stede as Merriepaanl, Donderdag 15 Maart 191) No 13© eiten, Koe, lansknecht Oi idknecht en sen Meid, [e Maid-Huishoudster Meid 31e Jaargang De Groote Oorlog. om der bewoners nd te koop aangeboden iroonerwten, ime Knecht (Arbeiders, Dienstbode, Dienstbode, Dienstbode ienstbode Staten-Oeneraai. *g. cheldezicht" aan de Goede vooruitzichten ten. Informaties bï d, op Walcheren, cultuur geschikt te ;n komen ook in aan- nder letter B bureau TE PACHTEN emet 108 Roeden) Ter BUTTINGE en eden WEILAND aan UIJMERS, Seissingel. voor de zaai; te Wilhelminapolder. KOOP SE „Heulzicht", Grrjpskerke. KOOP Laurens. KOOE van haar 8e kalf, bij [ERS, Gapiuge. OOP ier, met of zonder is is ondergeteekende lien met de machine fONE, Koudekerke. OOP Schort en Rok en (rullen en Strikken. Itstraat L 95 bij de Middelburg. letselwerk gevraagd, I, Timmerman, St. Laurens. IRIJGERS, te 'sHeer- Idigd een |te Wemeldinge. lei a.s. voor Gapinge peschikbaar) ITSE te Koudekerke. met 1 kind vraagt Ier een jaar, P. G., liefst uit Adres J. VAN DE pksar beider, Koude- iMei IMONSE, Gapinge. STEENBERGEN, Middelburg, vraagt fer agd een lloon. Wasch buitens- |lCK, café „de Kroon Iffrouw BOUWENSE: Erte Burg A 83, Uitgave van de Naomi Venn, LUCTOR ET EMERGü gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes* ANJ3E VORSTSTRAAT Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHÜ:- - L BUi®, Drukkers: •osterbaan Se L© Cointf© Goes m Tssn&xAciïiait™ ii i m Tweede Kamer. Vernietigend oordeel over min. Pleyte. De vaste lijn zoek. Een officier slaat een zieken militair de kepi van het hoofd. Weer werd een stroom van klachten over minister Pleyte uitgeworpen. De heer Bogaardt kwam met bittere conclusies omtrent 's ministers beleid, Heeres had niet veel minder dan een vernietigend oordeel over, en ook Boisse- vain klaagde steen en been over den achterstand. Alleen Marchant verleende den minister eenigen steun, doch men weet, dat de vrijz.-democraten voor verdediging in het algemeen niet veel voelen. Van weinig beteekenis is deze steun tegenover de talrijke grieven, die men deed hooren. En deze zijn gewis van ernstigen aard. Zoo is het niet goed te praten, dat de minister nog niet gewijzigd heeft artikGl 113 van het Indisch regeeringsreglement, (waardoor de dienstplicht van inlanders mogelijk gemaakt zal worden) nadat reeds jaar in jaar uit op dit punt gewezen is. Ook in zake de ontginning van Indië's rijkdommen is we hebben er gisteren ook op gewezen betreurenswaardige achterstand te constateeren. Kras en raak is ook wat Heeres op merkte Wat de ontginning der Indische bodem schatten in Djambi betreft, miste hij bij den beer Pleyte de vaste lijn. Dan zijn er de financiën van Indië, waarvoor een nieuwe groote toekomst moet geschapen worden: men vraagt een vlootfonds, men verlangt naar een bepaalde mijnpolitiek. Edoch, zoo constateert de heer Heeres, daar ziet men bij den Minister onzeker heid omtrent zijn bedoelingen, onvastheid van zijn beleid en leemten op belangrijke punten, 's Ministers meening is vaak be paald, maar gaat dan aan bet wankelen. Eindelijk achtte Heeres de schriftelijke behandeling van de begrooting door den Minister van dien aard, dat een vrucht bare behandeling en een openhartige wis seling van gedachten niet mogelijk is. Green malsch oordeel, gelijk men ziet. De heer Kleerekoper verzocht verlof den Minister van Oorlog te mogen inter- pelleeren over een gistermorgen door hem op den. openbaren weg te 's-Gravenhage waargenomen handelwijze van een hoofd officier tegenover een minderen militair. Besloten wordt heden over dat verzoek te beslissen. Langs Lange Poten komende, zou de heer K. in die straat twee korporaals van de ltoode Kruis-afdeeling bemerkt hebben, die een zieken militair geleidden. Een hoofdofficier ziende passeeren, salu eerden de korporaals, maar de zieke mi litair, als staande onder leiding, bracht het saluut niet. De hoofdofficier moet daarop op dezen militair toegetreden zijn en hem de kepi van het hoofd afgeslagen hebben. n—a—aMmmjaaa üeeuwsche Stemmen. Cl. Wellicht heeft deze of gene al ge nacht, dat nummer 101 uitbleef als ge- volg van de bezuinigings- en beperkings- mamc yan dezen tijd. toch is dit niet het geval, omstandigheden, onafhankelijk van m'n waren oorzaak, dat deze krabbels ter perse gingen, dan 'k aan vankelijk gedacht had. Maar, op welk geiled wordt b.v. er al niet bezuinigd op en gewoekerd met wat tot ons levens onderhoud strekt in deze veelbewogen en bange dagen Ook met de brandstoffen moet zuinig worden omgesprongen. En als 'tden uiensch moeilijk afgaat, zijn er nog wel middelen die 't hem leeren. Een hooge gasrekening b.v. heeft een verrassende uitwerking. Wat de papiervoorraden betreft, ook ize si linken bedenkelijk, en de prijzen zyn wel in staat om u tot bescheiden verbruik te manen. t Ontbreekt er nog maar aan, dat men beiegramstijl te gebruiken in, .^1 'ven van brieven en bij het mnensteilen van kranten. ni,.,'' hoffelijkheid in onzen briefstijl is 0n van dien aard, dat we er veel -ouden kunnen bezuinigen, ook' i, r,anJrijk is dat and, rs. Daar is dan ,m;, fl denkbeeld geopperd de beleefd- in .rangen wat bekorten. Ik laat ornnrü" n of 'tmaar een idee van een ,nmaker is dan wel van een hoos- ëeplaatst statisticus. 8aat natuurljjk om uitdrukkingen VERSCHAT ELKEK WERKDAG Abonnementsprijs F«r 8 maanden fr. p, postf l'A ]L©sse „0;öS irffs dec Advertentie© k—5 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 «tb S-maai plaatsing wordt 2-maal berekend! Bij -abonnement voordeelige voorwaarde®, Fsm&üeberichten van 110 regels fl.—< iedere regel meer 10 ct. als deze: „En attendant le plaisir de vous lire, agréez, chers messieurs, 1' as surance de notie parfaite consideration", enz;. Een Engelsch blad ik begrijp niet, dat de man er tijd voor had of nam heeft uitgerekend, dat die overdreven beleefdheidsuitingen niet alleen een massa papier, maar ook veel tijd en dus veel geld kosten. Een correspondent, zoo beweert men, besteedt alleen daaraan niet minder dan drie dagen, negen uur en. zes minuten per jaar; een Uijd, dien hij gevoegelijk tot wat beters zou kunnen gebruiken. In tien jaar zou hij een heele maand van zijn leven kunnen besparen. Waarom zou hij 'tlaten? De geadresseerde toch is sedert lang ongevoelig voor de complimenten aan zijn adres I Wie zich geroepen acht op dit gebied te bezuinigen, dat hij het doe. Voorloopig bepaalt mijn bezuinigingsstreven zich tot andere zaken. Met ingenomenheid begroet ik als een wijze maatregel het wetsontwerp tot in voering van den zomertijd. Vooral nu we dubbel zuinig moeten zijn met gas en petroleum, zal men het weten te waardeeren, dat de regeering nu voorstelt den zomertijd 14 dagen vroe ger in te voeren dan verleden jaar. Alleen begrijp ik niet, waarom 'men nog niet 14 dagen vroeger begint, om eind September weer de oude regeling van kracht te doen zijn, ofschoon mij wel duidelijk is, dat de spoorwegmaat- techappijen op dit punt een woordje heb ben meegesproken. En deze hebben nog heel wat in de melk te brokkelen, al berusten hun dienst- regelen ook op „hoog(er) bevel"! Maar in de Kamers zal er nu allicht meer aandacht aan gewijd worden dan verleden jaar, ook al is 't een spoed- stuk. De leden zullen zich nu wel op de ervaring beroepen en dan is 't nog niet zoo zeker, dat het wetteke onveran derd in het Staatsblad zal verschijnen. Laat ons rustig afwachten wat de tijd zal leeren en ondertusscben doen wat in ons vermogen is, om de dingen, welke ons nog gegeven worden, zloo nuttig mo gelijk aan te wenden. Wat al zorgen zijn er niet aangaande datgene, wat de monden ingaat. De regeering breekt zich schier 't hoofd bij de regeling van de voedselvoorzie ning. We 'krijgen alles mondjesmaat. En na de kwantiteit moest ook de kwaliteit herzien worden. Straks zal men niet eens zuiver tarwe brood meer kunnen koopen. Rogge- en aardappelmeel staan op de nominatie om 'thruinbrood te helpen ma- kon. Amerikaansche bloem en aardappel meel moeten de voorraden inlandsche bloem aanvullen, welke blijkbaar niet eens zoo groot zijn, dat de banketbakkerij on aangetast 'zou kunnen voortwerken. Aardappelmeeltaartjes. Zonderlinge combinatie, waarin weelde en gebrek uitdrukking vinden! 'k Ben weer geneigd m'n kritiek te doen hooren. Wie acht zich in dezen tijd niet geroepen do gemeenschap met zijn adviezen te dienen! 'kWeet niet of 'ik behoor tot hen, die stuurlui aan don wal zijn, maar, zoo vraag ik mij af, waarom wil de minister geen gerstemeel gebruiken voor de sa menstelling van ons brood, en waarom noemt hij nog eerder maismeel? Als aan het veevoeder geen gerst meer onttrok ken kan worden, moet hot gebruik van gerst door de brouwerijen maar beperkt worden. Las ik niet dezer dagen, dat men van gerstemeel een smakelijk en werkelijk zeer voedzaam brood bakt? Het moet de andere broodsoorten aan eiwit en vet gehalte nog overtreffen. Tarwemeel be vat 11 pet. eiwit en 1.4 pet. vet, rogge meel 9.2 pet. eiwit en 1.3 pet. vet, ter wijl gerstemeel 12.3 pet. eiwit en 2.3 pet. vet bevat. Wat wil men meer, heerlijk brood, en veel voedzamer dan welke soort ook! Wat al zorgen over wat den mond ingaat. Men bepaalt niet alleen het rantsoen, men zegt ook, hoe men het verwerken moet, om er het meeste profijt van te hebben. Een Duitsch medisch tijdschrift gaf laatst nota bene een beschouwing over de wijze van eten en een burgemeester-jurist van naam vond er aanleiding in een hoofdartikel van „De Rotierdammer" over deze materie te schrijven. De zaak vind ik werkelijk nog al van belang. Het komt er zoo ontzaglijk veel op aan, niet maar hoeveel men eet, maar vooral hoe men weet. De meeste men- schen weten wel, dat kauwen noodig ia, maar volstaan met slechts zooveel te kau wen als noodig is om het voedsel „herunterzuessen", zooals de Duitschers, te slikken, gelijk wij zeggen. Maar als men zich tot zulk kauwen beperkt, vergeet men, dat het speeksel in den mond een belangrijke voorberei dende werkzaamheid voor de spijsverte ring heeft. Daarom moet men zóó lang kauwen op spijzen èn op dranken, dat ze zonder willekeurige slikbeweging om laag vloeien. Deze actie wordt naar den rijken Ame- rikaanschen maaglijder Fletcher genoemd „fletcheren". Doch als 'k mij niet vergis heeft in dit blad reeds een beschouwing over dit smakelijke onderwerp gestaan. 't Zou met de bezuinigingsidee strijden in herha ling te 'treden. Wat al zorgen over wat den monde ingaat I Ware er in 't algemeen maar wat meel zorg over wat ten monde uitgaat. Ook nu mag men met David zeggen: mei hun mond spreken zij hoo- vaardiglijk". KEES VAN DER MEER. Ja, de heer v. d. Meer herinnert het zich goed, we hebben laatst een groot stuk er aan gewijd. Red. „De Zeeuw". K*»s3ïii*sg»*!r3s: Bskr.opt overzicht van den toestand. Wat de actie op het westerfront aan gaat, hier weten de EngelschenJbijna. iade- ren dag meer of minder groote voor- deelen te behalen, zoodat men zich af vraagt, of de Duitschers 't nog lang in Bapauime zullen uithouden. Ten W. van deze stad zijn de Engel schen reeds dichtbij gekomen. Ze hebben nu vasten voet gekregen in de Duitsche stellingen op de Bapaumje- hoogte, die tot dusver een dei- meest belangrijke steunpunten van het Duit- sche front was blijven vormen. Dit is een belangrijk succes. Een 'enkele blik op de kaart voldoet om te doen be grijpen, dat Bapaume voor de Duitschers nu onhoudbaar begint te worden en dat zij spoedig hun stellingen hi<* zullen moe ten opgeven, wanneer zij die niet reeds ontruimd hebben. Wanneer echter de Duitschers hun stel lingen bij Bapaume moeion opgeven, dan wordt ook een rectificatie van de stellin gen, die de Duitschers tusschen Ba paume en Atrecht innemen, meer en meer noodzakelijk. Op het oogenblik springen de Duitsche stellingen tusschen Bapaume en Atrecht nog tot even Oostelijk van Gomimecourt vooruit. Zouden de Engel schen zich nu ook van Bapaume meester maken, dan, men behoeit de kaart slechts te raadplegen, beginnen de Duitsche stel lingen tusschen Bapaume 011 Atrecht zoo zeer aan een flankbedreiging te worden blootgesteld, dat een opgeven er van drin gend noodig zal worden. De Matin beweert, dat de 'Duitschers al bezig zijn met het ontruimdngstwerk, en dat ze vernielingswerken uitvoeren op hun eigen werken. De Russen namen Kermansehah in Fer- zië, en de Engelschen in Mesopotanië be reikten reeds een punt 30 mijlen stroom opwaarts van Bagdad. Dat do komende dingen met spanning verbeid moeten worden, wordt met den dag duidelijker. Leest er de telegrammen maar op na. In plaats van toenadering zijn er eiken dag weer feiten, die verwijdering brengen. Thans heeft ook China het neutrale standpunt verlaten. De regeering heeft officieel de diplo matieke betrekkingen met Duitschland af gebroken. En ze heeft bezit genomen van de Duitsche koopvaardijschepen in Shang hai. De bemanningen zijn aan land ge bracht en staan onder bewaking. Reuter verneemt, dat bet aantal in be slag genomen schepen 13 bedraagt 'met |eiein totalen inhoud van 35000 ton. Verder is behalve het Ned. tankstooml- schip La Campine oen Amerikaansch schip getorpedeerd n.l. de Algonquin (2258 ton) Het voerde levensmiddelen van New- York naar Londen en zou zonder waar schuwing door een onderzeeër gebom bardeerd en tot zinken gebracht zijn. De bemanning is gered. Dat de ernst van den toestand ook in de oorlogvoerende landen wordt inge zien, bewijzen de verklaringen van de resp. staatslieden. De Duit che rijkskanselier heeft pas nog doen uitkomen, dat het geheel© volk moet mceliaipoa aan den strijd. „Wij zullen, zeide hi}, in den oorlog voor de reusachtigste taken gesteld .wor den, waarvoor ooit een volk stond. Zij zijn zoo geweldig, dat het goheele volk in al zijn rangen en standen do hand moet leenen wanneer wij dit te boven willen komen. Een krachtige buitenlandsehe politie zal Voor ons na den oorlog noodzakelijk zqn. Wij zullen door vijanden omringd zijn, die wij niet met groote woorden wil len bestrijden, maar met de innerlijke kracht van ons volk. Wij kunnen zulke politiek slechls voe ren, wanneer wij het vaderlandsch be wustzijn, dat in dezen oorlog in geheel nieuwe vormen, tol. wonderbare werke lijkheid werd, zuiver houden en ver sterken. Wij zullen alle conclusies Rekken, die uit het doorleven van den oorlog te trek ken zijn. Is er één Duitscher, die niet zijn laatste hartebloed er voor over heeft om n'a de geweldige offers van den oor log bij1 het sluiten van den vrede, een vrede voor onze kinderen en kleinkinde ren te verkrijgen, een Duitsehen sterken, zekeren vrede. Wee dien staatsman, die de teekenen dos tijds nog niet erkent en die gelooft, dat hij na een catastrofe, zooals de wereld nog niet gezien heeft, zich weer kan aansluiten aan dat, wat vroeger was. Ik zal mijn laatste kracht er aan geven om dit donkbeeld door te voeren, om niets anders te willen dan ons volk sterk te maken. Boven alle kwesties bezielt mij en ons allen slechls één ge dachte: Hoe brengen wij den oorlog tot een zegenrijk einde. Een nieuwe Jeanne d'Arc? Uit Frankrijk wordt het opduiken van een nieuwe „Jonkvrouw van Orleans" ge meld. Een religieuse opwinding heeft zich van de bevolking van de Vendée meester gemaakt over de verschijning van een jong meisje, dat de roeping in zich gevoelt, naar het voorbeeld van Jeanne d' Are, Frankrijk van zijn vijanden te bevrijden. Het gaat over de twintigjarige Claire Perchand, de vrome dochter van een boe renfamilie, welke de hoeve „Les Rein- filliers" bewoont. Het jonge meisje ver telde, dat haar bij het gebed in de kleine kapel in de nabijheid van de bóerenhof stede de moeder Gods verschenen was en dat zij stemmen uit den hemel gehoord had, die haar met de bevrijding van Frankrijk aanspoorde. Uit de geheele Ven dée en de aangrenzende departementen doet de bevolking bedevaarttochten naar de boerderij Reinfilliers. De clerus, die eerst wantrouwen toonde, heeft nu het meisje naar Parijs gebracht, waar het thans onder de hoede van den kardinaal aartsbisschop Amistte in een zusterhuis vertoeft. Lloyd Geotge en het parlement Het „Giornale d'Italia" voorspelt Lloyd George geen lang politiek loven. Hij is nu zoo ongeveer dictator in En geland, maar men vreest hem meer, dan men hem acht en bemint. Van zijne vroegere vrienden heeft hij zich losge maakt, zoodat hij eigenlijk builen do par tijen staat. Ofschoon het aan George gelukt is, over zijne tegenstanders te triuimiphee- ren, en alle ministers die niet wilden zooals hij, uit den weg te ruimen,, zoo zal het toch moeilijk zijn het Parlement mede te slee pen. Daar kijken vrienden, vijanden en onverschilligen zwijgend toe, wat hij zal uitrichten. Komt er spoedig een Succes, in de een of andere richting, dan is de positie van Lloyd George ge red. Maar wanneer de goede kans nog eenigszins draalt, dan zal hij zeker in het Parlement vallen, als offer van zijn eigen vermetelheid. De deportaties in Belcjë. Uit Berlijn.: Bekende Belgen van ver schillende partijen, wendden zich onlangs tot den keizer met het verzoek, een einde te maken aan de massa-transporten van Belgische arbeiders naar Duitschland en daarheen weggevoerde Belgen naar het vaderland terug te zenden. Z. M. heeft de wenschen der Belgen door den gouver neur-generaal en de overige betrokken per sonen nauwkeurig doen onderzoeken en zijn eindbeslissing tot na de sluiting van het onderzoek voorbehouden. Ondertus- schen heeft Z. M. gelast, dat ten onrechte als werkloos naar Duitschland getrans porteerde personen, in zooverre zulks nog niet is geschied onverwijld naar België kunnen terugkeeren en dat dwang-trans- porten van werklooze Belgen naar Duitsch land tot nader order worden gestaakt. Da Duitsche terugtocht aan de Ancre. Het „Journal de Pfeuple" schrijft „De geheele Fransche pers is over stroomd mot een springvloed van dilhy- rambische commentaren over de zon der strijd gepaard gaand© opgave van de Duitsche linies in die richting van Bapaume. Wat de Engelsch© pers be treft, moet men deze gerechtigheid latea wedervaren, dat zij bij hare beoordeeling een grootere nuchterheid bewaard heeft. Zij uit haar vreugde over de vorderingen, die het Engelsche leger gemaakt heeft, zonder, verliezen te lijden. Maar zij geeft zich niet over aan de vergissing, dat de Duitschers, wanneer zij in hun nieuvre stellingen aangegrepen worden, nog ver der zullen teruggaan, en dat zij op dez© wijze een stad opgeven zullen, die "Zij sinds 30 maanden bezitten en welker toe gangen zij enorm versterkt hebben. Zij heeft haar goed inzicht in den werkelijken toestand bewaard." Korta oorlogsberichten. Naar men van de grens meldt, heeft er enkele dagen geleden te Bannen een hongeropstootje plaats geliad. Een steeds aangroeiende menigte van iiiannen en vrouwen verdrong zich voor de open bare gebouwen, schreeuwend en joelend om eten, vooral om aardappelen. De koolrapen werden gebruikt om ruiten in te werpen; vervolgens moest het de elec- trische geleiding ontgelden. En nadat den. hoofdcommissaris van politie met een knolraap een hoofdwond was! toegebracht, werd de brandweer gealarmeerd om) de menschen uiteen te spuiten. Een matroos die dè brandslang doorsneed, werd ge arresteerd, en onmiddellijk tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Carranza is zonder noemenswaardige incidenten tot president van Mexico her kozen. Uit Londen wordt gemeld, dat de her togin van Connaught is overleden. De kolemiood in Italië dwint dit land, volgens mededeeling van hel lid der kolencommissie Depamis, ©en ratio- neering der kolen te .ondernemen, waar door de industrie tot bedrijfsbeperking en staking van het werk gedwongen zal zijn. Depamis verzoekt, de onderbrenging der werkeloozen reeds nu .voor te bereiden. De koleninvoer uit Engeland bedroeg in 1916 Ö.Vs millioen ton, tegen 9'/a millioen in het laatste vredesjaar, en is nu nog meer teruggeloopen. De Rusissche Rijksraad keurde 't voorstel over de algeheel© doorvoering van het alcoholverbod in Rusland goed. De Doemia heeft het wetsvoorsiel reeds ingewilligd. Voorts besloot de Rijksraad tot de uitwerking van talrijke daarop doe lende maatregelen. Naar verluidt, wordt bet meerendeel der jeneverbrande rijen reeds op andere takken van industrie inge richt, vooral voor de fabricage van suiker. Naar de „Frarikf. Ztg." uit Weonen verneemt, loopt in politieke kringen al daar het gerucht, dat een Oostenrijksche kabinetscrisis onmiddellijk voor de deur staat. Er wordt beslist verzekerd, dat de Oostenrijksche minister-president, graaf Clam-Marlinitz, denkt af te treden en dat in zijn plaats de huidige minister van buitenlandsehe zaken, graaf Czernin, zal komen. De portefeuille van buitenlandsehe zaken zou worden opgedragen aan graaf Stefan Tisza. Volgens ander bericht, zal graaf Julius Andrassy aan het hoofd van het nieuwe coalitie-ministerie komen te staan. Er is in Peru een revolutie uit gebroken. Er worden in het geheele land hevige gevechten geleverd. In het laatst verschenen nummer van het Christelijk weekblad „De Jong!e Garde" vertelt Mej. H. S. S. K.(uyper), dat er in Hongarije 31/2 millioen Cal vinisten zijn; dat deze zelfs een eigen eeuwenoude Gereformeerde Hoogeschool te Debreczen hebben gehad, die thans door den Staat overgenomen en tot Staatsuni versiteit gemaakt is. Het Ministerie van Oorlog heeft zelfs 65 Gereformeerde pre dikanten tot veldpredikers aangesteld. Dit verdient zeker wei grootere bekendheid, vooral hier in Holland, waar men zoo goed als niets van het leven in Hon garije afweet. Onlangs zijn door Duitsche onder zeeërs 17 stoomschepen, 2 zeilschepen, 3 stoomtrawlers, te zamen 48.150 bruto ton groot, tot zinken gebracht. Een der onderzeeërs vernietigde bovendien een vijandelijken kleinen kruiser met 3 scheior- steenen en het als duikbootval ingerichte schip Q 27. Van het laatste, werden ééa luitenant, één dekofficier en 4 man ge vangen genomen, waaronder één zwaar gewonde. In Zweden zijn, volgens de „Lokal Anz." nu de eerste reizigers uit Rusland aangekomen, die de schrikkelijke dagea van de onlusten in Petrograd medegemaakt hebben. Zij schilderen de voortdurend too- memende opwinding der massa, welke bijna als een revolutie moet beschouwd worden. De ware oorzaak is geenszins al leen de duurte; veeleer zijn het politiek»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1