Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Landbouw en Veeteelt Gemengd Nieuws. Men heeft eeti -oproep aan aile drank- böst rijders in hp l leger gerfcht, om z» tot. medewerking aan te speren. Steunende op de goede gezindheid dier gemobiliseerde geheeiontliolliders, die eer tijds in limine organisaties zulke stoere werkers waren verwacht sneu. voldoende samenwerking in het leger en .medewer king der betreffende aiitotiteilen, 0111 do hoop te koesteren <Ln dit pogen wel te zullen slagen. „Het niets dom .en het geregeld ge bruik van alcohol houdende, 'dranken gul len limine uitwerking op de veerkracht dea: jongelui niet misken. Met deze ge volgtrekking die de Inspecteur van de derde liisp&'.tie ia taakt, kan ieder zich vereenigendie «-«enigszins met de wer king van den alcohol bekend is. Het belang van het individu., liet legor- Jjelang en het .#.1 gom een belang, voor zoover het de tsukonast van ons volk betreft, is w in hoog-e mate mee ge moeid. De weerkracht v.ui .wis leger én vólk wordt verhoogd naarmate de tlkankmacht afneemt. MiddeHnirg. Heve l'k.ing. ln.de twee de helft, van April zyti in deze gemeente loge ko 111 eni: J. Ton. arbeider, Veersohe singel S 24, uit SeroOïkerkei \V.); 1van de Bunt, schoenmaker, Kinderdijk. 1' 124, bijkerk L. Maar tease, iümpelhuisstraai L 170, Koudekerke.; A. Hendriks geh1. Gernaat, huishoudster, Winters Lraut Q 110 Gro ningen; L. A (.'or.t.vrieiull., wisscher, Blau- wedij'k P 43. Terneuzen.; wed. J. Heen hakker. Koqroorbimgel S 144, Borssele F. Loowerse, landJhouwuc, dodengang R 235, WestkapHle.3. R. E. Heersma, win kelbediende U agemutrslraal I) 87, 0. en W. Souburg; I. vat Bell*', schrijnwerker, Molstraat N 20, l'touwepolder; 1', de Plaa, winkelier, Largeviele K 226. 0.- .en VV. Souburg; J. Veldmeijer, marinier le VI.. Spanjaardstr. E 75, Hellevoetskuis,; IT. S. Resuijwi, Kttrte Geere K 366a, Koudekerke1. II JJaiThooxn, kan loon bediende, Dam 1' 4. Amersfoort. V e r t r o.kk esi J. E tegen, vtui Molenberg K 90a. naar Helder; L. J S< heer-s, .Brakstraat U _277, Vlissinget G. iKraneodotuck, Pok tenbakkerss.in-gel Q 59, Veetiend aal; G. van Often, La.ngedelft JU 19, "s-Graven hage; wed. A. de Trope,. Korte Geere, K. 347, Ritthem; l'. A. 'Gompeer, Span- jaardstrant E 75, Utrecht; P. Baientsen, Veersche singel S ,7.6, Velsen; J. de Vos, Vlissingsche weg 6, Koudekerke; J. .Jobse, ScJauiIvlotstraat X 169, Koude kerke; A, Adamse, Hofplein E 289, Vlis- singeu; A. Hoekstra, Zuidsingel 42, VVarffum (Gr.); J. F. Fak Bro.uwer, Lange- delft H 16/17, 's-Gravenhage; F. Wisse, PotteiVbakkerssingel Q 57, Koudekerke; O. J. A. Dierikx, Heecenstraat II 152, 0, en VV. Souburg; Ja. La» Ee Cointre, Se- geerstraat H 75, Goes; J. 11. de Jong, geb. Matzinger, Dwarskaai G 110, Helder; F. C. Hoogendonk, Bouaatnsche kaai G 150, 's-GravenlrageL. de Wit, Lange Noordstraat 20, AmersfoortL. de Wolf, X oordpoortplciu M 292, Amster dam; J. de Visser, Noordweg R 13h, 's-Gravenhage; wed. C. de Klerk, Vol- derijlaagte M 96, Vüssingen; W. Ver- straate, Langeviele K 226, Koudekerke; Ja. Hazevoot, Veersche singel S 42a, Haarlem; I. P. Bosselaar, Korte Heeren gracht M 275, Loosdrech't; wed. J If. Marx, Houtkade H 114, Nijmegen; .1. Scherders, Nieuws tra at II 42, Arnhem; Sa, Ma-, Beckers, Turfkaai 11 183, Zie- rikzee. M. C. In de gisteren gehouden raadsver gadering werd nog bij de behandeling van het vaststellen van het percentage in de verordening voor heffing van de belasting naar het geschatte inkomen, dooi den heer G rata.nnu betoogd, dat de uit gaven voor de distributie buitengewone uitgaven zijn en daarom door een lea ning moeten worden gedekt. De burgemeester zeide, dat dit liet ge val is en hater de raad zoo zal kunnen, besluiten, keuren Ged. Staten dit niet goed, dan kan bij de Kroon in beroep worden gegaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Spren- ger of het de bedoeling niet is goed- kooper kookgas te verstrekken nu aange spoord wordt op- gas te koken. De burgemeester herinnerde aan het geen hij hij den aanvang der vergadering zeide en meent ook, dat het economisch is op gas te koken, als het geven van nieuwe aansluitingen wordt toegestaan, dan zullen B. en W. zeker met voor stellen tot prijsverlaging van het kook gas komen. De heer Onderdijk wees er op, dat thans de loonen in dienst der gemeente lager zijn, dan bij particulieren. De burgemees ter en de wethouder van fabricage, dr. Japikse, verzekerden, dat er op gelet zal worden, dat er voor de gemeente niet voor minder moet worden gewerkt dan voor particulieren. Naar aanleiding vau een vraag van den heer de Veer of er liier reeds iets aan de regeling der kolendistributie is gedaan, deelde de burgemeester mede, dat reeds enkele weken geleden een kolen- bureau is samengesteld, maar dat men wachlte op goedkeuring door het centraal kantoor, die goedkeuring is nog niet af gekomen, maar uit andere stukken blijkt, dat men met de samenstelling genoegen neemt, daarom deelt de burgemeester me de, dat het. bureau bestaat uit hemzelf als voorzilter, de beide wethouders, den heer A. L. Delzenne, als boekhouder dei- gasfabriek en den heer A. Bliek als ver- Jegenivoordiger der handelaren. De beer .itepikst nam op zich om de - leiding der distributie te lies turen. "De 'burgemeester deelde nog enkele bijzon derheden mode hoe de distributie zal' moeten geschieden en zeide. dat men niet besloten heeft wat te doenhet levens- rniddelenburean op het stadhuis 1e laten of er «een uitzonderlijk gebouw voor in tie richten. De firma F. 11. den Jloer alhier; heeft er vlug werk van gemaakt kaar ten te verkrjjgen van de ramp te Zie- rikzee. Gisterenmiddag reeds waren een achttal verschillende goedgeslaagde kiek jes, die hun, die niet zeiven de ruïne in «ogenschouw namen, een .denkbeeld geven van wat in de oude Scheklestnd is gebeurd. De minister ,van staat, minister, van binnenlandse.he zaken, brengt ter alge- mecne kennis, dat het Rijksarchief in Zee land, te ^Middelburg, met ingang van 3 dezer wederom voor Tiet publiek toegan krdijk zal zijn. Na een stilstand van twee en een halve week, zal hedenavond het caril lon van do Lange Jan zich weder laten hooren. Heden zijn daarop de volgende muziekstukken geplaatst. Heel uur: Une Fête a. Trianon (1776), gavote van H. Roubier; half uur: Gloeiend gesmeed, lied (dr. J. P. Heije), dr. E. D. Pijzei; kwar tieren: Vaderlandsch lied (dr. J. P. Heije), .W. Smitsen Marschlied uit „Hou en Trouw" (Joh. d© Maegt), Jan Mocks. De namen tusschen haakjes zijn die van de dichters der woorden, waarvan de toren de bijhehoorende muziek zal doen ..hoo ren. Goes. Bevolking. In de 2e helft van April zijn .Ingekomen: A. Hofstra, leer aar Landb.school uit Westervoort, Oostsingel 227; M. Schip per, fotograafbediende uit 's-H. Arends- kerke, Trompstraat 55; A. Verseveld, timmerman uit Rotterdam, de Ruijter- laan 80; A. V'inke, koopman uit Breda; St. .Jacobstr. 108J. Douw, bakkers knecht uit Colijnsplaat, Korte Kerkstr. IllJ. C'. Snijders, onderwijzeres uit Zoutelande, Heernisseweg 162; J. de Waal, kruidenier, Driewegen, Ganze- poortstr. 1.78; R. J. van Dorsselaar, sla gersknecht uit Antwerpen, Korte Kerk straat 113; J. Wattez, gepensionneerde uit Groningen, Wijngaardstr. 55. Vertrokken: P. Slabbeköorn, timmermansknecht, naar 's-Gravenhage; Ma. de Bakker, zon der beroep, naar Amersfoort; L. M. Plai- zier, drukker, naar Vüssingen; J. Tb. Vroom, kantoorbediende, naar Meppei; C. Tijzebaard, zonder beroep naar Vüssingen; P. C. Blom, assist, posterijen, naar 's- HertogcnboschF. L. Schrijver Hz., let terzetter naar Amersfoort. (G. C.) Het Rijkstelegraafkautoor alhier behandelde in de maand April: Telegrammen: verz 1601, ontv. 1166; overgen. 2676, totaal 5443. Gesprekkenverz. 2495 ontv. 3008, overgen. 10877. Lokaalworden niet meer genoteerd. Totaal 16380. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid- en Noord-Beveland behandeld Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Tot Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's Heer Arendskerke 55 's Heerenhoek 's Heer Hendriksk Heinkenszand Hoedekenskerke Kamperland Kapelle Kats Kloe tinge Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk Gesprekk 14 35 49 54 64 118 52 88 140 18 27 45 18 46 64 68 96 164 55 86 141 74 76 150 3 21 24 43 61 104 52 53 105 39 50 89 88 175 263 18 32 50 55 96 151 121 89 210 272 212 484 25 41 66 50 88 138 34 43 77 25 39 64 20 55 75 231 226 457 69 69 138 36 54 90 52 70 122 89 104 193 e n. Ontv. Loc. Tot. Kantoren. Verz Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kats Kamperland Kapelle Kortgene Kruiningen Kwadendamme Nieuwdorp Nisse Oudelande Ovezande Rilland Schore Waarde Wissenkerke Wolfaartsdijk werd op groote hoogte boven Goes een vliegmachine gesignaleerd, welke zich in N. richting voortbewoog. 38 40 78 96 35 4 135 112 111 5 228 '46 42 88 19 13 32 229 200 23 452 105 105 2 212 161 96 257 34 40 74 68 44 112 51 47 98 57 27 84 305 279 14 598 247 160 16 453 534 399 26 959 25 23 48 126 144 22 292 78 80 29 187 36 7 43 95 48 143 413 266 32 711 177 156 2 335 215 179 7 401 73 48 1 1-22 167 52 9 228 omstreeks 11 uur. 's Heer Hendrikskinderen. De Chr. Zang- vereeniging „Looft den Heere" alhier, die zlich weer bij den Chr. Bond van Zang- vereenigingen heeft aangesloten, zal op a.s. Hemelvaartsdag ook deelnemen aan het zangersfeest, dat vanwege dien Bond te Vüssingen zal worden gehouden. De heer P. Korstanje, brood- en beschuitbakker alhier, is door liet Cen traal Broodkantoor gemachtigd voor het bakken van beschuit. Kapelle. Eergistérmiddag omstreeks 4 uur had de spoorwegarbeider Johs. L. bij het laden van Sonkingstokken bet on geluk, zoodanig zijn vinger te kwetsen, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Gistermorgen liep de ar bei Ier H. N. alhier acherom hel schuurtje van M. C., toen zijn zoontje juist met een flohert-geiveer schoot. De man werd ge troffen in het keelbeen; de kogel kwam aan den anderen kant er uit. Onmid le lijk' zette de keel op. Dr. Pfeiffer ver leende eerste hulp. St-Laurens. Woensdagavond had te St. Laurens de Algemeen" Vergad, ring plaats van do Coöperatieve Boerenleenbank al daar. Do directeur J.. Gideonse en de plaatsvervangende bestuursleden J. Ver- sluijs en L. Marinissen, werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer B. M. Bakker, Voorzitter van den Raad van Toezicht, die om gezondheidsredenen zich met meer herkiesbaar stelde, werd geko zen de heer A. <<ie Smidt. Hot salaris van den kassier werd voor 1917 bepaald op f200. terwijl hem, wegens de steeds toenemende werkzaamheden over 1916 eene gratificatie van f50 werd toegekend. Met genoegen kon worden geconstateerd, dat de Bank zeer in bloei toeneemt. Het aantal leden steeg tot 95, terwijl 154 spaarbankboekjes zijn uitgegeven. Aan spaargelden werd over 1916 ingelegd: 72427.27; terugbetaalde voorschotten f2725; rente van voorschotten f 483 .17; rente loopende rekenjng f1545.17. Van de Centrale Bank werd ontvangen f 135270.92. an de leden in rekening courant i 105646.15; Terugbetaald aan spaargelden f59815.744; gegeven voor schotten £24325; aan loopende rekening Centrale Bank £100642.48; idem aan de leden f 131069.03. Aan rente van spaar gelden werd betaald f 1480.62. Het to taal bedrag klom in 1916 tot f320105.50, terwijl eenwinst werd. gemaakt van f 337.83, waarvan f 287.83 bij het reserve fonds zal worden gestort. In verband met den gunstigen finnn- cittelen toestand der Bank, stelde het Bestuur dan ook voor de rente van ont vangen. spaargelden te verhoogen van 3 pCt. op 3.6 pCt., hetgeen met algemeeno stemmen werd aangenomen. Met een woord van dank aan de aan wezigen voor de trouwe opkomst en ecne opwekking om zooveel mogelijk geld .op de Boerenleenbank te deponeeren, siloot de voorzitter de vergadering. Zierikzee. In Rotterdam is het drama, dat te dezer plaatse is afgespeeld, reeds in de bioscoop op de film vertoond. Het aantal min of meer bescha digde huizen is ongeveer 300. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wervevshoof, J. L. Adriani te Metslawier. Aangenomen naar Broek op Langend ijk, door J. Stohouwer te Nijega. Bedankt voor Noordwolde, door R. E. de Jong te Hornhuizen. Goes. Tegen gisteravond was door het college van diakenen gen diaconie-avond uitgeschreven, tot voortzetting van de be sprokingen over de diaconale belangen. In do Zondagavondgodsdienstoefening hebben, gelijk men weet, de drie predi kanten hot woord gevoerd over de roe ping der gemeente inzake de verzorging van haar armen, gisteravond is het prac tise h werk besproken en toegelicht. De heer G. C. Dun leidde de bijeenkomst, welke zeer goed bezocht was. Nadat de vergadering geopend was, leidde hij met een enkel woord de besprekingen in, er op wijzende, dat in vroegere jaren de diaconale arbeid in discrediet was, doch zich later meer en meer in de toewij ding van öte Kerk is gaan verheugen, zoodat thans wel eens gezegd wordt, dat de Synode in het teeken der diaconale zorg staat. Spr. wees op .de schoone taak, die de ouderlingen hebben, en liet ook uit komen, dat deze taak een uiterst moei lijke is. Het is nu de roeping der ge meente om hen in staat te stellen dien moeilijken arbeid naar behooren te ver vullen. De nooden zijn groot, en de eischen, welke aan de kas der diaconie gesteld worden, zijn daaraan evenredig. Zoo is het ook een eisch des trjds geworden, dat de Diaconie haar eigen Diaconiehuis krijge, voor de verzorging van ouden van dagen, en ook voor de verpleging van zieken, aan wier opneming in hot zie kenhuis bezwaren zijn verbonden. Ook een afdeeling voor tuberculose lijders zou aan do inrichting moeten worden verbon den. De heer Dun deelde namens het col lege mede, dat de plannen hieromtrent reeds ver gevorderd zijn en riep bij voor baat den. steun in van de gemeente leden. Do heer F. II. Hopster lichtte een uit treksel uil de diaconale rekening toe en liet voldoende uitkomen, dat de giften der gemeente niet toereikend zijn, om die nooden te lenigen, welke diakenen Zoo gaarne zouden willen wegnemen. Met betrekking tot hel Diaconiehuis deelde hij mede, dat een serieuse kusten bereke ning gemaakt, was. en drong hij er op, dat deze nuttige en noodige zaak met vereende krachten en in vertrouwen op God ter hand zou wordcn genomen. Bij de zeer vruchtbare bespreking, wel ke op de inleiding van den lieer Dun volgde, zijn verschillende vraagstukken van practischeri aard te berde gebracht. Er is b.v. van verschillende zijden op dé wenschelijkheidgewezen, dal heeren diakenen zich door vrouwelijke gemeente leden laten bijstaan bij1 het diaconale werk. Met veel waardeering werd gesproken over den liefdevollen en tactvohen arbeid der zuster, die als 't ware het college .van diakenen aanvult. Doch sommigen waren van meening, dat er nog meer werk ïs, dal bij voorkeur door vrouwen verricht moet worden. Er is afkeurend gesproken over den sleur bij velen, om in elk zakje maar één cent te werpen, terwijl men er Telkens aan herinnerd wordt, dat de armverzorging zoo groote uitgaven vor dert. Kortom, de zaak is van alle kanten bekeken. De diakenen hebben veel ge hoord, waarmede zij winste kunnen doen, omgekeerd hebben de aanwezige mannen en vrouwen een indruk kunnen medene- men van den veel-omvattenden diaeona- len arbeid. Moge de vrucht van dezen welgeslaag den diaconie-avond zijn, dat onder hen, die tegenwoordig waren, warme belang stelling geboren worde voor dit schoone werk, en dat ze overgedragen worde op do gansche gemeente, opdat de taak der diakenen aanmerkelijk verlicht worde. Dan zal men nog beter en in nog meer ge vallen er in slagen armoede te voorko men en weg te nemen. Hoeren diakenen hebben nog grootschc plannen, 't Ligt slechts aan de gemeente, of zo uitgevoerd zullen kunnen worden. Overwogen zal worden nog eens 'n diaconie-avond te beleggen. Aanwezig waren de diakenen, uitgezon derd één, die ongesteld is, de drie pre dikanten, de wijkzuster, enkele ouderlin gen, kerkvoogden, en vele andere belang stellende gemeenteleden, zoowel manne lijke als vrouwelijke. De jaarvergadering van de „Ver- eeniging van Diakenen," zal gehouden worden in de 2e helft van Juni» Het ontwerp: „de samenwerking lus- schen predikanten en diakenen" zal worden ingeleid door dr. J. II. Adriani, Secretaris der Vereeniging. Het onder werp: „Maatschappelijk Zie'kenhuiswerk eu de Diaconie" door inej. A. C. Gewin, bezoekzuster van de Ned. Herv. Diaco nie te Utrecht; Geref. Kerken. Beroepen te Koudum, D. v. Dijk te Knijpe. Geref. Gemeenten. Beroepen te Opheusden, II. Koelofeen te Zeist. Middelburg. Voor de acte l.o. zijn gis teren geëxamineerd 8 mannelijke candi- daten, afgewezen 3. Geslaagd de heeran: F. Burger, Wemeldinge; P. A. van Dam, Baarland; J. J. van der Graaf, Scherpe- nisse; E. 1). A. Joosscn, Hulst en Jac. Schipper te Wilhelminadorp. Door het ontslag nemen van dhr. A. J. Leenhouts als onderwijzer aan de Chr. School 1e Kapelle-Biezelinge, is in zijn plaats als zoodanig benoemd dhr. C. van Liere te Biezeünge. Genoemd tot onderwijzer aan school J. te Middelburg de heer M Hooze- rnond ie Goes. In Molkweruni (Fr.) is de dorps herberg aangekocht door de christelijke schoolvereeniging, om er een school van te bouwen. De openbare school werd bij raadsbesluit opgeheven, Waartegen belang hebbenden bij Gedeputeerden hebben ge protesteerd. - Benoemd tot directeur- van de Am bachtsschool te lh'ielle dhr. D. Saei, re serve-officier. PauJus in zijn leven en werken voor de gemeente geteekend, door ds. G. Wiolenga. Kampen, J. H- Kok. Dit work is verschenen in 12 afleve ringen. Nu het compleet is vestigen wij er nog eens de aandacht op. De geleer- do schrijver Is er in. geslaagd een. ge trouw beeld te teekenén van Paulus' per soon en leven, aan de hand der Schrift, en van de omgeving, het volk Israël, de heidenen, de overheden en machten, do k arak (ere van de hoofdpersonen waar mede de Apostel in aanraking is ge weest, enz. enz. Dit book boeit door dui delijkheid van verhaal en verrast door keur van telkens nieuwe gezichtspunten. Zeer veel zal de Chr. onderwijzer, de student, de predikant zelfs, de Zondags- schoolonderwijzer en ieder die het voor eigen studie, onderwijs, of .bijbellezing noodig heeft uit dit boek kunnen lee- ron; en de weetgierigen onder de leden onzer Jongelingsvereenigingen immers in geen enkele bibliotheek onzer J. V. mag dit boek ontbreken zullen er veel uit kunnen putten, hetzij tot vermeerde ring van eigen kennis als, b.v. door op stel of verhandeling, die van hunne me deleden. De vele oorspronkelijke platen en een zeer nauwkeurige kaart omtrent Paulus' rcize, verhoogen de waarde de zer uitgaaf. Onder de welsprekende en treffende Reproducties noemen wijCe- sarea. waar Paulus gevangen was, Ir sas' haren, richting Macedonië; Antioehië va» waaruit Paulus tot. de heidenen werd iit- gozondende Appisrhe weg te Rome et» de aquaduct van Claudius, waar Paulus de broederen ontmoette en moed greep. Aangrijpend vooral is de schilderij „Put bus predikt te Rome (Hand. 28:23)". Het is geen machtspreuk, maar wezen lijke werkelijkheid te beweren dat met deze uitgaaf de litteratuur over Paulus, en de Bijbelsche litteratuur in het al gemeen metterdaad is verrijkt. C h r i s t el' ij k Vrouwenleven on der redactie van de dames Johauna Rree- voort, Mevr. Diepenhorst, mevr. Havelaaj-, enz. en met medewerking van tal van dames (o.a. mej. F.ngelberts (L.E.), miej. Engelbeit.s (Ignatia Lubcley) mej. J. A. Kuyper, Mevr. Xorel, Mevr. Westérbrink -Wirtz, mej. A. v. d. Flier, mej. J. E. F do Liefde. Deze namen bewijzen dat dit. nieuwe tijdschrift in den dienst van het Christelijk vrouwenleven, uitne mend verzorgd' zal worden. En dat is ook zoo. Mot iedere nieuwe aflevering, die de uitgever Bosch te Nijverdal ons bezorgt, hebben wij nieuwe stof tot be wondering van den inhoud en de kra nige uitvoering. Het. nommer dat deze week verscheen, bevat zelfs een teeke- ning in de rubriek Handwerken, van Marg. 'Verwerf, ter instrueering van het Kunstnaaldwerk; een teebenimg die als zoodanig de ontwerpster, en als druk werk do drukkerij eert. Gelijk, van de overige, geldt ook van dit nommer, dat elke rubriek uitnemend verzorgd is. Het stichtelijk stuk van Johanna Breevoort (een beschouwing over Maria, de moe der dos Heeren) biedt voor verstand en hart do noodzakelijke spijze. En de ove rige rubrieken bieden op velerlei terrein waar de Christen-vrouwen elkaar ontmoe ten en voorlichten uit den schat vairt studie en ervaring, steeds meer voor het praclische leven der vrouw. En alle ru brieken beantwoorden aan het doelvoor het Chr. vrouwenleven. Zoowel de Kro niek en de Schots en het Feuilleton, als het Gedicht en het Verbaal en de Vra gen hu.-. Voorts leest, men: Ziekenbezoek, door J. H. Kuyper; Kunstnaaldwerk, door M. Vervveij; de Vrouw in de sociale or ganisaties, door C. Smeenk; Litteratuur en Leven, door freule v. d. Boreh. Bin nen -en BuitenJamtiisiche bladen, door mevr. v. Hoogstraten; Huishouding en Keuken, door M. G. Lieneman; Brood bakken (een uitbreiding van het, recept in no. 4 van mej. Lieneman.) Onze bloemienlieflieb- sters krijgen hup deel in de rubriek Bloemen en planten. VTagenbus, Boekbe spreking, Sprokkelingen en Mededeelingen sluiten de reeks. Heéds deze opsomming alleen lokt tot kennismaking uit. Er is een ministerieele regeling in. bewerking ter vervanging van mislukte veldgewassen. Ongelukken. Te Jaarsveld is een 8-jarige knaap veidronken. Te Wiérum is het 7-jarig zoontje van P. verdronken. In kokend water gevallen. In een woning aan de Korle Nieuwe Ha venstraat te den Haag is een 4-jarig knaapje in een kuip met kokend water gevalled, en heeft als gevolg daarvan ern stige brandwonden bekomen. Het kind is overgebracht naar het militair hospitaal. - Gasontploffing. Dinsdagmid dag heeft te den Haag een gasontplof fing plaats gehad 'in het onbewoonde per ceel Groot-Hertoginnelaan 39, alwaar in de keuken een monteur, ten behoeve va» zijn werkzaamheden een lucifor aanstak in de onmiddellijke nabijheid van demi gasmeter, waarin zich uog gas bevond. De gasmeter sprong uit elkaar, -terwijl van verechillende deuren de paneelen zijin gesprongen. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Tevens wei-den nog en kele ruiten verbrijzeld. Aan een vernietiging ont komen. De, bemanning van eem te IJmui- den binnengekomen stoomtrawJer rappor teorde, nauwelijks aan een vernietiging van haar schip te zijn ontkomen. Naar de berichtgever van het „Hbl." aldaar vernam, bevond het vaartuig zich even benoorden Doggerebank-üchtschip, toen een Duitsche duikboot den trawler tot stoppen sommeerde. Onmiddellijk werd aan dit bevel voldaan en werd geroeid naar de U-boot, om den commandant de scheepspapieren ter inzage over te geven. Bij aankomst op de duikboot werden de papieren doorgekeken en dieeldc de commandant den schipper mede, dat zijïi schip zich twintig mijlen Westelijk van de Westgrens van hel vrijgegeven gebied' ophield en du lot zinken moet worden gébracht. De schipper protesteerde daar tegen. omdat hij juist eenige oogenblikken voor -de aanhouding peiling genomen had en precies lengle en breedte kon opgeven. De door den duikbootoomrnandant. opge geven peiling verschilde nog al aanmerke lijk mol die van de visscherliedeo zoodat de commandant maar niet kou aannemen, dat de trawler zich op de plaats bevond, door den schipper voor de juiste ge houden. Na verschillende besprekingen gaf de commandant toe, dat het mogelijk zou zijn, dat zijn peiling, wat de Oosterlengte be trof, niet precies met die der visschers overeenstemde en nam het door den schip per opgegeven bestek als het werkelijk* aan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2