No tas Vrijdag HMaart 198V Hle Jaargang Binnenland. Uitgave van de Naarnl. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes? DAN SE VORSTSTRAAT 21®, Bureau te Middelburgs pgRMA F. P. DHUIJ - L. BUS®, Drukkere: iottsrbaan Le Colntre Goes, Afwijsbaar. Do Duitsche Staatssecretaris van Bui- tenlandsche Zaken Zimmiermana heeft in den Rijksdag aan de neutrale landen, en inzonderheid aan Nederland den weiger meenden raad gegeven hun schepen op te leggen. Hetgeen zeggen wil dat Neder land hangende den ganschen duur van den oorlog geen schepen meer moeit doen uitvaren. Met andere woorden wil het zleggen: Nederland moet zijn bewoners van gebrek doen omkomen. 'Hierop toch komt het Duitsche advies neer. Ja, in den grond is het nog cynischer, dan de daad der blokkade welke Engeland tot hiertoe be stond. Immers het beteekent ook, dat Ne derland, evenals Duitschland, maar geen producten van elders meer ontvangenl moet, doch iegelijk missen mag hetgeen Duitschland alsnog als tegenwicht of sur rogaat den Duitschers kan aanbieden. Deelen derhalve in den tegenspoed, doch geen aanspraak mogen hebben, op Vergoeding voor het hieruit volgend ge mis. Nederland gepromoveerd tot Duitsch,- lands bondgenoot, met onbepaald verlof om daarbij onder te gaan en den Duifi- schen broeder op de been te houden. Of zou het waar zijn dat de 'Sta&tst secretaris de positie niet begrijpt waarin Nederland verkeert? Zij hem dan herinnerd dat stopzetten onzer scheepvaart beteekent toenemend! gebrek aan graan en rijst en specerijen, aan kunstmest, veevoeder en leder, aan tal van grondstoffen voor onze kleeding en bedekking. Hetgeen ten gevolge heb ben zou hongersnood, vernietiging vamj onzen veestapel, belemmering van onzem landbouw en van onze groen tenteelt. Het is te hopen dat bij niet-opvolging van des Duitschers wèlgemeenden raad. aan onzen handel geen nieuwe moeilijk heden in den weg gelegd worden. Maar aan dat advies kan geen gevolg ven worden. Sfaten-OeneraaS, Tweede Kamer. In Memoriam. De mensch wiktSuri name ons zorgenland. De benadeelde postambte naren. Weer vingen in ons Lagerhuis de be sprekingen pan met een „In memoriam". Prof. dr. v. Hamel is na een kortston dige riekte overleden. In hem verliest de Kamer weer een figuur van beteekenisi. Hij werd dan ook in warme lofspraken herdacht, en zijn juridische werkzaamhe den werden niet weinig geprezen. Minister Rleijle sloot zich bij 's voor zitters huldiging aan en vertelde o.m. hoe hij reeds als jongen den heer van Hamel gekend had, die zijn ouders dikwijls be zocht. 't Was dus voor den heer Pleijto, die zooveel aan van Hamel te danken aad, een voorrecht namens de regeering een warm- woord aan de nagedachtenis! van den overledene te mogen wijden. De behandeling van d-e Distributienet is tot nader order uitgesteld, daar mi nister Posthuma zich in verband met het overlijden van zijn moeder, naar Leeuwar den. heeft begeven, vanwaar hij Maandag terugverwacht wordt. Rij zeide, volgens de Maasbode, eer gisteren bij interruptie op eenige be spottelijke beschuldigingen van den, heer van Doorn: „Dat zal ik u morgen wel eons uiteen zetten Doch zie, de mensch wikt, miaar God beschikt. In plaats van de ievensmiddelenvoor- zierung behandelde pu de Kamer de be grooting van Suriname. Knobel, Kleerekoper, de Meester en Pa rijn hebben allen m denzelfden geest ge sproken. Suriname js er slecht aan toe; de cul tures moeten .bevorderd worden; ©r moet een goed landbouwcrediet zijn. Bijzonderlijk werd het plan-ldenburg aan een nadere beschouwing onderworpen. Men weet, dat hij de bevolking heeft wil len dwingen tot werkkracht, door de nadee- lige sloten maar niet zonder meer voor Ne derlandsche rekening te nomm. Dat steu nen op het moederland moest eens uit zijn, meende Idenburg, en hij maakte een plan op om jaarlijks 30 mille minder hij te springen. Dat plan is door Parijn' ge prezen als opvoedkundig en menschkun- dig. Maar Kleerekoper verwierp het verre. Daartnsschen in stond De Meester, die l'et stelsel minder streng wilde toege past zien en de Minister, die zijn begroo- Rng, welke nog al van. jjet plan afwijkt, verdedigde met de stelling, dat men de bijzaak (het. bepaalde bedrag) niet moest ui ven de plaats van de hoofd De Zeeuw VERSCHUDT EC.KEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 8 maanden fr. p. post laOSSe WT ":JS f M, .O.te zaak (het langzaam terugnemen van den steun). Scheurer drong aan op emigratie van .Tavaanscho werkkrachten. Nog zoo'n kwaad denkbeeld niet. Hij betwijfelde of landbouw en handel zoozeer achteruitgingen, dat het plian- Idenburg niet zou zijn, uit te voeren. Een motie-Palijn, waarin de Ka nier als- haar pordeel uitspreekt, dat het octrooi van de Surinaamfeche Bank niet moet Worden .vernieuwd voordat de organisatie van een voldoend landbouwcrediet is ver zekerd, werd z.h.s. aanvaard, evenals de geheele begrooting. Vervolgens werd die van Curasao afge handeld, -pn in de Avondvergadering kwam die van P. en T. weer aan de orde. Algemeen was men 'ter over eens, dat de financioele positie van het postperso- neel den toets der kritiek niet kan door staan, en achtereenvolgens weiden de be langen van hooger en lager personeel be- pleit. rÜl Minister Lely stemde in met de betui gingen van leedwezen, dat speciaal voor het hoogere personeel niet meier kon .wor den gedaan. Maar de buitengewone lijdsL omstandigheden waren volgens hem) oor zaak, dat de vroeger gedane toezeggingen niet konden worden gestand gedaan. Het personeel is over de regeling niet gehoord, omdat pas op het laatste oogenblik kon worden beslist, welk bedrag beschikbaar kon worden gesteld. De Minister had niet de pvertuiging, dat hij, zooals de toestand van 's lands financiën nu is, meer kon vorderen voor het personeel der poste rijen, clan thans beschikbaar is gesteld. Op deze begrooting is voor het post- personeel pvemvel meer gedaan dan voor andere catcgoriën ambtenaren. De Minister moest daarom evenzeer bezwaar maken tegen vervroeging van den datum van ingang, als tegen verhooging van het be drag. De instelling ecner commissie kon Z.Ex. niet toezeggen. Vervolgens behan delde hij eenige details van de alge- meene regeling en zegde daarbij, toe het maximum voor de commiezen te zullen brengen op f'2600. Verder zegde de mi nister overweging toe van andere punten. Rij de replieken diende d® heer HeLs- dingen met, eenige andei^ leden een mo tie in, jl>en wenseh uitsprekende, dat sa- larisverkoogingen allen zullen ingaan op 1 Januari 191?, welke motie de minister nieL pnaainuiemelijk verklaarde. De stemming over de motie en de be grooting zullen Dinsdag na de pauze plaats hebbcm De Groote Oorlog, Boksopi overzicht van dec toestand. De actie op de slagvelden van Europa geeft geen stof tot beschouwingen. Van meer belang is op 't oogenblik de strijd in Mesopotamië, waar de vervol ging van de verslagen Turken door En- gelscke cavalerie en kanonneerbooten nog steeds wordt voortgezet. Mag men Forster gel ooven, diin het Engelsche Lagerhuis verslag deed, dan is het overblijfsel der vijandelijke troe pen nog slechts een schaduw. Het zal Bagdad als wanordelijk gepeupel bet- reiken. Sinds 24 Februari zijn meer dan 2500 gevangenen gemaakt. Sinds het bet- gin van het offensief op 13 Februari zijn 5000 gevangenen gemaakt, terwijl de Turksche verliezen aan dooden en ge wonden op meer dan 20.000 geschat wor den. Over het Westelijk front zeide Forster: Gedurende de laatste drie maanden wa ren onze operaties behalve de laatste da gen, noodzakelijk tot kleinere aanvallen, beperkt, terwijl het Fransche leger even eens raids ondernam met aanzienlijk suc ces. Zware verliezen zijn den vijaud toe gebracht en meer dan 3000 gevangenen gemaakt. Er is terrein van veel belang veroverd. Als gevolg van onzen aanhoudenden druk aan de ,'Ancre heeft de vijand de laatste dagen zijn linie over een front van 12 mijl ter diepte van 2 mijl moe ten opgeven. Daarbij werden 10 dorpen opgegeven, waaraan de vijand zich tot dusver met de meeste vastberadenheid had vastgeklampt. Nu kan bewezen worden, dat de vijand met alleen om defensieve redenen terug trekt, maar met het doel om zijn kracht voor ©en grooten stoot op een of ander deel der geallieerde linies te bewaren. Alles wijst er op, dat de vijand een uiter ste poging zal wagen om den oorlog dit jaar ten zijnen gunste te beëindigen^ Aan deze krachtsinspanning kan slechts beantwoord worden door een gelijke vast beradenheid van de" Engelschen en hnjn bondgenooten. Volgens een officieel Duitsch berichit, is in den nacht van den; 28sten Februari op den lsteu Maart de consideratietere mrjn voor zeilschepen ook in het versperde -gebied van den Atlantischen Oceaan ge ëindigd. Van dit tijdstip af geldt in alle versperde gebieden nog slechts de algé- meene waarschuwing, volgens welke de scheepvaart op geen enkele waarschu wing moer rekenen kan. In Amerika beerscht groote op-winding over een Duitsch complot om Mexico en Japan in een oorlog tegen de Ver. Sta ten te betrekken. De „Associated Press" weet daarover de kleinste bijzonderheden te vertellen- „De Duitsche gezant in Mexico tVon Eekhardt, zoo beweert het blad, had een instructie, den 19den Januari door Zimr mermann onderteekend ontvangen, dal hij aan 'Carranza een bondgenootschap met Miexico (moest voorstellen en Mexico moest aanraden Japan in het complot te bei- trekken. Deze instructies werden aan Von Eek- hardt door "Bernstorff doorgegeven, die toen naar Duitschland terugkeerde met een vrijgeleide, van den vijand verkre gen door een land, waartegen hij een eotmplot smeedde. Duitschland schilderde Mexico voor, dat Engeland en de geallieerden verslagen waren en Duitschland en zijn bondgenoot- ten triojmfeerend en in hel bezit valn de wereldheerschappij door middel van den onbeperkten duikbooltoorlog. De copie van Zimmermann's instruc1- lies aan Von Eekhardt werd door be middeling van Bernstorff gezonden en is in het bezit van de Amerikaansche ref- geering". Het .spreekt van zelf, dat men deze geschiedenis met alles en nog wat In verband tracht te brengen. „Het document, zoo heet het verder, vult de ontbrekende schakel aan in de omstandigheden, welke tot dusverre geen definitieve eenheid schenen be vormen. Het werpt een nieuw licht op de her haaldelijk gemelde, doch steeds onver klaarbare beweging der Meixicaansche re geering oan haar bestaan met een conflict tusschen Amerika en Japan te verbin den. Dit "voegt tevens een nieuw hoofdstuk bij het beroemde rapport van Cambon in Berlijn voor den oorlog over Duitsch- lands plannen om elk land, dat het heb pen kon om de wereldmacht te verove ren, op zijn baud te krijgen. „Het voegt een climax aan de opera ties van Bernstorff en het Duitsche gei- zantscliap in dit land; welke betrokken waren bij de paspoortsehandalen, de dy- namiet-aanslagen en de intriges welke nooit in vollen omvang gepubliceerd zijn. „Het geel't een nieuwen grond aan het geloof betreffende de duikbootbases, wel ke in Mexico waren. „Mexico nam kennis van het lang aain de Amerikaansche mil it ai te autoriteiten bekende feit, dat, indien Japan ooit Ame rika binnenviel, dit waarschijnlijk zou zijh door Mexico over de grens in de Missis- sipi-vallei om het land in tweeën te snij den". Wat 'het congres zal doen, hoe de le den yan het congres, die openlijk sym pathiseerden met .Duitschland en in de oppositie waren om Wilson volmacht te geven de levens der Amerikaansche bur gers te beschermen, deze onthulling van „Duitschlands kuiperijen" over een aan val op Amerika zulten opnemen, is het onderwerp van alle gesprekken. Zulk een voorstel, als Duitsch land zijn gezant opdroeg te doen, grenst aan een oorlogsdaad, meent men, indien het er geen is. Lansing heeft volmacht gegeven om het volgende over de nota van Zimmermann te publiceeren Wij gelooven niet, dat Japan hiervan eenige kennis droeg, of dat het eenig voorste], door den vijand gedaan, in over woging zou willen nemen. Een Japansche verklaring ontkent iïir tusschen, dat de Japansche regeering ooit eenige uitnoodiging van den aard, als de pers meldt, dat zij door Duitschland door bemiddeling van Mexicoi aan haar over handigd is, in overweging zou nemen. Esn vliegorsavuntuiir'. In de „Daily Chronicle" beschrijft de oorlogscorrespondent Philipi Gibbs hoe twee Engelsche vliegers ziclli wisten to redden nadat hunne machine getroffen en beschadigd .was „Twee onzer officieren leidden een aan- valspatrouille toen een granaat vlak on der hun linker-benedendraagvlak uiteen barstte. De machine werd aan alle kanten doorboord. Drie straat-langsliggers wer den doorgeslagen, een blad van de schroef, werd vernield en alle stuurtoestellen, be halve het hoogteroer, waren onklaar ge worden zoodat de machine buiten con trole was geraakt. 1 De jongste van de beide officieren zag, dat hij spoedig moest handelen om een ongeluk te Voorkomen. Hij kroop een eind ver op den rechtervleugel voort om het evenwicht te herstellen, wat hem op een 300 meter afstand van den grond gelukte. Toen de machine tot op 70 meter hoogte was gedaald, begon zij weer te wanke len, maar de officier slaagde erin het evenwicht Lte herstellen door over het draagvlak heen en weer te kruipen naar mate dat noodig bleek. De machine was juist boven de vijan delijke linies getroffen, maar de sterke wind sleurde ha ar nog een paar duizend meter ver achter achter ons eigen front mede, zoodat bestuurder en waarnemer dank zij hun vaardigheid, leven en vrij heid konden redden". De onbeperkte duikboot-oorlog In het 'spergebied van de Middolland- sche zee, aldus officieel bericht uit Ber lijn, zijn door onze U-booten tot zinken gebracht: op 17 Febr. ten zuiden van Malta ©en vol beladen, oostwaarts koer send transportschip van ongeveer (1000 tonpp '23 Febr. een transportschip van ca. 5000 ton, met troepen en begeleid; op denzelfden dag een afgeladen en even eens begeleid transportschip van „oinlgej veer 3000 Ion; op 24 Febr. het bewa pende troepentransportschip Dorothy (2426 ton) met ongeveer 500 man koloniale troepen, artillerie en paarden. Ben deel dier t roepen is verdronken. Behalve de reeds gemelde transportsche pen zijn de laatste 'dagen in 'de- Middelland- sche Z<;e door onze duikbooten nog tot zinken gebracht 13 schepen met oen in houd van 25166 tons. Hieronder het ïta- liaansche schip Oceania met tarwe van Amerika naar Italië, het bewapende En gelsche schip Goi'so van Bombay naar Hull .met 5000 ton miangaanertó, lijnzaad en katoen; liet bewapende Italjaanschel schip jPrudenzal van Argentinië naar Ita lië met mais, het Zweedsch© schip Skog- land van Norfolk tnaar Napels; miet kjolenven! het Grieksche stoomschip Prikoriisos op reis van Saloniki naar Algiers. Korts oorlogsberichten. De regeering van Britsch Indië heeft aangeboden om 100 millioen (1200 millioen gulden) bij te dragen jn de al- gemeene kosten van den oorlog, welk schitterend aanbod door de Engelsche re geering 'met genoegen is aanvaard. Jn Posen gaat rnein een corps van ■mannen boven de 60 jaar formeoren, ten behoeve van den vaderlanldschen hulp dienst. Te Enschede is een 21-jarig© Pool, Maja Rokowsky, afkomstig uit Lodz, die den Jaatsten tijd te Essen in de kolen mijnen had gewerkt, over de grens, geko men, omdat hij niet verkoos' dienst te ne men jn d® Poolstehe legioenen. De man vertelde, dat er wel een werkstaking te Essen was geweest, di© 60.000 mijnwer kers van 34 kolenmijnen en 15.000 ar beiders (7 werkstellen) van Krupp om vatte. De staking had drie dagen geduurd. Geen wanordelijkheden waren voorgeval len. Een groote militaire macht was ter plaatse geweest. De oorzaak der staking was1 jn hoofdzaak gebrek aan voldoend voedstel. Ret Duitsche bureau voor kleeding maakt bekend, dat de voorraad schoe nen en laarzen opgenomen zal worden. Uitgezonderd yan aangifte is' schoeisel dat in gebruik is: of in de huishouding aan wezig js. In het hertogdom Cornwall brengt de bodem wolfram en nu daar voor de vervaardiging yan een zeker soort staal veel vraag naar is, gaat men zich op de winning van idat erts toeleggen. De correspondent te Washington van de Jimes meldt d.id. 23 Februari, dat er jn Amerikaansche regeeringskringen on gerustheid was over het feit dat het Noorsche g.s. Skogland was in den grond geboord. Er waren n.l. Amerikanen aan boord. In de week 16 Febr. eindigende zijn 2230 handelsschepen van alle nationalitei ten, ieder meer dan 100 ton metende, in de havens van hetBritsche Rijk aangekomen en 2261 daaruit vertrokken. Vijftien En gelsche handelsschepen van meer da,n 1600 ton werden door het stooten pp een mijin of tengevolge van een torpedo ver nietigd, vorder zes van (minder dan 1600 ton. Twaalf handelsschepen werden Zon der succes door onderzeeërs aangeval len. Vier visschersvaartuigen werden ge torpedeerd. Lansing heeft bericht ontvangen, dat vier Amerikaansche consuls in Duitschland worden vastgehouden, tot dat dit land officieel zal zijn medege deeld, dat haar consuls in de Ver. Staten vrij naar Midden- en Zuid)- Amerika mo gen gaan. ^rlfs der Advertentlën s A-S regels f0.50, iedere regel meer 10 of S-maal plaatsing wordt 2-maal bereken» Bij abonnement yoordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1,—, iedere regel meer 10 et. Havas seint een opgaaf van Ton nissen, door de Duitsche rechtbanken over menscben in beziet België uitgesproken. Van October 1915 tot October 1916 were den er 103,092 menscben veroordeeld, en wel honderd ter dood, en de anderen tot dwangarbeid, gevangenisstraf, uitzetting en boeten. De gouverneur-generaal van War schau heelt 'bepaald, dat er voor een maximumbedrag van twintig miljoen mark' aan Poolsche pasmunt nit ijzer of alu minium zal wenden geslagen, waarbij de Poolscheniark, die met honderd pfennig gelijkstaat, als munteenheid dienst doet. Gistermorgen wierp ©en Duitsch vliegtuig eenige bommen op Broadstaira (Engeland). Een vrouw werd licht ge wond, zegt Reuter. Die „Associated Press" meldt, dat, toen Duitschland don onbeperkten duifc- bootoorlog overwoog, het een verbond met Mexico en Japan voorsloeg voor het geval, dat de Vereenigde Staten niet neutraal ziouden blijven, Mexico moest Japan over- haJen om de geallieerden te verlaten en Zich aan te sluiten bij den aanval op, de Vereenigde Staten. Als belooning Zou Mexico den financieelen steun van Ame rika ontvangen, Texas en de provincies Niouw-Mexico en Arizona terugkrijgen en deelen in de overwinningsvoorwaarden van den vrede, welken .Duitschland droomt. Volgens een Braziliaansch blad ver klaarde de Braziliaansche regeering, dat zij het antwoord van Duitschland op de Braziliaansche ;nota tegen de Duitsche blokkade niet aanvaardt. De handel in slakken die volgens de nieuwe bepalingen op de voeding, in dezelfde richting geplaatst zijn geworden als pesters, id. in die van h o r s- d'peuvre, die in onbeperkte hoeveel heden genuttigd mogen worden maakt in Frankrijk ©en winstgevende klein-indns- trie uit. Op een acre land kunnen jaar lijks wel 500.000 eerste quali'teit slakken geteeld worden, die in normale tijden ge middeld f4.50 per duizend opbrengen. Zij moeten eenmaal per dag gevoed worden, liefst des avonds en zij zijn zeer vraaV zuchtig. Na een regenbui, die hunne eet lust schijnt aan te wakkeren, wordt op een bed met 100.000 slakken in korten tijd ©en kruiwagen kool opgegeten. De landslakken zijn vegetariërs en daarom veel minder gevaarlijk dan de in Engeland zeer gewilde zeeslakken, die niet zoo kies keurig zijn in hun voeding en soms door het opnemen van afvalstoffen besmet wor den. Het is Waarschijnlijk dat een con ferentie van beide Huizen van het Con gres zal moeten worden gehouden, om het wetsontwerp tot machtiging van Wilson om handelsschepen te bewapenen enz., da:t door de commissie uit het Huis van Afgevaardigden belangrijk gewijzigd is, waarbij o.a. regeeringsverzekering voor munitieschepen wordt Verboden, defini tief vast te stellen. De Grotiusi. Gisteren gijn 17 passagiers van de Gro- tius met een Engelsch schip hier te lande aangekomen. Relatieve veiligheid. Het Reuter-agentschap te Londen heeft het volgende uit gezag heb heinde bron ont vangen: Ren draadloos Duitsch telegram van 27 Febr. maakt commentaar op de vernietiging van de zeven Nederlandsche schepen door een Duitschen onderzeeër, ondanks de veiligheidsverzekieringen, wel ke door de Duitsche regeering zijn gege ven, Ten zeerste wordt de nadruk gelegd op het feit dat slechts „relatieve" veiligheid was .verzekerd, indien de schepen op 22 Februari uitvoeren. Volgensi de Duitsche instructie bestaat „deze zelfde relatieve veiligheid pok nog op de route voor Üe steheepvaart in de Noordzee, welke Duitschland als een concessie vaststelt voor de Nederlandsche eischen." Het is van belang, om op te merken, waarini die „relatieve veiligheid" volgens Duitsch inzicht voor de neutrale scheepvaart be staat. Indien de Noordzee-roule een eveu relatieve veiligheid aan de Nederlandsen© schepen biedt, zooals die door Duitsch land werd opgevat voor de schepen, tiie op 22 Febr. Falmouth verlieten, dan kan zulks de Nederlandsche reeders nauwe lijks geruststellen, wijl „relatieve veilig heid" vernietiging beteekeint. De haven van, Plymouth. Blijkens een bericht aan. Zeevarenden is het aan schepen, uitgezonderd die1 va» Engelsche nationaliteit en van de geul-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1