wSk Opéra Hevige gezwellen GLANSVERF |>E ZEEV W TWEEDE BLAD. „de verfkwast" Zeeuwsche Stemmen. De drool© Oorlog. KsHt nieuws. Rechtszaken. Oörnersgd Nieuws. Haaran Paardenfokkers. No. B 371 N. Tr. S. TECHNISCH BRIEFONDERWUS ELBSE VAN CALCAR. ÖÜRK0PP RIJWIELEN W.Verspuy van Rietschoten, Oostdijk-Krabbendijke. MERK munt uit door kwaliteit. Verkrijgbaar in HËELE en HALVE bussen. Hr v. v/h. c. a, schülte c°, MIDDELBURG. ucrro*i VAN •ZATERDAG 24 FEBRUARI 1917, Na. 123. IC. Het onderwerp van den dag is •T» jevensmiddelenvoorziening natuur lijk z-egt ge dadelijk, ja ja, 't zou wel wonder wezen, als Van der Meer daar aan 'n enkel Woord wijdde". Het spreekt vanzelf, dat het onderwerp van d'-'a dag ditmaal mijn onderwerp is. voedselvoorziening. 1 Ziedaar ook het onderwerp der predi- j.jn(r. Het is zoo heerlijk ook met onze stoffelijke nooden tot den Heer te mo gen gaan, Hem te mogen vragen om ons (lagelijksch brood. Zeker, we leerden reeds in onze prilste jeugd daarom vragen, met de woorden van Jezus Zelf. Doch beter dan ooit ver staan we nu de diepte van het gebed. We leeren nu ons brood waardeeeren. 't Sprak altijd zoo vanzelf, dat we aan een welvoorzienen disch zaten. Zeker, we dankten or voor, maar toch als voor iets, dat ons vanzelfsprekend toekomt. Maar nu? Langzamerhand dringt het besef tot ons door, dat die gaven ons wel eens konden worden onthouden. En dat vinden wij verschrikkelijk. Woensdag j.l. is dan ook op alle plaat sen, waar de gemeente in het bedehuis vergaderd was, niet alleen gebeden viK»r dien vrede, maar zijn ook onze stoffelijke nooden den, Heer der Heeren op god ra iled is jammer, dat de Classis 's Gra- venhage van de Ger. Kerken en het mor deramen van de Mg. Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk zioo Iaat in de weer waren met bun uibi.oodigi.ngen, of beter, dat ze zoo n korten termijn stelden. Im- 'iners nu was 't voor menige gemeente te Iaat geworden, om nog een bidstond uit 'te schrijven, met het gevolg, dat de 21ste Februari nog niet veel had van een algemeenen biddag voor den nood dei' tijden. Doch waar we te doen heb ben met Hem, Die aan plaats noch tijd gebonden 'is, wil ik daarover niet al te zeer treuren. Toch wacht ik nog steeds op een door de regeering uit te schrijven bededag. En velen met mij. Hoe lang nog? De Zeeuwen houden gelukkig koele kop pen in deze zorgvolle dagen. In de groote steden in Holland we liebben 't allen natuurlijk gelezen gaat 'tsoms al vrij rumoerig toe. Dank zij een schare volksleiders 'k zon haast van menners gesproken hebben die er niet tegen op zien met kwistige hand het zaad der ontevreden heid en der „revolutie uit te strooien. En de stedeling, die het koele hoofd van den Zeeuw mist, laat zich gau,w het warme hoofd op hol brengen, en in den optocht van „hongerlijders" verliest hij het geheel en al. We hebben er reeds krasse staaltjes van gehoord. Ten slotte bleken de „leiders" zoek en de beroeps- manifestanten, die den ganschen dag met 'tbord „lk heb honger" "hadden geloo- pen, bleken 'n goed gevulde proviandkast rijk te Zijn Ik; Wil tot m'n lezers geen Ze deles ja richten over dit onderwerp. We houden de .koppen koel. We zijn te nuchter om niet te zien, dat in deze hongeroptoehtein een gevaar voor land en volk ligt. Ze ondermijnen het vertrouwen in en dein eerbied voor de overheid, en ze leiden nimmer tot het gewenschte doel, want als er geen eten is, dan kan zelfs de regeering ons niet voeden. 't Zijn ook niet de grootste armoelijders, die hun armoede op straat demonstreeren. Dit wordt treffend geïllustreerd door wat ik u nu ga verhalen: „Toen ik gisteravond thuis kwam om te idineeren, vertelde een zekere mijnheer, vond ik de groote kachel geheel zonder vuur. Daar de reis in den trein zonder licht eu warmte, de tocht van het sta tion naar mijn huis door gesmolten sneeuw en nevel, niet opwekkend waren geweest en mijn handen en voeten tintelden van de koude, maakte ik een treurig figuur. Er zijn geen kolen meer, zei de vrouw die het huiswerk doet. Wat? Geen kolen? Dan had je die töoeten koopen Er zijn geen kolen meer, omdat er geen kolenhandelaars meer zijn. Zij heb ben allen hun winkels gesloten, omdat zij niets meer te verkoopen hadden. Zoo, zei ik. Toch heb ik vanmorgen, toen ik het huis uit kwam, een vrouw gezien, die een handwagen voortduwde waarop twee flinke zakken met kolen la gen! Dat is mogelijk. Maar dat zijn de kolen van het stadhuis! Dus zijn er kolen in het stadhuis? Ja mijnheer, maar die zijn voor de armen! Maar ik ben arm. Volstrekt niet, meneer. U bent rijk. Het bewijs daarvoor is, dat u kolen zoudt koopen, als er waren. En dan betaalt u f 650.huur. Dat is zoo. Ik weet het des te heter, opdat ik wegens die huur voor do nieuwe belasting getaxeerd word op f 'DOo inkomen, terwijl ik zeker niet meer verdien dan f 2000 per jaar. Bij ons hebben wij kolen van het stadhuis, omdat mijn man arbeider is. Maar u bent een burger, u bont in goe de® doen. Als jij het zegt, zal het wel waar zijn, mompelde ik. Mijn huishoudster ging naar hare wo ning, die beter verwarmd was. Ik pro beerde te eten. Maar de kou in mijn eetvertrek was te vinnig en ik trok mij te rug naar de keuken, waar de uitstraling van een gasvlam in samenwerking met wat er nog in het fornuis gloeide, het mogelijk maakte mijn bestaan tot bedtijd te rekken. Toen ik mijn slaapkamer boven bin nentrad, rees in mij de berinnering op aan alle Pool-expedities, waarvan ik de beschrijving gelezen hadde fantasie mengde zich daarbij met de werkelijkheid, kapitein Hatteras met kapitein Scott. De Poolwind heerschte daar en mijn bed deed mij aan een ijsbank denken. Ik ontwaakte met een geduchte ver koudheid in het hoofd en een druk op de longen 't Is mij gelukkig niet overkomen, doch 't is een uit de vele gevallen, die inen als „stille" armoede bestempeld. Ach, weid in 't algemeen de ai-moede maar wat stiller gedragen. KEES VAN DER MEER. in da koude achter het front in, de „Observer" schrijft een corres pondent „In sommige kwartieren achter de li nies hebben ide mannen het nog kouder dan in de loopgraven. Steenkool is schaarsch in deze tijden. Drie malen per minuut gaat de deur van de oude boerderij open en met een smak weer dicht, telkens als er iemand in of uitgaat. Door een gat, dat een gra naat. in den muur heeft geslagen, komt de wind scherp als een mes binnenhlazen en snijdt de mannen in den nek. De pomp is bevroren en aan den mond hangt een ijskegel De wel is één blok ijs. Het stroo waarop de mannen liggen, voelt aan als berketakken. Tommy blaast op zijn vingers, stampt met de voeten en gebruikt vurige woonden om zich warm te houden. Hij lijdt veel van de koude zoolang hij niet in beweging is. Men vraagt zich af, hoe de vliegers het uithouden. Zij vliegen daar rond in die koude blauwe lucht boven de schit terende sneeuwvelden. Men houdt zijn adem in als .men hem ziet. Hoe komt 'i, 'dat zij niet als doodgevroren vogels uit de lucht vallen? „Wordt je niet verlamd door de koude?" vroeg ik gisteren een van hen. Hij droeg met wol gevoerde schoenen en een jas van schapenvacht en een met bont ge voerde lederen helm. Maar ik was pre cies zoo uitgedoscht als hij, de schoe nen uitgezonderd, en toch was ik zoo koud als een pad. „In 't geheel niet", antwoordde hij. „Het is daarboven warmer. Wij komen buiten het bereik van de koude der aarde en zijn dichter bij de zon. Maar je braadt er nu juist niet, dat begrijp je wel, hè?" Zij zijn evenals vroeger boven de Duit- sche linies blijven vliegen, behalve als het sneeuwde, en bestudeeerden de spo ren en geheimen van den vijand, die door de sneeuw verraden werden, want men kan geen kanon verplaatsen zon der een spoor achter te laten en een op trekkende colonne teekent zich tegen de witte velden af als een bewegende zwarte slang. Ook de Duitsche vliegers zijn met dit werk bezig, zoodat er vele luchtgevechten en duels plaats hebben gehad gedurende de dagen van hevige vorst. Onze lucht- miannen hebben de overhand behouden, maar hebben ook verliezen geleden. De lucht is als een wijd-open poort boven linies, maar slechts enkele Duitsche vlie gers kunnen ongedeerd daardoor heen en terug vliegen". Korte Ooricgsberiehtan. In de Berlijnsche bladen wordt her dacht het tweejarig bestaan derbrood kaarten. Deze werden ingevoerd op 22 Febr. f915. De opperburgemeester van Berlijn noemt in een gelegenheidsstukje de broodkaart een „kind van de groote stad". In het dal' van Ghansour, depar tement der Houtes Alpes, zijn tengevolge van een sneeuwval, die vijf weken onaf gebroken duurde, 15.000 personen van de buitenwereld afgesneden. Het is onmo gelijk post of levensmiddelen ahn te voeren. De tweede zoon van den ex-premier Asquith, luitenant Arthur Asquith, van de vrijwillige marine-reserve, is voor de tweede maal in dezen oorlog gewond. De oudste zoon sneuvelde gelijk men, weet. Men meldt uit Havre, dat elf ge deporteerden te Herschot in bezet Bel gië zijn teruggekeerd komende uit üuitschland, waarheen zij geweest waren. Hun verschijning heeft onbeschrijfelijke ontroering gewekt onder de bevolking. De teruggekeerden vertellen, dat de mannen sterven als ratten en van honger omko men. Anderen, die te Antwerpen terug gekeerd zijn, stierven in het ziekenhuis of zijn in een ellendigen toestand. In Canada worden de menschen in drie klassen verdeeld: zij, die vechten, zij die werken en zij, die betalen. In den gemeenteraad van Folkestone werd dezer dagen geklaagd, dat men groote voorraden visch bederven liet en als mest verkocht, alleen om de prijzen in de hoogte te drijven. De Fransche senatoren en Kamer leden, die op het oogenblik in Rome ver toeven, hebben als geschenk meegebracht een stuk puin van het fort Vaux, dat a.s. Zondag plechtig op het kapitool aan het S. P. Q. R. zal worden overgedragen. De Tribuna spreekt van „heilig gesteente". Het Oostenrijksch Ministerie voor Volksvoeding heeft toegestaan, dat Hon- gaarsche paardeboonen bij het brouwen van hier worden gebruikt! Budapest heeft een... pruimenk'aart gekregen! Ook Sin Engeland is veel' winter graan bevroren, zoodat op een beteren graanoogst voor 1917 dan in 1916 moei lijk te rekenen valt. Volgens een mededeeling van het Petersburgsche Telegraaf-agentschap werd door den ministerraad een wetsvoorstel ingewilligd, dat den vrouwen toestaat, rechterlijke functies uit te oefenen, voor zoover zij in het bezit zijn van een H.B.S.- diploma. Is ook dit geen bewijs, dat Rus land gebrek aan mannen, ontwikkelde mannen krijgt? Of zou een Russisch H. B.S.-diploma, reeds de kennis van een rechter verschaffen? Door Duitsche (luikbooten werden tot zinken gebracht: dén 4en Februari het Noorsche stoomschip „Solbraken", met 3470 ton tarwe van Buenos Aires naar Cherbourg; den 6en Febr. het Noorsche stoomschip „ElkiVore", beladen 'met vruch ten en wijn van Napels naar Londen en het Noorsche stoomschip „Havjard" met grond noten naar Duinkeiken. ——i Ongereformeerd. Blijkens F r i e s c h Dagblad' bevat Troffel en Zwaard een paar op stellen van dr. J. W, Verschoor te Poort vliet over „Rome in d'e Gereformeerde Kerk", een minder juist opschrift naar 't ons voorkomt. Immers hij heeft vooral op het oog de valseh-nfystieke elementen, zoowel in de Hervormde als in de Geref. kerken, gelijk die in Utrecht eu op de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche eilanden veel vuldig worden aangetroffen. "Wij geven er één aanhaling uit: „Hetzelfde schouwspel fwordt gezien, dat zich onder Rome heeft vertoondHet Woord', dat leven is, wordt ter zijde ge steld. Het wordt een bijbel. Het wordt door de overlevering of door willekeurige uitlegging van zijne kracht beroofd. Den leeuw worden de klauwen onschadelijk gemaakt. Het zwaard wordt afgestompt. Het wondt weggeborgen. Het wordt tot pronk en uiterlijk vertoon neer gelegd'. Deze geest formeert een bijbel' in dén bijbel, of een geheel nieuwen bij bel; een bijbel a part. En de duivel komt op met een tekst. (Matth. 4 vs. 6). Het wordt één goochelen en tooveren met de woorden der Schrift om er toch maar niet voor te moeten bukken; om toch maar niet als een z o n d a a r, als een goddelooze te worden gewezen op Christus, maar om als een bekommerde, als een met kenmerken bezette, met Hem en met Zijn genadewerk te worden ge troost. En geen tijd en geduld om te hooren en om acht te geven op het profetisch Woord, dat zeer vast is en gij doel wel, dat gij daarop acht hebt als op een licht, schijnende in eene duis tere plaats, totdat de dag aanlichte en de morgenster opga in uwe harten. Dat is maar een d'oode waarheid. Neen, laat hooreii _,w.at deze vrome man en Wat die godzalige vrouw heeft ondervonden of wat gij zelf er van ervaren hebt. Hoe zijt gij er aan gekomen! En hoe is )rij bekeerd geworden! En wat is met haar gebeurd! Want ach! wij zouden zoo gaarne willen. Als wij maar konden en wisten, hoe! En in plaats van te hooren, hetgeen God in Zijn Woord hun heeft te zeg gen tot behoud van den zondaar, d.w.z. zich uit te zuiveren en zich los te ma ken van alle woord der menschen, aan gezien alle menschen, uit zich zelVen, leugenaars zijn en ijdeler dan de ijdel- heid zelve, daartoe begeerig uitziende naar de genadige verlichting des Heiligen Gees- tes, is er, in hunne gewilligheid, bij hen geen gehoor dan voor hetgeen door men schen is .gezegd en verhandeld, voor het geen is van den bekeerden man of vrouw; van. den man van het christelijk leven; hetzij dat deze bekeering waar is of valsch, echt of vermeend. Hiervan vol, zijn en blijven zij onvatbaar om het Woord Gods te hooren". Tot zoover dé aanhaling. Wij zouden alle predikanten, die er varingen kennen als die van den Poort- vlietschen predikant willen aanraden: schrijft over deze dingen niet in tijd schriften, maar steunt liever met alle kracht het Christelijk onderwijs in uwe gemeente. De Christelijke school is in den strijd tegen dergelijke uitwassen de beste en trouwste bondgenoot der predikanten. Zij vormt de goede kern, waar op de catechisatie voordeel van getrokken wordt. Over 't algemeen kunnen, ook in an dere opzichten, de predikanten goed het verschil merken tusschen leerlingen of oud-leerlingen van de openbare en van de bijzondere school'. Wij hebben hieromtrent meermalen ge tuigenissen vernomen, niet alleen van Gereformeerde ,maar ook van Hervormde en Christelijk Gereformeerde predikanten. De door ds. Verschoor geteekende uit wassen zijn ongereformeerd'; maar een Ge reformeerd predikant, tot welke kerk oofc behoorende, heeft te minder recht om er over te klagen, naarmate hij het Chris telijk onderwijs in zijne woonplaats min der of niet genegen is. Wij hebben reeds voor dertig jaar onze Thoolsche vrienden gewaarschuwd Chris telijke scholen op te richten. Tot nog toe zijn er daar nog maar twee. En als die zich nog maar verheugen mochten in de vriendschap van alle Christenen. Doch zóó ver schijnt het nog lang niet. Rechtbank te Middelburg. Voor de Rechtbank werd Vrijdag 3 da gen hechtenis en drie jaar opzending ge- eischt tegen II. W. zonder bekende woon- o£ verblijfplaats, die reeds meermalen we gens landlooperij is .veroordeeld en die zich nu te Middelburg weder aan land looperij had schuldig gemaakt. Het von nis luidde overeenkomstig den eisch. Wegens' diefstal van twee Belgisclie bankbiljetten van 100 fr., een van 20 fr. e)n vier Nederlands'che van f10 en eenige Belgische zilverstukken, stond te recht A. v. B.. die onder den valschen naam ,,'de Bruijn" bij de wed. Kesteloo in de Brafcstraat te Middelburg als kost ganger was in gaan wc ren en toen den Belg F. de Maijer, dl tar ook' woonde, hel bovengenoemd'' adrag ontstal. Bekl. die reeds 15 jaar a 1 miaand in de ge vangenis heeft doorgebracht, bekende vol ledig. De eisch luidde een jaar en zes maanden, met aftrek van voorarrest. Wegens' terugkeer na uitzetting uit het in staat van beleg verkeerend gebied, werd tegen P. F. de D. uit Axel 14 dagen gevangenisstraf met aftrek van hot voorarrest en onmiddellijke invrijheidstel ling gevorderd. Bekl. werd direct over eenkomstig den eisch veroordeeld. Do zaak tegen I. de H. uit Schoon- dijké, beklaagd van mishandeling, werd, nadat bekl. gezegd had dronken te zijn geweest, uitgesteld omdat de getuigen niet aanwezig waren. Bij verstek werd behandeld 'de zaak tegen J. v. R. te Ossenisse, die holer ver kocht. te St. lamsteen boven den maxi mumprijs. De eisch luidde f20 of 30 dagen. Eveneens was niet verschenen 0. F. v. T. uit Zuiddorpe, wegens vernieling van een ruit bij F. Ingels te Westdorpe werd f20 of 40 dagen gevorderd. Tegen V. M. S. uit Eede luidde de eisch iwegens verboden vervoer en po ging tot. omikooping van do ambtenaren een tweek gevangenisstraf. Ook niet verschenen was A. v. U. te Oostburg, die door den kantonrechter al daar wegens' overtreding der inkwartie- ringswet was veroordeeld tot f 50 of 25 dagen en die tegen dit vonnis' in verzet was gekomen. De eisch luidde vernietiging van het vonnis om een vonnlgebrek en veroordee ling tot dezelfde sitraf van f50 of 25 d. Wegens het verplichten om bij. koopen van aardappelen ook groente te koopen, werd tegen H. v. d. V. te Vlissingen f 10 of 20 dagen gevorderd. Tegen J. L. T. te Kloetinge, die den gemeenteveldwachter in drift verweet dat hij naliet zijn plicht te doen en dat hij geen procesverbaal durft opmaken tegen bepaalde personen, luidde de eisch f50 of 20 dagen. Tegen W. H. v. G. uit Rotterdam, die den commies Hemclaar beteedigde luidde de eisch f 20 óf 40 dagen. Ten slotte werd nog tegen J. B. C. uit Oostburg, die niet op bevet van zijn fiets stapte, toen hij zonder licht reed, f10 of 20 dagen geëischt. Uitspraak 2 Maart a.s. Het varken in debad kuip. Een verongelukte huisslachting wekte in het Zuiden van Berlijn nogal d'e lachlust op. Verschillende personen koopen varkens van 120 tot 130 pond, om' die voor de huishouding direct te slachten. Zoo dacht ook een huisvader in Ber lijn er over, die zoo'n varken kocht, het naar zijn woning bracht en het daar in de badkuip deed, om het daarin te slach ten. Het varken haalde hem echter een streep door de rekening. De eerste -slag, die de „amateur sla ger" het varken toediende, had slechts die Uitwerking, dat het varken reusach tig begon te schreeuwen en juist dat schreeuwen bracht den man zoo in de war, diat hij wegliep, terwijl hij vergat de deur te sluiten. Het varken vluchtte uit de badkuip, rolde de trap af en bleef op straat liggen, waar het door een po litieagent gevonden werd. Bevroren tarwe. Uit Haartom- miermeer meldt men ons: Nu de dooi Is ingetreden, is gebleken, dat in dezen polder, waar altijd veel tarwe verbouwd wordt, dit product groo- tendeefe is bevroren. De laatste dagen zijn reeds honderden hectaren overgezaaid met zomertarwe (Wilhelmina-tarwe), waarvan men. bij gunstig weer nog een matig beschot hoopt te winnen. Twee personen vermist. Voor ongeveer vier wekten is te Harden- berg vermist de heer de B.; thans is weer vermist de heer H. Z Alle nasporingen, zelfs met een politiehond, zijn vruchteloos. Men vermoedt, dat beiden in de Vecht zijn geraakt en door het ijs zijn wegge voerd. Vrouw aangehouden. Te Bus- sum is gearresteerd en ter beschikking van de Justitie te Amsterdam gesteld een weduwe die als werkvrouw bij' verschil lende families goederen ontvreemd ljeeft. De vrouw is' voor hetzelfde feit reeds vroeger rnef de Justitie in aanraking ge weest en heeft 6 maanden gevangenis straf ondergaan. De Hengstenvereeniging „Ooste- ijk Zuid-Beve!and" stelt beschikbaar, en zal ook laten rondleiden den vier jarigen Bruinen Hengst a f 15 dekgeld en f 25 veulengeld. Van gedekte merries, die buiten den kring verkocht worden, moet het ge- heele veulengeld betaald worden. De Hengsthouder, A. VAN IIOOTEGEM. plaagden den Heer J. F. JOOSTEN te Noordtvolde (Gr.) geruimea tijd. Een busje Oprechte Winsumer Zalf bevrijdde hem er geheel van. Gezwellen,steenpuisten, negen- oogen, bloedvinnen, brand-, snij en andere wonden, ring-, baard- en dauwworm, zwerende borsten, open beenen en winterhanden genezen vlug en geheel door de Oprechte Winsumer Zalf. Alleen echt wanneer ieder busje voorzien is van onze handteekeningJ. C. DE VRIES. Verkrijgbaar per busje a 50 cent, bij Apothekers, Drogisten. Te Middriüiirg bij C. A. SCHULTE Co te Goes bij Firma Gebr. MULDER; te Vlissingen bij A. C. BENIEST, Lepelstraat 13. BOUWKUNDE A. WERKTKUNDE» ELECTIWl^TpStTECHNIEKf PRO.MCTU5 lui, Dj. G\r\°/m GRATI5 2RJ/OÏ VBAAG HET Y kV"®/ V T ONZHJ OJR- NOGMEDENAAM N llf A 1 SISTENSIA&EN OPLEIDING VOOR VAdfeLM ALLE EXAMENS POLYTECMNISkLH BUREAU NEDERLAND'ARNHEM N?32 DIRECTIE EJ.ROTHUIZEN 8.F.WIND Bel Frëkellitk MRAKT DE KINDEREN GELUKKIG. Handleiding v. d. Fröbelmefhode, 6e druk, voor slechts ft,in prachtband f 1,50. In deze voortreffelijke Handleiding worden alle Fröbefwerkjes ge leerd, als: VouwenVlechten Tèe- kenen Prikken Carionneeren Knippen en Plakken, enz. enz. Het ge heel wordt nog verduidelijkt door 24 Platen, op elk waarvan een menigte Voorbeelden en Figuren. Dit Fröbelisoek wordt thans opge ruimd voor tl,in Prachtband voer f 1,50. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Hang No 98, te Rotterdam. Toezending franco na ontvangst Postwissel f 1,— of f 1,50, waarop melden: „Van Caicar Fröbel boek". Agent

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 5