\o 166 Woensdag 18 April 1917 31e Jaargang Binnenland De Groote OorSog. Uit de Provincse. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. Antirevolutionaire Staatkunde. Dr. Kuyper heeft zijn standaardwerk, dat bovengenoemden titel draagt, vol tooid. Wij wenschen den eminenten schrijver, den leider der antirevolutio naire partij in den lande, hiermee ge luk. Sedert hij de S t a n d a a r d-artikelen schreef, die later als toelichting op Ons Program verschenen, is hij heelwat rij ker geworden aan levenservaring, waar door hij aan zijn eerste deel, „De Be ginselen", een tweede „De Toepassing" kon toevoegen, een deel zoo uitgebreid on omvangrijk dat het een dik boek deel afzonderlijk beslaat. De uitgever Kok heeft 't aangedurfd, deze jongste pennevrucht van onzen lei der in het licht te geven. Wij wenschen hem toe, en wij: ver trouwen grootelijks, dat hij' aan deze uitgaaf geen strop zal hebben. Immers wij leven niet meer in do eerste jaren, toen onze partij nog slechts 'n opkomst was. Toen was het nog mo gelijk, dat een candidaat voor de Ka 'ner of voor de Staten, of een gekozen tanier- of Statenlid onzer partij haas- 'ig„ bij zijn boekhandelaar een exem plaar van „Ons Program" ging bestel en; of dat een gekozen bestuurslid eener antirevolutionaire kiesvereeniging beken nen moest, nog nimmer de 21 artikeleii van Ons Program van Beginselen gele zen te hebben. Die lijd ligt ver achter ons. Onze Kiesvereenigingen, onze Propa- gandaclubs, onze Jongelingsvereenigingen hebben er voor gezorgd, dat „Ons Pro gram" gekocht, gelezenen bestudeerd werd; en menig antirevolutionair Staten lid de Kamerleden kennen wij niet zoo goedl heeft zijn kennis van de antirevolutionaire beginselen, naast de lectuur van D- e Standaard en do plaatselijke pers, aan de studie en de bespreking van die beginselen in de Jon gelingsvereeniging te danken. Onze partij is uitgebreid. Onze jonge leden leven meer in de staatkundige en maatschappelijke vraagstukken in. Er is meer algemeene belangstelling voor do kennis onzer beginselen. Menige jonge lingsvereeniging heeft een exemplaar, niet alleen van Ons Program, maat ook van Antirevolutionairo Staatkunde in haar boekenkast. Daarom zal deze uitgaaf voor den uit gever Kok niet zoo'n aanpak .zijn ge weest als zij het in 1879 voor zijn col- 'ega Kruyt te Amsterdam was, toen Ons Program verschijnen moest. Toch zal er nog menige Kiesvereeni ging of Club zijn die Antirevolu 1 ionairo Staatkunde niet bezit. Laten wij dezulken opwekken, met deze uitgaaf kennis te maken, deze beide dee len ernstig te lezen, te overdenken, te bespreken. Onze jongelingen die over de onderwerpen van den dag opstellen moe ien maken, kunnen evenmin dit boek i nissen. Er staat veel nieuwb in. In deze uit gaaf -spreekt behalve de kenner van de antirevolutionaire beginselen en de bouw meester onzer partij, ook de staatsman, ddft oud-minister, die niet alleen in den ande, maar ook in het buitenland, in Euro-pa, om de oude Wereldzee, en in ie Nieuwe Wereld zoovele rijke ervarin gen heeft opgedaan, dat hij, meer nog dan to voren, uit dien schat van er- v aring de verschillende vraagstukken, die :ils in een kaleidoskoop voor ons tre den, heeft kunnen belichten. Wij hebben reeds vroeger, zoo moge lijk bij de verschijning van elke afle- ering iets omtrent haar rijken inhoud j ozegd. Wij volstaan derhalve met daar- i.iar te verwijzen. Een woord van lof komt ook den uit gever toe voor de kloeke uitvoering van liet .aangekondigd plan. Trouwens alles u it van Kok komt, munt uit door de gelijkheid in ieder opzicht. Wilson en de Rivolutie. In verband niet onze artikelên over m-erika treft ons- de juiste opmerking v;ui De Standaard dat leeds' in 1 /93 de p-ricipieele strijd aldaar liep tus- ihen republikeinen en democraten ove-r ,!o vraag: voor of tegen de Revolutie- iiiginselen gelijk die door de aanstich ter.» der Fransche Revolutie- in toepas- in» gebracht waren. De Revolutie z.oo herinnert D-o Standaard „verwierp zoo p-ricipi- oil het slechts kon in alle Staatsgezag de Goddelijke autoriteit. Niet uiL God moest Ie politieke autoriteit op onsi nederdalen, .na: Li- uit den mensch zei ven moest ze al- ,i n door volksstemmingen opklimmen. ,u:daar dat de Republiek de ©enig aan nemelijke 'Staatsvorm was en de monar- - hae gewoonten met tak en wortel, liefst 'oor de guillotine, waren uit te roeien." De Zeeuw Dit pleit hebben toen de revolutionairen! verloren. Jefferson moest op zij voor Hamilton. Doch de revolutionaire ^denkbeelden bleven doorwerken, en zoo kwam ten slotte op den grondslag dier denkbeel den de partij der „Demiocrates" (spreek uit Demokreets) .tot stand. In den loop der jaren deed deze par tij', practisch als alle Amerikanen zijh, water in haar wijn, en liet dezie anti these los. Doch nu roept Wilson door zijn oor logsverklaring deze oude tegenstelling weer in hel leven terug; en vooral door de motiveering er van dat de strijd evenals die der Franschen in 1793! niet gaat tegen 'het Diuitsche volk maar tegen zijn Keizer. Een antimonarchalc vergissing welke het „noch God noch Meester" tot leuizfe verheft, en, gelijk Die Standaard te recht opmerkt, „niet alleen den Koning van Engeland miaar zelfs den Mikado- te Tokio vreemd zal aandoen." Brkropi overzicht van den toestand. De lang verwachte, groote slag woedt nu van -de Oise tot in Champagne. De bewoordingen van het Duits he com muniqué van gisteren werpen een teeke nend licht óp de hevige worsteling, wel ke daar gaande is. „In den ochtend van -den lGden, zoo heet het uit Berlijn, begon van Soupir aan -de Aisne tot Betheny, ten noorden van Reims over een front van '40 K.M De geweldige door sterke infantcriestrijld krachten uitgeoefende druk en de do-or aanvullende reserves gesteunde vele aan valsgolven diepe Fransche doorbraak poging. ,,'s-Middags wierpen de Franschen nieu we troepenmachten in den strijd en de den sterke nevenaanvallen tusscben de Oise en Condé Sur Aisne. „Bij de veelvuldig voorkomende vuur gevechten, waardoor stellingen bedolven werden en diepe en breed© treqjitervor- mingen ontstaan is starre verdediging on mogelijk. „Gisteren is de geweldige doorbraakpo ging der Franschen met haar versterkken- de doeleinden mislukt. „De vijand leed zware bloedige ver liezen en liet 2100 gevangenen in onze handen. Waarde vijand op enkele plaatsen onze linies binnendrong, wordt gestreden, „Niet om een linie, doch om de ge- heele diepe geëchelomeerde bevestigin-gs- zone gaat de strijd. „Zoo woedt de worsteling om de voor ste stellingen op en neer om desnoods met' verlies van materiaal de levende strijdkrachten te sparen en den vijand door zware bloedige verliezen te ver zwakken. „Deze taak is dank zij' de voortreffe lijke leiding en de schitterende dapper heid der troepen gelukt". Alles wijst er op, dat de Duitscliers den ernst van den toestand beseffen en dat zij voor hun defensieve taak bere kend zijn. De Duitschers schijnen allé krachten samengetrokken te hebben, om -den aan val der Franschen, -dien zij' zoo lang reeds aan konden zien komen, tegen te houden. Zij' stelden er -dus blijkbaar prijs op om hun stellingen aan de Aisne' die als het Zuidelijk -draaipunt van hun terugtrek kende beweging gelden kunnen, te behou den, en hebben met alle mogelijke mid delen getracht, ze tegenover de Franschen te verdedigen. Gedeeltelijk -schijnen zij daar bij den eersten stormloop der Franschen in ge slaagd te zijn. Het jongste communiqué uit- Parijs spreekt van sterke Duitsche tegenaanval len op de nieuwe Fransche linies en van andere tegenaanvallen in den sec tor van C-ourcy. Overigens schijnt ook het weder schuld ie hebben aan -de belemmering van het Fransche offensief. Parijs voert -dit ten minste gretig aan. Intusschen is omtrent het verdere ver loop van den steeds nog voortdurenden kamp nog niets met zekerheid te zeggen. Nadat we het bovenstaande geschreven hadden, ontvingen we het Parijsche avoncl- communiqué, dat van nieuwe vorderin gen gewaagt. Omtrent de vredesbeweging is er geen enkele nadere tijding ontvangen. De „Progrè-s de Lyon" weet mede te deelen, dat de geallieerden, met het oog op den huidigen toestand, -die gewijzigd is door de proclamatie der Russische re- geering en dooi' het deelnemen van Ame rika aan den oorlog, binnenkort .een ver klaring over haar oorlogsdoeleinden het licht zal doen zien. Als gemeenschappelijk oorlogsdoel van de Entente, zou dan het volgende bekend--gemaakt worden: Afzien van elke verovering; onafhankelijkheid van Polei}inlernationaliseering van Konslan- tinopel en een krachtige organisatie van een volkerenbond met een arbitragehof en practisch door te voeren straffemsy- steem. In het licht van de vredesbesprekin gen is dit gewijzigde voorstel der Entente niet van belang ontbloot. Korta ooi logsbarichten. De Engelsche verlieslijst in de „Times" van 11 April geeft de namen van 104 officieren en 1370 minderen. Het zenden van poslpaketten uit Engeland naar Rusland is geheel ge staakt. Arthur Conan Doyle, de schrijver, hoeft een telegram ontvangen van een vriend in New-York die 2500 gulden teï beschikking ^telt voor het vertalen en drukken van de groote rede van presi dent Wilson. De bedoeling is die ver taling in pamfletvorm uit te strooien boven en achter de Duitsche linies. Men weet, dat president Wilson in zijn rede had verzekerd, dat de V. S. oorlog voe ren tegen de Duitsche regeering, terwijl zij veel houden "Wan het Duitsche volk. In de Ver. Staten is do censuur voor dagbladen ingevoerd. Er verluidt, dat in Griekenland een anli-dynastische revolutie op het punt -staat uit te- breken. De Venizeiisti- sche partij is daar veel talrijker dan men op het eerste oog denken zoude. Het gezag van koning Konstanlijn wordt enkel nog opgehouden doorde Entente, hoewel do koning pro-Duitscb is. Er bevinden *ich namelijk bij' de En tente niet nader aan teduiden elemen ten, die de krachtige ontwikkeling van een liberaal Griekenland onder Venize- los vreezen, en liever éen verdeeld land zien, ja een verduitscht land, zoo het slechts in conservatieve kluisters liggen blijft. Een Russische duikboot heeft bij den Bosporus een Turksche motorboot en twee geladen schoeners in den grond geboord. In Galicië ontdekten de Russen op verschillende frontsectoren pogingen van kleine groepen vijanden om met een vlag in de hand de Russische loopgraven te naderen. Onder Russisch vuur verdwe nen de soldaat-vredesapostelen weer spoe dig in hun loopgraven. De Turksche prins Zia ed Din is Zondag j.l. in het Duitsche hoofdkwar tier aangekomen, om den Keizer namens den Sultan een eeresabel aan te bieden als ©en t.eeken van trouwe wapenbroe- derschap en van waardeering van de pres taties van het Duitsche leger. De Kei zer aanvaardde het geschenk met een woord van hulde aan de Turksche troe len en sprak verder zijn vertrouwen uit in de eindelijke zege. Den prins werd de orde van den Zwarten Adelaar verleend. Wf Zwitserland heeft op het oogenblik pl.m. 12,000 vreemde deserteurs op zijn gebied, meerendeels Italianen. Een grensbewoner meldt, dat het middagmaal te Keulen op een der dagen van de vorige week uit een stukje vleesch met één aardappel bestond. Op een anderen dag was het een hapje zuurkool met een brokje visch. De „Kölnische Ztg." schrijft in een hoofdartikel, dal de strijd tusschen Duitschland en Engeland eerst dan kan eindigen, als een van beide Staten niet meer doorvechten kan. „Wij zullen on zen laatsten druppel bloed er voor ge ven en al onze krachten inspannen, om dien strijd te kunnen volhouden". In den Elzas willen de Duitsche besturen vrouwen in de mijnen laten wer ken, wegens tekort aan mannelijke krach ten. s In de groote meerderheid der Ber- lijnsch© bedrijven, waarin gestaakt werd, werd -de arbeid gisteren weer hervat. De koningin-weduwe van Grieken land, Olga, die te Petrograd vertoeft, heeft haar intrede gedaan in het non nenklooster der „orthodoxe" drde van de IT. Eugenie. Bij een Engelschen boer werden dezer dagen verscheidene tonnen aard appelen uit zijn kuilen gestolen, terwijl de dieven het volgende versje achter lieten „You are rich, we are poor, When these are done we'll call for more". (Gij zijt rijk, wij zijn arm, als deze op zijn halen we meer). lVolgens de W,eensche bladen is met het oog op het feit, dat de vredeskwes- tie op den voorgrond geraakt is, tot bij eenroeping van den Oostenrijkschen rijks raad tegen midden Mei besloten, zonder dat een wijziging in de regeling van werkzaamheden of zekere staatsrechte lijke maatregelen doorgevoerd zullen wor den, daar de rijksraad de voorwaarden voor zijn arbeidswijze zelf moet vaststel len. Nadat de gezondheidstoestand van den gouverneur-generaal Von Bissing, reeds den laatsten tijd te wenschen over heeft gelaten, moest hij opnieuw zich in acht nemen. De keizer heeft den gou verneur van Antwerpen, generaal-inten- daht Von Zwehl, met de vertegenwoor diging belast. Volgens berichten uit Tokio is er een groote brand uitgebroken in de ha venwijk van Osaka. Een aantal huizen zijn in vlammen opgegaan. De schade wordt op 5 millioen -yen geraamd. Koning Victor Emmanuel is per vliegtuig van het front in Tarente aan gekomen; dit was de eerste vliegtocht van den koning van Italië. De Engelsche dagbladen, waaruit door de bladen -der Centralen nog al dikwijls berichten worden overgenomen, mogen voortaan niet meer uit Engeland worden, uitgevoerd. Wat heeft men te verbergen? Zijn de gevolgen van de duik bootblokkade zoo vreeselijk, of wint de vredesbeweging even snel veld in Enge land als in alle oorlogvoerende landen? Naar aanleiding van de berichten uit Washington, dat Amerika aan de ver schillende landen der Entenle geld zal le-enen, deelt de „Corrièra della Sera" verheugd aan zijn lezers mede, dat de Amerikaansche regeering ook aan Italië goud zal verstrekken. Volgens.de „Times" deelde de unio nist Hewins iu het Lagerhuis mede, dat Engelsche kooplieden, die met den toe stand van Duitschland goed op de hoogte zijn, verklaard hebben, dat onder de ar beiders, die bij de oorlogsindustrie zijn betrokken en het gedeelte der bevol king, dat voor -een goede voortzetting van den oorlog noodig is, van honger Jijden geen sprake is en deze berichten zeer overdreven zijn. Uit Christiania: Bij de torpedeering van het Amerikaansche s.s. „Zero" zijn 100 personen omgekomen. Een Duitsche onderzeeër heeft 100 mijlen ten Zuiden van New-York een Ame- rikaanscben torpedojager beschoten. De duikbootblokkade van Amerikaansche havens is, dus beschoten. Uit het Parijsche avondcommuni- qué: De Franschen zetten hun vorderin gen ten O. van Reims voort en hebben een aanval gedaan op de Duitsche li nies tusschen Prunay en den weg van St. Hilaire naar St. Souclay. De Fran schen vorderden 11 K.M. tot ten O. van Foudrincourt, meer naar het Oosten ver overden zij het dorp. Ondanks regen, sneeuw en hardnekkigen tegenstand ver overden de Franschen over een front van 15 K.M. de geheele Duitsche stelling. Te genaanvallen werden afgeslagen en 2500 man gevangen gemaakt. Tusschen Sois- sons en Reims werden huizenrijen, waar Duitschers stand hielden door Franscb vuur vernield. 19 Duitsche divisies, die 16 April in den strijd zijn gebracht, wer den uiteengedreven. Tusschen Soissons en Reims hebben wij elfduizend man gevangen genomen. Een der eerste slachtoffers van den oorlog was herinneren wij ons wel de iantaarnonsteker-stadsaauplukker in een Noord-Hollan-dsche stad, die bij 't opplakken van het mobilisatie-biljet van een ladder viel en aan de gevolgen over leed, aldus de N. R. C. Hij had, als zoo ettelijke andere slachtoffers, niets mei het geval te maken. In de Ver. Staten is nu ook iets van dien aard gebeurd. Er Wordt n.l. -de laatste dagen in donker nog al eens geschoten op verdachte men- schen, die zich in de buurt van bruggen verlootten en, door de schildwachten aan geroepen niet dadelijk halt houden. To Callicoon, in -den staat New-York school dezer dagën zoo'n schildwacht op eei) gestalte die hij in het donker zag rond zwerven. Hij i'aakte -den zwerver niet, maar wel zekeren heer John Dereng, een bankier, die thuis in zijn bibliotheekver trek zat te lezen. De man kreeg een kogel in de zijde en was 20 minuten latei dood. De autoriteiten in NeW-York (stad) hebben meer dan 100 installaties voor draadlooze telegrafie van amateurs, die op daken van huizen waren aangebracht, ontmanteld. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers- 0.06 Prijs der Advertentiën. 14 regels f0.60, iedere regel meer 16 ct 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden Bewijsnummers 5 cent. yWIBBWMMM—B—BOWMI De „Noordsier" beschoten. De zeilbeuger „Noordster," tliuisbohoo- rende te Maassluis, is gisteren van de visscherij te IJmuiden aangekomen en meldde den 9dcn April door een luik boot aangevallen te zijn. De duikboot vuurde eenige scholen af in de rich ting van de „Noordster." De schoten raakten eclner niét en vielen o-p ceni- gen afstand in zee. Eenige opvarenden van de zeilbeuger begaven zich in die scheepsboot en mpn vertrok daarna naar de duikboot, teneinde met den comman dant te onderhandelen. Het was si onm achtig weer en dat was wel de ooi zaak dat men niet met de scheepspap ©ren langszij van de duikboot kon kom-eta. Vanaf de scheepsbool hield mien d<- be sprekingen niet e-e-n der officieren van de duikboot. Blijkbaar §prak deze laatste goed Nederlandsch, want hij- vToeg en antwoordde geheel in deze taal en deed eveneens de rnedede-eling dat de yisoh- beuger zich in gevaarlijke zóne bevbiid. Toen de menschen in -cle boot ei liter als oorzaak hiervan het stormachtige weer opgaven, waardoor men uit iden koers' was geslagen, gaf do comim'an iant na eenige besprekingen miet zijn .of.icio- ren vergunning dat z;ij den reis mochten voortzetten, hetgeen dan. ook heel spoe dig geschiedde. Oorlogsvlag ol nummer vim de duiitboot hadden de Nederland- s'chu zeelieden niet waargenomen, zoo- dat men niet weet van welke afkomlsit deze was1. L and sit o r m. Men wijst er op, dat de inschrijWiig voor den landstorm van de personen tusschen 30 en 40 jaar, die vroeger zijn vrijgeloot of vrijgesteld of een plaats vervanger hebben gekocht, niet bek*e- kenit indeeling bij' den landstorm!. Als de Minister de personen tusschen 30 en 40 jaar eventueel onder diei wa penen wil roepen, moet hij daartoe bij speciale wet aan de Staten Generaal machtiging vragen. Men heeft dus louter miet een administratieve bepaling te doenl. Trein verwarming. De treinen zullen zoo noodig alleen tot 's morgens 7 uur en 's avonds na 7 uur worden verwarmd; de wachtkamers niet meer. Petroleum. Er loopen te Rotterdam gerucht ;n, dat Amerika den uitvoer van petroleum zal verbieden. O.a. moet een stoom schip, voor Zweden bestemd, met een lading petroleum, geen toestemming ge kregen hebben te mogen vertrekken. Van andere zijde me.dl men, dat Ame rika vermoedelijk geen uitvoer van pe troleum zal toestaan met Amerikaansche schepen. Onze tarwe, schepen. Naar aanleiding van een bericht in de Times, volgens hetwelk de Engelsche ïe- geering besloten heeft, onze te Ualihix liggende graanschepen toe te staan nair Nederland te verstrekken, zonder eon Britsche haven aan te -doen, meldt ons het Ned. Gorr. bureau, dat hiermede g j- doeld wordt op onze schepen, welke met tarwe geladen zijn. Immers, schepen met mais en ander veevoeder evenals schepen, welke mot kunstmest geladen zijn, 'konden reeds eec- der Halifax verlaten. Omtrent het tijdstip van aankomst van de schepen, welke regeeringstarwe ver voeren bestaat hier te lande tot op bo den echter nog geen zekerheid, hoewel het in de Times vermelde besluit van de Engelsche regeering reeds ongeve-e r een week oud is. Door Ged. Staten is de verkiezing voor een lid der Staten in het-kiesdis trict Sluis door het bedanken van den heer Dikkenberg als zoodanig, bepaald -op 8 Mei a.s. en zoo noodig de stem ming en herstemming respectievelijk o-p 22 Mei en 5 Juni d.a.v. Mill(leiburg. De heoren I. Jongepier en P. Uijthoven, keurmeesters van vee en vleesch alhier zijn Maandag beëedig-d als onbezoldigd -gemeenteveldwachter, waar door zij meer zeifstan-dig handelend kun nen optreden. Alhier werd Dinsdagavond een af- deeling de derde in Zeeland der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding op gericht. De afdeeling telt 11 leden, 7 abonné's en 5 donateurs. Het besluur be staat uit: Voorzitter P. Dijkhuis; secreta ris-penningmeester K. A. de Booij, 't Zand D 154.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1