Woensdaa 38 Maart IJMV 31e No 150 De Groote Oorlog. H. H. Adverteerders. Slaten-öerseraal. Uit de Pers. Binnenland Uitgave van 5,e Naaml, Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goej. Hoofdbureau te Goest LAN '5E VORETSTRAAT Bureau te Middelburgs j.fjIUA F. P. DHoiJ 1. BUR@0 Drukkers: fltosterbaan Le Cointre - Goes Zij die zich met ingang van I April op ,,0» Zeeuw" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal. In verband met de verhoogde exploitatie kosten van „De Zeeuw" heeft het Bestuur Insloten met ingang van I April as. den advertentieprijs te bepalen op 15 ct per regel. De bepaling, dat bij drie maai plaatsen de advertentie slechts twee maal wordt ber»kend, blijft van kracht. In verband hiermede zullen ook de con" haetprijren verhoogd worder. bewijsnummers zullen niet meer kosteloos verstrekt worden, doch uitsluitend op aan vrage t gen betaling vttn 5 ct. per nummer De Unie. Met een enkel woorcl willen we nog eens herinneren aan de op 10 April a.s. te houden Jaarvergadering van de Unie. De 39e bijeenkomst belooft zeer be langwekkend te worden. Immers zal de heer De Savornin Loh man spreken over .Vrij Onderwijs en de Volksschool in verband met Bijzonder onderwijs regel, Openbaar onderwijs aan vulling". Men zal dus een betoog te genieten krijgen over de belangrijke kwestie, die door de Grondwetsherziening aan de orde is gekomen. Verleden jaar waren van de 780 Lo cale Comité's slechts 37 vertegenwoor digd. liet zal van het grootste belang zijn, dat. nu de Unie weer de L. O.-kwestie aan een algemeene behandeling gaat on derwerpen, vele mannen, die de zaak van het Chr. onderwijs willen dienen, straks naar Utrecht gaan. Moge straks van een vruchtbare' ver gadering gewaagd' kunnen worden, j Tweede Kamer. - Vluchtig betoog. Troel stra's holle phrasen. Neerlands zedeljjke ver plichtingen tegenover Indië. Geelt den inlanders wa penen in handen. Ka een fermen' aanloop welke ver scheidene kolommen druks in de Han delingen zal vorderen deelde de heer ïroelstra, de roode leider, mede, dat de sociaal-democraten aan het wetsontwerp betreffende de verdediging van Indië hun stem niet zullen geven, omdat zij liet imperialisme niet wenschen te versterken, noch- het militairisme, dat men h. i. we der uit te breiden zoekt. Ieder begrijpt, dat met deze holle frasen de moeilijke problemen niet opgelost worden. Holle woorden kreeg men genoeg te hoorem. We willen medewerken tot den toe- komistigen vrede, riep hij uit, öp een toon alsof hij alleen het monopolie van vredes- verlangen bezat. Straks, zoo betoogde hij verder, zaj een langdurige tijd van vrede komen. Waartoe zouden we ons zeiven op kós ten jagen? En moeten we onze koloniën toch ver liezen, welnu, het zij zoo; doch dan be hoeven toch de economische betrekkingen nog niet verbroken te worden. Een dergelijke vluchtige en luchthar tige behandeling van zoo ernstige zaken was toch waarlijk niet in overeenstem ming met de positie van dezen grooten partijleider. We hadden beter van hem verwacht Afthans meer dan flauwe aanvallen op d« kapitalisten en ontmoedigende bericht jes over den- geest der Javaansche be volking. Van rijker inhoud waren de redevoerin gen van mannen als Bogaardt, Scheurer, *n de Visser. Bogaardt liet duidelijk uitkomen, dat op ons d.e verantwoordelijkheid rust voor fl« bescherming van Indië bij1 een mtoge- lijken aanval. Hij betuigde instemming met het wets ontwerp en vroeg de regeering het arnen- d«ment-H»eres om in de voorgestelde wij>- riging van art. 13 de woorden aan het Hot van het eerste lid te wijzigen in •levens tot verdediging van het grondge- van Nedierl.-Indië," over te nemen. He heer Scheurer betoogde evenzeer *1 ir^j verplicht zijn Indië weerbaar te maken. Hij ging dil uitvoerig na aan de hand van dr. "Kuyper's anti revolutionaire staatkunde. Het inlandscbc volk moet. in saamhoorighe d mede werken tol zijn ver- de liging. Spr. betoogde dal, nnet de verplichtingen niet behoeft te worden gewacht totdat politieke rechten zijn toegekend. Ook Ja pan begon na zijn ontwaking dadelijk mirt versterking van leger en vloot.. Maar wil len wjj wat voor de defensie van Indië doen dan moet er ook geld voor beschik baar zijn, veel geld zelfs. De vraag is rnaar, wie moet liet betalen, alles ten laste van Indië te leggen schijnt spr. onjuist gezien. Zij zijn zedelijk verplicht Zelve gelden daartoe hij te dragen, het, gaat niet aan daar Indië alleen voor op te laten komen. Scheurer u il alleen met de regeering meegaan als do hoofdverdediging tor zee wordt gevonden. De heer Visser kwam er in een belang wekkend betoog tegen op, dat imperia listisch streven een woord zou .mede- spreken in doze materie. Ook 'hij wil de inlanders .wapens in han den geven, als blijk van het vertrouwen, dat we in linn aanhankelijkheid voor bet moederland hebben. Dihr. Snoeclc HénkteunanS (c.-h.) vroeg de Kaaner verlof oitii tot den minister van oorlog eenige vragen te mogen richten inzake het verleenen van buitengewoon verlof in hot komende voorjaar. Vandaag zou de Kamer over dil verzoek beslissen. Verkommering. liet Fr ie sch Dagblad vertolkt on der dit opschrift onderwijzersleed. Het kan z'n nut hebben als men in wijden kring er oog voof krijgt. Daarom herhalen wij hier de klachten: In een onzer bladen klaagde dezer da gen een jong chr. onderwijzer, in sympa thieke bewoordingen, dat hij niet stuideeren kon, aan voedsel en kleeding ging al zijn inkomen weg; hoeken koopen en les geld betalen kón niet. Dit geval staat niet alleen. Ook óns zijn gevallen bekend, dat een acle die naar den mensteh. gesproken binnen vrij korten tijd in 't bereik der hand ligt, niet gehaald worden kan, omdat liet geld er voor ontbreekt. Er zullen natuurlijk nog veel méér on bekende gevallen zijin.. Ook is er nog banger nood. Bracht niet een der onderwijs bladen dezer dagen 't bericht uit Brahgmt van een onderwijzersgezin, dat wegens geld gebrek niet te stoken had, zoodat de vrouw terwijl de man in school stond 't bosch in moest, om er dor hout te gaan sprokkelen Kom© er ook voor onze jonge en on gehuwde onderwijzers spoedig eenig uit komst! Als zij in den gulden tijd der studie, zoo graag vooruit willen, maar niet kunnen, is dat niet slechts schade voor hen zelf, maar zeer zieker ook voor ons onderwijs in 't algemeen. Met name voor zoovelen, die aan middelmatige normaal lessen opgeleid zijn, leidt stagnatie in de studie niet zelden tot ©en min of meer gebroken leven. We raken hier vast. Temeer, wijl die stijging van den le vensstandaard de ongelijke bejegening van openbaar en bijzonder onderwijs maar al verscherpt. \Y ij moeten alle verbetering uit eigen zak bekostigen en de gemeenteschool trekt uit belastingverhooging, waarin wij ook weer ons deel mogen meebetalen. t ordt aan alle kanten een onhoud bare toestand. Beknopt overzicht van den toestand. Nu de lente haar intrede heeft ge daan althans in naam. want het wintert nog zeer beginnen weer en kele vredesduiven op te vliegen. Het vredesgerucht vindt thans echter nog 'geen gretige verspreiding. Het geloof aan een spoedigen vrede is ons ontnomen. Voor zoover na te gaan valt, vinden de op het oogenblik loopende geruch ten hun oorsprong in een artikel van de „Vorwarts", waarin stemming ge maakt wordt voor een zeer toegeeflijk vredesaanbod aan de nieuwe Russische regeering, waardoor deze gelegenheid krijgen zou om aan den doodendans te ontspringen en in gunstiger omstandig heden het nieuwe bewind te bestendi gen. Daarin wordt dan geconcludeerd tot de mogelijkheid, dat de rijkskanselier in zijn rede op Donderdag a.s. een dergelijk gedetailleerd vredesaanbod aan Rusland doen zal. Voel grond voor de loopende geruch ten is er dus niet. Trouwens, hoe kan met ernst aan een naderend einde gedacht worden, nu de wereldbrand het. toppunt van lievigheid bijna bereikt heeft,! Nu de uitslaande vlammen bijna de geheele wereld heb ben aangetast De strijd in het Westen duurt nog met onverminderde heftigheid voort. Ten Zuiden van de Oise zetten de Franschen hun vorderingen voort, in het laaggelegen woud van Coucy, waarvan zij het Noordelijke gedeelte bezetten. De Duitschers zijn over den rand terugge worpen. Ten Z, van het woud veroverden de Franschen bij een nachtelijken aanval het dorp Coücy-le-Chateau, dal. krachtig" door de Duitschers verdedigd werd. In de streek ten N. van Soissons ver overden zij een boerderij ten Noord westen van Margival. Reuter stipt nog eens even aan, dat de Engelschen door de inneming van Lagnicourt, hun linie tusschen Beaumetz en de voorstelen van (Toisillos recht, ge maakt hebben. Intusschen ligt thans nog geheel in het duister wat de Duitschers met hun feilen tegenstand op 'toog hebben. De Oostenrijkers hebben in het ge bied van Goerz vorderingen gemaakt. Zo drongen ten Z. van Biglia de vij andelijke stellingen binnen, namen 9 of ficieren en 301 man gevangen en ver overden een machinegeweer. Stefani (Italiaansch persbureau) ge waagt van hevige aanvallen des vij- ands. Het eerste bewapende Amerikaansche s.s. ,,St. Louis" is met een aantal pas sagiers aan boord van New-York te Li verpool aangekomen. Men heeft geen onderzeeërs gezien. Dit feit bevestigt dus, dat de duikboot blokkade nog lang niet volkomen is. De onbeperktheid van den U-oorlog komt meer uil in de torpedeering van neutrale schepen zie „Binnenland" dan wol in de isoleering van Engeland. Omtrent den toestand in Rusland blij ven de berichten uit Pelrograd, Parijs en Londen gunstig luiden. Kerenski verklaar de, dat deze nog wel ernstig was, maar dat z.i. de kans op conflicten niet meer bestond. De Duitsche bladen publiceeren echter berichten, volgens welke het ar beiders-comité te Pelrograd zich tot een soort van neven-regeering heeft ontwikkeld en Kerinski erkende ook, dat het vijf le den afvaardigde om toezicht te houden op de handelingen der voorloopige re- geering. Terwijl de Vossische ZLg. mede- deelingen bevat omtrent een beginnende verbrokkeling van het Rijk en een af scheidingsbeweging van de Oekraine, be richt Reuter uit Petrograd omtrent het aansluiten van Tartaren en Kirgiezen bij de omwenteling. Er heeft zich volgens de Voss. Zeit. zou de houding van het leger nog steeds een vraagstuk en de gisting daarin groot zijn een bond van republikeinsohe offi cieren gevormd, die zich ten doel stelt de politieke bewerking van het Russische officierskorps. De Fransche pers, die de gebeurtenissen in Rusland met aandacht .yolgt ,is ver baasd over de gevangenneming van den Keizer en herinnert aan de geschiedenis der Fransche Revolutie en de gevangen neming van Lodewijk XVI, welke voor Rusland een afschrikwekkend voorbeeld moeten zijn. De oud-Minister Raynaud roept in L' Heure aan de Russische revolutionnairen toe: Halt! Niet verder! en verlangt, dat de Entente-regeeringen haar invloed zul len doen gelden, om een organisatie door te zetten, welke aan de wenschen der Doema beantwoordt. Men moet aan de leiders in Rusland de nutteloosheid van een optreden tegen dén Tsaar duidelijk maken. Het hongerspook in Italië. In Turijn word een openbare vergadering tot ondersteuning der noodlijdende sol daten-gezinnen uitgeschreven. Bij de be- bespreking van den oproep schreef de „Momento" in een artikel, waarvan het voornaamste door de censuur geschrapt werd „Denk er aan, burgers van Turijn, dat door de laatste oproepingen de oudste en de jongste mannen den hpiselijkelnl haard verlaten moesten. In vele gezinnen ontbreekt ieder middel tot onderhoud van vrouwen, kinderen en oude mensche-n. Daar komt nog bij de voortdurende stijging der levensmdddelenprij'zen, die niet slechts bij de armen, maar ook bij de welgegoe- den de aanschaffing van levensmiddelen tot, een waar probleem maakt. Denki er aan, dat feitelijk in vele huizen het hon gerspook reeds verschenen is." Onderzeeërs in Vredestijd. De „Manchester Guardian" zegt: „De geschiedenis van don ondermeert' met uitzondering van de Atlantische rei zen van de „Deutschlond" ïnjaakt het moeilijk aan dit vaartuig anders te den ken dan aan een oorlogswerktuig. Sknon Lake, een uitvinder in Connec ticut, die beweert het type onderzeeër ont worpen te hebben, dat de Duitschers nu, gebruiken, wijst er op, dat de onderzee- er veel grootere mogelijkheden heeft als helper dan vernietiger van den handel. De onderzeeër zou b.v. belangrijke diensten kunnen bij liet opzoeken en ophalen van gezonken .schepen en hunne lading. Voorts zou hij het geheele jaar door do verbinding roet de 's winters ingevroren liavens in stand kunnen "houden, groote diensten kunnen verleenen bij bet onderzoe ken der poolzeeën en van den zee bodem dicht bij kusten. Bovendien zou de duikboot misschien diensten Jrimnen be wijzen bij het oogsten van zeegewassen die op potasch verwerkt worden en van An dere onderzieesche producten die handels- Waarde hebben, zooals sponsen en paar- len." Groote actie in Vlaanderen. Het kanongebulder uit hot 'zuiden plant zich meer en meer naar het noorden over. En terwijl de burgers van Vhianuereu- land voortdurend 'herinnerd worden Aan de onmiddellijke nabijheid van het angst wekkend frontgebied, leven zij hun moei lijk leven temidden van een militaire drukte, die haar weerga in de twee jaren tijds nog niet gevonden heeft. Niemand kent de strekking van de uit gebreide actie, welke de Duitschers tyior sedert imfeer dan twee maanden ont wikkelen en welke vooral de laatste dagen in levendigheid toeneemt. Lange treinen met boomstammen, tak ken en planken worden over de lijn Ant werpenThielt vervoerd; sterke aMeelin- gen genietroepen zijn mede naar het front 'gedirigeerd. ,Het vervoer van artillerie, cavalerie en maehinegeweer-afdeelingon heeft niets buitengewoons en zou de ver melding niet waard zijn indien niet de buitengewone, drukte in het thans plaats hebbende vervoer daaraan ook buitenge wone beteekenis 'schonk. Duitsche afdee- lingen infanterie uit bepaald krachtige mannen van ca. 35 jaren bestaande bewegen :zich met muzicale begeleiding over de wegen. Er worden veel voetmar- schen afgelegd. Er heerscht een zekere geestdrift onder de mannen, die blijk baar lot de vrijwilligerscorpsen-behooren. Alle manschappen in de grensprovincies zijn vervangen door andere personen, die in oude militaire plunjes gestoken zijn. De jongeren zijn acht dagen geleden te Brus sel gegroepeerd. Er komen reeds gewonden te Gent aan en in Lokeren, St. Nicolaas, Antwerpen en enkele voorname grensplaatsen. Men beschouwt hen hier als de kwartiermakers voor lange transporten, die komen zullen gedurende de krijgsbedrijven, waartoe óf de Duitschers, óf de Geallieerden het ini tiatief spoedig gaan nemen. (Vad.) Korte Oorlogsberichten. Dr. Nicholas M. Butler van New- York heeft verklaard: „lk weet positief dat in één Britsche haven 85 buitgemaakte onderzeeërs zijn opgeborgen, en dat een er van de „Deutschland" is De Russen melden, dat in de streek van Dvakovstatina, ten Oosten van 'Ba- ranowitschi, twee Duitsche compagnie- en in witte kleederen gekleed, aanvallenl deden. Volgens Duitsche berichten, wordt het getal der gedooden te Petrograd op 20.000 geschat; de officieeie opgaven van 2000 worden als geheel onjuist aangege ven. Over Stockholm verneemt de Vos sische Zeitung, dat de gevangenneming van grootvorst Nikolaas Nikolajevitsj op til is. In Denemarken is het verbod op het schenken van sterke drank opgehe ven. In Duitschland is de koopmian (Karl Graf uit Merscheid, onder voorspiegeling van een winstgevende zaak in een hin derlaag gelokt, vermoord en uitgeschud. Men had hem een partij staal aangeboden en verzocht de koopsom mede te brengen opdat de koop bij goedkeuring der waar, dadelijk kon doorgaan. Zijn lijk is gevon den in een bosch bij Arusberg. 'tTe Parijs verschijnende Russische socialistische blad Natschali is voor een maand geschorscht. IK VERSCHAT EL», Abonnementepr*. Per S maanden fr. p. post Losse i"v rsv mIjs der Advertentiën 1—5 regels ƒ0.50, iedere regel meei 10 aft, S maal plaatsing wordt 2-maal berekend, Big abonnement voordeelige voorwaardeer, FiumMieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct fn de Zevenburgsebe stad Dor la heeft een ontploffing plaats gehad, wa u - crooi One huizon van één verdieping in gestort zijn. 11 personen zjjn gedood, 10 zwaar en verscheidene licht gewond. Een ontploffing welke aan een onge luk te wijten is, heeft in een munitie fabriek van Noord-F,ngelaml, plaats ge had Geen ernstige schade. Een. doode, 9 gewonden, waaronder 3 ernstig. Tidens Tegn verneemt, dat. de ver sperring van de Noordelijke IJszee door Duitschland voor de Finmarksche vis- se'liers een groole slag is. - Het vermogen van de Rijnprovincie i* niettegenstaande den oorlog met ö.6 ïnil- lioen mark vermeerderd, zoodat de pro vinciale belasting mei 1 pet. kou wor den vermeerderd De zich nog in handen van de ver bouwers bevindende hoeveelheden brood- koren, gerst, haver, peulvruchten en het uit die vruchten vervaardigde meel1 zij* in Duitschland thans ten behoeve va» de volksvoeding in beslag gentenen. In een te Berlijn te houden verga dering van de vereen, voor binnenscheep vaart zal worden beraadslaagd over ee* plan tot aanleg van een scheepvaartkanaal van den Beneden-Rijn naar de Schelde. De verkoop van petroleum is i* Duitschland verboden: aan wederverkoo- pers van 1 April af, aan de verbruikers van 1 Mei tot 31 Aug. Gedurende die* tijd mag door particulieren geen petroleum voor verlichting worden gebezigd. Een Rritsche torpedojager is onlangs in het Kanaal pp een mijn geloopen en ge zonken. Vier officieren en 17 manschappe* zijn gered. Eenandere torpedojager in gezonken na in botsing te zijn geweest met een stoomschip. Eén man verloor het le ven bij de hotsing. Geen andere slacht offers'. De gouverneur van het legerkamip- van Toulon heeft de verlooning van alle onzedelijke en bandieten-films verboden. De kamer van koophandel te Buf falo! heeft. een verg:idering gehouden, ten einde onthullingen over een uitgebreid anti-Amerikaansch complot te bestede eren. Dit complot had ten doel zich nneester te .maken van de munitiefabrieken en het arsenaal te Buffalo. Naar verluidt, zijn 30.000 personen bij dit complot be trokken. Dagelijks worden alarmeeren.de be richten uit Mexico ontvangen, volgens wel ke een leger van 150.000 a 200.ÓOO Duit schers gevormd wordt of reeds gevormd is aan de andere zijde van de grens der Ver- eenigd© Staten. Allesi wordt voor een aan staande militaire actie voorbereid. Zeker is, dat de Diuitsi de invloed zoowel militair als financieel op het oogenblik in geheel Mexico overbeerscht. - De Duitsche gezant Staff is naar Shanghai vertrokken, waar hij' zich op het Ned. stoomschip „Rembrandt" voor San Francisco zal inschepen. Dan zal hij dooi de Vereenigde Staten reizfen waarschijnlijk naar Holland. Volgens een telegram uit Liverpool is het stoomschip „Korsnaes" (405 ton) den 24sten Maart bij Bardicy Island (Wa les) door een Duitschen onderzeeër tot zinken gebracht. Het schip was van St. Mate naar Liverpool onderweg. Zooals het ministerie van buiten- landsche zaken mededeelt, is de Noor- sche bark „Sirius" (955 ton) met eett -lading graan van Buenos-Aires naar Ny- borg den 22sten Maart door een Duït- schen onderzeeër tot zinken gebracht. Volgens een mededeeling van het zelfde ministerie is het te Christiania thuis behoorende stoomschip „Gremmar" (873 toni) Zaterdag door kanonvuur tot zinken gebracht. Volgens een telegram uit Cherbourg is het stoomschip „Hugin" door een Duit schen onderzeeër in den grond geboord. Broodrantsoeneering. Het bericht van „Die Maasbode", hou dende de miededeeling, dat het brood rantsoen binnenkort zou moeten worden ingekrompen, van 400 op 300 gram, kan het „Centrum" voor het volgend vier- weeksche tijdperk en ook voor de maand! Mei met beslistheid tegenspreken. Het zou trouwens in strijd zijn met de verklaring van de Regeering, dat zij door toevoe ging van andere bestanddeelen aan het brood de verstrekte hoeveelheid alsnog op peil wenscht te houden. Demonstratie van Duys. Het Kamerlid de heer Duys heeft in de koffiekamer van het gebouw der Twee-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1