Knecht Vrijdag 10 Maart 190 burg. jroote Hoogaarts jische Sloepen Püo 140 of 2 e Hengsten line Smidsknecht Irmansknecht lesterknecht ijs voor jongens ea meisjes landknecht Meid tomende Meid ïomende ieid op 00 31c Jaargang Staten-Oeneraal. De Groote Oorlog. •op gevraagd le melken kan. [r K bureau van dit Ie s. 1 landknecht KNECHT MEID I is het een verademing, oevoer af en gooit de „om aagd. Brieven met prijs chrijving, alsmede waar te ichten: J. STEENHORST aat 137, Rotterdam, asw&r5rww«r5wc*»aisi><^s». - .JW. volledige omschrijving en| Ier B B bureau van dit |iagd ICAPPON, Heinkenszand v. DRIJGERS, te 'sHeer pnoodigd een DN, te Wemeldinge. Wed. F. DE KEXJZER Uitgave van te Naaml. Yenn. LUCTOB ET TMERGÖ gevestigd te Goea. Hoofdbureau fe Goes; .AK3E VORSTSTRAAT 11®. Bureau te Middelburgs «RfiflA F. p. DHvGw 1« SUR®*, Drukkers: j«aterbaai'f Le Cointre Qo®sa Zy die zich nat ingang van I April op „De Zeeuw" abonnearen, ontvangen de tot dies datum verschijnende nummars kosteloos. IMOENS, Oostkapelle Idheid met Mei H. COPPOOLSE Pz. I) piling met Mei VERMEULEN, West- tier. ilet Mei lelken kan, bij JAN DE Jsweg, Middelburg. |et Mei DEKKER Sz., Seroos- KOPPEJAN Pz. te Veere. ïelken kan. Adres: C. Segeersweg, Middel de t gjauW de zon door- laan met ons. En plot- It nemend, maak ik. de len geef Engmann drie zijn helm het tee- prlijk vaax sterk verminderd, we ons beter dan tot oerenteller verlaten. Ik nikken in den spiegel heeft, maar het gaat I beslagen. I kleine rukjes gaat de Iden hoogtemeter terug- Itsluier scheurt vaneen, 1 Ligt? Neen... hangt. Ischeefof liever: Ischeef, steunend op on- Onwillekeurig maakt jichtige zwenking naai' i heft het toestel zich -horizontaal Egt. Oh leugde vervult ons. lvliegenier dan, dat 'te luische steil ngen is hij zich aan zijn ver bij hij een heftige bc- doorstaan. Doch bet Ijnt ons voldoende tot fan zijn levendig Se' „Onbekend, maakt onbemind". Zoo zal het ook wel zijn met het vakonderwijs voor meisjes. In onze geheele provincie is deze tak van onderwijs bijna onbe kend. Middelburg heeft een huishoud school naar wij meenen, niet uitgaande van een vereeniging of van de gemeente. Sluis heeft een school tot opleiding van kantwerksters. Voorts geeft de Maatschap pij voor Landbouw op enkele plaatsen kookcursussen. Hiermede is echter alles genoemd en tevens de enorme achter stand op dit terrein aangegeven. Want behoorde Goes bot de eerste die roar 4e jongens zoowel voor die uit haar eigen veste, als voor 'die van de beide eilanden zorgde (al zorgden deze eilan den niet voor hunne eigene telgen), voor lia meisjes werd tot heden niets ge daan. En toch, ook deze hebben steun noo dig in den strijd om het bestaan die kaar wacht. Of deze er zijn zal in een huwelijkslieven, of in een zelfstandig be staan, het blijft strijd, die verlicht kan worden door een voldoende voorberei ding, Is dit te veel gezegd? Ale men in het huwelijk met Slechts weinig loon rond moet komen, rust er dan juist op de huisvrouw niet de druk kende taak te zorgen om op de meest geschikte, d. i. goedkoopste wijze, het huiselijk leven in te richten? Is dit geen strijd? En nu is het duidelijk, dat goede dogelijke kennis om op de beste wijze bet krachtigste voedsel te bereiden; om do stukgegane goederen te verstellen; om eenvoudige blouses en rokken zelf te knip- pen en te maken, waarbij de smaak moei ontwikkeld zijn, de oeconomische kracht zal versterken, en het leven schooner zal maken. Trouwens dit geldt ook ten deele voor hen, die ruimer in de beurs kunnen tas ten. Want van de vrouw hangt, in het huwelijksleven, zoo ontzaglijk veel af. Ook voor de gegoeden is het noodig de voor komende zaken in het huiselijk leven te kennen, liefst practisch te kennen ook voor hen is het uoodig den smaak te ontwikkelen. Dat de strijd om het bestaan voor een meisje buiten het gezin zwaar is en nog zwaarder wordt, behoeft voor hen, die de maatschappelijke toestanden kennen, geen betoog. Een goede, degelijke opleiding maakt haar echter krachti ger; haar weerstandsvermogen sterker, zoodat zij de concurrentie in het maat schappelijk leven kan aanvaarden. Elders heeft men dit reeds lang inge zien. Vijftig jaar geleden werd te Am sterdam de Industrieschool voor meisjes opgericht. Men oordeelde, dat ook de meisjes recht hadden op betere oplei ding dan haar op de bekende naak en breischooltjes gegeven kon worden. Rot terdam en Arnhem volgden. En nu Zijn er 38 vakscholen voor meisjes in Ne derland met ongeveer 7000 leerlingen, ter wijl er nog verscheidene plaatsen zijn, die alle maatregelen tot opening van zulk een school reeds getroffen hebben. Men denke echter niet, dat zij alleen in de groote steden voorkomen; ook in kleine plaatsen heeft men de noodzake lijkheid ingezien om zulk een onderwijs inrichting te hebben. Culemborg, Leer dam, Enkhuizen, Harderwijk, Winschoten, ze zijn hiervan reeds jaren in het bezit. En het leerlingenaantal neemt daar nog regelmatig toe. Culemborg met circa 8000 inwoners heeft 106; Winscholen met 11000 inwoners had in twee jaar tijds 72 leerlingen. Zoo nu is het overal, ter wijl in groote steden het getal 300 a 400 per school bedraagt, waardoor meerdere scholen noodzakelijk werden. Op de meeste dezer scholen worden de huishoudelijke vakken (koken, waseh- behandeling, strijken, huishoudelijk werk) naast die van het naaivak (linnennaaien, kostuumnaaien met knippen) gegeven, zoo dat een driedubbele opleiding kan ver- Legen worden, n.l.tot hulp in de huishouding, linnennaaister rt costuumnaaister. Vaak wordt hieraan toegevoegd een opleiding tot hu ishoudster, welke opleiding al- hen toegankelijk is voor haar die een diploma pebben van een H. B. school '■"et 3-jarigen cursus, of een daarmede W'jkstaand bewijs van voorstudie, bat nu een schoolopleiding vele roar- 'wlen biedt, i« duidelijk. Aüeraerwt pit VERSCHAT ELKEN WERKOAf ten de meisjes in goede, tiissche lokalen, en niet meer in een huiskamer of ka mertje waar misschien ruimte "la Toor 4 en waar vaak 8 ol 10 meisjes elkea dag samen zijn. Dan wordt de beroepskeuze later ge steld. Immers het eerste leerjaar op sommige scholen is dit zelfs l1/? jaar is voor alle vakken hetzelfde. In dit tijd perk wordt gelet op den aanleg van het meisje. Is deze aanwezig, dan wordt dit -aan de ouders medegedeeld, met de op merking, dat hun dochter het in die richting het verst zal sturen, dus dat aangeraden wordt hun kind in de waar genomen richting te doen opleiden. (De ouders blijven echter volkomen vrij hier van af te wijken). Voorts onderhouden zij het geleerde van de lagere school, dat natuurlijk over de 3 of 4 leerjaren uitgebreid wordt. En ten slotte het be langrijkste: zij ontvangen daar vakonder wijs van alleszins bekwame leeraressen, die haar het h o e en het waarom van het te maken werk mededeelen, die haar smaak ontwikkelen en die op haar ver dere vorming acht geven. Zoo heeft de schoolopleiding alles voor; vandaar overal de toevloed van leerlingen. En deze wordt niet gestopt door opmerkingen als: „zij komen van de kookschool en kunnen zelfs nog geen aardappel koken". Dok de Ambachtsscho len hebben zulke soort van bestrijding ondervonden. Echter spreekt het telkens groeiend leerlingen getal op beide soort vakscholen voor zich zelf. Daar waar nu Zuid- en Noord-Beveland een dusdanige opleiding voor meisjes nog niet bezit; daar waar men hier mede reeds een halve eeuw ten achter is, daar is het tijd dat de krachten van beide eilanden zich vereenigen, om te zorgen, dat ook voor de meisjes goed, degelijk vakonderwijs in onze omgeving te verkrijgen is. ADR. D. F. VAN DER WART. On pesitia van „Koloniën!" Minister Pleyte heeft nooit een „schit terende Pers" gehad. Maar ook in de Kamer is de felste kritiek hem niet gespaard gebleven'. Het debat over de Indische oorlogsbe- grooüng heeft weer duidelijk aan het licht gebracht, dat Indië wel zeer stiefmoeder lijk behandeld wordt door dezen minister van koloniën. De historie bewijst weer, dat 't geen gezochte liefhebberij was van de rechter zijde, wanneer ze de daden van dezen bewindsman kritiseerde, en dat ze ook geen daden van revanche bedoelt tegen den man, die zich een naam verwierf door z'n „bezem in de mast". Z'n geestverwanten vallen hem nu om 't felst aan en ook een groot deel der liberale pers heeft hem reeds het ver trouwen opgezegd. Het Vaderland schreef gisteren in het Kameroverzicht: „.Indien e,en zoo gematigd en ernstig man als de heer Heeres, de afgevaardigde voor Leiden, al een rede houdt waarin de slapheid, het gebrek aan stuur, de wankelbaarheid des ministers als 't ware schering en inslag vormen, dan moet dat den Minister toch wel klaar voor ocjgen stellen, dat hij niet is „the right man on the right place". Wij weten niet, hoe deze discussies zullen afloopen, noch of de algemeene ontevredenheid der Kamer in een tastbare uitspraak zal worden om gezet, maar wel weten wij, dat de Mi nister, als hij morgen zijn rede aanvangt, wel een mirakel zou moeten verrichten om deze critiek het zwijgen op te leggen. En wij betwijfelen, of hij tot een der gelijke Posthumaansche krachtproef in staat zal zijn. Zijn beleid is immers on vast en al te aarzelend geweest." Dat zijn spijkers met koppen. Neen, ook wij verwachten geen „Posthu maansche krachtproef" van den heer Pleyte. Van een zóó wankelbaar minister zijn geen forsche en ingrijpende daden te verwachten. Toch dringt de noodl Inderdaad, de positie van minister Pleyte is wankel als Z.Exc. zelf. Tweede Kamer. Rhetorische franje. 'sMimste'B plannen. Geen daden. Gered? De interpellatie. De Maasbode, gehoord de redevoe ring van den minister van koloniën in j 7a.itwoord op de talrijke grieven, geelt j als volgt zijn hoofdindruk weer: „Wanneer men een geheelen dag rede- 1 voert, heeft men gelegenheid veel te zeg gen; O och Minister Pleyte heeft dat door zijn rede die nagenoeg den gaaschm dag in beslag nam, niet bewezen. Breede uiteenzettingen, waarbjj de hoofdlijnen is het niet juist een bezwaar tegen dezen Minister, dat hij de hoofdlijnen niet Ziet? zoek raken; allerlei rederijkerswendin- gen on rhetorischo franje hebben het ge mis aan inhoud te meer doen uitkomen." Alles' wat belangrijk ie en waarbjf haast is, is in overweging en in voor bereiding. Gedaan is er nog zoo goed als niets. Inzake de terreinen in Djamibi is een „plan" in voorbereiding. Omtrent een reorganisatie vau liet bin nenland sch bestuur heeft Z.Ex. «enige denkbeelden. Inzake de defensie heeft de miin. een uitvoerbaar plan, dat hij zal ontwikkelen bij de a.s. behandeling van <le wijziging van art. 113 van het Regeeringsregleniieint. Ook aangaande de geldmiddelen heelt hij vele plannen on gedachten. Zeker, er zijn zaken, die den minister verontschuldigen, als de slechte verbin ding tusschen Plein en Buitenzorg, maar over 't algemeen zijn weinig steekhoudende opmerkingen gemaakt, dio den minister houvast geven. De achterstand heeft inderdaad eein wan hopig karakter. Geen wonder, dat bij de replieken van weinig voldaanheid blijk is gegeven. Toch blijft 'tnog de vraag, of de meerderheid het vertrouwen in den be windaman geheel zal Opzeggen, als 'top stemimen aankomt. De „verzachtende omstandigheden" sul len hem tenslotte nog redden. Over een voorstel tot inwilliging van ©en verzoek van den heer Kieerefcoper om den minister van oorlog te mogen in- terpelleeren over een door hem waarge nomen wijze van handelen van een hoofd officier tegenover een minderen militair, staakten de stemmen, 27 leden (de linker zijde behalve dhr. IJzerman, benevens de heer Bichon) waren voor, en 27 leden tegen inwilliging van liet verzoek. Het Kamerlid Duyrnaer van Twist hoeft den Haagschen redacteur van de Tel. namens1 overste Merens, den adjudant van den opperbevelhebber, het volgende mede gedeeld De overste kwam in de Korte Roten twee militairen tegen, oen korporaal em een gewooa soldaat. Laatstgenoemde was niet onder geleide, doch begaf z'ich met den korporaal naar het station. Toen do overste passeerde, werd hij alLeen gegroet door den korporaal. De overste begaf zich daarop naar den soldaat en vroeg, waarom iiij niet salueerde, waarop de soldaat 1 rem een rookwolk in het gezicht blies. Over ste Merens ontstak 'hierover zoo in drift, dat hij den soldaat "de sigaret uit den mond wilde slaan, doch per ongeluk diens kepi raakle, waarop deze over de Straat vloog. Aldus heeft hot incident zich vol gens overste Merens toegedragen, waarvan iiij onmiddellijk kennis gaf aan den mi nister yan oorlog en den opperbevelheb ber. Bek-topf overzicht van dsn toestsrid. LONDEN, 15 Maart.. (O.V.) Uit Petro- grad wordt gemeld: De Tsaar heeft af stand gedaan van den troon; Grootvorst Michael Alexandrovitsj is tot regent be noemd. (Grootvorst Michael is de broeder van den Tsaar en werd 22 Nov. 1878 geboren). PETROGRAD, 14 Maart. (R.O.) Bait, Protopopoff, Stürmer enz. zijn door de revolutionnairen gevangen genomen. Baron Fredericks, de hof-minister wordt door het volk zeer verdacht onder Duit- schen invloed te staan. De revolutionnai ren bezetten bet winterpaleis. De gezanten van Frankrijk en Engeland zijn onderhandelingen begonnen met het uitvoerend comité der Doema. PETROGRAD, 14 Maart (R.O.) Moskou heeft zich zonder bloedvergieten bjj de revolutie aangesloten, PETROGRAD, 14 Maart. (R.O.) De af gevaardigden Pepelajeff en Taskine heb ben zich op bevel van bet uitvoerend comité uit do Doema naar Kroonstadt begeven, waar de troepen zich ter be schikking van de Doema stelden. Pepelajeff is tot commandant van Kroonstadt benoemd. Men ziet, dat over den toestand in de hoofdstad, van het Russische rijk zeer sensationeels berichten 2|c ontvangen. Hadden wij de berichten uit Berlijn met het grootste voorbehoud aan te no men, waar Reuter ons nu inlicht, kunnen de reserves minder worden. Sedert het uitbreken van den krijg is 'tin Rusland van kwaad tot erger ge gaan. Ministers kwamen en gingeö, zonder naspeurlijke oorzaak, en de een was nog conservatiever, nog meer reactionair dan de ander. Er gistte van meetaf iel». Doch telkens werd de Doema belat zich met de leiding der zaken bezig te hou den door besluiten tot verdaging dea' zit ting. Klachten over de wantoestanden in het verkeerswezen, die als de oorzaak van den nood in de steden werden aange zien, werden in den wind geslagen, in Rusland, het rijkste graanland der we reld, is hongersnood niet zeldzaam; maar in dezen oorlog, nu het graan niet kan worden uitgevoerd en op de wereldmarkt gebracht, heerscht er gebrek, vooral in de groote steden. D© honger is een scherp zwaard, en meer nog dan de politieke grieven heeft de honger, gebrek aan brood, er toe bijgedragen, om de volksmassa's in beweging te brengen. De Doema deed wat ze kon, om dea toestand te verbeteren. Overleg met de regoering scheen ech ter niet te helpen. De voorzitter van de Doema hield ver gaderingen niet de leden van het pro gressieve blok, van den Stedenbond, van den Bond der Zemstvo, van het centraal comité voor oorlogsindustrie en andere commissies van algemeen nut, en daar in werd besloten, den Tsaar een overzicht te sturen van den toestand etn hem te vragen, de regeert ng te ontslaan en mi- nistors te benoemen, die het vertrouwen van het volk en van de Doema genie ten; zoo dit niet gebeurde, zou de volks vertegenwoordiging geonerlei verantwoor delijkheid meer aanvaarden. In antwoord hierop werd door prins Galitzin, op last van den Tsaar, de zit ting van Doema en Rijksraad voorloo- pig gesloten verklaard. Dus stof genoeg voor een ernstige re volutie. De laatste berichten geven geen mooi beeld van den innerlijken toestand. Het behoeft niet gezegd, dat, als deze berichten waar zijn, de groote innerlijke crisis, dio Rusland dan blijkt door te maken, haar ernstigen terugslag zeker heb ben zal op de oorlogsgebeurtenissen. Onder de bevolking van Petrograd gistte het reeds lang en werd in stilte gemord tegen de regeering wegens de algeheel® desorganisatie van het verkeer en de le- vcnsmiddelenvoorziening. Het volk gai' aan de regeering de schuld van alle kwade gevolgen, die het te lijden had. De re geering die onlusten voorzag, nam uit gebreide orde-maatregelen; o.a. gelastte zij de ontbinding van den rijksraad en do doema, doch deze besloot niet aan de keizerlijke oakase te gehoorzamen en haar zittingen voort te zetten en vormde dadelijk een uitvoerend comité, dat 12 leden telde, onder voorzitterschap van Rodziaftko. Dit comité wierp zich op als voorloopige regeering en vaardigde de vol gende proclamatie uit: „Met het oog pp de moeilijke omstandigheden en de bin- nenlandsche desorganisatie, die te wijten zijn aan de vroegere regeering, ziet "het Uitvoerend Comité van de Rijksdoema zich genoodzaakt, de ravitailleering en de regeling der openbare orde in han den te nemen. In hot volle bewustzijn van het besluit, dat het neemt, Grukt het comité de ze kere verwachting uit, dat het volk en het leger het zullen helpen in de moei lijke taak van de schepping ecner nieu we regeering, welke aan de wenschen van do revolutionnaire bevolking der hoofdstad kan voldoen". De stadsbesturen van Moskou, Kasan, Charkow en Odessa hebben zich bij het comité van algemeene welvaart aange sloten. Zij hebben commissies geconsti tueerd tot de bmnenlandsche bevrijding van Rusland. Ook de steden Nisjni Novgorod en Kar kof! hebben zich voor de revolutie ver klaard. En tot overmaat van ramp heeft de Tsaar er het bijltje bij neergelegd, waar op grootvorst Michael tot regent be noemd is. Met groote spanning zal nu hel ver dere verloop van het proces verbeid wor den. Onze eerste vraag is natuurlijk: Wel ken invloed zal deze beweging hebben op den oorlog De Pers der centralen is nog zeer ge reserveerd op dit punt. De „Neue Freie Presse" zegt onder alle voorbehoud, dat de revolutie in Pe trograd de plannen der oorlogspartij in Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post faesse fU, /•rijs der Advertentfën s li—S regels ;"0.ó0, iedere regel meer 3 S&aaal plaatsing wordt 2-maaJ berekesa^ Ssfeoainement voordeelige voorwaard® Fs&aSIeberichten van 110 regels ƒ1™ iedere regel meer 10 ct. de war stuurt, de politiek van oorlog»- verlenging verzwakt en de krachten ran den vrede versterkt, wijl een land dat zich in dergelijke omwentelingen bevindt niet in staat is een krachtige oorlogs politiek te voeren. Maar verscheidene andere bladen meen den, dat de invloed van Engeland {en misschien ook .die van Frankrijk, op het uitbreken der revolutie onmiskenbaar Het doel zou zijn door middel van de vooruitstrevend-nationalistische oorlogs partij een regeering, welke van vrede»- neigingen verdacht wordt uit den weg te ruimen, macht te krijgen over dien tsaar en hem te dwingen den oorlog voort te zetten. Hoe ze er nu over denken, nu de Tsaar 't bewind in andere handen overgegeven heeft Bij regenweer bleef de actie op hel Westerfront gering. Ook op het Oosterfront strijd van lo kaal karakter. Op beide oevers van het Presba-ineer en ten N. van Monastir vielen de Fran- schen weer met slerke strijdkrachten aan, waarbij de aanvaller denzelfden bloedige®, tegenslag leed als op de vorige dagen. Susschen de Tserna en het Doiran rneer zijn kleine aanvallen van de overige En tente-troepen afgeslagen. In Azië wordt nog steeds druk uit geoefend op de terugtrekkende Turken. De Engelschen naderen Raun. Korte Oorlogsófii-ichtsa. De beroemde Fransche advocaat Eer- nand Labori, vooral beroemd als pleiter in de Dreyfus- en Caillaux-processen. is in den ouderdom van 57 jaren overleden. Een smid te Biloxi, in den staat Missisippi, heeft zach de moeite gegeven aan een der senatoren, die bij do dwars- drijfpolitiek op den voorgrond waren ge treden, een verrassing te bereiden door een ijzeren kruis voor hem te smeden, en hem dat toe te zienden. Het krui» weegt 40 pond, en draagt het opschrift „lest the Kaiser forgets" (Ingeval de kei zer het vergeet). Men is in Duitschland bezig em wetsvoorstel voor te bereiden, waardoor in den a.s. zomer het bezoeken van bad plaatsen slechts zal worden toegestaan! aan werkelijk zieken. Luxebaden zulle® niet veroorloofd zijn. Als bezuinigingsmaatregel is het in Denemarken automobilisten verboden, op werkdagen te rijden buiten een kring met een straal van 40 K.M. van hun huis af,op Zondagen van 15 K.M. Op over treding staat boete tot 10,000 kronen tos of zelf gevangenisstraf. In Engeland en Wales zijn wegens dronkenschap veroordeeld in 1913 35,765 vrouwen, in 1914 37,311, in 1915 33,211 en in 1916 21,244. Gelijk me» weet, is in den loop van den oorlo® de drankverkoop aanmerkelijk beperkt Gistermorgen passeerden benoorde» Ameland 5 Zeppelins, koersende om de West. Het wekelijksch rantsoen voor d« krijgsgevangenen en geïnterneerden in En geland bedraagt nu 63 (Eng.) ons brood, 30 ons vleesch en 7 ons suiker. Wie zwaar werk verricht krijgt 4 ons brood per dag extra! Een Engelsch ons is ruim 28 gram. Uit naam van de Engelsche regee- ring is in het Lagerhuis gewaarschuwd, dat er op het laatst van de lente en in het begin van den zomer in Engeland in het geheel geen aardappelen meer zul len zijn. Admiraal Lacaze is tot minister van oorlog ad interim in Frankrijk benoemd. Men verneemt uit New-York: De ma rine-secretaris Daniels maakt toebereidse len op groote schaal voor den bouw van een geweldigen vloot van duikbootjagers. Er zouden reeds 550 voor Enge'sche re kening op stapel gezet zijn. Deze schep»;® zijn 30 meter lang en loopen 24 knoopen. De onlusten in Pern nemen ernstigs afmetingen aan. Bij de verkiezingen voor het congres werd 'de afgevaardigde Dnia gedood, de candidaat Morsinos gewond. Het Peruaansche gezantschap te Parijs verklaarde dat men hier slechts met plaat selijke ongeregeldheden te doen heefl, die beperkt blijven tot het district Zuzo. Keizer Wilhelm heeft gisteren ia het hoofdkwartier het rapport van voa Hindenburg over den militairen toestand in ontvangt genomen. De leden der arbeiderspartij uit da Russische Doema hebben verschil .end* oproepen gericht, tot de arbeiders, waai» zij deze uitnoodigen de orde te beware*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1