Uit de Provincie. Kerknieuws. Ondnrwijs. Rechtszaken Landbouw en Veeteelt. Allerlei Loestafel. Gemengd Nieuws. Smokkelaars uitgewezen. De Commandant der stelling van de mon den der Maas- en der Schelde (cömmando Zeeland) heeft aan de navolgende 19 per sonen wegens bet betrokken zijn bij den smokkelhandel het verblijf in zijn gezags- gebied ontzegd Theodorus Clementinus van Campen- hout, arbeider geboren te St- Jansteen 15 December 1891, wonende aldaar, van na tionaliteit Nederlander"Joseph van Jlou- ten, geboren te Stekene (11.), wonende te St. Jansteen. arbeider, "van nationali teit Belg; Alphons van Dorsselaar, geboren 21 Sep tember 1888 te Clinge, wonende te §t. Jansteen, arlieider, Nederlander; vrouw Martha van 'Daelen, geboren te Stekene (B.) 19 Kebr. 1898, wonende te Clinge, Belgische; Theodoor de Koeijer, arbei der, geboren te Selzaete (B.) den 20en Juni 1886, wonende te St. Jansteen, Belg; Alphons Raes, arbeider, geboren 14 Febr. 1898 te Stekene (B.), wonende te St. Jansteen, Belg. Petrus Johannes Mer- vis, geboren 28 Januari 1895 te Stekene arbeider, wonende te St. Jansteen, Belg; Johannes Claus, arbeider, geboren te Ant werpen 7 April 1896, wonende te Blin- ge, Belg; Vrouw Maria Nathalina Poppo, geb. Ie St. Jansteen, 4 Maart 1897, wo nende aid mi r, Nederlandsche; Itetrus Beeckman, veldarbeider, geboren 15 Juli 1895 te St. Jansteen, wonende aldaar, Ne derlander Lucas van Campenhout, ar beider, geboren 21 Juli 1898 te .St. Jan- steen, wonende aldaar, Nederlander; vrouw Methiide van Campenhout, geboren 21 Juli 1898 te St. Jansteen, wonende aldaar, NederlandreheLeo Wi tman, ar beider, geboren 16 Dec. 1862 le'Zeel© (B.), wonende te Clinge, Nederlander; Ser- phaas de Hijdel, arbeider, geb. te Komsoke (B.) 28 Dee. 1884, wonende te St. Jan steen, Belg; Henri de Vos. arbeider, geb. 20 Juli 1881, te Clinge, Belg; Alphons Arts, arbeider geb. 18 Juni 1884 "te St. Jansteen, wonende aldaar, Nederlander; Stoffer Post, geb. 23 Januari 1891, gedo micilieerd te Amsterdam, van beroep schipper te Hansweerd (gein. Kruiningen), verblijf houdende aan boord van het sleepschip' „Gulenfels", Nederlander; Adolf de Vreeze, arbeider geb. 9 Juli 1897 te Eele, wonende a'diar, Nede lander; Hen ri Meire, arbeider, geboren 29 Augustus 1889 te Maideghem jB.), wonende te Eede, Belg. In antwoord op tot ons gerichte vragen, deel en we hier mede, dat krach tens de Prov. wet binnen twee maan den na het overlijden van den heer S. Duvekot Czn. een verkie/ing moet plaats hebben ter voorziening in die vacature van lid der Prov. Staten, dus vóór 18 Mei a.s. (led. Staten bepalen den dag der verkiezing. Middelburg. Het aantal kie/ers voor de Tweede Kamer alhier, dat 3313 bedraagt, is als volgt verdeeldindistrict 1 878, district II 1072, en district lil 1363. De kiezers voor de Provinciale Sta ten zijn als volgt verdeeldI 878, II 1071. Ill 1360: Eli die voor ilen gemeenteraad: I 980, II 836, III 1218. (M. Ct.) - Bij K. B. is C. M. L. de H;un, adjunct-controleur met den persoonlijken titel van controleur der grondbelasting alhier, met ingang van 1 >lei benoemd tol controleur der grondbelasting, aldaar. Goes. De Crediet-vereeniging [Gorresp. Goes, Agent^bhap Middelburg) heeft tol plaatsvervangend corresponlenl alhier be noemd, den heer J. C. van den Boudt. Naar de G. Ct. verneemt, zal de heer J. J. van Leeuwen, ingenieur van den Prov. Waterstaat in Zeeland, in ver band met het overlijden van den heer C. C. Coomans, verplaatst worden van Terneuzen naar hier. Benoemd tot assistent der poste rijen alhier met 1 April J. Adelaar, thans brievenbesteller te Haarlem. Vlissingen. Op het s.s. „Zeeland" van de Mij. „Zeeland" is een rijkskan'oor met radiotelegrafischen dienst gevestigd Wolfaartsdijk. De gehuwde landbouwers knecht J. v. Wi., had het ongeluk: op de hofstede van den landbouwer P. Blok alhier, van de vrij hooge zoldertrap te vallen, waardoor hij zich zoodanig be zeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. (G. Ct.) (erseke. Gisteren is van de boot Ye 66 de mast door den storm over boord geslagen. Het schip is door een motor boot binnengesleept. De schale wordt op f200 geschat. Rilland. Het Roode Kruis, gevestigd in het. Klooster alhier, heeft een drukke week achter den rug. Verleden week Maandag werd er een typhuslijder in gebracht, doch des avonds weder verder vervoerd, nadat alles ontsmet was werd Dinsdag middag weder een typhuslijder binnen gebracht. DezR wordt er nqg verpleegd en is herstellende. Daarna werden nog een paar patiënten binnengebracht, em Za terdag een soldaat, die op zijn post krank zinnig was geworden. Met groote moeite werd deze ongelukkige binnengebracht. Zaterdagmiddag is Ir ij per trein naar Utrecht getransporteerd. Elfewoutsdijk. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig hel lid C. Bruin - ooge met kennisgeving. Overgelegd wer den de jaarverslagen van de commissie tot wering van schoolverzuim en van het onderwijs aan de O. L. school. Be richt was ontvangen van de herbenoeming van do heeren P. Stouten en P. C. Vroegop tot voorzitter en secretaris van de commissie tot tvering van schoolver zuim. Het kohier van den hootdelijken omslag voor 1917 werd vastgesteld met 184 aangeslagen personen en een b Jast baar inkomen van f 153850. met een fac tor van 21/2 pet. tegen 2 pet. het vo rige jaar. Een kohier van de honden belasting werd opgemaakt met 21 aan slagen tot een bedrag van f 48. Besloten werd 0111 telkens voor 1 jaar bij ins hrj ving te verhuren het toTrein van de ge dempte groote gemeenteput. Onbewoon baar verklaard werden ec-n 2 tal wonin gen van het Burgerl. Arinb., waarvan één woning dezer dagen ontruimd werd e:i de andere binnen 3 maanden verlaten moot zijn. De rekening van he Burgerl. Armb. over 1916 werd goedgekeurd in ontvangsten f 4779.25, in uitgaven f 3306.521/2. goed slot f 1472.72i/2. Een reeds door tied. Staten goe !g keurde ver ordening op het beheer van hel levens middelenbedrijf werd op uitnoo liging van dat- college naar aanleiding van eonige ministerieele beschikkingen ingetrokken en een nieuwe verordening vastgesteld. Samenstelling vond plaats der verschi- lende stemburoaux. terwijl kennis werd genomen van eenige ministerieele circulai res betreffende de distributiewet. Voor 1916 werd een belooning van f 30 toe gekend aan de personen belast met de levensmiddelenvoorziening. Kamperland. Maandagavond ve: gaderde de Groep Kamperland van Aandeelhou der.- der op te richten Zceuwsche Coöpe ratieve Kun-tinestfabrlekonder leiding van dhr. de Bruine van Kats, die voor be langhebbenden en belangsleJIen len nut en doel dier vereeniging uiüeeu zette, wair- op nog eenige aandeelen werden geplaatst. Hierna werd uit het voorloopig bestuur A. C. v. Nieuwenhuizen tot voor/, en J. C. Kramer tol Secr. Penningin. ge kozen, die beiden hun benoeming aan vaardden. terwijl eer.-tgenoemde en J. C. Luik lot afgevaardigden naar de didricts- vergadering werden benoemd. Souburg. Donderdag 29 Maarl a.s. hoopt de Ring Middelburg een openbare jaarver gadering te houden in de Geref. Kerk alhier. Na de gebruikelijke jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester en het voor den goeden kijk op onze vereeniging zoo interessante Itapport van het Ringbezoek. zal de hoofds hotel dit maal vormen een lez'ng van Ds. Kerkhof te Souburg over ,,Üe Evolutieleer van Darwin". Wie tot nu toe weinig kennis droeg van wat de J. V. verrichtten, heeft nu kostelijke gelegenheid met het werk der J. V. op de hoogte te komen. De le zing van Ds. Kerkhof trekke veie be langstellenden uit Souburg en omstre ken. Serooskerke. (W.) Gist ren is al hi r bij enkele candidaatstelling tot lid van den gemeenteraad (vacature P. Melis) gekozen dhr. W. Melis. Zienkzee. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad werden op den heer P. M. Panny (lib.) uitgebracht 435 stemmen en op den heer L. Quant (antirev.) 367, terwijl 14 stemmen van onwaarde waren. Geko zen is dus de heer Panny. Terneuzen. In de vacature voor een lid van den gemeenteraad heeft de li berale kiesvereeniging candidaat gesteld den heer J. de Feijter en de lt.-K. Kies vereeniging den heer I'. de Rakker. In het lokaal van den heer Caste- leijn trad Maandagavond als spreker pp, de weleerw. heer ds. Pattist van Aar denburg, met een bespreking over de kwestie van het behoud van Z.-Vl. bij Nederland. Spreker gaf "daarbij een serie lichtbeelden om zijn onderwerp toe te lichten, wat op keurige wijze werd ge daan. Allen die aanwezig waren werdén vervuld met de hoop, deze vruchtbare streek voor ons land te behouden. Ken woord van dunk door den voorzitter den spreker gebracht, was ten zeerste verdiend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meliskerke G. W. Ober man ,cand. te Oegstgeest; te Vriozen- veon, G. Venema te Koudum; te Spijk, J. Rouge te Hoog-Bloklandte Hooge- loon, S. Kalma te Maassluis; te Jo hannesburg (Zuid-Afrika) A. J. Barger te Boven-Smildete Elburg, J, H. F. Remme te Oud-Beijerlandte Diepen- lieim, H. J. André Douwes te Winters wijk. Bedankt voor .Amsterdam (vacature Schuller tot Peursum), door G. Bolke- stein te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken. Beroepen te Ridderkerk, J. H. Jonker te Voorburg; te Elburg, G. Ploos van Arnstel te Ulrum; te Koinmerzijl M. P. Pel te Eestrum. Bedankt voor Numansdorp door F. ,T. van den Ende te Westkapelle. lerseke. Gekozen tot fliaken, de heer Fr. Nieuwenhuijze, die de benoeming heeft aangenomen. Ned. Isr. Kerk. Voor het ressort Zeeland is benoemd tot lid der Centrale Commissie enz. de heer Ch. Boasson te Middelburg. Benoemd tot leden van het hoofd bestuur van de Ver. van gymnastiekon- derwijzers in Ned. de heeren J. M. J. Korpershoek te Rotterdam en' H. C. Th. W. Kok te Delft. Op 31 Maart zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat prof. dr. J te Win kel het hoogleeraarsambt in de Neder landsche taal- en letterkunde aan de uni versiteit van Amsterdam aanvaardde. Vrienden en leerlingen zullen hem op dien dag in de Aula der universiteit, zijn protret aanbieden, geschilderd door mevr. Van Duyl-Schwartze. Geslaagd te Rotterdam voor de acte nuttige handwerken de dames E. E. Ver- sluijs en Jul. Versluijs, beiden te Numans dorp, en A. J. Bustrnan te Rotterdam. Bij bet te Axel gehouden toelatings examen tot de Rijksnormaallessen en de voorbereidingsklassen zijn geslaagdvoor de eerste khisse der rijksnormaallessen P. A. Eggern 1011I en H. J. Wijn, beiden te Lams waardeM. P. Oppe en M. F. Wieland, beiden te Axel en G'. Bakker te Terneuzen. Voorwaardelijk W. P. de Jonge te Axel. Voor dn voorbereidende klasse, tweede afdeeliug: J. J. üieleman, te Terneuzen. Voor de voorbereidende klasse, eerste afdeeling: A. C. de Coninck, te Overslag; E. M, Eggennout en P. F. d'llooghe, beiden te St. Jansteen; H. H. de Lozanne, A. C. de Smidt en M. C. Hol, allen te Axel en A. M. Pieters te Zuid- dorpe. M. C. De examen-oommissie, benoemd voor dit jaar door de Vereeniging van Chr. Bewaarschoolond. in Nederland bestaat uit h.h. H. Milo, voorzitter; J. P. Heblij, secretaris; J. Hobma, C. Zijderveld, .1. Selser; en de dames E. Makkes, K. v. .West, B. Bmijninghuijs, D. C. Huijck, A. Kal en A. C. Reus. De examens wor den D.V. te Utrecht, Rotterdam en Den Haag gehouden. A r r.-R echtbank te Middelburg. Heien, Dinsdag, deed bovengenoemde rechtbank uit-praak in de door ons r. eds vermelde /aken betre ten Ie poging tot ver boden uitvoer, verboden verveer en neder- lage, waarbij zijn verooivlcel 1R. v. d. W„ 22 j., A. B„ 23 j„ en R. v. d. VV21 j., allen St. Laureijns, de le tot 2 nihal 3- maanden en de 2e en 3e bei den tot 3 111., R. v. I.,, 19 j., en 1.. 11. 23 j., beiden-zonder bekende woonplaats, A., d. W., 26 j., en E. A. A. G. d. L. 28 j., beiden Lokeren, E. W., 19 j., A. J. d. L„ 24 j„ C. B„ 32 j„ T. R, 34 j., en A. V., 21 j., allen Koewacht, R. d. V., 26 j., Stekene en A. J., 21 j., Moerbeke, de le tot 2 maal l 111. en de overigon allen tot 1 m., A. v. E., 49 j.. en L. J. 13., 20 j. beiden Rot terdam, C. d. C., 30 j„ Zuiddorpe, F. K. y„ 20 j„ A. V., 19 j„ en A. S. 38 j. allen Clinge, L. T. S., 16 j. en A. C. D. C. R., 42 j., beiden West- dorpe, de twee gersten beiden tot 2 maal 14 dagen en de overigen allen tol. 14 d., P. A. Z., '43 jzonder bekende woonplaats, Cot 2 w., E. L. v. G.. 42 j., zonder bekende'woonplaats, H. A. W, S., 21 j., Rollerdam, L. B., 20 j., Sas van Gent, P. A. v. P., 24 j. en A. R„ 32 j.. beiden St. Jansteen, A. V. 21 j. en 1. v. d. S., 30 jbeiden zonder be kende woonplaats, J. B. d L., 20 j, KoewacJil, en W. d. JL, 20 j. Wemeldinge, de eerste tot 1 maal 1 w. en de overigen allen lot 1 w. en L. 20 j. zonder bekende woonplaats, tot 5 d. gev.straf; en A. S., 16 j. zonder nakende woon plaats, tot f30 b. s. 1 in. tuchtschool; K. L. K., 15 j., Sliedrecht, en E. S., 15 j.. Koewacht, beiden tot f20 b. s. 1 m. tuchtsch., J. v. H., 17 j Heikant, F. (I. v. d. E., 16 j., zonder bekende woonplaats, en A. M. ,W. 15 j en J. M. E., 17 j., beiden Philippine, alleri tot f 15 b. s. 1 m. tuchtschool; A. v. d. Z. d. B., 60 j zonder bekende woonplaats, L. D'h., 2 7j., Westdorpe, L. J. d. B., 34 j.. Gent, en "R. v. L„ 26 j.. IJzen- dijke, allen tol f 25 b s. 25 d. h., F. G.,^40 j., P. S. ,28 j. en M. K., 50 'j.| allen zonder bekende woonplaat-s, P. v. W., 43 j., Rotterdam, H. v. D., 28 j., Koewacht, K. L. d. R„ 30 j„ Clinge en L. M. v. d. W., 23 j., Zuiddorpe, allen tot f20 b. s. 20 d. h.: "R. D., 33 j., Nieuw-Namen, L. V., 48 j., Koe wacht, F. B. K., 28 j., Botterdam:, A. G., 21 'j., Speijen, J. v. W.„ 40 "j., Sas van Gent, S. K., 18 j. en U. A. 13., 18 j., beiden Clinge, en C. C. W., 29 j, Philippine, lot f 15 b. s. 15 d. h.E S., 15 j., Koewacht, tot f 10 b. s. 3 weken tuchtsch., J. A. G:, 39- j., zonder bekende woonplaats, T. G., 25 j., Wach- tebeke, F. M. L., 51 j. Westdorpe, J. S 27 Dordrecht, C. M., 54 j. Bergen op Zoom, en M. L. v. d. V., 50 j., Eede de le tot 2 maal f 10 b. s. 10 d. h„ de overigen tot flO 'b. S. 10 d. h.L. P. K. v. d. M., 25 'j., Neuzen, I. d. H., 46 j Groede, en J. J. Z., 56 j., Oostburg, allen tot f5 'b. s. 5 d. h |n C. C. „27 j., Sluis, on A. J. A. d. 13., 33 j., Aar- denbuxg, tot f3 jb- R- 3 d. h. Vrijgesproken: A. V., 23 j., Breskens. Kruiningen. In verband met de regee- ringsmaatregelen, waarbij alle fruit en groenten voor export bestemd, geveild zullen moeten worden, is men van be langhebbende zijde alhier en naaste om geving van plan een veilingsvereeniging op te richten in deze gemeente. M. C. Stevenisee. Naar de M. C. verneemt, is de veilingsvereeniging „Stavenisse en omstreken" voor onbcpaalden tijd dooi de Rijkscommissie van Toezicht op de Groenten-ContraJe geschorst, wegens het -niet nakomen van de bepalingen voor het keuren van wijnpeen voor de droge rijen. Kunstmest. De Kunstmest-com- missie maakt bekend, dat aan de bestellers van zwavelzuren ammoniak in de provincinë Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Limburg en Noord-Brabant (Ooste'ijk deel), in verband met den onvoldoenden voor raad, geen zwavelzure ammoniak zal kun nen worden toegewezen; dat evenwel voor deze bestellers een distributie van Chili-salpeter zal plaats hebben, ter grootte van 10 p der thans goedgekeurde bestellingen. De Kunstniest-commissie maakt verder bekend dat, ten behoeve van de bestellers van Chilisalpeler, wier aanvragen oorspronke lijk geheel of gedeeltelijk werden afge wezen, doch daarna werden aangenomen, ter beschikking van de handelaren zal worden gesteld 10 pet., van de na recla- ane aangenomen hoeveelheden; dat de prijs, door bestellers hiervoor te betalen, is vastgesteld op f 25 per 100 k.g., bruto voor netto, terwijl de ver dere bepalingen in zake den prijs en "de levering geheel overeenkomstig zullen zijn arm die, vastgesteld voor de eerste en tweede distributie van ChilisaJpeter op' de goedgekeurde aanvragen; dat reeds eenigen tijd geleden voor de bestellers, wier aanvragen na reclame wer den aangenomen of verhoogd, afzonder lijk ter beschikking van de eerste-hands- handelaren werd gesteld 45 pet. superfosfaat (zijnde de eerste distributie); 40 pet. ammoniak super (zijnde de eer ste distributie); 50 pet. groenteinest (zijnde de eersle distributie); dat bovendien de mui bedoelde bestel lers toekomende hoeveelheden der derde distributie van 10 pet. su perfosfaat; der tweede distributie van 25 pet. am- moniaksuper; der tweede distributie van 50 pet. groen- temest der distributie van 40 pet. zwavelzuren ammoniak bereids werden opgenomen in de ter beschikking van de handelaren ge stelde hoeveelheden voor de «lgcmeenc distributie; voor zoover betreft de distributie van zwavelzuren ammoniak slechts v.oor dc provinciën Noord-Holland, Zuid-llolland, Zeeland, Friesland en Noord-Brabant (Westelijk deel); dat dc prijzen, voor deze hoeveelhe den kunstmeststoffen, door bedoelde be stellers te betalen, geheel gelijk zullen zijn aan die, welke aan de op eerste aanvraag goedgekeurde bestellers werden berekend. De minister van oorlog breng! ter algeaieene kennis, dit hij bevelen heelt gegeven om de privaatme.it, welke in mi litaire gebouwen ter beschikking komt, en niet noodig is voor de bemesting van militaire grónden, meer rechtstreeks dan tot dusver ten bate te doen komen van de teelt van v6ediiigsgewas.se: 1 Hij noodigl daarom zoowól vereenigin- gen van land- en tuinbouwers, als rijks- land- en tuinbouw leeraren uit 0111 zich met hun we rise hen of tot het plegen van over leg te wenden tot de commandanten van garnizoenen en kanloimementen, welke nabij hunne plaats van inwon ng zijn ge vestigd, ten einde, zoo mogelijk, le ko men tot een regeling voor de beschikbaar stelling van die mest. Een land, dat niet onder oorlog lijdt. Groenland lijdt recht streeks noch indirect onder den oorlog, zegt de Londenscho briefschrijver in het Handelsblad. Alles gaat daar als gewoonlijk en hoe wel er twee bladen verschijnen en woren gelezen, want ze verschijnen eens per maand en worden gratis gegeven aan ieder inwoner die dat verlangt, en hoewel er vele Deensche geïllustreerde bla den in het huid komen, zoodat de be volking wel weet wat er plaats heeft, begrijpen de goede burgers van Groenland toch niet in het minst wat dat alles daar buiten beteekent. Zij begrijpen volstrekt niet waarom menschen elkaar dooden. Zeker, het is wel eens een enkel maal voorgekomen, dat een Groenlander een medemensch doodde, maar dat was dan in een twist of om een andere persoon lijke reden, maar het dooden van men schen bewust als in den oorlog, dat gaat het begrip van de menschen daar te boven. De ongeveer 13600 Groenlanders zijn beschaafd. Ze zijn niet door het kwade aangetast, dat met de Europeesche be schaving samengaat. Men kan niet naar Groenland gaan zooals men dat kan in vredestijd natuurlijk, bedoel ik naar eenig ander land, alleen zij, die een ver gunningsbewijs hebben van de Deensche regeering mogen het land bezoeken, en zij moeien bovendien zich aan een her haald geneeskundig onderzoek onderwer pen ten bewijze dat ze geen ziekten heb- hen, die onder de bevolking zouden kun nen worden verspreid. Ook k in m ui maar niet meenemen wat men wil. Alles wat voor de bevolking nadeelig zou kunnen zijn, mag niet aan wal worden gebracht. Zoo kan liet volk geen sterken drank bijv. krijgen, want alcoholhoudende dran ken woiden alleen ingevoerd voor zoover ze voor medische doeleinden nood g zijn, of ten behoeve van enkelen, van wie he kend is, dat ze weten hoever ze met het gebruik kunnen gaan. De geheele handel in Groenland wordt geleid door de Deensche regeering met de bedoeling het volk te verschaffen wat 1 het noodig heeft en zijn producten te koo- pen. Koop en verkoop geschiedt tegen vaste prijzen, die allen bekend weiden gemaakt en die elke vijf jaren worden herzien. Sedert den oorlog heeft geen wij ziging plaats gehad. Groenland is zeker wel het eenige land, waar op zoo iets kan worden gewezen. De huizen zijn klein, gebouwd van stee- neti en aarde en met houten vloeren en wanden. Meest tellen ze slechts één ka mer. De dorpen liggen ver uiteen, om dat de jagers ruimte noodig hebben voor hun bedrijf. Alle bewoners behooren tot de Lutherse he kerk en er zijn ongeveer vijftien geestelijken of zendelingen, die in Denemarken zijn opgeleid. De menschen spreken hun eigen Eskimotaai en slechts enkele lion derden kunnen Deensch pra ten. In het zuiden, te Godharbu is een kweekschool voor onderwijzers, die hier zes jaar blijven en dan naar de dorpen terugkeeren om onderwijs te geven. Er zijn geen belastingen. Het geld voor 'liet gedane werk, wordt volgens vastge stelde prijzen betaald en van betgeen we betalen houden we 20 proc. terug voor de noodige uitgaven, 2/3 daarvan gaat naar de districten, 1/3 naar de „graaf- schapsraden" Landbouw is er niet, er zijn enkele hoornen, wat struikgewas en bloemen; paarden ontbreken. Zomers heeft het ver- keer plaats in booten, 's winters door hondensleden. Enkele Eskimo's in het zui delijkste deel bezitten een koe en in de laatste jaren is door tusschenkomst der regeering een begin gemaakt met. de schapenfokkerij. Politie is er niet die hebben de Groenlanders, een vreedzaam volkje, niet noodig. Als er eens een overtreding moet worden bestraft, dan geschiedt dat door het districtshoofd, die dan als rechter optreedt. De enkele belangrijker misdrijven worden berecht door de hoofdinspecteurs bijgestaan door twee Denen en twee Groen landers. Zulke gevallen komen echter nauwelijks vier of vijf malen per jaar voor. De Groenlanders rooken veel en dan liefst een soort van Hollandsche tabak, die zwaar is en in rolletjes wordt verkocht en als Hollandsche tabak" bekend staat. Behalve van tabak, houden de Groenlan ders veel van gekleurde, bedrukte ka toentjes, ook meest uit Nederland af komstig. Ten slotte vertelde dr. Jensen me nog iets van de geschiedenis van* Groenland. In 984 bad een man van IJsland, Erik de Roode geheeteu, een misdaad begaan; hij werd d.iarom voor drie jaren verban nen. Erik kwam naar het land der Es kimo's waar hij de drie jaren bleef. Hij vond het land zoo welvarend, dat hij naar IJsland terugkeerde om meer menschen over te halen mede naar zijn nieuwe land terug te keeren. dat hij. omdat het zoo welvarend was, Groenland noemde. In 988 volgden niet minder dan 25 sche pen zijn leiding en zoo kw;unen.de eerste kolonisten op Groenland. Als Christenen zonden zij den Paus geregeld verslag en dat is de reden, dat in dc archieven van het Vatikaan zooveel omtrent Groenlands geschiedenis js gevonden. Een nieuwe boodschap. Essays van Prentice Muiford. (Uit- gave Hollandia-drukkerij, Baarn.) Dit boek, bestaande uit 'n 14-tal essays, vertaald door mevrouw B. Nolthenius Merlens, schetst de merkwaardige evo lutie-ideeën van Prentice Muiford en de verhouding tusschen den mensch en den Oneindige of den Onzienlijke. De mensch wordt op het voetstuk der eere gesleld, ijiot tegenover een „strenge, wrekende, persoonlijke Godheid", maar onder den invloed van „een Geest, die de geheele eeuwigheid van ruimte en tijd doordringt", en die ons gebiedt meer en meer den God in onszelven te erkennen. liet herhaald beroep op Gods Woord belet niet, dat we in deze zonderling- ethische beschouwingen een gevaarlijke gids zien op de reis naar de eeuwigheid, al trof ons ook de juislbeid en meer nog de origineele zegswijze van menige uitdrukking. Ontvangen De oorlog in Januari 1917 door H. C. O'N'eil. (Met kaarten.) Ongelukken. Bij een 4 jarig kind te Tornaard is nekkramp geconstateerd. Uit de haven te Vlaardingen is bet lijk opgehaald van een 25-jarig milicien- niatroos, wonende te Scheveningcn, eti in garnizoen te Hellevoetshiis. Sedert 21 Januari word de jongeman vermist. Te Rotterd.un slipte een loopjongen met zijn fiets en viel. Een juist passeerende auto greep den jongen en slingerde hem een eind over de straat, tengevolge waar van hij ernstig gekwetst is. Aan de Koninginnegracht te den Haag werd Zon dag een 39-jarige man aangereden, door een auto. De man werd met een gebro ken been opgenomen en naar het ge meenteziekenhuis vervoerd. Gisteroch tend bekwam een 2 jarig jongetje in een woning aan de Van Ostadestraat aldaar door het omvallen van een ketel koken de soep verschillende brandwonden. - ln den nacht van Zaterdag op Zondag is in zijn woning aan de Generaal van der HeydenstraaL te Rotterdam van de trap gevallen J. J. S. Door buren werd hij beneden aan de trap gevonden, en naar boven gedragen, bleek hij reeds te zij" overleden vermoedelijk tengevolge van ee& hersenschudding.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2