g: No 17» Woensdag 35 April 1917 TEViSCH. Boe John Sell zijn vriend vond. 31e Jaargang srijving ZEN 9 OP, ars9 cheS. msion. bode» feuilleton. De Groote Oorlog. u w d e idsknecht,. Staten-Sfcneraal. li, door de serenhoek. JGEN jwde 0 en Erven Te zamen de, lieer A. 1 merman te uden inge- 917 ten kan- REELING te inlichtingen Hooi te ia kwaliteit schikt voor af te Borsele, an deze week te Goes ge- slaar, Goes. Telef-on III. VISSER, en Woon- en voor Groente er Z, bureau geëmailleerde littinga. 3e kalf, reke- OOD, Noord- if 30 April a.s. Vliddelburg een aan het adres 'lAAN te Goes. ft bekwaam Kleingoed- dig kunnende \er 10 bureau vraagd nette lor den ver- zegels, doet >ede verdiens- Bossestr. 44i, uerknechf JEKKER Wz., ke. Biggekerke. IBEKGEN te 171 a, vraagt 1 Mei ;egenwooidige ITZ—Tak van terder voort lf, Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTO.R ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P- D H UIJ L. BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. Brazilië. II. (Slot.) Na het vertrek van Joan Maurits uit Brazilië kwam de bevolking, op aansto king der Engelschen, die toen reeds hun naijver jegens onze republiek ter oor- zako van hare uitgebreide betrekkingen, bot vierden, in opstand. Hierbij kwam nog het bekrompen en al te zuinig be heer der West-Indische Compagnie. En zoo kwam Brazilië weder onder de heerschappij van het inmiddels, onder het Huis van Braganza, weer onafhankelijk geworden Portugal, 1654. De regeering van Portugal bevorderde de landverhuizing naar deze hare volk planting, welke gedurende een reeks van jaren vanuit Lissabon bestuurd werd, als uitmakende één koninkrijk met het moe derland. Dit duurde tot 1808, in welk jaar ko ning Johan VI, die sedert 1792 regeer de, door Napoleon verdreven, den zetel van zijn bestuur naar Brazilië's hoofd plaats Rio de Janeiro verplaatste. Hij verleende daarbij vrije scheepvaart op alle havens van Brazilië. Op het Congres te Weenen, in 1815, werd bepaald dat Brazilië met Portugal één rijk zou zijn. Johan VI keerde in 1821, op verzoek der Portugeezen naar Lissabon terug en liet zijn zoon Don Pedro als regent achter, die echter al spoedig door de Brazilianen tot keizer uitgeroepen werd, nadat Brazilië zich van Portugal had losgescheurd, en zich als een onafhankelijk rijk had ingericht. Nu stierf Koning Joan VI in 1826, en werd door dezen zelfden Pedro opgevolgd. Doch dit was den Brazilianen niet aan genaam, zij vreesden een hereeniging met het moederland, en dwongen hem af stand to doen van den troon van Portu gal ten behoeve zijner zevenjarige doch ter Maria da Gloria, onder voogdij van haar oom Don Miguel. Deze Donna Maria werd echter niet overal erkend, hetwelk haar voogd noopte zich met de wapenen tegen haar te stel len. Dit nu bracht op zijn beurt Pedro weer tot het besluit de aanspraken zij ner dochter met geweld van wapenen te steunen. De Brazilianen z'agen door dezen maat regel hun staatsschuld belangrijk toe nemen, en gaven hiervan terecht de schuld aan hun Keizer, dien zij dwon gen afstand van den troon te doen ten behoeve van zijn negenjarigen zoon Pe dro, en naar Portugal terug te keeren. Deze zoon aanvaardde, 1831, de regee ring, onder voogdij. In 1840 beklom hij zelfstandig den troon onder den naam Pedro II. Gedurende zijn langdurige re geering, tot 1889, had hij met zeer vele moeilijkheden te kampen. Nog vóór zijn troonsbestijging, in 1834, had het Congres besloten om, in na volging van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, uit afgevaardigden der verschillende provinciën een Wetgevend Lichaam te vormen, hetwelk, de naam zegt het aireede, mede zeggenschap zou hebben over het landsbestuur, een maat regel, noodzakelijk gebleken om een I le Meid voor of met AuaUS- waschgeld en Let 1 Mei a. s. nodiod Waarde. door M. v. d. Staal. 3) Vast vele Rotterdammers hadden in deze steeg nooit een voet ge/.et. En dat niet alleen, omdat het er zoo ongezellig was, maar vooral ook, om da, °ze de bewoners liefst ver on weken. Maunen, die zich lo se-werklieden noemden, doch inderdaad nooit werkten; vouw- en ka p- „kunstenaars," die langs de huizen met papieren rozen en molen jes leurden; vrouwen, die op kofflezo.ders werkten of steenen sjouwden; kortomi, alléén men- schen, die in Rotterdam 't minst in aan zien waren, vonden hier hun verblijf. De eigenaars der verwaarsloosde hui zen wisten wel, wat ze deden, als ze niet tot afbraak hunner panden_ beslo ten. Want die woningen brachten heel wa-t op. Eén, soms wel twee gulden moest er voor één kamertje, waarin wootl^e> werkte en sliep, per week v orden betaald. En toch was 't aantal gegadigden voor deze armelijke wonink jes steeds zeer groot, omdat zij hoe VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.50 Losse nummers -0.06 Prjjs der AdvertentiSn. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 16 cfc 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 6 cent scheuring te voorkomen, welke gevreesd werd. Toch kon deze maatregel het kwaad slechts ten deele keeren. Dat ondervond Keizer Pedro II al da delijk na zjjne zelfstandige troonsbestijl- ging. Al dadelijk baarden de slavenop standen hem zorg. Herhaaldelijk moest hij opstanden in verschillende provin ciën te keer gaan. Nog erger maakten het de zuidelijke provinciën die zich wilden vereenigen met de republieken welke aan de Rio de la Plata waren ontstaan. Het ergst van alle evenwel maakten het de republikeinen, die over zijn gansche Rijk verspreid waren, en het toelegden op de afschaffing van het Keizerschap. Zij wilden Brazilië op de wijs der Re publiek der Vereenigde Staten van Noord- Amerika ingericht hebben. Brazilië moest en zou een republiek worden. Vraagt gij hoe het dan toch komt dat de Keizer het toch nog vijftig jaar kon uithouden, eer het hun gelukte hem van den troon te stooten, dan herinneren wij u dat hij algemeen geacht en bemind was. De opstand die eindelijk, 15 November 1889, uitbrak, was nog maar een sol- datenoproer, een pronunciamiento, waaraan het volk geen deel nam. Lei der van deze beweging was de maai*- schalk Da Fonseca. Deze beweging ging echter uitsluitend tegen de ministers, en was er verre van daan een verandering van regeeringsvorm te bedoelen. Zij bedoelde slechts de on tevredenheid van land- en zeemacht tegen het ministerie te vertolken. De aanstich ters namen de ministers gevangen, en meenden dan ook dat het hiermede ge daan was. Maar nu brak de republikeinsche bewe ging los. De aanvoerder van deze goed georganiseerde partij de hoogleeraar aan de .militair» school, Benjamin Constant Botelho de Magelhaës, haastte zich van de gebleken ontevredenheid van leger en vloot gebruik te maken, en maakte zich van de beweging meester. Zoo werd de republiek uitgeroepen. Zou Da Fonseca het heftin handen houden, dan moest hij de beweging wel tot de zijne maken; en zoo moest hij1, wat oorspronkelijk zijn doel niet was, medewerken om den Keizer te ontslaan. De 64-jarige vorst haastte zich aan boord van een oorlogsschip, dat gereed lag naar Europa te stoomen; hem werd onder ve lerlei betuigingen van eerbied en achting, ook door de republikeinen zeiven, ook door Da Fonseca, en door de mannen van land- en zeemacht, uitgeleide gedaan. Deze revolutie was zonder ook maar één droppel bloed te vergieten tot stand ge komen. Een voorloopig bewind kwam tot stand, met Deodora da Fonseca tot president, Constant als minister van oor log, van der Kolk, een Noord-Amerikaan, blijkbaar van Nederlandsche afkomst, als minister van marine, en Ruy Barbosa als minister van financiën. Het hoofdstreven was, een republikein sche inrichting gelijk aan die van de Vereenigde Staten, met zelfregeering (auto nomie) voor iederen staat, en zoo Brazi lië tot een Bondsstaat te maken. De toeleg slaagde, een ontwerp-Grond- siecht en hoe ongezond het hier ook was te armi waren, om een meer prijzig onderdak te bekostigen In deze omgeving, waar een gezond mensch reeds ziek moest worden, woon de en werkte juffrouw Schiil. En ze werkte er ook dezen 'Zaterdag avond. De arbeid viel haar zwaar. Meer dan -eens ontgleed het naaiwerk aan haar smalle, dunne vingers, alsof die zelfs dézen lichten last niet konden hou den. En heller rood werd de blos op haar wangen en nóg meer glinsterde het rn haar oogenen soms, na een hoest- aanval, bleven er dunne roode schilfer tjes op haar zakdoek achter Maar ze werkte door; ze moést, omdat ze mor gen ook te eten moest hebben voor Bob en voor zichzelf Moeder en Zoon. Op het portaal voor de deur bleef Johanu staan. Hij wreef krachtig met beide handen over zijn gezicht, opdat moeder nier zierv zou, dat hij geschreid had. Zoo lang mogelijk zou hij de Jobstijding voor zich willen houden. Hij luisterde aan de deur. Nee, hij hoorde niets. Maar naaien kón je ook niet hooren en vooral moeder kon dat wet werd aangenomen, het voorloopig be wind gehandhaafd en de republiek Bra zilië uitgeroepen. Van de bevolking is een zesde Portu geezen, een derde negers, de rest bestaat uit landverhuizers, kleurlingen en oor spronkelijke bewoners. De voorlaatste president Hermes da Fonseca, zoon van bovengenoemden eer sten president, regeerde van 1910 tot 1914, en werd in laatstgenoemd, jaar opgevolgd door den tegenwoordigen titularis Wen- ceslas Braz Gomez Pereira. Brazilië heeft zich zoo zeiden wij mede tegen Duitschland verklaard. Niet omdat de vijandschap tegen dat rijk zoo groot is. Maar omdat Amerika de geld schieter van Brazilië is, gelijk Engeland de beschermer van Portugal. En voor geld doet men al eens wat. De oorlogsmacht van Brazilië is ove rigens le gering om Duitschland schrik in te boezemen: 18.624 soldaten, 20 dui zend gendarmes; en 12000 man vlootvolk! Tweede Kamer. Dividendjes aangesproken. Vele, dm h blij baar niet onover komelijke bezwaien. Treub's redeneering niet ovtrtu'gend. Gisteren zijn tal van bezwaren ont wikkeld legen de dividend- en tantième belasting. Vooral de heer Lohman, de afgevaar digde voor Goes had gewichtige princi- piëele bezwaren. En we onderschrijven gaarne zijn klach ten. Immers, hoe staat de zaak? De minister zegt, geen dubbele belas ting van de vennootschappen te willen en daarom de vennootschappen uit de inkomstenbelasting te lichten. Hij be doelt met deze belasting een zuivere za kelijke belasting. Maar een naamlooze ven nootschap is niet anders dan een juri dische instructie, de verhouding tusschen eenige personen die kapitaal fourneeren voor een onderneming. Belast de wet nu de vennootschap dan belast zij dezelfde personen dubbel. De vennootschap zegt de minister is de bron van de opbrengst en men moet bij de bron belasten. Goed mits men dan het water vrij laat. Maar het water is de bron zelf. De geheele indeeling in persoonlijke en zakelijke belastingen, waarmede de minis ter ons thans overstroomt, moet dan ook verworpen worden. Grondbelasting is bil lijk, omdat de grond een monopolie geeft aan den bezitter, om zekere voordeelen te genieten. Maar daaruit volgt niet, dat ook allerlei beleggingen moeten worden getroffen. Men kan niet tegelijk het zaad en de vruchten belasten, waarin dat zaad wordt omgezet. Door deze methode gaan wij op belastinggebied niet vooruit, maar achteruit. Alleen uit utiliteitsredenen zal de heer Lohman het ontwerp aanvaarden. Ter Spill keurde een zakelijke belasting als een dubbele belasting af, tenzij dan over de geheele linie alle soorten van inkomsten voor zoo'n dubbele belasting in aanmerking kwamen. Voor een deel was hij verzoend met het ontwerp, wijl het deel uitmaakt van een complex zakelijke belastingen. Zijn rede was dus evenmin als die van Lohman een oppositie-rede. o, zoo zachtjes. Als 'tnu maar geen berg meer was, die nog if moest. Want moeder zou even hard als hij verlangen om te gaan slapen. Johann opende de deur op een kier en stak zijn hoofd naar binnen. Diir, och arme! Moeder was in slaap geval len. Het hoofd was tenminste voorover gezakt en de oogen waren gesloten. Wat een massa naaiwerk lag er vóór haar. 'tWas duidelijk te zien, dat ze midden in haar arbeid was blijven steken. „Vooral stil binne kome, om moeder niet wakker te schrikke!" overlegde Johann. Maar hij dacht er niet aan, dat even oud alis het huis ook de kamerdeur was en dat die hoe zacht hij ze ook open drrwen wilde, met een knarpen en piepen op haar hengsels zich tegen deze poging zou verzetten. En wat Johann had willen voorkomen, gebeurde. Moeder werd bij zijn binnen komen de schuld van die deur! wakker. Met een langzame, moeë beweging wilde juffrouw Schid opstaan. „Blijf maar zitte, moedertje," voor kwam Johanu „U is zeker heel moe? Kan 'k nog wat voor u doen Zeg me Treub bestreed de afwijkende opvattin gen met het betoog, dat de rechtsgrond moest gezocht worden in de collectiviteit der kleinere geldsommen, bron van nieuwe economische kracht en nieuw voordeel. Eigenlijk moest hij1 de „netto opbrengst" belasten. Doch technische bezwaren ver zetten zich daartegen. Immers dan zou de wet de netto opbrengst moeten aan duiden en grenzen bepalen voor begrippen als „afschrijving" en „reserves". Voeg daarbij nog, dat soliede vennootschappen stille of geheime reserves vormen, eu ge ziet de technische onmogelijkheid om de netto-opbi engst te treffen. Het andere be zwaar, dat de gewone firma en derzelver employé's vrij uitgaan, terwijl naamlooze vennootschappen, commanditaire vennoot schappen op aandeelen, coöperatieve en andeie vereenigingen wel onder de wet zullen val'eti dat bezwaar bestreed de Minister door de opmerking, dat de tech nische moeilijkheden het onmogelijk ma ken de gewone firma onder deze wet te brengen. Men heeft zich door deze redeneering blijkbaar laten „overtuigen". Zeer overtuigend is ze o.i. anders nietl B»k''Opt overzicht van dun toestand. De Engelschen hebben ten Zuiden van den weg BapaumeKamerrijk terrein ge wonnen op een uitgestrekt front. Ten O. van Epehy bereikten zij het kanaal van St. Quentin. En verder Noordwaarts hebben zij de dorpen VillersPloulch en Beaucamp ge nomen. Het Haig-bericht maakt echter ook weer melding van herhaalde tegenaan vallen. Terecht wordt van de actie op het Wes terfront gezegd, dat het een „wissel offensief" is. Beurtelings richten de Franschen en Engelschen een krachtigen offensieven stoot tegen de Duitsche stellingen. Terwijl bij1 de eene partij! de noodza kelijke stilstand is ingetreden, die voor een voorbereiding van een nieuw roffel- vuur met al de overmacht aan artillerie, vereischt wordt, treedt bij de andere par tij de infanterie in actie om een zoo effectief-mogelijken druk op den vijand uit te oefenen. Zoo trachten de Franschen en Engel schen door hun afwisselende actie het initiatief geheel aan zich te houden en daarvan straks de vrachten te plukken. De gebeurtenissen van de laatste da gen doen het vermoeden rijzen, dat zich op het Westerfront weer 'n langdurige strijd ontwikkelt,' die zich thans nog in een aanvangsstadium bevindt, tenzij na tuurlijk de Duitsche tegenstand spoedig gebroken wordt, of van den anderen kant de geallieerden hun doorbraakpogingen als onuitvoerbaar opgeven. Deze beide mogelijkheden zijn echter onwaarschijnlijk. Het Duitsche legerbestuur heeft klaar blijkelijk tot dusver de legeronderdeelen, die door de frontverkortingen in het Oos ten en in het Westen beschikbaar ge komen zijn, slechts voor een klein ge deelte aan den strijd laten deelnemen Voorloopig werd slechts van de in hei Westen steeds gereed staande reserves gebruik gemaakt. Op een spoedige over winning van den Duitschen tegenstand behoeft dus niet te worden gerekend. De Geallieerden hebben bij dit nieuwe offensief weder dezelfde taktiek gevolgd, die reeds bij de veldslagen in het na- maar? ik hen nu thuis en u behoeft nu niet meer te werke." De vrouw glimlachte, 't Deed haar goed, dat haar jongen zóó voor haar opkwam. „Ben je d,an zelf niet moe, Bob?" Dót was de naam, dien ze s eeds aan hem was blijven geven. „Bobbienoemde ze liefkoozeni het kraaiende spartelende ventje in de wieg en '„Bobbie" bleef hij voor haar. „0, heelemaal niet!" verzekerde Johann. Of ja," gaf hij toe, be denkend, dat moeder dit toch niet ge- looven zou, - „wél 'n klein beelje. Maar 'k kan toch nog heusch wel wat voor a doen." „Och nee,' antwoordde ze, bijna wrevelig rru. Want ze had onder zijn spreken het kamertje rondgezien, waar 'ter zoo armoedig uitzag: slechts twee stoelen waren er, één voor haar en een voor Bob; de oude tafel, die zuchtend boog onder den last van 't naaiwerk, dat er op lag; een reclameplaatje aan den muur; een oud, gebarsten en verweerd spiegeltje tegen den schoorsteen; 't hoogst noodzakelijke elengerei op den gootsteerf in den hoek dat was alles, wat ze zag. Neen, te werken, op te ruimen viel er niets. jaar van 1915, zoomede bij den slag aan de Somme in practijk werd getrracht. Aan hunne vechtmethode zijn echter eenige nadeelen verbonden, die een snel len opmarsch verhinderen. De voornaam ste fout daarbij is wel, dat de aanvallers door hun eigen voorbereidend artillerie vuur, bij het voorwaarts rakken, steeds een totaal verwoeste zóne moeten door trekken. Een levendige vliegeractie vraagt ten slotte op het Westerfront de aandacht Ritmeester baron von Richthofen schoot zijn 47ste vliegtuig naar beneden; lui tenant Wolff zijn 19de en 20ste. Het on der Von Richthofen staande Lotlielje heeft daarmede zijn honderdste vliegtuig bui ten gevecht gesteld. Een broer van Von R. bleef voor de 10de maal overwinnaar. De op'Olger van Von Binsing Op de lijst van candidaten voor den post van gouverneur-generaal in Be'glë komt als een der meest aanbevolonen voor generaal-overste Freiherr Ludwig von Falkenhausen. Freiherr von 'Falkenhausen werd in 1844 in Guben geboren en begon, nadat hij zijn opleiding in het cadettenkorps genoten had,'zijn eigen'rjke militaire loop baan in 1860 in het le garde regiment. Van 1894—1896 was hij opporkwartier- meester bij den groolen generalen staf, daarna commandant van £e 2e garde- divisie en van Maart 1899 tot Maar,. 1902 commandant van het 13e Würten> bergsche legerkorps. Tijdens den oorlog voerde hij langen tijd bevel over de naar hem genoemde legergroep, waaraan de be;cherming 'der grens van het Rijksland was toevertrouwd. Da crisis in Spanje. Uit Genève verneemt het Berl. Tagebl."Op een vraag van den cor respondent te Madrid van de „Petit Pa- risien", of de buitenlandsche politiek van Spanje in groote lijnen ongewijzigd zal blijven, heeft Garcia Prieto geantwoord: Niemand zal mij kunnen verwijten, Hat ik het verleden zal loochenen. Ik heb het Fransch-Spaansch Marokkover- drag van 1912 mede onderteekend en zal alle verplichtingen, die Spanje heeft op zich genomen, ten opzichte van bui tenlandsche aangelegenheden, nakomen. Prieto voegde hieraan toeOns pro gramma van strenge neutraliteit verhin dert niet, dat wij ten sterkste zullen op komen, waar de eer en de levensbelan gen van Spanje bedreigd worden. Ik moest, hoe onaangenaam mij dit ook was, mij van twee mijner beste vrien den, die in het vorige kabinet zitting hadden, scheiden, omdat men hun, wel iswaar, ongerechtvaardigd, het verwijt deed, dat zij partij trokken voor de mid- del-Europeesche mogendheden. Korte Oorlogsberichten. In Engeland waren de prijzen van levensmiddelen op 31 Maart 94 pet. duur der dan in Juli 1914. In den loop van Maart is de prijs van margarine met ,9 pet. gestegen, van brood met 7 pet., van kaas met 5 pet., van vleesch met 24 pot., van spek met 3 pet., van visch met 5 pet. De Engelsche regeering heeft in het buitenland een groote hoeveelheid gezou ten haring gekocht om te beletten, dat ze naar Duitschland zouden gaan. Weldra zal de visch nu in Engeland op de markt worden gebracht. Er zijn ruim een mil- lioen vaten, van ten minste 800 harin gen elk. Deze zullen voor ten hoogste 2 stuiver het stuk worden verkocht. „Moet 'kdan nog wat naaiwerk weg- brenge?" hield Johann aan. ,,'k Ben niet k aar gekome. Jammer ge noeg. 'k Heb 't nog zoo geprobeerd. Want 't was noodig, zie je, omdat Een hevige hoestaanval, d e haar zwak ke lichaam schokken deed, belette haar, door te spreken. Johann zag, dat z© pijn moest lijden, z'n arme moeder.je, want haar gezicht vertrok en de oogen vuiden zich met tranen. Ze drukte haar zakdoek tegen den mond: een vrachtelooze poging, om de hoest tegen te gaanToen de aan val voorbij was en moeder, hijgend en uitgeput achterover leunend, den zak doek voor den mond wegnam, zag deze op enkele plaatsen rood rood van bloed. De jongen schrok hevig. „Bloed, moeder, bleed I" riep hjj uit. Met een matten g.imlach trachtte ze hem gerust te s ellen i ,,'tls niets, Bob. 'tls niets. Dit had 'k zeker te veel," zei zie daarop, door deze scherts zijn ongerustheid wil lende wegnemen. „Zie maar," ging ze voort, zich oprichtend, 'k ben al weer heelemaal flink." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1