No 224 Maandag 26 Februari 191V «lie Jaargang De Groote Oorlog. Binnenland. De groote Zeeramp. maramauir> Uitgave van ie Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes; 1AN3E VORSTSTRAAT 2M, Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHUIJ L. Drukkers: ©osterbaan Le Coinire - Gees* De Eerste Kamer. Onze st&rienreefe inzake de niewwte: (Kiesrechtregeling is ten einde. Naluur- njk is er nog heel wat vergeten, doch dit is opzettelijk geschied, als zijnde het voor den tezei van mónldor belang. Wij hebben evenwel nog op één p.unt de aandacht te vestigen: de verkiezing van leden der torste Kamer. Ten opzichte <fc Eerste Kamer is deze groote verandering aangebracht, dat voor taan iedereen, tazij er wettelijke rede nen van uitsluiting bestaan, lid van de Eerste Kamer kan worden. Precies de- tzelf.de regelen als voor het .lidmaatschap der Tweede Kamer zullen nu voortaan geldén voor de verkiesbaarheid tot lild van de Eerste Kamer. Voor leden van de Tweede en van Ste Eerste Kamer wordt voortaan'slechts ver- jaischl, dat zij Nederlander zijn, biet krach tens onherroepelijke uitspraak, wegens krankzinnigheid of zwakheid van vermo gens', de beschikking ol het beheer ovietr inunn© goederen hebben verloren, noch van de verkiesbaarheid ontzet zijn, en dat zij den ouderdom, van dertig jaar ver vuld Hebben. Voor elke provincie wordt het aantal Eerste Kamerleden vastgesteld. Zeeland verkiest twee leden ,nel als thans. Zij worden gekozen door de Provinciale Staten bij gewone stemming, dus met naar hei evenredigheids stelsel. De stemmingen voor heden van Pro vinciale Staten en Gemeenteraden hebben plaats in 1919; voor de Tweede en Eer ste Kamer waarschijnlijk in 1918. Kamerontbinding. De Grondwetsherziening zal, wanneer straks de Eerste Kamer er haai' zegel aan hecht, en de Koningin het desbetreffend© Wetsontwerp door hare handteekening tot „wet" maakt, (dit noemt men de .eersite lezing) ten gevolge "hebben, dat „na de afkondiging dezer wet" (art. 195 der Grondwet) de Kamers ontbonden wor den. De eerste samenkomst der nieuwe Ka- taers (al de 150 leden in één zitting bijeen, dat noemt men de tweede lezing) moet hierop plaats hebben binnen twee maanden. Nu schijnt in den boezem van hel mi nisterie bezwaar gemaakt te zijn tegen een ontbinding in het gevaarlijk tijdsgewricht hetwelk wij thans doorleven. 'Een be tewaar, waarvoor vyü vooral na de ramp van den 22en, beginnen te voelen. Gevraagd mag worden of het gewenscht is dat gedurende een tijdperk van „bin den twee maanden" er geen Volksverte genwoordiging is'. Want zoo moet men zich den stand der kwestie denken. Zoodra de wet in het Staatsblad staat, Waarbij verklaard wordt dat er grond be staat een voorstel tot Grondwetsherzie ning in overweging te nemen, worden de Kamers ontbonden. Er is dan geen volks vertegenwoordiging meer. De Kamerleden zijn dan niet meer af tredende lodeu, in zoover zij tot September blijven, zitten, maar afgetreden leden. En nu, is het te begrijpen dat de re- geering liever de gewone vierjarige perio dieke aftreding ziet doorgaan, en 'de ont binding der Kamers bijvoorbeeld tot na den oorlog zou verschuiven. Ging dit door en dit heeft de regee- ting natuurlijk in haar hand dan zou toen toch verkiezingsacties krijgen, ook a! hebben bereids de partijen besloten géén strijd te voeren. 't Kamerlid Albarda heeft in „Het Volk" een poging gewaagd de ongerustheid bij de regeering weg te nemen. Hij meieint namelijk dat de minister van Binnein- Jandsche Zaken een Koninklijk Besluit uit lokken kan, waardoor de Kamers ontbonr dén worden met een lateren 'dag. Daardoor wordt mogelijk gemaakt, 'dat de nieuwe Kamers bijeenkomen bijvoor beeld reeds op den dag volgende op dien waarop de ontbinding voltrokken wordt. Naar onze bescheiden meaning ver- Wart de heer Albarda hier een ontbin- dingsbesluit in gewone gevallen met een antbindingsbesluit dat terstond op een eer ste 'lezing der Grondwetsherziening «moet volgen Laatstgenoemd besluit bepaalt niet dat Üe> Kamers op een bepaalden datum zul len ontbonden worden, maar dat zij ont bonden zijn. Uitschrijving van een ontbinding op lan- ®er termijn van een lichaam dat zich- Wilf 'door een genomen besluit reeds ont bonden heeft komt ons voor een onmoge lijkheid te zijn om geen zwaarder i**oord te gebruiken en evenmin te verdedigen als het uitstellen van behan deling der Staatsbegrooting, tot ver over de tvfsee maanden in het volgende jaar. VERSCHAT ZC.KEK WERKDAG Abonnementsprijs maanden fr. p. post Loese w 3 MS yrijs der Adverterdiëiu It- 4 regels ƒ0.50, iedere regel meer lOcfc i-iaaftaj plaatsing wordt 2-maal berekend, L: jjormement voordeelige voorwaarden, Fsmffieberichten van 110 regels iedere regel meer 10 ct. Afgezakt. Dé S. Di. A. P. beigint steeds meer als leen gewone burgerpartij openbaar te worden. De bladen wezen er dezer dagen op da't Ook een sociaal-democraat zitting hiad in 't stembureau dat in gekleed© jas en toet de witte das om in het Koninklijk rijtuig plaats nam dat door lakeien der Koningin omringd was, en zoo met de overige leden van het stembureau Klee- rekoper naar bet Paleis reed om aan H. M. de voordracht voor het voorzitter schap de Kamer aan te bieden. Het was reeds lang bekend dat de S. D1. A. P. in de, onzes inziens, goede richting aan hét afzakken was. Wat 'n verschil met den tijd der mee tings en der opruiende redevoeringen. 'Het is nog slechts vier jaar geleden dat (Het Volk van het leger schreef „Ondermijnt het leger, gij kunt het; wek bij uw zonen afschuw en haat voor dat leger, waarin zij gebruikt zullen wor den o,m de vijanden te dienen van hun eigen moeders en vaders, broers en zus ters, waarin zij gedrild en afgejakkerd Worden om de bestrijders te worden van hun eigen klasse". Dat was het „revolutionaire" tijdperk. „Hoort hét, tyrannen, die vet sijt van de magerheid der armen"zloo riep Troel stra 'toen uit. „Wie kullen hen ziek pesten", zeidc in dien tijd de bekende socialist Hernri Polak, doelende op die „vervloekte ka pitalistenkliek". Ook op dit punt is alles andore gewor den. Toen dézer dagen de minister van oor log gevaar liep zijn zetel te verlieizeni bij een ernstig conflict met Kamerleden van Rechts, waren het met do overige partijen van Links de sociaal-democraten dio den minister het leven redden. Van revolutionair tot ministriëel mocht vroeger een heele sprong zijn, nu is het slechts een sltap geworden. De jS. D. A. P. werd een regeeringsr partij, even male en makkelijk als de haar verwante vrijzinnige partijen. Trouwens die meerdere schikkedijkheid en schappelijkheid heeft reeds vroeger in deze parlementaire period© in heit oog geloopen. Ook in de pers, Een voorbeeld. In (Het Volk van 7 Aug. 1914. Pag. 2 kolom 3 (De stemming in Duitschland) regel 16 v.o. staat jDe Keizer met een hoofdletter. Trouwens in diezelfde courant is ook> sprake van de Kroon met een hoofdletter. Ons doet dit natuurlijk genoegen. Doch deze afzakking, als feit op zich zélf genomen, bewijst weer een keer te meer, dat beginselen zonder geestelijken ondergrond niet tegen den Stroom des tijds bestand zijn. Da raap van dan 22e n. Het bericht in ons vorig no. omtrent de torpedeering van zeven onzer han delsschepen heeft ook in onzfen breedten lezerskring algemeen© ontstemming en ontsteltenis gewekt Het is de meest ergerlijke ramp van alle die de oorlogvoerende mogendheden, Duitschland vooral, ons in die twee en een half jaar bezorgd hebben. Een ramp, waarbij die yan de „Lusitania" in het niet verzinkt. Zeven schepen, de meeste met levens middelen, uit een Engelsche haven ko mende, derhalve niet op weg er heen; van welke bekend kon, ja moest zijn dat zij behoorden tot de vloot, welke door Engeland wederrechtelijk werd vast gehouden, en die thans mochten uitva ren, uitvaren met medewelen, ja voor een deel met verlof van Dui tschland zelve, worden daar, reeds terstond nadat zij de Engelsche haven uit zijn, zonder vooraf gaande waarschuwing en natuurlijk ook zonder onderzoek van de scheepspapieren, zonder rekening te houden met onze vlag, in botten overmoed, zonder genade, in den grond geboord. Ziedaar de indruk van het op Donder dagavond gebeurde, het onvergefelijke feit waardoor nu zeker het laatste zweempje van toejuiching van Duitschlands oamen- scheJijk duikbootensysteem wel in den mond zelfs van den meest verstokten pro- Dnitscher onder ons zal verstomd zijn. Het is waar, Engeland heeft schuld, door tegen recht en reden in onze schepen zoovele maanden aan te houden. Het is waar. Duitschland had bij uit- zeiling op 17 Maart absolute veiligheid verzekerd; en gewaarschuwd dat geen vol strekte veiligheid bij uitzeiling op 22 Febr. kon worden gewaarborgd. Het is waar, de reeders speelden een onverantwoordelijk spel, door in weerwil van deze onzekerheid toch nog tot uit varen last, te geven. Doch de 'fout der Duiische regeering blijft dat gij niet in den, mees t vols [.rokten zin het verzoek om uit te varen op deu fatalen datum afwees. Het zal moeilijk blijken alle schuld op een der drie partijen te leggen. Trouwens de eene partij zal .wel naar de andere, en deze op haar beurt weer naar de volgende partij wijzen docb vast staat van nu af onder ons dat bet duikbooten systeem, niet alleen als onmenschelïjk, maar ook als onbruikbaar, wegens gemis aan het gewenschfé" contact lusschen het hoofd en de samenstellende deelen, on voorwaardelijk te veroordeelen is. Aan de Nederlandsche regeering zij bij hare bekende voorzichtigheid, de noo- dige vastheid van gang en cordaatheid van blik jpegebeden om in deze pijn lijke aangelegenheid een casus bel li toch niet naar wij hopen den juis- ten weg te volgen. Bsteopt overzicht van den toestand. Het bericht van het torpedeeren van de zeven Nederlandsche schepen (ook het s.s. Menado zou zijn getorpedeerd, volgens later ingekomen berichten) overhearscht natuurlijk in beteekenis allo andere te legrammen en berichten en doet ae ver der dan het anders in hun betrekkelijke onbelangrijkheid het geval zou zijn, naar den achtergrond wijken. Trouwens de verscherpte duikbootoor log eischt reeds eanige dagen alle aan dacht op. Dag in dag .uit bereiken ons berichten omtrent gezonken Entente-schepen, zoo dat men in Engeland begint te vreazen, dat 't mis zal loopen met de levensmid delenvoorziening. Nog nimimer is zulk een nadruk gelegd op het gewicht van Engeland'» voeding in de naaste toekomst als nu Lloyd Geor ge d'eed. Het is dan ook wei teekenend voor Ölen toestand, dat niet rnieer de actie der le gers, doch de levensmiddelen-politiek in de eersteplaats wordt genoemd. Maar* wie voelt nu niet deur invloed van den onbeperkten duikbootoorlög? De neutralen lijden er ook 'reeds1 onder. Over «de jn ons land genomen maatre gelen behoeven we op deze plaats, niets te zeggen. Ook jn de andere onzijdige landen wor den nu ingrijpende maatregelen getroffen om aan de schaarsehte van eerste levens behoeften tegemoet te komen. De Ziwit- sersche Bondsraad heeft met enkele ver anderingen tie besluiten van het departe ment voor de volkshuishouding aangaande de beperking van levensmiddelen aangeno men .Des Dinsdags en Vrijdags 'is geen vléesch te krijgen. In Zweden overleggen de bevoegde over heidspersonen over de regeling van het benzineverbruik door invoering van fcem- zinekaarten. Van 25 dezer af miogen geen nachtelijke ritten meer met auto's en an dere motorvervoermidtieilen worden ge daan. In Rridiania worden eoni ge volkskeu kens' opgericht. Men vreest volgens den Kopenhaagschen correspondent van Wolff, dat veel menchan door het aanstaand steenkolengebiek werkloos woeden. Overal staat de honger voor de Idaur. Er is: opgemerkt, dat Duitschland de onbeperkte duikbootoorlog niet direct heeft afgekondigd om Engeland's levensmildde lepvoorziening te fnuiken, doch om zoo veel mogelijk schepen, van oorlogvoeren den zoowel als van neutralen, in den grond te boren, ten einde de handelsvloot te verMcinen, opdat Duitschland na 'den oorlog minder krachtige concurrenten ter zee tegenover zich zal vinden. Nu gelooven we dat niet direct. Dnitschland wil in de eerste plaats Engeland blofckeeren, doch bat is na tuurlijk zeer wel mogelijk, dat bedoelde bij-overwegingen tot het besluit hebban bijgedragen. Op de slagvelden, is riiets van belang gekeurd. De voorbereidingen tot het groote of fensief zijn blijkbaar nog niet afgelioopen. Men fluistert) dat het in Maart zal be ginnen. Op alle fronten dér geallieerden gelijk. Van Nieuwport tot in den Elzas, van Riga tot Idle Sereth in Roemenië, aan de Isonzo, in Tyrol en in Macedonië. Men hoopt daardoor den vijand te be letten va.n het eene front versterkingen naar het andere te zenden. De verhouding tusschen de Ver. Sta ten en Duitschland is nog even gespan nen als verleden week. En dreigt in de naaste toekomst nog spannender te worden. Immers we lezen nu, dat de Ameri- k aansclie consul te Malta aan het Mi nisterie van Buiteniandsche Zaken te Washington meldde, dat Robert Hades, een Amerikaansche zendeling uit Too- cliow, verdronken is, toen den 17en het s.s. Athos zonder waarschuwing getorpe deerd werd. Fsanscha stemmen. Terwijl de meeste Franschie bladen doorgaan, op grond van d© statistiek, over het scheepvaartverkeer in de Fransche havens, 'het duikbootengevaar als zeer ge ring aan te geven, schrijft de „Petit Pa risian" aan (het slot van een lang ar tikel over de verschillende middelen ter bestrijding van de duikbooten: Het duikbootengevaar blijft echter ern stig. De publieke mieening, die bezorgd is, moet onderricht worden. In de „Matin" haalt de afgevaardigde Garat, secretaris van de oorlogs-miarine- commissie, aan, dat de door den minister van marine opgegeven verliezen onwaar zijn, daar de Duitschers hoofdzakelijk ké ren, kolen, oorlogsmateriaal en staal in den grond boren. Korte oorlogsberichten. Die Engelsche legerbegrooting voor- iziet in de uitrusting van 5 millioen man, behalve die, welke ia Indië dienen. Den tweeden Januari is! in een oefe- ningisloopgraaf in bet kamp van Aldershof het lijk gevonden v.an zekeren 'luitenant Wattertan. Zijn aanstaande schoonzoon, die hem bleek te hebben vermoord, is daarvoor ter dood veroordeeld. Het mo tief was diefstal. Kapitein Percy S. Smith, naar rruen zegt de laatst overlevende officier, die deelgenomen hoeft aan de cteirge van Balaclava, is te Southampton overleden. Het St. Peiersburgsche telegraaf- agentscbap spreekt tegen wat de- N. R. Ct. aan Duitsche bladen had ontleend over een geheimzinnig© epidemie, die aan pe.-.t deed deuken en die in bet goevernerrient Jelcaterinoslaf om zich heen zou grijpen. Op grond van inlichtingen van den Rus sisch on gezondheidsdienst meldt het bu reau, dat in dat goevernement geen be- simieltelijke noch andere ziekte niet pest- verschijinselen is vastgesteld. Men i3 niet ingegaan op bet voor stel van den oud-oplichter Rochetto, om henu naar het front te zenden. Hij moet 3 jaar zitten. Een Fransche legerorder vermeldt voor de derde rniaal den naami van zeke ren Gonod, die op lSV^-jarigen leeftijd in dienst kwam en nu sergeant is. De laatste vermelding fereeg hij wegens een goedgeslaagden overval, waarbij hij in een handgemeen „3 vijanden doodde en ette lijken verwondde". De Duitscbe bladen vernemen uit Stockholm' van een ongeluk, der koningin van Roemenië te Jassy overkomen. De auto, waarin ze zat, wilde in een drukke straat pilwijken, maar .de rem weiger de ©n de wagen reed pal op een ;yjnkel in, waai- hij bleef steken. Dte koningin zoowel als de bestuurder werden door glassplinters tamelijk ernstig gekwetst. Naar verluidt is de koningin ook nog inwendig gewond. Over den toestand der Elzassers in Frankrijk schrijft de „Victoire", dat het een groot getal van hen, die Duitsche namen en een Duitsch accent hebben, nauwelijks mogelijk is, in Frankrijk te leven, zonder van honger te sterven. Alle deuren worden voor hen gesloten. De „Victoire" stelt daarom voor, dat het den Elzassers vergund worde, hun namen te verfranschen. In St. Petersburg is de verkoop van kaakjes, koek en fantasiebrood verbo den. (De Engeluohe minister van marine beeft het percentage vrouwelijke werk krachten in de munitiefabrieken verhoogd. Een Engelsohman, Handley Pago, heeft een nieuw vliegtuig gebouwd, dat met 21 menschen tot 70110 voet is opge stegen. Het wordt voor militaire doel einden van waarde geacht. De Lord Mayor van Londen heeft op een vergadering ten bate van de Engel sche ooriogslecniug gezegd dat hij' van heel hooge zijde had gehoord snaar hij mocht geeu namen noemen dat de ooriog van het jaar gewonnen zou worden ate er maar goed op de leoning werd ingeleekend. Dit lijkt iels op de orakel spreuk die Croesus kreegals hij de Halys overtrok, zou (hij een groot, rijk verwoesten. Dat kwam uit, maar het was zijn eigen rijk. Hel Providence Journal te New-York meldt, dat hel gouverneinieint inlichtingen beeft ontvangen omtrent een complot tegen het leven van President Wi 1- ,s'o n. Een onderzoek wordt ingesteld. Het Londiensche postkantoor beeft 19000 man ontslagen, opdat dezen bij' bel leger en de vloot ingedeeld kuinniein wor den. Een telegram van Havas inleidt, dalt bij het vuren op een vliegtuig Duitsche granaten .bij Bonjol op Zwitstersoh gebied zijn gesprongen. Te Boedapest verschijnen alle dag bladen in verkleind formaat. Lloyds meldt, dat ook de Menado van dén Rotterdamschen Lloyd is getorpe deerd. Het schip is echter daarna te Fal mouth binnengeloopen. De Eemland en de Zaandijk zijn wel licht nog drijivende. De Bandoeng is ge zonken. Naar is gebleken, is het bericht om trent het torpedeeren van de zes Neder landsche schepen Vrijdagavond laat aan. het ministerie van Buiteniandsche Zaken ontvangen, maar heeft de minister het nog niet willein gepubliceerd zien om geen onrust te verwekken bij de betrek kingen van ide opvarenden, daar omtrent het lot van. de bemanningen niets hoe genaamd bekend was, en de minister, die zooals bekend, dadelijk telegrafisch inlichtingen omtrent het lot dér equipa ges heeft verzocht daaromtrent in de eer ste plaats zekerheid wilde hebben. Reuter verneemt uit Londen met be trekking tot den aanval op 22 Februari j.l. op de zeven Nederlandsche stoom schepen in het Westelijk gedeelte vaa het Engelsche Kanaal, dat door de En gelsche Admiraliteit geen instructies ten behoeve dier schepen zijn gevraagd nooh gegeven, daar de geheele regeling in handen was van de Nederlandsche Auto riteiten. Wolff verneemt, dat na de afkondiging Van de versperde gebieden Nederlandsche reederijen verzochten 33 in Falmouth lig gende Ned. schepen, waaronder 20 met graan en veevoer voor de Ned. regeering geladen, nog na afloop van den op 5 Februari vastgesteld en term'ijii uit het ver sperde gebied te mogen laten uitvaren. Van Duitsche zijde werd, om aan de Ned. regeering de 2ü ladingen graan te laten toekomen, bij' uitzondering daarvoor toe stemming gegeven, onder voorwaarde echter, dat de uitvaart niet na middernacht van 10/11 Febr. mocht geschieden. Op die wijlze konden de schepen in den, al len duikbooten bekenden, termijn binnen welken voorzorgen in acht te nemen wa ren, en welke termijn in den nacht van. 12/13 dezer afliep', het versperde gebied volkomen veilig verlaten. De Ned. ree derijen aanvaardden dat aanbod in dank, doch waren om onbekende redenen niet in staat hun schepen te laten uitvaren (omdat de mededeeling perst in den na middag van den lOden gegeven werd, te laat om de schepen voor middernacht te kunnen laten uitvaren. Red N. R. C.) Zij herhaalde daarop hun verzoek om hu» de uitvaart mogelijk te maken op een lateren dag en hun werd meegedeeld, dat hun schepen öf dén 17den Maart vol strekt veilig, of den 22 Febr. betrekkelijk veilig lungs een bepaalden weg Darmouth en Falmouth konden vertalen. Van dit aanbod wilden 18 schepen den 22en Febr. gebruik maken en den weg in gezamen lijk en vaart afleggen. Deze tijding werd den 16en Febr. te Berlijn ontvangen. Den reeders dezer 18 schepen werd daarop nogmaals uitdruk kelijk meegedeeld dat den 22en geen vol strekte Veiligheid kon worden gewaar borgd aangezien het onzeker was of all'e in het te doorvaren gebied opereerende duikbooten het draadlooze bevel zouden ontvangen. Bovendien werd er op gewe zen, dat tegen mijhengevaar buiten de aangegeven koers volstrekt geen waarborg kon worden gegeven. Naar het schijlnt hebben ten slotte 8 schepen het risico van de vaart op zich genomen. Als de berichten uit Nederland juist zijn, dat deze acht schepen te gronde zijln gegaan, idan wordt dit diep' betreurd, maar de verantwoordelijkheid van het ge beurde treft de reeders, die er de voor keur aan gaven hun schepen den 22sten met betrekkelijke veiligheid te laten uit varen, in plaats van tot den 17en Maart te wachten, op welken dag volstrekte vei ligheid beloofd was. Van onze duikbooten hebben wij nog geen bericht hieromtrent ontvangen. Oud'- minister C o 1 ij n te Haar lemmermeer. Op den A.-R. Raxlijdag te Haarlem mermeer trad als spreker op de heer Go- lijn, met het onderwerp„Nieuwe orien teering eisch".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1