r\o 184 Woensdag* 9 Mei 1917 Hie Jaargang De Groot® Oorlog. Sfaten-ienefaal. FEUILLETON. Binnenland Gemesnteraad van Goes. 1 Uitgave van é'Naaml. Venn. LUCTQR ET E\tE:RGO, gevestigd te Goes. a (i Hoofdbureau te Goes: ^UANGE VORSTSTRAAT 219. E Bureau te Middelburg: |,'"ÏRMA p. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers ïteirbaan Le Cointre, Goes Job Juist. De Amrterdamsche Kerkbode, overne mende het onzen lezers' bekende, beden kelijke artikel van de Nieuwe Amster dammer (lib.) waarin het protest tegen het vloeken wordt bespottelijk gemaakt, j en het voor het vloeken wordt opgeno men, voegt aan dat citaat de volgende rake opmerkingen toe „Leg zulk een artikel'naast de al meer in gebruik komende gewoonte van lijk verbranding, naast de tooneelvoorstellin- gen, waarbij' slaapkamer-schandalen pu bliekelijk vertoond worden, naast de aan kondigingen van een cabaret, dat met den naam ,;De Hel" wordt aangekondigd; en wie tast dan niet als met de handen, hoezeer eene maatschappij die nog „chris telijk" wordt genoemd, al ruwer de trek ken van eene heidensfehe samenleving gaat vertoonen; ja erger zelfs bijna dan dat? "Wie het Eeuwige Wezen vreest, kan niet anders dan met bange ontroe ring zulke verschijnselen opmerken." Tweede Kamer, Bosboom-bedreigirg. Voorstel-Van Leeuwen. De macht van het Parle ment Pacificatie ge dachten. Ons Lagerhuis besloot gisteren, om de volgende week, met het oog op Hemel vaartsdag niet te vergaderen, doch Maan dagmiddag eenige -ontwerpen in de af- deelingen te onderzoeken. De verdere re geling van werkzaamheden laat ons koud. Slechts stippen we nog aan, dat de' heer Marchant verlof vroeg om tot den minister van oorlog eenige vragen te mo gen richten betreffende de besluiten der regeering, genomen ten opzichte van de oproeping1 van de jaarklasse 1908 van den Landstorm'. Over dit yerzoek zou vandaag worden beslist. De heer Bosboom kan zich dus op nieuwe aanvallen voorbereiden. Vervolgens was aan -de orde het reeds veelbesproken voorstel van den socialist van Leeuwen tot het benoemen van een commissie tot het ontwerpen van eeni adres aan de Koningin inzake vergrooting van het aandeel der Kamer in het be stuur der buitenlandsche betrekkingen. - Het voorstel luidde als volgt: De Kamer, van oordeel, dat het algemeen belang verlangt, dat haar aandeel in het be stuur der buitenlandsche betrekkingen wordt vergroot, van oordeel, dat daartoe in verband met de bepalingen van de artikelen ö7, 58 en 59 der Grondwet de toe passing van artikel 119 der Grondwet noodig is, besluit een commissie te benoemen als bedoeld in artikel 96 van het Reglement van Orde der Tweede Ka mer. De heer Van Leeuwen zegde, dat de voornaamste reden van zijn voorstel be staat in grooter gevaar, dat gelegen is in de bestendiging van de bestaande ver houdingen tusschen de Kamer en het be stuur der buitenlandsche aangelegenhe den. De regeering heeft recht op het vertrouwen der Kamer, van de krachtige wijze, waarop zij de buitenlandsche po litiek voert. Maar de verzwakking van den invloed van het parlement zou z.i. op den duur een noodlottige uitwerking kunnen hebben. 't Is een vaag voorstel. 'De Zeeuw Wel is het ietwat duidelijker gewor den, doordat later gevraagd werd: „dat regelmatig overleg wordt geplaagd tus schen regeering en Staten-Generaal in zake het bestuur der buitenlandsche be trekkingen" en een „parlementaire com missie" om dat overleg te plegen. Toch bleef 't een weinig omlijnd plan. Verschillende sprekers er ontstond een zwaar debat over deze materie hebben hierop gewezen. Dresselhuijs (v.-l.) voelt wel voor het voorstel, ondanks zijn vertrouwen in het regeeringsbeleid. Hij ziet in hel voorstel een voortzetting in de evolutielijn en pa cifistische .gedachten. Practisch nut verwacht hij echter niet van een parlementaire commissie. Mr. Kooien (r.-k.) sprak onverholen sympathie uit voor de twee hoofdpunten op het program van de centrale orga nisatie voor een duurzamen vredena melijk een meer werkdadige controle op de buitenlandsche aangelegenheden en de verklaring, dat geheime tractaten en ge heime afspraken nietig zullen zijn. Zon der grondwetsherziening achtte hij deze veranderingen niet te verwezenlijken. Hij wenscht een commissie in den trant der „vaste commissiën", welke het reglement van orde reeds kent en welke commissie door de Kamer voor overleg en bespre kingen over buitenlandsche zaken zou worden benut. De heer Visser van IJzendoorn (v.-l.) wenschte gaarne nadere omlijning van het voorstel. Doch ook deze spreker erkende, dat meerdere voorlichting van het par lement inzake buitenlandsche zaken, nood zakelijk is. Hij had echter heel watt af te dingen op de „onverantwoordelijke commissie" tusschen regeering en par lement, in tegenstelling met Limburg (v.-d.), die een schakel tusschen die beide zeer gewenscht acht. Toch kan hij aan het nu gedane voorstel zijn stem niet geven, daar hij het in strijd acht met de grondwet. Vandaag zou over dit belangrijke on derwerp verder gesproken worden, zoodat we allicht gelegenheid krijgen nieuwe ge zichtspunten aan te wijzen en te ontwik kelen. door M. v. d. Staal. 14) De heer Achterhof, die dat antwoord verwacht had, was niet ontmoedigd. Hij hield aan met zijn verzoek. Doch, wat al de redenen van den heer Achterhof misschien niet hadden kunnen uitwerken, deden de smeekeinde blikken van Johann, die, van de politie hoorende spreken, met bange schrik vervuld scheen. „Vooruit dan maar!" zei de chef eensklaps. ,,'k Heb anders nog nooi# zoo iets toegestaan. Maar dan moet jij me beloven, Johann, dat je nooit weer stilletjes in den trein zult stappen. Doe je?" „Ja, meneer", antwoordde Johann, die. zijn pet voor den chef afnemend, verheugd met den heer Achterhof naar t loket g ng, waar deze voor hem een Beknopt overzicht van den toestand. Op het Westerfront blijft de strijd heen en weer golven. Zoo wordt thans gemeld, dat de Duit- sfchers gisterochtend Fresnoy bestorm den en deze plaats' hielden tegen vijan delijke pogingen tot herovering. Men krijgt zoo den indruk, dat de aanvallende partij1 telkens de grootste offers moet brengen. De geallieerden hebben eiken meter gronds met ontzaglijk veel bloed moeten bekoopen. Men gruwt bij de gedachte aan dien s.ehrikkelijken bloedprijs. Op him beurt hebben echter de Duit- schers bij hun tegenaanvallen groote ver liezen geleden, alA we Havas moeten ge- looven. „De vijand, aldus' het Fransche pers bureau, .hernieuwde tusschen Soissons en Reims, zijn tegenaanvallen op den Chemin des Dames met dezelfde woede en hetzelfde resultaat: een volslagen en moordend échec. De aanvalsgolven, die met het élan van betere dagen aanvielen, bestonden uit vier nieuwe divisies van de veertig, die de strategische reserve op het Westelijk front uitmaken en waarvan er minstens dertig sedert het begin van den slag op een harde proef gesteld zijn. Zij werden „Hij heeft toch geen wil van de reis", mompelde de bagage-meester, die zich reeds boosaardig in 't „oorenwassohen" had verheugd. „Inplaats dat de bel hamel zonder koste naar z'n mooie Duitschland gaat, spoort ie terug naar Rot terdam. Maar 'k begrijp 't niet van den chef Alleen op de wereld. De reis van Utrecht naar Rotterdam ving voor Johann Scliill onder geheel an dere gewaarwordingen aan dan de reis van Rotterdam naar Utrecht. Wèl zat hij nu niet in een half-don- keren bagage-wagen tusschen allerlei pak ken en kisten, terwijl er geen de minste vrees bestond, dat de een of andere spoor beambte zijn reis zou komen storen; maar immers gelijk iedere wielwenteling straks hem nader hij zijn „Heimat" had ge bracht, voerde nu, het hijgend stoomros met vliegens-sneiheid hem Weer denzeif- den weg langs, maar nu terug De4 heer Achterhof had wijselijk den knaap gelegenheid gegeven, van zijn schrik te bekomen. Toen ze Vleuten gepasseerd waren, begon hij echter met door het versperringsvuur neergemaaid." Het „Journal" schat het aantal der DuitSche. divisies, die in den strijd ge worpen zijn, op 75. „Verscheidene wer den meerdere malen, in het vuur gezon den. Om de belangrijkheid dezer troe penmachten te kunnen weten, moet er aan herinnerd worden, dat de vijand niet meer dan 155 divisies op geheel, het Westelijk front bezit." Op de andere punten niets: van belang gebeurd. Tot slot nog 'n opmerking over 'n paar telegrammen. De Sultan van Turkije zond aan keizer Wilhelm het volgende telegram: „Vol bewondering volg ik met mijn volk en mijn leger de groote gevechten, Welke de roemrijke troepen van uwe ma jesteit zoo heldhaftig aan de fronten van Atrecht, de Aisne en Champagne door- Staan. Van ganseher hapte wensch ik ,uwe majesteit geluk met het bezit van zulke dappere troepen, die onder bewon derenswaardige leiding met buitengewone hardnekkigheid en een .vooi beeldeloozeu wil om 'te overwinnen, heldendaden vol brengen zooals de geschiedenis nog niet heeft gekend. Ik ben er van overtuigd, dat door de genade van den Almachtige de eindover winning spoedig het werk der verbonden legers kronen zal." De keizer antwoordde in een telegram, waarin bij den .sultan dankte en o.m. zeide.: „Aller oogen zijn op de geweldige worsteling in het Westen gevestigd, waar onze vijanden overmachtig in aantal en materiaal een beslissing zoeken te be werken. Daar volbrengen onze dapperen daden, welke de geschiedenis der volkeren nooit tevoren heeft opgeteekend. Moge de Almachtige hen ook in de toekomst beschermen en tot een volko men overwinning leiden." W|e mogen in deze telegrammen trotsche taal beluisteren, doch aangenamer ware 't ons, als de vors-en in plaats van met de zaak des oorlogs eens met de zaak des vredes tot den Almachtige gingen. De Duitische rijkskanselier heeft een telegram gezonden, waarin hij: graaf Czter- nin gelukwenscht met de onderscheiding, die keizer Karl den energieken minister van buitenlandsche zaken verleend heeft, door hem de orde van den H. Stepha- nus: te schenken. Niets bijzonders, ziult ge zeggen. Maai' in, verband met het op merkelijke onderscheid, dat tot uiting kwam bij het omschrijven van het Diuit- sfche en Oostenrijksche oorlogsdoel in de resp. bladen, is wel opmerkelijk de nadruk, dien Von Bethmann Hollweg legt op da volste overeenstemming; die tus- slchen hem en den graaf bestaat. Heeft men hierin een voorslpel te "beluisteren van de nadere verklaringen, die de rijks kanselier omtrent het Duitsche oorlogs doel heeft af te leggen? We blijven hopen! Korte Oorlogsberichten. Het heet, dat de Geallieerden toebe reidselen treffen om de Grieksche konink lijke familie via Rome naar Frankrijk over te brengen. Te Lyme Regis, in Engeland, zijn een aantal mannen, die wegens gewetens bezwaren van den krijgsdienst vrijgesteld en daar in de buurt aan het houtkappen gezet wai'en, door een menigte volks, waarbij ook vrouwen waren, mishandeld. Men beweerde, dat ze gewonde soldaten hadden uitgejouwd. Het Italiaaasche financiëele blad „Solo" wijst er op, dat voor de metaal- uitvoer der Vereen. Staten naar de En den jongen te praten. Om zijn ver- tróuwen te winnen, sprak hij: eerst over onverschillige dingen. En wat hij: ge dacht ,had, gebeurde: langzamerhand kwam Johann er eigener beweging toe, zijn beschermer alles te vertellen. Nauwlettend bespiedde de heer Ach terhof het igelaat van den, jongen, of hij hem ook onwaarheden zat mee te cleelen. Maar neen, dat kon niet zijn! Het verhaal van moeders leed werd op zoo eenvoudig-ongekunsielde wijze voor- gedragen, dat het waarheid moést wezen. En wat of de jongen zélf ook niet geleden had door dat sterven van zijn éénigste- vriendin! Nu wéér, nu hij van dié eerste scheiding vertellen ging, toen moeder naar 't 2fiekenhuis gebracht werd, leed hij die smart opnieuw. Hijl had zoo innig gehoopt, dat zijn .moeder weer herstellen zou. Óp de be zoekdagen, 's Woendags en 's Zondags, had hij al den tijd bij haar gezeten, haar hand in de zijne en als de zuster dan zei, dat de tijd voorbijwas, had hij 't telkens wel weer opnieuw willen uitschreeuwen, dat ze zijn moeder niet ténte-landen de vrachtrijizen van 6 dol lar per ton door den duikbootoorlog tot 20 a 30 dollar gestegen zijn. En nog steeds blijven de meeste Entente-bladen beweren, dat de duikbootblokkade geener lei uitwerking heeft. In verband met het feit, dat op de landerijen de pootaardappelen uit den grond gehaald worden en ook kippen en ander vee worden ontvreemd, zijn in ver schillende Duitsche dorpen soldaten nacht- patrouilles ingesteld. De Engelsche verlieslijsL in de Ti mes van 1 Mei geeft de namen van 306 officieren en 2050 minderen; die in de Times van 2 Mei 160 officieren en 1790 minderen. Naar het „Berner Tageblatt" meldt, overhandigde de Grieksche regeering aan den Franschen gezant te Athene een pro test tegen een artikel in de „Teinps" van 11 April, waarin lal van beschuldigingen worden geuit tegen koning Constantijn. Duitsche bladen vernemen uit Pe- trograd, dat Kerenski ernstig ziek is. Gistermiddag is te Berlijn een trein van den ondergrondscheu spoor in he vige botsing gekomen met een rangee renden trein. Dertig personen zijn ge kwetst, o.w. 2 zwaar. Gelijk de Matin" uit Peking ver neemt, heeft de Chineesche minister-pre sident gezegd, het parlem.ent te zullen ontbinden, als het niet instemt met het besluit, nog in deze week aan Duitsch land den oorlog te verklaren. Vrouwen mogen, gelijk men weet, de zittingen van het Lagerhuis slechts bijwonen in een loge, waar tralies voor zijn gespannen. In de zitting van 1 dezer hebben een paar leden er voor gepleit, die tralies eindelijk eens weg te nemen. Minister Mond beloofde het gevoelen van de leden over de zaak na te gaan. Als er velen nog bezwaar tegen hebben, was hij er niet voor. De „Morning Post" verneemt uit Ottawa, dat Sir George Forster, die aan vankelijk met Edison samenwerkte, een verdediging tegen de duikboottorp'edo's heeft uitgevonden. Het Russische dagblad „Rjetsch" ziet in het broodgebrek dat zich thans bij het leger aan het front openbaart, het begin van een algemeenen hongersnood. Terwijl voorheen minstens honderd wa gons graan per week naar het front wer den gezonden, komen thans 'hoogstens tachtig aan. In Frankrijk is een nieuw tijdschrift verschenen onder den naam van „La Païx Organisee", dat in het hoofdartikel' van zijn eerste nummer zijn proglramma aldus aangeeft: „Verzamelen, centraliseeren, daarna verspreiding van de denkbeelden, de plannen en ontwerpen, welke zich ten doel stellen de organisatie van den We reldvrede". De redactie constateert, dat men helaas geen gunstiger omstandigheden zou kun nen vinden dan de tegenwoordige voor de verwezenlijking van de organisatie van den vrede, want „de hoop; dat uit dezen oorlog zullen voortkomen de waarborgen voor den toekomistigen vrede, is de re den, dat de strijders van de geallieer den volhouden". Kaarsen. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat het aan fabrikanten van kaar sen, schemerlichten en dergelijke verbo den is te- verkoopen of af te leveren: houden zouden, dat hij haar terug wilde hebben. Al heel spoedig was het „doorloopend bezoek" geworden. Wat dat beteekende, wist hij niet. Hij was er blij om: eerst, omdat hij nu, wanneer hij maar wilde en kon, naar moeder mocht gaan Totdat~~de zuster hem inlichtte, dat moe der sterven ging, sterven moéstMoe der zélf had aan de zuster gevraagd, hem dit te willen meedeelen, want zij had niet de macht daartoe gehad. „O!" zei Johann en de tranen stroomden hem over de wangen, „nóóit zal 'k 't weer vergete, hoe m'n moedertje me toen aanzag. Ze lei stil, maar haar hoofd hield ze naar mij toe gekeerd en 'haar oogeno, die oogen zeiden 't me, hoeveel verdriet 't moeder deed, dat ze me alléén moest laten. Toen wenkte ze me, dat 'k dicht bij haar moest komen. „Bob", zei ze, want zoo noemde ze me altijd, „zul je nóóit je met geweld verzetten tegen je meer derenDat heb 'k beloofd, meneer, en 'k zal m'n belofte houden ook D'n allerlaatsten keer, da' 'k moeder le- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post 11.50 Losse nummers O.Oft Prijs der Advertentiên, 14 regels f 0.60, iedere regel meer 16 cft> 3-inaal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde», Bewijsnummers 5 cent a. kaarsen, schemerlichten en derge lijke, b. de grondstoffen, die zich onder hun ne berusting bevinden en welke dienen voor het fabriceeren van de onder a. genoemde producten, tenzij1 door de Toe- wijzingscommissie vergunning is verleend. De minister zal regelend optreden ten aanzien van de .distributie van kaarsen, schemerlichten enz. In verband hier mede is ingesteld een Toewijzingscommis sie van deze artikelen, gevestigd Park straat 109, te 's-Gravenhage. Dagr antsoenkaart en Voor militairen. Naar is gebleken, is het wensclielijfc maatregelen te treffen ten aanzien vaiu de verstrekking van sommige levensmid delen aan militairen, die tijdelijk buiten hunne garnizoensplaats verblijf houden. In vez'band daarmede is in overleg met den minister van oorlog een regeling ge troffen, volgens welke de militaire auto riteiten aan dergelijke personen dagrant- soenkaarfen zullen verstrekken, recht gevende op de aanschaffing van 1 K.G. aardappelen. Deze militaire dagwmtsoenkaarten zul len geldig zijn' voor alle gemeenten van het rijk en zullen bij de aanschaffing van het op de kaart vermelde rantsoen aan den verkooper moeten worden af gestaan. Het tankschip He aid ton". Het Duitsche gezantschap te 's-Graven hage deelt het volgende mede: Op grond van het door den Dnitschen marinestaf ingestelde onderzoek is geble ken, dat voor het tot zinken brengen van 't met petroleum geladen Amerikaan- sche stoomtankschip „Healdton", in Maart, een Duitsche onderzeeboot niet in aan merking komt. Het stoomschip schijnt zich in het door Engeland als afgeslo ten aangegeven gebied te hebben bevon den. De bemanning van de VI. 98. Naar wij vernemen heeft de sleepboot „Theems" aan boord de bemanning, be staande uit 13 man; van de „Vlaardin- gen 98", welke is afgehaald van het licht schip „Doggersbank Noord". Allen zijn in goeden welstand. De bommen op Zierikzee. Op vragen Van den heer Patijn naar aanleiding van het werpen van bommen uit eene vliegmachine op Zierikzee, heeft jde Minister' van Buitenlandsche Zaken een antwoord ingezonden dat,, na de of ficieels verklaring van onze Regeering (opgenomen in ons blad van gister) wei nig nieuws' bevat. Wij vermelden er dan ook alleen uit, dat „onze regeering niet twijfelt, of de regeering van het land, waartoe het vliegtuig zal blijken te belmoren, zal vol ledige vergoeding voor de geleden schade en verontschuldiging voor het hoogst ern stig feit aanbieden." De Koningin op inspectie. Gistermorgen kwam H. M. de Konin gin, vergezeld van freule Six en den ad.- judant schout-bijinacht Baudnin te Am- hém aan. Vergezeld door generaal Bur ger werd per auto naar de Kemperheide gereden, waar militaire oefeningen ge houden werden, die door H. M. te paardl werden bijgewoond. Gistermiddag keerde de Koningin van Dieren uit, per trein 'naar de residentie terug. Zitting van Dinsdag 4 u. n.m. Voor zitter: de heer D. D. van den Bout, oudste wethouder, wegens ongesteldheid van den burgemeester. vend gezien heb, kon ze bijna niet meeï spreken. Maar tóch spande ze nog al haar krachten in. 'k Moest m'n belofte her halen, die 'k vroeger al eens gedaan had, da' 'k in Duitschland zou zeggen, hoe moeder hier geleefd had en gestorve was. Vlak voor haai' dood deed ze nog een maal de oogen open, keek me aan, eni zei: „Grüss mein lieb Vaterland von mir". Toen heeft moeder nog maar even geleefd'k Liep alleen achter de kist, toen moeder begrave werd", snikte de arme jongen. „Als ik 't dan goed begrepen heb, heb je vanmorgen dat Waagstuk uitge haald, om aan den laatsten wensch van je moeder gevolg te geven?" vroeg de heer Achterhof na eenige oogen- blikken zwijgens. „Ja. Maar ook nog, omdat 'k 't zoo slecht had. M'n baas, een schoenmaker, nam me na moeders dood in huis. Uit medelijden, naar hij zei. Maar 'k kreeg er zooveel slaag en zoo weinig eten, da' 'k 't niet meer heb kunnen uithouden. Gisterenavond laat ben ik bij hem van daan geloopen en (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1