Reclames Ontmoediging helpt niet. Uit da Pers. Uit da Provincie. Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. d»raokter, moet den 17 April a.s. voor dén kantonrechter verschijnen wegens 't onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Geen ministercrisis. liet Yad. kan uit de beste bron ver zekeren, dat het gelieele verhaal van D e Tijd, omtrent het vermoedelijk heengaan van minister Postliuma, uit de lucht is ge grepen. Hot is geen wonder, dat vrouwen bij tijden moedeloos worden. Zij zijn zoo ver diept in het welvaren van anderen, de zorgen voor de familie en het geluk van het eigen huis, dat haar eigen gezond heid vaak verwaarloosd wordt. Als rugpijn waterstoornissen, zenuw achtigheid, of verlies aan gewicht hieruit voortvloeien, toont dit aan, dat de nieren aan het verzwakken zijn en dat urinezuur zich in het lichaam ophoopt. Men dient te bedenken, dat dan verdere verwaar- loozing kan leiden tot riieumatiek, ischias, tiiergruis of -steen, ontstoken nieren en blaas, of tot graden van ongeneeslijke nierziekte. Ontmoediging dient tot niets. Geniet liever meer frissche lucht en slaap. Ver licht zoo mogelijk uw werk. Neem slechts lipht verteerbaar, gezond voedsel, met ge noegzaam melk, genoegzaam water, maar geen onnoodige opwekkende middelen, en versterk de nieren door een kuur met Fos ter's Rugpijtn Nieren Pillen. Dit genees middel herstelt de werkzaamheid van alle urineorganen, zuivert het bloed en doet een nieuw levenstijdperk voor u beginnen. Mannen zoowel als vrouwen ondervin den nut van Foster's Pillen, want deze be vatten de zuiverste bestanddeelen uitslui tend voor nier- en blaaskwalen. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, kenbaar aan het handelsmerk (de man met zijin handen in de lendenen) op het etiket, zijn te Goes verkrijgb. bij de Paanw Co en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. Steeds bedenkelijker. e Standaard schrijft ■Het gewichtige vraagstuk van net on genoegzame der voedingsmiddelen neemt steeds bedenkelijker karakter aan. Ons gelieele land beslaat niet meer dan 34.186 vierk. K.M., en wordt bewoond door een bevolking die van de 63,'i mil- lioen reeds niet veel verschilt, en waar toe, tot de vrede terugkeert, bovendien te rekenen zijn een kleine 40.000 geïnter neerden en .ten minste een 100.000 uit geweken inwoners v;in België. Voorts ko men daar dan nog hij de vele Neder landers, die, vóór de oorlog uitbrak, in België en Duitschland huisden, of op reis plachten te zijn. In België bedroeg dit aantal een 70.000, in Duitschland een 14o.000, terwijl op reis waren en elders gestadig hun verblijf hielden een 35.000. Saam alzoo een 250.000 personen. Reken hier nu bij, dat in onze vaar tuigen, en met name in Amsterdam, steeds een voorraad voedingsmiddelen voor een bevolking pn bezetting van ten minste 650.0000 personen in voorraad moet zijn, terwijl de Regeering gehouden is vpor de gemobiliseerde troepen op de grenzen te zorgen, dan gevoelt men aanstonds, hoe sterk de wanverhouding is tusschen de oppervlakte van nog geen 35.000 vierk. K.M. en geheel dit samenstel van bevol king Hierbij komt dan nóg, dat van deze 35.000 vierk. K.M. een zeer groot doel niets dan heidegrond oplevert, terwijl een Binder niet minder belangrijk deel aan andere dan voedingscultuur gewijd is, of tewel aan vee-cultuur op veel grooler schaal dan wij zelf gebruiken. Dit alles saamgenomen maakt, als het ernst begint te worden, voor ons de ver houding tusschen behoefte en voorraad van voedingsmiddelen in zoo liooge mate ongunstig, dat de schatting van voorzie ning voor 4 maanden ,eer te hoog dan te laag is. En zulks te meer nu er schraal heid van oogst bijkomt, en zelfs dë nor male productie te kort schiet. Met het oog hierop wachte Regeering en de bevolking zich voor zelfmisleiding. jMindert .de uitvoer uit het Buitenland, gelijk nu reeds pen d'eele het geval is; wordt aan den uitvoer allerlei scheeps- ongelegenheid in den weg gelegden neemt daardoor zelfs de invoer van rijst uit onze koloniën af, dan make niemand zich diets, dat het alsnog bebouwen en bezaaien van enkele dusver ongebruikte terreinen redding zou kunnen aanbren gen. Die terreinen zijn daartoe veel te klein in afmeting; de geoefende werkkrachten ontbreken om ze productief te maken; de bemesting schiet te kort; en men vleit zich met een straks teleurstellend voor uitzicht, indien men waant, dat het ont brekende uit deze extra-bebouwing wel zal worden aangevuld. Iets helpt 't zeer zeker, en daarom moest de Regeering de dwangbebouwing ook van deze terreinen, eer de lente komt, reeds lang hebben doorgezet. Ook had ze reeds lang zekere gegevens moeten in zamelen van wat abnormaal op die wijk te erlangen ware, en zulks zóó tijdig, dat er van te laat komen geen sprake kon zijn. We blijVen er daarom op aandringen, dat de Regeering ten deze niet aarzele, rpaar onmiddellijk doortaste, en tegelijk duidelijk doe blijken, hoe ze den toe stand denkt te redden, zoo de invoer nogmaals afneemt, en de hongersnood voor de deur komt te staan. Per vierk. K.M. telt Frankrijk slechts 74 inwoners, Duitschland niet meer dan 123, en wij in Nederland 181 (buiten den heidegrond.) Als er niet wordt doorgetast geraken we in de grootste verlegenheid. Benoemd tot conducteur 3e kl. bij de P. en T. te Vlissingen (sp. no. 2) de brievenbesteller E. Andriessen van het postkantoor aldaar; verplaatst de tclefo- nniste 2e kl. mej. E. M. D. Westra van Roosendaal naar Middelburg, en de con ducteur 3e kl. J. L. Winkels van Vlis singen naar Boxtel. Door den Commissaris der Koningin is benoemd met ingang van t Mei a. s. tot veldwachter in de gemeente Biervliet, J. de Roos, agent van politie der tweede klasse te Middelburg, zulks in de plaats van P. Geensen, aan wien op dienzelfden datum op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Door Gedeputeerde Staten van Zee land is de verkiezing van een lid tier E'rovinciale Staten in het kiesdistrict Goes, vacature wijlen S. Duvekot, bepaald op 18 April a. s. en zoo noodig de stemming en herstemming resp. op "27 April en 9 Mei d.a.v. Luitenants ter zee le kl. C. L. Schepp en K. P. F. Schmitt rijn in de directie der marine te Willemsoord over geplaatst aan boord van het voor het station Vlissingen bestemde pantserdek- schip Noordbrabant,. Officier-machinist 3e kl. L. G. R. van Schie, van Hr. Ms. Gelderland, is te Vlissingen geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip Heemskerck. Koudekerke. De brandstoffencoimnissie te dezer plaatse bestaat uit de volgende heeren:' J. A. Contant, Voorzitter; C. Jongepier en F. de Rijke op- het Dorp, en de heeren C. P. N. Obbes, en A. J. Stoppels op liet Zand, terwijl de burge meester als adviseerend lid zitting neemt. Bovengenoemde commissie is bereid alle inlichtingen te verstrekken. Rilland. Het zeilschip „Jenny", schip per Hokken, geladen met steen, is bij Bath omhoog geloopen. Een deel der la ding is overboord gezet. Het schip heeft veel schade. M. Ct. Domburg. Dinsdagavond hield het zie kenfonds „Onderlinge Hulp" aJliier een algemeene vergadering, die door 30 leden werd bijgewoond. De voorzitter opende de vergadering met een toepasselijk woord, waarin de huidige tijdsomstandigheden werden besproken. Uit het verslag van den secretaris bleek, dp.1 de vereeniging 112 leden telt, en 13 begunstigers. Üit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 464.57, de uitgaven f 195.15. Aan contributie werd ontvangen f 3,>0.90, zoodat er oen batig slot van f 269.4*2 was over het vorige jaar (Maart tot Maait 1916/17. De aftredende bestuursleden wer den herkozen en namen hun herbenoe ming aan zijnde: J. P. Adriaansen, Voor zitter en W. de Pagter en A. Baard, als commissarissen.. Bij de rondvraag werd door P. van Keulen, Art. 10 van het reglement besproken, om in plaats van 13 weken bij ziekte uit te keeren in een vereenigingsjaax, dit te veranderen eo zulks te doen in het ziektejaar. Na breed voerige bespreking werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Utrecht door W. Bieshaar te Zetten. Bedankt voor Groot-Ammers, door P. Kuijlman te Lunteren. Zondag j.l. nam ds. D. S. van Veen, te Joure, afscheid van zijn ge meente met een predikatie over Hand. 2031 en 32. Den vertrekkenden leeraar werd toegezongen Ps. 134:3, nadat hij was toegesproken door ds. P. L. Kiehl, van Joure. Geref. Kerken. Tweetal te Stellendam en Ouddorp, J. J. Berends te Maasland en T. Sap te G-ouda. Beroepen te Eindhoven, dr. H. Jansen te Witmarsum; te Rijsoord, J. H. Jonker te Voorburg; te Oldeboorn, C. v. Mourik to Kooten; te Landsmeer. C. J. Goslinga te "Molenaarsgraaf. Bedankt voor Nieuw-Weerdinge, door T. L. Kroes te Coevorden. Ned. Herv. Kerk. Goede Vrijdag 6 April 1917. Kortgene, av. 5.30 u. ds. Lijsen. Krabbendijke, 5.30 u. dhr. Sandee van Goes. Ambachtsschool te Middel burg. Van de leerlingen der Ambachts school zijn de volgende bevorderd Van de eerste naar de tweede klasse 42 leerlingen. In de afdeeiing timme ren: P. J. M. Hubrechlse (p.), A. Lejjn- se^ J. J. Maas (p.), J. Maas (p.), P„ f. .Maas (p.), C. Meertse (p.), P. Meijers (p.), A. de Munck, .1. Olyslager, J. van Schaik (p.), .1. Sieben (p.), Joli. Wal raven en J. Wondergem. In de afdee iing schilderen: A. Janse. In de afdee-- ling meubelmaken: J. P. Baan, .1. J. Houtekamer, L. Kortekaas, J. Neve (p.), A. Walraven en A. J. de Zeeuw (p.). In do afdeeiing electrotechniekM. Bur- rink, H, P. Minderhout en K. H. de Kok. In de afdeeiing bankvverken: C. Brandes, G. Dekker, M. v. d. Est, J. Groenenberg (p.), J. Ham (p.), G. iVV. Hoekstra (p.), Joh. Hubert, H. A. Land man (p.), M. W. de Munck (p.), E. v. d. Plank (p.), W. J. v. d. Ploeg, L. de Hoos, M. J. Rooseboom (p.), A. Tim- merman (p.), J. G. Wondergein (p.), A. A. Willems (p.), en I. Zomers (p.). In de afdeeiing smeden: J. J. Boutens (p.) en L. J. Kesteloo. Van de Uveede naar de der,lo klasse do volgende 43 leerlingen. In de afdee iing timmeren: W. Barentsen (p.), M. J. J. van Boveren (p.), J. Bolier (p.), P. le Grand, A. S. de Jonge. J J. Kopmels, J. Loois (p.), K. Marlijn, A. J. de Munck, H. de Roos (p.), H. van Rooijen, M. J. van SJuijs, W. Sfroo, J. Soetens (p.), D. Verhulst. In de af deeiing meubelmaken: G. J. Alewijnsé. In do afdeeiing electrotechniek: P. Be suijen, Z. Bouwens, H. .1. Hendrikse (p.), C. van der Hoof., C. P. Ketting, J. Stevens (p.), R. R. van de Woestijne (p.). In de afdeeiing bankwerkenA. P. Adriaansen, J. J. Back (p.), H. Bal jeu (p.), J. Blok (p.), F. A. 'de Boer (p.), J. Clement (voorwaardelijk), J. M. van der Dussen, A. F. Engels, J. Grims, S. J. Hariot (p.), J. J. Houtekamer (p.), C. Jilleba, C. K. de Koster (p.), J. Lo- rier, A. Minderhout, A. v. d. Staal (p.). In de afdeeiing huissmedenG. J. Con tant (p.), J. M. Houterman, J. .V). Huij- gens. De volgende 58 leerlingen der derde klasse verwierven een diploma. In de afdeeiing timmeren: G. M. Barentsen, A. Bastiaanse, Joh. 11. v. d. Bel (p.), J. L. Dekker (p.), J. P. de Groene, A. de Kraker, J. Leger, A. Lombaard, S. A. Man in 't Veld (p.), H. Meliefste, H. Meulenberg (p.), W. P. lloose, C. van Rooijen, Joh. Slabber (p.), L. de Voogd, C. Wielemuker. In de afdeeiing schil deren: K. W. Dekker, M. de Jonge (p.), H. de Kok, A. Maas, M. Minnaar. In de afdeeiing meubelmaken: L. Berwoid, N. J. van Damme (p.), J. J. Florisse (p.), J. Kampman, P. J. Maljers, C. A. Marijs. F". Machielse (p.). In de afdee iing efectrotechniekM. M. Caljé, I. J. Cappon, S. W. Gabriëlse (p.), M. Jan sen (p.), J. Labmijère (p.), S. Leijnse, F. J. van Milaan (p.), J. Quist. In de afdeeiing bankwerkenH. Akkerman (p.), J. J. Borgstijn (p.), P. J. van Dam me (p.), F. II. Drijver; H C. van Eenen- naam (p.), A. J. Eiff (p.), M. van Ham (p.), D. Hoek (p.), J. van Keulen (p.), J. A. Mol (p.), J. D. II. Reijndors |p.), M. Saman (p.), M. Siorvogel (p.). Joh. de Wijze (p.). In de afdeeiing smeden: J. C. J. de Smidt. In de afdeeiing stof- feeren: W. Antheunissen, C. van den Berg (p.), H. J. Clement (p.), P. Dam- man (p.), P. M. Hovoijn (p.), C. Lou- worse en P. van Roo (p.). Aan de 26 volgende leerlingen van de Vierde klasse bankwerken werd een getuigschrift toegekend. Afdeeiing Puk ket: J. P. Baljeu, W. Blijenberg, D. Cannemeijer (p.), G. J. Dekker (p.), P. Galle, A- ten Kate, J. Ladestein, J. C. Louwerse, J. Lemson, D. Passenier, B. J. Vastenholt, H. de Vries, J. Wouda, J. H. Winter (p.), R. J. Wijnia. Afdee iing JavaChinaJapanlijn: J. Bonse- laar, E. J. v. d. Hemel, G. H. Koh ier, N. Metzelaar, W. A. de Munck (p.), J. Pietersen, J. M. Schroevers (p.), J. v. d. Staal, K. Vink, J. Vlasblom en J. Wieringa. De leerlingen achter wier namen een (p.) staat verwierven een prijs. De bekendmaking der bevorderingen en de uitreiking der prijzen, diploma's en getuigschriften had hedenmorgen plaats bij monde van den heer dr. H. Japikse, voorzitter van de onderwijs commissie. De lieer Japikse doekte allereerst mede, dat de burgemeester door drukke werk zaamheden en de voorzitter der school, mr. A. A. de Veer, door uitstedigheid ver- |underd waren de bijeenkomst bij te wonen. De directeur en leeraren rijn ook dit jaar weder tevreden over het door de jongelui gepresteerde; dit blijkt uit het kleine aantal, die niet overgaan en de vrij goede cijfers van hen, die wel zoo gelukkig zijn. Ook blijkt het uit de ge maakte proefstukken, waaronder sommige die volgens de leeraren en de deskundig, m .uit de pndervvijscoxnimissie, volmaakt zijn. Dat heeft het bestuur doen besluiten aan d,e bankwerkers, die voor het proef werk 8, 9 of. 10 beliaalden, dit proefwerk Imede te geven; voor die timmerlieden is dit minder makkelijk, daar de gemaakte proefstukken er rich minder voor lee- nen. Alsnu ging 'de heer Japikse over tot de mededeeling van de bevorderingen en het uitdeelen der prijzen, diploma's enz. Daarbij merkte hij nog op dat de leerling Clement, die slechts voorwaardelijk over gaat, langen tijd ziek is geweest. Ook teekenen wij uit zijne miededoelingen aan, dat üe Jeerlingen der derde en vierde klassen allen een diploma of getuigschrift kregen. Voor hel behalen van prijizen was' het noodig in de eerste, klasse 65 pet., in de tweede 70 pet. en in de darde pn vier de klasse 75 pet. der cijfers te hébben verkregen. Ook zij, die een zeer goed gedrag hebben, kunnen oom prijs krijgen, terwijl een slecht gedrag voor sommigen een anders behaalden prijs deed vervallen,. Bij het uilreiken der diploma's wees de heer Japakse op de zeer mooie cijfers die op de meeste rapporten voorkomen en stelde deze aan die jongens uil de andere klassen ten voorbeeld. Na afloop der uitreiking wees de spie ker er de jongens die die school gaan ver luien op, in huil verder leven ook steeds hun best te doen, zich richtende tot de jongens van de afdeeiing Pakket der vierde klasse, wees hij deze op hun onbegrij pelijk slecht gedrag, terwijl ook bij die van de afdeeiing Java-China- Japanlijjni wel eens iets is voorgevallen. Vooral gezien den leeftijd van deze jongens komt hun houding den heer Ja pikse onbegrijpelijk voor en met groote kracht drong hij er bij hen op aan toch in de toekomst heter hun plicht te doen, want bij de lijnen zou spoedig onlslag volgen en daq komt het berouw te laat. Een leerling der derde klasse, een van de afdeeiing stoffeerders, een van beide afdeelingen der vierde klasse, brachten dank voor hot genoten onderwijs. De heer Japikse bracht nog dank aan directeur en leeraren voor hunne weder om betoonde toewijding, waarop de di recteur, de heer Doets, antwoordde. fines Ambachtsschool. Hieron der volgen de uitslagen van de gehou den examens Overgangs-examen 1917. Afdeeiing tim meren. Van de 1ste naar d-- 2de klas se: A. de Jongh te tleinkenszand; J. C. v. d. Woele te Cortgene; D. v. d. Berg te HansweerdH. Hijnia, M. B. L. Pols, D. van Riet, allen te Goes; I. F. Dronkers te Wilhelminadorp. Afgewezen 2. Niet meegedaan 3. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: 1. de Jonge, A. Meeuwse, J. J. Polderman, J. Does, allen te Goes: J. C. Smallogange te Schore; A. A. Boel te GoesA. de Bourgraaf te Wemeldinge C. C. J. Wolleman te Krabbendijke; G. P. Allewijn te Waarde; J. L. Kriekaard, W. J. Nieuwenhuijse, beiden te Goes; A. C. Wondergem te KruiningenM. J. Zweedijk te Krabbendijke. Afgewezen 2. Nog niet. klaar 2. Afdeeiing s me den. Van de 1ste naar de 2de klasse: H. J. de Hamei- te Krabbendijke: J. Glerum te Goes; .1. C. Schipper te YVemeldiuge; C. Blanker te Goes; A. Pauwe te Wemeldinge; K. G. Louisse te Waarde; J. van Kleunen te WilhelminadorpG. Zwartepoorte, J. Gunst, beiden te Goes; H. v. d. Weele te Wilhelminadorp; 't'. G. v. Boven te 'sHeer Arendskerke; P. Nieuwenhuijse te Goes; C. -J. Aertsens te Hansweerd; P. J. Minck te Goes, C. Everse to Ier- seke. Afgewezen 2. Niet meegedaan 1. Afdeeiing S m e d e n. Van de '2de naar de 3de klasse: M. J. Polderman te „We ineldinge; J. A. P. Versluis te D. A. Rouw te 'ij 11. ArendskerkeG, M. den Herder te Goes; A. Jobsen te Ovezande; J. C. van Weele, J. C. Foudraine, A. .Mol en J. G. Zvvartepooite, allen te Goes; G. A. Roudier te Wemeldinge; P. K Burgs te Goes. Afdeeiing Schilderen. Van de 1ste naar de '2de klasse: A. 11. Struiken Rou dier te Wemeldinge; J. .1. Polderman te Krabbendijke; H. Bruggeinan te Boe-. Eindexamen. Afdeeiing Timmeren: C. M. Zuidweg te Cortgene; C. K. Francooys te 'sll. ArendskerkeJKnuit te Wolfaartsdijk M. J. Verburg te Goes; A. Kosten le Wemeldinge; J. v. Koeveringen lo Schore. Geen afgewezen. Afdeeiing Smeden: M. A. v. Weele te Goes; C. J. v. d Linde te Rilland; B. Van Liere te Klootinge; J. J. Schrijver te Goes; G. Roelants te Kruiningen; C. M. Mieras te Schore; A. Blok to Kape'.le; C. Schrijver en D. Bolle, beide te 'Goes. Geen afgewezen. Afdeeiing Schilderen: M. Schipper te Wilhelminadorp. Geen afgewezen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Assen (Schoolstraat) de heer L. v. d. Vegt te Veenendaal. Door de vereeniging „Yisscherijibelaa gpn" te Urk is besloten tot oprichting eener visscherijschool, die, als de aap: te vragen subsidies worden verleend, den aanstaanden winter zal worden geopend. De Bond van Chr. Normaallessen in Nederland zal D.V. op Zaterdag 14 April a.s. in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht zijn jaarvergade ring (n ouden. Up de agenda komit o.a. voor Het Bevredigingsrapport over de oplei ding, inleider de heer J. Hobmia; Bespre king van de rapporten Van Niekerken Drew es en van het Bestuur in zake de opleiding. Er zal een lid van het Bestuur moeten worden gekozen in de plaats van den "heer J. Hobma, die. aftreolt en niet herkiesbaar is. In hel bestuur der vereeniging „Bi bliotheek voor het Christelijk Onderwijs" 'is, ter vertegenwoordiging van het bestuur van clen Bond van Christelijke Normaal lessen en in plaats van den heer H. Wa genvoort te Utrecht, die wegens drukke bezigheden ontslag nam, aangewezen de heer C. de Vries te Leerdam, die te vens als secretaris zal fungeeren. Tot lid van het hoofdbestuur der Unie Chr. Onderwijs is gekozen de heer G. Aldus'. De 37ste algemeene vergadering van de Nederlandscbe vereeniging voor teekeo- onderwijs wordt Dinsdag a.s. te Haarlem gehouden. Er zullen inleidingen gehou den worden door E. 11. Jacobs le Ren- kum over de salarieering bij hel vakon derwijs in Nederland en door J. de Raad to Utrecht over liet tectkenonderwijs op de gymnasia. - De toestand yam prof. dr. P. A. E. Sillevis Smitt. hoogteeraar aan de Y. U., is geruststellend en vooruitgaande. Fruitkwekers en pachters. Goes. In hot café lioudeling had gister middag eon vergadering plaats van fruit handelaren en fruitkweekers, ter bespre king van de nieuwe bepalingen betref fende den handel in fruit. De voorzitter, de heer F. Iloornick, opende de vergadering en zétte het doel der vergadering uiteen. Hij herinnerde aan de geplaatste ingezonden stukken en aan de bezwarende liepatingen betreffen de den fruitverkoop. In een vorige bij eenkomst van fruitkooplieden is reeds eoni en ander besproken, terwijl een voorloo pige commissie besloot de zaak nader in 'l openbaar te behandelen. Vervolgens werd liet woord gegeven aan dhr. F. Kake- beeke, Iru.itk woeker, die herinnerd!' aan de berichten in de bladen, dat uitsluitend de eigenaren zouden kunnen veilen en dat 60 pet. zou mogen worden uitgevoerd. Deze berichten misteii allen grond. Als lid van de FruitcentraJe, zegt hij, heb ik gevraagd die berichten tegen te spreken. Op de j.l. gehouden vergadering van de Fruitcentrale en de Rijks-Com missie van toezicht heb ik nog eens aan gedrongen op juiste voorlichting. Dit is nog niet geschied. Doch op deze verga dering is besloten den minister te ad- viaeeren de pachters van boomgaarden niet uil te sluiten. Hiertoe zal wwl wor den besloten. Alleen die controle zal ver scherpt worden, om fraude te voorkomen. Deze pachters zullen echter bij de Rijks commissie van toezicht moeten vrorden ingeschreven. Onderhands verkocht fruit zal alleen voor het binnenland mogen die nen. Alleen het „geregistreerde" fruit zal uitgevoerd mogen worden, natuurlijk mits de uitvoer toegelaten is. Spr. wekt de •pachters op zich te organiseeren, zoo als men ook elders gedaan heeft. Door organisatie krijgt men macht. In verband met een gestelde vraag licht de heer Kakebeeke nog een en ander loe. Dhr. Iloornick zegl, dat bij publieken pacht van een boomgaard nog niet te zeggen is hoeveel fruit or is. Spr. vindt de maalregei voor de pachters zeer on billijk. Veilen over de veiling wil spr. aanvaarden, doch publiek huren drukt den kleinen man. Dhr. Kakebeeke zegt, dat het systeem van publieke verpachtingen een systeem1 van opjageai meebrengt, doch spr. geeft in overweging tegenover elkaar wat wel willender te zijn. Laat men conclave ma ken. De controle zal gebrekkig zijn, doch ze zal preventief werken. De bevoorrech ting van verleden jaar is nu ondervangen. Iemand uit de vergadering zegt, dat bij onderhandse hen verkoop de verkooper wel aan don minister zou kunnen op geven, hoeveel hij verkocht heeft. Dhr. Kakebeeke merkt nog op, dat in December aangegane onderhandse he con tracten betreffeiide dien oogst van 1917 ongeldig zijn. Dhr. Hoorniek zegt nu, dat de pachters zich er niet buiten moeten houden, zoo- als elders geschiedde, doch dal, ook rij een verzoekschrift moeten 'indiemon. De 'bedoeling van het voorloopige be stuur nu is te bewerkstelligen, dat de pachters ook onderhands kunnen pachten. Deze gedachte weidt door velen ge steund. Men meent,, dat bij onderhands, pachten controle zeer wei mogelijk is. Alen meent, dat het niet noodig is, dat de notarissen er nog 10 pet. aan verdie nen. Gewraakt wordt de politiek van dc „heeren", die alleis naar de veiling willen sturen, gebruik piakende van "de abnor male omstandigheden. Dhr. Hoorniek doet mededeeling van hel request van de telers in Gelderland. liet bedoelt te verzoeken te mogeu ver pachten aan wie de kweekers willen. Hier moet het z.i.. anders geschieden. Ook de pachters zouden moeten requesteoren, desnoods worden er twee verzoekschriften opgesteld. Geadviseerd wordt aanstonds een ver eeniging op te richten, een vereeniging van pachters en kweekers, die op dit punt gemeenschappelijke belangen hebben,. Anderen meunen, dat de pachters en de kweekers, niet moeten shmengaain. Twee afzonderlijke adressen zullen li i. moeten worden opgemaakt. Zoo goed als alle aanwezigen zijn bereid tot een njjuw op te richten vereeniging toe te treden. I. ,i |J Na breedvoerige bespreking werd ein delijk besloten een vereeniging van truit- kweekers en -pachters op te richten. Deze vereeniging zal in de eerste plaats door ■middel van twee verschillend» verzoek schriften één van de pachters en een van de kweekers den minister trachten te bewegen rijn maatregelen 'te wijzigen, opdat alsnog onderhands ge pacht kan worden; en wil verder ook an dere belangen van de leden behartigen. Nadat de wensch te kennen gegeven Was, dat verschillende deelen van Zwe iand in het bestuur vertegenwoordigd rijn, weiden de leden van de voorloopige com missie, de heeren F. Hoorniek to Goes, II. Bliek te Goes, M. Verboom to Goes, C. do Jonge te Schore, C. Dagevos to Rloeting», en A. Vleugel te Wemeldinge, bij accla matie benoemd tot leden van hef bestuur, en werd dit gelul uitgebreid met twee leden uit Walcheren, n.l. de heeren J Bolier en J. A. de Wil. beiden van Mid delburg, die eveneens bij acclamatie wei den benoemd. Dit bert uur zal zich allereerst

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2