No 178 Woensdag 3.Mei 1917 31e Jaargang De Groote Oorlog. FEUILLETON. Binnenland Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTÖR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE V.O.RSTSTRAAT 219, Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.50 Losse nummers -0.06 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Prjjs der Advertentiên. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 16 cL 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 6 cent De rede van den heer Lobman. De rede in de 39e jaarvergadering! dor Unie „een school met den Bijbel", te Utrecht door den heer De Savornin Lob man uitgesproken, heeft reeds toen zij in korte saam trekking in de bladen ver scheen -de aandacht getrokken. De vergadering zelve, voor wie zij uitgespro ken werd, hoorde haar blijkbaar met vol le instemming aan. Thans verscheen de rede 'in druk bij de firma Oosterhaan en le Cointre te Goes. Wij hebben haar gelezen en hebben niets kunnen vinden waarmee we het niet eens zijn; alleen het bestreden punt van Groen's ommezwaai in 1876, of liever diens terugkeer, tot den eisch van fa cultatieve splitsing, moeten wij, wat de motiveering van dien terugkeer aangaat, in het mudden laten. Het is trouwens een ondergeschikt punt; het feit ztel- ve valt niet te loochenen, en de brief wisseling destijds van Groen's zijde ge voerd is tot op zekere hoogte een te zeer particuliere aangelegenheid, dan dat zij ons nu nog belang zou inboezemen. Trouwens dit is historie in den zin van „het is geschied", en zal zich niet meer herhalen. De vraag blijft echter, ook na lezing van dit glasheldere betoog van den boog- geachten strijder voor ons recht deze: Zal de wetgever straks de beginselen, in de Grondwet neer te leggen, tot hun recht doen komen in een nieuwe wet op het Lager Onderwijs? Hoe het Overigens ga, aan alle voor standers der vrije school blijft de taak opgedragen te zorgen, dat de vrije school regel wordt en de openbare, of liever de Staatsschool aanvulling:. De zorg, dat niet alleen een derde, maar straks drie- derden -onzer schoolgaande kinderen Vriji, Christelijk onderwijs genieten. Gelijk de heer Lobman te'Utrecht zoo juist, gezegd heeft: „Uil. is dan de school strijd, maar niet de strijd, over datgene, Waarom het ten slotte te doen is. Niet de strijd voor de beginselen, die naar onze overtuiging aan alle duurzame ont wikkeling ten grondslag moeten liggen. Niet de istrijd, noodig om het Evange lie te brengen aan alle creaturen". e Tweede Kamer. Comité-generaal. Kader opleiding. Tegen het sa- lueeren. De heer v. d. Voort van Zijp (a. r.) -oo ut uoSnuA ojaquo uouopsiS' oiqosuoAA mité-genevaal te richlen tot minister Bos boom, aangaande het w. o. tot wij ziging der Militiewet en het buitenge woon Oorlogscrediet 1917. Het verzoek was door tien leden on derteekend, dus was er niets tegen, om maar aanstonds de deuren te sluiten. Anders een sensationeele gebeurtenis, thans 'n gewoon verschijnsel. Of de heer van Zijp het heeft gehad over het tekort aan officieren of over de veel te langdurige opleiding v.an die heeren, weten we niet, doch wel mogen we aannemen, dat de besprekingen niet van dien aard zijn geweest, dat bet lot van den minister hachelijker is gewor den dan het is. Bosboom zal wel; blijven. Na een geheime zitting van ongeveer 21/2 tuut werd het kader-ontwerp1 afge handeld. door M. v. d. Staal. 8) Moeder had blijkbaar op zujn gelaat een vraag gezien, want ze ziei uit eigen beweging', dat ze niet wilde; dat ze bij hèm, bij Bobbie blijven wilde Gisteren was die dokter er weer ge weest. Juist, toen moeder een heel erge hoestbui had en veel bloed opgaf. En toen had hij gezegd, dat oT moeder wilde of niet ze tóch naar 't Zie kenhuis moést. Maandag, zoo zei hij;, zou er de ziekenwagen voor de steeg komen, om haar te halen. En moeder had beloofd, dat ze gaan £ou 0, toen Johann dit vanmorgen hoorde want gisterenavond laat had moeder 't hem nog niet durven vertellen had hij, heel hard geschreid. En hij: was boos geworden op dien dokter, die zijn moe dertje [zoo dwóng, èn op dien agent, dien naren agent nu, die de oorzaak van deze scheiding geworden was. Moeder suste hem. Nee, de dokter dwóng haar niet. Hij had 'rwel gezegd, De minister gaf nog eens aan, dat het ontwerp strekte om mogelijk te maken, ing'elijfden aain te wijzen voor kaderop- leiding, ook nadat de eerste oefenings- tijid is verstreken. In het begin in 1914 en 1915 had hij aspirant-officieren genoeg, althans meer dan hij met zijn beperkt aantal instructeurs verwerken kon. Nu echter was de lust te zeer verminderd, en had hij de bevoegdheid, om de man nen aan te wijzen, van noode. Alleen zegde hij toe, den mannen van de oudere lichtingen geen zwaardere lasten te zul len opleggen. Bij de bespreking van een nieuwe Kre dietaanvrage wou Duys .dadelijk tot een aanmerkelijke beperking van het salueeren besluiten. Doch zóó gauw scheen 't niet kunnen gaan. Nog 'n beetje geduld, heer Duys! Beknopt overzicht van den toestand. Nauwelijks is het Engelsche offensief geluwd, om niet te zeggen gestuit, of de Franschen zijn op hum beurt tot den aan val overgegaan. Ook nu werd het nieuwe offensief door de berichten over de in kracht toenemen- den artillerie-actie aangekondigd. Na een nieuwe vuurgolf Van de grootste hevigheid hadden in den namiddag twee aaneengesloten Fransche hoofdaanvallen plaats tegen de hoogte-stellingen ten Noorden van Prosnes tot ten Westen van Vandeisincoui't. Over een breedte van 11 K.M. drongen de Fransche strijdkrachten met krachtig elan tegen de Duitsche stel lingen vooruit. Door des vijands orkaan van vuur werden de bestormingscolonnes op vele plaatsen reeds tijdens hun op rukken in elkaar geschoten, vernietigd of tot den terugkeer gedwongen. Aldus doet Wolff verslag van het grootsch gebeuren. Er blijkt wel uit, dat de aanval goed voorbereid was en met groot zelfvertrou wen uitgevoerd werd. Laat ons zien, wat Berlijn er verder van zegt: „Op andere plaatsen, waar de Fran schen in onze loopgraven vermochten bin nen te dringen, werden zij in een gevecht van man tegen man met handgranaten en door onze tegenaanvallen onmiddel lijk weer er uit geworpen. „In den eersten stormloop der krachtig aanvallende Fransche troepenmassa's was de 4 K.M. ten Noorden van Prosnes ge legen Mont Haut verloren gegaan. „Onze colonnes gingen tot een onmid- dellijken tegenaanval over en ontnamen den zich wanhopig werenden tegenstan der weer den Mont Haut. Zij brachten den tegenaanval tot over de eigen stel lingen en berokkenden den vijand bloe dig© verliezen. „Ook aan den Mont Cornillet leden de Franschen een zware nederlaag. „Na herhaalde krachtige vuurgolven poogden de Franschen in den laten avond ©n in den nacht door aanwending van snel toegevoerde versche troepen, het re sultaat van den slag te hunne gunste te wenden. „Ondanks de grootste bloedige offers en een geweldig verbruik van munitie, mislukten ook deze aanvallen volkomen. „Na verbitterde heen-en-weer golvend© gevechten is onze infanterie in het vol ledig bezit van haar oorspronkelijke voor st© linie". Dit communiqué geeft wel een goeden indruk van d© heftigheid en hardnekkig dat ze moést, maar zóó deden élle dok ters; als ze zagen, dat dét 't beste was. En ja, voegde moeder daarbij, zélf ge loofde ze nu óók, dat het beter was; wanneer ze een paar weken heerlijk sitil liggen kon en ruisten O, daar buiten, in de stad en langs de rivier, in de uitspannings-Iokalen en in de café's déér aten en dronken de Rotterdammers' en waren zie vroolijk. Maar Johann, telkens1 als hij naar zijd moedertje zag, die morgen zou worden gehaald, moést schreien. En hij, kón den blik niet van haar afhouden „Bobbie!" Met een bevend© stem noemde juf frouw Schill den naam van haar jon gen, want ze zég 't wel, hoe groot ver driet hij leed. „Bobbie kom 'ns dicht hij me zitte; hier naast me." Johann voldeed dadelijk aan 'haar ver zoek. Moeder streelde met haar zwakke hand nu zijn gezicht en trok hein naar zichtoe. j „Kijk m'eenS aan," zei ze zlacht, maar 't was geen bevel', eer een smee- king. Juffrouw Schill scheen, terwijl Johann tot haar opzag, met een bange vrees heid, waarbij gepoogd wordt een beslis sing te forceeren. En w© krijgen eveneens den indruk, dat ook deze Fransche aanval de beslis sing 'niet naderbij gebracht heeft. Het Engelsche offensief is intusschen weer aan het terugloopen. Pétain, de man van Verdun, is tot chef van den Franschen generalen staf be noemd. Naar uit de Fransche bladen op te maken valt, treedt hij niet in de plaats van den opperbevelhebber Nivelle, die met de actieve leiding van de Fransche legers belast schijnt te blijven. Mogelijk dat men met een overgangs-toestand te doen heeft, waarbij Pétain ten slotte den opvolger van Joffre vervangen zal. Een redacteur van de „Neue Freie Presse" had een onderhoud met den Beierschen minister-president Von Hert- ling, waarin deze zijn vreugde te ken nen gaf, graaf Czernin, wiens staatsmans wijsheid en rustigen, zekeren blik hij bui tengewoon hoogschatte, weer te zien en met hem te beraadslagen, waarbij op1- nieuw bleek van een verblijdende overeen stemming in opvattingen. Von Hertling sprak met groot vertrou wen over den militairen toestand, wees daarbij op het mislukken van het En- golsch-Fransche offensief en op de re sultaten van den duikbooloorlog, die zich in Engeland, Frankrijk en Italië van dag tot dag meer doen bemerken. Betreffende Rusland zeide hij, dat het Russisch© volk bet eerst onder de vol keren der Enlente rekenschap eischte van zijn vroegere regeeririg van de bloedschuld aan dezen oorlog. Tevens schijnt het Rus sische volk zich te willen losmaken van het matelooze annexatie-program der En tente en nadert daardoor het standpunt der centrale mogendheden, die van den ■eersten dag af verklaarden slechts voor de verdediging en Veiligheid van haar bestaan t;e strijden. Von Hertling meent, dat de dag niet verre ineer is, waarop ook de andere Entente-mogen dheden zullen erkennen, dat hare plannen van vernietiging en ver overing mislukt zijn. Tot dan toe moeten wij volhouden, sprak hij met overtui ging. Wat men toch beoogt met die roe- kelooze bommengooierij? Niets dan wraak oefenen. Men zegt in' Engeland, dat men re presaille beoogt voor het torpedeeren van hospitaalschepen. De Anglicaansche bisschop van Ely heeft, .er echter in de „Times" op ge wezen, dat dergelijke vergelding Enge land onwaardig is, omdat het na zulke vreeselijke maatregelen niet met reine handen bij het groote gericht na den oorlog kan komen. Ach, hadde dit denkbeeld van meetaf meer op d;en voorgrond gestaan. Hoeveel leed zou de lijdende wereld bespaard gebleven zijn! Ook ons land I Laat ons althans de „represailles" met kracht veroordeelen als het afschuwelijk ste wat er is. Korte Oorlogsberichten. Gisternacht is Zeebrugge en om geving weer gebombardeerd door vlie gers, die hevig beschoten werden. De Engelsche verlieslijst in de „Ti mes" van 24 April geeft de namen van 267 officieren en 1020 minderen. 'te worden vervuld. Haar oogen kregen een starende uitdrukking en met een on willekeurige beweging strekte ze haar hand uit, alsof ze ©en gevaar, dat zij alléén zag, van haar jongen wilde af weren. „Moeder!" riep Johann bijna ang stig uit. „Wat is er? Wat scheelt u?" Zijn stem bracht juffrouw Schilt tot dè werkelijkheid terug. „O, niets," antwoordde ze, met de hand over haar voorhoofd strijkend, als om die nare gedachten te verdrijven. „Niets; Ik dacht alleen maar even aan vroeger en Ze zweeg. Maai' Johann, nieuwsgierig geworden, vroeg „En?" „Vraag me niet meer, Bob. Toe, dèt kan 'k op dit oogenblik niet hebbe," waisl 't antwoord. Johann hield niet aan. Alsl 't moeder verdriet deed, moest ze vooral niet spre ken. Dam wilde hij niet eens; dat zie siprak en hoefde hij: biets te weten. Geruimen tijd heerschte ©r nu stilte in 't kleine kamertje, een sltilte, waarin Johann duidelijk de hijgende kortstoo- tende ademhaling zijner moeder kon waarnemen. Op een vergadering van boeren in Engeland is erkend, dat er heel wat run deren, varkens en pluimgedierte geslacht zal moeten worden, nu het beschikbare voeder zoozeer verminderd is. Het Engelsche Lagerhuis heeft het wetsontwerp ter bestrijding van de vene rische ziekten aangenomen. Het kwaad is er zeer groot. In Engeland wordt streng de hand gehouden aan de verplichting, dat ho telgasten hun naam en adres moeten op geven. Te Londen heeft verleden week een politierechter zes mannen en acht vrouwen, die in een hotel valsche na men en adressen hadden opgegeven, ver oordeeld tot boeten van 5 pd.st. tot 2 pd.st.; een man, die ten dezen recidi vist was, kreeg 10 pd.st. boete. Een Engelsch kapitein, die in Duitsch Oost-Afrika in het gevecht was, waarin kapitein Selous, de Afrikaansche leeuwen jager en pionier viel, stelt in de „Times" voor de streek tusschen den centralen spoorweg en do Roefidzji Selousia te noemen, en nu reeds, voor de men- schen gaan vergeten. Tien torpedojagers en een Zeppe lin passeerden gisteren benoorden Ame land, koersende om de West. De Ver. Staten zullen aan België een leening van ongeveer 150000 millioen dollar verstrekken. Uit Fransche gevangenschap1 terug gekeerde soldaten verklaren, dat zij in Saloniki in het begin van April bij het lossen van munitie op een hospitaalschip hielpen. Vele hoispilaalschepen brachten ook groote hoeveelheden proviand mede, aldus bericht uit Sofia. D© heer Camillë Huijsmans, secreta- ris van het internationaal socialistisch bureau, is in Zweden aangekomen. De Turksche groot-vizier Talaat pasja kwam gisteren te Weenen aan, waar hij feestelijk is ontvangen. De aansporing van het bestuur der sociaal-democratische partij in Duitsch- land en het algemeen bestuur der vak- vereenigingen aan de Duitsche arbeiders, om ook dit jaar, evenals beide voorgaan de jaren op 1 Mei het werk niet neer te leggen, werd door de Duitsche arbeiders algemeen opgevolgd. Nergens werd de ar beid gestaakt, terwijl er ook geen ver gaderingen en optochten hebben plaats gehad. De rijkskanselier zal, naar verluid de, deze week vermoedelijk Donderdag een rede houden over den oorlogs toestand en het oorlogsdoel. In de centrale oommissie uit den Rijksdag heeft de minister van marine, von Capelle, vertrouwelijke besprekingen over verscheiden nieuwe middelen voor den oorlog ter zee ingeleid. Den 18den Mei begint te Weenen het geding tegen dr. F. Adier, die Stiirgkh, in leven minister-president, heeft ver moord. Reeds zijn zijn toerekenbaarheid en verantwoordelijkheid voor deze daad in het bijzonder vastgesteld. Naar het Journal uit St. Peters burg verneemt zouden den len Mei alle Russische arbeiders het werk voor een dag staken. Hoort hoe Italië Rusland de les leest: De „Popoio d'Italia" raadt de Rus- sisohe revolutionairen aan, niet biji hun programma, dat bedoelt geen annexatie te maken, te blijven volharden. Zulk een programma zou be conservatief zijn en Juffrouw Schill verbrak T eerslt het stilzwijgen. „Bobbie," zei ze. ,,'tKan zijn, da' 'k heel gauw weer uit 't Ziekenhuis kom." „0 ja, moeder!" antwoordde hij met een stralenden blik. „Wat £al dat heerlijk zijn!" „Maar 'tisi ook mogelijk, m'n jongen, dat 'k langer wegblijf, dan wij 't den ken. En ook zou 't kunne gebeure, dat 'k niet weer terug „O, nee, zeg dat niet; dét nietl" smeekte Johann. En hij sloeg zijn arm om moeders hals. „Toe, dat moet 11 niet denkeen zegge. Wat zou 'k doen, afei „En toch 'isi 't mogelijk, Bob," on derbrak juffrouw Schill hem "in een po ging om de sterkere te wezen en, waar zij 'haar toestand nu wol begreep, hem willende voorbereiden op een langer schei ding dan nu hem te wachten stond. „Ja, luister ,nu, Bobbie," ging ze voort. „'t Is mogelijk, hoor. Ik hoop 'twel niet. Maar je weet wel, dat élle mensche eenmaal moet© sterve. Al 'zou je 'tnog zoo graag wille, bij elkander blijve kunne we niet." „Maar toch wel z:oo lang nog, dat ik ten gunste der Centralen. Als oorlogs doel stelt het blad het volgende voor: De nationaliteiten van Europa zullen zich veroenigen, maar onafhankelijk blij ven. Bessarabië moet aan Roemenië ko men. De Hohenzollerns en Habsburgers moeten afgezet worden, evenals het mi litairisme verdwijnen moet. Drie torpedobooten, twee gewapen de treilers en een duikboot kruisten gis ter te Vlieland bij de kust en vertrok ken later in O. richting, Men meldt aan de Amst., dat het leven te Antwerpen met den dag on dragelijker wordt. Men staat op met hon ger en gaat slapen met honger. Aard appelen heeft men in geen weken meer gezien. De groenten zijn schaarsch; wat men zich nog slechts verschaffen kan, zijn: rijst, boonen en rapen, doch ook de prijzen hiervan zijn zeer hoog. De rapen kosten 70 a 80 centimes per kilo. Ook de andere levensmiddelen zijn schrikbarend duur. Bloem van meel 10 fr. per kilo, worst 8 fr. per kilo. Het komt voor, dat de menschen op straat bezwijken van uitputting, Volgens bericht uit Lausanne zou de reden van de sluiting van de Duit sche grens en van het uitvoerverbod van couranten deze zijn, dat tengevolge van de slechte voeding vlelctyphus zou zijn uitgebroken. In vele industrieele centra zijn geheele wijken geïsoleerd. In Kon- stanz worden alle straten bewaakt. Vier vrouwen zoo wordt uit Berlijn gemeld hebben den dood ge vonden bij een grooten brand, welke in de fabriek van verlichtingsartikelen del Gebiis. Israël in de Britzerstrasze is uit gebroken. Verder werden zeven vrouwen zwaar gewond. Ook de aangerichte schade is zeer aan zienlijk; millioeuen gloeikousjes werden vernield. Volgens een bericht uit Petrograd heeft minister Kerinski verklaard, dat we gens overvolte van de Petrus en Pau- lusvesting aan de overbrenging van den" Tsaar daarheen niet kan worden gedacht. Venizelos heeft de Grieken in Ame rika aangespoord, in Amerikaanschen dienst te treden. Volgens bericht uit Jekaterinoflav is op verzoek der bevolking aldaar het mo nument, ter eere van Catharine II op gericht, naai- de metaalwerkplaatsen ge- zonden te Brianski, om 'daarvan grana- ten te vervaardigen. De Koningin heeft, dadelijk na het bekend worden van de ramp, welke Zierikzee getroffen heeft, telegrafisch den burgemeester van haar deelnemende belangsle.ling doen blij ken. Vliegtuigen. Men meldt aan de N. R. 0., dat er gisternacht drie vliegtuigen boven Flak- kee hebben gezweefd. Vooral boven de groentedrogerij van J. C. de Gast te Som- melsdijik, welke 's nachts geheel electrisch is verlicht, hebben zij zich opgehouden. Ze verdwenen langs de kust in Z.-Wj. richting. Prinsles Juliana. De Haagsehe Kroniekschrijver van d„a „N. Gron. Ct." vertelt aardige dingen van Prinses Juliana. Toen het Emma-bloempje verkocht groot én sterk ben en voor .jnoeder kan werke," snikte Johann. „Ik zon 'twel graag wijle, m'n lieve Bob. Maar zeg, als 'teens jniet gebeur de, wat zou je dan doen?" „Dan wil ik óók sterve!" - riep hij uit onder tranen. Een bedroefd lachje gleed over 't ge zicht van juffrouw Schill. „Nee," zei ze toen, „jij bent nog te jong, Bob. Te jong, om te sterve. En je bent sterk gelukkig ook. Jij moet leve. Leve moet je, om eenmaal naar Duitschland te kuniie gaan, naar de stad, waai- ilc geboren ben. En daér moet je dan zegge, 'Bob, hoe ik geleefd heb, hoor. En óók, hoe ikgestorve ben," voltooide ze met een snik den zin, Johann zag zijn moeder aan. Wét deed ze nu wonderlijk in-eens. Zóó had ze nog nooit met hem 'gesproken. Dat z'e zoo kalm over den dood sprak, was vreeselijk. Maar wat was toch moeders bedoeling met die laatste woorden: „je moet er zegge, hoe ik hier geleefd heb Juffrouw Schill merkte den verwon derden blik. En ze scheen de richting, die zijn gedachten namen, ook te ver moeden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1