Telearamn Allerlei. Uit den Goeschen Raad. Uit de Provincie. Kerknieuws. Ondsrwijs. Gemengd Nieuws. Afwezig de heeren Brants, van Dis sel en 1'lazier met kennisgeving. Aan de orde werd gesteld het voor stel tot intrekking van de thans gelden de regeling betreffende de tarieven voor gasgebruik en in de plaats daarvan ver hooging van de prijzen van het gas voor alle doeleinden, met li/2 cent per Al3. De voorzitter wijst er op, dat het Jimiet van het gasverbruik thans wat ver ruimd zal worden. Tegen overschrijding van het aanvankelijk vastgestelde percen tage zal, blijkens ingekomen telegram, vanwege den minister geen bezwaar ge maakt worden. Z.i. is nu verhooging van den gasprijs billijk, ook in verband met de verhoogde kolenpiijzen. Het eerste voorstel van de gascom missie, overgenomen door B. en W„ wordt nu besproken. De heer Donner vraagt, of de nieu we regeling definitief is, en wanneer ze ingaat. De voorzitter zegt, dat tegen den win ter weer nieuwe dwingende maatregelen verwacht worden. De onderhavige re geling gaat 1 Mei in. De heer Hollmann vraagt terug werkende kracht tot 1 April 1917. Is dat te veel bezwaar? vraagt spreker. De voorzitter zegt, dat dit ernstig be zwaar metzich kan brengen. De gasdirecteur ter vergadering aan wezig, ziet er geen bezwaar in. Integen deel. 't Vergemakkelijkt de administratie zeer. Alleen zij, die veel bezuinigd heb ben, zullen murmureeren. De voorzitter zegt, dat 'ttegen over de klein-verbruikers onbillijk is. Als belooning voor de betoonde zuinighei 1 moeten zij meer betalen. Spr. ontraadt dus terugwerkende kracht tot 1 April. Dhr. Von Schmidt ontraadt het evenzeer. Dhr. Dekker heeft natuurlijk geen bezwaar tegen 't voorstel der gascommis sie. Spr. zegt naar aanleiding van een stukje in de Gr. C.Het heeft den schijn als of de gascommissie in 't wilde weg wat rondscharrelt. Mocht dit gemeend worden dan wil Ik dit recht zetten. De gascom missie heeft de zaak goed overwogen. De Directeur van het Centraal Bureau heeft stellig gezegd, dat 't systeem in Goes toegepast, verreweg het beste was. Dit en andere nebben de gascommissie er toe geleid, dien weg in (e slaan. Doch het bericht^van don' minister heeft aan stonds aan een nieuw tarief doen denken. Dit kan zeker niet. zoo blijven op den duur, vvant de gasfabriek werkt met groot verlies. Is het verlies veel te groot, dan zal weer een nieuwe vorhooging voor gesteld moeten worden. De burgerij dierae zoo verstandig te zijn om zoo zuinig mogelijk te blijven. De voorzitter zegt ook, dat de eisch van bezuiniging blijft gelden. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van het gastarief wordt daarop z.h.s. aangenomen. Verder heeft de gascommissie voorge steld de verordening tot beperking van gasverbruik als volgt te wijzigen Art. 1. Het gebruik van gaslicht in winkels is verboden, anders dan met één pit per 60 M2 grondvlak of deel daarvan en op andere uren dan d e s! Zondags- tot Vrijdags des na middags tot 9 uur en des Za terdags tot 10 uur. Onder winkels worden niet veTstaan de apotheken. Artikel 2. Het is behoudens vergun ning van den burgemeester verboden in koffiehuizen, sociëteiten en andere in richtingen waarin gelagen worden gezet, alsmede in gebouwen, waarin openbare vermakelijkheden worden gegeven, gas licht te gebruiken, anders dan met één pit per 60 M2 grondvlak of deel daar van en op andere uren, dan des na middags tot 11 uur. Artikels 3, 4 en 5 blijven onveranderd. B. en Wi. stellen voor in plaats van' de gespatieerde woorden te 'lezen: op andere uren dan op alle weekdagen, be halve des Zaterdags tot 9 uur namiddag en des Zaterdags tot 10 uur namiddag. Een voorstel Kakebeeke .om te lezen „op alle dagen", dus de Zondag inbe grepen, werd aangenomen, met 2 st. tegen (die van de heeren Donner en Dekker), waarop de redactie aldus werd vastge steld Artikel 1. Het gebruik van gaslicht in winkels is verboden, anders dan met één pit per 60 M2 grondvlak of deel daar van en op andere uren dan op alle da gen, behalve des Zaterdags, tot 9 uur namiddag en des Zaterdags tot 10 uur namiddag. Onder winkels worden niet verstaan de apotheken.- Artikel 2. Het is behoudens vergun ning van den Burgemeester verboden, in koffiehuizen, sociëteiten en andere in richtingen, waarin gelagen worden gezet, alsmede in gebouwen waarin openbare vermakelijkheden worden gegeven, gas licht te gebruiken, anders dan met één pit per 60 M2 grondvlak of deel. Artikels 3, 4 en 5 blijven onveranderd. Daarop werd de vergadering gesloten. De spoedeischende raadsvergadering, op welke in on blad v n Maandag ge doeld werd, ligt reeft vele uren achter ons. We leven in een tijd van spoedmaat regelen. Grondwetten, wetten, Kon. be sluiten, m:n slerieele beduiten en gem. verordeningen, alle slaan tegenwoordig op lo se schroeven. Onze Raad is al bijzonder handig ge worden in hel spel met de verordeningen, getuige het feit, dat we in deu tjjd van enkele maanden reeds de derdie veror dening tot beperking van het gasverbruik tellen. Nummer drie werd met gejuich bin nengehaald, doch niet zonder een lof rede op het in de vorige regelingen ge volgde systeem. We hebben nooit het rechtvaardige en billijke in deze verordeningen kunnen ontdekken. Integendeel. Men aanvaardde ze als een noodmaatregel, gedwongen door (Ie krasse circulaires van de liooge ooines in den Haag. Daarom waren we wel eenigerniate ver wonderd, die o.i. .onbillijke bepalingen als het beste systeem te nooren prijzen. Doch de verwondering behoefde niet van langen duur te zijn, want weldra was de nieuwe regeling aanvaard, en zoo vond men algemeen deze was toch maar de allerbeste. Doch eilaeie, van langen duur zal ook deze niet zijn. Reeds wordt met spanning gewacht op wat de minister nu wee- in het schikl tyoert. Bovendien, de gasfabriek zoo deed de heer Dekker opschrikken werkt met verlies en na verloop van tijd kon herziening van hot. tarief wel eens ge wenst ht zijn. Geen schoon vooruitzicht, dat ons streelt Om op de redactie van de gewijzig de verordening terug te komen, deze is wel min-gelukkig. Minder-beleefd pleegt men wel eens ho ven of onder z'n brieven „In haast" te zetten. Zouden B. en W. op het nu genomen besluit, ook niet plaatsen de woorden: ,.In haast"? Deze verklaring kan voor Gedeputeerde Staten niet ongewenscht zijn. i Zijn er qnder onze lezers, die zich suf denken op de „onmogelijke" redac tie van artikel 1, dat ze dan maar aan den meester vragen. De heeren Donner en Dekker wilden nog een lettergreep bijgevoegd zien. Ware dit geschied, dan was de zin Wel niets eenvoudiger geworden, maar was wellicht oen stap gedaan in de richting van meer Zondagsrust. Bifliien n half uur na de opening ston den wij weer op de Gr. Markt. Enfin, troostten wij onszelven, een gasverordening is nog geen gas Als de huismoeders en de winkeliers mam- niet uit 't oog verliezen, dat, al mag de grens van 65 pet. oversclireden worden, de grootste zuinigheid bij het gasverbruik geboden blijft. Laat men zuiniger zijn met gas, dan de Raad met papier. Verschenen is de Zomerdienst van den „Walcherschen Zakgids" voor ver voermiddelen in Zeeland. In deze uitgave zijn thans ook de diensten „Automobieldienst GoesWol- faartsdijkscheveer" en „TholenSt. Maar tensdijk" opgenomen. Gaarne bevelen we dezen practisclien en keurig uitgevoerden gids het reizend publiek aan. Smits' Walchersche Zak gids laat nimmer iemand in den steek. Middelburg, De politie heeft den win kelier v. H. verbaliseerd wegens het te duur verkoopen van havennout. De verhoogirjj van deii melkprijs van 10 op 13 cent per liter, heeft al hier niet lang geduurd, tenminste niet voor het grootste deel van het publiek. Zoo als bekend, had de minister voor Zeeland den maximumprijs vastge steld op 11 cgnt voor levering aan fa brieken en slijters en op 13 cent voor particulieren. De coöperatieve melkfabriek en de vereeniging van slijters „Samen werking" hadden in de vergadering van 30 April besloten den melkprijs direct op dit maximum te brengen en wel reeds met ingang vgra 3 Mei. Met deze rege ling ging echter niet accoord een par ticuliere melkfabriek, en deze bleef de melk verkoopen voor 11 cent aan parti culieren, daar men tegen 9 cent had kun nen contracteeren. De melkslijters verga derden op 4 Mei opnieuw en na door den directeur der particuliere fabriek te zijn voorgelicht besloten zij ook hun prijs weder op 11 cent te brengen. Alleen de coöperatie houdt nog vol en blijft 13 cent vragen. De districtscommissie voor den melkhandel meent, dat 11 cent te weinig is. Dat er ook veel achter de schermen gewerkt wordt, blijkt wel daaruit, dat een 18-tal boeren, die verleden week voor 9 cent contracteerden met de praticuliere fabriek, Maandag weigerden te leveren als niet 11 cent werd betaald. Aan dezen eisch is niet voldaan en de betrokken leveranciers loopen gevaar op een ver volging wegens contractbreuk. Intusschen' kan het publiek weder van melk van 11 cent profiteered Goes. Wijkverpleging. Met har- telijken dank ontvangen voor verleende hulp f2.50 en fl.00 en voor de zieken f 1.00. Schore. Openbare vergadering van den raad op 7 Mei nam. Afwezig wegens ziekte dhr. W. in 't Arak ér. Kas en boeken gemeente-ontvanger zijn opgenomen en door B. en W. in orde bevonden. Goedgekeurd door Ged. Staten de geld- leening van f800 voor straatverlichting; idem van f 1400 voor distributie levens middelen voor 1917. Begrootiug 1917 door Ged. Staten goedgekeurd Kohier H. O. 1917 eveneens. Daarna is aan de orde een verzoek van v. d. Repe om. verhooging sa laris als telefoonkantoorhouder. In zijn verzoek vestigt hij de aandacht van den raad op het steeds drukker wordend- verkeer en de duurdere levensmiddelen. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken aangezien door den lieer Directeur-Generaal der l'oste rijen bericht is, dat f175 als voldo-lidfe salaris kan worden beschouwd ë.i v. d. Repe f 259 salaris heeft en een toe slag heeft gehad. Dhr. Yerhaagen zegt, dat de voorzit ter den raad ni-t juist inlicht, of deze dit. opzettelijk doet weet ik niet. Spreker zegt: de Dir.-Gen. der 1 heeft bericht, dat f 175 voldoende is voor het kantoorhouden, doch niet voor de bestelling van telegrammen, en oproepin gen; door v. 1. Repe zijn in liet afge- loopen jaar 720 telegrammen kosteloos besteld, daarvoor heeft de gemeente van het rijk f72 ontvangen, doch die komen van de Repe toe, want het is onmo..r ■- lijk, dat v. d. Repe èn het kantoor kan waarnemen èn de telegrammen bestellen, dus heeft hij daarvoor hulp moeten -aan schaffen; deze hulp is verleend door een zijner huisgenooten. Verder heeft men 5330 telegrammen behandeld in 1916; nu krijgt, de gemeente daarvoor ook nog uit 's lands kas f50; ook deze komen v. d. Repe toe. want hij heeft liet meerdere werk moeten ver richten. Dhr. Karelse zegt, dat wij dan verplicht zijn die f50 aan v. d. Repe uit te keeren. Met alg. stemmen wordt besloten v. d. Repe die f50 te zullen geven, zoo- dra ze van het Rijk zijn ontvangen. Vervolgens is aan de orde een ver zoek van J. Dorrepaal om hem zoo mo gelijk hulp in nood te verleenen, daar hij onmogelijk met vrouw en drie kin deren van zijn salaris als gemeentewerk man kan leven. B. en W. stellen voor aan Dorrepaal 8 pet. duurtetoeslag te geven als een billijke vergoeding voor de 8 pet, stor ting pensioen. Dhr. Verhaagen zegt, dat het hem bit ter teleur stelt, zoo'n voorstel van B. en W. te hooren Wij hebben een mail in dienst, die nood lijdt want het is toch onmogelijk van ruim f8 in de week in dezen duren tijd met vrouw en drie kinderen te kunnen leven, laat staan be hoorlijk leven. De voorzitter zegt: Dor repaal heeft f 10. Dhr. Verhaagen zoo! dat wist ik niet, doch ik betwijfel dat ten zeerste, want volgens mijn meening heeft hij nog geen f9 per week. De secretaris zegt: Dor repaal heeft f 470 salaris als wegwerker en daar moet af f 37.60 voor pensioen en dan nog f20 als lantaarnopsteker. Dhr. VerhaagenDus dat is geen f 10 per week, doch slechts f 8.70 en nu kan daarvan onmogelijk met 5 personen van geleefd wordenalles is duurder gewor den. De voorzitter: het brood toch niet! Dhr. Verhaagen: de merasch zal bij brood al leen niet leven, doch zie maar eens naai de melk, die is 1 Mei maar met 50 pet. gelijk opgeslagen, een schande voor de vragers. De voorzitter: B. en W. zul len een regeling treffen. Dhr. Verhaagen: Best! maar spoedig! de moeders te Schore weten geen melk vast te krijgen en da gelijks gaat ze de gemeente uit naar de fabriek te Middelburg. Ik stel voor aan J. Dorrepaal te geven 12 pet. duurtetoeslag en V10 voor ieder kind. Dhr. Karelselaten wij hem ge ven f 1 per week en 8 pet. Dhr. Gle- rumNa zijn aanstelling is alles toch niet duurder geworden? Dhr. Verhaagen: zeker gemiddeld 15 pet. Dhr. Rijn: Onze vorige wegwerker ging weg en hij wilde gaarne komen. Dhr. Verhaagen: Het is gelukkig, dat Dorrepaal komen wou, doch Mieras is van den honger weggegaan en dat is een schande voor de gemeente. Alieras ging aan den dijk werken en kreeg direct 2 maal zooveel. Dhr. Rijn: Dat kan Dorrepaal ook. Dhr. VerhaagenDat kan uw zoon ook, maar doet dat niet, een ieder is daartoe niet genegen en geschikt. Daarna wordt besloten aan Dorrepaal f 1 per week duurtetoeslag te geven, doch niet de 8 pet. pensioenstorting. Verzoek van den gemeente-veldwachter om een nieuwe fiets en f 25 per jaar voor onderhoud daarvan en verhooging toelage kleeding. De voorzitter adviseert namens B. en W. aan Hemmekam een nieuwe fiets te geven, doch dan uitsluitend voor gebruik als politieman. Dhr. Verhaagen is daar tegen; Hemmekam heeft 3 jaar geleden een fiets gekregen en heeft deze gewoon weg verwaarloosd en overal gebruikt, hij deze voor. Den voorzitter is dit ook op gevallen en hij zal ernstig toezien, dat do veldwachter zich voortaan onthoude van het misbruik maken van het ge meenterijwiel. Dhr. RijnAls de veldwach ter een fiets krijgt is die voor hem en kan haar gebruiken zooveel hij wil. De voorzitterZeker niet, de fiets is van de gemeente. Dhr. Verhaagen vraagt aan dhr. Rijn of hij dat waarlijk meent, waar op een bevestigend antwoord wordt ge geven. Dhr. Verhaagen: Gesteld de veld wachter krijgt vandaag een nieuw rijwiel en hij zou morgen- komen te sterven, 't geen kan, dan moeten wij eenige da gen later weer een rijwiel voor den an deren veldwachter koopen. Besloten wordt een nieuw Eongers rij wiel aan te schaffen, doch het overige van het verzoek niet in te willigen. Een verzoek van de onderwijezrs om loonsverhooging wordt voor kennisgeving aangenomen, liet verslag woningwet en gemeenteverslag 1916 worden ter tafel gebracht. Een stembureau wordt geko zen voor de a.s. getnecaterandsverfciezing. Leden zijnBurgemeester, Rottier en Glerum. Bij de rondvraag vestigt dhr. Verhaagen B. en W.'s aandacht op het inbeslagnemen van een stuk van den openbaren weg door L. Willeboér. vraagt naar het teeren van de wegen en zag gaarne in de verordening op de heffing H. een bepaling opgenomen, di<- mo gelijk maakt om een navordering te kun nen doen Dij diegenen waarvan blijkt, dat zij belangrijk lager zijn aangeslagen in den H. O. dan hun werkelijk inkomen. De voorzitter zegt met B. en W. naar de sloot bij F.. W illeboer te zullen gaan zien. erder deelt de voorzitter mede, dat hij nog geen kostenberekening heeft ontvangen over het teeren van de we gen en ten slotte, dat liet niet mogelijk zal zijn om een eenmaal vastgesteld ko hier H. O. -nog te veranderen of gen navordering daar te stellen. Het kohier hondenbelasting is vastge steld op '17 aanslagen met i'lll. Daarna sluiting. Hansweerd. Lij de visitatie van de sleepboot „Holland F' ontdekten de amb tenaren een partij plantenvet, welke in de watertank was verborgen, ea die men naar België wilde uitvoeren. De stuur man is in arrest gesteld,' terwijl de boot in beslag „werd genomen. N. zn St. Joosland. Maandagmiddag hield de raa i dezer gemeente een open bare vergadering. De Burgemeester was zoover hersteld, dat hij tegenwoordig kon zijn. Al de an tere leien waren mei - aan wezig. in de eerste plaats kwam aan do orde het aanstellen van een ande ren gemeentewerker, wegens ontslagname van den vorigen. Besloten werd yen op roeping te doen op een jaarwedde van f170. De Instructie werd opnieuw vast gesteld na een paar. kleine wijzigingen. Van den bestuurdersbond te Middel burg was een adres ingekomen om toe te treden tot de regeling van werkloo- zenkassen, welke door Z. Exc. den Mi nister van Waterstaat, is ontworpen. Ten derden male kwam dit punt nu in de vergadering ter sprake. Evenals do beide vorige malen, werd ook nu afwijzend beschikt. - Dé belooningeft van de ambtenaren, betrokken bij de Distributie, worden op hun verzoek verhoogd. De leieasmiIdelen- verordening zal gewijzigd vyorden. Het Kohier der Hondenbelasting werd vastgesteld op f 62.50 met 25 honden van 25 personen. Een request van landbou wers en arbeiders, ouders van school gaande kinderen was ingekomen, hou dende verzoek het daarheen te leiden, dat de schooltijden worden gezet op „oude lijd." De raadsleden gaven hunne meening over dit verzoek (e kennen, en verder werd het gezonden aan B. en W. ter afdoening. De bode I. Catsnian verzocht verhoo ging van jaarwedde, wegens meerdere werkzaamheden. Hem werd een verhoo ging toegekend van f25 per jaar, en zijn jaarwedde alzoo gebracht op f 75. Afededeeling weid gedaan van de goed keuring der verhooging van het maxi mum v. d. H. Omslag; van de kasop- neming en van een ingekomen circulaire van Ged. St. omtrent woningbouw, waarin de inspecteur der volksgezondheid breed voerig uiteenzet, het nut en de noodza kelijkheid van woningbouw door gemeen tebesturen of vereenigingen, waarvoor rijkssubsidie wordt verleend. Hierna slui ting. Serooskerke. Maandagnacht is er brand ontstaan in een loods van de veldar tillerie alhier, welke geheel afbrandde. De spuit was spoedig ter plaatse, waar door verdere uitbreiding van den brand, waar nog al gevaar voor bestond, voor-* komen werd. (M. C.) Sas van Gent. Benoemd tot direeteu- fen van de Coöperatieve Suikerfabriek alhier de heeren B. A. Neeteson en B. R. Plasschaert. Sluis. Bij de in het district Sluis ge houden verkiezing van een lid van de Prov. Staten van Zeeland, werd bij en kele candidaatstelling gekozen de heer J. A. Neeteson, te IJzendijke (Vrijz.), oud lid der Staten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Warns en Scharl, C. J. Oskam te Aalsum; te Elburg, B. Ba telaan te De Bilt. Werden door het Prov. Kerkbestuur van N.-Brabant en Limburg tot twee ma len toe orthodoxe leden voor de Synode gekozen, thans zijn weer modernen af gevaardigd, te weten dr. C. F. M. Deele- man te Grevenbicht, primus, en dr. jWi Meindersma te 's Bosch, secundus. Geref. Kerken. Beroepen te Rijsoord. V. K. Kuijven- hoven te Zwammerdam. Bedankt voor Duurswoude, door K. Minnema te Garijp. fines. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Mulo-school alhier, dhr. W. C. Braat te Ri'land-Bath. Het adres van het Salaris-Comité uit de bestaande vereenigingen voor Chris telijk Oedecwjjs is heden veczonde* aan den minister van binnenlandsche zaken vergezeld van. de adhaesiebetuigingonf van de Besturen van 912 scholen mot' den Bijbel. De voordracht voor hoofd der open-1 bare lagere school te Wissenkerke (kom) bestaat alleen uit den heer Jonker te Zoutkamp. Geslaagd te Middelburg op- hel exa men voor de acte L. O. de dames N. van der Wart, A. D. van der Wart en AL Af. Wessels, allen te Goes: J. A. van Duin en C. D. Prakke, beiden te Zierikzee en S. G. de Vries te Zaamslag. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het machinistenexamon de heer D. Pass,.nier 'te Aliddelburg. Ongelukken. Te Melick I, kwam- •een landbouwer zulke hevige brandwon den. dat hij aan de gevolgen overleed. Eenige knapen te Amsterdam -peel den op een stapel planken; door li -t om vallen van het hout geraakte een tien jarige knaap er onder. Toen hij er van onder gehaald werd bleek de knaap ge stikt. Te 's-Gravenhage had een kind je het ongeluk èen theepot om te trek ken, waardoor het de kokende thee over het lichaam kreeg. Het kind bekwam ver schillende brandwonden. Door een leeuw gebeten. Te Musselkanaal is een zoontje an een die rentemmer zoodanig door een dei- leeu wen gebeten, dat liet kind onmiddellijk naar Groningen is overgebracht. Ook de leeuwentemmer zelf werd verwond. Brand. Te Woensdrecht i- een smederij geheel afgebrand. Een kin l be kwam hevige brandwonden. Staking opgeheven. De stal king der timmerlieden te Enunen is ge ëindigd. Ze lieten hun eisch van 30 cent per uur vallen en zullen nu 28 .cent per uur verdienen. t> Een winkel leeggeplun derd. Jn het huis van bewaring te Maastricht zijn, meldt de „N. R. Ct." vijf Duitsche deserteurs opgesloten, die te Schaesberg een schoenmakers v i nkel zouden hebben leeggeplunderd. Voor eeni ge honderden guldens schoenwerk was op een eenzame plek begraven. Kou in Mei. Zondagnacht heeft het in Friesland erg gevroren, s Mor gens lag het ijs in de sloolen. lLer en daar stierf rundvee door de koude. Boe ren gaan nu 's nachts hun vee weer naar den stal halen. - Verdachte lui. Op de grens van Ambt-Delden en Wierden hou den zich drie gevluchte krijgsgevan genen op, waarschijnlijk Russen. Bij dera landbouwer Haarman hebben ze een zajk aardappels weggehaald en, bij den bak ker Veehof te Wiene zeer waarschijnlijk twee brooden. Hun schuilplaats is baast onvindbaar. Naar hen wordt gezocht door marechaussees uit Hengelo en Gooi en door een tiental soldaten. In de val. Te Bedje (G.) werd door twee grenswacht-soldatein een heer ter visitatie aangehouden. Onverwacht trok de vreemdeling zijn revolver en lost» twee sëholen op de soldaten, gelukkig zonder hen te raken. Na een hevige wor steling weid de man daarop in boeien geslagen en naai' het visitatielokaal ge bracht, waar het bleek te zijn de oommiesdienstgeleider uit Ettera. (G.) Köpenikade in Indië. UiC Weltevreden wordt aan de „Tel." ge seind: Twee Chineezen verschenen, in navolging van den kapitein van Kepenick,. met de controleurspet op in een auto te Grisee, waar zij in het huis van zie keren rijken Tan Soera Tay uit de brand kast f60.000 namen en weer verdwenen. Brand. Gisteren brak brand uit bij den landbouwer van Vlerken bij Hel mond. Door spoedige hulp kon het vee gered worden, doch verschillende land bouwgereedschappen benevens stal en schuur weTden een prooi der vlammen. Het woonhuis bleef gedeeltelijk gespaard. Straatroof. Aan dera Paters- woldsehe weg te Groningen heeft Zon dagnacht een brutale straatroof plaats ge- gehad. Een man, die met een vrouw uit was, werd door twee manpen overvallen en van zijin portemonnaie met geld en zijn horloge beroofd. In yerband hier mee heeft de politie drie verdachte per sonen aangehouden. Onder vroede vaderen.. Int den Raad Aran Bergen op Zoom gaat 't niet altijd even parlementair toe. Getuige het volgende stuksko, optieend aan het ver slag in „De Zoom": Dhr. K i e p e. Gisteren voor 8 dagen heb- ik gedurende ongeveer 20 minuten con gesprek met dhr. De Graauw gehad ea. die heeft mij toen woordelijk het volgende gezegd. In vroeger tijd, toen ear nog niet gedistribueerd werd, waren er maar eer» paar winkels waar erwten en boonen ver kocht. weiden en nu is- er geen onkel snort (vink eitje of men verkoopt er re geer ingserw ten en boonen. Ik zou er voor zijn om die in hoofdzaak te geven aan z.g. volkswi rakels. Spr. had daarvan gezegd dat. het onbillijk zou zijp die kleine winkels uit te sluiten en had varder gevraagd, welke winkels dhr. De Graauw dan onder die volks winkels zo* willen rangschikken. Dhr. de Graauw antwoordde daarop, wel bijv.: Stokman, Rooeenboom, Boschmap, De Graauw Sr. On, LJorwt Dhr. 0e Growufv moot daar '-niet om lachen, want als h hr-et te liegen, noem ik hem p>e Voorz.: Dat woord n rect terugnemen. Dhr. Kiope: Daar neem ik tPDe Voorz.: Dan moet il het woord ontnemen. Dhr. Kiope: Dat is uw ik neem niets terug I i n d on he door teil g< •d ma ■ik! Broodkaarten tijd. In de eerste eeuw ling schreef de Berlijn*-* ra ver Seutonius Tranquilli s ,En opdat het volk voorzieningsmethooe niet kens uit zijn drukke zaken worden, bepaalde hij, dat jaar broodbons voor vier lijk zouden worden uitgeira. een ieder, die liever volgen methode bediend werd, stom broodbons maandelijks ui nemen." De „hij," van wien lner sp 0e eerste Romeinsche ke-ize onder wiens regeering onze v geboren; en degecn, die haling van Suetonius brengt is de geleerde dr. zer, die zijn aanleekeiïing een der Alkmaarsche bladen Aan zijn rede ontleenen wij dedeeling, dat de Romeinen „regeeringsgraan" kenden, graan' - en „broodbons. Wij vernemen nog uit <le dige aanteekeiüng van dr. liet Romeinsche regeerings-gr «enaamde „Siciliaansche gras koop was, dat de Romeins wars daartegen onmogelijk carreer en, met "het gevolg, meinsche boeren langzan graan meer wenschten -te I on in M. BERLIJN, 8 Mei. Er zijl vijandelijke transportschepen teude 21000 ton. in den gr KEULEN, 8 Mei. De ,.K t.nng" meldt uit Weenen: telegrammen-wisseling tusscl selier en Graaf Czemin is jen, dat de buitengewoon li ten doel heeft een eind t< de praatjes omtrent oneenig Weenen en Berlijn. KEULEN, 8 Mei. De „I tung" meldt uit Stockholï der van het Russische froi de soldaten wordt op eei schat. FRANKFORT, 8 Mei. D Zeitung" verneemt uit Sto< een vergadering van ortho kou de scheiding van ker geheel Rusland geëischt w land wordt een overeenko werp reeds in den Sena PARUS, 8 -Mei. Ten No bij den Chemin des Dame and geen infanterieaanval loop van den dag beschoc artillerie den sector Corn de buurt van Craonne, wa sche artillerievuur krachti Op do rest van het fror kanonvuur. Van 1 tot 7 1 Duitsche vliegtuigen naar b ten en totaal vernield. In linies- zijn 51 machines, w troffen werden, neergevall LONDEN, 8 Mei. De v donmorgen hevige tegenaa stellingen in de buurt vai gelukte hem vasten voet onze loopgraven ten No< Freisnoy, doch wij hero tegenaanval weder dit te schers gingen echter w twee versctie divisies opn: van Fresnoy tot den aar sloegen op het rechter g< front den vijand af, wa; verliezen leed. Wij behie stellingen. Op het, linkerdeel ware echter gedwongen uit he in het daaraan grenzende trekken. Onze vliegers wi succes groofé hoeveelbed middelen uit. Zij deder aanvallen op verkenners!) schers, waarvan er zeve geschoten. Zes "Duitsche den in luchtgevechten ei rveerkanonnen omlaag ges andere machines werdei noodzaakt. Acht Engekch- den vermist. UMUIDEN. De «toomt dia", die Donderdag t< stoomtrawler „Emma" nu ^ank-lichtschip werd aarag Emden werd opgebracht, der naar Borkum gegaan, vangst Maandag in Boi kocht, kreeg de schipper der te vertrekken, zooda de haven is aangekomei De stoomtrawler „Eini delfk heden hier binnen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2