fto 153 Zaterdag 31 Maart ISHV 31e Jaargang Reclames Eerste Blad H. H. Adverteerders. De Groote Oorlog. Dit summer bestaat uit twee bladen Slaten-Gffrseraal. Binnenland Ik heb geen eetlust. Pink Pillen. Uigave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goe/j. Hoofdbureau te Goess LAN 'SE VORSTSTRAAT iï® Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHÜ;«' - 1. SÜRt, Drukkers; Qoslerbaan Le Cointre Goe* In verband met de verhoogde exploitatie kosten van „De Zeeuw" heeft het Bestuur besloten met ingang van t April a s. den advertentieprijs te bepalen op 15 ct per regel. De prijs is dan van 1—4 regels f0.60, alke regel meer 15 cent. De bepaling, dat bij drie maal plaatsen de advertentie slechts twee mael wordt berekend, blijft van kracht. In verband hiermede zullen ook de con" tiactprijzen verhoogd worden. Bewijsnummers zullen niet meerkosteloos verstrekt worden, doch uitsluitend op aan- vr»ue t gen betaling van 5 ct. per rummer. De Zeeuw VERSCHIJNT ES.XEK WERKDA*. Abonnementsprijs Pos 3 maanden fr. p. post. flX. Losse i»v~ is„0.06 /rijs de» Advertentiën 1—5 regels ƒ0.»U, iedere regel meer 10 S-msaal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden Familieberichten van 110 regels ft.—e iedere regel meer 10 ct Nieuwe nood \a broodsgebrek doet petroleumnood zich geducht voelen. De Minister' van Landbouw zag zich zelfs genoodzaakt tc bepalen, dat vore- toopig alle verkoop1 en aflevering van pc troleum en gasolie verboden is. De aanleiding tot dezen maatregel is vrij! plotseling ontstaan, en wel tengevol ge van de groole verliezen, die de tank booten dezer dagen hebben geleden. Zoo werd het stoomschip „Healdton" met c.a, 45/000 vaten petroleum opi weg naar Rot terdam in de nabijheid van Terschelling door een Duitsche duikboot getorpedeerd, Het stoomschip „Chariots" met ruim 23000 vaten voor Rotterdam aan boord en 19dezer Bergen gepasseerd, is niet aan gekomen, zoodat belaas is aan te nemen, dat dit schip met man en muis is vergaan, !s door deze verliezen een plotselingo petroleumnood ontstaan, ook' op' verderen aanvoer is voorloopig niet te rekenen. Dit het bovenstaande blijkt dus, dat wij1 ten opzichte van petroleum en gas olie er zeef slecht voorstaan. Dit den aard der zaak zal in dc aller eerste plaats zooveel mogelijk in de be hoeften van leger, spoorwegen en publie ke diensten zijn te voorzien, verder in die der industrie, zoodat het hoogst twij felachtig is, of er voor verlichting'sdoe']1 einden ten minste voor particulieren wel iets over zal blijven. Het behoeft wel geen betoog, dat uiter ate zuinigheid geboden is. Dat zij, "die nog iets hebben, ermee woekeren. En 'tniet lalén bij gas- en kolenbezuiniging. De petroleumnood zal zich vooral in onze provincie, waar petroleum nog zoo vaak voor verlichtings- en verwarmings doeleinden gebruikt wordt, ernstig doen gevoelen. Laten de tot dusverre genomen maat regelen, op welk gebied ook, en de som bere toekomstbeschouwingen ons er toe leiden een sobere levenswijze in acht !te nemen. Tweede Kamer. Weer 10 opcenten. Gij zeling van oneerlijke O. W'ers- Militaire verloven en de landbouw. Niet meer verlof. Een oude motie. De vijandige Eardmans. Het wetsontwerp tot heffing van 10 op centen op de Inkomstenbelasting en op de Vermogensbelasting 19171918 is gis teren z. h. s. goedgekeurd, nadat het amendement-Ter Laan, om de inkomens beneden 1200 pop' vrij1 te stellen, met 32 tegen 22 stemmen gekelderd was. De opbrengst van deze opcenten, ge raamd op 3 millioen, zal geheel aan hei jaar 1917 ten goede komen. Zeker, we betalen reeds opcenten. Reeds worden ten bate van het leeningsfonds 40 opcenten op inkomsten- en vermogens- belasting geheven. De regeering wil hier echter voor één jaar, naar het thans heet nog eens jq opcenten opleggten, -• u einde te voorkomen, dat ook weder de gewone dienst van 1917 met een be- tekort zal sluiten, nieuw* Lorltwerp kwam aan de orde een telastu^SW s °°rl(?Sswinst' hel miridiu aan administratie banden te J3*1 ^jroling of lijfsdwang in keurinu S''ven, zij' het dan onder goed- de he^JaR- ?en Minister? Dal achtten Liever T i v0n on Koolen bedenkelijk, voorschrift Sm§ ^teven volgens de - mften van de burgeïl'ijke rechts vordering, zoo betoogde laatstgenoemde. Men late den president van de rechtbank in „kort geding" beslissen. In dit beloog wérd de afgevaardigde door den heer Bul gers gesteund, door'den heer Loeff ech ter bestreden; 'terwijl de rede van den laatste weder een bestrijding van den lieer Lobman uitlokte. Het slot van tic zaak was, dat Treub z'n scherpen maatregel z. h. s. aange nomen zag. Vervolgens werd wat kleingoed opge ruimd (aangenomen), o.m, -het voorstel van den afgevaardigde van Goes 'tol wij ziging van het Reglement van Orde der Kamer. Verder conclusies, naturalisaties feu wat dies meer zij. Als interpellant trad vervolgens op de heer Snoeck Henkemans op, die in een zakelijk betoog aandrong op ruime ver leening van verloven aan personen, die het landbouwbedrijf uitoefenen. Vooral drong hij aan op het plaatsen van land bouwers-soldaten dicht bij' huis en op het verleenen van „vrij1-van-dienst" als het dan, geen verlof kon zijfn. Minister Bosboom schetste in een pathetisch Woord, hoe geheel Europa in vuur en vlam staat, hoe wij' als een klein huisje daar bin nen staan, als .een huisje op- een bin nenplaats van het groote Éuropeesehe ge bouw, dat in brand staat. Hij1 deed wat hij kon, zeide hij; hij stond voortdurend in overleg mot Minister Postliuma. En meer verlof geven dan hij deed, was met het oog op> den internationalen toestand ontoelaatbaar. Niettemin betoogden verschillende spre kers, o.a. de heer Duymaer van Twist, dat de yerlofsregeling zóó veranderd kon worden, dat zo veel meer aan den land bouw ten goede zou komen. We vertrouwen, dat de heeren er wel raad op zullen weten. Reeds verluidt, dat generaal Snijders een regeling -voorbereidt. Ten slotte was nog aan de orde de motie, welke was blijven liggen van de behandeling der begrooting van Binnen land sche Zaken. Men weet, dat toen voor het bijzonder onderwijs angstvallig ajje verbeteringen achterwege bleven, inaar het openbaar onderwijs voortging zich te ver heugen in de warme belangstelling van Minister Cort. Vooral in zake liet mid delbaar onderwijs was het verschil sterk. Daarom dienden dc heeren Rutgers, Van Wijnbergen en Gerretson een motie in van dezen inhoud: „De Kamer, van oor deel, dat nu met uitbreiding van de Rijks zorg voor het middelbaar onderwijs wordt voortgegaan, daar mede gtepaard moet gaan onverwijlde verhooging van de Rijksbij dragen ten behoeve van het bijzonder mid delbaar onderwijs, gaat over tot de orde Van den dag", Na uitvoerige discussie is deze motie nog door den heer Rutgers gewijzigd, in dien zin, dat de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de Rijksbij dragen aan het "bijzonder M. O. ten spoe digste moeten worden verhoogd en dat daarmede niet behoort le worden gewacht tot de uitvoering van het nieuwe art. 192 Grondwet. Prof. Eerdmans vroeg stemming doch het quorum was niet aanwezig. Né het reces zal dus gestemd worden. Korte Oorlogsberichten. Onder de Amerikaansclie oorlogs- uitvindingen is allerlei wat van den prac- tischen en vindingrijken geest der Yan kees getuigenis aflegt. Het nieuwste is een inrichting aan het infanteriegeweer, om prikkeldraad op' te ruimen. Men weet, dat aan de bajonet aangebrachte stalen wieltjes met scher pen rand en dergelijke constructies voor dit doel practisch zijin. Men heeft nu be dacht een over de bajonet te schuiven stalen slede aan te brengen, die met een klemschroef daarop vastgezet wordt, en die een ring draagt met een nok, waariD een groef. Een en ander is zóó gemaakt, aat men met de bajonet van onder af bet prikkeldraad als 't ware opschept, waardoor dit langs de bajonet glijdt en in de groef wordt opgevangen, waardoor het vóór de opening van den ring ligt. Die opening nu bevindt zich enkele cen timeters vóór den mond van den geweer loop, zoodat een afgegeven schot den draad doorsnijdt. De Fransche afgevaardigde Cosnier heeft in de Kamer een voorstel ingediend tot vaststelling van een prijs van 45 cen times voor een K.G. brood, bestaande voor 80 pet. uit gemalen korenmeel en 20 pet. ander soort meel. De maximum prijs voor graan moet van 33 tot 41 francs verhoogd, de minimum-prijzen voor het overige aanvullings-koren overeenkomstig den broodprijs vastgesteld worden. In een meeting, die op 25 Maart te Berlijln ten gunste van de oorlogsleening plaats had, heeft dc Minister van Finan ciën Dr. Lentze, verklaard, dat de oor logsleening, zooals de Dnitsche bladen reeds meermalen mededeelden, 'in geen geval extra zal worden belast. Hij zeide, (dat het Rijk zijn belofte houdL en er niet aan denkt, hun, die het vaderland hun. geld tien offer brachten, bijzondere be lastingen op zal leggen. Wol echter hun, die zich aan deze nationale plicht ont trokken. Dat zeilschepen, door de oorlogs omstandigheden, weer hun eigen waarde hebben gekregen, is reeds bij verschillen de gelegenheden aan den dag gekomen; van het geval van de Amerikaansche hou ten hark „C. D. Bryant" mag echter wel mtelding Wórden gemaakt. "Uit. schip' dat een rcgister-tonneamaal van 823 ton heeft, en bij'na 40 jaar oud is, heeft de laatste tien jaar te San Francisco gelegen. Zijn eigenaars zijn er nu in geslaagd een koo- per te vinden voor 45.000 dollar, nadat de kapitale som van 20.000 dollar is uit gegeven, om het in een zeewaardige con ditie te brengen. De rede van (den rijkskanselier heeft, voorzoover ze de binnenlandsch© poli tiek van Ihiitschland betreft, de vrijzinnige bladen teleurgesteld. De Vorwarts zegt, dat v. Bethmann heelt bewezen, nog steels den ernst van den toestand niet te boselfen. Nooit le voren is de biimenlandsche politiek van 'zoo grooten invloed geweest op de buiten- landsche nis thans. „Het kan en mag zoo niet blijven, dat Duit-cbland tegenover alle tegenstanders, waarmee het omi zijn bestaan vecht, bet politiek achterlijkste land is. Daarom "is de nieuwe "koers" opeens een levensvraag geworden." Het blad acht. het bemoedigend, dat de meerderheid van den Rijksdag dit beter beeft ingezien dan de kanselier. Aan de linkerzijde heeft v. Bethmann zoo goed als geen tegenstanders en, als hem tijdens zijn rede driemaal zijn 1 eigen woord „wee den staatsman, die de teekenen des tijds niet begrijpt" is toegeroepen, dan wa- bet om de zaak, die 'het gold. Een Potugeesch blad loochent, dat Portugal Macao aan Japan heeft afge staan. Voor de eerste maal sinds liet, begin van den oorlog zal de Deense he regeering protesteeren tegen de schending van haai neutraliteit, welke heeft plaats .gehad, doordat een Duitsch vliegtuig den 23en Maart, boven Deensch grondgebied is gevlogen .terwijl den volg nden dag twee Zeppelins over de omstreken der haven Esbjerg gevlogen hebben. En ver Pasja is nu in Weenen. De Russische opperbevelhebber Alexieff heeft bevolen, dat in het Ru,s sische leger comité's zullen samengesteld worden, beslaande uit. een officier en afge vaardigden der soldaten om een verstan dige en levende discipline in "het leger in te 'voeren. -Er hebben voor het Taurische paleis te Petrograid groote militaire betoogingen plaats gehad, waarin de nieuwe voorloo- pige regeering toegejuicht werd en ver klaard werd, dat hel. leger bereid is tot den laatsten druppel bloeil te vergieten, opdat hel gebouw van een onverwoestbare vrijheid kunne opgericht worden. Koningin Olga, van Griekenland, Vorstin van Rusland, moeder van ko ning Constantijn, is non geworden in de orde van de H. Eugenia. Voor de eerste maal zal dezer dagen een vrouwelijke regeerings-commissatris in da Duitsche rijksdagcommissie haar intrede doen. Een stem uit den Rijksdag: De neu tralen moeten echter niet vergeten, dal hoe meer vijandelijke schepen wij in den grond boren, hoe meer de waarde der neutrale schepen stij'gt". Is het dien spre ker onbekend, dat ook neutrale schepen getorpedeerd worden „De gevolgen, aldus zei een spre ker in den Rijksdag, die verbonden van vorsten met Engeland tot dusverre heb ben gehad, zijn: een onttroonde Tsaar en twee koningen in ballingschap. Mis schien geeft dit in Italië te denken". De oud-leerlingen van 'het Ameri can College te Konstantinopel, onder wie een groot aantal politieke personen en hoogwaardigheidsbekleeders, besloten een beroep te doen op president Wilson, hem dankbaarheid te betuigen voor zijn vre des-initiatief en hem1 te verzoeken op dien weg voort te gaan, welke geheel in over eenstemming is met de democratische be ginselen der groote Amerikaansche Re publiek, die door haar bijzondere posi tie en haar macht krachtig kan medewer ken aan den vooruitgang der beschaving ten de eer van de menschheid. In Zwitserland loopt hel gerucht, dat in Italië een revolutie is uitgebroken. Naar uit Madrid gemeld wordt, heb ben verscheidene reeders geweigerd de belasting van drie peseta's per ton te betalen. De regeering heeft gelast de schepen in beslag te nemen. De Maastrichtsehe „Courier de la Meuse" verneemt uit Aken, dat Von Hin denburg eenige dagen geleden aldaar is gepasseerd. In een toespraak tot de officieren van het garnizoenzou hij! gezegd hebben Ik betreur eiken man, die valt, maar ik offer zonder bezwaar op hetgeen noodig is. Binnengekomen Duitsche duikbooten melden, dat zij! 34 stoomschepen, 2 zeil schepen en ,14 visschersschepen van te zamen 90.000 ton in den grond geboord hebben en wel 24 Engelsche, 3 Fransche, 1 Portugeesch, 13 Noorscihe, 1 Hollandsch, en' 1 Deerusch en verder 7 schepen, waar van de naam) niet vastgesteld kon Worden, Uit Genève Wordt aan het Berl. Tage- blatt geseind, dat alle Parij'sche bladen zich bezighouden met de ontploffing te Bapaume, waarbij als slachtoffers zijn om gekomen de beide afgevaardigden van Atrecht Briquet en Failandier. De opwin ding te Darijs is zeer groot. Tot dusver kon men de lijken der beide volksverte genwoordigers, die onder 'de puinhoopen Van het raadhuis liggen, niet vinden. Drie vliegtuigen zijn gistermiddag benoorden Ameland gepasseeid, koersende om de west. I)e St. Petersburgsche arbeidersraad moet zich voor de voortzetting van den oorlog verklaard hebben. Japan heeft de voorloopige regeering van Rusland erkend. Beperking van de menu's in hotels en restaurants. „He: Iiotelbcdrijf", liet orgaan van de Yereeniging van Hotelhouders enz. van Den Ilaag en omstreken, meldt dat werd voorgesteld de navolgende regeling te tref fen De ispijslijst zal beslaan uilten hoogste zes gerechten. Menu's a prix fixe ipogen uitsluitend bestaan uit daarop voorkomende gerech ten. Het dejeuner beslaat uit ten hoogste twee gerechten, waarvan één voorgerecht. liet diner bestaat uit ten hoogéte drie gerechten, waarvan één voorgerecht. Soep on voorgerecht worden sainten als één gerecht beschouwd. Pudding en dessert worden niet als één gerecht beschouwd. Na des .avonds negen uur zullen noch in hotels., noch in restaurants, met het. oog op de bezuiniging op sitookmateriaal, war me spijzen verstrekt mogen worden. Juist voor het afdrukken van dit num mer bereikt ons de officiéél© be\-eistiging, dat deze voorstellen door 'den Minister zijn overgenomen en van 1 April af .voor alle bedrijven in don lande geldig zul len zijn. Dl© vrijzinnigheid en de E. V. In de vergadering van het Centraal Comité der Vrijzinnigen van gisteren is de vraag behandeld, of voor het geval de Grondwetsherziening tot stand komt, door de drie vrijzinnige partijen in be ginsel zou worden besloten, behoudens goedkeuring door hare ledenvergaderin gen, de concentratie in 1918 bij de ver kiezingen onder liet stolsel van Even redige Vertegenwoordiging voort te Zet ten, indien men er in mocht slagen tot overeenstemming te geraken omtrent een gemeenschappelijk program. De vraag werd bevestigend beantwoord door de gedelegeerden van de Liberale Unio en den 'Bond van Vrije Liberalen. De gedelegeerden van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond beantwoordden baar ontkennend. Het spreekt intusschen vanzelf, dat de concentratie tot de verkiezingen van 1918 op gelijken voet zat worden voortgezet als tot nu toe. Onze Graanschepen. De uitvoerende commissie van de N. O T. meldt: In de N. R. Crt. van 29 Maart komt een beschouwing voor over de moeilijk heden voor onze scheepvaart, waarin o.a, wordt medegedeeld, dat de N. O. T. er in geslaagd was in beginsel met Engeland overeen te komen, dat de Oceaanvaart voor ons land zou geleid worden langs Halifax, nadat dit beginsel was komen vast te staan, werd dan over elk schip en voor elke reis afzonderlijk overeen ge komen, omtrent de vaart via Halifax. De ze mededeeling is in zooverre minder juist, dat niet voor het varen der schepen via Halifax afzonderlijke vergunningen zou den noodig zijn, geweest, wanneer de regeling waarover met Engeland onder handeld werd, was tot stand gekomten, maar alleen de ladingen, welke deze sche pen medevoerden moesten worden goed gekeurd. In afwachting van de totstand koming der bedoelde regeling werd in tusschen reeds voor bepaalde ballastsche pen om graan voor de regeering te halen in Noord-Amerikaansche havens noorde lijk van kaap Hatteras en in eenige an dere bijzondere gevallen vergunning om te varen verkregen. Te dezen aanzien al leen Werd over elk schip afzonderlijk over eengekomen omtrent de vaart via Halifax, Voorts wordt in het bericht van de „N. R, Crt." beweerd, dat de 20 graan schepen, die thans nog via Halifax Noord- Amerika kunnen bereiken, niet op dezelf de wijze naar hier kunnen terugkomen, aangezien daarvoor een nieuwe overeen komst noodig is, waar Engeland voors hands niet in schijnt te willen treden. Deze voorstelling van zaken mist alle* grond. Als zeker mag „worden aangeno men, dat Eqgeland aan de terugkomst van deze schepen via Halifax naar ons land, geen moeilijkheden in den weg zal leggen, daar in de verleende vergunning om uit te varen, teneinde graan te halen, ligt. opgesloten, dat deze schepen ook met dit graan naar ons land zullen kunnen terugkeeren. De toestand. Minister Bosboom heeft zich verpliclvt geacht de Tweede Kamer mede te dee- len, dat de algemeene toestand van die» aard is, dat van eenige verruiming der verloven geen sprake zou kunnen zijn. Ned. Jongel1. Verbond. Het Hoofdbestuur van het N. J. V. heeft nader besloten ,dat buitengewone om standigheden uitgesloten dit jaar toch nog een ééndaagsche Bondsdag gehouden zal worden en wel op den Hemelvaarts dag te Utrecht. Wanneer die woorden een enkele maal bij toeval over iemands lippen komen, is er zeker geen reden, belang te hechten aan die weigering het lichaam te voeden. Het is ook bijwijlen een maatregel van voorzichtigheid van den mensch zelf, die, geene behoeften gevoelend, 'n overtollige», arbeid afwijst. Maar wanneer een zelfde persoon bijna aan iederen maaltijd de woorden: „Ik heb .geen eetlust" herhaalt, met tegenzin eet of zelfs alle voedsel afwijst, dat is ernstig, zeer ernstig. Het is niet: „Ik heb geen eetlust vandaag", dat zij moest zeggen, maar: „Vandaag sterf ik iets!" Er is geen twijfel; het eenige feit, dat gij eetlust hebt, be wijst, dat heel uw organisme in goede werking is. Dat gij de behoefte gevoelt aan uw organisme te eten te geven, bewijst, dat gij er van verbruikt hebt, dal uwe hersenen gedacht hebben, dat uwe spie ren gewerkt hebben, in één woord, dat gij geleefd hebt. „Ik heb eetlust, dus ik be sta!" Het gebrek aan eetlust is het eer ste en ook het meest zichtbare en zekere verschijnsel van verzwakking der levens krachten; en het schijnt wel, dat de voor uitziende Natuur gewild heeft, dat dte dingen zoo zouden zijn, opdat hare schep selen dadelijk op hunne hoede zouden worden gesteld en men haar niet kon verwijten ons niet te hebben gewaar schuwd. Wijs dus de waarschuwing der Natuur niet af. Houdt dje verstomping van uw wezen tegen, prikkel het, wek het op. De Pink Pillen zijn er om u te helpen. Dat gebrek aan eetlust, eerste ver schijnsel waaraan wij kunnen toevoegen de bleekheid van het gelaat, het gevoel vair verdoving van geheel uW wezen, de luiheid van den geest, de zwakte der bee- nen, bewijst alleen reeds, dat het bloed, waarvan het geheele organisme afhangt, verarmd is. De Pink Pillen hebben de kracht bloed te geven met iedere pil. Iedere ingeno men pil brengt in uw bloed een weinig van hetgeen er aan ontbreekt. Gij zult een zoo eenvoudig en gemakkelijk middel niet afwijzen, dat in weinige dagen uwe wan kelende gezondheid kan herstellten. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k fl.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het HoofddepAt ier Pink Pillen, Da Gostakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij I. W. Oudde, te Goes bij Gebr. Mnlder, te Tholen bij W. Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers eu goede Drogisten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1