M M 0 vitte at zoon iland IB No. 161 Donderdag IS April 1917 31e Jaargang Lie rsiging. D@ Groote Oorlog. Binnenland. AUT Co.). ten. nen- Buitenland. upons. fetrmogens. Hypotheken. »che Impaynie lachten Koe, «komende ten voor onge- ook gebruikte is, B 75 ilngen d. MTSMG. U'i-i'llulil!'[piw„£ lan 1776. [andgevaar op Jtc. lemie. Jworden gaarne iINGEN. leland. lieri weg. URDOUX. ve Secretaire Ie. Adres Lange IEL, N. en St. |f Zomerbrik, ierwagen, bij lapelle. en Paard. kosberke. afstammings- |v. d. BROEKE, erriepsard ïshengst, loudekerke. I Varkenshok. löeisweg R 116, lan Huishoud- Ist uit den boe- lleen, gemakke- Ten tijd Adres louburg. DUTSE, Grijps in Wloid-Huis- |n boerenstand. Fii ma F. F Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMgRGO, """"'gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219.. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers O'osterbaan Le Cointre, Goes. Beknopt overzicht van den toestand. De Duitschers bebben bij Atrecht groot échec geleden, doch als we de beteekenis ervan goed nagaan, moeten we tot de conclusie komen, dat de ge allieerden hun succes niet hebben we ten uit te buiten, zbó dat van een be- slissenden slag sprake is. Nu blijft het echter de vraag, wat ver der zal gebeuren. In bet Engelsche offensief zal men waarschijnlijk slechts een afzonderlijk bedrijf te zien hebben van den grooten aanval, door de geallieerden op bet Wes telijk oorlogsterrein aangekondigd. Nieu we verrassingen zhllen misschien vol gen, nieuwe bedrijven worden ingezet. En in die omstandigheden is het wel wat voorbarig over de beteekenis van het Engelsche succes een oordeel uit te spïeken. De Duitsche „strategische legerreserve", waarvan Von Hindenbug In zijn onder houd met een correspondent van een Spaanseh blad getuigde, en waarop hij al zijn verwachtingen zeide gebouwd te hebben, zal in het Westen ongetwijfeld zware en moeilijke dagen door te ma ken hebben. Wel is gebleken, dat de geallieerden gedupeerd zijn geworden door den te rugtocht der Duitschers. D© militaire medewerkers der Duit sche bladen verklaren o.i. terecht in hun beschouwingen, dat het offensief der entente, hetwelk sinds lang voor de lente aangekondigd was, langer op1 zich heeft laten wachten, dan algemeen aan genomen was. Zij schrijven deze vertraging aan den onderzeeërsoorlog en den Duitschen te rugtocht tusschen Atrecht en Soissons toe. Door dezen laatsten zijn de voor bereidingen der entente voor het voor jaarsoffensief doelloos geworden en wer den de geallieerden gedwongen om hun plan totaal om te werken. Daar een aanval' in grooten stijl over het ontruimde gebied nieuwe maanden van voorbereiding zou geëischt hebben, besloten de Engelschen op dat punt aan te vallen, waar bet teruggenomen front bij het oude aansluit. De actie verkreeg echter geen beslis send karakter. Het komt er maar op; aan, of de aan vallers in staat zijn hun successen voort durend uit te breiden, zoodat daaruit een strategische doorbraak wordt. Hierin zijn de Engelschen zeer waar schijnlijk niet geslaagd. Veeleer bleek uit de officieele communiqué's, dat de vij andelijke aanval reeds den tweeden dag opgehouden werd. Als in de communi qué's gezegd wordt, dat de aanval zich tot de tweede en derde linie uitstrekte en tot de verovering van de geheele Duitsche stelling leidde, zoo is daaron der slechts het eerste treffen in het ge heele verdedigingssysteem te - verstaan. De Duitsche verdedigers zullen hun te genstand dan in de tweede en derde li nie met versche, tot dusver achterge houden versterkingen voortzetten, ter wijl voor den tegenstander het voordeel der verrassing wegvalt. In Rusland begint, gelijk we gisteren reeds zagen, het spook van een nieuwe revolutie vaster vormen aan te nemen en meer en meer te dreigen. Het comité van arbeidersafgeva«rdig- den publiceerde in zijn officieel orgaan een reeks resoluties waaruit zijn voor nemen blijkt, cm de voorloopige regee ring ten val te brengen en de tieder- laag van de Russische legers en een smadelijken vrede te bewerkstelligen. Het kondigde de vorming aan van een commissie, voor buitenlandsche betrek kingen, teneinde directe onderhandelin gen met den vijand te openen. Tot- dat doel gaat een deputatie naar Stockholm en zal er een speciale koeriersdienst tusschen Rusland en Zweden worden in gesteld. Verder eischte het comité, dat zijn vertegenwoordigers een stem moeten hebben in de leiding van de operaties aan het front. Langzamerhand is nu de toestand zoo geworden, dat in plaats van een regeering, waarin het volk vertrouwen heeft, vier naast eljraar staande, deels wetgevende, deels uitvoerende lichamen 16 bestuur voeren: de voorloopige re geering, de uitvoerende raad, de Dtoema e raad van arbeiders en soldaten. -,eze raaH heeft nu verschillende be- ,ieigenomen, waarin hij voor zich- io a toezicht wenscht op de buiten- nctsche betrekkingen, op de mededee lden aan de pers, op de berichten en egrammen naar het buitenland, en oornamelijkhet onmiddellijk opjenen van vredesonderhandelingen, opdat een einde komen zal aan den oorlog, die slechts aan de bourgeoisie ten goede komt. Wat er nu verder uit de nieuwe re volutie zal worden geboren, is thans niet niet te zeggen. Wel mag geconstateerd, dat Rusland als een veelbeteekenende bondgenoot van de andere geallieerden heeft afge daan. Rusland werpt roet in hun eten. En zal dit nog meer doen, als de arbei ders om vrede blijven roepen. De Cubaansche gezant %te Berlijn over handigde aan den staatssecretaris van buitenlandsche zaken een nota, waarin hij volgens de ontvangen opdracht me dedeelt, dat zijn regeering de diploma tieke betrekkingen met het Duitsche rijk verbreekt en zich beschouwt als in oor logstoestand met dit rijk. Een telegram uit Buenos-Ayres meldt: Terwijl de Argentijnsche regeering voor het oogenblik voornemens is haar neu traliteit te handhaven, tot de eigen rech ten van Argentinië geschonden Izijn, heeft zij een verklaring gepubliceerd, waarin zij zich solidair verklaart met de politiek der Vereenigde Staten om Duitschland den oorlog te verklaren. Straks zien de centralen van de 1800 millioen bewoners der aarde, 1300 mil- lioen openlijk tegen zich. 't Ziet er inderdaad wanhopig uit voor de Duitschers en hun bondgenoo- ten. Verlaging der brood- en vieeschprijzen in Duitschland Gelijk reeds bericht is geworden, zal met ingang met 16 April1 a.s. het brood rantsoen in Duitschland worden, vermin derd, waarvoor in de plaats wekelijks en per persoon 250 gr. vleesch meer ver krijgbaar wordt gesteld. Lendestuk o.a, 90 pfg„ troastbeef 60 pfg., staart 10 pfg., gehakt 40 pfg., vet 40 pfg., kop, tong" enz. 10 pfg. Ieder slager is verplicht het vleesch tegen dien prijs te leveren, daar de meer dere kosten door den Staat zullen wor den gedragen. Ook zijn in Berlijn de broodprijzen ver laagd en wel tot 62 pfg. voor 1600 gr. roggebrood, en 63 pfg. voor 1600 gr. wittebrood, terwijl de vorige prijzen wa ren: 80 pfg. voor J900 gr. roggebrood en 86 pfg. voor 1900 gr. wittebrood. Een zandstorm in Egypte. De „Manchester Guardian" drukt een brief van een medewerker af, die de zandstormen waarmede het Engelsche le ger in Egypte te strijden heeft, be schrijft „Sedert Kerstmis heeft de wind drie van iedere tien dagen gewaaid en het zand opgedreven. Als dit geschiedt dan houdt alle comfort op, dan is geen rust mogelijk. Mijn tent is een flapperende massa doek, een klepperend pandemo nium. Pappieren, boeken, ldeedingstukken, alles wat niet vastgeankerd ligt, wordt van zijn© plaats geslingerd en met zand bedekt. Het zand dringt door alles heen. Het vormt een dikke laag op je tafel en dringt tusschen je dekens door. Het komt tot in het nauwe gedeelte van je rijbroek èn schuurt de huid van je knieën. Als je eet gevoel je het tusschen je tanden. Niets ziet er meer zindelijk uit. Niets ziet men meer scherp afgeteekend. De tent klappert en rukt aan zijn touwen en wiegt en stoot als een gestrande sloep, zoodat je het er niet kunt uit houden. Maar buiten is het nog erger. De lucht wordt verduisterd door het zand en een woeste wind waait alles voor zich uit. Een geweldig groot bis- cuitblik komt met horten en stooten voor bij, loopend en schokkend alsof al zijn hoeken voeten waren. Daar achter aan komt een plaat gegolfd ijzer, die van tijd tot tijd kleine proefvluchten uitvoert ©n zich dan weer in het zand tracht t© verbergen. Een paar verschrikte muilezels, die van hunne piketten zijn losgeraakt, ga- loppeeren voorbij als flauwe schim men, gezien door een paar yards van opstuivend zand heen, en ontzettend en gevaarlijk genoeg zoo zij in hunne blinde jacht in een tent terecht mochten ko men. Het zand prikt in hel gezicht eti de handen, de oogen zijn er vol van en men kan niets anders inademen. Men kan zoo moeilijk zijn weg vinden als bij een dikken mist in Londen; het is een verwarrende, verbijsterende .gewaar wording. Men ziet allerlei vreemde lich ten en klem-en. Groene dingen zijn in een zandstorm groener dan waar ook el ders. En na een poosje aan al die ver warrende invloeden blootgesteld geweest te zijn, is men blij met de geringe be scherming die zelfs een zwaaiende tent nog altijd oplevert. Maar op dagen waarop er boven de zandwolk geen andere wolken zijn, heeft zelfs een zandstorm zijne schoonheid. De heldere, maar verborgen zonneschijn dringt door het zand heen, dat de lucht vervult en wordt weerkaatst door de be wegelijke, bijna vloeibare oppervlakte van do woestijn, die soms- bijna denzelf den aanblik oplevert als sneeuw. Alles lijkt met een sneeuwvlaag bedekt en slechts enkele met struikgewas begroei de hoogten steken daarboven uit, zoo zwart en eenzaam als boschjes brem in een sneeuwveld. Dikwijls wordt de il lusie bijna volkomen, tot zij verstoord wordt door het gezicht van een re.eks koppen en draaglasten van een kameel- koloime, terwijl al het overige verbor gen wordt door het stuivende zand. Soms verandert het licht, of wordt het sterker en dan verandert het sneeuw landschap in een zilveren zee, glan zend als gesmolten meiaal en de eiland jes van struikgewas glanzen met het groen van smaragden. Het is een vreemd, mystiek effect, clat slechts gelijkt op de herinnering vah een kind, dat droomt van een tooverland. Maar spoedig steekt de jaloersché wind weer op en wischt het schouwspel uit, zoodat er niets dan aardsch onopgesmukt ongemak overblijft". De Petrus- en Paulus-vesting. De „Manchester Guardian" schrijft: „De Bastille van Petrograd, de Petrus- en Paulus-vesting, waarin thans sommige re actionairen als1 gevangenen opgesloten zijjn, is een geweldige steenklomp aan den oever van de Newa, tegenover het Winterpa leis!. Het is een plaats waaraan sombere herinneringen verbonden zijln. Binnen die muren der vesting heeft Peter de Groote zijn zoon Alexis doodgemarteld. Prinses Tarakonowa, die er in- een cel was' op gesloten, welke bij een© overstrooming on der water liep, zag de vatten, die redding ■zochten, legen zich op Hknlrfen. Catha- rina II heeft in de Petrus- en Paulus- vesting degenen die hun stem verhieven tegen den moord op haren gemaal, levend laten begraven. In de laatste 'jaren beeft mien er Öle ge vangenen op meer verfijnde wijk® gemar teld. Prins) Kropotkin vertelt lio© men ex- den revolutionair Karakozof een week lang wakker heeft gehouden. Aan beide zijden 'werd naast hem een wacht geplaatst, die hemi moest aanstooten als hij in slaap s'cheen te vallen. De ongelukkige had ten slotte geleexdsin den slaap den voet heen en weer te slingeren eim zoo zijne be wakers; om den tuin te leiden, maar zij ontdekten het kunstje. Tengevolge wan deze behandeling was Karakozof, t'oen hij ten slotte naar bet schavot weid gebracht, in zulk een toe stand van uitputting, dat het leek alsof geen been in izijn lichaami heel was. Er liep dan (jjik een gerucht dat zijtne bewakers hem vermoord en een van rubber ge maakte pop naar het schavot gesleept hadden. Kropotkin zélf heeft ook '©enige Onge lukkige jaren in de Petrus- en Paulus- vesting doorgebracht. De vloer en de vijf voet dikke muren van zijn cel wareü met vilt bekleed, zoodat de stilte orni- dragelijk werd. Kropotkin had echter een gelukkiger lot dan vele anderen, want hij 'had, op verzoek van het Russisch Aardrijkskundig Genootschap, verlof ge kregen om: zijn werk over het ijlstijdperk! af tj© rniaken. Pen en inkt weiden heimi met speciaal verlof van den Tsaar ver strekt, maar hij mocht die slechts tot zonsondergang, idle 's winters reeds om drie uur 'is namiddags is, gebruiken."' Korte oorlogsberichten. In verscheidene dorpen in den om trek van Maagdenburg zijn ganzenkuikens van twee tot drie. dagen oud met 12 mark betaald. Te Rijssel betaalt men voor boter 24 francs, voor vleesch 20 fr., voor boo- nen 10 fr. per kilo. Voor eieren 1.25 tot 1.50 fr. pier stuk, voor een paar schoenen 80 tot '100 fr., voor een kaars 1.50 fr. Engelands gebrek aan zeelieden is duidelijk te zien aan den ouderdom van de bezetting der aankomende Engelsche schepen. Er zijn of veel te jonge of veel1 te oude manschappen, om den dienst maar behooren te kunnen verrichten. Het bruik bare materiaal is reeds lang opgeroepen, en men beproeft met alle middelen, neu trale zeelieden aan te werven, om het dreigend gebrek te verhoeden. De klach ten der sch^ipsbemanniagen der slechte verpleging Wr den laatsten tijd zijn al gemeen. Ook neutrale schepen kunnen zich in Engeland slechts onder de groot ste moeilijkheden van de allernoodzake lijkste proviand voorzien. Zeven luchtschepen, een flottielje torpedobooten en twee kruisers passeerden gisterochtend Ameland. Veldmaarschalk von Hindenburg her dacht op 7 April den dag, waarop hij 51 jaar geleden in militairen dienst tradv De stad Dresden zal 200.000 mark verstrekken voor de verzorging van be hoeftige Dresdenaars met kousen. Rij een huiszoeking in Tsjarskoje Selo, het paleis van den ex-Tsaar, zijn brieven gevonden vqn de Deensche ko ningsfamilie, welke waren overgebracht door een hijzonderen koerier. De Deen sche koningsfamilie betoogt daarin, dat het handhaven van het oude stelsel nood zakelijk tot binnenlandsche onlusten moest leiden. Eveneens werden talrijke waar schuwingen gevonden van koning Geor ge van Engeland. Doch de Tsaar heeft niet willen hooren. Er is te Agram! een korte, maar tamelijk hevige, golfvormige aardbeving gevoeld. Het centrum van de aardbeving schijnt in zuidelijk Stiermarken en om geving te hebben gelegen. Daar waren de schokken het hevigst. In de Chedditfabrieken te Liestal bij Bazel had een ontploffing plaats, waar door verscheiden gebouwen vernield wer den. Vele arbeiders werden gelood. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. - Guatemala is door president Cab- ser.a im staat van beleg verklaard. Men verwacht elk oogenblik ,dat deze staat den oorlog aan Duitschland zal ver klaren. Uit Stockholm wordt bericht, dat volgens de „Rjetch" de omwenteling in Rusland een zeer ongunstigen invloed heeft gehad op den gezondheidstoestand van den Tsaar. Hij komt dagen lang met uit zijn vertrekken of zit uren achteïeen zwijgend en in gedachten verzonken bij het ziekbed van zijn zoon. De genees- lieeren vreezen, dat de toestand van den Tsaar nog verergeren Zal en de zenuw crisis een ernstige zielsziekte zal ver oorzaken. Het onderzoek naar de geestvermo gens van dr. Friedrich Adler, den moor denaar van graaf Stuerghk, is thans af- geloopen. De geneeskundige faculteit van de Weensche universiteit heeft een ver slag uitgebracht, waarin hij geestelijk nor maal wordt verklaard. Het proces zal in Mei plaats hebben. Het koninklijk Saksen gaat begin nen met het aanrichten van gemeenschap pelijke maaltijden voor alle bewoners van het koninkrijk:. Uit Zuid-Afrikaansche bladen blijkt, dat er op de kust van Zuid-Afrika, bij Dassen-eiland, weer een schipi is gezon ken „door een ongeluk", de Cecilia, groot 3750 ton. Generaal Lyautey, de onlangs af getreden Fransche minister van oorlog, keert weer als resident-generaal van de Fransche republiek naar Marokko terug, op den post, dien hij, vóór hij de por tefeuille van oorlog aannam, reeds be kleedde. De Fransche interministerieele pers commissie dringt er op aan, dat de Fran sche dagbladen opnieuw het aantal hun ner bladzijden zullen verminderen. Er is groote papierschaarschte in Frankrijk, zoo zeer zelfs, dat een groot deel van de pers bij gebrek aan papier in haar bestaan .bedreigd wordt. In Oostfriesland, waar de aardappel- voorraden in tal' van gemeenten zijn op genomen is gebleken, dat die voorraden grooter zijn dan die op 15 Maart 1916 en zelfs veel grooter, dan die welke er een jaar geleden waren. De Fransche regeering heeft de op neming van de voorraden graan in het geheele land gelast. Tarwe kost 36 francs per 100 K.G., haver 31 frs, (maximum prijzen.) De Russische regeering heeft 3 April de volkomen gelijkstelling van de joden in Rusland bekend gemaakt. Gisternacht zijn op den Donau bij Teteny een passagiersboot en een vracht boot met elkaar in botsing gekomen. On geveer 30 personen zijn verdronken en een 20-tal werd gewond. Het juiste aantal slachtoffers alsmede de oorzaak zijn nog niet vastgesteld. Het Duitsche vliegercorps heeft een inieuw zwaar qerlies geleden. Luitenant Frankl is .8 dezer gevallen. Hij behaal de 17 luchtoverwinningen. Duitsche bladen ontleenen via Bern aan de Matin, dat een Duitsche duik boot het Spaansche stoom'schipi San Ful- VERSCHIJNT ELKEK WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.50 Losse nummers -0.06 Prijs der Advertentiën. 1—4 regels f 0.60, iedere regel meer 16 et, 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. gencio, dat met steenkool was geladen en van Newcastle naar Barcelona op weg was, ter hoogte van Sables in den grond heeft geboord. Duitsch stafberichtTen N. der Scar- pe zijn bij Tompoux Britsche infanterie- aanvallen en bij Baux verscheidene ca- valerie-aanvallen met groote verliezen mis lukt. Bij Monchy en Wancourt, op den Zuidelijken oever, verliep de strijd he den voor ons gunstig, n Ten O. van Bullescourt en bij St. Quentin vielen 1000 Engelschen met 25 machinegeweren in on ze handen. Tarwe- en Rogge-afval'. De Minister van Landbouw heeft de volgende maximumprijzen vastgesteldtar wezemelen en roggezemelen f 18, tarwe- grind en roggegrind f 18, tarwegries en roggegries f22.50, reinigingsproducten uit rogge en tarwe, als iarwepunten, voer- tarwe, trieurhaver, trieurmais, roggevoer- meel f 19, alles per 100 K.G. en voor zoo ver niet gedistribueerd door de Toewij1- zingscommissie voor Veevoeder; en be paald ,dat deze prijzen zijn inclusief baal franco laatste spoorwegstation of veer. i UitVaren der visschers- schepen. Door den Minister van Landbouw1 zijn nog aangewezen tot het uitgeven van uit vaarvergunningen aan visschersschepen, de waterschouten of fungeerende water schouten te Breskens, Philippine, Terneu- zen, Veere, Brouwershaven, Zierikzee en Vlissingen. Havermout. Naar aanleiding van het bericht dat door het Distributiebureau in Den Haag consent is verleend voor ljet verbruik van 10.000 K.G. havermout als voeder Voor paarden, wordt medegedeeld, dat dit een partij betrof, welke per s.s. „Soest- dijk" uit Amerika is aangevoerd en ge durende de reis, die door een oponthoud van zes weken in een buitenlandsche ha ven is vertraagd, tot broei is overgegaan, weshalve zij voor menschelijke consumptie ongeschikt is verklaard. Op de balkons der stadswoningen wil een schrijfster in het „Hbl." zelfs voedsel telen. En dat. niet alléén En dan kunnen we ook nog konijnen gaan houden. Niet dat we gebrek hebben aan vleesch. Maar we weten nu wel, dat zelfs de grootste voorraden op kunnfen raken. En waarom zouden we het niet doen? Het is eenvoudig pn goedkoop en heeft slechts één bezwaar: de hokken moeten kraakzindelijk worden gehouden, anders verspreiden ze een akeligen stank. Maar water is er gelukkig nog volop en flinke handen hebben we ook nog aan 't lijf. De Spoorwegdienst Naar „De Tel." verneemt, zal niet zoo als aanvankelijk in de bedoeling lag, op 1 Mei ,a.s. een gewijzigde zomerdienstrege ling op de spoorwegen worden inge voerd .als gevolg van den kolennood. Bepaald is, dat op 1 Juni a.s. be houdens natuurlijk plotselinge verande ringen in den politieken toestand een nieuwe dienstregeling zal worden inge voerd, waarbij het aantal treinen zoo danig zal worden verminderd, dat er on geveer 500 ton kolen per dag door de spoorwegen minder gebruikt zal worden dan thans het geval is. Wat het reizigersverkeer betreft zal1 men, zooveel mogelijk met de belangen van de badplaatsen rekening houden, maar voor het overige zal men er op voor bereid dienen te zijn gedurende dep zomer weer in overvolle coupé's te moe ten reizen. Rijksarchief in Zeeland. De Minister van Binnenlandsche Za ken, brengt ter algemeeqe kennis, dat het Rijksarchief, in Zeeland te Middelburg van Donderdag 12 April 1917 af, tot na dere aankondiging voor het publiek zall zijn gesloten. Belangrijke arrestatie. De hoofdadministrateur van publieke welken te Siantar, de heer Batke, die uit de gevangenis ontsnapte, nadat hij f 40.000 had verduisterd, is te Tandjong Poera gearresteerd. Een moordaanslag. De toestand van luitenant Dorren, die door een 'inlander te Weltevreden met een sabel werd aangevallen, is bevredi gend. Luitenant Dorren verkeert niet in levensgevaar. „Tel:"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1