\o. 179 Donderdag 3 Mei 1917 31e Jaargang De Qrooie Oorlog. Binnenland Staten-Oeneraal. Uitgave van de Naaml. Venn- LUCTOR ET EMRRGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE V.QRSTSTRAAT 219, Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers; jjosterbaan Le Cointre, Goes. Jeugdige misdadigers. Onrustbarend luiden de berichten om trent het aantal rechterlijke vervolgingen van jeugdige misdadigers. Kinderen van heneden de veertien ja ren blijken mannen - „helden" in de boosheid te zijn. Frankrijk. Engeland en Oostenrijk span nen in dit opzicht de kroon. Laat ons niet te veel cijfers noemen en alleen Oostenrijk als voorbeeld nemen'. Alleen te Weencn werden veroordeeld, in 1916 nagenoeg du,izend kinderen, en wel 572 van 17 jaar, 338 van bene den de 16 jaar, en 36 van beneden de 144 jaar. Deze cijfers beliepen in 1913 respec tievelijk .282, 109 en 5. Vooral dat laatste verschil is welspre kend. Toen 5. nu 36. En vraagt ge, vanwaar deze toene ming, dan. moet helaas het antwoord lui den: de oorlog en de bioscoop, die zijn de schuldigen. De oorlog, die de huisvaders en de onderwijzers heeft weggehaald, en, al lium- in Engeland, de moeders in de munitie-fabrieken riep, waardoor de op voeding in de meeste gezinnen stilstaat, en de tuchteloosheid haar triomfen viert. De bioscoop, die zoogenaamd de kin deren van de straat houdt, doch tegelijk him het gif van den haat, den bloed dorst, de verwildering en nog meer in de ziel druppelt. De bioscopen, bij wel ker schunnigheden zij het meeste kwaad leeren. Zoo is1 de ervaring in de oorlogvoe rende landen. Maar is het in,de neu trale beter? Met name in ons, eigen land? Vraag ,dat aan mr. dfe Bie, rechter te Winschoten, die uit zijn praktijk de droef ste mededeelingen deed omtrent het ver band tusschen bioscoopbezoek en mis dadigheid. Vraag dat,.aan mr. de Graaf te Utrecht, die als voorzitter der Bioscoop-commis sie geroepen, de zondige tooneelen in de bioscopen weergegeven en geïdeali seerd aim te schouwen, de noodlottige invloeden er van voor de kinderen on- zes volks heeft gepeild en er tegen waar schuwt Vraag het aan den ambtenaar van de kinderwetten te Amsterdam, die het aan tal misdaden door kinderen, onder in vloed of mede onder invloed van bios coop-bezoek bedreven, op tachtig van de honderd stelt. Van regeeringswege wordt een verbod van bioscoop-bezoek door kinderen be neden de achttien jaar, ook ten onzen.!, noodzakelijk. Treub's tactiek. Van alle zijden gaan thans, stemmen op 'egen de plannen vara minister Treub. In de „Nieuwe Courant" en in de „Tijd" hebben ons vooral getroffen het verzet van.de belanghebbenden legen dè staats exploitatie van den export. De exporteurs zullen gedwongen worden hun geheel© bedrijf over te geven an handen van den staat, en zich genoodzaakt zien hun boe ken en inkoopsfactures aan de staats ambtenaren over te leggen. Dat onder deze staatsambtenaren personen zullen zijn, die met de aldus opgedane kennis na den oorlog de ergste concurrenten zullen worden, is, niet onmogelijk. Bij' de N. O. T. isi het b.v. reeds voorgekomen, dat een hooge ambténaar, nadat hij1 ge noeg gezien had, ontslag aam, en zelf in den. handel ging. v ,p. er ïlet masker van zorg voor de ka oorrading. van Nederland, zoekt Treub zy gevaarlijke beginselen in de practijk deze dilettandwtische beduiden a"u-usche pogingen zeer waar- - gnhjA vermeerdering van ellenden en 1 VT 1 bestaansmogelijkheid. Het wordt tijd, dat men raamt op mid- delen tot actie tegen deze ondoordachte maatregelen. Tweede Kamer. Lichting 1911. De mobi lisatie-kosten. Ontevreden heid over de besteding der credieten. Een incidentje. Is dat parlementair? De heer Duymaer van Twist (a.r.) be gon gisteren met de vraag, of de lich- mg I9ii en ^er bereden wapens nin if161" vert°t kunnen ga,anv Ook verzocht hij inlichtingen omtrent net oproepen van landweerlichtingen voor herhalingsoefeningen. Minister Bosboom had nog geen gele genheid om met zijn antwoord te ko men, zoodat we nog in 't onzekere ver- VERSCHIJNT ELKEN .W.ERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers -0.06 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 16 cfc 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard®. Bewijsnummers 6 cent keeren betreffende de houding van Z. Ex. ten aanzien van de belangen, die vele jgemobiliseerden zoo na aan het hart liggen. Laat, ons,hopen, da,t de minister het over z ij n hart kan krijgen den druk dei- mobilisatie zoo mogelijk ietwat (te ver lichten. Het debat liep in hoofdzaak over het buitengewoon oorlogscrediet. Wie weet nu hoeveel de mobilisatie ons reeds gekost heeft? Ons dunkt, velen zullen den tel kwijt geraakt zijn. Maar Duymaer had alles opgeteld,, en bevonden, dat hel nu reeds 770 millioen was. Thans gaat 't weer om 'n sommetje van 127 millioen, geldende voor het Tijdvak van 1 Januari—1 Juli 1917. De specificatie, welke de minister om trent dit bedrag gaf, voldeed echter niet. Duymaer zou tegenstemmen, omdat hij den waarborg wist, dat de centen op de beste wijtze besteed zullen worden. Ook Ter Laan was van meening, dat de Kamer nadere inlichtingen krijgen moet. Ja, als die inlichtingen niet verkregen werden - - zoo dreigde hij' dan zouden de socialisten zich nog moeten beraden, of ze lnm stem aan dit crediet zouden kunnen geven. Ook de heer Scheurcr (a.r.) kwam on tevredenheid vertolken. En wel in den vorm van een motie, welke aldus luidt: „De Kamer, gehoord liet behandelde in het comité-generaal, van oordeel dat er onderdeelen in ',si lands weerbaar heid zijn, die meer afdoende voorzie ning ©i'stehen, gaat over tot de orde van den dag." Schaper en Ter Laan bestreden dezie motie krachtig. Voornamelijk was men bang, dat de minister voortaan inlichtingen i,n comi té-generaal zal weigeren. Tot de punten, die Duymaer van Twist besproken heeft, behoort de zaak der mi- liLaire tehuizen, die aan subsidie ont vangen 42 'duidend gulden, terwijl de commissie voor ontspanning en ontwik keling 6,5 ton ontvangt. Ook behandelde hij de onvoldoende zuinigheid, de posi tie der onderofficieren en eenig© andere kleine punten. Als wij den heer Merchant goed begrepen hebben, dan wil deze de landstormjaarklasse 1908 uitstel geven, onbepaald uitstel. Wie weet wat ons le ger aan materiaal tekort komt, moet. z.i. het oproepen van nog meer inensehen- materiaal, en nog wel van 28-29-jarigen, als een diep-hetreurens waardige fout be schouwen. Bij een schel terparlijtje had Days zich veroorloofd den eerwaarden heer Aal- berse, die in den Katholieken Militair tegen het socialisme schreef, te beweren, *'dat deize priester schunnig en smerig schreef en lasler verkocht. Te dezer zake riep hem de voorzitter tot de orde, waar op de held den priester voor een praat jesmaker uitkraamde. Hoe flauw en kinderachtig toch! Is daardoor de parlementaire taal spreekwoordelijk geworden Bij de regeling van werkzaamheden is besloten Dinsdag half 12 eenige ontwer pen in de afdeeiingen te onderzoeken en eenige punten, waaronder de motie-Duys 'betreffende het salueeren .en de regeling van het hooger landbouw-onderwijis', aan de agenda toe te voegen. Op verzoek van de heeren Teenstra en Nolensi werd ook opgenomen het ont werp inzake grond- en landarbeiders', terwijl zonder stemming werd aangeno men het voorstel-Van, Leeuwen, om de motie betreffende den invloed van de Kamer op buitealandstche aangelegenhe den, Dinsdag om half twaalf in behan deling te nemen. 8»kaopt overzicht van dan toestand. Voor hen, die nog immer met span ning verbeiden, wat op het Westerfront zal gebeuren, willen we reeds aanstonds aantoekenen, dat op de slagfronten in het het Westen slechts artillerie-gevechten van afwisselende sterkte plaats hebben. an offensief te grooten stijl geen sprake meer. De actie in de lucht kreeg echter een ongekend hevig karakter. „De laatste dagen, aldus een Wolff be richt, poogden de tegenstanders door een gróoten inzet van sterke jacht- en vecht- eskaders de heerschappij in de lucht te verkrijgen. Er hadden heftige en verbit terde luchtgevechten plaats, die den vij and moeilijk te herstellen verliezen aan personeel en materiaal berokkenden, zon der hem echter nader te brengen tot het gewenschte succes. „Ook ons vliegerkorps behaalde zijn overwinning ten koste van het bloed van menigen dappere. Zijn verliezen zijn ech ter geenszins in verhouding met die van den vijand. ,,Op 1 Mei overwonnen onze vliegers in luchtgevechten 14 vijandelijke vlieg tuigen. „Luitenant Wolff schoot daarbij zijn .28en en 29en, luitenant Schafer zijn 24en en 25en tegenstander neer. „Bovendien werden door vechlvliegers ■drie Fransche kabelballons neergeveld". Het spreekt vanzelf, dat de reis van Lloyd George .naar het vaste land het vermoeden wekt, dat het om de vredes- vraag gaat. Men weet, Oostenrijk wil dol-graag den vrede, en de Oostenrijksche stemming is natuurlijk van invloed op die in Duitse h- land. Geloof niet, wat er zoo al is gezegd over verschil van opinie tusschen Duitsch- land en Oostenrijk. Tot dusver is er steeds z;oo ijverig ge confereerd, tusschen de keizers en de staatslieden der Centraal-Europeesche rij ken, dat een verschil van inzicht in een zoo ernstige kwestie reeds lang aan den dag had moeten komen. Het maakt den indruk, dat Czernin eigenlijk als pionier voor do vredesbeweging in de centrale .rijken optreedt, en dat Bethmann-Hollweg hem op dien weg volgen zal, nog ecnigs- zins aarzelend, niet uit gebrek aan vre delievendheid, maar uit vrees voor de Pan,germanistische drijvers. Door de reis van Lloyd George is de .aangekondigde regeeringsverklaring over de lersche kwestie uitgesteld. De eerste formeele bijeenkomst der En- gelsche missie met Amerikaansche amb tenaren werd gister gehouden. Besproken werd het onderwerp der dis tributie van voedsel door de Vereenigde Staten aan de landen der entente, alsmede het vraagstuk der verscheping van voor raden. Waarschijnlijk is een plan uitgewerkt om de verzending van voedsel rechtstreeks ■van 'Washington uit te controleeren. Het vraagstuk betreffende den export aan neutralen werd eveneens overwogen. Naar het schijnt, zijn Nooiwegen en Zwe den verontrust over den toestand en over wegen zij het instellen van permanente bureaux om hun voedseltoevoer van hier uit te behandelen. Lord Eustace Percy verklaarde, dat de aanbouw van Engelse he en Amerikaan- scha schepen niet voldoende is om te gemoet te komen aan de eïschen, die door den duikbootoorlog worden gesteld. De balans in den wereldoorlog wordt ge vormd door de tonnenmaat, die de Ver eenigde Staten kunnen verschaffen. Deze mededeeling w'ijst ,er, naar ge meend wordt op, dat de huidige tonnen maat en de nieuwe aanbouw in de Ver eenigde .Staten zal worden vereenigd met die der geallieerden, om de Duitse he on derzeeërsbedreiging te weerstaan. De regeering is gere.ed om een expe ditiekorps naar Europa te zenden, zoo dra de geallieerden het gewenscht ach ten de noodige schepen voor het transpor teer,en van voedsel voor de manschappen te gebruiken. Bonar Law verklaarde bij de indiening van de begrooting in het Engelsche La gerhuis: De uitgaven van het afgeloopen jaar overschreden de raming met 372 mil- lioenen, hetgeen grootendeels te wijten is aan de kosten voor den munitie-aan maak en de leeningen aan de geallieerden en aan de dominions. D© raming .der leeningen aan de geal lieerden en aan de dominions werd over schreden met 100 millioen. Het aan de geallieerden voorgeschoten bedrag beliep 540 millioen, de aan de dominions ge leende som bedroeg 54 millioen, waardoor de' totale bedragen sinds het begin van den oorlog op respectievelijk 828 en 142 millioen worden gebracht. De nationale schuld bedroeg thans 3854 millioen. Spreker wees op het bevredigend ka rakter der cijfers van de inkomsten en verklaarde, dat geen ander oorlogvoerend land zulke bevredigende cijfers kon aan wijzen. Er werden geen nieuwe belastingen voorgesteld, doch de belastingverhoogin- gen zouden naar raming lA/s millioen meer opleveren. De verhooging van den ta- tabaksaccijns van 1 shilling tien pence per pond zou naar raming 6 millioen meer opleveren. Andere verhoogde rechten zou den van 1 Januari 1917 af gerekend nog 20 millioen opbrengen. De scheepvaartinkomsten zouden ver kregen worden door het opeischen van schepen tegen een vastgesteld tarief. Korte Oorlogsberichten. - Minister-president. Lloyd George is eergisterenavond naar Frankrijk vertrok ken, in verband met niet voorziene om standigheden. Hevige brood-oproeren hebben te Chicago plaats' gevonden. 500 bakkers en 15 van de grootste Joodsche bakkerijen hebben het werk neergelegd. Duizenden personen, die met de stakers sympathi- seeren, bestormden de winkels en wier pen petroleum op het brood. In de ge regelde broodvoorziening zijn thansi ern stige belemmeringen ingetreden. Joseph de Gouyon, lid van de Fran- sfche Kamer voor Morbihan, is zwaar gekwetst in een tank. De Gouyon was afgekeurd voor den dienst, maar had als vrijwilliger dienst genomen. Toen ld© tanks in gebruik werden genomen, moest hij .als artillerist de manschappen oplei den, die deze machines zouden bedienen. Als bevelhebber over een sectie tanks is hij bij' een der laatste aanvallen zwaar gekwetst. De „Times" meent te welen, dat Carson wellicht de Admiraliteit zal ver laten ten gevolge van aanvallen, die in verband sta,an met politieke geschillen, doch niet in 't minst met de marine. Er bestaat trouwens geen verschil van mee ning tusschen Carson en zijn collega's van de Admiraliteit. Het blad voegt er bij, dat de regee ring waarschijnlijk zal ophouden met het openbaar maken van de verliezen Ier zee in dan tegenwoordigen vorm, die alge-- meeno .tevredenheid in hel Lagerhuis ver wekt. -Lloyd George houdt zich bezig met wijzigingen in de administratie der ma rine. Er zijn reeds' belangrijke verande ringen aangebracht. De Times bepleit in een hoofdar tikel de onverwijlde invoering van ge dwongen rantsoeneering. De Spaansche regeering heelt den uitvoer van metalen voorloöpig verboden. Drie Duitsche vliegers hebben een proeftocht ondernomen met een, nieuw, groot vliegtuig van Manzell uit over Friedrichshafen in de richting Lindau. Kort na het vliegen over de stad Frie- drichsihafen viel het vliegtuig van aan zienlijke hoogte plotseling ter aarde. Alle drie vliegers waren dood. De oorzaak .is nog niet nader bekend; zij lag waar schijnlijk aan' een gebrek aan den motor. Keizer Karei benoemde admiraal Njegovan, die als bevelhebber der vloot op zijn post blijft, tot chef dei' marine- afdeeling. -De koning van Engeland vaardigde ©en proclamatie uit, waarin hij er bij al zijn onderdanen op aandringt het ver bruik van meel, brood en iedere graan soort te beperken. Hij dringt er bijl eige naars van paarden op aan, déze «riet meer te voeden met haver en ander graan. Uit het Italiaansehe hoofdkwartier wordt aan de „Corriere della Sera" ge meld, dat de deserties in Oostenrijk-ITon- garije ernstige verhoudingen aannemen. Volgens gevangenen zijn deze deserties, vooral te wijten aan de minachting, waar mede officieren 'de manschappen beje genen. Naar het „Belgisch Dagblad" meldt, zal de Paus- de gulden roos, eene zeer zeldzame onderscheiding, aan koningin' Elisabeth van België schenken. Naar de admiraliteit meedeelt, is het troepentransportschip. Ballarat (11.120 ton, van de Peninsular and Oriental jS.s. Cy.) met een groot aantal' Australische troepen aan boord, den 25en April op de thuisreis door een duikboot getorpedeerd en gezonken. Het s.s. was 35 mijl van het naaste land verwijderd. Dank zij de prachtige tucht zijn alle troepen in de booten gekomen en door onze patroelie- schepen, die spoedig ter plaatse waren, een haven binnengebracht. Er zijn geen verliezen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag hebben weer vele vliegtuigen bommen geworpen tusschen Zeebrugge en Brugge. De aanvallers werden hevig beschoten. Onze scheepvaart. De gisteren hier te lande uit Engeland gearriveerde Ned. schepen waren geladen met gerst, maïs, wol, haver, tarwe, lijn koeken en rogge. De meeste ladingen verkeeren in ge zonden toestand. Met het convooi zijn meegekomen een aantal schipbreukelingen van de zev-eirï getorpedeerde schepen. Zoo had de „Got ijk" twee en twintig man van het getorpedeerde stoomschip „Noorderdij'kL" De „Sommelsldijlk" bracht vier man vant de „Noorderdijk" en twee man van da „Zaandijk" mee, terwijl' de „Winterswijk" van de firma Erhardt en Dekkers, ook nog mannen van de „Zaandijk" aan boord had. Alle schipbreukelingen waren in dertijd na aankomst te Falmouth gemon sterd voor <de verschillende stoomsche pen, die daar toen nog te wachten la gen op uitklaring, onder beding dat zij beschikbaar zouden zijn voor alle voor komende werkzaamheden. Zoolang zij aart den wal waren, hadden zij het vrij goed, doch aan boord der Nederlantclsche stoom schepen was het behelpen. Zij mochten niet meer aan den wal gaan, zoodat het langdurige wachten zeer onaangenaam werd. i De Nederland,sche schepen, welke sinds den aanvang van den verscherpten duik bootoorlog nog steeds in Engeland liggen, zijn de Ameland, met een lading vail 5600 ton salpeter, aangevoerd uit Chili; de Terschelling, met 4200 ton -maïs, uit Noord-Amerika; de Malang, met 4200 ton maïs en lijnkoeken, eveneens uit Noord- Amerika, alle van de Rotlerdamsche Lloyd; de Themisto, van Hudig en Veder, met 6000 ton kunstmest en katoen, aan gevoerd uit Chili; de Veenbergen, van Furness 'Scheepvaart- en Agentuurmaat- schappij, met 7000 ton salpeter, uit Boca! Grande (Peru,) en de Maasdijk, van de Holland-Amerikalijn, met 11.000 ton kunst mest uit Chili. Nederland en de Russische Revolutie. Het Kamerlid Van Leeuwen heeft schrif telijk aan den Minister van Buitenland- sChe Zaken gevraagd te willen meedee- len, welke houding onze regeering tegen over het voorloopig Russisch bewind heeft aangenomen. („Volk.") J) 0 ramp te Zier ik'zeel Naar het „Vad." verneemt, heeft de heer Palijn aan de 'Regeering de vraag gesteld of reeds vast staat van welke nationaliteit de vlieger was, die op Zie- rikzee bommen liet vallen en welke stap pen de Begeering denkt 1e doen, om vergoeding van de materieel e s'chade te verkrijgen. Drankmisbruik' onder ge 111 0bi- 1 i s e e r d e n. „Een tijd van hard en vrucht- „baar werken wacht den drank bestrijders, want velen zullen „nog door hen gered kunnen „worden van den dreigenden on dergang. (Verslag Drankwet-Inspectie Bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant 12 Juli 1916, no. 162.) (Natuurlijk ,was het -den drankbestrij ders niet onbekend gebleven, hoe de mo bilisatie bij velerlei arbeid "des vredes, ook het werk der drankbestrijding heeft verstoord. De nuchterheid onder de jonge man nen in ons leger is er helaas niet op vooruit gegaan, integendeel, instede daar van merkbaar achteruit gegaan. Allerlei omstandigheden: verveling, on gezelligheid, het slecht© voorbeeld (soms zelfs van superieuren), beschikking over ruimer middelen, verkeerde opvatting van gastvrijheid en vriendschap tegenover de soldaten en tal van andere oorzaken meer, hebben het drinken doen toenemen en bedreigen velen met den ondergang. Dat is mede de wrange vrucht van deze langdurige mobilisatie; en tevens de sombere conclusie van de Drankwet- Inspectie, volgens het jongste verslag. „Maar velen zullen nog gered kunnen worden" zoo wordt er gelukkig hoopvol aan toegevoegd. Hn met dien reddingsarbeid wil pien niet wachten tot na de mobilisatie, maar reeds thans beginnen. Al is reeds te lang gewacht 0111 de hand aan den ploeg te slaan, het is nog niet te laat. Wie zou het wenschen, dat de man en vader, de zoon of broeder straks naar zijn maagschap zou teragkeeren _als een aan den drank verslaafde, of zelfs maar tot den drank neigend? Immers niemand? Welnu, daarom heeft met alle waar- ring van locale en individueele arbeid in dit opzicht verricht, zich een com missie gevormd via de Nationale com missie tegen het alcoholisme, om deze zaak te behartigen. Deze commissie voor dit doel bestaat uit de heeren: A. ,H Willemse, Den Haag; J. Henrie Ledeboer, Amsterdam; A. Mar- tinus, Den Haag; Dr. A. TI. Oort, Oegst- geest; Prof. Dr. J. van Roes; Dr. J. Starke, Amsterdam; J. v. d. Ve'de, Ede; Koos Vorrink, Den Haag; en TT. J. Bul ten te Almelo, Secretaris.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1