Maandag 23 April 1917 31e Jaargang ta Mai SÉII zjjn vriend vond. No. 170 De Groote Oorlog» Binnenland FEUILLETON. Ve Zeeuw voorpostenvaartuig werd vernietigd. Toen bij den terugtocht geen vijand gezien werd, keerden gedeelten der Duit sch© strijdkrachten, onder leiding van kor vetten-kapitein Gautier om en zeiten nog maals koers naar den uitgang van het kanaal. Hierbij stietten zij ten Oosten van Dover op een groot aantal Engel- sche torpedojagers en voorhoede-sche pen. Er hadden scherpe gevechten op korten afstand plaats. Een voorhoede schip der geallieerden werd door een torpedoschot tot zinken gebracht. Ver scheidene andere werden door artillerie treffers zwaar beschadigd. Waarschijn lijk is er van deze laatsten ook een ge zonken. Van de Duitsche torpedobootèn zijn de G 85 en de G 42 uit deze gevechten niet teruggekeerd en moeten als verlo ren worden beschouwd. Alle overige schepen zijn zonder schade of verliezen weder binnengeloopen. Over de aangerichte schade zijn Lon den en Berlijn het natuurlijk oneens. Turkije heeft, als goed bondgenoot van Duitschland, de diplomatieke betrekkin gen met Amerika -verbroken. De gezant der Ver. Staten Elkus, zal, daar hij aan typhus, lijdt, nog eenigen tijd te Konstantinopel moeten blijven. De Argentijnsche regeering heeft een krachtige nota aan Duitschland gericht, waarin algeheele voldoening gevraagd wordt voor het tot zinken brengen van de „Monte Protegido". Zij heeft den Ar- gentijnschen. gezant te Berlijn opgedra gen onmiddellijk de diplomatieke betrek kingen te verbreken, indien Duitschland poogt de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven.. Dit dreigend conflict kan den toestand echter niet veel chaotischer maken. Korte Oorlogsberichten. Naar aanleiding van de overwin nend afgeslagen aanvallen aan de Aisne en Champagne, zond keizer Wilhelm een telegram aan den kroonprins. Het was gisteren de duizendste dag van den oorlog. Ter aanvulling ven het voedsel wordt in Duitschland gebruik gemaakt van ge droogde knolrapen. Te Rome had in tegenwoordigheid van den koning, de ministers, de par lementsleden en 40.500 leerlingen der scholen te Rome een eenvoudige plech tigheid plaats, n.l. de opening van den „archeologischen wandelweg", een prach tig park, door Guido Baccelli ontworpen en na 30 jaar werken tijdens den oorlog voltooid. De „Matin" bericht volgens Havas, da,t de ministers der gealliëer.len tot volle overeenstemming kwamen over de verschillende hangende kwesties waarbij zij o.a, het jongste vredesaanbod van den vijand naar waarde schatten, dat, uit Weenen afkomstig zich. verbergt achter de skandinavische neutralisten. Verder bleek, dat er geen enkele kwestie was, welke tot toekomstige onderlinge moei lijkheden zou kunnen leiden. Met 1 Juli zal de melk te Londen zeven stuiver de quart (ruim 1.1 L.) kosten. Ze kost er nu zes stuiver en zal van 1 Mei af 61/2 stuiver kosten. In Duitschland besteedt men nu voor oude kurken de volgende prijzen: voor gebruikte lange kurken 50 mk. de 1000, voor korte kurken 35 mk. de 1000. De Lokal Anzeiger berekent, dat be halve den kleinen Engelschen kruiser, ver moedelijk van de Foxglovesoort, die be westen Aleandrië door torpedoes zwaar beschadigd werd, zes andere Engelsche duikbootjagers van dat type door Duit sche torpedo's zijn getroffen. Te Nieuweschans aangekomen rei zigers deelen mede, dat Vrijdag in de haven van Wilhelmshaven een ernstige ontploffing heeft plaats gehad, die uren in de nomtrek vernielingen heeft aange richt. Er zijn te Maagdenburg onlusten uitgebroken. Mannen en vrouwen hielden demonstraties, waarbij een gevecht met de politie ontstond. Verscheidene perso nen werden gewond. Met goedvinden van de Oostenrijk- sche Regeering hebben de Russische krijgsgevangenen uit de Ukraine, die te Freidstadt zijn geïnterneerd, een adres ge richt aan de nieuwe Regeering van hun land, waarin aangedrongen wordt op te ruggave van het land aan de bevolking en op vrede. Op welke wijze het stuk aan zijn adres is bezorgd, verhaalt de historie niet. Maar indien het mogelijk ware, zou vermoedelijk elk gevangenen kamp een vredesadres aan de Regeering van eigen land doen toekomen. Levensmiddelen uit Amerika. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede: Naar aanleiding van bij het Congres ingediende voorstellen ter beperking van den uitvoer uit de Vereenigde Staten, speciaal van voedingsmiddelen en meta ten, is aan den gezant te Washington opgedragen zich van de voornemens der Begeering aldaar te overtuigen. De ge zant heeft ter zake een onderhoud gehad met den President der Ver. Staten en hem den toestand hier te lande uiteen gezet, alsmede de gevolgen, welke een eventueel uitvoerverbod speciaal van voe dingsmiddelen en metalen naar Nederland voor ons zou hebben. De heer Wilson heeft er op gewezen, dat de ingediende voorstellen een uitvoer verbod niet voorschreven, maar hem slechts de bevoegdheid gaven het zoo noodig -af te kondigen. De President voegde daaraan toe, dat hij slechts ingeval van uiterste noodzaak, die hij intussehen niet voorzag, er toe gebracht zou kunnen worden den uitvoer van voe dingsmiddelen en metalen, bestemd voor Nederland, te verbieden, aangezien lfij zich volkomen rekenschap- gaf van den toestand waarin wij ons thdHfc bevinden, meer in het bijzonder wat betreft onze positie tegenover de oorlogvoerenden. De President maakte van de gelegen heid gebruik om onzen gezant zijn alge heele sympathie voor ons land kenbaar te maken. Later werd medegedeeld, dat de Geal lieerden in de eerste plaats van voedings middelen zullen worden voorzien en dat vervolgens de aanvragen van neutrale lan den in overweging zullen worden ge nomen. De vredespogingen. In een interview van den heer Troel stra in Het Volk antwoordde de heer Troelstra op de vraag of hij naar Stock holm ging om een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en Duitschland te be werken „Natuurlijk gaan wij niet met die be doeling. Wij gaan om de pogingen van verschillende socialistische partijen, om in contact te komen met de Russische Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VÖRSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P- DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. Vredemakers, aanjagers. Het feit dat niet de Kerk, maar het internationale socialisme als „vredema- ket'5 optreedt, althans tracht op te tre den, is een aanklacht tegen de Chris telijke Kerk. }fjj hebben dit terstond gevoeld. Zoo terecht schrijft Die Heraut: „Wat het socialisme doet, had door haai moeten gedaan worden. Zij had de volkeren weer tot elkaar moeten bren gen-. Het hoog gebod, dat Christus gaf: hebt elkander lief, had door haar moe ten! gepredikt worden. 'Van haar had de stuwkracht moeten uitgaan die de vol koren tot den vrede leidde. Haar diena ren hadden als vredesapostelen de door oorlogswaanzin verbijsterde volken weet tot elkander moeten brengen. Ze zou dan geestelijke kracht die in het Christendom schuilt hebben getoond, en voor de heele wereld, die door dezen oorlog zoo nameloos lijdt, tot een zegen zijn geweest. En het loon voor dezen arbeid zou de dank aller volkeren ge weest zijn. Maar in stee van deze ho-oge en nobele roeping te vervullen, heeft de Kerk in al deze landen zich van meet af j,n dienst van de oorlogszuchtige partij gesteld. Wat van haar dienaren, pope of priester, predikant of bisschop-, in de zen oorlog beluisterd werd was schier uitsluitend een prikkelen van den oor- logshartstocht, een telkens weer aanspo ren om den strijd tot het biltere einde voort te zetten tegen degenen, die toch, dat is het schrikkelijke, hun broeders waren in het geloof, en voor wie men geen woorden schamper genoeg te vin den wist om hen als het uitvaagsel der menschheid aan de kaak te stellen. „De diepere oorzaak van dit droeve verschijnsel schuilt natuurlijk hierin dat deze geestelijken zich niet in de eerste plaats dienaren van Christus voelden maar dienaren van de Sta atskerk, wier glorie het nauwst met de glorie van hun volk verbonden vyas. Het huwelijk tusschen Staat en Kerk, of wil men liever, het nationalisee- ren der Kerk, heeft deze wrange vrucht. Als dienaar der Engelsche Kerk moet men wel voor Engelands glorie opkomen; als dienaar der Du it sch- Luther sc he-Kerk zweren bij Duitsch- lands rechten; en als dienaar der Rus sische Staatskerk het belang van Rus land het hoogst stellen. Dat de Kerk naar haar aard en wezen niet nationaal mag zijn, maar oecumenisch, zij- niet het eigen dom is van een bepaalde natie, maai1 een band moet vormen tusschen alle Christelijke volkeren, werd al minder ge voeld. Het nationaliteitsgevoel won hel van het Christendom. De band aan de aardsche overheid kwam boven den band aan den Koning der Kerk te staan. Dat de zware schuld die de Kerk daardoor op zich geladen heeft niet ongestraft zal blijven spreekt wel vanzelf. Elke on trouw aan haar heilige roeping wreekt zich altoos. Wanneer straks, door den invloed van mannen die de Kerk vij andig zijn, de vrede komt, zullen de vol keren de hand zegenen, die dezen vrede hun bracht, en ze zullen met weerzin zich afwonden van een Kerk, 'die het „zalig zijn de vredemakers" in zijn te gendeel omzette". Tec en hst vloeken. Met genoegen zagen wij dat ook de Roomsche pers ten onzent al meer zich de actie tegen het vloeken ten taak gaat stellen. Dezer dagen, bevatte de Nieuwe door M. V. d. Staal. I) Een harde dienst. ,,'k Ga effies hierover, Johann. Als 'k terug kom, zijn die snippers bijeeng© veegd en moete de leeste op d'r plaats staan". „Effies hierover!" herhaalde zuch tend de jongen, nadat baas Schoeman achter de deur van het proeflokaal aan den overkant verdwenen was. „Dat „effies" zal wel weer 'n mooi poosje dure. Daèr komt ie gewoonlijk niet zoo gauw vandaan. Hè, 't is nou al bij tiene 't Wordt laat van avond. En 'k ben zoo moe. En 'k wou zoo- graag naar huis. Want moeder wordt vast we&r ongerust Johann begon, ijverig te doen, wat de baas hem zoo kort-af en bits bevolen had Maar -dat bukken telkens, om de overal verspreide leesten op te rapen, viel heel saw. fedecen fewer vowhte bf die Zeeuwsche Courant, van de hand van zijn bekwamen redacteur, een met warmte geschreven artikel, waarin op principieêle gronden tegen het vloeken wordt opgekomen. De Roomschen in de Vereenigde Sta ten werken met optochten, laten de Roomschen in Nederland het doen met protesten welke meer strooken met ons volkskarakter en onzen landaard. Doch laten, zij he.t niet laten bij- niets-doen, en de actie alleen overlaten aan hun pers. Op meerdere terreinen reeds zag men de acties van Roomschen en Chr. Pro testanten parallel loopen; en daardoor slagen, naar den strategischen regel van wijlen Von Moltke: gescheiden optrek ken, vereend slag leveren. Wij noemen slechts de actie voor de vrije school, de rechtsgelijkheid, de geheelonthouding, de vakorganisatie, de Chr. werklieden, de jeugdvereenigingen, enz. Wie weet, zou een gelijkloopende ac tie van Roomsch en Chr. Protestant ook in zake deze groote volkszonde niet een even gelukkig effect kunnen hebben. Beknopt overzicht van den toestand. Sedert gistermiddag vervalt dreunend kanongebulder de lucht, afgewisseld door liet geluid van korte, maar hevige ont ploffingen. Op de meeste plaatsen in Zeeland rammelen de ramen en rinkelen de rui ten. Dit is echter nog maar een afscha duwing van het geweld der zware artil lerie-gevechten hij Atrecht. De Franschen beweren nu 'n 20000 man gevangen gemaakt en 100 kanonnen ingepalmd te hebben. Inderdaad een welsprekend antwoord op alle commentaren en een welspre kend bewijs voor den omvang der vor deringen. Nóg is de bloedige worsteling niet ten einde, doch blijkens een der jongste Fransche communiqué's wordt de strijd in veel minder grooten stijl voortgezet. De gevangenen komen nu slechts bij tientallen binnen en hier en daar kun nen de Duitschers lastige tegenaanvallen doen. De artillerie op het Engelsche front van Loos en Atrecht neemt nog steeds in hevigheid toe, zoodat een nieuwe aanval der Britten aanstaande schijnt te wezen. De Franschen blijven met groote kracht werkzaamsedert zij hun offen sief aan de Aisne en in Champagne hebben aangevangen, lieten zij de Duit schers niet tot zich zelf komen en be stookten ze hen onverpoosd met hun ge schut, om daarna mei hun infanterie voor uit te dringen. De Fransch-Russische troepen geven hun pogingen tot vermees tering der versterking van Brimont niet op en blijven er aanvallen met een on verzwakte heftigheid. Noordelijk der Aisne vorderden de Franschen in de richting van den Chemin-des-Dames, wel ke herhaaldelijk in de berichten wordt genoemd. In den nacht van 20 op 21 April heb ben 5 Duitsche torpedojagers een aaD- val op Dover en Calais ondernomen. De vestingen Dover en Calais wer den .van nabij met 650 projectielen met succes onder vuur genomen. Calais was onbewaakt. Een voor Dover aangetroffen 1 in 1 moeheid in rug en beenen meer. Wacht, hij zou op zijü knieën gaan liggen, en dan met één grooten zwaai -de leesten bij elkaar vegen. Ja, zóó ging liet beter Maar 't was een karwei, hoor. Even be komen nu; even uitrusten maar. De baas was toch „effies hierover", 't Kon dus best. 't Was heusch geen wonder, dat hij afgemat was. Van morgen om half zeven al, stond hij in den winkel. En heel den dag door had hij gewerkt en ge sjouwd. Maar hij wist niet meer hoeveel straten hij had moeten loopen, om de kar weitjes weg te brengen en maar een en kel uurtje schafttijd schoot er zoo'n Za terdag voor hem over. Even rusten? Johann had niet met de overgroot© moeheid van zijn lichaam gerekend. Hij zat niet stil, of zóó zakte zijn hoofd voorover en viel hij in slaap tusschen den nog niet half opgeruimden hoop leesten en te midden der snippers. En de hardheid der slaapstede scheen hem al even weinig te hinderen als de ongemakkelijke houdinghij sliep vast, heerlijk-gerust, den slaap der jeugd. Hij 'wist niet te zeggen later, hoe toog irfj fevlnpve bad. Maar eensklaps schrok hij op. Een schopi wekte hem en een stem, die van zijn woedenden baas, bulderde in zijn oor: „Wel heb 'k ooit! In d'n korten tijd, dat 'k effies hierover ben, is me dat on- geluks-kind lang-uit op d'n grond gaan ligge 1Hallo, luilakWaar moete de leeste 'weze En die snippers As je niet maakt, dat in een wip 't werk gedaan is, zul je nog een schop hebbe, die je door de ruite doet vliege. Versta je?" Of Joliann verstond! En hij wist, dat hij den schop zou krijgen ook. als hij niet vlug voortmaakte. Want de oogen van baas Schoeman schenen weer in water te zwemmen en al was hij nog maai' enkele weken bij hem in dienst hij had 't geleerd, dat dón vooral oppassen de boodschap was. „Nee", herriep de baas dadelijk daarop zijn bevel „nou doe je niks meer. Maar Maandagmorge kom je een half uur eerder hier om d'n boel verder op te ruime. Nou ga je naar huis en neem je de schoene mee voor Leendert in de Lombardstraat!" „Goed, baas", zei Johann gedwee, nog bevend van vrees. En in een oog wenk vros tuj gereed, om weg te gaao. „Wat nou weer?" snauwde Schoe man hem toe, ziende, dat hij met heem gaan talmde. „Waar yracht je op?" „Op m'n cente, baas". „Ha, ha!" lachte deze, valsch, trei terend. „ja, dat zou je wel wille, hé? Je wacht op je cente, die je verdiend hebt, zeker? Waaxméé heb je ze ver diend? Met slape, hé? Maar je begrijpt toch wel levendig, da' 'k je slape niet betaal? Nee, hoor. Je centen krijg je niet. Maandag, als je d'n boel hier net jes aan kant gemaakt hebt, dan zulle we 's weer prate". „Moeder heeft ze zoo nood'g!" viel Johann hem met een klaagstem in de rede en er was een traan in zijn oog om die werkelijk toch zeer onheusche en on billijke manier van handelen. „Wat scheelt me je moeder 1" viel de baas uit, woester nog wordend door d'e tegenspraak. „En nou gó, je! Voor uit! En direct! Wacht 's, 'k zal je beenen leere make, as Maar Johann was al weg. Want hij vreesde de pees, waarnaar de baas reeds greep. En een slag met die pees kon pijn doen; méér nog dan een schopi. Snel Mep hij 't straatje door, omkij- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers-0.06 Prijs der Advertenti5n. 1—4 regels f 0.60, iedere regel meer 16 ci 3-maal wordt 2-maal berekead. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. arbeiders, te benutten, om te geraken tot een overleg tusschen de socialistische partijen van alle landen. Ons streven is gericht op een vrede tusschen alle oorlogvoerende landen en wel een vrede, zooveel mogelijk in over eenstemming met onze beginselen. Een eventueele afzonderlijke vrede zou slechts dan kunnen worden toegejuicht, voor zoover hij het door de omstandigheden geboden middel zou zijn om tot den al- gemeenen vrede te komen". Vr ij gelaten. Volgens bij de Kon. Ned. Stoomboot Mij., ingekomen telegram uit Smyrna, hebben de Turksche autoriteiten, de in October in beslag genomen Ned. stoomschepen Achilles'^ en „Deucalion", die in genoem de haven lagen sedert Turkije de zijde der Centrale Mogendheden koos, aan de agen ten der maatschappij teruggegeven. De bemanningen, die circa zes maanden aan den wal vertoefden, zijn weder aan boord gegaan. Prinses Juliana kocht Vrijdag bp het Bezuidenhout te 's- Gravenhage een Emma bloempje van een der dames, die deze bloempjes ten ver koop aanboden. Belangstelling voor onze Oost. Amerika, Rusland en Australië laten zich in den laatsten tijd veel gelegen lig gen aan Nederlandsch-Indië, ten opzichte hunner handelsrelaties. Men is bezig Rus sisch kapitaal te steken in de theeplan tages op Sumatra, bijzonder in Palembang. De secretaris der Nederlandsch-Ameri- kaansche Kaïner van Koophandel te San Francisco, de heer Mao Donald, wordt binnenkort te Soerabaja verwacht, om de betrekkingen tusschen Amerika en Indië uit te breiden. Verder is besloten de Australische Senator Long tot handels agent der Australische regeering in Oost- Indië te benoemen, en daar een perma nente tentoonstelling van Australische uit- voer-producten te stichten. Uit het Turfland. In het „Mbl." der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding, lazen we Schrijver dezes behoort tot die cate gorie van personen uit het ürentsch Rot terdam, die van tijd tot tijd die veen- plaatsen daar aan die Duitsche grens bezoeken om zaken te doen. Het gebeurde me eomsl, dat ik te Em> mer-Conipasouum eenige van mij,n Kan ten niet thuis trof. Ze waren allen naar Ros'winkel, ëen plaatsje, dat niet verder dan drie kwartier daar vandaan ligt. Ik moest ook nog iemand te Ros'winkel spreken en ging er daarom per fie'.s naar toe in de 'hoop er 'tevens die afwezige broeders te zullen treffen. Op de plaats aangekomen, waar ze, zooals men mij verteld had, zouden zijn, Yond ik nie mand van degenen, die ik zocht. En ik informeerde daarom, waar ze dan toch konden wezen. De man, die mij' de in lichtingen verstrekte, vertelde mij, dat ze wel daar .zouden zijn, waar „God de hand uitsteekt." Daar, waar God de hand uitsteekt! Verwonderd keek ik hem aan. Die plaats had ik' nog nooit eerder hooren noemen. En op mijn vraag, wat dat voor een plaats of gebouw was, daar God Zijn hand uitsteekt, vertelde hij indj, dat hij de kroeg had bedoeld. „Zoo noe men we hier zoo'n wirtsliaus," zeide hij. „Ja meneer," zoo ging hij verder, „je bent hier in een rare wereld. Een poosje geleden had je daar in 'tveld aan den veenweg een arbeider wonen; die had .1 ,1 ..I kendtelkens, of die half-dronken man hem niet met da.t vreeselijke marteltuig achtervolgde. Gelukkig neen. De baas was in den winkel gebleven. Veilig was hij dus en genist kon hij nu naar huis gaan, naar moeder. Naar moeder! 0, wat zou 't hóór tegen vallen, als 'hij zonder geld thuis kwam, En vooral deze week had ze 't zoo noodig. Ze was zoo moe geweest, klaag de ze. Half-ziek was ze bepaald. En heel veel werk, dat ze anders 's avonds thuis nog deed, had ze nu moeten la ten liggen. Moeder had geklaagd. En Johann wist 't wel T moest al heel erg zijn, eer 't zóó ver kwam. En nu zou hij thuis komenzón der geld! Er sprongen tranen in zijn oogen, toen hij er aan dacht, hoe teleurgesteld moeder wezen zou. En hij liet die tranen den vrijen loop. Ze vloeiden nog, toen hjj de donkere trap- opklom, drie-hoog (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1