagandafilm vertoond, waarop men kan zien h oe de handelsduikboot Deutschland door twee Fransche kruisers wordt opge bracht. De bedoelde duikboot ligt ech ter veilig en wel in een Diütsche ha ven. Reuter publiceert de vertaling van een kennisgeving van den Duitschen ko lonel Gloss uit 1915, waarin den be- waners van de streek Roinon (ten westen van St. Quentin) werd bevolen eiken dag, ook Zondags, veldarbeid te verrichten met een half uur verpoozing 's ochtends en één uur 's avonds. Lanterfanten werden gestraft, voor de volwassenen o.a. met j 6 maanden gevangenisstraf. In een Amerikaansfch blad, aldus de N. R. Ct., vinden wij een herinnering aan een rede, op 3 Nov. 1912 aan de Stanford Leiand universiteit gehouden door dr. David Starr Jordan. Deze gaf de volgende cijfers. In een modernen oor log kost het 37.500 gulden om één sol daat van het vijandelijke leger te doo- j den. In den Boerenoorlog kostte dat aan de Engelschen zelfs 100.000 gulden! In de Ver. Staten werd in 1912 dagelijks j f2.500.000 uitgegeven in verband met vroeger gevoerde oorlog: en iederen dag geeft de Unie 1.925.000 gulden uit om voorbereid te zijn op een mogelijken oor log in de toekomst. De Engelsche regeering beeft alle gerst in het bezit van de brouwers ,ge- requireerd. Er was reden om aan te nemen dat het resultaat van de besprekingen tus- sehen de Engelsche regeering en de vak- vereenigingen over de stakingen, die de munitie-productie bemoeilijken (er is o.a, een staking te Woolwich en steeds komen ideine stakingen voor) zal zijn, dat heden algemeen, het werk zou worden hervat. De in Frankrijk genomen proef met de vleeschlooze soupers schijnt onvol doende resultaten te hebben opgeleverd. Door den maatregel moet volgens de bla den slechts 10 "pet. bespaard zijn, hetgeen veel te gering wordt geacht. De minister zal daarom ,naar wordt aangenomen, op zijn eerste plan terugkomen en te beginnen met 15 Mei twee vleeschlooze dagen in voeren. Wolff meldt: Sedert het begin van het offensief bij Atrecht zijn er gevangenen van 32 verschillende Engelsche divisies de Duitsche verzamelplaatsen gepasseerd. Daar zij uit alle; deelen van Engeland en de koloniën komen geven zij een beeld van de stemming in het Engelsche wereldrijk. Hef meeste vertrouwen-heb ben nog de Kanadeezen en de Australi ërs. Het schijnt, dat er bij. verlof van de kolonialen in Engeland alles' gedaan wordt om hun de groote gevaren, die er door den duikbootoorlog dreigen, niet te laten bemerken. Gedrukter is de stem ming van de Engelschen, die de ernstig© zorgen, die er over Engeland gekomen zijn", niet langer verbergen. Gelijk bij alle gevangenen is de oorlogsmoeheid groot; 'zij klagen over slechte leiding, de nooge verliezen en voorts klagen zij er over hoe zeer de toestand zich sedert den slag aan de Somme in het. nadeel der bondge- nooten gewijzigd heeft. V De Koningin heeft het voornemen morgen, Dinsdag, het Paleis in het Bosch te betrekken. lEngelsch vliegtuig geland. Nader vernemen we, dat de te Cadzanid gelande vliegmachine is de Engelsche één dekker „Firchly 5154". Hij daalde vlak bij cfe kust onder St. Pieter gem. Niéuw- vliét. Inzittenden waren de Canadeasche vlieger Tapscott en de waarnemer Ri chardson, die geïnterneerd zijn. Da laatste dagen vliegen voortdurend Duitsche en Engelsche vliegtuigen over Naderlandisch grondgebied, aldus wordt uit Cadzand aan het Hbld. gemeld. Verhoogde g p o o r t a r i e v e n. Onder de vele klachten, die dé aan staande verhooging der spoorwegtarieven brengt, komt deze het meest voor, dat de 3da kl. reiziger, die geen goedkooper kjas!- se kan kiezen etj^toch reizen moet, er zoo slecht af komt; men vraagt om een 4e klasse, in bagagewagens b.v. .Wij heb ben inlichtingen ingewonnen en moeten meedeelen, dat de billijkheid van de klacht wel wordt erkend, maar dat er toch niets aan te doen is. Bagagewagens heb ben dje spoorwegmaatschappijen ten eer ste voor bagage noodig; in een bagage wagen gaan voorts veel minder menschen dan in een 3e klas-rijtuig en wanneer er door het scheppen van een 4e kl'. evenveel gereisd werd als andere jaren, zou 'er geen vermindering van wagens' en dus geen bezuiniging van kolen plaats hebben. (Hbl.) P. en T. p e r s o n e e 1'. De algemeene vergadering van den Ned. Bond van 'Chr. Protaatantsch post- en telegraafpersoneel zal plaats hebben jbe Utrecht op' 24 en 25 Juli. Een ambtenareoleger. De „Middelburgsche Grt." heeft de moei te genomen, om in de staatsbegrootingen na te gaan, hoeveel staatsambtenaren er in ons land zijn. Zij komt daarbij tot een totaal van 59.720 in rijk-dienst, hoe wel floor soms noodzakelijke schattingen niet kan worden ingestaan, dat dit niet eenige honderden buiten het juiste aan tal is, Bijbaantjes zijn niet medegeteld, ook geen miliciens1. VERSCHIJNT ELKEH SQEREDACL 1 v. Mi A'bojinementsgrgsi Per 3 maanden fr. p. post fl.öö Eosse nummers -Ö.0B 1 nai Prijs der Advertentien, 14 regels f 0.60, iedere régel meer IS aL 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®*. Bewijsnummers 5 cent. Het aantal ambtenaren in dienst dei- provincies is niet zoo groot, hoewel bet toch in de honderden loopt. Agders is hot bij de gemeentende grootste daarvan tellen haar personeel bij duizenden. Dan zijn er de onderwijzters, bij net openbaar en bijzonder lager onderwijs, vluchtig ge schat op 30.000, verder het personeel van de waterschappen. De spoorwegambtena ren zou men als sefni-aimbtenaren kunnen betitelen; alleen de S.S. heeft er reeds 22.000. „Als men dat alles eens bijeen voegde, zou men tot eenige honderdduizenden komen, die hun bestaan vinden in de openbare diensten, waartoe de spoorwegen met staatstoezicht ook wel gerekend kén nen worden, evengoed als de staat door zijn subsidie een factor van be teekenis is in het bijzonder onderwijs." Een vorst in de poëzie, een kind in de staatkunde. In De Rotterdammer lezen wij: Een der Nederlanders, die geen vrede hebben met den tegenwoordigen gang van zaken, js Dr. Frederik van Eeden, ver dienstelijk dichter en prozaschrijver, oud leider der communistische kolonie Wal den, redacteur van De Grorene. Een man mot velerlei predicaten en titelsl Het „Laat zitten wat zlit" kan hem niet bekoren. De Algemeene Staatspartij stélde hem candidaat voor de Tweede Kamer en tie heer Van Eeden aanvaardde die candida- tuur. Bereids hield hij eene politieke rede, waarin hij zich, naar de bladen melden, o.m. aldns aan de kiezers voorstelde: „Men stelt den dichter voor als een rijmelaar, een lij'dverdiijver, een amusé- mentsman. Neen, een dichter is' een doener, een schepper. Hij moet zijn de wegwij zer, de gids voor de menschheid. Hij is nuttig in zijn algemeenheid tuisschen alle zakenmenschen in het parlement. De dichter ziet het leven van de rijken, ziet dat van de armen, in hun eenzaamheid. Zij willen allen, evenals hij, gemoeds- - rast. Zij willen welvaart, vrijen tijid, doch maken door hun hebzucht ande ren tot afhankelijiken. Aanvankelijk wilde hij hel aanbod om een Kamorcandidatuur te aanvaarden, niet accepteeren. Later dacht hij: dat het plicht was' niet, te weigeren. Hij zal allicht niet zoo heel veel sléchter zijn als de honderd die er zitten. En een bewijs van hooge bescha ving van een volk acht hij het alsi een dichter, een zoeker naar waarheid in het parlement wil brengen. Van Dr. Schaepman is eens gezegd, dat hij was een vorst in de poëzie, maar e.ën kind in de staatkunde. Als wij de politieke allures van Dr. van Eeden gadeslaan, dan komt het ons voor dat op hem 'dit woord beter van toepassing is dan op den grooten Roomschen doctor. Althans het tweede deel van dit ge zegd. De crisis aan Ooriog. De „N. R. Ct." acht, dat op dit oogen blik een „krachtige persoonlijkheid" aan 't hoofd van dit departement onmis baar is „eene die zeer zeker voor de sociale vraagstukken, welke telkens bij onze lang durige mobilisatie worden betrokken, niet blind zal zijn, maar die toch de uit rusting, de oefening en de uitbreiding van bet veldleger als het allesoverwegende moment van zijn taak zal wiüen beschou wen. Zulk een figuur te vinden moet op het oogenblik niet zoo heel moeilijk zijn. Veel beter, dan in normale tijden moet de toe stand van gewapenden vrede, waarin ons land nu haast drie jaar heeft verkeerd, aan de mannen van kracht en talent in het leger de gelegenheid hebben gegeven, boven de anderen-uit te blinken en zich te doen onderscheiden, en in den kring der regeering zullen dezulken ongetwijfeld bekend zijn. Wij zionden haast zeggen: de matei van gemak, waarmee een opvolger voor min. Bosboom gevonden wordt, zal de toets steen zijn ter beoordeeling van zijn beleid. Is zijn bestuur van dien aard geweejst, dat men ook nu nog naar een goed. minisr ter van oorlog moetzoeken, zonder eigenlijk te weten waar, omdat de goede i krachten, die er ongetwijfeld in het la ger zijn, geen gelegenheid hebben gehad, zich te doen onderkennen en naar voren te komen, dan is er door deze crisis inderdaad eene fout in het bestuur bloot gelegd, die hoe eer hoe beter behoort te worden verholpen".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1