Kerknieuws. Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. stelling van het eerste kohier der Rijks- inkomstenhelasting moet dan de Raad het percentage van heffing vaststellen. Verder kunnen, al naar gelang de re gisters van aanslagen in de Rijksinkom stenbelasting zijn vastgesteld, de overige gedeelten van het primitief kohier wor den vastgesteld. Zóódoende zullen de aan slagbiljetten reeds vóór 1 Januari van elk jaar, voor een groot "deel uitgereikt zijn. Blijkens het primitief kohier 1916 be droeg het totaal belastbaar inkomen in de gemeente berekend naar het ge middelde over de laatste drie jaren rond f 3.499.000. Op de begrooting is thans geraamd f246000, terwijl het maximum van het. totaal te heffen bedrag thans bedraagt f250000. Volgens bovenstaande cijfers zou het percentage voor 1917/18 bedragen 7.18 pC't., aangenomen n.l., dat Gedeputeerde Staten vasthouden aan hun besluit om de kosten, voortvloeiende uit de distri butie-wet 1916 te doen dekken door de gewone inkomsten en het aangaan eener leening daarvoor niet goedkeuren. Op grond daarvan meenen zij, dat de vermelding van een maximum-percentage van 8 pet, niet te hoog is. Ged. Staten maken bezwaar tegen de herziening der jaarwedden van het on derwijzend personeel van school G, om dat daarmee niet gepaard gaat een ver hooging van de jaarwedde van het 'hoofd, die zij gesteld wilden zien op f 2000 minimum en f2200 maximum. Ook bevelen Ged. Staten aan om de nieuwe regeling 1 Jan. 1917 in werking te laten treden, evenals de verordening voor de andere onderwijzers, en niet op den len van de maand na die, waarin de afkondiging geschied. B. en W. nemen deze wijziging over. Wat daarentegen de verhooging van de jaarwedde van het hoofd der school be treft, deze komt hun hoog genoeg1 voor zelfs werd zij oorspronkelijk door de financieele commissie te hoog geacht en Waarom daarop moet worden terug gekomen, is hun niet duidelijk. Vergelijking met andere onderwijzers komt B. en \V., wat dit punt betreft, voor niet op te gaan, daar deze school G. een aparte positie inneemt, en .geheel af zonderlijk behoort te worden beschouwd, welk standpunt vanaf den beginne zoo wel door den Raad als door B. en W. is ingenomen. Zij stellen dus voor aan dit verzoek van Ged. Staten niet te voldoen. In de jongstgehouden aandeelhou dersvergadering is nog de uitkeering op de oprichtersaandeelen bepaald op f 11. In het reservefonds werd gestort f 5405.28, zoodat dit thans in totaal be draagt, f84.123.99. Als Commissaris werden herkozen de heeren Mr. R, van Veen en C. van den Thoorn. Goes. Nieuwe telefoonaansluitingen Goes: no. 127, F. van Hoeve, paar denhandel; no. 128, Gebr. D. en M. Mol, in landbouwartikelen. Kap el le: no. 14, A. J. van Hee; no. 15, J. van de Vreugde, commissio nair. OVezand: no. 5, Pieter Raas, eier- handel, koopman en commissionair in aardappelen, fruit en groenten; no. 6, J. de Winter, boomk'weekerij, export in aardappelen, fruit en groenten. Met ingang van 1 Mei is onze stad genoot de heer J. Rottier henoemd tot Rijksklerk 3e klasse ten Hypotheekkantore alhier. Kloetinge. Geëindigd door het verbin dend worden der eenige uitdeelingslijst het faillissement van L. Meijers, schoen maker, alhier. Kapelle. Aan de jamfabriek is, blijkens de „G. Ct.", een keuken verbonden, waar het personeel tegen betaling van 'V2,% ct. een middagmaal kan bekomen, be staande uit aardappelen, groenten en vleesch. Schore. De veldartillerist Huijse, gede tacheerd alhier, zou hedenmorgen te paard uitrijden. Het beest, steigerde zoodanig, dat II. eraf geslingerd werd, met het •do uopuo.wpjooq oSijsu.io ftq pq) ''SjoaoS liep en kwetsuren aan een der beenen. Hij bloedde zelfs uit ooren en neus. Na dat een voorloopig verband was gelegd, werd de jongeman naar het hospitaal te Middelburg vervoerd. Ovezand. Aangevoerd op de voorjaars veemarkt: 48 stuks hoornvee. Handel redelijk vlug. De premie voor aankoop van het grootste aantal vee werd toege kend aan L. Leijendorf, firma van Oss te Middelburg. De premie voor aanvoer van het grootste aantal vee is .gegund aan C. Geus te 's Heerenhoek. Mellskerke. Heden herdacht de ge meente-veldwachter P. Roseboom den dag waarop hij voor 25 jaren alhier in dienst getreden is. De jubilaris ontving vele be wijzen van hartelijke belangstelling. Temeuzen. Maandag werd alhier een buitengewone vergadering gehouden van den gemeenteraad, in verband met het vraagstuk der volkshuisvesting. Er is n.l. kans op hel verkrijgen van geschikt bouw terrein, waaromtrent een onteigening noo dig is. Er is met 7 tegen 3 stemmen be sloten de onteigening ten name van de gemeente te bevorderen. Nog werd be sloten den termijn voor ontruiming van twee onbewoonbaar verklaarde woningen met 6 maanden te verlengen. Sas van Gent. Tot leden der alhier nieuw opgerichte Kamer van Koophan del en Fabrieken zijn gekozen de hee ren P. A. Neeteson, V. Verschaffel, G. Stubbé en 'Ch. Pauwels. Voor de 3 oyerige zetels moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren D. van den Berg, F. Kieboom, G. de Meijer, G. Ste vens, M. Verhaak en F. Wauters. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zutphen C. .1. v. Paasseq te Delfzijl. Geref. Kerken. Beroepen te Midwolda ,H Kievits te Oldehove. 'Bedankt „voor Bijsoord door J. 11. Jon ker te Voorburg; voor Stellendam door T. Sap te, Gouda. Er is, in Engeland een nieuw ge zangboek voor de Congregntionalistische gemeenten uitgegeven. Volgens de Chris tian Commonwealth, bestaat het uit 1004 nummers, ïhl. 771 Hvmns, 116 Chants en 117 Anthems. Soes Aan de Chr. Normaalschool zijn bevorderd: Van de le naar de 2e kl. de vrouwel. leerlingen: V. Blok, A. Pot ter, C. de Jonge, L. Smallegange, A. Storm en de mannel. leerlingen: Al. de Borst, B. Elsman, J. v. d. 'Heil en L. Oranje. Van de 2e naar de 3e kl. de vrouwel. leerlingen: H. de Koning, N. v. d. Wart, Al. v. Bruggen en de mannel.: .1. Holle- brandst en G. Ruitenbeek. Van de 3e naar de 4e kl. de, vrouwel. leerl.H. de Jonge, C. Bntijn, C. Barbier, J. Dekker, P. de Waard, M. Pantus en J. Zonnevijlle en de mannel. leerlingenJ. Smit, L. v. d. Boomgaard, S. v. d. Ham, Al. Slotboom (zonder examen.) (Verbeterd bericht.) - Geslaagd te 's Gravenhage voor hot voorloopig diploma 'voor machinist de heer J. C'. Louwerse te Middelburg. Het Salaris-comité voor de Scho len met den Bijbel heeft aan de be sturen van dé 1200 scholen met den Bijbel een adres gezonden, waarin ver zocht wordt, te Onderzoeken ot de noo- dige fondsen voor verhooging van de on der w ijzer s s al a ri s se n gevonden k unpen worden door eigen middelen van het be stuur, door schoolgeldverhooging, ver meerdering van contribution of andere maatregelen, die de inkomsten der school kunnen verbeteren. Bovendien is yen adres gezonden aan den Alinister van Binnenlandsche Zaken, waarin hef co mité vraagt, de subsidiën aan de scho len met den Bijbel zoodanig )te verhoo- gen, dat de salarissen 'verbeterd kunnen worden. - In „School en Leven" deelt R. C. mede, dat, hij het vorige jaar een brief kreeg van een vader, wiens dochter met goed gevolg alle zes klassen van bet gymnasium had doorloopqn, daarna ern stig voor haar acte van onderwijzeres had gewerkt, maar afgewezen werd. Ge vader vond, dat dit tegen de examens pleitte. R. C. schrijft, dat de vader in hoofdzaak .gelijk heeff, dat er meer ge vraagd wordt óf de eandidaat een boekje kent, dan naar ontwikkeling en begrip. De schrijver voegt bier evenwel aan toe, dat de onderwijzers parate kennis moe ten hebben, terwijl het gymnasium we tenschappelijke vooropleiding geeft. Hoofdbestuur Z. L. M. In de gisteren onder voorzitterschap van jhr. J. van Vredenburch gehouden hoofdbestuursvergadering van de Z. L. AI. zijn nog de volgende zaken bespro ken Hooivordering. De voorzitter doet ook verslag van on billijke gevallen op dit terrein. Er is soms ontheffing verleend, terwijl dit geheel en al onnoodig was. Het bestuur .zal tegen deze onbillijk heden opkomen. Dhr. v. Westen herinnert aan het ge zegde- van den beer Buffard, dat niet meer jiooi gevorderd zal worden dan de boeren kunnen missen. Wat de zaaimais betreft, deze is moei lijk te krijgen. Een klacht van den heer v. Westen heeft tot eenig gevolg geleid. Er zullen partijen beschikbaar gesteld worden. De prijs wordt nader bepaald. Dhr. Kielstra zegt, dat petroleum voor de dorschmachines verstrekt is aan alle boeren, die het noodig hadden. Alle ben zine is echter nog niet geleverd. Reze schijnt schaarscher. Of de distributie voor den oogst 1917 zal gelukken is nog niet bekend. Dhr. v. Genderen Stort doet verslag van de bemoeiingen ten behoeve van de benzinevoorziening, welke de volle aap- dacht heeft van de autoriteiten. De heer Collot d'Escury spreekt van het plan betreffende een enquête in deze zaak in te stellen. Loondorsehers worden met landbou wer-s gelijkgesteld. Aangaande de stamboekkeuringen wordt besloten, dat ze samenvallen met de keu ringen van de provinciale regelingsconi- missie. Dhr. Hanken zegt. dat het bezwaar lijk is de keuringen in één maand te houden. De heer Tj. B. E. Kielstra, die op 3 Maart 1916 voor een jaar was be noemd als secretaris-penningmeester, wordt nu met algemeene stemmen (22 tegen 1 blanco) als zoodanig herbenoemd. Dhr. Kielstra dankt voor het, genoten ver trouwen, had gaarne een anderen weg ingeslagen, doch zegt, dat de tijdsom standigheden hem noopten anders te werken. Het Dag. Bestuur stelt voor de tentoon stelling welke dit jaar in de afd. Goes gehouden zou moeten worden in verband met de buitengewone tijdsomstandigheden niet to doen doorgaan. Dit voorstel wordt z. h. s. goedgekeurd. Besloten wordt de algemeene vergade ring op een nader te bepalen datum in de maand Juni te houden te Goes. De rekening over 1916 bedraagt in ontvangst f 23638,94i/2 en in uitgaaf f21820,58. Het goed slot is na verant woording van enkele voordeelige saldo's aan het rijk en na verrekening van een ander bedrag f 1309.16. Dit goed slot is te danken aan het secretariaat, dat beneden de begrooting bleef. De voorzitter wijst er op, dat stijving der kas intusschen eisch blijft. De af- deelingen dienen nog meer leden le wer ven. De secr. zegt, dat er in de laatste weken ruim 200 leden bijgekomen zijn; het aantal is nu over de 3300, dank; zij de actie van den Voorzitter. De. afd. Goes heeft de heeren C. Nieu- wenhuijzen te AVoIfaartsdijk. F. de Roo te 's Heer Abtskerke en D. v. d. Dries te 's Heerenhoek aangewezen tot het na zien van de rekening. De commissie voor keuring van gewas sen te velde stelt een wijziging voor van het reglement voor de keuring van ge wassen. Ze heeft een uitvoerige toelich ting gegeven. Dit gewijzigde reglement wordt Lh.s. goedgekeurd. Vervolgens werd behandeld de bestem ming gelden, ingezameld tot leniging van de ramp, veroorzaakt door den watersnood in 1912. Naar aanleiding van door Jiet Dage lijkse he Bestuur der Z. L. Al. d.d. 17 Januari 1916 en 1 Februari 1916 ont vangen schrijven van het bestuur van het Nederlandsch Landbouwcomité, wer den door de Maatschappij' gelden inge zameld. Totaal is ontvangen na aftrek der onkosten en bijrekening der rente tot 1 Januari 1917 f 11823.36' Het Dagelijksch Bestuur stelt voor, dit bedrag af te dragen aan do Commissie van Beheer van het Watersnoodfonds van het Nederlandsch Landbouwcomité. De onder volledige garantie van 'dit fonds verleende credieten bedragen reeds meer dan f 500.000. De gelden, die na liqui datie van het tonds mochten overblijven, zullen gestort worden in de kas der Al gemeene Vereenigde Commissie, tot leni- ging van rampen door Watersnood' jn Nederland. Dit voorstel wordt z.h.s. en zonder discussie aangenomen. Het jDagelijksch Bestuur stelt voor aan dit bestuur uit de buitengewone ont vangsten een crediel van f500 de ver- leenen, om uit dit bedrag medewerkers aan het Zeeuwsch Landbouwblad eene vergoeding te kunnen toekennen. Daar in dezen abnormalen 'tijd liet secretariaat overstelpt is met werk, heef t de secretaris die tevens redacteur is, niet voldoenden tijd, om de noo lige zorg aan het landbouwblad te besleden. Het Da gelijksch Bestuur stelt zich voor, als dit verzoek wordt toegestaan, enkele perso nen te .verzoeken, tegen vergoeding ar tikelen voor liet landbouwblad te willen schrijven. De voorzitter licht dit voorstel toe. Spr. zou gaarne een rider tintje aan het blad willen geven. De leden van het hoofdbestuur en het dagelijksch bestuur dienen voor deze bezoldigde medewer king niet in aanmerking te komen. Zij1 moeten wat voor de goede zaak over hebben. Dhr. Welleman constateert, dat het blad niet beantwoordt aan de eischen van het iandbouwleven. Juist in dezen j,ijd moe ten We een krant hebben, die spreekt tot de leden niet alleen, maar pok tot de buitenstaanders. Het Z. I,. dient op te komen tegen de verwijten, die 'ons van buiten aangewreven worden. Het moet de publieke opinie winnen voor onze zaak. Jk gepf toe, dat de heer Kielstra dat niet alles alleen kan doen, maar de redactie moet zijn een commissie van vertrouwen, opdat wij weten, welke rich ting we uitgaan. We moeten niet bui tenstaanders aanwijzen. De heer W. Kakebeeke merkt op, dal 't bedoeling is, niet alleen algemeen eco nomische zaken te behandelen. Naast particuliere belangen kunnen door buitenstaanders heel goed algemeen© opvoedende zaken behandeld worden. Uitsluiting van bestuursleden zon zeer zeker niet gewenscht zijn. Dhr. Welleman wijst er op. dat de heer Kielstra de verantwoordelijke redac teur is. Maar hoe zullen we verbaal heb ben op buitenstaande medewerkers? Het is, noodzakelijk, dat we één algemeen Landbouwblad krijgen, opdat we één lijn kunnen trekken tegen alle- en allen, die tegenover ons staan. Dhr. v. Dixhoorn sluit zich in prin cipe aan hij dhr. Welleman. We moe ten ook tegen de aandagen van "buiten: optreden. Spr. beweert, gezien liet luxu- euse leven in de grool' steden, dat dé) nood niet zoo hoog is als wel voorge geven wordt. Bioscopen, theaters, caba rets maken reuzezaken Op dergelijke dingen moet gewezen wor len. Dhr1. Snijder is liet eens met dhr. Wel leman. De leesbaarheid moet toenemen. Alaar dan moet het 'I nieuwste nieuws geven. Daartoe dient het op een anderen dag te ver.chijnen, b.v. Vrijdagavond. Desnoods geven we er wat meer voor uit. Dhr. v. Gen leren Stort zegt, dat de circulaires en berichten steeds - op ver schillende dagen verschijnen. Er schijf uen technische bezwaren in het spel 'te zijn. Dhr. Kielstra 'zegt, dat het Z. L. best op n andoren dag kan verschijnen, doch betwijfelt mei dhr. Stort, of het baten zal. De voorzitter zegt, dat op de jongste vergadering van Veilingsvereenigingen do wqnsch te kennen gegeven is, dat het Z. 1.. ook orgaan worde, van ïlen tuin bouw in Zeeland. Spr. zou een derge lijke samenwerking zeer toejuichen. De tuinbouw mag ook >vel in ons blad behan deld worden. Dhr. A\Kakebeeke zegt, wat de ver antwoordelijkheid van de redactie betreft, dat het hoofdbestuur heel goed verschil lende urgentie kwesties spoedig kan be spreken. Het voorstel om een algemeen land bouwblad op te richten, moet door hel L. C. behandeld worden. Het Z. L. blad dient echter een aanvulling te zijn en te blijven voor onze provincie. Hot dag. bestuur bedoelt slechts een meer uitgebreid vakblad van het Z. L. blad te maken. Spr. betwijfelt den invloed van commissies van redactie. De voorzitter zegt, dal 't de bedoeling is voor een jaar een proef te pemon. Het Bestuursvoorstel (tot het geven van een crediet van f 500, zonder eenige restrictie) wordt daarop z.h.s. aangeno men. tn yerband niét een samenspreking met. de Afd. Axel) hebben vragentij step gecirculeerd. Van de daarin neergelegde grieven zal een resumé worden opge maakt. De heer van Genderen Stort, het woord verkrijgende, constateert, dat de Z. L. Al. - een AJij. is, die krachtig werkt. De tegenwoordige tijd nu moet ons ervaring brengen. De eerste ervaring is, dat de organisatie niet voldoet. In L776 werd de eerste f .and bou wmaatsc hanpij opge richt met Geert R,einders als 'len ëeni- gen landbouwer. Spr. zegt, hoe men in do 18e eeuw over den landbouw dacht en beweert, dat men nog niet veel wijzer is gen orden. In de steden wilde men den boeren voorschrijven, hoe ziji moes ten werken. Spr. waarschuwt tegen den splijtzwam, die als een roode draad door de organisatie 'loopt. Alen heeft zidti in kleine groepjes verdeeld, soms verdeeld in ondergroepjes. Hoe kunnen we die splitsing wegkrijgen? Ook In Zeeland zijn veel te veel afzonderlijke groepjes, n.l. op 1 Dec. 1916, 79 Ver. met 7168 'le- d.eiiy, allen buiten de Z. L. AI. De Z. L. Al. nu dient te trachten de reorgani satie ter hand te nemen. Deze wordt langzamerhand overal geëisicht. Ook in Groningen overweegt men reor ganisatie, opdat ook de klein-landbouwers medezeggenschap krijgen in de groote organisatie.. De .leden van het Dag. be stuur moeten dan natuurlijk steeds voe ling houden met de afdeelingen. Wanneer straks de reorganisatie in do verschillende provincies tot stand geko men is, zal men een -sterke centrale organisatie kunnen krijgen. Wat "liet orgaan betreft, het is goed, dat elke proviitbie een eigen orgaan heeft, en dat daarnaast een algemeen groot or gaan komt, dat zich uitsluitend met de algemeene zaken bemoeit. De Prov. or ganen moeten echter voorzichtig zijn met zaken, die ook andere provincies betref fen. Anders krijgt men verschillende wen- schen, welke de regeering in de war stu ren. Men dient dus voeling met elkan der te houden. Alzoo is voor de Z. L. M. een groot- sche taak weggelegd. De voorzitter dankt den spr. voor het gesprokene, doch wijst op enkele bezwa ren. De leden van do dorpsvereetiigingen be talen slechts weinig contributie en wor den niet spoedig leden van de Z. L. AI. Niettemin moeten we trachten de dorps- ■vereenigmgen te bereiken. De afd. zouden die zaak kunnen overwegen en een com missie tot voorbereiding - aanwijzen. Be langhebbenden van beide jijden zouden kunnen samenspreken, pin tot het ge- wenschte doel te komen. Dhr. Welleman zegt, dat hij hetzelfde reeds in 1907 heeft voorgesteld. De com missie tol voorbereiding heeft wel degelijk veel gedaan. De statuten en reglement zijn nagenoeg geheel ontworpen en rijp om besproken te worden. Hierin zijn de ideeën van dhr. v. Genderen Stort be lichaamd. Dhr. Kielstra zegt, dat dhr. Welleman de zaak zou regelen. Deze beweert op dhr.' Kielstra te wachten. Dhr. Bloemsma geeft in overweging de organisatie pp tuinbouwgebied ten voor beeld te nemen. Hierbij worden- ook geen tegenstrijdige adviezen gegeven, De voorzitter stelt voor in de afd. het denkbeeld te doen bespreken, en con tact .te zoeken met de derpsvereenigin- gen. Spr. mist in de bedoelde ontwerp re geling de quintessence, n.l. de contributie- regeling. Dhr. Zwagerman juicht het gesprokene van dhr. v. G. S. toe, doch had gaarne duidelijker gehoord hoe de organisatie van onderaf moet ter hand genomen worden. Al.i. moet de coöp. aan- en verkoop ver bonden worden aan de Z. L. AI. Dan alleen zal het gaan. Spr. gelooft, dat de menschen nog niet algemeen warm ge maakt kunnen worden voor zuiver econo mische belangen. De basis van het ont werp statuten heeft sprekers vertrouwen niet. Dhr. v. Oeveren uit Nieuwerkerk zegt, dat de dorpsvereenigingen soms wel hoo- ger contributie eischen dan de Z. L. AL, n.l. percentsgewijze. Dan voelt men niet wat men betaalt. Alen vindt de contri butie van de Z. f,. Af. intusschen veel te hoog. Dhr. v. Westen wil het gesprokene door dhr. an G. St. onder de aandacht' van alle dorpsvereenigingen brengen. De afd. voorzitters bereiken ze z.i. niet. Op een volgende lioofdbesfuursverga- dering zal deze zaak, nadat ze grondig bestudeerd is, weer aan de orde komen. Dhr. F. Kakebeeke wijst er met klem op, dat het contracteeren van wijnpeeën en andere tuinbouwgewassen niet geoor loofd is. De G.-C'. erkent de contracten niet en straft de schuldigen met uitslui ting van de Veilingen. Spr. vraagt de medewerking der .Z L. AL in deze. Verder worden nog besproken de hou ding der schoolopzieners ten aanzien van •bezwaren tegen den zomertijd en de hou ding van sommige burgemeesters ten aan zien van de uitreiking van toeslagkaar- ten voor brood. Alen zou den minister desnoods rechtstreeks nog eens te ken nen geven, dat de veldarbeiders onder voed worden, als ze niet meer dan 3 ons brood per dag krijgen. De voorzitter gaf den hamer over aan den heer W. Kakebeeke, die daarop de vergadering sloot. Z e e u w s.c h e Coöperatieve K u n s trn e s t f a b riek. Sinds de statutenwijziging van 29 De cember 1916 is liet aantal aandeelen nog belangrijk toegenomen en thans gestegen tot ruim 28400. tn de verschillende dis tricten zijn de volgende afgevaardigden aangewezen: 1. Schouwen-DuivelandA. C. de Oude, te Noordwelle; A. N. van Langeraad te Öuwerkerk; Jb. Klotnpe te SchuddebeiirsF. D. van Vesaem te Brui- nisse; J. H. Boot te Haamstede. 2. Tho- len en St. PhilipslandC. II. A. Stout- jesdijk en D. W. Klompe te Tholen. 3. Zuid-Beveland: P. Lindenb'ergh te AVe- mcldinge; D. van den Dries te 's-IIee- renhoek; A. P. Woutersen te Krabbendijke; H. van Iwaarden le Heinkenszand en K. van der Slikke te Woiphaartsdijk. 4. Noord-Bevalnd: P. de Bruyne Ie Kats. 5. Walcheren: J. H. Geschiere te Grijps- kerke. 6. W.-Zeeuwsch-Vlaanderen11. Sturm te Biervliet en J. D. de Hullu te Nieuwvliet. 7. Land van Axel: Jan de Putter Jz. te Axel en AI. de Putter te Terneuzen. 8. Land van Hulst: P. S. van Jole te Hontenisse en C. F. de Dec- kere te Clinge. 9. Noord-Brabant -bewes ten Dintel: P. M. Sneep le Dinteloord; Luyke en H. Timtoers te Steenbergen en A. Eist te Wouw. 10. klem beoosten Dintel: A. Pont te Fijnaart. 11. Noord - Holland: R. Visser te Berkhout, W. Steen te Wijde nes en K. Kant te Zijpe. Deze 28 afgevaardigden, overeenkomen de met 1 per 1000 aandeelen, vormen nu de algemeene vergadering der Z. C. K. Ze kwamen op 16 April j.l. hijeen om een nieuw bestuur te kiezen. Voor af werd liet aantal, dat ministens 7 moet bedragen, op dat getal bepaald. Gekozen werden de heeren P. Lindenbergli, A. C. de- Oude, Jan de Putter, R. Visser, C. II. A. Stoutjesdijk, D. van den Dries en A. Punt. Op deze vergadering werd tevens in overweging genomen een nieu we statutenwijziging, noodzakelijk geble ken wegens een vonnis van den Amster- damsehen kantonrechter, omdat een coöpe ratieve vereeniging in haar statuten niet opgenomen had een bepaling, aangevende tot welk bedrag de leden boven hun aan deelen aansprakelijk zijn. Hoewel de af gevaardigden gerechtigd waren tot wij ziging over te gaan, werd toch beslo ten een en ander eerst nog aan de ver schillende groepen toe te zenden ter be spreking. Op 26 April werd een vergadering ge houden van de 2 znstervereenigingen te Utrecht, ten einde le komen tot vorming van een nieuwe coöperatie, de „Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfa- briek", die voor gemeenschappelijke re kening een fabriek zal stichten en.exploi- teeren. Van de Z. C. \K. waren 24 en van de N. N. C. K. 13 afgevaardigden! aanwezig. Statuten werden vastgesteld en verder ook een bestuur van 7 leden be noemd. Gekozen w.erden de navolgende heeren: P. Lindenbergh, A. C. de Oiule, R. Visser en P. S. van Jole van de Z. C. K. en D. Kloppenburg, II. D. Ham ming en AV. C. Postma van de N. N. C. K. Omtrent bouw, enz. werd nog geen besluit genomen. Ongelukken. In het Nieuwe Ka naal te Leeuwarden is verdronken gevon den het 18-jarig dienstmeisje H„ dat reeds eenige weken werd vermist. Te Schiermonnikoog is een lijk aangespoeld. Een sleutel met koperen plaatje Werd op hem bevonden; er stond op Kap. Kaart. Aan het station te Apeldoorn Js een 53-jarige lampenist door den naar Die ren vertrekkenden trein overreden, zoo dat het hoofd bijna geheel van den romp werd gescheiden. Gisteravond is de Duitsche deserteur Gustaaf Ilanke, 24 jaar, door P. AL, metselaar te Tilburg, in een woordenwisseling door messteken ge dood. Ook is een zekere 1. door AI. ern stig in de borst verwond. Het par ket is naar Beesd vertrokken, teneinde een onderzoek in te stellen naai- een kin dermoord aldaar gepleegd. Het lijkje van het pasgeboren kindje is ter gerechtelijke schouwing naar Tiel overgebracht. Zaterdagnacht is bij Sittard door rijks ambtenaren een Duitsche vrouw aange schoten. Zwaar gewond in de borst werd zij' naar het hospitaal te Sittard vcr voerd. Zij kwam uit Dusseklorp en is moeder van vier kinderen. - Toen Zon dag een goederenboot te liet aankwam, miste de kapitein een zijner zeven kin deren. Een 3-jarig jongetje schijnt on gemerkt te water te zijn geraakt en ver dronken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2