Binnenband Uit de Pers. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. onlusten, welke op de eerste plaats tegen den oorlog gericht zijn. De politie heeft toen de aandacht op de brood- en vleesch- winkels gevestigd en daar zelfs plunde ringen trachten te veroorzaken. De afsluiting van de grens van Bel gië te water is opgeheven. Gisteren zijn twee si oombooten en twee sleepschepen van Antwerpen te Hansweert aangekomen De bemanning van de Telegmafboot, die van Donderdag was vastgehouden, klaag de over onvoldoend voedsel, o.a. ld/s ons brood per man en per dag. De groot hertog van Hessen heeft gisteren zijn 25-jarig regeeringsjubilé ge vierd. De Vossische Zeitung verneemt uit Stockholm, dat bij de Russische regee ring oïficieele berichten zijn binnenge komen over een hand over hand toenemen de schaarschte aan geneesmiddelen en dergelijke. Een heele reeks daarvan, en zeer gewichtige, zou al zoo goed als ge heel ontbreken. Daaronder worden subli maat, kinine en vaseline genoemd. Dit gebrek wordt nog verergerd door dat aan fleschjes om drankjes enz. in te doen. Volgens de Djen worden die in de apo theken nu al in bierflesseben afgeleverd. In het Lagerhuis Vroeg den 7en Sir II. DaJziel, naar aanleiding van het officieele Duitsche rapport over de ver liezen aan vliegtuigen aan het Westelijk front, of de regeering hot Lagerhuis kon verzekeren, dat de Engelschen aan het Westelijk front nog de heerschappij in de lucht hebben. Maepherson, voor de regee ring sprekende, antwoordde: Ik geloof, dat ik die verzekering kan geven. Waarop verschillende leden eeti veelbet,eekenend „0!" lieten hooren. Een chirurgisch wonder is het geval van den zoon van het Engelsche parle mentslid O'Grady, voorzitter van het al gemeen verbond van vakvereenigingen, die eenige maanden geleden ernstig gewond werd. Het bleek noodig een van zijn armen af te zetten. De chirurg die de operatie uitvoerde, verwijderde eenig (blijkbaar versplinterd! been uit den afgezetten arm, zette den arm weer aan den romp en naaide de peezen en spieren aan elkaar. Thans is de arm zoo good dat de jonge man hem kan gebruiken en in staat is, om een kop thee langzaam naar zijn mond toe te brengen. Alleen is de ge opereerde arm ongeveer 7^2 cM. korter dan de andere. "Officieel wordt uit Berlijn gemeld, dat de Engelsche regeering ervan verwit tigd is, dat do transporten van uit. te wisselen gevangenen door het afgesloten gebied ter zee door middel van de Ne- derlandsche raderbooten van Southwold naar Viissingen en omgekeerd of buiten de zone die voor hospitaalschepen geslo ten is, met hospitaalschepen naar Frank rijk en omgekeerd bewerkstelligd kan worden. In Duitschland zullen van de 1400 nog werkende schoenfabrieken, er 1070 stop gezet worden. De overblijvende zul len van de overheid het leder ter bewer king ontvangen. Honderd fabrieken moeten voor het leger werken, de overige 230 voor de particulieren. De verdeeling aan de winkels zal van Overheidswege geschie den door een 12-tal verdeelingsbureau's. De te sluiten .fabrieken zullen schadever goeding ontvangen. Het comité voor warme onderklee- ding in Duitschland heeft van 1 Oct. 1914 |tot 1 Oct. 1916 937 wagonladingen onder goed, ter waarde van 50 millioen mark, naar het leger te velde verzonden. Stoomtreiler gezonken. I De stoomtreiler Vlaardingen 100, van de firma Warneke, is bij het inhalen van de netten, door het. ontploffen van een mijn lek geslagen en gezonken, ongeveer 44 mijl van het Lichtschip Maas. Na een uur in de booten gezeten te hebben, werd de bemanning opgepikt door don logger M. A. 12, die haar vanmorgen aan de loodsboot overgaf. Deze heeft ze te Hoek van Holland aan wal gebracht. Onze scheepvaart. Naar verluidt is de pas verleende ver gunning voor de schepen, die gisteren lOaclht' naar Amerika zouden vertrekken, weder herroepen. Aan de reederijen is thans medegedeeld, dat de schepen niet mogen uitvaren. Volgens medodeeling van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken kunnen alle schepen met ingang van 1 April p..s. vrijelijk varen in het zeegebied, rondom Udsire, over een oppervlak beschreven met een straal van 10 z. m. Vanaf den lichttoren van Udsire, zonder zich bloot, te stellen aan de gevaren van in don grond te worden geschoten zonder voor afgaande waarschuwing. P r ij z e n van Regeeringsbloem, meel en brood. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat. in zijn beschikking van "22 Januari zal worden gelezen: I. Regeeringsmeel, ter bereiding van Regeermgsbruinbrood of op broodkaart te verstrekken voor bot bakken van bruin- brood door particulieren. A. Maximumprijzen, vastgesteld inge volge art. 2 der Distributie wet, 11 ct. per K.G.; B. maximumprijzen, vastge- gestóld ingevolge art,. 8, lid 3 der Dis tributienet, groothandel pri js f 22.35 per 100 K.G., kleinhandelprijs '11 ct. per 1 K.G Maximum-prijzen vastgesteld ingevolge art. 2 lid 3, der Distributiewct 1910; 10. Regeeringsbloem (uitsluitend op broodkaart te verstrekken), groothandel prijs f 26.25 per 100 K.G., kleinhaudel- prjjs 33 ct. per 1 K.G. II. ttegeeringsbruinbrood (uitsluitend op (broodkaart te verstrekken), kloinhandel- fprijij 5 cent per 400 gram. x2. Tarwewaterbrood (gebakken van tie geeringsbloem), kleinhandelprijs 12tyi ct. per 400 gram. c. dat door de fabrikanten, molenaars en grossiers, voor zoover door de broodcomi- missie erkend, rekening van vrachtvoor schot kan worden ingediend bij het Moel- vracht-Vêrrekenkantöor, Koningskade 22, 's Gravenhage d. dat in den groothandelprijs van re geeringsbloem is begrepen 11.40 per 100 K.G. ten bate van het Centraal Brood kantoor; e. dat aan tusschenpersonen op verzoek een provisie moet worden toegekend als is aangegeven in zijne circulaire van 23 Maart 1915, L dat aan de onder c. genoemde gros siers een extra vergoeding van 0.25 per afgeleverde 100 K.G. Regeeringsbloem zal worden gegeven, na indiening van pene provisie-nota aan het Meelvracht-Ver- rekenkantoor. Gedroogde soepgroenten. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht, op, dat de vereeniging „Groen ten-Centrale", gezien de groote toename van het gebruik hier te lande van gedroog de groenten, zeer binnenkort tot de ver- krijgbaarstelling van gedroogde soepgroen ten (julienne), en wel tegen lagere prij zen dan tot nog toe regel waren, zal overgaan. De leverantie zal op groote schaal, door middel van grossiers en winkeliers plaats hebben. Meeldietributie. De minister van Landbouw heeft vast gesteld de navolgende distributieregeling van regeeringsbloem en regeeringsmeel. Art. 1. Aflevering en vervoer van tarwe bloem en tarwemeel is verboden, behou dens ten aanzien van partijen, waarvoor door het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel of het Centraal Brood kantoor een geleidebiljet is afgegeven. Het verbod is niet van toepassing op regeeringsbloem en regeeringsmeel. Art. 2. Onder regeeringsbloem resp. re geeringsmeel wordt verstaan bloem resp. meel door fabrikanten en molenaars met andere grondstoffen vermengd, overeen komstig de aanwijzingen, door of namens den minister van landbouw gegeven. Art. 3. De grondstoffen ter vervaardiging van regeeringsmeel zullen door af vanwege den minister van landbouw uitsluitend verstrekt worden aan die fabrikanten en molenaars, die naar zijn oordeel in staat zijn regeeringsbloem of regeeringsmeel to vervaardigen. Art. 4. De molenaars, die naar zijn oor deel niet in staat zijn regeeringsbloem of meel te vervaardigen en die hun bedrijf maken van het verwerken van tarwe, zullen maandelijks regeeringsmeel door een door den minister van landbouw aan te wijzen fabriek, in een door hem te be palen hoeveelheid geleverd krijgen, tegen den prijs, vastgesteld als groothandels- prijs ingevolge art. 8, 3o. der Distributie- wet 1916, verminderd met p5 ct. per 109 K.G., terwijl zij dit regeeringsmeel zul len moeien afleveren tegen den genoem den groothandelprijs. Art. 5. Deze dislributieregéling treedt heden in werking. Ned. T a nks t o o msch i p „La ,C a ra pine" getorpedeerd. Het Ned. Tankstoomschip „La. Campino" op reis van Rotterdam "haar New-York is in de Noordzee getorpedeerd. De ge- heele bemanning, bestaande uit 32 man, is aange-bracht op het Lichtschip Doggers- bank Zuid, en zal heden daarvan worden afgehaald. 'Het s.s. „La Campine" was Zaterdag van Rotterdam vertrokken. In zee kreeg liet machineschade en keerde daaromi .te rug. Voorgaats den Waterweg werd de schade met eigen middelen hersteld, waarna het Zondagmiddag om 3.25 de reis voortzette om den N. via Udsire. De „La Campine" was 2111 netto ton grool, in 1890 gebouwd en behoorende aan de American Petroleum Company te Rotterdam. Betrekkingen inlndië. „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat voor de Staatsspoorwegen in Ned.- Indië worden gevraagd 17 opzichters- werkplaats en wel 2 voor de gieterij; 1 voor dc smederij; 3 voor den rijtuigbouw; 1 voor de stel- plaats; 1 voor de ketelmakerij2 voor de voertuiglichterij1 voor de draaierij; 2 voor de instrumentmakerij; 1 voor de ververjj. Al deze opzichters moeten geschikt zijn tot. het houden van toezicht en liefst niet ouder zijn dan 35 jaar. De bezoldiging bedraagt f 100 a f225 'smaands, al naar de practische erva ring en de diploma's welke men bezit. Inlichtingen omtrent de eischen van be kwaamheid welke worden gesteld, zoo mede omtrent, uitzendingsvoorwaarden e. d.g.. worden gaarne verstrekt door het Informatiebureau van voornoemd Comité, adres den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 80, den Haag. De actie der Boeren. De Standaard driestart: Het bericht dat thans Smuts naar Lon den zou komen, om door de Engelsche Regeering en het Engelsche publiek ge huldigd te worden, geve tot geen misver stand aanleiding. Smuts zat steeds achter Rotha, en treedt nu op in geheel dezelfde rol die aan Botha Britsche eerc toebracht, en zelfs een Engelsch oorlogsschip naar hem dood noemen. Beide deze mannen hebben gebroken met hun verleden. Ze hebben wat eens het bezielende element in den strijd der Boeren was, prijs gegeven. Wat. eens de glorie van de Boeren was, is door hen verzaakt. En beide zijn nu de banier dragers geworden van de ver-Engelsching van de Kaap. Hoog komt hun karakter hierin niet. uit. Al laat 't zich op zich zelf denken, dal men de aloude Boerenzaak als ver loren beschouwde, en uit dien hoofde achtte zich in het nu Engelsch gewor den leven te moeten schikken, ze had den toch nimmer aan het hoofd van dc Engelsche actie moeten gaan staan, en stellig nooit in Londen een eere en hulde moeten gaan zoeken, die geen anderen indruk kan maken dan van verraad aan de nationale zaak der echte Boeren, die ook hun eens heilig heette te *ijn. Men mag nimmer vergelen, dat jïnge- la nd in do Boerenkampen niet minder dan 26.200 vrouwen en kinderen van het Boerenvolk opsloot en feitelijk in moord deed ondergaan. Er is bij de wending der eeuw tusschen Engeland en de Boeren lp veel ergerlijks gebeurd, om er, zoo men hooger adel van karakter kont, ooit óver heen te stappen. Nog pas hoeft de gewezen Consul-Ge neraal van den Oranje-Vrijstaat, de heer Hendrik Muller, in dc S t e m men des Tijds, naar aanleiding van Steyns af sterven, den wreeden jammer dien de Kaap beleefd hheeft, voor ons in herin nering gebracht. En niet minder deed Ge neraal de Wet., die thans door wat Botha hein aandeed, geknakt, in onmacht ver zinkt, het verraderlijk karakter van deze ver-Engelsching der Boerenzaak uit komen. Toch heelde men zich niet in, dat daar om de Boerenzaak verloren is. Naar het Parlement te Kaapstad, 't is zoo, worden volstrekt niet uitsluitend ver tegenwoordigers door de nakomelingen dei- oude Boeren afgevaardigd. In dit Parle ment zitten ook de mannen uit Natal, zit ten de Parlementsleden uit de schier ge heel Engelsche streken, en zitten voorts de vertegenwoordigers van de vele Austra liërs, Italianen, Frtitisc.hen en Grieken, die zich sinds in dp Kaap gevestigd heb ben. Hierdoor alleen komt Botha vooralsnog aan zjjn meerderheid. Maar tegen dit cijfer-element staat over het veelzeggende feit, dat de Nationalis- sten, d,ie de oude Hollandschc traditie weer doen opleven, hand over hand veld- winnen, en onder de leiding van Hertzog, Malan, Reitz, Tichardt en Tielman Roos schier van maand tot maand krachtiger zeggenschap gewinnen. Botha en Smuts geven zich dan ook aan onverklaarbaar zelfbedrog over, zoo ze wanen het Boeren-element er onder te hebben. Juist sinds dp oorlog ook naar de Kaap oversloeg, en de mishandeling van Gene raal de Wet. begon, leeft de Boerenactie aan de Kaap met vernieuwde kracht op. Geld genoeg en toch Een juiste opmerking maakt de Zeeuw- sche briefschrijver in de „Rott.": Kort geleden sprak ik iemand, die er een brandkast op na houdt en er „heel warmpjes" in zit, zooals men dat wel uitdrukt. Maar wat was nu het geval? Hij mocht er dan nog zoo „warmpjes" in zitten, in 't geld namelijk, hij kon nu voor al zijn goud en papieren geen mud kolen, geen half mud zelfs koopen, om de eenvoudige reden, dat er geen kolen te koop waren. Wat heb ik nu aan mijn geld, zoo vroeg hij zich af! Ik kan toch geen geld stoken? Wie weet, of het straks niet nog zóó ver komt, dat er voor al ons lieve geld ook geen brood meer verkrijg baar is. En je kunt toch je geld niet eten 1 Die man sprak eenvoudige waar heden, waarheden als koeien zouden we zeggen. Maar die we nooit zóó gekend en gevoeld hebben als in deze dagen. Zulke woorden komen nu als schrikkelijke waarheden ons met ontzetting vervullen. Dus we zijn er nog niet., als we veel geld bezitten. Je wist het al lang, maar het komt nu in andere gedaante op ons af I En ik dacht aan zoo vele „oorlog - winstmakers"als ze nu eens niet anders hadden dan geld, en er was geen doen aan om de noodzakelijke levensmiddelen te bekomen, wat dan? Zouden ze dan nog niet bij een vollen geldbundel kun nen omkomen van gebrek? Middetburc Gisterenavond hield de ver eeniging „Middelburg Vooruit" op de bo venzaal van de sociëteit De Vergenoeging haar jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer A. Jeronimus. Door den secretaris, den heer L. A. Stotkoper, werd het jaarverslag uitge bracht, waarin er op wordt gewezen, dat de vereeniging ook lijdt onder de ab normale tijdsomstandigheden, maar dat hot bestuur toch steeds actief is ge weest, al kon in het begin van het ver- eenigingsjaar niet aan het organiseeren van feesten worden gedacht. Wel wer den nieuwe statuten en huishoudelijk reglement vastgesteld en werd daarop de Koninklijke goedkeuring verkregen. Het bestuur representeerde de vereeni ging bij verschillende gelegenheden en toen in den loop van dan zomer bleek, dat ondanks de gedrukte tijden, de zucht naar ontspanning ontstond, werden eerst pogingen aangewend bij hot concours hip- pique mede te werken, maar toen die mislukten, werd samenwerking gezocht en verkregen met „Handelsbelang" en werd in verband met den etalagewedstrijd een feestdag georganiseerd, die door het we der in twee tempo's moest plaats hebben. Het ledental ging achteruit, in vredes tijd zal getracht worden ten spoedigst» het verlies in te halen, nu verwacht het bestuur geen succes van een poging daar toe. Het verslag werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester, den heer L. J. Ales, dat in ontvang aanwijst f 878.061/2 en in uitgaaf f721.68, al zoo een goed slot van 1156.381/2. Daar geen tegencandidalen werden ge steld, werden op voorstel van een der leden de aftredende bestuursleden, de hoe ren L. J. Mes, L. Lejjsdesdorf, F. B. den Boer Jr. en L. A. Stofkopei bij accla matie herbenoemd. Eenige bespreking werd gevoerd over de citatie voor de algemeene vergade ringen en o.a. besloten niet alteen 14 dagen van te voren, zooals de statuten voorschrijven, te citeeren maar ook nog enkele dagen voor de vergadering een advertentie te plaatsen. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van de Coöperatieve Ijsfa briek „Walcheren" werd het jaarverslag van den penningmeester goedgekeurd en het bestuur gemachtigd, rekening hou dende met de tijdsomstandigheden, den prijs van het ijs, zoo noodig, te wijzigen. In den raad van toezicht- werd in plaats van den heer J. Botting gekozen de heer Cr. Wolders, terwijl do heer L. J. Mes als bestuurslid herkozen werd. Goes Hedenmiddag had op de alge meene begraafplaats de ter uardebesteL- ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer C. C. Coomans, in leven ingenieur bij den Provincialen Water- si aat. Talrijke autoriteiten en. vrienden, van den overledene waren op den dooden- akker aanwezig. We merkten aan de groeve o. a. op de heeren H. van Oost, hoofdingenieur-directeur 2e kt. bij den Rijkswaterstaat, van Middelburg, J. A. J. Sibmacher Zijnen, hoofdingenieur bij den Prov. Waterstaat, van Middelburg en G. Redeker, ingenieur bij den Rijkswaterstaat to Goes; mevrouw de Beaufort (de bur gemeester en wethouder van den Bout waren verhinderd), wethouder Fransen van de Putte, bestuursleden van de Ver. Do Ambachtsschool, van welke Ver. de heer Coomans zoovele jaren voorzitter was, leeraren aan genoemde school (de directeur was oni gezondheidsredenen af wezig); de raadsleden van Dissel en Pi laar en den heer G. A. Hajenius, be halve als secretaris der ambachtsschool ook in zijn kwaliteit van lid van bet. college van regenten der strafgevangenis. De meeste andere leden van dit college waren verhinderd. Do lijkwagen werd gevolgd door vier rijtuigen. Do kist weid gedragen door oud-leerlin gen van de Ambachtsschool. Een krans en een paar bloemstukken dekten de baar. Het moet de wensch van den overledene geweest zijn geen bloemen te zenden, noch aan zijn graf te spreken. Na afloop der plechtigheid werd dan ook slechts een kort woord van dank voor de betoonde deelneming geuit. Kapelle. De Ring „Z ui d-Be ve la n d" (Oost) van den Bond van Jongel. Vereen, op Geref. grondslag v irgaderde Woensdagavond j.l. in het gebouw der Gereformeerde Kerk alhier. In de goed bezochte vergadering leidde vriend Dronkers van Ierseke in„Iets over lijkverbranding". Uitvoerig werd aan getoond (nadat, eerst het vraagstuk der lijkverbranding in het licht der historie werd bezien), dat het hierbij gaat tus schen ongeloof en Christendom. Achter eenvolgens werden besproken de hy- diënisehe, aeslhetische en oeconomische motieven der voorstanders van de cre matie en daartegenover wèl geargumen teerd de veroordoeling van Christelijk; standpunt gesteld. Een flinke bespreking loonde den in leider voor zijn werk. Na do pauze sprak vriend Oranje van Goes over het onderwerp: „Arbeid". In een goed gestileerd opstel besprak die vriend den Arbeid als scheppingsgave Gods on toonde aan den zegen, welke in Arbeid voor de menschheid is go- legen; met een opwekking tot krachtigen en trouwen arbeid ook in het leven onzer Vereen, besloot hij zijn leerzaam onder werp, waarop nog eenige bespreking volgde. Een voorstel van de Vereen, te Goes, om voortaan de Ringvergaderingen niet nicer op Bid- en Dankdagen te houden en daardoor den leden wel de gelegen heid te ontnemen tor kerk te kunnen gaan, zal later worden behandeld. Ierseke. De vereeniging voor Geref. La ger Onderwijs te Ierseke hield Woens dagavond haar 35ste jaarvergadering. De voorz., dhr. I. Willemsen, opende op ge bruikelijke wijze na het laten zingen van Ps. 42:1 de vergadering. De notulen der voor gaande vergadering werden na enkele op merkingen goedgekeurd. Bij de rekening en verantwoording van den penningmees ter bleek, dat dit jaar slechts een te kort was van fl91.82V2. Een extra-col lecte voor de .school bracht op 642.50. De motorboot „YE 45" verloor op de Schelde, op een perceel aan 't kor ren zijnde, haar koperen schroef. Men vreest, dat baldadige handen die losge draaid hobbcn. Assurantie dekt de schade. Nieuwdorp De Stel. no. 62 bevat de statuten van de Ver. tot bevordering van landbouw en veeteelt, gevestigd te Nieuw dorp. St-Laurens. Woensdagavond werd in de Gereformeerde Kerk to St. Laurens (Brigdainme) het nieuwe orgel (kerkhar- monium, fabrikaat Ilofberg) in gebruik genomen. Namens de orgelcommissie werd het orgel door den heer J. Koole mot een toespraak aan den kerkeraad overge dragen. Hij wees er o.a. op, dat het ver langen naar een orgel moer en meer was geuit, ook om een betere leiding voor het kerkgezang te verkrijgen. De predikant ds. G. II. Toebes sprak naar aanleiding van Ps. 150 vs. 4b en ves tigde de aandacht van de gemeente op het schoono en nuttige van het orgelspel in de kerk, dat zooveel kan bijdragen tot stichting van den ©eredienst. Dit bleek ook dezen avond bij het tzingen der ver schillende Psalmen, jü. Ps. 84 vs. 1, Ps. 33 vs. 1 en 2, Ps. 150 geheel en Ps. 138 vs. 4 en 3. De heer J. W. van 'tlloff te St. Laurens, die het or gel bij deze gelegenheid bespeelde, gaf in zijn krachtig spel geheel den inhoud der verzen weer en deed de gemeente gevoelen wat zij zongen. Nog meer kwant het sehoone van het orgel uit bjj het spelen van enkele stukken, welke geko zen waren om de groote verscheiden heid van klank van het orgel in zijn geheelen omvang te doen uitkomen. Nu eens hoorde men het forsche loflied, dan hot zachte gebod, ook het droevig ern stige kwam ten volle tot zijn recht. Aan 'hiet einde van den dienst dankte de predikant de orgelcommissie voor hare werkzaamheden; de leveranciers, de Gebr. Wagenaar te .Middelburg voor de goede levering, de gemeente voor hunne bij- dragon en den dien std ocn.de n organist voor zijn uitnemend en stichtelijk spel. Stavenisse. In de gister gehouden ge meenteraadszitting werd aan de hier ge vestigde bankplaatsvereeniging voor een maal een subsidie vair f25 verleend. Aan geboden werd het verslag bedoeld bij art. 12 der AVoningwet en vastgesteld een verordening tegen het rooken van kin deren beneden dc 15 jaar. Verder werd vastgesteld een verordening, waarbij wordt verboden het bezoeken van drankloca- liteiten en dergelijke beneden den 16 jarigen leeftijd. De borgtocht voor den te benoemen gem.-ontvanger wordt vast gesteld op f3(XX) en met 4 stemmen be noemd de heer J. van Oost, terwijl 3 stemmen op dhr. M. P. Tazelaar wa ren uitgebracht. Tot lid in de commis sie van aanslag in de Rijksinkomstenbe lasting werd benoemd dhr. C. L. Pot- appel en tot lid der commissie tot we ring van schoolverzuim dhr. J. Oudesluis. Vastgesteld werd het kohier van de hon denbelasting en in geheime zitting het kohier van den hoofd, omslag. Terneuzen. Door B. en W. dezer ge meente is besloten om de candidaatstel- ling ter voorziening in de vacature-dr. v. Nes te doen plaats hebben op 30 Alaart, de verkiezing te houden op 13 April en de lierstemming zoo noodig op 24 April. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kesteren (toez.), II. van Paddenburgh te Staphorst; te Groot- Ammers, P. Kuijlman te Lunteren .to Heveskes, A. C. Leendertz te St. Jaeobi- Parochie. Geref. Kerken. Beroepen te Exmorra c.a., WP Sche pel te De Wilpg te Nieuw-Loosdrecht, R. Sybrandi te Zegwaard. Aangenomen naai- Oude Pekela, door S. W. Bos te Koudum; naar Hoer- jansdam, door W- T. van Dam te Wil- stad. Door de classis Haarlem is na prao- paratoir examen beroepbaar verklaard de heer A. Pos van Zaandam, cand. aan do V. U.door de classis Amsterdam de heer F. L. Bakker, aldaar, cand. aan do V. U. Geslaagd te Botterdam voor de acte nuttige handwerken inej, W. Wiestveer te Middelburg. Niet zonder toenemende bezorgdheid verneemt men, zegt de „Stand.", de laat ste berichten omtrent, den gezondheids toestand van don hoogleeraar Rutgers van de Vrije Universiteit. Hoe wakker zjjn geest nog moge zijn, toch blijkt wel, dat zijn physieke krachten op bedenkelijke wijze afnemen, en dat. men zich op het, naderend einde heeft voor te bereiden. Temeer zal dit in broeden kring in het kerkelijk leven teleurstelling wekken, daar bij tot het laatste toe, ook al kon hij niet meer de pen hanteeren, de kerken ■nog altoos diende met zijn zoo op prijs gestelde consistoriale adviezen. Het. blijkt wel, dat deze noodlottige winter ook van hem to veel gevergd heefl. Aan do Universiteit te Zürich is gepromoveerd tot doctor in de genees kunde, de heer }1, P. Doorenbo», gob. te Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2