Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Alterlei. oraar ill cle staatswetenschappen aan de H B S. te Terneuzen en Vlissingen. b. 'in 'Zeeland,' buiten Middelburg: de heer W. H. J. Harmsén, ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Terneuzen; mejuf frouw M. A. Helder, onderwijzeres in de yang te Zierikzee; de heeren C. Mannou- ry, leeraar in het boekhouden, de handels wetenschappen en de wiskunde aan de H. B. S. en de Handelsschool te Vlis singen, benoemd professor aan de Uni versiteit te Amsterdam; U Redeker, in genieur van 'sRijks Waterstaat te Goes; dr. A. A. van Schelven, predikant te Vlissingem^ria,^ buiten Zeeland: de heeren mr J. H. Bijbau, substituut-grif fier bij de rechtbank te Roermond; prof. di- J H Bonnëma, hoogleeraar in de mineralogie aan de Rijks Universiteit te Groningen; mr. M. I. Duparc, chef der afdeeling kunsten en wetenschappen aan het departement van Bininenlandsohe za ken te 's-Gravenhage; jhr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, directeur van het Meteorologisch Instituut te Rotterdam'; dr. 'A. C. Oudemans, .leeraar1 in de natuur lijke historie aan de gemeentelijke Hoo- gere Burgerschool te Arnhemprof. dr. G. van Rijnberk, hoogleeraar in de phy- siologie aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; dr. Z. W. Sneller, leeraar in dè geschiedenis aan de Hoogere Bur gerschool Her vereeniging voor Christe lijk Middelbaar Onderwijs te 's-Gravenha ge; P. J. von Stein Callenfels, gepension- neerd luitenant-generaal der artillerie te "s-Gravenhage en prof. dr. E. Veirschaffelt, hoogleeraai' in de plantenkunde aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. d. Buiten Nederland de heer P. van der Staaft, predikant bij de Presbyteriaansche kerk, te Alfred (Noord-Dacota). Tot lid van het bestuur in plaats van den heer dr. K. Heeringa, weid benoemd de heer mr. F. J. §prenger en tot con servator van de ethnographische verza meling in plaats van den heef L. A. E. van der Leij, de heer P. C. van der Wolk, al deze heeren wonen te Middelburg. (Buit»veraatwoordeiijkheid oer fci.H»iaeti«*.) Op 11 a a r de n 'Pro v. L a nddag! Mijnheer de Redacteur, Met een vriendelijk verzoek komt 'het Prov. Comité van Zeeland van den Chr. Rat. Werkmansbond tot u voor de op nam wan het volgende in uw veelgele- izen blad. Het betreft n,l. gen woord van opwek king tot het bijwonen van den Prov. Land dag, (die gehouden wordt op a.s'. Paasch- Maapdag om' 12 uur, in het Schutters hof te Middelburg, reeds vroeger in uw blad agng^kppdjgd. Na de opening der vergadering door den ypprzjtler, ds. J. de Visser, te "Mid delburg, zal als spieker optreden pro^ •dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Utrecht, met heb onderwerp„Vakorganisatie", een onderwerp, voor onze arbeiders van zeer groot belang. Een ieder toch, die den strijd des levens medemaakt, moet wel van het groote nut van de dhr. vakorga nisatie doordrongen zijn. En waar Zee land op dit gebied 'nog zeer achterlijk is, ■ook onder de landarbeiders, kan het niet anders dan dat het Comité de leden em vrienden van onzen bond, aanspoort, om deze gelegenheid niet voorbij te laten gaan om in grooten getale naar Middelburg te komen om dezen begaafden spreker te gaan hooren, die reeds .op zoo veler lei wijz egetoond heeft sociaal mede te leven unet de arbeidersbeweging. Na prof. S. d. B. zal ook spreken hel Tweede Kamer-lid J. R. Snoeck Hienke- mans, 'met het onderwerp: „wat zullen wij eten?" Met deze vraag wordt bedoeld de eco nomische kwestie, waarvoor de oorlogs toestand ons geplaatst heeft. Allen, die ■de verslagen volgen van de Tweede bu rner, moeten toestemmen te doen te heb ben met iemand, die de volksbelangen op uitnemende wijze daar behartigt. Dus ook aan hem is dit onderwerp ten volle toevertrouwd. Daarom, leden en vrienden van den Christ. Nat.. Werkmansbond, komt allen op. Reeds ontvingen wij uit verschillend© gemeentpn bericht van te willen kennen; een afdeeling uit Noord-Reveland meldde de komst vuur ruim 30 leden. Laat dit, vooral voor de afdeelingen op Walcheren •een aansporing zijn, om niet achteraan te komen, maai- mee te hielpen, onder 'S Heeren zegen, om deze Landdag naar wensch te doen slagen. •Hartelijk dank, waarde redactie, voor uwe bereidwilligheid tot het plaatsion van dit'woord van opwekking. E. B. Brandstichting? De drukkerij wan „De Nieuwe Limburger Koerier" te Heerlen is afgebrand. Al het materiaal' is vernield. Verzekering dekt de aanzien lijke schade. Sporen van brandstichting ®jn geconstateerd, doch de dader is on bekend. Nader wordt gemeld De politie heeft eon 17-jarig drukketrs- maatje gearresteerd, .die bekend heeft den JSf Juicht te hebben. Hij moet. veel 1 1'e.lectuur hebben gelezen. Dinsdagnamiddag is in de Eimeren onder Eist (Bet.) een oerderij ,een prooi der vlammen gowor- -n Vijftien stuks vee verbrandden. Oor zaak onbekend. Alles is verzekerd R noodrantsoen. De bakkers te Warmond hebben besloten twee dagen per week niet te bakken. Broodlooze dagen. De bak- kerspatroons te Delft zullen in de eerste periode van de nieuwe broodkaarten de proef nemen om op elke 9 dagen een broodloozen dag in te voeren, die voor het eerst op den 2den Paaschdag zal vallen. Moordaanslag. Naar de „KÖln. Volksztg." uit Zwitserland verneemt, wer den te Palermo 4 groot-induslrieelen, die tegelijkertijd gemeenteraadsleden zijn, op straat door gemaskerden overvallen en uitgeschud. De industrieel .Peter Helg, die van Duitsche afkomst is, werd doodge schoten, twee anderen werden gekwetst. Een geheimzinnig geval. Bij een Duitsohen boekbinder te Rotterdam Werden in de werkplaats op geheimzinnige wijze ruiten verbrijzeld. Bij de boven en benedenburen weid niets beschadigd. De 'achterzijde van het huis ligt tusschen hooge muren van aangrenzende en achter gelegen panden. Het schijnt pnmogelijk, dat vanaf de daken de ruiten van de Werkplaats kunnen ingesmeten worden. Terwijl de politie in het huis een onder zoek instelde, weiden aan de achterzijde opnieuw ruiten verbrijzeld. Ook de rui ten aan de voorzijde zijn vernield. Vossen. Onder Winterswijk wer den onder een boom 5 jonge vossen ge vonden. Zij waren door het hooge water uit hét hof verdreven en door den oude onder den boom gebracht. Zij verraad den zichzelf door piepen. Het vermiste bankbiljet. Op een avond, meldt hel „Vad.", dat in een onzer groote provinciesteden ©en notabele met .zijin gezin naar een concert was ge weest, miste hij, thuiskomende, ©en bank biljet van £60. Hij wist zeker, dat hij in de haast het 'kostbare papier op zijn ta- ten liggen, doch het was thans spoor loos; verdwenen. Daar de dienstmaagd al leen thuis was geweest, kon niemand an ders Idan zij het geld verdonkeremaand hebben, en al bezwoer zij bij hoog en laag haar onschuld, zoo werd de dienst haar ten slotte toch opgezegd, daar er aan een strafvervolging niet gedacht werd tegenover een dienstbode, die vele jaren met 'trouw en toewijding voor het gezin had gezorgd. Het meisje zocht haar troost in het huwelijk en de herinnering aan die onaan gename zaak begon bij de familie reeds te verkleeken, toen de schoonmaaktijd aan brak en do behanger kwam omi een defect aan het behangsel te herstellen, waar blijkbaar de muizen aan het. werk'waren geweest. Bij het verwijderen van een deel van het behangsel nu vondrde mam... een biljet van 60 gulden, waarvan oen flink brode was afgeknaagd. Hij begreep niet, hoe meneer en mevrouw zoo diep ontroerd waren op het zien van het ver miste papiej-, nog. minder,, waarom meneer er ijlings mee ide ideur uitging. Geen kwaxtjer later stónd, deze tegenover zijn voormalige dienstbode, bood haar zijn hartelijkste verontschuldigingen aan, als mede het vermiste 'biljet, waarbij tpj, bij wijze van zoengeld, een papiertje van dezelfde 'waarde voegde. Alles werd gaarne aanvaard en aldus kreeg de tragedie ©en blij en bevredigend einde. De poststukken van de A mis te 1- stroom (op 22 Maart van Amsterdam naai' Engeland vertrokken) moeten als ver loren gegaan worden beschouwd. Dure tijd. Een getrouwd paar de .man ambtenaar met beperkt inkomen komt een bekende tiegen en diens, ver loofde. De bekende stelt voor„Mijn toe komende vrouw". De ambtenaar met beperkt inkomen stelt voor: „Mijn niet toe-komende vrouw". Zij lachten gelukkig toch nog alle vier. (Hbl.) ,E e.n drijvend hotel. Naar wij Vernemen heeft d© directie van de Stoooar vaart-Mij. „Nederland" het voornemen onï het s.s.. Jan Pieterszoon Coen gedurende de maanden Juli en Augustus in 't kanaal tusschen Velzen en IJmuiden aan den noordelijken oever te mieren. De bedoe ling schijnt te zijn om gedurende dien tijd daarin een drijvend hotel voor het publiek te openen. De pensionprijzen zouden over eenkomen met die yan die eerste klasse badhotels te Zandvoort. Blijkens ingewonnen informaties bij de directie der Stoomvaart-Mijl „Nederland" wordt inderdaad het bovenstaand plan overwogen. Het ligt in de bedoeling hier omtrent meerdere publiciteit te geven, in dien mocht blijken, dat er voldoende aan leiding bestaat om aan 't reeds door en kelen kenbaar gemaakt verlangen tegemoet te komen. (Het s.s. Jan Pieterszoon Coen meet on geveer 12000 ton). (Msib.) Independentisme, door ds. G. F. Kerkhof. Terneuzen, D. H. Lit- tooij Az. De schrijver behandelt hier in popu- lairen vorm een kerkelijke richting, die vooral onder de gereformeerden in onze provincie hare aanhangers vindt, niet al leen onder gemeenteleden, doch ook on der kerkeraadsleden. Hij toont duidelijk aan dat dit independentisme, plant van Britschen bodem, tegen de S hr.ft is en alle gezond gereformeerd, Christelijk le ven ondermijnt. Laten velen deze bro chure lezen, want velen wandelen, he laas, gelijk er in wordt geteekend. De superioriteit van 't archaïsch weten boven 't onze op chemisch- natuurkundig en geographisch-histo- risch gebied, door J. M. v. Welie. Wij hebben dit boek slechts hier en daar gelezen, doch weinig er van begre- ipen. Cr het eerste „boek" behandelt het uitbeelding van humane begrippen door exacte figuren. In het derde godsdienst, mythologie en aardrijkskunde. In het vierde, o.i. het meest belangrijke, de wiskundige ondergrond der profetie. Wij beoordeelen dit geschrift niet; daartoe zijn wij niet in staat, doch studeeren den onder onze lezers raden wij kennis making er mee aan, omdat de schrij ver ons voorkomt een ernstig geleerde te zijn, die tracht hun een wetenschap aan le brengen „vol snaakschheid, tee- koriing (en) schérpen zin". Wie f 2.40 z.endt aan den schrijver te Capelle aan den Usel, ontvangt het. Boekhandel 30 procent rabat. Geloof, Symbool, Middelaar, door ds, S. Berkelbach v. d. Sprenkel. Utrecht, G. J. A. Buys. In een drietal lezingen behandelt de schrijver den brief aan de Hebreen. Hij zegt in zijn Voorrede dat dit „boekje" geen „geleerde pretenties" heeft. Dit is echter al te bescheiden; want' menige passage klinkt geleerd, omdat zij nieuw isschoon daarom toch niet minder waar; de Iieere trekt langs verschillen de wegen de zielen tot zich; ook dit geschrift, hetwelk gewaagt van de ge nade Gods die het geloof werkt, en te gelijk van de geloofsdaad des menschen, is een van die vele wegen; wie het ern stig leest, zal dit ervaren, en zijn kijk .op de symboliek van den Hebreën-brief zal er hij verhelderd worden. De gewijde geschiedenis voor meergevorderden, door ds. J. 1L Landwehr. Kampen, J. IJ. Kok. Hebben de „vraagboekjes" van Land wehr reeds het burgerrecht verkregen, wij durven dit ook voorspellen van bo ven aangekondigd. Daar zit methode in, naar vasto lijnen. De vragen zijn tweeër lei, hetwelk door het tweeërlei letter type wordt aangegeven. Het boekje kan derhalve in twee malen worden door geleerd en behandeld. Bij vele vragen is de tekst aangegeven, waaruit de leerling het antwoord putten kan. Het spreekt van zelf dat Oud- en Nieuw Testament behandeld worden, doch daar valt de geschiedenis der Maccabeeën tusschen in. Om zijn rijken inhoud en betrekke lijk gemakkelijken leergang zal ook dit boekje wel het vragenboek worden over de gewijde geschiedenis. Kort begrip der Chr. Religie in vragen en antwoorden tot onderwij zing dergenen, die .zich eerst bege ven tot het gebruik -van Cs'Heeren Avondmaal, door ds. J. v. Andel. Kampen, J, H. Kola Van dit boekje verschijnt reeds de ziesde druk. Wel een Ijewfjs vooï zijn bruikbaarheid en gebié'ken nuttigheid. De aanwijzing der Schriftuurplaatsen bij de vragen is zeer praktisch. WASHINGTON, 5 April. Graaf Borza- towsky, attaché bij de Russische ambassa de, werd in de club te Baltimore dood geschoten gevonden. Naast hem vond men een revolver. Men dacht aan een onge luk, doch de dokter sprak dit tegen. WASHINGTON, 5 April. De senaat nam de oorlogsresolutie van Wilson met 82 tegen êf stemmen aan. WASHINGTON, 5 April, De Kamer van afgevaardigden ontving te 10 uur van den Senaat het besluit tot der oorlog. Het lijdt geen. twijfel of dit zal coor de meerder heid worden aangenomen, niettegenstaan de de zitting 2 dagen zd duren. De zes senatoren, die tegen het besluit waren, waren leden van de groep van twaalf, die tegen het bewapenen van handels schepen waren. WASHINGTON, 5 April Wilson zal het aanbod van Roosevelt, cm 100.000 man troepen naar Europa te zenden, om deel te nemen aan den striji, vermoedelijk aanvaarden. Vóór den herfst is er geen gebrek aan levensmiddel®. De fabrieken van geconserveerd vleesch moeten voor raden beschikbaar steller voor leger en marine. Geen Duitsche v r e d e s- voorstellen. KEULËN, 4 April. Airr de „Kölnisclre Zeitung" wordt half-anhtelijk uit Ber lijn gemeld Aan de redevoering var den Rijkskan selier en de uitingen vtn den Oosten- rijksohen Minister van Butenlandsche Za ken, zoomede aan het terioht van het bezoek van. het Duitschi en Oostenrijk- sche Keizerspaar, begelüd van de lei dende Staatslieden aan hei Duitsche hoofd kwartier, worden ten onrejhte talrijke com mentaren vastgeknoopt. Noch deze uitingen, ruch het bedoelde' bezoek staan in eenigerlri betrekking tot nieuwe vredesvoorstellen' BERLIJN, 4 April. Het „Berliner Ta gehlatt" zegt over de rede van Wilson: „President Wilson heeft een woord ge sproken, dat niet onbeantwoord kan blij ven Hij heeft namelijk gezegd, hetgeen dan ook het zwakste punt in zijn betoog is, dat het Duitsche volk in dezen oor log tegenover de dynastie staat. Deze poging om het Duitsche volk van uit het buitenland te onderrichten en voor al van een zijde, die ons <jen oorlog verklaard heeft, is met ondeugdelijke mid delen geschied. Sedert drie jaren staan ook de scherpste beoordeelaars van het bij ons (h eerschende stelsel hij honderd duizenden in de loopgraven en doen hun plicht tegenover het Vaderland. In tegen stelling met hen, die zich en anderen met groote woorden bedwelmen, vatten wij de Amerikaansohe oorlogsverklaring zeer ernstig op. Het is geen kleinigheid dat ook Amerika aan den oorlog gaat deelnemen. Wij vertrouwen echter, dat het Ame- rikaansche volk in of na den oorlog de dwalingen der politiek van Wilson zal inzien en dat na den strijd het eerst tusschen Amerika en ons een samenwer king zal volgen in de volkerengemeen schap, waarvoor Wilson Vroeger zoo schoone woorden gevonden heeft. De Keizer ernstig ziek? LONDEN, '5 April. De „Morning Post" meldt uit Washington dat in zekere Ame- rikaansche financieele kringen verzekerd wordt, (lat de Keizer van Duitschland lijdt aan een zeer ernstig© nierziekte. Her stel zou onmogelijk zijn; de dood des Keizers wordt binnen ongeveer drie maan den verwacht. PARIJS, 4 April. Ondanks het slechte weder vorderen de Fransche troepen over het geheele front van d© Somim© tot de Oise, door de D'uitschers terug te dringen. Zoo dreven de Franschen den vijand terug tot voorbij de zeer belangrijke stelling, omvattende de dorpen Gougiesi, Nóvillens en May, welke stelling door de Franschen genomen weid. De Duitschers ontruimden tengevolge van een hevigen aanval der Franschen, drie linies loopgraven, die beschermd wa ren door draadversperringen, ten noorden, van de 'Lafolie-hoeve. Zij lieten vele ge wonden en een groote hoeveelheid ma terieel achter. Ten zuiden van de Ailette geen bijzon dere gebeurtenissen. CHRISTIANIA, 4 April (W.B.) Volgens „Tidens Tegn" zijn sinds 1 Februari 105 Noorsche schepen van to zamen 166.000 ton tot zinken gebracht. In Maart alleen werden hiervan 64 schepen tot zinken gebracht met een inhoud van 103.000 ton. De Noorsche vloot verminderde sinds Nieuwjaar met 149 schepen met een in houd van 233.000 ton. Volgens „Norges handels og Sjoeffares- tidende" vielen sinds begin Maart 17 Noorsche stoomschepen tèn offer aari de poging onr kolen uit Engeland naar Noor wegen te halen. MIDDELBURG. Heden wordt in de ambachtsschool alhier de jaarlijksche openbare les gehouden. Wij namen er hedenmorgen een kijkje en evenals vo rige jaren konden wij ons overtuigen, dat er in aanmerking genomen de schaarschte aan en de "duurte van de materialen, weder hard gewerkt is, al zijn de vervaardigde voorwerpen en proefstukken daarmede in verband klei ner dan andere jaren. Jammer blijft het, dat er voor de afdeeling schilderen niet meer liefhebberij blijkt te bestaan. Een Belgisch Reliefschip g 01 o rpe d e e r d. Men seint ons uit IJMUIDEN Hedennacht heeft de logger „K.W. 177" hier binnengebracht 11 man, waaronder eenige gewonden, van het Belgische stoomschip „Trevier", van New-York naar Botterdam met graanonderweg. Het stoomschip werd gistermorgen om 10 uur ter hoogte van Scheveningen door éen onderzeeër zonder waarschu wing beschoten en getorpedeerd. In totaal zijn er zes gewonden, waar onder vier ernstig. De rest van de bemanning, waaron der de kapitein, die eveneens gewond is, bevindt zich op de „K.W. 173", welke evenwel nog niet is binnengekomen. Bij aankomst der gewonden verleende het Roode Kruis onmiddellijk zijn hulp. De „Trevier" had een lading graan voor de „Relief Commission for "Bel gië".. Een later telegram uit IJmuiden be vat nog do volgende bijzonderheden over de torpedeering van het Belgische Relief schip OJ Trevier": De „Trevier", met een bemanning van 24 personen, werd op ongeveer 20 mij len van den wal Woensdagmorgen om 10 uur door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd. Acht personen zijn gewond, waarvan zes ernstig. Bij aankomst der gewonden stond een Roode Kruis-brigade en militaire geneesheerea gereed en wer den de gewonden, na behandeld te zijn, naar de Jtoode Kruis-inrichting overge bracht. De zeven getorpedeerde schepe n. Men seint ons uit HOEK VAN HOLLAND: De Leithboot „Woodcock" is hier bin nengekomen met 55 man aan boord van eenige cfer zeven getorpedeerde schepen, waaronder de opvarenden van de stoom schepen „Ootmarsum" en „Trompen berg". HOEK VAN HOLLAND. Het stoomschip „Croner" is binnengekomen met 1178 zakken Engelsche mail, 7331 zakkeu paketten voor krijgsgevangenen en 826 zakken mail voor binnenland. Opleiding met Landssteun, tot Indisch rechterlijk ainbtte- naar. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt de aandrc.it van belanghebbenden* er op, dat voor 3D cendidaten in de rechts-' we ten sc ap, die genegen zijn in dienst te treden hij de rechterlijke macht in Ne- derlandseh-Indië, gelegenheid bestaat omi hunne studiën op landskosten te vol tooien. Voor hun verderen studietijd kun nen zij namelijk eene toelage naar reden van f 1000 's jaars bekomen. De aanmelding behoort vóór 1 Mei a.s. le geschieden. Verdere inlichtingen en bijzonderheden worden gaarne verstrekt door het Infor matiebureau van voornoemd Comité, adresden heer J. J. Kraan, Loosduin- sche kade 80, Den Haag. Verpleegster voor de Krankzinnigen gestichten in Ned.-Indië. „Het Christ. Co mité voor Indië" brengt onder de aandacht Van. belanghebbenden, dat yoor twee gedi plomeerde krankzinirigenverpleegsters, die liefst niet jonger dan 30 en niet oudier dan 35 jaar moeten zijn, gelegenheid be- ptaat om te worden geplaatst bij het Krank- zinnigenwezen in Ned.-Indië. Salaris f.60 f 90 's maands, benevens vrije huisves ting, voeding en geneeskundige hehande- ling. Verdere (inlichtingen omtrent uitzeil-,f, dingsvoorwaarden, verlof, pensioen, enz. worden .gaarne verstrekt door het infor matiebureau van voornoemd comité, adres dhr. J. J. Kraan, Loosduinsche Kade 80,. Den Haag. ENSCHEDE. Het tweejarig dochtertje van den heer J. L„ alhier viel in een pot met kokende soep. Het is aan de bekomen brandwonden overleden. BOSKO'OP. Alhier is de 13-jarige H. Boer met zijn fiets in een wetering ge reden en verdronken. MAASTRICHT. De gedetineerde G. Na gel te Kerkrade stond terecht wegens op- zettelijken doodslag van zijn vrouw; bekl. had zijn vrouw door vier schoten uit zijn revolver zoodanig verwond, dat zij 10 da gen daarna overleed. De vrouw woonde hier, terwijl haar man, een Duitscher, in het Duitsche leger was. Zij meende, dat haar man reeds gesneuveld was, doch deze kwam evenwel als deserteur over de grens, waarop hij, waarschijnlijk niel te vreden met de handelingen van zijn vrouw, tot den daad overging. De eisch was 12 jaar gevangenisstraf. AMSTERDAM. De recherche is het ge lukt een uitgebreiden spionnendienst te ontdekken, waarbij verschillende telegra- 1 fisten betrokken waren, die heele rollen telegrammen staleq en |éhyuikteu ten diénste van oorlogvoerende mogendheden. Hét onderzoek drrurt voort. Bij het oom- plot moeten nog ïiieef personen betrok- ken zijn. ustq Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen. GOES. Benoemd tot deskundige schat ters voor de te onteigenen gronden en gebouwen tot uitbreiding der gemeente Goes de heeren D. Dekker, J. Oele Hz. en F. G. C. Rothuizen in zijne qua- liteit van gemeente-bouwmeester. Niet thuis. Eens zoo wordt ons verhaald verzocht ds. Beets, pre dikant te Heemstede, na het eindigen der morgengodsdienstoefening, nog een ©ogen blik de aandacht der gemeente. Hij had wel eens de gewoonte, zei hij toen, als hij eens niet bijzonder op bezoek gesteld was „niet thuis" te geven. Hij zou dat voortaan niet meer doen en gaf ieder den raad hierin zijn voorbeeld te volgen. Waarom? Op deze vraag zou hij den eerstvolgenden Zendingsavond het ant woord geven. En die eerstvolgende z&a- dingsavond was een druk (bezochte nieuws gierigheid natuurlijk. Wat er nu gebeurd was? Een vreemd heer had zich bij hem la; ten aandienen. jf „Maartje ik heb je gezegd, dat ik niet thuis ben". „Ja maar dominee, u „is toch...." „Dat beteekent zooveel als niet te spre ken". „Zal ik dat idan zeggen?" „Ga je gang, Maartje". En de vreemdeling vernam, dat do minee „niet thuis, of niet te spre ken 'was". „Dus wel thuis? Zeg, dat ik dominee moet spreken". „Ja maar „Ik moet dominee spreken". Maartje naar hoven. „Dominee, die mijnheer moet u spre ken". „Wat in mijn huis njoet of niet moet, zal ik zelf uitmaken, 'k Ben niet te spre ken. Je hoeft niet meer terug te komen". Maartje naar beneden, „Zeg aan dominee ,dat ik hem moet spreken, God zendt me. Bij die laatste woorden verschoot de deerne van schrik. AVat zou ze doen? Dominee kon wel eens lang niet malsck doen.... nraar: „God zendt nre?" Dat dreef haar weer naar boven Dominee naar beneden. „Wa,t is er vriend?"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 3