Binnenland Uit de Provincie. Kerknieum. Onderwüs. Predikbsurten. Zending. Landbouw en Veeteelt. Leestafel Dringen de Engelschen thans vorder door, 'dan wordt Kan aan het tooneel van den strijd. Dan kunnen we in het ver volg hooren van aanvallen, eerst in het oude land der Filistijnen, en dan bij Joppe, Hebron, Bethlehem, Jeruzalem. Dit. is van groote beteekenis. Wanneer Engeland thans Palestina verovert, dan is het zeer wel mogelijk, dat het dit land bij den vrede behoudt, en in Enge land, gelijk ook in Amerika, zijn reeds Beer veel stemmen opgegaan, om het land dan te geven aan de Joden, onder Engelsche of Ainerikaansche opperhoo- righeid. Er zijn in den laatsten tijd groote veranderingen geschied in het huid; ei' Zijn spoorwegen aangelegd, putten ge boord, velden ontgonnen. Is hel niet. alsof het land gereed wordt gemaakt voor het volk, gelijk het volk zich gereed maakt voor het land? Het Zionisme im mers neemt steeds mieec toe. Thans is ook in Rusland de propaganda vrij; er worden overal vergaderingen gehouden, en ook in Rusland wordt er op aan gedrongen, dat Palestina bij den wede aan de Joden wordt gegeven. Een door de mogendheden gewaarborgde vrije Jo denstaat in Palestina, dat is sedert twin tig jaar het doel van het Zionisme. In verband daarmee is het van betee kenis, dat de Engelschen en Russen beide ook veld winnen in Mesopotamia. De Engelschen naderen Bagdad van het Zuid- Oosten, langs de rivier de Tigris, do Russen van het N.-O. uit Perzië. Winnen zij hier verder, dan valt hun het land langs de Eufraat ten deel. ltceds lahg bestaan de plannen, om het land van Eufraat en Tigris door middel van stuw dammen in de rivieren weer vruchtbaar te maken, gelijk de 'Engelschen dat met Egypte reeds deden. En het land van de Eufraat tot de Middellandsche Zee is aan do Joden door God toegezegd. Tusschen de Eufraat en Kanaan ligt niets anders dan de Sy rische woestijn, in Turksch bezit, doch thans zonder waaide. God is machtig, deze woestijn naar Zijn belofte -te doen bloeien als een .roos. Het is' goed op deze dingen bijzon der acht te geven. Wij weten niet, wan neer God zijn beloften aan Zijn oude volk zal vervullen. Maar wij hebben te letten op "de teekenen der tijden, en wat wij thans in het Oosten zien gebeuren, kan het begin zijn van den terugkeer der Joden naar liun eigen land. Kort» .Oorlogsberichten. In aansluiting met het bericht, dat na officiéél' onderzoek gebleken i®, dat een onbekend gebleven vliegenier op Zie rikzee bommen van Engelsch maaksel leeft geworpen, deelt de Duitsfche arimi- aliteit telegrafisch mede, dat bij dezen ttchtaanvai geen Duitsch vliegtuig be rokken kan zijn. Kenschetsend voor de zeer vermin- lende drukpersvrijheid in Engeland, is net bericht in de Daily News1, dat Mac- pherson, het Ministerie van Oorlog ver tegenwoordigend», in het Lagerhuis, op eene desbetreffende vraag van den afge vaardigde Herbert Samuel, antwoordde, dat op 'het oogenblik' niet minder dan acht en twintig Engelsche couranten, op last van de censuur niet naar het bui tenland mogen worden verzonden. De rechtbank te Berlijn heeft een man, die soepblokjes in, den bundel bracht, welke voor 90 pCt. uit zout be stonden, tot 1 maand gevangenisstraf en 1500 mart boete veroordeeld. Bij een der jongste gevechten in Palestina is een zoon van mini sta' Bo- nar Law, gewond de Turken als gevan gene in handen gevallen. In het begin van den oorlog werd Oi' in Engeland op aangedrongen, dat ieder zijn steentje er toe moest bijdra gen, den strijd lot een spoedige en gun stige oplossing te brengen. Aan die op wekking heeft een familie te Birkenhead op volledige wijze gehoor gegeven. Er waren zes zoons. Eén daarvan is nu gesneuveld; een tweede als invalide thuis gekomen uit het Oosten, een derde vecht aan het Westelijke front en do drie ove rigen zijn allen in den loop van den oorlog zwaar gewond. De voedingsbeheerder in Engeland beeft in het Hoogerhuis gezegd, dat er, zoolang de scheepsruimte gedurig af neemt, één middel is om het gevaar van gebrek af te wenden en dat is: minder te eten, vooral minder brood. Bij het Lagerhuis is een verzoek schrift ingekomen om alle mannelijke vij andelijke vreemdelingen in Engeland te interneeren, alle vrouwen en kinderen het land uit te zetten en alle ambtenaren van vijandelijke afkomst te ontslaan. Het beperkte gebruik van benzine voor auto's in Engeland is nog meer ingekrompen. MensChen, die auto's al leen voor eigen gebruik liebben, kunnen geen benzine meer krijgen. Deadmiraliteit meldt: In de afge- loopen week zijn aangekomen 2716 sche pen en vertrokken 2690. Gezonken zijn: 38 boven de 1600 ton en 13 beneden de 1600j 24 werden zonder succes aan gevallen; 8 vissc hersschepen zijn tot zin ken gebracht. Sedert Zondag is er nieuw leven in Vlaanderen. Het was er militair kalm geworden sedert de twee weken, dat de Duitsche manschappen naar het front ge zonden wenden. Thans zijn er nieuwe troepen, manschappen, die niet van het front blijken te komen, maar of wel van een ander front, of wel Versch uit Duitsch- land zijn aangevoeld. De manschappen! zien er allen normaal uit. Zij houden *u oefeningen in Vlaanderen. Tengevolge van het aan den Roe- m oen Sc ti en minister-president Bratianoe gegeven ontslag, heeft Take Jonescoe de portefeuille van Ruifenlandsehe Zaken aanvaard. Duizend Amerikaanse he doctoren zullen onmiddellijk naar Europa gezon den worden. Zij zullen AmerikaansChe uniformen dragen. De vrouwen van België hebben een roerenden oproep gericht tot de vrouwen van de neutrale ianden, om door een machtige protestbeweging van vrouwen indruk te maken op Duitschland en 'liet te bewegen, oen mildere behandeling op liet zwaar lijdende België toe te passen. De Engelsche verlieslijston in de Times van 2527 April geven de namen van 744 officieren en 5420 minderen. Te Eindhoven is gisternacht zwaar kanongebulder gehoord, waardoor de rui ten rinkelden. Het Pruisische Huis van Afgevaar digden is tot 9 October verdaagd. De burgerwacht te Stockholm is reeds ontbonden. Het Engelsche s.s. Gena (2484 ton) is bij Aldenburgh door een torpedo, af geschoten uit een Duitsch zeevliegtuig, getroffen en in den grond geboord. De bemanning is gered. Er is te Berlijn niets van bekend, dat de Chileensche gezant zijn passen vroeg. De eerste Meidag ging in Zuid- Afrika rustig voorbij, behalve te Jolian- nesburg, 'waar een groote menigte on lusten teweegbracht.. Na een optocht door de straten beletten de demonstran ten, dat de aanhangers der oorlog tegen den oorlog"-beweging een meeting hiel den in de open lucht. Zij verbrandden het platform voor het stadhuis, verjoe gen de voornaamste propagandisten voor den vrede en deden een inval in het bureau der internationale socialisten, waar zij drukwerk vernielden. Tengevolge van het door de Ar- gerrtijnsche regeering ingediende protest over de torpedeering van hel Argentijtn- sohe stoomschip Monte Pro'egido", heeft de Duitsche regeering zich bereid ver klaard, verontschuldigingen urn te bic den en een schadevergoeding te geven. Omtrent den toestand in Zweden wordt gemeld., dat twee oorlogsschepen tegenover het koninklijk slot te Stockholm voor anker zijn gegaan en een afdeeling marinesoldaten in het slot ingekwartierd is. Verder verneemt men bijzonderheden over de van militaire zijde tegen even- tueele qnlusten genomen voorzorgsmaat-' regelen. Uit de provincies zijn talrijke troepentransporten naar Stockholm gezon den, daar men het Stockhohnsche gar nizoen niet buitengewoon schijnt te ver trouwen. Zaïmis zal een nieuw Grieksch ka binet vormen. De Ixmdensohe correspondent van de ,,Corriere della Sera" seint, dat hel aantal duikbooten aan de Engelsche kust sterk is toegenomen. De Engelsche pers erkende het gevaarlijke van den toes'and en verlangde, dat het publiek beter om trent den duikbootoorlog zou woiden in gelicht. Het gebrek aan levensmiddelen nam zienderoogen toe. Het broodrantsoen werd tot anderhalf kilo en dat voor sui ker tot 225 gram in de week verlaagd. De pers verlangde, dat de regeering on middellijk tot de gedwongen rantsoenee- neering der noodzakelijkste levensbehoef ten zou overgaan. Wanneer Engeland dit jaar niet 2 millioen ton en Amerika an derhalf millioen ton scheepsruimte aan bouwde, was een catastrophe onvermijt delijk. Een Duitsch ïparine-vliegtuig van het nieuwste type is in de Noordzee ge vonden en door de marine-autoriteiten naar een haven in Kent gebracht. In den nacht van 2 op 3 Mei werd een Engelsche torpedo-motorboot door de Duitschers 'voor de Vlaamscbe kust 'tot zinken gebracht en een tweede zwaar beschadigd. Volgens mededeeling van de Britsche Admiraliteit is het Engelsche s.s. Arca dian" (4939 ton) met troepen aan boord, den 15den April in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. Het schip zonk binnen vijf mi nuten; 279 der opvarenden worden ver mist en zijn vermoedelijk verdronken. Spinazie. De eerste voortbrengselen van den kou den grond beginnen thans aan de markt te komen. Blyft het warme weder aan houden vooral wanneer het afgewis seld wordt met een regenbuitje dan is er spoedig een groote aanvoer te wach ten. Een regeling is in voorbereiding waar bij een behoorlijk percentage van de spi nazie van den kouden grond voor het binnenland gereserveerd wordt. De hommen op Zierikzee van Engelsche herkomst. Uit het onderzoek van de overblijfselen der bommen in den nacht van 29 op 30 April j.l. op Zierikzee geworpen, is gebleken, dat deze in vorm en materiaal Volkomen overeenstemmen met de over blijfselen der bommen uit een Britsch vliegtuig in den nacht van 8 op 9 Aug. 191.5 op Cadzand neergekomen. Eenige der te Zierikzee gevonden scherven dra gon Britsche merken. Bomaanslag op Zier i k z e e. De Koningin heeft aan den burgemees ter van Zierikzee een krans laten zenden om gelegd te worden op de graven van het gezin Leydckkors aldaar, dat bij den bomaanslag op Zierikzee om hel leven is gekomen. De ,,Wes11 and" tot zinken gebracht. Door den stoomtrawler „Frohn" IJ.M. 98, is te 1 Jinuiden aangebracht do equi page van den nieuwen Nederlandsclien stoomtrawler „Westland" IJ.M. 132, wel ke AVoensdagavond bij Terschelling zon der eenige waarschuwing door een Duil- sche duikboot in den grond is geboord. Onder de bemanning is een gewonde. De granaten vlogen over de mensehen heen, toen zij het schip verlieten. De schipper roeide naar de duikboot en gaf de scheepspapieren den commandant ter inzage, doch deze had niet voel woor den voor den schipper. De schipper beweerde, dat de „West land" in het vrije gebied was, doch dit hielp niets, want den Nederlanders werd verboden naar het nog drijvende schip terug te keeren. Of liet schip dus gezonken is, weel men niel. Na 8 uren in de boot te hebben rond gedreven, werden zij door den stoomtraw ler „Frohn" opgepikt en dadelijk naar IJmuiden gebracht. Inzouten van varkens. De „Vee en Vleeschhandel" me'.dt, dat 'het plan tot inzouten van een hoeveel heid varkens voor de regeering voortgang zal hebben. Hoe grooi die hoeveelheid zal zijn, is nog niet bepaald, maar de bedoeling isi een zoo groot mogelijk aan tal varken- van boven de 70 K.G. slacht- 'gawicht op le ruimen en te con ervoeren tot a.s. herfst. Binnenkort zal met slach ten worden begonnen. -De regeling is vrijwel gelijk als bij! 'het inzouten tijd -ns den afgeloo pen winter. Uitgezet. Door den commandant der Stelling van de Monden der Maas en der Schelde is het verblijf in zijn gozagsgebied ontzegd aan Leonardus Johannes Ludovicus Leopol- dus do Bakker, geboren 2 October 1894 te Hulst, wonende aldaar, van beroep arbeider, van nationaliteit Nederlander; Jozef de Blieck. geboren 17 April L889 te Verrebroeck, wonende te Odie-Romo (B.), thans vertoevende in het vluchte lingenkamp te Nunspeet, van beroep klom penmaker, van nationaliteit Belg: Aioy- sius Janssens, geboren 30 Juli 1897 to Westdorpe, wonende aldaar, thans in mi litairen dienst bij het 2e regiment Hu zaren Depót Amersfoort, van nationali teit Nederlander, allen wegens het be trokken zijn bij den smokkelhandel. Verlof tot. terugkeer. Do commandant der stelling van de Mon den der Maas en der Schelde heeft aan de navolgende personen, indertijd uitge zet pit het in staat van beleg verklaar de gebied van Zeeland, voorwaardelijk verlof gegeven in zijn gezagsgebied te rug te keeren: C. Coene te Eede; J.'Catn- bier, RetranchementAugust J. de Let ter, E. Wouters, Th. de Bouvie en P. A. van Poele, allen te Koewacht, en H. J. Bogaert, Nieuw-Namen. Apotheken. Zondag a.s. zal te Goes geopend zijn de apotheek van dhr. _G. V. d. Hoek; to Middelburg die van dhr. M. J. van Pienbroek en te Vlissingen die van de wed. Van Ockenburg. Gaarne verwijzen we naar het stukske van ds. Drost, en wekken we op tot het verleenen van steun in het belang van kinder- en ziekenverpleging. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juni benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Ierseke, F. C. Pervoost, thans commies der posterijen en telegraaf 2de klasse. Bij Kon. besluit is een Kon. besluit van 29 December j.l. voor zooveel be treft de herbenoeming van J. A. van Ben- degom tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg, op diens ver zoek ingetrokken, onder dankbetuiging voor de als kantonrechter-plaatsvervanger bewezen diensten, en is met ingang van 1 dezer, aan J. A van Bendegom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Oostburg. Bij Kon. besluit is de Woningbouw- vereeniging Biezelinge en Eversdijk, ge vestigd te Biezelinge, toegelaten als ver- ©eniging uitsluitend in het belang van verbetering van de volkshuisvesting werkzaam. Middelburg. Op a.s. 25 Juni hoopt dr. R. Bijlsma alhier zijn veertigjarig jubilé als arts te vieren. Dr. B. werd 25 Juni 1877 tot arts bevorderd. Goes. Bonboekjes moeten worden ver wisseld aan het Gem. Distributie-bureau Kade, alhier, a.s. Maandag 7 Mei nos. 1600, Woensdag 9 Mei nos. 601—1200, Donderdag 10 Mei nos. 12011840. Aanvullingsboekjes kosten voortaan 4 cent per stuk. Aangiftebiljetten voor brandstoffen moe ten worden ingeleverd aan de Gasfabriek. De liberale Kiesvereeniging te de zer plaatse heeft besloten nog niet tot aansluiting bj een der bestaande partijn over te gaan. Er zal getracht worden een Bond voor Zeeland op te richten. Vlissingen. De volgende weck zal een gedeelte van de werklieden der Kon. Mjj. Do Schelde ook 's Maandags niet werken. Kapelle. Gisterenavond vergaderde de 'Anli-Rcv. Kiesvereeniging. De voorz. opende op gebruikelijke wijze, de vergadering was slecht bezocht. De penningmeester deed rekening en ver antwoording; de kas sluit mei een na- deelig slot van f9.30',o. Nil kjvam in bespreking de a.s. gemeenteraadsverkie zing. Aan de beurt van aftreding, zijn: de Burgemeester, weth. Zegers en J. Ilot- Jlier van Biezelinge. De distributieregeliug en de langzame werking van hel gemeentebestuur kwa men ter sprake. De voorz. wees er op, dat hel toch niet aangaat om den bur gemeester zelf te roepen om zaken te doen ter vergadering, maar wel, dat zij moeten geroepen worden. Ook werd besproken, dat velen ook de wethouders beschuldigen van laks heid, doch dat velen niet voldoende op de hoogte zijn wat de werking is van het dagelijksch bestuur. Ouk werden de verdiensten van weth. Zegers erkend, dat deze altijd zijn krachten vvijidt aan de gemeentebelangen. Vanwege de Antirev. Kiesvereeniging zal weth. Zegers gecandideerd worden; tegenover den burgemeester zal een af wachtende houding aangenomen worden. Wat dhr. Rottier betreft, daar deze voor Biezelinge zit, heeft Biezelinge daarover to beslissen. Omtrent het Ongeluk, dat gisteren morgen gebeurde, door het noodlottige schot in de keel van den werkman H. N„ zij gemeld, dat dr. Pfeiffer geen di rect levensgevaar constateerde. Wel mag do patiënt niet spreken, ook niet eten voorloopig en vooral niet slapen. De toe stand is ernstig. Krabbendijke. De Sterf, bevat de acte van de t'oöp. Drogerij en Conservenfa- briek Oosteinde. alhier. Het bedrijfskapitaal is f 100.000. Op richters zijnA. Weststrate Jz„ J. Wel- leman, C'. P. Vogelaar, J. Vogelaar, J. A. Krijger, J. P. Krijger. A. P. VVoutersen, J. van Gorsel, allen te Krabbendijke, en G. A. van Nieuwenhuijzen te Rilland-Bath. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Montfoort, ,B Batelaan Ie De Bilt; te Zuilichem, P. Zandt te Ede; tc Nieuweschans, N. de Jager Meezenbróek te Wijdenes. Aangenomen naar Makkum, door Th. Kramer te Slochteren. Bedankt voor Breskens, door P. Krul (e Biervliet; voor Ooltgensplaat, door A. Dekker te Giessendam. Het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen heeft tot de Evangeliebedie ning toegelaten den heer J. P. Snoep, cand. ite Utrecht. Geref. Kerken. Reduikl voor Bolnes, door J. li. Tel- kamp ter Ter Aar. Geref. Gemeenten. Beroepen te Opheusden, J. Fraanje te Goes (verbeterd bericht). Voor het acte'-cxamen werden giste ren te Middelburg 8 vrouwelijke candi(la ten geëxamineerd, van wie er 3 werden afgewezen. Geslaagd zijn de dames: C. C. Passenier, VV„ F. Ragut, P. M. van der Weel, allen Middelburg; M. J. de Vos, Westkapelle en N. S. Willemsen te Ierseke. j Bij liet exunen voor goederenklerk- sltations-assistent heeft o.a. de heer G. Dekker, klerktelegTafist te Goes, aan de gestelde eischen voldaan. Benoemd tot onderwijzeres aan de School voor C. N. 0. te Harde (O.) mej. E. Zandee te Chaam. Te Groningen is bevorderd tot arts de heer H. S. Boogaart, geb. te Tholen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma voor machinist de heer J. M. Schroevers te Middelburg. In een gisterenavond te Utrecht ge houden bijeenkomst, is na een inleiding van prof. dr. Ph. iKohnstamm uit Am sterdam besloten tot stichting van een volksuniversiteit te Utrecht. Benoemd tot onderwijzeres' aan de openb. School le St. Maartensdijk mej. C. J. Jansen aldaar. Zondag 6 Mei. NED. HERV K0BK. Op Zuid- en Noord Bevel and. Baarland, vm. en nm. ds. Meloen. Biezelinge, 9.30 u. ds. de Vries, 2 "u. dr. Schmidt. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Colijnsplaat, vm. en nm. ds. Fejjkes Cortgene, vm. en nm. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. Jonker, bed. H. D. Ellewoutsdijk, vm. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hans weert, 9.30 en 2 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, 10 u. ds. Warners, 2.30 u. ds. Bins. 'sH. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sH. Arendskerke, vm. ds. tl' Voogd, 's Heerenhoek, 'si-I. Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. Hoedekenskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essen, Ierseke, 9,30 u. ds. Homburg, 2 u. ds. Boer. beide k. coli. Zending. Kamperland, nm. ds. Koenekoop. Kapelle. 9 30 u. dr. Selunidt, 2 u ds. de Vries. Kats, 2.30 u. ds. de Voogd, coll. „Kinder zo rg". Kattendijke, vm. en nm. ds Andreae. Kloeting©, vm. en nm. ds. Meloen. Krabbendijke, 10 u. ds. Boer, 3 u. ds. Muller, bev. n. lidm. Kruiningen. vin. ds. Muller, bev. n lidm., urn. ds. Steinz, bed. II. D Nieuwdorp (bewaarschool), Nisse, vm. en nm. ds. Pont. ■Oudelande. 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand. 9.30 u. ds. Jonker. Rilland-Bath, 10 u. dhr. Petermeijer. 2.30 u. ds. Visser, bed. II. D. Schore. 9.30 en 2 u. ds. Klomp. Waaide, vm. en nm. ds. Wijngaarden Weiueldiuge, 10 en 2 u. ds. Drost. nm. bed. H. D. Wilhelnünadorp vin en iun. ds. Boisse- vain. Wissenkerke, 10 u. ds. Koenekoop, 2.30 u. leeskerk. olfertsdijk, 9.30 en 2 u. ds. Stogenga. Op Walcheren. Vlissingen (Groote Kerk), 10 u. ds. Terneden. Arnemuiden, 9.30 en 2 u. ds. Mulder. Biggckerke. vm. ds. Schuurmans Stek hoven, nm. g. d. Domburg, 9.30 ju. ds. Koldewijn, coll. Z'. II. D. L„ nin. g. d. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. i rijpskerke, 2 u. ds. v. Selms, afscheid. Kleverskerkë, yin ds. Semmelink. Koudekerke, vm, ds. Jonker, nm. ds. Postma, bed. H. D. Meliskerke, 9.30 u. ds. Norel. h. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Taü Oostkapello, vm. en nm. ds. Krijkamp. Ritthem. 9.30 u. ds. Voorhoeve, nm. geen dienst. Serooskerko (W.), vm. en nm. ds. Muller. St. Laurens, vm. en nm. ds v. 'tHofÉ. 0. en W. Souburg, vm. 9.30 u ds. de Visser, 2 u. ds. Ternedéu. muwep-older, 2 u ds D. Miillei. Vee re, vm. en nm. ds. Weijland. V\ cstkapelle, vm. en nm, ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 'tZand, 10 u. ds. Postma, 6 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Geref. Gemeenten. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds. Fraanje. Middelburg (kerk Segeerstraat) vm., nm. en avond ds. v. Oordt. Het verhaal van de geschiedenis der Iialmahera-zending wordt in Berich ten van de Utrechtse he Zendingsvoreemi- ging voorlgeizet. Het herinnert aan me nigerlei afwisselend lief en leed. Het besluit met de opsomming van' het aantal (negen) ressorten op Halmahera, en wie er arbeiden. Op 12 Juni wordt de alg. vergadering gehouden in Hotel de 1'Europe, Vree burg, Utrecht. In hel Maandbericht van het Nederlandsche Zendelinggenootschap verhaalt zendeling Bodaan van zijn be zoek aan het melaatschenhuis te L;u> si Momo bij Kabandjahé (Deli.) Een geze gende inrichting, waarin deze armen op adem komen. De Macedoniër van 1 Mei behan delt als naar gewoonte de zending der Geref. Kerken, Soemba. De geschiedenis is genaderd aan 1878, Wesley. Voorts wordt verteld van de zending der Chr. Geref. Kerk in Amerika onder de Rood huiden, Zendingsstation Rehabotli. Ds. Matrni (zoon van ds. J. Manni, een oud- Ziorikzeeënaar) bezocht do zendingspos- ten, omtrent welk bezoek belangrijke rne- dadeelingen worden gedaan. De rubriek „Uit mijn Camera" bevat weer veel niejuws. De prijs van dit tijdschrift, is f 3 per jaar. Minister Pssthuma heeft een re geling betreffende suikerbietenpulp gepu bliceerd. Woord en Beeld van deze weet (uitgave Liberia», Rotterdam) bevat o.m. „eenige herinneringen aan Jacoba van Beijeren" met photo's van het Slot Oost ende; een portret van Von Bissing; ver- scliillende photo's van het front; en eefl aangrijpende, in volgende nommerS voort tp zetten novelle: ,,,l.eed." Stemmen des Tijds handhaaft krachtig zijn goeden naam als vertolker van de stemmen des (tegonwoordigen) tijd». De artikelen geven blijk van deeg© studio, een open oog voor de behoeften en nooden van onzen tijd, en een dege lijk' kennisnemen van de verschijnselen en verhoudingen waardoor deze tjjd, zoo in het eigen land als daar buiten, Bieb kenmerkt. 'Dit komt weer treffend uit, op aeistelisch-liUerair terrein in hel artikel van dr. Wie'enga over Willem Kloo- a's literair profeet; op onderwijsgebied d1 de behandeling dor drie stelsels door J. C. WirU, die éen blik slaat op liet Ame- rikuanscho schoolwezenen dan kom' op het onze en de bedoeling van b® nieuwe grondwetsartikel, het ttevre i gings-stelsol en dat van het Unier.'pl'Oi ook inzake Ulo en Mulo Belang'''ik v0 is do studie van dr. Lindenborn ovcr „Nationaal Christendom op Java, m welke studie hij de vraag beantwoordt! Is verbinding van ChristeOMQira e*. ïm w-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2