No 133 Donderdag 8 Maart 191# 31 e «Jaargang Uit de Pers, Sfaters-öengraaL öe Groote Oorlog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGÖ gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goess üANSiE VORSTSTRAAT Bureau te Middelburgs (FIRMA F. P. DHÜÜJ - BtJR®. Drukkers: Aestorbaan Le Coïntre - Soes. Het zwakke punt. Do ininistervrisseling wordt .door „Ano nymus" in 't „Geïll Volkeblad" aldus in puntdicht gebracht Van Gijn weer heen en, wondervlug, Treub, die nog pas verdween, terug I Do schatkist staat op losse schroeven, Naar 't schijnt; en toch wat wij behoeven Is vast en wijs beleid, Geen wispelturigheid! Dat laatste nu met alle reverentie Bleek 't /.wakke punt juist van déze Excellentie ve Zeeuw VERSCHIJNT ELXEN WERKBAS Abonnementsprijs Fe? 3 maanden fr. p. post. f LL. Losse W" 'S8„8% Onaangoname herinnering. We knippen uit I)e Rotterdam mer: De heer Itoodhuyzen en het Vader land en de Vaderlander zijn de zer dagen in voortdurenden staat van bewondering voor Minister Treub. Geen dithyramben worden gespaard om den lof van Mr. Treub te bezingen. Eene stemming, die wonderbaarlijk mag boeten, als gelet wordt op de woorden waarmee nog geen jaar terug de heer Treub bij zijn aftreden door de linkerzijde werd uitgeluid. Uit dien zwarten tijd zijn vele onaan gename herinneringen naar voren te bren gen. Op ééne daarvan wijst De Tijd in dit stukje Erger is wat de Vaderlander zich veroorlooft te schrijven over de Rechtsche pers. Wij lezen: „De Rechtsche pers zit met het ge val verlegen; zij is zoo hevig te keer gegaan tegen Links, die Treub heeft doen vallen wat niet juist is, want als de heerèn Aalberse c.s. hunne stem niet aan de motie-Schaper hadden ge geven, siou deze verworpen zijn dal zij nu niet recht weet wat te zeggen. Zoo wreekt zich haar politiek gedoe". De vertegenheid der Rechtsche pers schikt nogal; we hebben er weinig van bemerkt. Overigens is de terugkeer van den heer Treub niet aan de linkerzijde te danken maar aan de regeering. De linkerzijde zelf stond bij het eerste be richt over de oplossing der crisis min stens even verbaasd als Rechts. Ten slotte is het wel degelijk waar, dat de heer Treub verleden jaar gevallen is door de Linkerzijde. Wie daaraan twij felen mocht vememe wat niemand an ders dande heer Roodhuizen zelf schreef in zijn blad van 5 Februari 1916: „Van meer dan één zijde werd ons de vraag gesteld, of de heer Treub zijn val feitelijk niet dankt aan de 9 man van de coalitie, die onder lei ding van den heer Aalberse hun stem voor de motie-Schaper uitbrachten. „Wij moeten verklaren, dat dit een misverstand is. Natuurlijk Zou, als de hoeren Aalberse c.s. hun stem tegen de motie-Schaper hadden uitgebracht, deze verworpen zijn met 51 tegen 36 stemmen, maar het zou in de betee kenis van het votum absoluut niets hebben veranderd. Want de beteekenis daarvan is, dat 2/3 van de regeerings- partq verklaard heeft, niet meer met den minister te willen samenwerken, r°P d? w'ize a's hij deed, onze constitutioneele instellingen met voeten Wifl" aangenaam met de noo- digo bescheidenheid deze herinnering den heer Roodhuizen aan te bieden. wrljs de» Advertentiön s £-—S regels f 0.50, iedere regel meer l&efc 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekeni. Be abonnement voordeelige yoorvraardee, Famffieberichten van 110 regels ft,—. iedere regel meer 10 cfc. M?g.ga«giniCT«SBg333cnag?sBiisiBaa3g6aeaB3»«a°"^a»gBggs2a8Bffi3a?*3aa«rgi'Tiregasarii Tweede Kamer. Minister Posthuma. Somber beeld van de toe komst. Weest zuinig. Eindelijk is idan papa Posthuma aan liet woord geweest, om van antwoord te dienen pp de tallooze op- en aanmer kingen door de leden gemaakt in ver band met het veelbesproken 80-millioep- ontwerp. We zullen niet alle verlangens herba len, doch liever een uittreksel geven uit j et ministerieele betoog, omdat voor onze j vP '1 oogenblik van meer belang is icf ^dimster denkt te doen, dan wat de amterleden zouden wen chen. in Posthnmia dan stemide er mee «t Ju jl?eei1 enW beter kan worden be- dan voor de volksvoeding. Hij weet dal er fouten zijn, dat er velen zijjn die ten onrechte profiteeren van de levens- toiddelenvoorziening, maai' betere plan nen zijn niet overgelegd. Het lijkt dan ook ondoenlijk zonder het scheppen van andere moeilijkheden, deze moeilijkheden en bezwaren te ontgaan. Wat d,e aardappelen betreft, de slechte oogst moest de moeilijkheden vergrooten. Intu&sehen had de regeering haar volle aandacht aan de zaak gewijd en maatre gelen getroffen, mieer kan men van die iregeering niet verlangen. Ook die vorst heeft veel schade aan de ingekuilde aardappelen toegebracht, zoodat men niet kon beschikken over een hoeveelheid zoo groot als andere ja ren. Voldoende rijst is wel beschikbaar en evenzoo zijn gedroogde groenten te ver krijgen. Betreffende de peulvruchten, merkte sipr. op, dat het noodig was het restant van dén oogst 1915 als reserve in de stelling Amsterdam te bewaren, tofidat de oogst van 1916 beschikbaar zou zijn. Voorloopig kan nu gerekend' wortlen op j/a k.g. por Maand en per liooijd, welk rantsoen, yrij nauwkeurig gekozen mag heaten. De broodrantsoeneering moest in orde zijn, zoodra de aanvoer van het brood graan gevaar liep. Op 5 Febr. is de rantsoeneering ingegaan, nadat op 1 Febr. de graan-invoer ernstig gevaar liep. Door 'de torpedeering is de gèwone rant soeneering onmogelijk. Overwogen wordt nu een ander brooilmenigsel van even- groote voedingswaarde en niet minder smakelijk en wel door o.a. toevoeging van maismieel. Omtrent de graanvoorraden gaf Z.Ex. verschillende cijfers. Wat de kolen en verder chilisalpeter betreft, zijn maatregelen getroffen, en tij dig genoeg. Maar dan wijst hij er op, idat bijv. 4 schepen met 27.000 ton kunst mest in Engeland wonden vastgehouden. Hier treft den Minister ook bij een ko menden slechten oogst geen verwjjit. Het zelfde geldt ten opzichte van veevoeder, nu 30 stoomschepen mét 110.000 ton wor den vastgehouden. Bovendien liggen er nog schepen met 250.000 ton stukgoe deren, kolenschepen met 28.000 ton laad vermogen en nog andere schepen met 10.000 ton laadvermogen. Het gaat dus niet aan te zeggen, dat de Minister achter de feiten aanloopt, 'men heeft hier njet moeilijkheden, recht streeks uit den wereldoorlog voortvloei end, te doen. D>e vastgestelde minimumprijzen, welke spr. verdedigde, lichtte hij nader toe. Al leen dan toch zal de productie worden opgevoerd, als onder do ongunstige om standigheden het bedrijf voor den produ cent loonend kan worden genoemd. Boven dien is er met vele factoren rekening te houden. In het bijzonder wijst hij op den roggeprijs. Betreffende ondervoeding heeft de ma- mister een commissie ingesteld om den toestand te doen onderzoeken. De com missie concludeerde, dat de eerste twee jaren van oorlogstoestand geer» onder voeding valt te constateeren. De com missie blijft diligent. Toen het gevaar te duchten was, dat Nederland zou worden afgesloten, heeft de minister onmiddellijk laten onderzoe ken of Wij ons zelf zouden kunnen bedrui pen. Naar aanleiding van het uitgebracht rapport mocht toen gezegd worden, dat een nijpend gebrek niet behoefde te wor den gevreesd, al blijkt reeds thans do moeilijkheid van een goede nooit-falende distributie. Tot zoo ver de minister. Wat dit laatste aangaat, dit klinkt op timistischer dan het is. Stel u voor, dat we pozen veestapel zouden moeten slachten. - Dit ware reeds een ramp op zichzelf. Overigens moet getuigd, dat de .minister niet stilgezeten beeft. Integendeel, veel gedaan heeft ter ondervanging van de ve lerlei groote bezwaren, die (cte omstandig heden meebrachten. Wat de onderdeelen van zijn maatrege len betreft, deze zullen na het debat zeker wel op menig punt herzien wor den. Anders zouden we ons al heel érg m den minister vergissen. Doch hij is nog niet uitgepraat. V andaag zou hij verder gaan en mis schien zou man. Cort er nog wat aan toevoegen. Beknopt overzicht vin dsn toestond. Op het Westerfront verlevendigde actie. Zoowel aan de Scarpe als aan de Ancre, in Champagne en op den oostelijken oever van de Maas. De Btrijd aan de Ancre is nu naar de nieuwe linies overgebracht, die door de Duitse,hers ingenomen werden en tegen over welke de Engelschen hun batterijen in positie gebracht en ingeschoten heb ben. De ontruiming van de „in een moeras veranderde en stukgeschoten stellingen" aan heide zijden der rivier betrof volgens de Duitsche voorstelling een ongeveer twintig kilometer breedte en tot vijf ki lometer diepe, sikkelvormige strook op den rechtervleugel van het Engelschje front, dus in den sector AtrechtRoye, waarvan het middenste gedeelte het hoekige frontstuk Bapaume-Péronne is. Wat do actie in Azië aangaat, ïneldt het Engelsehe communiqué uit Mesopo- tamië, dat de ruiterij op 5 Maart de ,Turk- sche achterhoede te Lajj nabij Ctesiphon aanviel. Da op de Turken veroverde buit moet over een grondgebied van 38 mijlen ver spreid liggen en kon daarom nog biet nauwkeurig worden vastgesteld. Wél wa ren reeds 38 kanonnen ttit de rivier ge haald. Ook uit Egypte bereiken ons Engel sehe zegeberiehten. De Turksche troepen ontruimden b.v. een stelling bij Skeikh Nuran ten W. van fshellaJ, waar zij in twee maanden ge duchte verdedigingswerken hadden ge bouwd. President Wilson schijnt nog steeds te overwegen of hij zonder toestemming van het Congres de maatregelen, die hij Ifcer bescherming van de levens en eigendom men der Amerikanen noodig acht, zou kunnen treffen. Ilij heeft ten. minste, haar een telegram uit Washington meldt, het oordcel zijner rechtskundige raadslieden daaromtrent ingewonnen. Verscheidene le den van den Senaat zijn van plan een hervorming van het reglement voor te stellen. Wat het resultaat van den „onbeperk- ten" duikbootoorlog aangaat, daarover worden we door Berlijn en Londen vaag ingelicht. Lloyds schijnt geen afzonderlijke tor pedeeringen meer te melden, doch Reuter maakt zich verdienstelijk met wekelijks een statistiek te publiceeren van de inge komen en uitgevaren schepen en van het aantal vergane Engelsehe koopvaardijsche pen. Zoo moeten in de week eindigende 4 Maart 2528 koopvaardijschepen vanj meer dan 100 ton (behalve visschers- vaarluigen en kustvaarders) van alle na tionaliteiten in havens van het Yereenigd Koninkrijk aangekomen en 2477 vertrok ken zijn. Het aantal Engelsehe koopvaardijsche pen van meer dan 1000 ton bruto, door mijnen en onderzeeërs tot zinken ge bracht, bedroeg 145, van beneden 1000 ton negen. Berlijn daarentegen meldt, dat van 2— 5 Maart 204.000 ton aan schoepsruimte i9 vernietigd. Verder geeft Wolff uitvoerig verslag van do actie in de Middellandsche Zee ïn do tweede helft van Februari. Naar aanleiding van de verklaringen door den rijkskanselier Von Bethmanh Hollweg afgelegd aan een deputatie van den „Raad van Vlaanderen", waarbij hg deze namens den Duitschen keizer be stuurlijke scheiding in België toezegde, hebben de voornaamste leiders der Vlaam- sche beweging, op uitnoodiging van het „Vaderland", eenige verklaringen afgelegd, waaraan wij het volgende ontkenen Arthur Buysse verklaarde „Het feit is zonder beteekenis. De Raad van Vlaanderen bestaat uit dezelfde man nen, die schreven, dat „de onzalige naam van België" voor altijd moet worden uit- gowischt en dat zij „verwachten van het zegevierende Duitsche broedervolk de ver brijzeling van de Belgische slavenketen''^ (Manifest van „Jong-Vlamingen".) Dr. Frans van Cauwelaert be toogde Het gebeurde vervult me eenvoudig met weerzin. Ik ken de leden van den ge heimen raad van Vlaanderen niet en kon evenmin zijn gedelegeerden naar Berlijn. Die heeren houden zich zorgvuldig ge maskerd. Maar wie ze ook mogen we zen, ieder rechtgeaard Vlaming zal met mij hunne daad verafschuwen als een dubbele misdaad, een misdaad tegen het vaderland en een misdaad tegen het Vlaamsche volk, waarvan zij den naam bezoedelen. Maar ik walg evenzeer van de onbeschaamdheid met we'kc de Rijks kanselier, uit naam van den keizier, durft te spreken van ongeveinsd medegevoel met j het lot van het Vlaamsche volk. j Maar het gebeurde heeft ook Zijn goede zajdo. (Het stelt een einde aan dubbelzinnig heid, waarin de Duitschers hun bemoei ingen met de Vlaamsche taalkwestie tot nu toe bemanteld hielden. De verklaring van den Rijkskanselier toont duidelijk, dat do Duitsche regeering het gemunt heeft op den ondergang of de blijvende on derwerping van België en dat het Vlaamsch belang de eerste schakel zou moeten worden van onze onafhankelijk heid. Dr. Terwagne verklaarde Men kan zich geen belachelijker coine- dio voorstellen. Wat werkelijk ongehoord is, is dat de kanselier zich zelf tot zulk een hoerenbedrog heeft geleend en er zelfs fzijn meester, den keizer, in heeft ge mengd. Profess or Leo van Puyvelde, hoogleeraar in de kunstgeschiedenis aan de Gentsche Hoogeschool verklaarde: Met hun Vlaamsche politiek bedoelen de Duitschers tegen België hetzelfde als mot hun Casement-avontuur tegen Enge land, hun Poolsche drijverij tegen Rusland en hun Mexico-complot tegen Amerika. Het is een ondoordachte ziet, die -hun tenslotte niet ten goede komen zal. In België hebben zij echter nog een paar bijbedoelingen. Lukt het hun niet om het Vlaamsche volk tegen bet Bel gisch staatsverbond op te jagen deze voorstelling is louter een hersenschim dan hopen zij toch de tweespalt in het Belgisch gezin gesticht te hebben en daar enboven hopen zij met hun telegrammen over de kwestie, die zij overal heen sei nen 'en opgenomen zien, aan de wereld de meening op te dringen, dat er geen Belgische natie bestaat. Julius Hoste Jr. schreef De taalquaestie is voor do Duitschers slechts een voorwendsel; het komt er op aan ons land op politiek, economisch en militair gebied te onderwerpen. In dat teeken wordt de taalquaestie een uithang bord, waarachter Vlaanderen ingericht wordt tot een bruggehoofd van Duitsch- land. Bij het sluiten van den vrede zou aan geen enkel volk ter wereld een treu riger lot beschoren zijn, dan aan het „be vrijde" Vlaamsche volk. Wie zijn toch die leden van den ge heimen Raad van Vlaanderen? Tegen het bekend maken van hun na men mochten ernstige bezwaren beslaan de heeren hebben zich wel laten fo- tografoeren. Duitsche kiekjesbladen heb ben, naar de „N. R. Crt." meldt, een afbeelding van de groep. Daarop ziet men zieven hooggehoede mannen met een, blijk baar Duitsch, officier. Inmiddels heeft de „Vossische Zeitung" do namen van de afgevaardigden gehoord, welke hij Helfferich hebben genoenmaald. Het waren Van den Broeck, Dumon, dr. Verhees, prof. Lambrechts, directeur-gene raal Tack en directeur-generaal Ver- nieuwe. Hoa een EngeLch schip wuitscbers rsddc. Een der onlangs door een Duitschen onderzeeër getorpedeerde „Manchester Guardian" vertelt hoe datzelfde schip eeni ge jaren geleden een Duitsch schip en zijn bemanning van een groot gevaar redde „Eenige jaren jgeleden, ontmoette de „Crown Point" in den Atlantischen Oce aan de Hamburger bark „Planet", die in nood verkeerde. Zij was zeventien dagen geleden van Mexico vertrokken en zwalkte hulpeloosheid rond. Bryant, de tweede officier van de „Crown Point" ging aan boord, vond de bemanning lijdende aan scheurbuik, den eersten stuurman dood, den kapitein be wusteloos en den tweeden stuurman ster vende. Bryant bood aan, aan boord van het Duitsche schip te blijven en het naar de haven te brengen. Zijn gedrag was heldhaftig. Veertien dagen lang werkte hij bijna onophoudelijk, bestuurde het schip, verzorgde de zie ken en wekte hem op met den humor, die ook uit zijne aanteekeningen in het logboek blijkt. De kapitein stierf en het vaartuig kon slechts 25 mijlen per dag afleggen. Bry ant schreef in het logboek: „Als het niet zoo ernstig was voor die arme stervende Duitschers, zou deze razende snelheid ver makelijk zijn. Bryant bracht het schip naar Queenstown en het Admiraliteits-Hof ken de hem voor die veertien dagen werk 642 p.st. toe, terwijl ook de reeders, de kapitein en de bemanning Van de „Crown Point" eveneens een belooning ontvingen. Wat „oorlog" is wordt op aangrijpende wijze geschilderd door prof. dr. J. W. Pont in „interna tionaal Christendom". Hij deelt het volgende mede: „Een Deensche zuster van het Roode Kruis deelt het volgende mede, dat zij vernomen heeft van een jong Fi'ansch korp oraal, een schilder van erkend ta lent, die bij Verdun vreeselijk is verwond: De vreeselijkste nacht, zeide hij, was die van den 24en Febr. Er bad een ge weldig bombardement plaats gehad. Het eene regiment Duitschers na het andere werd .weggemaaid; aan beide zijden had men vreeselijke verliezen geleden. De kre ten, die opstegen uit de hoopen gewonden en stervenden, waren hartverscheurend. En, zoo gaat hij voort: „het was onmogelijk de gewonden te helpende nacht brak aan. Het vroor: er begon sneeuw te vallen, die de duizenden verwrongen menschefgke lichamen bedekte. Of de duisternis en de sneeuw er de oorzaak van was, of dat de duizenden gewonden tot het besef kwamen, dat hulp onmogelijk jras en dat zij nu den geheelen nacht in de koude moesten liggen en doodbloeden is niet te zeggen Het verschijnsel is niet te verklaren of misschien is 't alleen merkwaardig, dat het niet vaker voorkomt!... Maar eensklaps was het alsof allen, die nog leefden, en die gewond en hulpeloos neer lagen, krankzinnig waren geworden. Het was alsof ze allen tegelijk waren aange-' grepen door een vlaag van waanzin, ten gevolge van hun eigen vreeselijke onmacht. Er kwam op een diep zuchten, kreu nen, huilen, dat zich oVer het geheele slagveld verspreiddeen dat kort daar na aanzwol tot gillen, tot gillen zóó wild, 'zóó alles doorborend, dat zij als een be smetting zich verspreidden, vlug ais de bliksem. Ten slotte werd het één enkele gil, uitgestooten door duizenden wanho- pigenéén jammer, één snikken, één weeklacht der worstelende ziel in de vreeze des doods En wij, die ernaar luisterden, werden bijna gek, onze haren rezen te berge wij gilden ook; wij schreeuwden; wij wil den uit onze stelling loopen om tot hen te gaan en ze te helpenof om ze te do oden, oin die gillen te doen Op houden om te dooden of om te sterven. Men zal het nauwelijks willen gelooven, finaar de gillen overstemden bijna het gedonder van het geschut. Onze bevelhebbers gevoelden, dat er gevaar dreigde. Een ieder, die zijn dek king verliet, was een kind des doods. De démoraliseering der mannen moest voorkomen. Daarom werd hst bevel ge geven, dat de muziek zou spelen. Alle muziekcorpsen! Muziek, meer muziek... Volksliederen, vroolijke deunenZon der ophoudentrommels en trompetten vlak bij ons den geheelen nacht om te overschreeuwen die ontstellende gillen daarbuiten Niet voor 2 uur na den middag van den volgenden dag ver minderde liet vuren een weinig, zoodat de soldaten met hun draagbaren konden gaan ophalen wie den kouden nacht en het bloedverlies had overleefd Korte Oorlogsbsrichton. Te Wezel is deze week de groote brug over den Rijn, met welks bouv men in 1914 begon, gereed gekomen. De brug wolke 510 Meter lang is, kostte 3 millioen 300.000 'M. De „Az Est" verneemt uit Madrid, dat de stoomboot „Cataluna" met 50 Duif- se ho vluchtelingen uit Kameroen aan boord, Donderdag te Cadix aankwam. On derweg werd de stoomboot door een Fran- schen kruiser aangehouden. Honderd Duit sche vluchtelingen werden in Fernando aan land gezet. De Paus heeft geprotesteerd tegen de recruteering en deportaties in Polen. Onder de neutrale landen schijnt Spanje zich te onderscheiden door groo- ton borichtenhonger. Dit is tenminste op te maken uit het buitengewone groot» draadlooze verkeer van Spanje gedurende den oorlog. De Spaansche maatschappij voor draadlooze telegrafie publiceert een zeer interessante statistiek, waarin haar werkzaamheden gedurende het jaar 1916 nauwkeurig vermeld worden. Volgens be doelde statistiek werden gedurende 1916 door Oostenrijk-Hongarije 139012 woor den draadloos naar Spanje geseind, door Engeland 1.275.908 woorden, door üuitschland 1.482.980 woorden, door Frankrijk 982.843 woorden en door Italië 170.407 woorden. Te Luik is het sluitingsuur der kof fiehuizen enz. thans met het oog op het kolengebrek vastgesteld op 6 uur 's avonds, terwijl maar één lantaarn op straat mag branden. Ook de kostscholen en bijzon dere scholen mogen 's avonds geen licht branden. De „Petit P&risien" meldt, dat de brood kaarten binnen twee maanden ingevoerd worden en den bezitter een half kilo gram brood per dag wordt verstrekt. Het overschot van de kinderkaarten, zal voois toeslagkaarten dienen voor arbeiders, die zwaar werk doen. Het voedingscomi'cé houdt zich met een plan bezig voor de melkindustrie, om de verzorging van kin deren, g<-wonden, zieken en grijsaards te verzekeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1