Donderdni! 29 blaart I9IV 31e Jaargang i\o 151 H. H. Adverteerders. Staten-Be me raai. De Groote Oorlog. Zeeuwsche Stemmen. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goe.,. Hoofdbureau te Goes-, LAN SE VORSTSTRAAT Sgf8r Bureau te Middelburgs FiRMA F. P« DHiii» - SUi®= Drukkers* Oosterbaan Le Cointre - Goe# Zij die zich met ingang van I April op ,,D» Zeeuw" ebonneeren, ontvangen de tot die» datum verschijnende nummers kosteloos. Abonnementsprijs fl.50 per kwartaal. In verband met de verhoogde exploitatie kosten van „De Zeeuw" heeft het Bestuur besloten met ingang van I April a s. den advertentieprijs te bepalen op 15 ct per regel. De prijs is dan van 1—4 regels f0.60, elke regel meer 15 cent. De bepaling, dat bij drie maal plaatsen de adveitentie slecrts twee mael wordt benkend, blijft van kracht. In verband hiermede zullen ook de con" tractprijzen verhoogd worder. Bewijsnummers zullen niet meer kosteloos verstrekt worden, doch uilsluitend op aan vrage tegen betaling van 5 ct. per nummer Kerkelijk leven na den oorlog. Hoe zal 'tna den oorlog met hel gods dienstig en kerkelijk leven gaan? Deze vraag rijst onwillekeurig, als we de gevolgen van den wereldoorlog trach ten te berekenen. Niet ieder denkt er even optimatisch over. Niet ieder verwacht van den oorlog een verlevendiging van het godsdienstig en in verband daarmee ook van het kerke lijk leven. Doch weinigen zijn misschien zoo pes simistisch als ds. von Bezzel, de voor zitter van den Evangelischen opper- kerkeraad te Munchen, die in het Neue kirchliche Zeitschrift voorspelt, dat het „de kerk na den oorlog niet aan vereenzaming en moeilijken ar beid ontbreken" zal. „De afval der me- L ni.gte", verwacht hij' „zal over de kerk heen bruischen, de vloed der ondank baren haar verlaten. De gemeenten zul len nimmer voldoende verzorgd kunnen worden, daar er herders en schriftuur lijke dienst tekort komen; de kerkbestu ren zullen radeloos staan; het gansche Lutherdom zal lijden onder de toeneming der ongerechtigheid in zijn midden, die met zijn aard in tegenstrijd komt, en onder de verkilling van het liefdeleven". Intusschen blijft 't maar bij gissen. Dergelijke uitspraken hebben o.i. geen ander practisch nul, dan dat ze allen, ook ons neutralen, toeroepenZijt wa kende I Dat alle belijders van den Christus wa ken, bidden en werken. in de volle wapenrusting Gods, opdat ze kunnen staan tegen de duisternis dezer cm. ik kun niet zeggen, dat ik in 't al gemeen een groot en vurig bewonderaar ben van de persproducten van den- heer Charles Boissevain, den oudsten pen- eerder van het Alg. Handelsblad. Ik neem mijn pet af voor z'n bijzondere journalistieke gaven en ik gewaag met tot van z'n .ijver ©n z'n werkkracht. Menige jongeman mocht wenschen over te °b5chiidc Van' ■!)'r(x*uctieve kracht Maai* 'n heel lange maar men moet niet van mij verlangen, dat ik alles, wat uit des grijzen veteraans pen ge- vioeid is, als zootc koek aanvaard. Dat zij verre. Een kleine ,niet weinig belangwekkende bloemlezing uit z'n causerieën zal dit i duidelijk maken. Hij voelt veel voor de zee, voor allen, die de zieeën bevaren, voor alles wat met l de zeevaart in verband staat. Net als on- I ze onvergetelijke Haspels. Maar Boissevain spant den kroon, hoor. Hij geraakte eens „onder de hypnose van derf vuurtoren, die hem in den nacht een gevoel gaf van niet alleen te zijn, van beschermd te worden. L „De geheele Christelijke beschaving, zoo I schreef hij, „werd voor mij belichaamd oor dat hooge licht op het duin, dat j ov®r oen zeeman waakt '-Gt men over de waarde van I nnr-oM -n beschavingswerk nog al kan min» a'k ?ou tenminste de belicha- af dioTurVian 'n andere zaken zoeken, mtmunt dat een vuurtorenlicht mtnnunl door verhevenheid. Zuiderse kXn der de regelenvolgende typeeren- deE zom^ro beriimerde ik mij toen - zomers, toen ik dagelijks in zee VERSCHiJtfT CLXEK YVERKDAte. Abonnementsprijs Peï 3 maanden fr. p. post. Lc,-,se as fix ,0.06 baadde zijn lang voorbij! de kracht van het zeewater, ook al is er weinig wind, wanneer do vloed opkomt. Als ik er aan denk, is het mij alsof ik te Zand voort weer het trapje afdaal van de logge huifkoets op welker zijden een groene deur geschilderd was, die geel- geverfde hengsels toonde. Het tuimelende water, dat de onderste treden der trapjes plassend overstroomt, spoelde met wilde kracht zwalpend te gen de logge wielen. En zoodra mfen in zee was .kreeg het water, al kwam het niet hooger dan de knieën, ons te pakken Up zekeren keer leidde hij een vel'- zoek aan de lezers op de volgende inte ressante wijze in: De liefelijke geur van deze moedige, onbedwingbare bloesems (n.l. van iciie lathyrus oilorata en de reseda odorata) wekte mij op om met een ver zoek te naderen de vrienden en vrien dinnen, met wie ik nu sinds een halve eeuw in het Handelsblad keuvel, en van wie ik door ervaring weet, dat ze het evenmin als lathyrus odorata ooit moede zijn liefelijk te zijn Maar vde oude heer kan ook heftig worden. Zelfs bij de ministe aanleiding. Zoo herinner ik mij, dat een ernstige polemiek hem aanleiding gaf echt „ouder- wetsch te gaan vloeken". Maar genoeg, om te doen zien, dat ik niet dweep met z'n pennevruchten. Noch; tans vraag ik thans de aandacht van m'n lezers voor een opmerking van zijn hand, welke die opmerking n.l. de aan dacht ten volle waard is. Het wil den schrijver n.l. voorkomen, dat wij niet half genoeg voor de volks voeding gebruik maken van den zee-oogst. „Wat zijn er een soorten van visschen, die men nooit op tafel ziet, en hoe weinig haring wordt er zelfs in dezen tijd van schaars elite gegeten!" Nu wij 't schier eiken dag over het levensmiddelen vraagstuk hebben, mag hierop wel eens gewezen worden. En langzamerhand mag wel eens ,tot ons doordringen, dat we ons niet heb ben af te vragen, of we iets wel heel graag lusten, maar dat we moeten ge bruiken wat goed is en wat verkrijg baar is. Hoe komt het, dat in onze provincie zoo weinig bruine boonen gegeten worden? Men lust ze niet. Men heeft liever Och, hoor zulke lekkeïbekjes eens aan? Nu nog eens over de haring. „Er zijn nog 200.000 kantjes haring jn Holland, waarvoor men op het oogenblik geen afzetgebied weet", zegt de V i s - s ch e rij Courant. Twee honderdduizend kantjes haring, dat zijn ongeveer honderdenveertig milli- oen stuks haring, welke hier onverkocht liggen Onverkocht, in het land 't welk zoo zeer en goedkoop, voedsel noodig heeft, in liet land, waar hongeroptochten ge houden zijn. Matig vet rundvleesch heeft 18 pet. ei wit en 5 pot. vet. Gezouten haring heeft 13 pet. eiwit en 21 pet. vet. Een gezou ten haring kost den particulier 4 ct. een bokking] ,5 ct. Vergelijk eens met de vleeseliprijzen. Waarom eten wij geen haring? Rijst en haring: 'toch doen het gemis van aardappelen en vleesch vergeten! Of lusten wij ze niet? Weg met allerlei voorkeur en eten wat de kok schaft. Zoo niet goedschiks, dan zullen we het kwaadschiks wel leeren. De oude heer Boissevain ziet de zaak wel juist in, als hij ons opwekt, om van het zeebanket te profi Leeren. t Is in ons eigen belang, en 't kan onze visscherij misschien op de been houden. Men zou alleen reeds haring eten, omdat ze zonder bon verstrekt wordt. j1 voor, zonder bon I In dezen bon- netjestijd. KEES VAN DER MEER. Tweede Kamer. In Troelstra's voetspoor. Gewaagde bewering. Wie proflteeren Teleur stellende cijfers. Marchant volgde de methode van den rooden leider. Helveten en spotten kan hij blijkbaar als de besla. In zijn rede deed 'hij1 niet veel andiers dan afgeven op de verdediging van !n- dië, op de vorming van een miilitieleger in Indië door tot mikpunt te kiezen de agitatie, waarbij mannen als van Hautsz en van der Weijden een groobön rol speel den. In het vuur vah zijn rede vergeel hij dan de juiste maat wel eens. Zoo durfde hij te beweren, dal de te genwoordige exploitatie van Indië door verschillende groot industrieën erger is dan de periode van het cultuurstelsel en van de „batige sloten". 'Dit raakt kant noch wal. Meer dan eens is er toch op gewezen, dat in Indië in de laatste jaren groote verbeteringen zijn tot stand gekomen. Ar mag gerost op gewoz.cn worden, dat Indië ons groot materieel voordeel oplevert Maar men mioet claarbij niet vergeten, dat ook Indië profiteert. De minister heeft er nog eens den nadruk op gelegd, dat de band tusschen (moederland en kolo niën aan beide zijden voordeel verschaft. Denk aan hel. advies van den soc'ialis- tischen schrijver in de „Socialistische Monatshefte", die zegt: In onze kringen moet dg erkenning 'doordringen, dat. de koloniale arbeid niet alleen Kapitalistisch© arbeid is'. De lieer de Meester betoogde, dat mion in Indië wel algemeen voelt voor het. weer baar maken van Indië, al is tiaar een volksbeweging In Wiesterschen zin niet ipogelijk. Ook hij wil een leger voor de verdedi ging van Indië. Daarom imoet nu eerst het ontwerp worden aangenomen, terwijl daarna de omvangrijke en zeer veel tijd eischende voorbereiding zoo spoedig mo gelijk moet worden ter hand genomieta. Verordeningen moeten worden gemiaakl, uil vrijwilligers bet kader gevormid en mogelijk gemaakt worden dat in Inidië zelf hulpmiddelen voor 'het leger aanwezig zijn of bijeengebracht. De heer Nolens verklaard© het <Fens t© zijn met het voorstel, ldoofdzaak voor het Indische leger is niet in welk tempo; dat is een kwestie van later zorg, voor de regieering en voor het departement. Het voornaamste is het wegnemen van het beletsel tegen het Indische leger. De Katholieke leider deed nog een aar dig denkbeeld aan de hand. Als straks het mijnengevaar voorbij is, dan wil hij leden der Kamer in staat ge steld zien, ©en overtocht naar Indië te maken, om van 'het heerlijke eilanden rijk meer kennis op te doen. De heer v. d. Voort van Zijp nmakte o.a. eenige opmerkingen over de yloot- basis en vroeg daaromtrent inlichtingen, waarop minister Pleyte het woord ver kreeg. Dat de regeering imperialistisch© be langen met. dit ontwerp wil .dienen, mlo-et ontkend, zeid© de minister. De rogeering heeft waarborgen te scheppen en moet daarom een krachtig© weermacht instellen tot verdediging van Indië, juist opdat liel zelfstandig zal kunnen zijn. Voor kapitaal en arbeid is Indië voor Nederland van primair belang, dat valt in geen geval te ontkennen. Met de verstrekking van poli tieke rechten zal ook na de aanneming van het w. o. worden voortgegaan. De be hoefte aan weerbaarheid gaat hand in hand met den groei van het nationaal ge voel. Het amendement Heeres wil de minis ter overnemen. Een teleurstelling bereidde Z.Ex. velen met de mededeeling omtrent de mate van voorbereiding, waarin het militie-leger ver keert. Hij had bij de 1 nidische «begrootiiig aangekondigd, bij dit ontwerp zijn denk beelden te zullen ontvouwen; ein dan zou men zien, of Indië niet kan en niet zou verdedigd worden. Eigenlijk isl de geheel© rede, wat dit hoofdpunt betreft, neerge komen op de mededeefing, dat de Kamer de plannen voor liet militie-leger voer zich zal krijgen en daj den G. G. inlichtin gen zijn gevraagd Blijf daar nu eens kalm onder! Voorloopig heeft de minister deze cijfers in het hoofd100.000 man militietroepen; 90.000 voor Java en 10.000 voor de bui tenbezittingen. Ook deze cijfers brachten teleurstelling. Wat wil men met zoo'n handje volk? Beknopt overzicht van der toestand. Tusschen Somme en Oise en ten Z. van de Oise is niet veel van belang ge beurd. In de streek van Reims echter heb ben de Duitschers een welgeslaagden coup de main ondernomen, welke bun een aantal gevangenen bezorgden. Havas zegt het zelf, dus aan de waar heid valt niet te twijfelen. Of het ook waar is, dat nu van geen strategischen terugtocht der Duitschers meer sprake is, meenen we te moeten betwijfelen. Deze gevolgtrekking mogen de Franschen maken uit den feilen tegen stand des vijands, een objectief beoor- doelaar, vraagt zich af, of met den te gen stand ook iets anders bedoeld kan zijn. Over de door de Duitschers aange richte verwoestingen, wordt nu van hun zijde licht verschaft. „Zc kunnen niet ontkend worden, zegt de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung"- Dit is ook in het .geheel niet noodig, zij waren een bittere, maar onvermijde lijke militaire noodzakelijkheid. Des te meer is het noodig op te komen te gen verzinsels, volgens welke de Duit- sche legerleiding onnoodige gruwelen kou hebben begaan. Geen haarbreed verder is zij gegaan, dan de militaire noodzaak voorschreef. In de eerste plaats zijn all© bruggen en wegen opgeblazen en alle spoorwegen weggenomen. Tevens moes ten alle bosschen en alle dorpen wor den vernield. Evenzeer was de vernie tiging van 'tuinen, lanen en vruchtboo- men, welke de vijand als een barbaarsch- heid bestempelt, militair noodig. De vij and mocht niet de gelegenheid hebben, om van den verwoesten weg afwijkend, zijn batterijen over de velden te kunnen voeren. To goeder trouw kan de entente geen daad van verwoesting toeschrijven, die onnoodig was. Met geen woord maken hare berichten er gewag van, dat. ook strooken onverwoest bleven. Zoo is bij voorbeeld het lieve stadje Noyon den Franschen onverlet in handen gevallen. Natuurlijk is alleen de bevolking ach tergelaten die niet dienstplichtig is. Het zou een misdaad tegen de eigen militaire veiligheid zijn geweest, indien men den vijand arbeidskrachten had toegevoerd, die voor de oorlogvoering niet minder noodig zijn dan soldaten". Dat in Rusland nog niet alles koek en ei is moge blijken uit de mededee- ling, volgens welke het 116e Russische regiment, dat in de eerste linie ligt, een oproep tot de werklieden heeft ge richt, waarin o.m. gezegd wordt: „Het leger kan Rusland redden of ten gronde richten. Wij hebben twee groote vijan den: De Duitschers en de onruststokers. Houdt u met de laatsten bezig en laat ons de Duitschers over en wij zullen de overwinning behalen". De erkenning, dat tot de groote vij anden van Rusland nog onruststokers be- hooreii, geeft te denken. Amerika gaat onvermoeid voort met zich ten oorlog voor te bereiden. De reeds vroeger gemelde militaire maatregelen hebben vaster vorm verkre gen. Deze maatregelen zijn de volgende: 1. De oproeping van elf regimenten van de nationale garde in volle getal sterkte, :iin 10 staten langs de kust van den Atlantischen Oceaan en in het district Columbia, voor politiediensten en be scherming des lands 2. De verdeeling der Vereenigde Staten in zes militaire districten, in plaats van vier, zooals tot dusverre het geval was, en de benoeming van generaals en een oppercommando over deze 6 districten.; 3. Machtiging tot de recruteering van 18.300 man, ten einde het effectief der vloot op 87.000 man te brengen, zöo- dat de reservekaders op volle sterkte wor den gebracht. Deze maatregelen zijn genomen, ten einde iedere vijandige behandeling der Duitsche agenten in het binnenland te gen munitiefabrieken, spoorwegen, brug gen en alle andere belangrijke publieke eigendommen te beletten, welke bedreigd zouden kunnen worden op het oogenblik van de oorlogsverklaring of daarvoor. Men voelt, dat Amerika er niet aan behoeft te denken afduelingen infanterie naar Europa te zenden. Het heeft ge noeg te doen tot bewaring van de orde binnen eigen grenzen. De Duitschers erkennen de torpedee ring van het Engelsehe hospitaalschip! „Asturias". Naar aanleiding hiervan wordt vastge steld, dat de „Asturias" op grond van de door de Duitsche regecring den 31sten Januari uitgevaardigde verordening getor pedeerd is. Daarin wordt gezegd, dat de Duitsche regeering niet la, ïger dulden kan, dat liospitaalsche, en voor het vervoer van munitie en troepen gebruikt worden. Om deze reden werd een veilig gebied voor de hospitaalschepen aangewezen. Hospi- taalschepen buiten dit veilige gebied aan getroffen, zouden als oorlogsschepen be schouwd en zonder meer aangevallen, worden. Duitsche vredesvoorwaarden? Minister Vandervelde heeft onlangs in een rede in 'het Trocadère de tegenwoor dige vredesvoorwaarden, die Duitschland aan België zou willen opleggen, mede gedeeld. Het „Journal de Genève" is in /prijs der Adverlentiên 151 regels /"G.öU, iedere regel meer 10 ei, 3-maaI plaatsing wordt 2-maal berekend Br itóonnemeut voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels fl.—y iedere regel meer 10 ct staat deze verklaringen te bevestigen „uit volkomen zekere bron". Duitschland zou bereid zijn aan Frank rijk de daar bezette terreinen terug te geven op de volgende voorwaarden: a. afstand van Biiey en zijn mijnbek- ken; b. afstand van een haven aan het Ka naal, Calais of Duinkerken. c. betaling van een oorlogsschadever goeding van 15 milliard. Wat België betreft, zou Duitschland zich bereid verklaren het te herstellen in zijn territoriale integi'iteit en zijn souvereini- teit, onder het volgende voorbehoud: a. liet zal aan België verboden zijn een nationaal leger te onderhouden; b. het Duitsche rijk zal duurzaam het recht van garnizoen hebben in de ves tingen Namen, Luik en Antwerpen; c. een Duitsche commissie zal op Bel gische spoorwegen en havens toezicht oefenen d. een voor Duitschland gunstige eco nomische overeenkomst zal tusschen bei de landen worden gesloten. Engelsch troepentransport op een mijn geloopnn. Het transportschip „Tvndareus", met een regiment infanterie aan boord, is den 9den Febr. bij Kaap Agnlhas (de Zuide lijkste kaap van Afrika) op een mijn ge- loopen. Twee te hulp gezonden stoom- booten hebben de troepen van boord ge haald; later is het schip zwaar bescha digd te Simonstad (ten Zuiden van Kaap stad) binnengeloopen. Toen de „Tyndareus" op een mijn liep, stond er een zware storm. Het schip be gon dadelijk aan den boeg te zinken,: waarbij de schroeven uit het water wer den opgeheven. Terstond werd het sein „verzamelen" geblazen en den mannen gelast in de reddingsbooten plaats te ne men, hetgeen met de meeste orde ge schiedde. Nadat de namen van de man nen waren afgeroepen, hief het heele ba taljon een lied aan. Twee stoomschepen werden aanstonds ter redding gezonden. Ze bereikten de plek een half uur daar na. In dien tusschentijd toonden de troe pen, ofschoon ze den dood voor oogen hadden, zich standvastig, dapper en ge disciplineerd. Dank zij de toewijding en de volharding van den kapitein, de scheepsofficieren en de machinisten, is het schip gered. De troepen werden overgebracht op stoom- booten en naar Simonsstad gebracht, waar later ook de „Tyndaréus" onder eigen stoom terugkeerde, met twee ruimen vol water en een derde lek. De koning heeft zijn bewondering be tuigd voor het gedrag van alle opvaren den, die de roemrijke traditie van de „Birkenhead" hebben hoog gehouden. Korte oorlogsberichten. De uitvoer van graan en meel uit Argentinië is verboden ,om te zorgen, dat de hoeveelheden, welke voor het land noodig zijn, aanwezig blijven. Uit Boedapest wordt gemeld, dat graaf Tisza ongesteld is. Tengevolge van de stijging der temperatuur zal hij waar schijnlijk enkele dagen de kamer moeten houden. De Duitsche rijksdag nam de be lastingvoorstellen in tweede lezing aan. De gemeenteraad van Berlijn heeft besloten de bij Ilamm gelegen steenkool mijnen van Röchling aan te koopen. Het Engelsehe transportschip „Tyn dareus", dat een regiment infanterie over bracht, is den 9den dezer ter hoogte van kaap Agulhas pp een mijn geloopen. Twee stoomschepen werden ter assistentie uit gezonden en namen de troepen over. Het schip bereikte vervolgens ernstig bescha digd Simonstown. De Lokal Anzeiger weet van een ver wonderlijke genezing te vertellen. Een kurassier in een lazaret te Spandau, die zeven maanden geleden bij een trommel vuur op het westelijke gevechtsterrein de spraak had verloren, werd een van de laatste nachten door een benauwden droom geplaagd. Hij: meende, dat hij weer in een gevecht met handgranaten en mij nen stond, een daarvan zoo verbeeldde hij zich ontplofte vlakbij. Met een schreeuw sprong hij het b©d uit. Sinds dien kon hij weer spreken. Koning Albert heeft door kapitein Jacquet bestuurd, als waarnemer een tocht in een vliegtuig gedaan. Hij: vloog over het Belgische en het Duitsche front aan de Yser, door een smaldeel van vier vechttoest ellen begeleid. Na de vlucht ging de koning, die tal van fotografische opnamen maakte, naar den generalen staf, wien hij de vergaarde waarnemingen mee deelde. Er is geen luchtgevecht geleverd, maai' de vijand heeft wel het vuur ge richt op het vliegtuig en bet eskorte*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1