Reclames Binnenland. Uit de Provincie. Reclames. Uit de Pers. Kerknieuws. O nd erwijs Zending Leestafel. Geméngd Nieuws. Een ziekte die schrik verspreidt. Schade kan worden veroorzaakt Ieder tijdperk lieeft zijne ziekte. De pest richtte vroeger verschrikkelijke verwoes tingen aan zelfs bij de dieren, indien wij den fabeldichter La Fontaine moeten ge- looven. Heden is, onder de ziekten waar door wij worden gekweld, de neurasthe nie te recht er een die het meest, vrees inboezemt. De neurasthenie, die een ziekte der ze nuwen is, gepaard met algemeene ver zwakking, komt veel voor bij hen die door overmaat van werk of van genoegens uit geput zijn, bij de onmatigen, bij' hen, die door eerzucht, verteerd of door zorg en verdriet aangedaan worden. De neurasthenie brengt slaaploosheid, duizelingen en een gevoel van leegheid in de hersenen te weeg. De zieke lijdt aan de maag, heeft storingen der spijsver tering en zijne functies ondervinden een belangrijke vertraging. Langzamerhand be reikt do lichamelijke en geestelijke ver slapping zulk een graad, dat zij dwingt alle arbeid op te geven. Dan volgt een langzaam verval. I)e neurasthenie kan volkomen gene zen Worden door een gepaste behandeling van het bloed en van het zenuwstelsel. Het verarmde bloed, welks zuiverheid is bedorven, heeft behoefte krachtig hersteld te worden, zoodat, het zijn rijkdom aan rootle bloedbolletjes terugkrijgt en het ze nuwstelsel moet zeer versterkt worden om het geheel zijn weerstandsvermogen terug te geven. Het middel dat deze her stellende en versterkende deugden bezit, in een voldoende mate om waarlijk kracht dadig te zijn, is ongetwijfeld de. Pink Pil len. Deze pillen zijn onvergelijkelijk om aan het bloed nieuw leven te geven en als versterker der zenuwen. Zij wekken eveneens den eetlust en de spijsvertering krachtig op. Deze eigenschappen maken haar tot een middel, dat in het bijzon der aanbevolen is tegen de neurasthenie, evenals tegen die aandoeningen in het algemeen die hun oorzaak vinden in de verslapping van het bloed en de ver zwakking van het zenuwstelsel. De Pink. Pillen zijn verkrijgbaar a fl.76 per <looe en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Da Coetakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tkolon by W. Potter, Apotheker, Stoofstraat, En verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. Onze g r o o t, e scheepvaart. De directies der groote scheepvaartmaat schappijen zijn thans in afwachting van een oproeping vanwege minister Loudon om met de regeering andermaal over de situatie te komen beraadslagen. Minister Loudon heeft, te Berlijn in een uitvoerige nota. de Duitsche regeering ver antwoordelijk doen stellen voor het ge beurde met do 7 Nederlandsche schepen. Van de zijde der Duitsche regeering is binnenkort een antwoord te wachten. Indien zij zich bereid verklaart, bij wijze van goede buurschap, de schade te ver goeden, dan zal haar worden gevraagd deze vergoeding te doen geschieden door het beschikbaar stellen van een aantal groote Duitsche koopvaarders, waarvan een 40-tal toevlucht hebben .gezocht in onzen Indischan Archipel. In afwachting der diplomatieke onderhandelingen, vaart thans geen enkel schip uit. Land- en tuinbouwge wassen. In een uitvoerige toelichting vanwege het Ministerie van Landbouw tot de be schikkingen tot verdere beperking van den verbouw van bepaalde land- en tuinbouw- gewassen, tengevolge van de ongunstiger geworden omstandigheden, ten aanzien van den aanvoer van levensmiddelen, wordt aan het slot opgemerkt, dat alle belanghebbenden er rekening mede kun nen houden, dat alle geschikte maatre gelen getroffen zullen 'worden om te voor komen, dat de teelt voor export voor- deeliger zal zijn dan de verbouw van gewassen, die voor binncnlandsch verbruik kunnen dienen. Do geïnterneerde duikboot. De geïnterneerde duikboot ligt nog te Veere. Een paar leden der bemanning berinden zich nog aan boord, blijkbaar oan do boot te besturen. Te Wiericker- schans zijn volgens de „N. R. Crt." ge ïnterneerd de oberleutnant z. S. von Mon- tigny en de ingenieur Kohlberg, behoo- rende tot de bemanning van de onder zeeboot, die bij Domburg is gestrand. Eerstgenoemde is de commandant van do duikboot. De 2e officier is met 5 man t.e Veere achtergebleven. De andere zee lieden zijn. te Rergen geïnterneerd. Een Engel sch vliegtoestel. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat te Kruishoofd, onder Groede, een Engelsch vliegtoestel is neergekomen. De inzitten de officier is aangehouden en wordt ge- interneerd. De graanschepen varen uit, De 20 graanbooten, die j.l. Zaterdag van hier hadden moeten vertrekken, zijn, zooals men weet, ten gevolge van do jongste gebeurtenissen op zee, niet uit gevaren. Als vermoedelijke datum van ver trek wordt volgens de „Tel." thans in scbeepvaartkringen 5 Maart genoemd, de datum waarop door dc Duitsche regce- ring zekerheid omtrent de veilige vaar geul is beloofd. Het besluit lot uitvaren is genomen op de reedersconferentie van 1.1. Zaterdag. VerEeet m et Engeland, Volgens Reuter is de Duitsche regee ring in onderhandeling met de Mij. „Zee land" om do geregelde verbinding met Engeland voor passagiers en do mail te herstellen. Men zegt, dat Duitschland er op staat, dat deze verbinding alleen zal plaats bobben tussehen Vlissingen en. Southwold en dreigt, dat, als de stoom schepen naar eenig ander punt van de Britsche kust gaan, wanneer ze in do Britsche territoriale wateren zijn, maatre gelen genomen zullen worden om ze in den grond te boren. Reuter teekent bij dit bericht aan, dat Southwold geen haven is en absoluut niet deugt voor passagiersverkeer. Oud-minister v. Gijn is benoemd als Kon. Commissaris hij de Ned. Bank, in de vacature Treub. District Eramen. In de vacature Borgesius is tot lid der Tweede Kamer gekozen de lieer Si- bingo Mulder (u.-l.) met 3186 st., legen 1896 op Bergineijer (s.d.a.p.) Geen adressen aan Regcering of Ministerraad. In de „Staatscourant" wordt ter ken nis van belanghebbenden gebracht, dat op adressen aan de Regeering of aan den Raad. van Ministers niet kan worden be schikt. Adressanten, die een beschikking op een verzoek wenschen, moeten zich wenden lot den "Minister wien de zaak in het bijzonder aangaat. Tweede Kamer. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel met toelichting van de heeren De Savornin Lohmnn, Marchant, De Mees ter, Nolens, Troelstra, Visser van JJzen- doorn en Van der Voort van Zijp tot wijziging" van het Reglement van Orde der Kamer. Naar wij vernemen, strekt dit voorstel om te voorkomen, dat bij een ontbinding der Kamer do aanhangige wetsontwerpen enz. zouden vervallen, hetgeen onder ri gueur van de tegenwoordige desbetreffen de bepalingen van het Reglement wel het geval zou moeten zijn. Aan E. J. Heijt, wien het verblijf in Zeeland was ontzegd, is voorwaarde lijk vergunning verleend terug te keeren. Middelburg, Zooals wij gisteren nog te- legraphisch konden melden, is er stagnatie gekomen in het leveren der bonboekjes, daar de drukkerij niet kon opwerken tegen het groot aantal boekjes, dat werd aangevraagd.'Wel worden nu echter op de bekende vastgestelde da gen de aanvragen ingeschreven en kun nen dan de boekjes volgende week op dezelfde dagen worden afgehaald. Een ieder moet dus op de reeds vroeger ge publiceerde dagen naar het stadhuis gaan om de opgave te doen, maar kan dan ook bijna steeds onmiddellijk geholpen worden. De volgende week liggen dan de boekjes .gereed en zal men ook dan niet lang hebben te wachten. Gisterenavond is de echtgenoote van Th., wonende in de Brakstraat, door het uitslieren van een ladder bij het ophan gen van gordijnen, door een ruit geval len en hevig bloedend aan hoofd en han den en met een stuk ,glas in de zij op genomen. De dokter achtte de wonden niet van ernstigen aard. Goes. De St. Ct. no. 48 bevat de sta tuten der Ned. Voreeniging van Zaaigraan- handelaren gevestigd alhier. Doel is de behartiging van de belangen der Ned. zaaigraanhandelaren. De Ver. tracht dit doel te bereiken door het houden van vergaderingen, samenwerking met ande re vereenigingen die hetzelfde doel be oogen, door het importeeren en doen uit zaaien van buitenlanidsche gewassen en door het veredelen van inlandsche gewas sen. Waarschuwing voor kleine kippenhouders. Kleinen kippenhou ders wordt aanbevolen hun kippen op do secretarie aan te geven, wijl de re geering voor de opgegeven kippen per centsgewijze voeder verstrekt. De grossiers en winkeliers zullen voortaan niet meer bij machte zijn aan kippenhouders, die verzuimden het aantal hunner kippen op te geven, voer te verstrekken. Teneinde oen goede controle moge lijk te maken in verband met do Rant- soonoering, n voeten alle loop en do Bonboekjes, behalve die voor kolen, a.s. ijveek worden ingeleverd aan h e t Distributi e-b u r o a u en voor alle Regceringsgoederen nieuwe worden aangeschaft. De gelegenheid daar toe bestaat a.s. Maandag voor de houders van Domdciliekaarten van no. .1600, Woensdag van 600—1200 en Donderdag voor 1200 en hooger. Sohore.Maandag vergaderde de Raad. In z'n openingswoord zeide de voorzitter o.nx.Alvorens met de werkzaamheden aan te vangen wil ik een enkel woord tot iu spreken naar aanleiding van het feit, dat wij thans voor de eerste maal vergaderen in het nieuwe of gerestaureer de gemeentehuis. Ik betuig u allen piijin dank voor de ondervonden medewerking en breng oen woord van lof aan den aannemer en tien gem eonteop zic.hter Ik hoop dat in dit gebouw veto en goede besluiten in 'I belang der gemeente zul len worden genomien en dat steeds een goede verstandhouding moge bestaan De lange agenda (16 onderwerpen) wordt daarna behandeld. 1. Verzoek her ziening salaris onderwijzersafwijzend be schikt. 2. Verzoek subsidie Groene Kruis afd. Kruïniiigen-Schore. Toegekend f25 per- jaar. 3. Wijziging verordening bedoeld bij art. 1 woningwet. Wordt bepaald, dat nieuw te bouwen huizen binnen den af stand van 100 M. van het buizennet der waterleiding, daaraan moeten worden aan gesloten. 4. De politie-verordening wordt gewijzigd en een bepaling opgenomen t'-r voorkoming van brand (bij soliieorcn vim gooien en daken). 5. De begrooting 1917 wordt gewijzigd. 6. Een suppletoir kohier hondenbelasting over 1916 wordt vast gesteld. 7. Idem schoolgeld. 8. Het kohier schoolgeld voor herhalingsonderw., dienst 1916 1917 wordt vastgesteld op een be drag van f 13.60. 9. De burgemeester wordt aangewezen als afgevaardigde naar de vergadering van de waterleiding Mij. Z.-Beveland. 10. Een wijziging in do ver ordening op de heffing hoofdelijken om slag wordt vastgesteld en bepaald dat voor noodzakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken f300 in plaats van f250 en tevens bepaald dat het maximum zal be dragen *6500. 11. Een suppletoir ko hier II. O. 1916 wordt vastgesteld op 1' 16.14. 12. Het kohier H. O. 1917 wordt in besloten vergadering vastgesteld op f5561.6812. 13. Een voorstel om de ma- cadamwegen te toeren, wordt aangehouden tol een volgende vergadering, wijl gecfa kostenberekening was ingekomen en dit voorstel nogal bestrijding ondervond. 14. Voorkomende zaken. De heer Verhaagen wees B. en W'. op de gooien langs de wegen, drong nogmaals aan op vaststellen van oen j'nstructie voor do gemeenlobe- ambten en wees li. on W. op dat aan de Eoweg een huis, reeds sedert l jaar be woond, nog niet voltooid is. Die voorzitter zeide voldoening toe. Dhr. Kareis'' 'drong aan op verbetering der zijkanten dor we gen in het dorp aangezien hel daar een ware modderpoel is. De voorzitter zegt: de zijkanten zijn arm en ik zal zoo spoe dig mogelijk verbetering doen aanbrengen. Rilland-Bath. Dal in deze gemeente veel gesmokkeld wordt blijkt hoe langer hoe ineer. Door de politie en kommiezen wordt echter met kracht opgetreden om den smokkelhandel den kop in te drukken. Thans wend weer een opslagplaats van ten uitvoer verboden goederen ontdekt, ten huize van A. H. Dit is reeds de tweede in enkele dagen tijds. De goede ren werden ter beschikking van den Bur gemeester gesteld. Nisse. Ter yoorziening in. de vacature wijlen A. Nieuwen hu ijse^ zal een verkie zing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad; de candidaatstelling is be paald óp 14 Maart a.s, St-Laurens. In verband met zijn be noeming tot gemeentesecretaris alhier is aan den heer P. Vader Hz„ aldaar, op zijn verzoek o eivol ontslag verleend als kassier der Coöperatieve Landbouwver- ocniging „Eiland Walcheren" te Mid delburg. Bruinisse. Benoemid tot tijdelijk wethou der (vacature Goudzwaard), de heer M. Jumelet Iz. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks direc te belastingen in deze gemeente dhr. .T. C. Bolier, ter vervanging van dhr. .T. Goudzwaard, die overleden is. Stavenisse. De Stct. bevat de statuten van de beurlsohippersvereeniging „Eiland Tholen" te Stavenisse. Terneuzen. Bij d'e verkiezing van drie leden voor dft Kamer van Koophandel Werd geen meerderheid verkregen. Uit gebracht weiden voor heide verkiezingen 112 stemmen, waarvan werden verkregen door de heer v. Dijkc 48, v. Rompu 45, A. de Vrieze 44 en P. J. Scheele 42 st., voor den lieer v. Dixhoorn 48, Betiet 28 en D. Wolfers 7. Herstemming tussehen de heeren v. Rompu, Scheele, v. Dijkc en de Vrieze, en verder tussehen de heeren v. Dixlioorn en W. BedetT door gebrek aan nadenken. Hebt gij er ooit aan gedacht, dal uw pijnlijke rug, uw zenuwachtigheid en wa terstoornissen te wijten kunnen zijn aan wat gij eet en drinkt en aan uw leef wijze Te veel eten en het voortdurend ge bruik van alcoholische dranken, gepaard gaande met te weinig lichaamsoefening in dc buitenlucht, rust en slaap; zal .on getwijfeld mettertijd de nieren verzwakken. En dan komt de last. Rugpijn, zenuwkwa len, waterstoornissen, hoofdpijn, niergruis, duizeligheid cn waterzuchtige zwellingen zijn kenteekenen van tc veel urinezuur in het bloed, en er bestaat gevaar voor niersteen en ongeneeslijke nierziekten. Matig eerst alle slechte gewoonten. Help dan de verzwakte nieren door een de gelijke kuur met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Foster's Pillen heelcn cn verzachten die nieren, de urinewegen en blaas. De on zuivere vloeistoffen worden uit het li chaam afgevoerd en de afzettingen van urinezuur verwijderd. De blijvende verlichting en baat, die dit speciale geneesmiddel aan nierlijders brengt, is over de geheele wereld bekend. Foster's Pillen maken u niet alleen ge zond, maar houden u gezond. Let er evenwel op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt, voor zien van de ha.ndteekening van James Foster op de verpakking. Te Goes ver- krijgb. bij de Paauw Co. en te Middel burg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt. K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel h f 1.75 p doos of f 10.p. zes doozen. Kerken wel dicht en schoywburgtn niet. De Rotterdammer driestart: Hier en daar worden stomlmic r gehoord, die zich verontwaardigd betoonen over de beperking, welkte, in verband met den kolennood wordt opgelegd, aan de kler ken cn vereenigingen, die zich de behar tiging van geestelijke belangen ten doel stellen. Waarom de kerken dicht en de schouw burgen, de concertzalen open? Waarom aan dc genotzuchtige liefheb bers van vermaak vrij toegang verleend tot de hel verlichte feestzaal cn aan do kerkgangers ongerief bezorgd? Meet hier de Overheid niet met twee ma top ien verzaakt zij niet als dienaresse Gods hare roeping, wanneer het streven naar ijdel vermaak met meer ontzag wordt bejegend dan het diwiu van God in de samenkomst der gemeente? Alleszins verstaanbaar js dergelijke ge moedsstemming. Het is hard, sluitend ,yoor het gevoel en niettemin bestaat eenig onderscheid, dat eene verschillende behandeling ten deele wettigt. De toestanden hebben zich toch al'zoo ontwikkeld, dat heelo groepen personen: looneelspelors, zangers, zaal-houders, enz. voor hun levensonderhoud op het geven van voorstellingen zijn aangewezen. Eveneens brengt ons maatschappelijk le ven miee dat die voorstellingen alleen in den avond kunnen worden gegeven. "Wordt fnu hel houden dier voorstellingen erboden, dan wordt daarmee bol le- vensboslaan van niet zoo kleine kringen bedreigd. Om die reden is het verstaanbaar dat de Overheid huiverig is om zoo i'orsch in te grijpen dat alle inrichtingen van vermaak gesloten worden. Toch beteelcent dit niet, dat bier abso lute vrijheid kan worden geduld. Der tijden iiood peest ook in dit op zicht tot matiging en beperking wier dwin gende oplegging van overheidswege niet mag worden yerzuimu. Ned. Heiv. Kerk. Overleden te Amsterdam, 70 jaar oud, dr. Everwijn Barger. De overledene was achtereenvolgens predikant te Lante ren, Maassluis, en Haarlem, en sinds 8 Febr. 1888 te Amsterdam; en jaren lang voorzitter van de Nederlandsche Zondags- schoolverceniging, in welke qualitoit hij ook in onze omgeving meermalen met stichting optrad. Geref. Kerken. Beroepen te Bunschoten, D. Hogenbirk te Charlois; te Langeslag, H. Fokkens te Dronrijp. Bedankt voor Loppersum, door A. J. de Boer 'te Garrelsweer. Onder het opschrift ,,'n Zegen" schrijft prof. Slotemaker de Bruine in de „N. Ned. Kerkbode"; „Het. „Weekblad der Nederlandsche Her vormde Kerk" van deze Week bevat een dubbele mededeeling, waarop wij speciaal de aandacht zouden willen vestigen. Ten eerste dezede vertegenwoordiging van de Gereformeerde Kerken in Neder land heeft van haar besluit om een bid uur te schrijven kennis gegeven aan an dere Kerken of Kerkgenootschappen met verzoek, dat elders hetzelfde geschieden zou; en heeft zich daarbij ook tot de Her vormde Kerk gewend. Ten tweede dezede vertegenwoordiging van de Nederlandsche Hervormde Kerk heeft deze mededeeling overwogen en er een gunstig besluit op genomen. Wij kunnen niet. nalaten op dit ver schijnsel met, groote dankbaarheid te wij zen. Vermoedelijk is dit de eerste maal, dat. de heide Kerken officieel hebben ge- brief wisseld. Of zij daarmede eikaars be staan en recht van beslaan erkennen? Of zij daarmede van weerszijden 1834 en 1886 en 1892 hebben vergeten Er zijn tijden, waarin znlk een vraag moet biijven rusten omdat er voor het oogen- blilc iets geweldigere is, dat op aller aan dacht beslag leggen moet. Zoo is het blijkbaar van weerszijden begrepen. Thans heeft men elkaar kunnen vindon. Dat is 'n zegen van den oorlogstijd". i! Bevorderd te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer A. F. de Savornin Lobman, geb, le Am sterdam. Benoemd tot director en directrice van het Zendingshuis der Ned. Zendings- vereeniging, Westzeedijk, Rotterdam, ds. en mevrouw MeeuwenhergKnottnerus te Breskens. Paulus in zijn leven qn. werken voor dc gemeente geteekend. door ds. G. Wielenga. Kampen, J. II. Kok. Deze uitgaat nadert haar voltooiing. In de 9e en 10e aflevering behandelt de schrijver populair, helder en in 't ver hand met hetgeen de Schril! z.oo in de Handelingen als in de Brieven aangaande Paulus openbaar maakt, de derde Zen dingsreis van Paulus. Schriftgotrouw en in keur van schildering beschrijft hij' dein verderen levensloop van den Apostel. Het gebeurde (e Kiese onder anderen is mees terlijk verhaald. Wij denken dat onze Chr. onderwijzers, wanneer zij aan dit verhaal toe zijn, yeel van don schrijver zulteijf kunnen loeren. Trouwens Wielenga's Pau lus behoort liet lees- en studieboek to worden voor allen, die geroepen worden het leven van den grooton Heidenapostel in school 01 voreeniging te behandelen!; liet toekent ons niet alleen den persoon, maar ook den tijd waarin en de omstan digheden waaronder hij leefde en ar beidde; en '.lil maakt deze levensbeschrij ving zoo belangrijk. Ongelukken. Te Amsterdam is een 63-jarig spoorbeambte door een losse locomotief overreden en gedood. Te Rotterdam is een 12-jarig meisje op 'straat gevallen en door een passee renden sleeperswagen, beladen met vaten olie, overreden. Een achterwiel ging het kind over het hoofd. Kort na aankomst in het ziekenhuis is ze overleden. Te Xoordwijkerhoiit is een 3-jarig knaapje door oen voerman overreden. Het. kind was op slag dood. V t ft u w e 1 ij k c tramco nduc- te u rs. Te Nijmegen zijn de eerste vrou welijke tramconducteurs in functie getre den. Het zijn vrijwilligers, door den Ur- gentieraad van Vrouwen ter beschikking gesteld van het gemeente-trambedrijf. „Jonkheer von Geusau". Na 5 weken op de Zuiderzee in bet ijs te hebben vast gezeten is de stoomboot „Jhr. von Geusau" behouden te Kampen aan gekomen. Een invaliden-trein veron gelukt. Eergisteravond aldus wordt uit Stockholm gemeld, is een in noordelijke richting rijdende invaliden-trein bij Holms- voden, in de nabijheid van Söderham', op een zijspoor geloopen en tegen 'n ge bouw opgereden. Vier wagons achter de locomotief werden geheel vernield. Twee andere wagons werden licht beschadigd. Als oorzaak van hot ongeluk wordt ver- koerde wisselstand opgegeven. Tot half twee zijn vijf doode invaliden en ongeveer twintig gewonden uit de puin- hoopen te voorschijn gehaald. Men meent, dat nog een even groot getal slachtoffers onder de puinhoopen begraven is. Met. den trein werden vervoerd 228 invaliden. 2 officieren en vijf verpleegsters. De staat als handelaar in oude k loeren. Weder heeft do oorlog een van de bekendste figuren uit het Berlijnsche straatleven weggenomen, ver- zurhl hfl fieri. Tag., den man, die clen voorbijganger toefluisterde: 'Oude kleeren te koop? Of die van huis tot huis ging, om allerlei afgedankte dingen, natuurlijk! tegen den hoogsfcen prijs, over te nemen. De staal js nu zelf als zijn machtigste concurrent opgetreden en is een handel in grooten stijl begonnen. De magistraat - van Berlijn heeft namelijk belkjcnd ge maakt, dat dc kleinhandel in gedragen, kleeren, ondergoed en schoenen, 'nog slechts lot, '28 Februari 1917 geoorloofd is. Vóór 10 Maart moeten de opkoopers nve- dodcelcn, of zij wenschen, dat hun voorra den door de daartoe aangewezen, amb tenaren worden overgenomen. Relletjes te Rotterdam. Gistermiddag bij hel uitgaan van de we- kelijksche Dinsdagsche vergadering in het Vereenigingsgebouwlieerschte er een rumoerige geest onder het volk. Gekomen op den Goudschen Singel wilde een troep betoogers zich tot een optocht vormen, en. schaarde zich in rijen. Agenten in uniform en politiek, rechercheurs in po litiek, rechercheurs en politie te paard, die in een groot aantal in de omgeving van het Vereenigingsgebouw waren op gesteld sommeerden de mannen uit el kaar te gaan, waaraan geen gevolg werd gegeven. Waarop de politie sabel en gum mistok trok, en de betoogers uiteen sloeg. Enkele kregen gevoelige klappen. Een der betoogers maakte zich zoo driftig, dat hij een zenuwtoeval kreeg. Een opgescho ten jongen pakte den gummistok van een agent en trok dezen over den grond. De toestand liet zich een oogenblik dreigend aanzien, dat het niet zonder bloedige bot sing zou afloopen. Door het tactvol optreden der politie werd erger voorkomen. Stoomtram ontspoord. Ter hoogte van het Kolenwagenslag te den Haag is gister de Jlollandsche Spoor- stoomtram. die om elf uur van het strand vertrok door een tot dusver onbekende oorzaak gedeeltelijk ontspoord. De loco motief is dwars over de rails komen te staan, terwijl de eerste volgwagen gedeel telijk uit dc sporen geraakte. Persoonlijke ongelukken vielen niet, voor, do materieele schade moet nog al beduidend zijn. Eergevoel der koeien op gewekt! Uit het verslag der gezond heidscommissie te .Meppol blijkt, dat de voorzitter dier commissie het gemeente bestuur geadviseerd had, om voor molk beneden 3 pCt. vetgehalte geen toeslag te geven, omdat verondersteld wordt, dat deze vervalscht is. Deze maatregel had een verrassend resultaat en werkte blijk baar op het eergevoel dor koeien, wier melk vroeger beneden dat gehalte, bleef, en die nu niet bij haar andere zusters in reputatie wilden achterstaan. Immers bij het melkondcrzoek in 't laatst van 1915 bleek, dat 51 pCt. van de genomen mon sters op straat beneden 3 pCt. vetgehalte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2