No, 165 llinsdag 17 April 1917 Sle Jaargang De Qroete Oorlog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTÖR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes LANGEVORSTSTRAAT 219 Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers Oosterbaan Le Cointre, Goes. 2)eZeeuw Amerika. III. (Slot.) De groote quaestie die na 1860 de partijen scherp tegenover elkander plaat ste, was die van den slavenhandel, vrucht ook al van het Engelsche wan bestuur, onder hetwelk duizenden ne gers waren ingevoerd geworden, welke, vooral in de zuidelijke staten, op er gerlijke wijze verhandeld werden. De noordelijke staten, waar de repu blikeinen in de meerderheid waren, kwa men ernstig tegen de praktijken van den slavenhandel op. Het ging dan ook bij de stemming voor een President uitslui tend om de vraagvoor of tegen den slavenhandel. Lincolns verkiezing was het sein tot de scheuring tusschen noordelijken en zuidelijken. In Zuid-Carolina werd een vergade ring belegd, waarin tot uittreding uit den statenbond werd besloten (8 Febr. 1861). Zes van de afgescheiden zuide lijke staten, waar de slavernij het meest bloeide, te weten: Georgië, Florida, Ala bama, Mississippi, Louisiana em Texas sloten zich aaneen, en vormden een te genstaat onder den naam Geconfede reerde staten van Noord-Amerika. Bij deze nieuwe op revolutionaire grondsla gen rustende republiek sloten zich Zuid- Carolina, Arkansas, Virginië, Tennessee, Kentucky en Missouri aan. Delaware en Maryland, schoon tot de noordelijke sta ten behoorende, waren ook voor de sla vernij, doch durfden zich wegens tuinne ligging te midden der overige, de sla vernij vijandige, noordelijke staten niet hij de Geconfedereerden aansluiten. Tot president dezer nieuwe confede ratie werd Jefferson Davis (spreek uit Deefs) gekozen. In Zuid-Carolina kwam het het eerst tot een uitbarsting. Daar vielen de zui delijken het fort Sumter aan, hetwelk door krijgsvolk van de Unie bezet was. Dit maakte de noordelijken wakker. In twee maanden tijds brachten zij een krachtig leger op de been. Een bloedige krijg brak uit, welke vier jaren lang met afwisselende kans gevoerd werd Aanvankelijk waren de Zuidelijken in het voordeel. In den zevendaagschen slag bij Richmond (26 Juni tot 1 Juli 1862) werden de Noordelijken onder be vel van generaal Grant door de Zuide lijken onder aanvoering van generaal Lee geslagen, en genoodzaakt het be leg yoor Richmond op te breken. Doch drie maanden later (Sept. en Oct,) bij Shapsburg, Perryville en Corinthe ble ven de Noordelijken overwinnaars. Het volgende jaar was evenwel voor deze laatsten weder nadeelig. Bij Nash ville en elders behaalden de Zuidelijken de overwinning. Echter waren hunne gelederen bij en door dit alles zoodanig gedund dat zij genoodzaakt waren zelfs negerslaven te wapenen. W©1 zagen ook de Noordelijken hunne gelederen dunnen, doch hunne reser ves bleven sterk genoeg, om steeds de opengevallen plaatsen aan te vullen. Andermaal nikte Grant tegen Rich mond op. Hij versloeg en verstrooide al daar de Zuidelijken en bracht hen Zoo danig in het nauw, dat zij ten slotte, 4 Mei 1865, nog slechts 28 duizend man sterk, de wapens moesten neder- leggen. Reeds voor dien tijd (Februari van datzelfde jaar) had de president Lin coln door de volksvertegenwoordiging een wet doen aannemen, waarbij de sla vernij over het geheele gebied der Unie werd afgeschaft, en alle slaven vrij ver klaard werden. Natuurlijk bleven vele slaven en sla vinnen in dienst van hunne meesters, doch de groote meerderheid aanvaardde dankbaar dit geschenk. Lincoln zelf be leefde echter niet veel genot van deze vrijverklaring; immers te midden van zijn velerlei drukken arbeid werd hij uit dit leven weggerukt; den 14 April 1865 werd hij door een verloopen tooneel- speler, William Booth, in den schouw burg doodgeschoten. Met Washington mag Lincoln genoemd worden als de grootste man dien de republiek heeft zien geboren worden. In zijn geest werd het bestuur voort gezet door den vice-president Johnson, ven de republikeinen in de meerder heid. Doch de opvolgers van Lincoln, namelijk Johnson, Grant, Hayes, Gar field en Arthur, stonden verre beneden hem. Ook was het politieke bederf on der anderen omkooperij op groote schaal van kiezers, systeem Conkling in de republikeinsche partij zoo diep doorge drongen, dat tal van eerlijke kiezers zich van die partij afwendden om het nu eens' met de democratische partij te be proeven. Vele Calvinisten stemden in 1885 voor den democraat Stephen Gra ver Cleveland; welke wel in 18.89 door don republikein Harrison vervangen werd, doch om van 1893 tot 1897 weder zijn plaats in het Witte Huis te hernemen. Van 1879 tot 1913 waren de republi keinen weder heieir en meester. Drie van! hunne beste mannen Mc Kinley, Roo sevelt en Taft namen achtereenvolgens die nu, overeenkomstig de wettelijke be palingen, president werd. Tot 1885 bie den presidentszetel in. Doch in 1913, ten gevolge van verdeeldheid in de republi keinsche parlij', moesten beid© laatstge noemden 't tegen Wilson afleggen. Met de zen laatste kwamen de democraten weer in het bewind en zullen, wanneer geen bui tengewone omstandigheden heit tegendeel veroorzaken, daarin wel tot 1921 bevesi- tigd worden. Het 'feit, dat Wilson herkozen is, on nu weder vier jaren voor den boeg heeft, wordt in verband gebracht met de front verandering, waaraan deze vroegere vre destichter zich den laatsten tijld heeft schuldig gemaakt. Overigens behoeft deze niet te zeier te verwonderen. Bmlmiers republikeinen en democraten een kleine groep idelzér laatsten onder Bryan uitgezonderd zijn in de laatste jaren door eenzelfde expan- siekoorls bevangen. Amerika is reeds sedert lang op groote uitbreiding van macht en grondgebied bedacht. In den loop dpr laatste jaren toch ver overde het op Mexico Nieuw-Mexico en Texas; en op Spanje Cuba en de P'hi- lippijnen; terwijl het Hawaï, de Sandwich eilanden, in den loop der jaren inrekende, van Mexico het territorie Arizona door koop wist los te maken; en aan het kleine Columbia een stuk ontnam, wat zeker niet overeenkomstig liet volkenrecht kap geacht worden. Ook heeft Amerika allengs zijn invloed- op de staten van Middel- en Zuid-Amerika weten uit te breiden, waartoe met nam© de .doortrekking van bet Fanamiakamlal' niet weinig heeft bijgedragen. Niet zonder reden heeft dan ook de inmenging van de-ze republiek in den Europeesehen oorlog aan de zijde dietr Entente verbazing gewekt. Velen .gevoel den neiging om anderstaaind vonnis otoif trent Wilson door een der weekbladen geveld te onderschrijven: „Wilson heeft nu afgedaan als vredesagent. Met diazie op zich genomen taak had hij toch al weinig welslagen te boeken; zijp weife lende houding, zijn rethoriek en zijn wiar- ken met anti-Diuitsche gezanten (Shap, Ge^ raid, Van Dyke hebben zich reeds bloot, gegeven) konden moeilijk onbepaald ver trouwen wekken. Een eerlijke makelaar was hij niet". Moge Nederland, door de toetreding van deze elfde mogendheid tot de Gealli eerden, niet al te zieer benadeeld of ver ontrust woiden, althans niet meer jdian tot dusver Zij er onder ons een algemeen© veroot moediging, nu «de, hongersnood steeds dich ter bij komt. En moge de republiek klier Vereenigde Staten van Noord-Amerika nimmer spijt hebben van haar stap. Bekïiept ovsrzicht van den toestand. Verdient het indirecte vredesvoorstel, dat Oostenrijk-Hongarije aan Rusland' deed. de aandacht? Zeer zeker! We hebben het te beischou wen als een beteekenisvoll© poging tot toenadering. Oostenrijk grondt zich op de jongste verklaringen van de voorloopige Rus'sische regeering en zegt Het blijkt nu, dat wij het volkomen eens zijn;- evenmin als Rusland willen wij an dere volken overbeersclien, hen bieroovieai van hun nationaal bezit, gewelddadig vreemde gebieden bezetten; wij willen in tegendeel met onze naburen in vrede le ven, op grond van het recht der volken; zelf hun lot te bepalen. Er bestaat dus in bedoelingen en plan nen, voor heden en toekomst, geen verschil van meening tusschen ons. Wij izijin bereid om de aanbieding, die wij op 12 December j 1916 hebben gedaan, te handhaven, |en 1 met elkaar te overleggen. Waarom zouden wij den strijd voortzetten, elkaar verder uitmoorden en uithongeren, wanneer wij feitelijk geen geschilpunten meer hebben? En de Duitsche pers sluit zich onmiddel lijk hierbij1 aan, duidelijk te kennen geven de, dat de meerderheid yan het Diuitsche volk zich togen alle annexatie van grond gebied zou verzetten, wanneer daardoor de vrede in gevaar zou worden gebracht. De vrede is' dus op weg. De verklaringen van den minister Ke renski, in de vergadering vanl den raad van soldaten en arbeiders te Pieters burg, zijn maar in schijn met de meeniing in tegenspraak, dat in 'Ruslanjd een vre delievende sfroonüng veld wint. De nog eens weer duidelijk ui (gesproken vredelievendheid van de centralen en de duidelijk merkbare neiging van de Voor loopige regeering in Ruisland om een eer- vollen vrede le zoeken, maken, Idat do geneigdheid zich ook bil de West-Euro- peejsche staten zal uitbreiden, om in te gaan op het denkbeeld, en een vrede te verkiezen, boven een nog jarenlang voorl- gezetten krijg. Moge dit voorspel tol gevolg hebben, dat de vredeskiokken spoedig hrden en de vloek van den krijlg weggenomen worde. Jaimlmer, dat de actie ,op het Wester- front alle vredespoging moet belemmeren. De Engelschen en. Fianschen denken natuurlijk niet aan vrede, zoolang 't hun zoo voor den wind gaat, in 'Lmiddetq- gelaten of hun actie al of niet van be slissende beteekenis kan wordiein. De Engelschen trokken Lens binnen en maakten nog meer vorderingen. En ook de Fransehen zijn met succes den aan val begonnen. Berlijn meldt, dat aan de Aisne de Er arische „doorhraak-aanval met vérstrek kend doel" let wel op deze kwalificee ring na een massavuur van 10 dagen i® begonnen. Op een aanvalsfront van 40 K.M. breedte is een verbitterd© strijd om de Duitsche- voorste stelling aan den gang. Parijs heeft echter reeds een voorloo pige rekening opgemaakt. Ziet hier het Parijsche avondcommuni qué „Na een ar tillerieVo orb ere idi ng van ver scheidene dagen gingen wij "bedenochtend lot den aanval op de Duitsche linies over, op ee>n '40 K.M. breed front, tusschen Soissons en Reims. De Franschen na men d© eerste Duitsche linie .tusschen Soissons en Craonne en namen oostelijk van Craonne de- tweede Duitsche linie, bezuiden Juvicourt. De Franschen (drongen meer naar het zuiden door tot aan den westelijken zoom van Berniereouirt en het AiiSnekanaal tusschen Loivre en 'Courcy. Tot dusver telden de Fran- schen tienduizend 'g evangenipm en een belangrijke hoeveelheid materieel." Nu is de strijd nog aan den gang, dus we zullen weer ons oordeel hebben op te schorten, tot het verder© verloop van den bitteren strijd op dit punt het ma ken van een conclusie wettigt. We hebben uit het Engelsche offensief geleerd, dat een zegerijk begin nog geen) beslissing behoeft te brengen. Intusischen vragen we ons wel verlfaasd af, wat nu toch wel de bedoeling van von Hindenburg kan geweest zijn, met zijn terugtocht. Een achteruitgang zonder meer; een verwisseling van het stukgeschoten Nie mandsland met een beter gevechtster rein 'Of bereidt ide groote generaal nog een verrassing voor Van oorlogsmoeheid kan op het Wester- fronl nog niet gesproken1 worden. Toch wordt beweerd, dat zelfs in het inleest strijdlustige land /Engeland) een ziucht van verademing is opgegaan bij het vernemen van de tijding, dat er weer pogingen wor den gedaan om een eind aan den krijjg te maken. Men zal ongetwijfeld trachten zich „groot te houden", er zal voorzeker ge twist worden over de vraag, Wie de win nende partij mag heeten, weder zal ge rept worden over voorwaarden, zoo hard en straf, in de eerste plaats tegenover Duitschland, dat z;e absoluut onaannelme- lijk zijn te noemen, doch wanneer het tot onderhandelen komt, dan moet het wel haast onafwijsbaar zijn, dat het tot ©en vergelijk Icomt, en schijnt het schier on mogelijk, dat ten slotte de besprekingen worden afgebroken en de strijd hervat. Dat zal de strijidmoedige menschheid niet willen; dan zullen de volken tegenover hun Regeeringen een gebiedend: „de wa- pensi neder!" doen hooren. Moge het spoedig zoover kooien. Bespottelijk lijken intusschen de pogin gen van Wilson en Roosevelt om de Ver. Staten zooveel mogelijk te betrekken in den kamp tegen 'de centralen. Wilson roept alle onderdanen ..op, om hun uiterste krachten in te spannen, otïï den vijand afbreuk te doen en de aderen van het leven van de Ver. Staten niet te belemmeren. Aan de kooplieden durft hij deze leuze voorstellen: „kleine winsten en vlugge ar beid" en den scheepsbouwer houdt hij de gejdachte voor oogen, dat het leven en de oorlog, yan hem. afhangen. „Voeldlsel en oorlogsbenoodigdlieden moeien over zee worden gebracht, koevel© schepen ook naar den bodem der ziee worden ge zonden. 'Deze verliezen moeten worden vervangen en wel aanstonds." Roosevelt herleeft. Hij zond een brief aan dien voorzitter van de militaire commissie in den Senaat en het Huis van Afgevaardigden, waarin hij; voorstelt, dat de president zlou worden gemachtigd, een troepenmacht van vrij^ willigers op de been te brengen voor drie jaar of den duur van den oorlog. Robsevelt zou dan een infanterie divisie met cavalerie, artillerie, genie en vliegers op de been brengen, die bininèn twee a drie maanden gereed zou zijn voor het transport naar Frankrijk. Moge een wapenstilstand Tiem voor zijn. 'Staking in Berlijn. In een deel der metaal- en houttrams- portbedrij'ven van Groot-Berlijn is de ar beid geslaakt. In andere bedrijven vanl dien aard, vooral in de groote munitie fabrieken, wond zonder sloornis eni miet voltallig personeel verder gewerkt. Het zakenleven in Groot-Berlijn wordt door deze op zichzelf staande staking op gee nerlei wijze getroffen. Ook de diens't der treinen en trams blijft volledig en volgens de vastgestelde dienstregeling gehandhaafd, zoodat het aanzien dér stad Berlijn geenszins, is ver anderd. Gistermorgen werden verschillende mee tings van arbeiders gehouden waarin de politiek der levensinjdde'.en-voorzieniing werd besproken. Onder de deelnemenideia waren vooral de vrouwen zeer talrijk ver tegenwoordigd. Na afloop der meetings formeerden zich optochten, hoofdzakelijk uit opgeschoten jongens en meisjes be staande, die zich naar de birmemslad be gaven. Door de straat Unter den Linden begaven de betoogera zich langs het slot. Op het slotplein werd de des middags op post komende wacht met hoera-ge- roep begroet. De verreweg overwegende meerderheid der Berlijnsclie arbeiders weigerde aan de betooging cteei te nemen, daar ze overtuigd zijn, dat er voor gezlorgd is; dat in plaats van het verminderde broodrantsoen een grooler vleesch- en! aardappelrantsoen wordt verstrekt. De graanoogst in Australië. Volgens een particulier telegram in de „Scotsman" bedroeg de opbrengst van den graanoogst van dit jaar in de verschillende deelen van Australië In Zuid-Australië 4.170.000 quarter te gen 4.267.000 in het vorige jaar, in West- Australië 2.151.000 tegen 2,282.000, in Nieuw Zuid Wales 5.300.000 tegen 8.417.000 en in Victoria 5.000.000 tegen 7.315.000, hetgeen een vermindering in het geheel van 5.660.000 quarter of van c.a. 25 pet. beduidt. Men geeft zich dan ook de grootste' moeite de opbrengst voor het volgende jaar te verhoogen. De Tegeeringpn van Nieuw Zuid Wales en Victoria hebben naar de „Yorkshire Post" zich uit Ade laide laat seinen, in verhand daarmede, den landbouwers een minumumprijs van 4 shilling per bushel, vrij aan boord, ge garandeerd eu vermoedelijk zullen de re geeringen der andere staten dit voorbeeld volgen. Korte Oorlogsberichten. De Engelsche verlies] ijls ion in de Times van 9 en 10 April geven de namieia van 384 officieren en 3620 miindern. Den gemeenteraad van Berlijn zal een voorstel bereiken; om een millioiein mark te bestemmen voor een vacantie- verblijf voor de kinderen van de gemeente scholen op het platteland. Er zijn 98 lijken, meest van meisjes gevonden in de puiuihoopen van de mu nitiefabriek der Baldwin Locomotive W ork's, te Eddystone, in Pensylvaniië. Men vreestt echter, dat er nog veel méér gedood zijn. De ontploffing wordt aan' kwaadwilligheid geweten. De uitvinder van het Esperanto, dr. Lodewijk Zamenhof, is eergisteren te Warschau overleden. Onden den naam Eenheid isi in Rus land een nieuwe sociaal-democratische VERSCHIJNT ELKEN. WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers-0.06 Prijs der Advertentiën. 14 regels f 0.60, iedere regel meer 16 et 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. —at—se»—imm* groep gevormd. Badajew, het lid van de Doerna, dat naar Siberië verbannen is geweest, krijgt daarvan de leiding. In Zweden bevinden zich 381.000 ton graan, wat voor 1917 genoeg geacht wordt. De „Koln. Volkszeitung" .verneemt uit Lugano, dat de Paus; zijn goedkeuring heeft gehecht aan een voorstel van kar dinaal Vannutelli tot het bouwen van een vredes'kerk te Ostia. De Paus teekènid© voor een bedrag van 100.000 lire. Te Buenos Ayres heeft het gepeu pel op de Duitschers geschoten, sommigen gedood, het Duitsche gezantschapsgebouw en het. consulaat aangevallen en in brand gestoken. De brand werd gebluscht en de politie, -die trachtte de oproermakers uiteen te drijven, wondde verschillende van hen. President Carranza heeft in een bood schap aan het nieuw-gekozen Congres me degedeeld, dat Mexico een volkomen en 'strikte neutraliteit zal in acht nemen in den wereldkrijg. Bladen te Genève vernemen uit Pa rijs, dat maarschalk Joffre aanstonds naar Amerika zal gaan om de troepen daar te organiseeren. Viviani werd namens de Fransche regeering uitgenoodigd om Joffre te" vergezellen, maar heeft nog niet be slist. Mevr. Tennant, hoofd van de vrou welijke afdeeling van het departement van burgerlijken dienst in Engeland, heeft be sloten, in 'den lande een inzameling te houiden van wollen en katoenen goede ren om het gebrek aan grondstoffen voor kleeding en dekens voor leger en vloot te verhelpen. Dat de menschen in Londen keu maken om aardappelen en om steenkool te koopen, was reeds gewoon, schreef de Times van 9 dezer, maar den 7en is het ook begonnen om brood. De schaarschte wordt nu scherp gevoeld, zegt het blad. En het doet een beroep op allen, voor wie brood niet de hoofdvoeding is, om in de eerste kritieke maanden zoo min mogelijk te eten al wat van tarwe is. In een artikel naar den vrede, maant de Vossische Ztg. het Duitsche volk tot geduld en kalmte en waarschuwt tegen overijling bij vredespogingen, die den in druk kunnen wékken alsof Duitschland uit vrees voor komende gebeurtenissen een eind aan den strijd wil maken. Het is van weinig belang of dé vrede, die in 't zicht komt, een of twee maanden eerder wordt gesloten. Nooit mag uit het oog worden verloren, dat deze vrede over de toekomst van Duitschland en zijn bond- genooten beslist. Een vergelijk met Rus land acht het 'blad niet alleen mogelijk, doch zeker, indien men maar niet door al te groote haast het Russische volk wantrouwend maakt. Het moet rustig kun nen overleggen waar zijn belangen zijn. Het Amerikaansché huis van afge vaardigden heeft de oorlogsinkomstenwet v(an 7 'milliard dollar met algemeene stem men aangenomen. Vandaag komt het in !den Senaat. De Staatssecretaris van marine Da niels heeft het hevel uitgevaardigd, dat alle stations Voor draadlooze telegrafie, die niet van regeeringswege worden ge bruikt, tijdens den oorlog zullen worden afgetakeld'. De Braziliaansche gezant te Berlijn overhandigde den staatssecretaris voor buitenlandsche zaken een nota, waarin de betrekkingen met Duitschland afge broken worden en om passen verzocht wordt voor het gezantschap eu de con sulaten. Als reden hiervoor wordt de ver nieling van het Braziliaansche stoomschip „Parana" door Duitsche strijdkrachten ter zee aangegeven. In Duitschland beweert ■men, dat de druk der Ver. Staten en Entente den doorslag hebben gegeven. Björn Björnson werd dezer -dagen door keizer Karei in audiëntie ontvangen. De koning zeide daarbijIk was zelf daar ginds (in de loopgraven en ik was er bij toen een soldaat een huikschot kreeg en bloedend ineenstortte. Ik weet wat oor log beteekent en hoe verschrikkelijk die is. Ik weet ook wat vrede beteekent. Vrede, dat is het, wat ik- wensch. Het Amerikaansche wachtschip Scor pion is Zaterdag te Konstantinopel ge ïnterneerd. Het is bewapend met 4 zes- ponclers en bemand met 80 koppen. Chili handhaaft zijn neutraliteit in dén wereldoorlog. Naar men bericht, heeft zich met het oog op den stijgenden levensmiddelen- nood, een eigen levensmiddelen-comité ge vormd ten behoeve van aanboorenden aan het Vaticaan. In den tuin van het Vaticaan zijn ovens gebouwd voor brood- bakkerij.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1