So. 181 Zaterdag 5 Mei 1917 31e Jaargang De Groote Oorlog. Dob ter baan Le 'Cointre, Goes. I '11 2 Staten-Generaal. FEUILLETON. Binnenland Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTC.R ET EMgRGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes BANGE YÖRSTSTRAAT 319., Bureau te Middelburg: BIRMA' E. P. O HU IJ - L'. BURG. Drukkers De Zeeuw VERSCHIJNT ELK EN ffiEJUEDAG, Abonnementsgrgaï Per 3 maanden fr. p. post fl.50 Losse nummers•O.Ofi Prijs der Advertenfifin. 1—4 regels f 0.60, iedere regel meer IS efc B-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®^ Bewijsnummers 5 cent Tweede Kamer. Moties-dag. Geen wan trouwen. Soldatencourant. Huwelyksveibod. Land weerinspectie. Militielich ting 1918. Terwijl de wijziging van de Inkom stenbelasting 1914 z.h.s. is aangenomen, verkreeg het wetje-Limburg tot wijziging van de wet op het H. O., gisteren uit voerig besproken en gewraakt, een groote meerderheid van stemmen. Behalve alle aanwrezigc leden van de linkerzijde gaven ook de anti-revolutionai ren van der Molen e'n v. d. Velde, de chri slolijk-historischen Lobman, Anker man on Gerretson en de katholieken van Sasse van Ysselt, Engels, de Wajikerslooth, van Schaik, Duynstoe en Bongaerls hun stern aan 't kreupele ontwerp. Na wat wij gisteren er over gezegd Üebi on, kunnen wij nu gevoegelijk zwij-~~ gen. W© betreuren het zeer, dat 'tzoo gelöopen is, omdat onze overtuiging ons zegl, dat 't een bedenkelijke stap is. De Kamer beeft z.h.s. het buitenge woon crediet van 127 millioen toegestaan, echter niet dan na een wild debat, waar bij allerlei belangen ter sprake kwamen, en meest in den vorm van moties wer den ingeleid, zoodat met recht van een molics-dag lean worden gesproken. De Maasbode-overzichtschrijver schetst aldus de stemming in het Lagerhuis: ,,Dcn gehoelen dag is de Kamer verder mét Minister Bosboom doende geweest. Nu en dan was er van wege het rumoer nauwelijks een woord op te vangen, dan weer was de toestand wegens de veler hande zaken, die kruiselings besproken worden, slecht te overzien. Zooals tot nog toe bij belangrijke ontwerpen bewoog de heer Bosboom zich aanhoudend langs den afgrond, waarin hij ieder oogenblik een ministerieelen doo-cl kan vinden. En. zich onzeker voelende, nu eelns1 bang dan weer overmoedig, trachtte hij zich nu een® van diein afgrond te redden en f maakte bij dan weer aanstalten om lie ver pardoes met alle eer en statie zelf in den afgrond te springen." Toen het debat eenigen tijd gerumoerd had, waren er niet minder dan 5 moties aan de orde. Vooreerst de motie-Scheurer, uitspre kende, ÜEt er méér óriderdeelen zijn in lands weerbaarheid die eéii meer af doende verzorging vragen. Vervolgens 'de motie-üuymaer van Twist, vragende in trekking van hét subsidie voor de 'Sol datencourant; Ten derde een motie-Duys', eischende opheffing van het huwelijksver bod voor Vrijwillig dienenden; ten vierde e!en motie-Ter Laan gericht tegen de la nd weeroef eningeb, welke tegen dezen zomer ontworpen zijn; ten vijfde een motie-Marchant, welke vroeg de oproe ping der militie-lichting 1918 te doen voorafgaan aan de landstormlichting 1908. Wegens plaatsgebrek zullen we ons van uitvoerige beschouwingen moeten ont houden, en geven we slechts met enkele woorden het verloop van het debat, aan De motie van wantrouwen, die van Scheurer, is gelukkig voor den mi nister! met 48 tegen 12 stemmen ver worpen. De motie Diuys met 37 tegen 22 stemmen. De minister kon ook deze onmogelijk aanvaarden. Die van Marchant, aangenomen met 39 tegen 21 stemmen zai <jen mii- rister geen aanleiding geven zijn gedrags- te veranderen. De motie Ter Laan (geen 4-daagscho oefening in 1917) is' verworpen met 39 tegen 19 stemmen, en de motie Duy- maer met 33 tegen 19 stemmen aange nomen, zoodat de kleur- en zoutelooze Soldatencourant 't zonder subsidie teal moeten doen ofniet doen. Onze Christen-jongemannen verliezen er niets aan. door M. v. d. Staal. ii) „Dat heb 'k nie gewild! klonk, bijna heftig, 't antwoord. „Ze heb- be daar ginds je vader en mij niet wil le helpe, tóe we in nood zate. En nu was ik te trotsch, om hulp te vrage. Ook wilde ik niet naar Duitsciüand te rug, waar 'k zoo ongelukkig geweest wasHier kwam bij, dat 'k in Rot terdam bij Duitsche mensdien een dienst aangeboden kreeg en door bemiddeling van mijn mevrouw kreeg jij een tehuis in een gezin, waai' ze zélf geen kin- dere hadde. Jij was toen eve vier jaar. Béste menschen waren dat! Ze wilden in 't geheel geen geld voor je aannje- 'ne van me „Ja, dót wéé 'k nog wel", viel Johann haar in de rede. ,,'k Moest °om en tante zegge. Jammer was 't, dat z« uit Rotterdam verhuisden". „Juist. Dat was heel jammer. Ze wil den je wel meeneme naar Utrecht, maar llc wou je niet misse, 'k Was toch al Beknopt overzicht van dsn tws'and. De afschuwelijke moordpartij op het Westfront met een mooi woord lente offensief geheeten duurt nog met on verminderde wreedheid plaats. Franse hen en Engelschen putten zich uit in het toebrengen van zware stooten en de Duitschers op hun beurt onder nemen geweldige tegenaanvallen, die zelfs hun vijanden met ontzag vervullen. Het resultaat van den strijd is, dat de Duitsche muur eenigermate afgebrok keld, maar niet doorbroken is. Verrassingen heeft het nieuwe Engel- sche offensief niet gebracht, en van Duit sche zijde zal men niet nalaten het ver loop van dezen hernieuwden aanval als een nieuw bewijs aan tg halen, dat de poging der geallieerden om den Dili Isc-hen muur aan het wankelen te brengen, tot geen resultaat kan en zal leiden. De noodzakelijke voorwaarde voor liet trekken van zulk een conclusie, zoo wordt opgémérkt, is echter, dat de operaties der geallieerden zich binnen de grenzen zullen blijven ontwikkelen, waarbinnen zij tot dusver verloopen zijn. En wie zal zeggen, of dit inderdaad het geval zijn zal. Hebben de geallieerden geen andere strategische pijlen op hun boog dan die zij nu verschieten, geen andere plannen in het Westen, in het Oosten of op de Italiaansche grens, waardoor de mogelijk heid van belangrijke -wijzigingen in den toestand gegeven wordt? Hier past voorzichtigheid bij oordeel. Intusschcn hebben de Franschen aan het Aisnefront tusschen Berry-au-Bac en Brimont weer 'n aanval gewaagd, welke echter afgeslagen schijnt. Op de andere fronten .is niets gebeurd, wat tot beschouwingen aanleiding zou, kunnen geven. Het Chineesche kabinet wil den oor log, gelijk men weet. China zal zich dus waarschijnlijk ac tief, voor zoover daarvan sprake kan zijn, aan de zijde der geallieerden scharen. De poging van Tisza om door het op nemen van enkele oppositie-leden in zijn kabinet de gunst van de oppositie-partijen weer voor zich te winnen, is mislukt. De uitgenoodigde heeron hebben, na raad pleging van de leiders der oppositie, mee gedeeld, dat zij van de gedane uitnoodi- ging geen gebruik kunnen maken. Ondanks het vertrouwen, dat Koning Karei in den Hongaarschen minister-pre sident heeft uitgesproken, en ondanks de concessies, die, op initiatief van den vorst, op politiek en economisch gebied zijn toegestaan, blijven de oppositiegroepen hun verzet tegen Tisza volhouden. De vredesactie geeft nog geen nieuwe gezichtspunten. Men weet nog niet van welken kant de vrede moet komen. Zooals wij reeds meldden, heeft de con servatieve rijksdagfractie een interpellatie ingediend, waarin de Rijkskanselier ver zocht wordt zijn houding tegenover het besluit van het sociaal-democratische Par tijcomité, waarin de wensch wordt uit- zoo ongelukkig! 't Vertrek van. die goede menschen is een groote ramp voor me geworde. Want ik kon geen ander ge zin vinde, dat je óók kosteloos wilde opneme. En daarom moest 'k een betrek king zoeke .waarin 'k meer geld kon verdiene'k Verliet toen m'n dienst en werd kokkin in een druk restaurant, want daar kon 'k veel, veel geld krijge. Maar dat werk was veel te zwaar. Ik kon 't niet volhoude, al probeerde ik t nog zoo. Ja, daar heb 'k de ziekte be paald gekrege, waarvoor 'k nu, morgen, wég moetBinnen een jaar was 'k op, moest 'k weg. Waar nu heen?, O, toen is dat vreeselijk lijden begonne, dat ik ziek en zwak, veel verdiene wilde en met hard pieer werke kon. 'k Heb werkhuize gehad en naaihuizedoch al door gmg k achteruit. Eu zoo ben 'k ten slotte hier mei. je terecht gekome in dit kamertje, ik kon geen duurder woning betale Weer zweeg Johanns moeder een oogen blik, doch toen besloot ze: „Zie Bobbie, als je eeflmaal in Duitsch- land mocht kome, zeg- T dan aan de mensche, die mij vroeger gekend hebben, dat 'k arnr ben geweest, maar eerlijk ben gebleve. 'k Heb niet geatolé n niet gesproken lot het sluiten van een vrede zonder annexaties en zonder schadeloos stelling, nader te preciseeren. Naar verluidt, zou de Rijkskanselier nu bij hel begin van de zitting doen ver klaren, dat bij bereid is bij de derde lezing van de begrooting op deze vra gen in te gaan, maar dat hij geen juis- ten ïermijn voor de beantwoording vnn de interpellaties kan stellen." De conferentie te Stockholm verkeert nog in het stadium van eerste voorberei ding. Naar „Hel Volk" meldt, zal de voor bereidende conferentie met de afzonder lijke partijten der Internationale op 15 Mei beginnen. De algemeene conferentie zal niet vóór 10 Juni plaats vinden. Aardrijkskundige hutspot. Een medewerker van de „Nieuwe Qmkrf rant", L. Simons, wijst erop, drW-JJ^i den Engelschen. vlieger het nieiMfio kwa lijk kan nemen, dat hij Zieriklwe over vloedig met hommen heeft bestrooid, want hot aardrijkskundige' onderwijs in Enge land is zoo razend slecht. Dan haalt hij het voorbeeld aan van een jeugdig Ne derlander, aan Wie op Ide béroemde school te Eton onderwezen werd, dat Antwer pen do hoofdstad van Nederland was; van het departement van Binnenlandsche Zaken te Londen, dat een brief adres seerde naar Blearest in Turkije, en naar Guernsey in Frankrijk, ofschoon dit eiland tot Engeland behoort. Ook schijnen de meeste Engelsche zakenlui in den waan te verkeeren, dat Amsterdam in Zwe den ligt. Wij kunnen hier nog aan toe voegen, dat wij dikwijls adressen heb ben gezien, met „The Hague" of „Rot terdam Belgium! Korte Oorlogsberichten. De Engelsche verlieslijlst in de Ti me® van 28 April geeft de namen van 165 officieren en 1950 minderen. Naar de „Köln. Volksvtg." meldt, is Etnilo Prüm, die destijds wegens een brochure over de gebeurtenissen in Bel gië door de Duitsche autoriteiten tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld was, door tusschenkomst van de groothertogin van Luxemburg en den bisschop in vriji- hëjd gesteld en in Luxemburg terugge keerd. L Kolonel-generaal von Falkenhauisen, de nieuwe gouverneur-generaal te ,BruisL sieil, is daar aangekomen. In Duitsehland dringt men er nu bij de vrouwen op aan om de haren, die ze bijl het kammen verliezen en" die, achteloos worden weggeworpen, op te zamelen. Dit haar levert n.l. de nijver heid met andere bestanddeeten vermengd, een mooie stof in de plaats van andere, die niet meer te krijgen zijn. De drijf riemen in fabrieken worden b.v. tegen woordig voor een deel daaruit samen gesteld. i De politie heeft te Berlijn een druk kerij tot het maken van (vervalschte) broodkaarten ontdekt. De eigenaar en zijn vrouw werden gevangen genomen, op de machines' en al het materiaal be slag gelegd. Het Deensche stoomschip 'Carbo II van Noorwegen naar Engeland en het Deensche zeilschip Hawthornbank van Beunos' Aires met mais via Engeland naar Denemarken, zijn in den grond geboord. Te Petrograd schoolden voor het paleis1, waarin de voorloopige regeering 'zeitelt, afdeelingen soldaten samen, die gebedeld; 'k heb niet gedronke en 'k heb niets gedaan, Waarvoor m'n brave vader en m'n lieve moeder zich zouë moete schameJa, 'k heb toch één groote fout gehad", zei ze heftig nog even. ,,'k Heb jou, mijn Bobbie, aan de armoede en de ellende overgegeve. 'k Heb....." „Nee, dat is niet waar, moeder!" riep Johann uit. „Ja, Bobl Stil, luister! 'k Heb toe 'k kokkin af werd, een aanbod gekrege van rijke nrensche, die je als eige kind wilde aanneme. Maar dan mocht ik je nooit meer zien, nóóit Toen begaven haar de krachten. Ze kon den zin niet voleinlden. Schreiend liet ze liaar hoofd op de tafel rusten en krampachtig klemden zich haar vingers vast om de hand van haar jongen, van haar Bob, dien ze niet had kunnen af staan, van wien 't haai' onmogelijk was geweest te scheiden. En haar lichaam schokte bij 't zelf verwijt, dat ze zich zelf liever had gehad dan haar kind; dat ze meer haar liefde had willen koesteren dan letten op. het geluk van Johann'. Maar deze, die door 't vertrouwen, dat zijn moeder hem had geschonken, roode vlaggen meevoerden en hot ont slag van Miljoekol eischtcn. Het Russische ministerie van oorlog j maakt een ontwerp gereed voor de ver mindering der salarissen van hooggeplaat ste officieren, die onder liet ancienrégimc ongelooflijke afmetingen aannamen. Zoo, j ontving een generaal het fouragegeld voor 25 rijpaarden. Volgens! berichten uil Amerika werkt Edison met 75 andere deskundigen om middelen te vinden tegen de duikboot- actie. Hij tracht een middel te vinden om aan bo.ord van schepen eleetriciteit op te wekken, zoo dat torpedo's' uit den koers worden gebracht of ontploffen voor ze het doel bereiken. Tijdens een voorstelling in een bios cooptheater in Londen ontstond plotse ling op onverklaarbare wijze een paniek. -Onder het publiek waren vele kinderen, wier moeders queue maakten om aard appelen te koopen. In het gedrang wer den vier kinderen doodgetrapt en 15 an deren min of meer ernstig gekwetst. In enkele Duitsche plaatsen zijh volgens een waarschuwing, in voor liet vee bestemde zemelen, tal van spijker tjes, stukjes 'ijzer, spelden en dergelijk© gevonden. Men gelooft dat krijgsgevan genen schade pogen aan te richten on der den veestapel. De Pruisische slaatskonimisaris voor de volksvoeding heeft bekend ge maakt, dat er voldoende voorraad aan graan is om het tegenwoordige brood rantsoen tol; den 'nieuwen oogst te hand haven en er van verdere vermindering geen sprake is. In de groote steden van Duitseh land. worden voor (de jonge groenten hoogo prijzen betaald. Voor een pond spinazie b.v. vraagt men 1.40 tot 2 M. Men schrijft uit den Haag aan de N. R. C Iemand, die_ pasl uit Duitseh land is teruggekeerd, toonde ons een buisje, waarin een bruinachtig poeder, bestemd om op brood te worden gege ten en dat den naam droeg van: But- terbrot mit Wiurstgeschmak. De commandeerende generaal van het 7e Pruisische legercorps heeft alle personen, die aan de redactie van cou ranten verbonden zijn, van ÜSïl Buranp lijken dienstplicht vrijgesteld. De Turk'sche grootvizier, Talaat pasja, is té Sofia aangekomen. De Belgische regeering heeft beslo ten den braak liggenden grond in Bel gië door soldaten achter het front te laten bebouwen. In Engeland zijn alle wedrennen afgelascht, zulks op aandringen van het Dep. van Oorlog. De Zweedstehe regeering diende een voorstel in tot invoering van den burger lijken dienstplicht voor alle mannelijke en vrouwelijke staatsburgers tusschen 15 en 60 jaar, die bij een besluit der re geering kunnen wonden opgeroepen. Het beginsel omvat den dienstplicht voor ge heel' het economisch leven, zal echter vo'orloopig alleen worden toegepast om in liet gebrek aan hout te voorzien. Een Engelsche torpedojager van het oude type is Woensdag in het Kanaal op een mijn geloopen en gezonken. Een officier en 61 manschappen worden ver mist. Verschrikkelijke bijzonderheden om trent het lijden der bemanning van het getorpedeerde Amerikaansch© stoomschip en dooi' 't verhaal van haar lijden zijn liefde jegens haar nog sterker had voe len worden dan ze reeds was, beurde haar moede hoofd op en met zachte, troostende woorden zei hij' 't haar, dat ze zijn lieve moedertje was en bleef; dat niets hem ooit van haar zou kun nen afrukken; en ja, dat, indien nu die rijken wéér met 't aanbod kwamen, hij! zélf 't zeggen zou, dat hij niet rijk wilde worden met hen, maar dat hij! arm wil de blijven met zijn moeder. Zóó troostte Johann zijn moeder. En zijl, de arme, zwaar en diep be proefde vrouw, voelde de weldadige warm te dezer kinderliefde. Ze dacht niet meer aan den dag van morgen, die hen schei den zou. Ze miste op dat oogenblik niet de weelde en welvaart, die ze vroeger had genoten. Ze had hém, haar Bob. Hij was al haar weelde. En aan lièm had ze genoeg Een mi slukt waagstuk. Enkele weken waren verloopen. Decem bermaand was reeds een eind. gevorderd. De „donkere dagen vóór Kerstmis" wa ren aangebroken. 't Had den nacht van den 20sten op den 21sten aldoor gesneeuwd,, zoodat de menschen, die in het vroege morgenuur „Vacuum" worden verstrekt door over levenden, die te Glasgow aankwamen. Gedurende den eersten nacht stierven tien mannen in de boot van den kapitein. In een tweede boot stierven twee man. Bij het aanbreken van den tweeden dag werd een vuurtoren gezien en ten slotte bereikt. Een derde boot met achttien overlevenden landde enkele mijden ver der naar het Zuiden. Koning Albert, heeft de eerste me dailles van Koningin Elisabeth, ter be looning voor werkzaamheden in verband met don oorlog, verleend aan Prinses Clementine en de hertogin van Vendöme. Ten derden male heeft de Engel sche regeering eene verandering gebracht in de versperring van de Noordzee, eni wederom isi het eene verscherping. Merk waardigerwijze komt dit bericht tot ons door de Noorwéegstehe pers, via de Noor- weegstehe regeering. Ptactiscli komt de verandering hierop neer, dat de vaar geul tusschen de Engelsche en Duitsche zone wederom nauwer wordt, daar de Engelsche zóne Westwaarts en Zuid waarts uitgebreid is. Zoodoende zal de scheepvaart in die vaargeul welhaast, on mogelijk worden. Landweer 4 dagen onder de wapenen. In antwoord op een Vraag, waarom de landweer gedurende 4 dagen moet op komen, heeft de Minister van Oorlog in de Kamer geantwoord, dat het hier geen herhalingsoefening betreft en evenmin een mobilisatieproef. Het zal zijn voor een inspectie, en tót ineenschakeling van de elementen en kennismaking met de of ficieren. •Militie lichting 1918. Op een vraag van mr. Marchant, heeft Minister Bosboom meegedeeld, dat het hem niet mogelijk is de landstormlieh- ting 1908 op te roepen na de militie- lichting 1918. Inschrijving 30- tot 40-jarigen. In de Kamer is meegedeeld, dat de inschrijving van de 30 tot 40-jarigen al léén geschiedt om gereed te zijn indien' er ouTI"" ;pnf'5ó komen. Zoolang ei" vre de blijft, is van oproepen geen sprafe. Jonge boo me in, - n Eerlang is een kapverbod van jonge boomen te verwachten. Zulks tot be houd zooveel mogelijk van het natuur schoon. Petrol eu m. Gisterenmorgen is het tankschip „Ame rican", van de American Petroleum Com pany, uit Amerika te Rotterdam aange komen met een lading, welke Voor het grootste gedeelte bestaat uit petroleum en voor een klein gedeelte uit benzine De toewijzingscommissies voor petro leum en benzine Verzoeken er de aan dacht op te vestigen, dat deze geringe Vermeerdering van voorraad, nauwelijks aanleiding kan geven tot het toekennen van grootere rantsoenen aan hen, die tot nog toe voor toewijzing in aanmer king kwamen, zoodat het dus overbodig is te achten, hernieuwde aanvragen bij de betrokken toewijzingscommissies in te dienen. Onze Graanschepen. Het stoomschip „Magdalena", met een lading tarwe van 2967 ton, van Balti- naar hun werk moesten, er wérkelijk veel last van -ondervonden. Op sommige plaat sen zelfs had de wind de sneeuw tot bijkans een meter opgejaagd. Sinds men- schenheugenis was er niet zulk een „pak" neergekomen. Geen Wonder dan ook, dat de fabrieksarbeiders en bootwerkers en al de anderen, die „er door" moésten, zooveel' mogelijk haast maakten. Want nóg duurde de buitengewone sneeuwval' voort ,en joeg do wind de dwarrelende vlokken in vaak wilde vaart voor zich heen. In de buurt van 't Maasstation haast ten zich de menschen ook, al was er in dit Vroege morgenuur nog niet veel1 beweging. Machinisten en stokers, con ducteurs en stations beambten en witkie len Waren zoo ongeveer de eenigen, die de sneeuw trotseerden. Neen, er was nóg iemand, die zich niet om de hoog-liggende sneeuw scheen te bekommeren; die, zijn slenterendén1 gang in aanmerking genomen, 't bijna echt Weertje scheen te vindenJohann Schil!' (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1