No 135 Zaterdag 111 Maart 191? 31e Jaargang Eerste Blad De Groote Oorlog. Binnenland Uitgave van 4e Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goe3. Oit nummer bestaat uit twee bladen Staten-Generaal. Fes 3 maanden fr. p. postfik. 1—5 regels ƒ0.50, iedere regel meer lOfiu. S aaaal plaatsing wordt 2-maal berekewè Bij abonnement voordeelige voorwaarde® Familieberichten van 110 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 ct. Uit de Provincie. Kerknieuws. Hoofdbureau t© Goess LANSE VORSTSTRAAT 21®. Bureau te Middelburgs RRIVIA F. P. DKü'.J - L. BURS, Drukkers: idosterbaan La Cointre Goes. Zes scheepsladingen graan. Dat staking misdadig' kan zjjn in de huidige tijdsomstandigheden, toont de Maasbode in een asterisk, aan. We willen de alleszins gerechtvaardigde opmerkingen hier overnemen. Voor de zooveelste maal wordt er weer aan her innerd, dat ons land tusschen twee vu ren zit, en dat het er zonder brandwonden niet afkomt. De nood knelt hier te lande zoo zeer, aldus schrijft het blad, doordat Engeland ons sinds October 1915 op rantsoen heeft gesteld en aldus de vorming' van voor raden voorkomen heeft, nu het spaak loopt met den toevoer, ontbreken de re serves, waarop wij zouden kunnen teren. Sedert October 1915, zoo deelde de Minister mede, „mag" Nederland invoe ren: aan tarwe en meel 65000 ton, aan mars en rogge 75000 ton, aan gerst 15000 ton, aan fiaver 10000 ton, aan lijnkoe ken 20000 ton. Alles per maand. Met die voorraden komt het Nederlandsche volk juist toe. Maar van overhouden voor ma gere maanden, als thans aangebroken zijn door de woestheid ran den zeeoorlog, geen sprake. Ongetwijfeld voelt men bitterheid tegen dengene, die ons den dwang1 aandoet en rantsoeneert. Welk een verontwaardiging is er niet gevoeld toen in Augustus 1916 onze graanschepen in Engeland werden vastgehouden. Die vasthouding kostte ons, zoo deelde de Minister mee, 50000 ton graan. Wat is men tenonzent niet verbolgen geweest bij de „helden"-daden van Duit sche onderzeeërs tegen neutrale (toeval lig alle geen Amerikaansche) schepen. En wat heeft men niet getreurd over de duizenden tons graan en veevoeder, die naar de diepte der zee zijn gejaagd. Weer 4000 ton graan, weer 4000 ton vee- roeder zoo zuchtte men 's avonds bij do droeve berichten over de torpedeeringen. Maar ook hier te lande zijn er graan- ladingen getorpedeerd, ia een figuurlijken zin. Zes ladingen, elk van 4000 ton, zijn ons onthouden door landgenoote'n, na melijk door de staking der zeelieden. Daar door lcreeg ons land namelijk minder: 25000 ton, volgens mededeeling des Mi nisters. Dat een staking de gemeenschap schaadt ie altijd waar. Maar dat gold thans in Verhoogde mate. En toch is het mogelijk geweest, dat ons land, reeds zoo bezocht, nog door een zoo schadelijke staking werd geteisterd. Moge ons land voor verderen strijd binnen onze grenzen gespaard blijven. i Zuinigheid met vlijt. Door de abnormale tijdsomstandighe den in het nauw gebracht leeren wij vanzelf zuinig zijn. We moeten woekeren met onzien tijd, woekeren met onze talenten en ook woe keren met den grond waarop wij leven, voor zoover wij onzen invloed eroip kun- aanwenden. De minister heeft 'tpas weer in de Kamer gezegd, dat we met het oog op de levensmiddelenvoorziening uiterst zui nig moetan zijn, en dat we de productie van onzen bodem zoo hoog mogelijk die nen op te voeren. De aanvoer van levensmiddelen wordt vertraagd, en kan straks geheel ophou den. En ook de kunstmest blijft bijna ge heel uit, hetgeen geen al te hooge ver wachtingen omtrent den aanstaanden oogst doet koesteren. Bovendien, het winterweder heeft ook veel op z'n geweten. De arbeid op den akker wordt reeds Zóózeer vertraagd, dat ook daaruit schade Kioet voortkomen. Men is reeds een paar weken ten achter bij verleden jaar ver geleken. De meteorologen verwachten nog niet spoedig mild lenteweder, zoo dat als 't ware omstandigheden ons toeroepen: j.Zijt diligent". Baten dus allen, die een tuin bezit- n> 'tzij in huur of in eigendom, dezen t°ot de voedselproductie inrichten. Dat doen wij reeds lang! zal men ons Wen. gelooven dit gaarne. In onzle pro- J1® ligt niet veel grond braak. Doch hen °nze opwekking tot gevolg heb- Wh'k* zij' n0,8 nvct de beschikking (;j Pe" over een lapje grond, deze zien hoid fl,i®en. De landbouwers en de ar- p®rs kunnen in dit opzicht veel doen. ook op de gemeenten rust een ve Zeeuw Het plan van de Ned. Hekle- Maatschappij heeft onze volkoming in stemming. Ze heeft zich beschikbaar ge steld, den gemeenten, welke bebouw bare gronden in bezit hebben, van ad vies te dienen voor het productief ma ken ervan. Mogen de gemeentebesturen allerwegen, voor zoover noodig, van dit aanbod ge bruik maken, om op die wijze veel te doen in het belang van onze volksvoe ding. Dp één ding willen wij hier nog den nadruk leggen: Deskundige grondbewerking is noo dig. Zij, die geen verstand van 'tvak heb ben, laten zich dus voorlichten door des kundigen. Anders bedriegt de zuinigheid de wijs heid! Tweede Kamer. Het 80-millioen-ontwerp. Lof en onverdiende blaam. Nog één wensch. In de nabetrachting op de rede van minister Posthunxa, waren weer allerlei wenschen ingelascht. Toch liad iedere spieker nog een woord van lof over voor het degelijke betoog van den eens zoozeer bespotten levens middelen-minister. De hoofdwensch was wijziging van de distributiewet, om de kosten van de be schikbaarstelling van levensmiddelen dooi de gemeente beneden de maximumprijzen ten haren laste te laten komen. Sprekers van allerlei schakeering, hebben den minister in overweging gegeven, om zelf het initiatief te nemen, opdat, de zaak niet spaak loope. Patijn diende zelfs een motie in, om de vrijheid van de gemeentebesturen te beperken, indien zij in belangrijke mate den verkoopprijs der goederen, bedoeld in art. 1 der Distributiewet mochten be palen beneden den prijs, door den minis ter vastgesteld. Nadat besloten was eenige ontwerpen aan de agenda toe te voegen en het voorstel-Rutgers oin ook de credietaanj- vrage voor de samenstelling van de raden van arbeid en het aanpassingswetje op de agenda te plaatsen, Was verworpen met 36 tegen 18 stemmen, werd bij stemming, links tegen rechts, een voorstel-Duys om de motie-Patijn op een nader te bepa len dag te behandelen aangenomen met 36 tegen 17 stemmen. Op den algemeenen aandrang is de mi nister niet geheel ingegaan. Toch mogen we aannemen, dat hij ern stig zal overwegen of hij al of niet tot het Verlangde iniliatief zal overgjaan. De heer Patijn, die bevredigd bleek door de ministerieels verklaring trok zijn mo tie in en alle beletselen om het wets ontwerp aan te nemen waren weggenomen. Dus zag de minister het 80 millioen- onlwerp z. h. s. aanvaard. We kunnen begrijpen, dat Troelstra Is ministers dag nog vergald heeft. De roode leider kon weer geen woord van lof vinden. Hij vermocht zich niet op te werken tot het standpunt waarop men Weet te prijzen, wat inderdaad goed is, en hij bleef schelden. Beknopt ovorziciit van don toestand. In het Westen zeer levendige gevechts actie. De Duitschers moesten weer veel ont ruimen, van wat ze pas zoo duur gekocht hadden. Het Fransche communiqué van gister middag meldt, dat. do aanval, door de Fransche troepen tusschen den Butte de Mesnil en Maisons de Champagne onder nomen, schitterend geslaagd zijn. „In weerwil van sneeuwstormen, die den opmarsch moeilijk maakten, namen de Fransche troepen de vijandelijke stel lingen over een front van 1500 meter ongeveer en tot een. diepte tusschen de 600 en 800 meter. Tegen het einde van den dag onderna men de Duitschers een hevig tegen-offen sief op den linkerflank van den sector. Na een hardnekkig gevecht met hand granaten sloegen de Franscben den vij and af, die zware verliezen leed. Hef aantal door de Franschen gemaakte ge vangenen bedraagt 136, waarbij drie of ficieren". Volgens een Havas-hericht gaat Hom terrein, dat de Duitschers met moeite ge wonnen hadden. „De Franschen, zoo heet het, antwoord den zegevierend op de Duibche verras sing in Champagne, waarvan het Duitsche opperbevel zooveel gerucht maakte. Bijna al het verloren terrein werd met zeer kleine verliezen heroverd. De vijand be houdt slechts een kleine terreinstrook, die in de Fransche linies vooruitspringt. Het front is bijna geheel hersteld". De strijd in het Oosten schijnt op of fensieve plannen van de centralen te wjj- zen, ofschoon de eerste pogingen nog niet veel resultaat hadden. Over het resultaat van de eerste maand der Duitsche zeeversperring publiceert de „Gothenburger Handelsschiffahrtzeitung" een in bijzonderheden afdalende beschou wing. Het slot daarvan luidt als volgt: „Het is natuurlijk moeilijk voorspellingen to doen, maar naar de resultaten der eerste maand te oordeelen, moeten wij toegeven, dat de door Duitscliland inge slagen weg tot het doel kan leiden". Minder gerust is men in Duitschland ten aanzien van de le veïismiddeleUvoor ziet- ning. De redevoeringen in het Pruisische Huis van Afgevaardigden gehouden, ge ven althans den 'indruk, dat het moeilijk zal zijn, om den nieuwen oogst te ha len, zonder catastrophe. Men leze er maar eens op na, wat Michaelis b.v. zeide. In Engeland is in verband met de Home Rule-kwestie het verzet van de Ierscho partij weer aanmerkelijk ver scherpt. Deze partij zal wel is waar alle krachten blijven inspannen, om den oor log tot een goed einde te helpen bren gen, maar zich overigens met alle mid delen tegen de regeering kanten. Lloyd George had in het Lagerhuis voorgesteld, .dat het Huis elke regeling welkom zou haeten, waardoor een betere verstandhou ding tusschen Ierland en het overige deel van het Vereenigd Koninkrijk bereikt kan worden. "Hij achtte het echter on mogelijk, door dwang in eenige provin cie of gedeelte van Ierland een vorm van regeering in te voeren, die daar geen instemming vindt. In haar manifest noem de do Iersche partij deze houding van don premier een trouwbreuk, welke de revolutionaire beweging moest versterken. Volgens do Engelsche b'aden is de toe stand in Ierland ernstig. De opstand te Dublin heeft de breuk tusschen Home- Rulers en Ulster-unionisten zeer verwijd. Een journalist die kort geleden per auto een tocht door Ierland maakte, meldde dat de Sinn-Feiners weder het hoofd op steken en hun beweging aan kracht go- wonnen heeft. Rebellen van allerlei slag nemen daaraan deel. Overal twist en tweedracht, haat en nijd, opstand en onderdrukking! „Noodtoestand." Dr. Michaëlis, de nieuwe Pruisische staatscommissaris voor voedingsaangele genheden heeft in een redevoering den toestand besproken. Hij sprak van een „noodtoestand" waar in het land is geraakt, in de eerste plaats door den ongunstigen oogst. Hij betwij felde, of de optimistische verwachtingen dat de nieuwe opneming der voorraden gunstiger zal uitvallen dan de schattin gen in October, juist zijn en deelde mede, dat ook de voorraden broodkoren niet zoo groot zijn als velen schijnen te den ken. In het derde jaar van den oorlog is men daarmee niet zoo spaarzaam te werk gegaan als noodig was. Veel graan is ook aan het vee gevoerd. Als men wil uitkomen, moet met uiterst krachtige liand worden ingegrepen en spr. verzekerde, dat te zullen doen. Hij ver klaarde daarbij op den volstrekten steun van alle ministers te kunnen rekenen. Ware het anders, hij zou zijn ambt niet hebben aanvaard. Korte Oorlogsberichten. De Berliner Lokalanzeigwr meldt, dat Dr. von Kühl'mann, de vroegere Duit sche gezant te 's Gravenhage, van iden sultan van Turkije ©en zeer bijzonder© onderscheiding heeft ontvangen. Hij werd namelijk benoemd, tot ridder le klasse met ster in «ie orde van Osrnanie. Milins Marbour, de president van de „Linen Thread Company" verklaarde in Glasigow dat de Iersche vlasoogst, waar van de waarde do Waarde verleden jaar op 31 millioen pond sterling geschat werd, van den invoer van het zaad ge heel afhankelijk wa-, daar er geen bevre digende maatregelen genomen waren, om het zaad te redden, hetgeen juist in tegen stelling is met Holland, Rusland, en Bel gië, die dit niet gedaan hebben. Een Duitsche werkgever is tot 500 mark boete veroordeeld, omdat hij bij een feestelijke gelegenheid den bij hem werk zame Fransche krijgsgevangenen ieder van hen koek, cigaretten en een flesch wijn j had gegeven. De beklaagde voerde als i verontschuldiging aan, dat hij door zijn optreden de krijgsgevangenen tot groo- tere inspanning bij het werk hoopte te brengen. In Carthagena (Spanje) zijn kisten ontdekt, welke 1800 kilo trinitotuol en 500 bommen bevatten, waarin zich een uurwerk bevond, hetwelk, na te zijn op gewonden, de ontploffing der helsche ma chines te Weeg moest brengen. Men schrijft deze misdadige plannen aan de Duitschers toe. Woensdagnacht heeft aan de kusten van Zuid-Frankrijk, vooral bij Marseille, een versclirikkelijke storm gewoed, waar bij de daken van de huizen werden gerukt en de arbeid op de kade moest worden gestaakt. Van de Wadden-eilanden wordt ge meld, dat een Duitsch eskader, bestaan de uit 31 torpedojagers en een liniekrui ser, daar gisternamiddag is voorbij geva ren. Het smaldeel verdween in het Wes- steni. De Duitsche keizer heeft gravin Zeppelin telegrafisch zijn deelneming be tuigd met het overlijden van haar echt genoot. Het stoffelijk overschot van Zeppelin woidt in den familiegrafkelder te Stutt gart bijgezet. In Engelsch-Inidië is wet geworden, idat alle blanke Britten tusschen 16 en 50 jaar dienstplichtig zijn. Een medewerker van het Petit Jour nal heeft Roosevelt geïnterviewd. De oud-president gaf als Zijn nieening te ken- nen «lat de volken die aan dezen oorlog deelnemen, mogen hopen op een duurza- men internationalen vrede. Sprekende „als Christen en als patriot", verklaarde Roo sevelt alles van den oorlog te hopen1. Hij stelde zich voor, een legioen voor het Europeesche front te vormten. De eenige dochter van den Duit-, schen minister van marine von Capelle, is in Japan vermoord. Zij woonde jn de nabijheid van het concentratiekamp, waar haar echtgenoot do geïnterneerde officier v. Saldern vertoeft. Daar is zij vermoord gevonden; in de woning was inbraak ge pleegd. (N. R. Ct.) Havas' meldt dat de toestand der Turksche troepen in Jemen slecht is Medina, sedert geruimen tijd belegerd, is op het punt in handen der Arabieren te vallen, daar de stad geen hulp van buiten kan krijgen. De opstandelingen houden den spoorweg naar Damaskus be zet en hebben cLe spoorstaven en de dwarsliggers meegenomen. Renter seint aan de jN. R. Ct. dat de zuster van lord' French is pverleden ten gevolge van een hoofdwond, die rij 'te Monastir had' .gekregen tijdens een be schieting der stad door de Duitschers em Bulgaren. De Belgische grens te Vroenhoven is tijdelijk geheel gesloten (naar men ver moedt wegens troepenvervoer). Zelfs het brood voor België werd daar gisterenna- middag teruggestuurd. René Puaux heeft voor de Exhange Telegraph Company een artikel ge schreven, waarin hij beweert, dat Duitsch land aanvankelijk van plan was om niet alleen in België, maar ook in Nederland te vallen en het dat plan nog niet heeft opgegeven. In het voorjaar zal de dienst op de Engelsche spoorwegen nog' verder wor den ingekrompen. Lord Rotschild heeft aan de En gelsche regeering ruim 200 H.A. berken ter beschikking gesteld. Met het oog op de binnenkort te verwachten ernstige oorlogsgebeurtenissen heeft het Evangelische opperkerkbestuur in Duitschland een algemeene oorlogs biddag, te houden op 11 Maart, bevolen. De aartsbisschop van Keulen heeft den datum voor den in zijn diocees te hou den bijzonderen oorlogsbiddag bepaald op 18 Maart. In vele Duitsche steden heeft het gemeentebestuur besloten de gouden ambtsketen van den burgemeester af te staan ter vergrooting van 's lands Weer baarheid en haar te vervangen door een ijzeren keten. Een commissie uit den Franschen Senaat voor de tijdregeling heeft het door de Fransche Kamer aangenomen wetsvoor stel onderzocht, dat strekt om óók na den oorlog de vervroeging van den tijd definitief te maken. De commissie heeft zich tegen de strekking van de wet ver klaard, die zij slechts wenscht toe te possen zcfc> lang de oorlog duurt. To Santiago de Cuba (Cuba) zijn 400 Amsrikaansche mariniere geland. VERSCHUDT ELKEN WERK9A& Abonnementsprijs losse cv -.is. ,0 m yrlfs der Advertentiën s Volgens de ontvangen berichten is de kolennood in Frankrijk nu reeds zoo groot (g'e'worden, dat de oorlogsschepen reeds van de voor den uitersten nood gereserveerde kolen moesten nemen. Het bestuur van de Orleansspoor besloot, zoo- als de „Journal" mededeelt, om nog meer treinen te laten vervallen. Centrale keuken. Te Groningen zal een centrale keuken worden ingericht, beoogende in oorlogsf- tijd hulp te verkenen aan gegoede arbei ders en den kleinen middenstand door spijzen tegen den kostenden prjjs beschik baar te stellen. De inrichting zal geschie den naar het Haagsche voorbeeld. Mari ne-étab 1 i s sement te S oe- r aba ja. „Het Chr. Comité voor Indië" vestigt er de aandacht op, dat hij bovenvermelde inrichting kunnen worden geplaatst: één scheepsteekenaar, drie scheepmakers, en één draaier-bankwerker. De scheepsteekenaar zal een bezoldi ging genieten van-f 300 tot f 500 'sl nmands i de overigen vermoedelijk eene bezoldiging van f 225 tot f 275, doch zeker van f175 tot f250 'smaands. Voorts zal worden verleend vrije over tocht naar Indië in de 2de klasse, zoo mede eene tegemoetkoming in de uit- rustingskoslen. De scheepsteekenaar moet zich verbin den voor vijf, de scheepsmakers en de draaier-bankwerker voor drie jaien; deze laatsten mogen voorts niet jonger zijn dan 22 en niet ouder dan 30 jaar. Verdere inlichtingen en bijzonderheden Worden gaarne verstrekt door 'het Infor matiebureau van voornoemd Comité, adres: |dlen heer J. J. Kraan, Loosduin- sehe kade 80, Den Haag. Soes. Wij vernemen, dat de Goesche politie er in geslaagd is den dadeT van een alhier gepJeegden rijwieldiefstal te vinden. De man is in Kruiningen ge snapt, waar ook de fiets gevonden werd. Door de leerlingen der R. H. B. S. alhier is, blijkens de „G. Ct.", een ver- eeniging (opgericht, de „R. H. B. Si. Bond". Haar bestuur bestaat uit de heereh J. C. de Looff, voorzitter, A. v. Leeu wen, yice-voorzitter, tevens le commis saris van materiaal, I. v. Sandick, le secretaris, M. v. Bruggen, 2o secretaris, J. Coenen, le penningmeester, J. Neer voort, 2e penningmeester, S. A. Leopold en J. Vermeulen. Schore. Woensdagmiddag vergaderde de dorpsvereeniging Schore en Viake te Schore. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental 27 bedraagt. In 1916 werden 45320 K.G. kunstmeststoffen aangekocht' voor een bedrag van f 6979.63. De voorzitter werd aangewezen als af gevaardigde naar de districts vergadering to Goes. (G. C.) St-Anna! and. Door de Groentencen- trale te 's Gravenhage is de heer J. Wl. Elenbaas alhier aangesteld als contro leur voor wijn- en paardenpeeën voor de gemeenten St.-Annaland, Stavenisse, St.-Maartensdijk en Oud-Vossemeer. Voor de overige gemeenten Tholen, Poortvliet en Scherpenisse is benoemd de heer D. de Wilde van Tholen. (Z. N.) Woensdagnamiddag is tusschen onze gemeente en Oud-Vossemeer bij een bocht een auto in volle vaart van den dijk gereden en verbrijzeld. Een wonder mag het heeten, dat slechts één van de vier inzittenden daarbij ernstig letsel bekwam. Deze had een lange snede over het hoofd. Met een rijtuig hierheen gebracht, werd hem door den heer Quakkelaar de noo dige heelkundige hulp verleend, 't Was een huur auto, thuisbehoorende te St.- Maartensdijk. (Z. N.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Mastenbroek (toezl.), Dj, Plantinga te Hoogeveen; te Leiden (vac. Briët), dr. J. H. Gunning Jr. te Haarlem. Aangenomen naar Grijpskerke (toez.) door J. H. Vaandrager te Pesse. iDs. M. A. J. de Zwaan te Batenburg, die het beroep naar Groede aannam, hoopt Zondag 18 Maart zijn afscheidsrede te Batenburg te houden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1