NoSS6 Vrijdag II Mei 1917 31e Jaargang aars oi een Koe, in gevraagd, Hit, dsknechtl Hengstveuler idknecht necht HECHT idknecht ersknecht, Dienstbode benoodigd gevraagd, Staten-5eneraal. FEUILLETON. 16) De Groote Oorlog. KOOP VAS, Gapinge. KOOP t bij R. KOPPE.JA ïEVRAAGD alveren en ander i en Varkens, do< Kleine Kerkstraat 1 isdrijfsrooeitijkheden voor gedeelten va gen „De Automaat; lelburg. werk, door H. VAJN'1 of ongehuwd. Ij. Mr. Smid, Veerje met October éénjarige en een te koop, bij A. P. Ictober JANSE, Oranjezon. gen is met paarden KODDE, St. Janshof of met October 3, Oostkapelle. 1 den lieer PH.A. liilder te Axel. Zich te vervoegen losch Oostkapelle. CUZE, op de hofstede de halte „Noord- ctober Meid )US Jz., Oostkapelle. nstbode )E VLIEGER, Vrouwepoldei'. ctober a m e Meid jOUWS Az„ Oost l S E, Oostkapelle Serooskerke (W.) dan wilde hiji óók ezitten. En dan zou met evenveel liefde van dien Heere hèm had hoorer gebeuren! E iging daar op die staan en begon te oharm Schill 1 zoo begoin zij» ner, - „een heeï- ïtige tt%. Weet je riepen e enige en veel jonger nog -ten 't .Welhij wist js" vervolgde d« en twee menschcn, aan geen ding ge' ■en o,zoo gelukkig' ïun- hinderdege®0 ;een armoede, ,gee<' beide mensehe» ze deden kwaad (Wordt vervolgl') Uitgave van és Naaml. Venn. LUCTOR ET EME)RGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers i Dosterbaan Le Cointre, Goes. Minister af. Hefministerie-Cort v. d. Linden schijnt niet gelukkig. Op den premier wreekt zioli de keuze van het allegaartje, dat bij gebleken onmacht der concentratie om *,een kabinet saam te stellen, en den on- -wil der sociaal-democraten om hun libe rale geestverwanten van het „samen uit samen thuis" te doen gemeten, als red dende engel in den nood moest dienen. 'I Het spelletje, waarbij achtereenvolgens Bertling, Treub, Van Gijn liet leven lie ten, en Treub weer in liet leven werd teruggeroepen, heeft zich thans voltooid iiijden val van Bosboom, den minister van oorlog. Blijkbaar is deze bewindsman van den leginne niet de rechte man geweest vol- ■ens de schatting der volksvertegenwoor diging. Ook de natie, en vooral onze Minnetjes die nu bijna drie jaar ondier 'e'wapenen zijn, hielden niet van hem. «oorzaak daarvan beoordeelen wij nu ■t. [Feit is, dat herhaaldelijk gebleken dat hij t' enden de vingers hing bij de iksche partijen, maar dat zij hem niet Iden loslaten wegens de tijdsomstandig- den. Thans heeft de Kamer ingegrepen en n,-minister een motie thuis gestuurd, ■tfeen toelichting die duidelijk uitsprak: j willen je weg hebben. Of rechts goed deed met op deze mo- den minister te doen vallen, beo-or den wij op het oogenblik niet. Vlisschien was het standpunt van dr. ilens wegblijven, dus in beginsel mejo stemmen nog het beste geweest. Waar is de krachtmensch die de taak n minister Bosboom overnemen zal? liet zal ons benieuwen of de premier ien onder de liberalen vinden zal. Of zou de minister van marine de (ken tot na den oorlog kunnen gaande ouden? Reeds in 1913 waren Oorlog en Marine tijdelijk gecombineerd. Dat zou zich nu kunnen herhalen. En daar moet het ook heen: een mi ni,sterie van landsverdediging. Amerika en Frankrijk. Uit een, ais- gewoonlijk, 'belangrijk ge schiedkundig opstel van V. in D e N e d e r- 1 and er knippen wij het volgende: Zoo de Amerikanen thans vrij zijn en onafhankelijk, zoo zij thans op weg zijn het machtigste volk der aarde te, worden, danken zij dat, voor een groot deel, aan de tijdige hulp door Frankrijk geschon ken. Benjamin Franklin was vooraf in persoon naar Parijs gekomen. Hij werd daar (schitterend ontvangen, niet alleen als staatsman, maar ook als geleerde. Aan den hemel, zeide een Franstehman, ontrokte hij den bliksem (bliksemafleider) en aan den tiran (George IV) zijn slchepter. (Ei'ipuit coelo fulmen, Sceptrumque tiran nis). Ret gelukte hem officieel een trac- taat met Frankrijk te sluiten (1778). Van de Fransche revolutie heeft Franklin niet veel meer gezien. Hij stierf reeds in 1790, maar toch is zijn naam voor al tijd aan die Revolutie -verbonden. Want toen gevraagd werd, wat hij van haar dacht, zeide hij: „het zal wel gaan", (fa-ira) en die eenvoudige woorden gaven hel aanzijn aan een prikkelend en opbrui send vrijheidslied, -dat dikwijls bij den dans om -den vrijheidsboom is aangeheven. Wie Bungeners „Julien, het einde eener #eeu\\ leest, krijgt toch wel een eieaiigs- zins' anderen indruk van Franklins ge zindheid jegens de Fransche Revolutie. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers- 0.06 Prijs der Advertentiön. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 16 ii 3-niaal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®*. Bewijsnummers 5 cent Tweede Kamer. De 3 maal gewijzigde mo tie-van Leeuwen aangeno men. Minder geheimzin nig a. u. b. De val eens ministers. Wat Bosboom per se wil. Men weet, dat 't bij' de behandeling varj dei motie-van Leeuwen hoofdzakelijk liep ovér de vraag of de motie niet iets on grondwettigs vraagt. Verder is er ook op gewezen, dat liet middel niet geschikt is voor de kwaal- Deze bezwaren bleven 'voor velen bestaan, óók nadat -de heer van Leeuwen zij-n mo-tie voor de derde maal veranderd ha.d, zoo-dat izte er als volgt -uitzag: Dq Earner, van oordeel, dat het algemeen belang verlangt, dat regelmatig overleg wordt gepleegd tosschen -de Regeering en dje Staten-Generaaï o-ver de zaken van bui- temlandsch beleid, spreekt als haar meening uit, dat wij ziging van het Reglement van Orde tot stand behoort te komen, ten einde door instelling van een vaste commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden tot 't plegen van zoodanig overleg te geraken, en gaat over tot de orde van den dag. We hebben 's, heeren van Le-euwen's idee woordelijk weergegeven, want het is inderdaad .aangenomen, en wel met ld© stemmen van alle socialisten, vrij-z. de mocraten en unie-liberalen, en de katho lieken Bogaardt, Romans en Engels en de v.l. Knobel. Mot 38 tegen 31, dus op 't kantje af. Het zij 'zoo. Uit het debat is' echter gebleken, dat er wel een motie te bedenken geweest ware, welke de stemmen van alle- loden had kunnen verkrijgen. Een motie, die op meerdere en snellere publiciteit van regeeringswege had aange drongen ware b.v. gansch niet misplaatst geweest. De heeren Beumer en 'Kooien, Nolens en Schaper en o-ok van Leeuwen zelf wa ren 't er volmaakt over eens, dat de re geering nog wat mededeelzamer en wat minder geheimzinnig zóu kunnen zijn. Doch laat ons van dit onderwerp af stappen. nu de zaak toch eenmaal 'be slist is, en aandacht wijden aan de ver dere beraadslagingen en stemmingen, wel ke den val van den minister van oor log meebrachten. Om kort te gaan, inet 44 tegen 26 stem! men is gisteravond -de volgende motie van den heer Marchant (v.d.j aangeno men: De Kamer, gehoord den minister van oorlog, verklaart te betreuren, dat de minister gemeend heeft, -na de discussies en het besluit van 4 Mei 1.1. betreffende de op roeping van den landstorm jaarklasse 1908, zijn voornemens te dien aanziien niet te moeten wijzigen, en gaat .over tot de orde van den dag. Minister Bosboom heeft nog eens uit voerig zijn standpunt uiteengezet, en aan getoond, waarom hij' oproeping der militie lichting 1918 vóór de landstormjaairklasse 1908 onmogelijk acht. Eerstgenoemde lichting zou veel vroeger zijn opgekomen dan overeenkomstig den normalen gang van zaken het geval kou zijn geweest. Hel voorbereidende werk is reeds belangrijk vereenvoudigd en bespoe digd; meerdere bespoediging is echter vol gens den minister niet mogelijk, als men althans op een behoorlijke indeeling prij&>- door M. v. d. Staal. (Slot.) „Nef als ik", dacht Johann. „Want 't was lang -niet mooi van me, om zo o maar in den trein te gaan zitten en voor niets mee te willen reizen". En toen mochten ze niet langer in het Paradijs blijven: ze werden er uit verdreven. En hun kinderen mochten ook nooit meer in het Paradijs komen". Johann Schill zag aan sommige ge zichten, dat die jongens dat verhaal wel kenden. Eigenlijk verveelde hun die ge schiedenis. En daarom draaiden ze heen en weer. Maar hij wist 't niet. En daarom luisterde hij „Ver boven ons", vertelde de heer Achterhof verder „ver boven' ons, ver hoven de sterren, is óók een heerlijk oord. Is er nog heerlijker dan in het Pa- jffiijs. Daar is het altijd blijdschap. Droef- stélt. Opkomst der militielichting 1918 in Juni is volgens den minister onmogelijk; daarom zou in die maand de landstorm- jaarklsase 1908 onder de wapenen komen overeenkomstig het bestek, dat reeds in December van het vorige jaar aan de Ka mer bekend wast Riep men die landstorm- jaarklasse dan niet op, dan ontstond er volgens minister Bosboom een groole ga ping. De blijvende versterking van ons leger werd daardoor natuurlijk bemoeilijkt; circa, 13000 manschappen, waarover reeds thans beschikt zou kunnen worden, kwa men -dan op zijn vroegst in December of Januari op. Duidelijk heeft. Z.Exc. te kennen ge geven, dat alsl de Kamer de motie aan nam, hij ton volle begreep, dat ze geen prijs, meer stelt op verdere samenwerking met hem. Van de vele opposanten hebben ver schillenden zich daarop beijverd om aan te toonen, dat de minister heusch niet voor een onmogelijken eisch gesteld is, en dat de lichting 1918 met wat goeden wil wel in Juni kan worden opgeroe pen. Maar juist de goeie wil werd niet ge zien. De minister heeft van meetaf den in druk gegeven, dat hij zijn zin wilde -door drijven. Had Z.Exc. nu maar aangetoond, dat.er een groot landsbelang bij betrokken is, dan ware menige voorstemmer tijdig ge zwenkt. Doch dit bewijs bleef achterwege, ook nadat de1 heer 'Üuymaer opgemerkt had, dat de legerSterkte veel sterker is, dan de minister ooit verwacht "had. Een merkwaardige coalitie heeft den minister ten val gebracht. Tegen de mo-tie hebben gestemd de vrij'- liberalen, de unie-liberalen, behalve Patijn, fcn vier leden van rechts, de heeren Loh- 'man, de Geer, van Vuuren en van Best. We betreuren zeker met allé vóór-sltem- aners, dal de breuke er is, doch we hand- ■liicuvoxx ixxo-oxxidLg, "gtJgrUIl'CL OOK Op' "BI Wli" nisters betoog, dat hij meer in 's lands belang gehandeld had, indien hij aan den harlewenseh van de 44 Kamerleden en de -duizenden Nederlanders', die achter hen staati, gehoor had gegeven. Alleen reeds' het feit, dat op 5 Mei, d.i. één dag na de vergadering, waarin Marchant's eerste motie werd aangeno men, de oproep der landstormjaarklasse 1908 gepubliceerd werd, typeert den ge moedstoestand des ministers. Het buitengewoon marinecrediet is aan genomen, benevens verschillende minder belangrijke wetsontwerpen. De minister verzocht afvoering' van de motie-Duys, doch verklaarde zich bereid tot behandeling van de andere op de agen da staande militaire onderwerpen. Daarna werden achtereenvolgens- zonder beraadslaging ,of stemming aangenomten da wetsontwerpen tot het langer in dienst houden van ingelijfden bij militie en land weer, verlenging van de duur van den dienstplicht bij- den landstorm, bestendi ging van -den -staal van beleg, wijziging der Zegelwet en -suppleto-ire Landbouwbegroo- ting (posten wegens crisisuitga,ven). Aan de orde was daarna het wetsont werp tot het stellen van waarborgen, dat buitenlandsche verzekeraars de hun bij de Successiewet, opgelegde verplichtin gen zullen nakomen. De Kanter zal tegenstemmen omdat hij het voorgestelde onbillijk acht. Lohman is' het met de Kanter eens, 'evenalsi Drion en Visser van Uzendoorn. Minister Treub betoogde dat de aange vochten bepalingen onontbeerlijk zijn, om 't er nooit; nimmer eindigt daar de dag of begint er de nacht. Heerlijke zangen- worden daar gezongen; gespeeld wordt er op de harpen van goud; in lange witte kleederen zijn -de bewoners van dit heerlijk oord gekleed. O, wie zou daar niet willen zijn „Ik" zuchte Johann Schill1. „Van zoo'n mooi land vertelde moeder niet. Zóó mooi is zelfs mijn Vaderland niet". Maar niemand, die kwaad doet, mag daar wonen", zei de verteller ernstig. O, 't, was, alsof er een zware last viel op het hart van Johann. Hij was zoo begeerig geworden naar dat land en nu hoorde hij plotseling, dat 't voor hem een „verboden land" was. Want hij had wél kwaad gaantoen in den spoortrein. En dat was '4 niet alléén-! Moeder kon immers meer <ïan eens heel boos zijn, omdat hij, naar ze zei, on deugend was geweest. Neen, neen, in dat heerlijke oord zou hij nooit mogen komen Gelukkig, dat er toch één middel is om in het oord, ver boven de sterren', te komen I Gelukkig is het mogelijk, (lat inlijft pn ilr ft.pnmaal altrui in Hof heerlijk land mogen wonen!...." Hoorde Johann wel goed? Er was een middel, om er te komen? Hij kon in dat prachtig oord, prachtiger eri heerlijker nog dan het mooie Paradijs, een w'o-ning vin den? - -| Nu moést hij luisteren. Want o, wat zou 't jammer zijn, als hij altijd zoo ongelukkig moest blijven, gelijk hij' nu al jaren, maar vooral den la-atsten 'tijd, geweest was. Eenvoudig en duidelijk ging de heer Achterhof nu de Kerstgeschiedenis ver tellen de Geboorde van het Kindeke van Bethlehem, van den Zaligmaker der wereld. En hoe hij, de Heere Jezus, toen in de Kribbe al, en later gedurende heel Zijn leven, tot Hij eindelijk aan het Kruis was gestorven, alles verdragen had, omdat Hij kwaaddoeners, omdat Hij zondaren liefhad. Ja, zóó lief had Hij zondaars, dat Hij voor hen stierf. „Voor wie is de Heere Jezus ge komen?" eindigde de heer Achter hof zijn vertelling. „Voor wie? Niet voor menschen, die meenen, dat ze braaf zijn; maar voor hen, die weten, dat ze „orl.na™! onbillijkheid tegenover binnenlandsche maatschap-pijen te voorkomen en omi den fiscus tegen ontduiking te vrijwaren. De heer Drion vroeg stemming over art. T, waarna de verdere behandeling van het ontwerp werd geschorst. Beknopt ovarzieht van den toestand. 't Wordt weer een eentonig verhaal, het verslag van de gebeurtenissen op 'het Wiestfront. Aanvallen en tegenaanvallen op klei nere schaal vullen er de pauze tusschen de groote strijdbedrijven, welke aru lan ger duurt dan de vorige, aan. De gevechten verloopen er thans zon der veel resultaat. De geallieerden spreken nog van kleine vorderingen, terwijl de Duitschers zeggen, dat bij Bullecourt een Engelsche en ten N.-W. van Prosn-es een Fransche plaat selijke aanval is afgeslagen. Hieruit valt op te maken, dat de Duit schers zich weer tevreden stellen met een defensieve houding. Op het Saloniki-front heeft generaal Sar/ail zijn troepen opnieuw op verschil lende punten ten aanval gevoerd. Voor al in de bocht van de Tsema, in het gebied ten Westen van Monastir, waar de Baboena Planina zich als een gewel dige, moeilijk-te-overwinnen barrière ver heft, hebben de geallieerde troepen alle krachten ingespannen. Sofia steekt 't niet onder stoelen en banken, dat de actie van beteekenis is, doch beweert niettemin, dat de aanval der geallieerden volkomen gestuit,"SU de vijand hier en daar teruggedreven weru. - Meer en meer blijkt, dat in Rusland de toestand uiterst kritiek is. Volgens een Reuter-berieht heeft de voorloopige regeering een proclamatie uit gevaardigd, waarin de „vertegenwoordi- QQHJO Ao» Ól-»-.—-LI 0 CIOOT Hög nemen aan de regeering, uitgenoodigd worden om de verantwoordelijkheid er van te deelen. Belangrijker echter dan deze uitnoodiging is de motiveering er van. In de proclamatie wordt onomwonden gezegd, dat de moeilijkheden, door de voorloopige regeering ondervonden, zoo groot zijn, dat zij vrees veroorzaken voor de toekomst. Er dreigt een toestand van anarchie tp ontstaan, zegt het op een andere plaats, die leiden kan tot bin nenlandsche desorganisatie en de neder laag aan het front. In den Duitschen Rijksdag zijn de 10 verdragen met Turkije, ten doel hebbende het systeem der kapitulaties af te schaf fen, aangenomen. Daarop begon de rijks dag met de voedingsmiddelen. Batocki hield een lange redevoering; ter kenschet sing geven we tot slot de volgende uit spraken weer „De nauwe samenwerking met onze bondgenooten in wederzijdsch vertrouwen zal er toe bijdragen ons het volgend jaar over alle economische moeilijkheden heen te helpen. Dat wij tot den nieuwen oogst zul len toekomen, staat absoluut vast. Onze voorraden aan vet, waarbij wij' het meest van den invoer, welke geheel onder den druk van den vijand staat, welken Ame rika nog wil verscherpen, afhankelijk rijn, zijn nog voor langen tijd voldoende, dank zij onze Jjesparingspolitiek. Het volk heeft in Februari en Maart zware tijden doorgemaakt, maar de proef „Voor mij dus ook"! juichte het in Johanns hart. „Want ik ben o zóó verkeerd te wérk gegaanl" Voor armen kwam Hij, om ze rijk te maken. Niet rijk in deze wereld. Maar rijk éénmaal in den Hemel'. En omdat degenen, die den Heere Jezus liefhebben, wéten mogen, -dat ze in den Hemel zullen komen,zijn ze hier -oip aarde al rijk en gelukkig. En nu vraag ik: Hoe lang duurt 't leven hier op aarde? Hoe oud worden de menschen? Sommigen sterven al heel' jong; enkele menschen maar worden heel oud. Doch nooit ouder dan tachtig, negentig en een heel en kele maal honderd jaar. Het leven in den Flemel duurt echter zonder ophou den voort. Er komt geen einde aan de zaligheid van hen, voor wie de Heere Jezus zoo leed en stierf. Daarom zeggen de vromen: wij leven hier op aarde maar' heel kort; 't is dus, alsof we hier maar vreemdelingen zijn. Het échte, het ware leven komt in den Hemel. De Hemel "dat is ons Tehuis! De Hemel dat is ons Vaderland! Johann Schill' zat stil, heel stil. Hij wist nu, waar het Vaderland was doorstaan, zooals wellicht geen ander. Dat zal altijd zijn roem blijven. De vijandelijke pers kondigt tegen ein de Mei onze ineenstorting aan. Ik ben er échter zeker van, dat de hoop op onze ineenstorting zal instorten en dat wij de ons toegedachte gevaren zegevie rend zullen overwinnen". Een treffend schrijven. Een leerling van de hoogste klasse van het Gymnasium uit Essen, negentien jaar oud, die onlangsi in den strijd voor zijn vaderland viel, -schreef volgens de „Ref. Kirchenzeit." kort vóór rijn dood aan een predikant: „Heden ia' het 'zulk een rustigei, vredige -dag. Ik wil niet nalaten u een gtoel toe te zenden. Eigenlijk kan ik U Slechts één zaak schrijven, namelijk! dat ■mijne verhouding tot den Heiland dezelfde bleef alsl vroeger, ja dat zij nog dieper en inniger geworden is1. Door het altijd bereid zijn om te slterven, waartoe men hier wel gedwongen wordt alsl men het niet was, (neemt het vertrouwen, de kin derlijke overgave buitengewoon toe. Men klemt zich krampachtig vasit aan den Heiland en -daarna bemerkt men: niet ik houd Zijn hand vast, maar Hij -vat del mijne en houdt ze vast; Hij leidt mij- tot Zich. Doordat men van den dood nietsi te vreezen heeft, krijgt men een verwon derlijke rust en koelbloedigheid, die in den dienst goed te stade komen. En wan neer de inspanning en de vermoeienissen iemand voor -den grond werpen, dan richt Jezus' weder op en geeft kracht om vol te houden. Het leven, zoo bevind ik het, i.si slechts een overgang, die alleen voor den istrij'd bestemd is. Vreugd biedt "het alleen den geheel minderwaardigen, die wellicht heden bestaan en morgen de siïtartelijke gedachte „zij zijn niet meer" achterialeo. Datgene wat het leven alleen waarde geeti^'i® alleen Jezus. Hoe heer lijk moet de toekfepst zÏÏn> wanneer wij door zoo 'zware, bangU* ,?n pijnlijke be- Mijn leven heb ik aan dezen strijd gewijd, en wanneer de Vader in de hemelen het toelaat, zal yhet een weg'wijzer tot Hem, tol hel kruis' zijn." Korte Ooiiogshcrichteit. De Russische generaal Rocsski is van het oppercommando op het Noor delijk front ontheven, maar blijft lid van den rijks- en oorlogsraad. De federale shipping heeft van Amerikaansche eigenaars 7 vroegere Oos- tenrijksche stoomschepen, liggende in Amerikaansche havens, gekocht. Zij zijn tezamen groot 52621 ton en worden voor den gedwongen oorjogshandel gebruikt De Amerikaansche regeering heeft een gezamenlijke leening van 75 millioen dollar aan de Belgische en Fransche «re geeringen toegestaan, waarbij de onmid dellijke Jïnanciëele last van de Belgische Relief wordt overgenomen. De American Relief Commission zal de heele kosten van de voorraden dragen en de admini stratie van de relief blijft in handen van Spanje en Nederland. De Engelsche admiraliteit geeft ver slag van een zeegevecht. Een patrouille lichte Engelsche kruisers ontmoette 11 üuitsche torpedojagers op de Noordzee, en zette ze na in Z. richting. De jacht duurde 80 minuten. De Engelschen be schoten den vijand met vèr-dragende ka nonnen, maar konden hem niet bereiken. Vier torpedojagers achtervolgden de Duit schers, tot zij binnen het bereik der vij andelijke batterijen van Zeebrugge wa- mee bedoelde. Hij wist nu óók, door Wien hij eeu- maal in dat Vaderland kon komen. En zachtjes zei hij, terwijl hij de oogen sloot en de handen vouwde, gelijk hij het straks den heer Achterhof had zien doen; „Heere Jezus 1 Ik heb verkeerd ge daan. Ik ben een zondaar; maar wil G ij mij eenm-aal doen komen in' den Hemel', in het Vaderland!" Niemand, had dat gebed gehoord; de jongens naast hem niet en -ook zelfs de heer Achterhof niet. Maar Eén was ex-, Die het had gezien, dat Johann bad en Die had bet gebed ook gehóórd. En wonderlijk! Er werd in Johann na zijn -gebed een nieuw gevoel geboren, 't Was hem, alsof hij in-eens den Heere Jezus lief had gekregen. Ja, hij gevoelde het: hij had den Heere Jezus noodig! En hij gelóófde hetde Heere Je zus wil de z ij n Vriend z ij n Zóó vond Johann Schill zijn Vriend!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1