Landbouw m Veeteelt. Gemengd Nieuws. Rechtsz Uit de Pers. Predikbeurten, Breede Watering bew. lerseke. van wie zooveel genoten is en nog wordt, niet bestaat, zou het dan niet mogelijk zijn, dat onze overheid zulke festivitei ten verbiedt, opdat de Hollandsch-Belgl- sche balliefhebbers leercn gevoelen, dat wij allen door wolken en donkerheid om ringd worden. Vlissinoen Donderdagavond werd al hier een vergadering gehouden uitgeschre ven door de afdeelingen van Christ. Me- taalbexverkersbond in Nederland, Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond en de Lande lijke Federatie van metaalbewerkers, en waartoe alle werklieden van de Kon. Maat schappij ,,De Schelde" waren opgeroe pen. Nadat van ieder der genoemde or ganisaties een spreker hot woord had gevoerd over het aan de werklieden toe gezonden concept pensioenfonds en do door de organisaties daarin aangebrachte gewenschte wijzigingen en bovendien over het niet tegemoetkomen door do directie in de loonderving, die een gevolg is van verkorting van den arbeidstijd, verecnigde de vergadering zich mot de voorgestelde wijzigingen. Verder werd een motie aange nomen, waarin aan de organisaties wordt, opgedragen de wijzigingen aan do directie bekend te maken, maar tevens om deze onder het oog te brengen, dat bij andere inrichtingen aan de loonderving wel tege moet wordt gekomen, en dat de arbeidtr in dezen tijd geen loonderving kan ver dragen, hetgeen zou leiden tot ondervoe ding van hom en zijn gezin en tot na deel zal blijken te zijn voor de industrie. Opgewekt werd meL klem tot organisatie en tot het ondersteunen van de eischen ook door do vrouwen. Kaprlle. Daartoe door de Yeilingsver- eoniging uitgenoódigd trad eergisteravond in het Stationskoffiéhm's op dhr. Blooms- ma. Rijk e tuin bon wleeraa r voor Zeeland, met hol onderwerp: De vcrp'ichte kersen veiling. Spr. besprak achtereenvolgens de voordeden van verplicht kersen veilen, het sorteeren van kersen jn twee soorten, en do uniforme verpakking. Volgens spr. is de beste wijze van verpakking in halve bushels van niet meer dan 10 K.Cr. Hel was een leerrijke avond. De zaal was flink bezet. lerseke. Bij K. B. is met ingang van 16 Maart benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Druten, de heer J. G. Wuijsler, thans in gelijke be trekking alhier. Krabbendijke In een der lokalen van de openbare school kwam Donderdagavond onder voorzitterschap van dhr. Frelier „het Groene Kruis' 'samen. Na 'de opening en de lezing der notulen wordt het jaar verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat het aantal leden tot 331 is geklommen. Van het materieel is een goed gebruik gemaakt, en werd weer nieuw materieel bijgekocht. IJit de rekening van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen over 1916 f598.18, uitgaven f 175.21, goed slof f 422.92. De afgev. die de verg. te Middel burg bijwoonde bracht daarvan verslag uil. Met algemeene stemmen werd heslo'.en bij de Xed. Centrale vereen, tot Bestrij ding der Tuberculose aan te sluiten. Wor.clt. besloten een magazijn te huren en wel een ruim gebouw met het oog op het stichten van een centraal magazijn voor Oosle ijk Z.-Beveland. Het loon van den magazijn- meestor wordt gebracht op f25 par jaar. De bestuursleden worden herkozen en .T. Jacobu-se zal weer afgev. naar de Algem. verg. zijn. Er wordt gewezen op het feit, dat soms niet voldoende gezorgd wordt, voor het materieel. De afd. Krabbendijke protes teert. er tegen, dat de Zuid-Bovelandsche vereen iging, die werd ontbonden, nog niet. is gelikwideerd. Er wordt op gewezen, dat de zaak in working is. Na sluiting en we deropening der verg. worden in verband met de aansluiting bij de Cen'rale tot Bestrijding der Tuberculose enkele arti kelen der statuten gewijzigd. Als vervolg op het bericht van gis teren omtrent do aanhouding van smokkel waar, kan nog worden meegedeeld, dat later op den avond ook nog een partijtje werd aangehouden en men met een en ander tot omstreeks 11 uur in de weer was. In het bericht omtrent arbeid in het mosselbedrijf, moet 14 jaar door 13 jaar vervangen worden. (Art22 arbeids wet 1911). Borssele. In de gisteren gehouden ge meenteraadsvergadering werd behandeld een verzoek van het bestuur der Chris telijke school om verbetering van den Catalijnenweg. Dhr. Bruinooge was er te gen, dat do gemeente verbetering aan zou brengen, aangezien de Catalijnenweg tot de polderwegen behoort. Dhr. Do Regt was een andere meening toegedaan. H\j meende, dat men rekening moest houden met de burgerij. Daar er aan den Cata lijnenweg tot de Christelijke school (zoo ver zal de weg verhard worden) bur gers wonen, die liefst niet tot do knieën door den modder baden; als het. anders kan is hij van meening, dat do gemeente hier wel terdege iets aan doen mocht. Met hem gingen de drie andere raadsle den accoord. Bij stemming om den weg tot de Christelijke school te verharden, stemden voor de heeren De Regt, Rot tier, 'N ijs ten en Dekker. Tegen stemden de heeren Richel, v. d. Velde en Bruin ooge. Daarna werd in geheime vergade ring behandeld het kohier H.O. Nisse. Ook in onze gemeente zijn we een distributiekantoor rijk geworden, dat de gewenschte regeeringsartikelen aan clo burgerij tracht te verschaffen, zoodat we gewapend met een bon, rijst, spek, erwten, zeep en brood bij de yerkoopers kunnen bekomen. Dezelfde commissie is ook opgedragen, i de voorziening vair brandstof, waarvan we reeds profiteerden. Ieder burger toch die behoefte daaraan had, wordt thans van kolen voorzien, en ook de school is niet vergoten, zoodat. gistermiddag de lessen weer konden aanvangen. De Ker kerend der Herv. Gemeente heeft bodo len, alleen des middags kerk ,tc houden, wijl de gewenschte soort kolen niet ver kregen kunnen worden. Baarland. In de Donderdag gehouden raadsvergadering waren nJlc loden aan wezig. Voor 1917 is de haven verpacht voor 1800 aan mej. M. Huijzen Ld. lede ren Woensdag van 24 uur zal de ge meente-secretaris in het gemeentehuis te spreken zijn. De levering van den bonoo- digden onderhouidsgrint is aanbesteed voor f3.47 per Af3 franco op den wal. Het kohier hondenbelasting is tot eon bedrag van f 97 vastgesteld. De heer Raamsdonk, sedert 15 jaar lid der commissie tot we ring van schoolverzuim heeft zijn ontslag genomen. In zijn plaats is benoemd do heer P. Lcijs. Afwijzend is beschikt, op het verzoek van de wed. J. Pot om haar jaarwedde als klokluidsfer fo ynrhoogen van f20 op f25. Met. hot verkrijgbaar stellen van regeeringsarlikelen blijven B. en AV. voortgaan. Biggekerke. Maandagavond hoopt alhier op te treden dhr. .T. Jansen uil Vlissingon. Moge een talrijk publiek dhr. Jansen, die de actie voor Geheelonthouding onder Ho Gereformeerden heeft ter hand genomen, komen beluisteren. Zie de betreffende ad vertentie in dit. nummer. Aagtckerke. De Stct. no. 44 bevat de statuten van de Landbouwvereeniging „Helpt Elkander" te Aagtckerke. Zuiddorpe. Alhier kwam eeu 25-jarige Duitschcr in aanraking met den electrf- schen draad. De ongelukkige was op slag dood. Ones. Avondschool voor Am bachtslieden. Uitslag van de ovor« gangsexamens. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasseA. de Jongh, A, H. Struijken Rou- dicr, H. J. de Hamer, J. C. Schipper, J. F. Crucq, D. van Riet, J. van Zwcedcn, F. Blonöel, A. Pauwe, M. v. d. Berge, G. Zwartepoorle (taak wiskunde), J. van Eijkeren, C. Blanker, H. van der Weele, A. Mol, M. B. L. Pols, P. Droogers, C. Everse, H. Bruggeman, F. J. Vermeulen, Al. A. van der Hel, B. Jansc (taak wiskun de en schrijven), G. P. A. de Rochefort (taak wiskunde), P. A. de Kramer (her examen). Afgewezen 6. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: I. de Jonge, M. .1. Polderman), G. A. Struijken Roudier, J. van Wee Je, J. Smallegango, A. Blok, J. Glerum, D'. v. d. Berg, J. G. Zwarlepoorte (laak wis kunde), J. C. v. d. Weele, P. Staal (taak wiskunde), J. A. P. Versluijs (taak wis kunde), G. P. Allewijn, Al. ,1. Zweedijk, G. L. Slabbekoorn, A. Kosten, A. J. Job- sen (taak wiskunde), .f. Luikenaar, A. Wondergem, A. A. Boel (taak wiskunde), J, Al. v. d. Voorde, K. G. Louisse (taak wiskmide), G. AI. den Herder (taak wis kunde), A. Leijs, .1. Gunst, J. van Kleu nen (taak wiskunde), C. .1. v. cl. Sande. Algewezen 7. Bevorderd van do 3de naar de 4de klasse: G. Roelants, M. de Dreu, AV. C. Jeremiasse, J. Knuit, C. Al. Zuidweg, .1. Schrijver, J. de Jong, B. do Alunck, D. Rouw, C. K. Franrooijs, C. Schrijver, J. Does, D. Bolle, AV. .1. v. Niotiwcnhuijse, J. J. Polderman, J. van Koeveringe (haak wiskunde), J. L. Kriekaard, C. C. J. Wel- leman (taak wiskunde), A. de Bourgraaf. Afgewezen 4. Geslaagd voor het eindexamenl AL Schipper, 2 C. J. v. d. Linde, 3 Al. A. van Weele, 4 S. Dekker, 5 C. Kosten, 5 B. van Liere, 6 .1. Labeur, 7 F. de Rujjter, 8 C. J. Schipper, 8 J. C. Schip per, 9 L. J. de Coninck. Afgewezen 1. Geslaagd te Rotterdam voor tie nut tige handwerken de dames P. Joosse te Aliddelburg, F. AI. Alnngold te Axel en A. F. Reinhoiul te Hulst. Zondag 25 Februari. NED. HERV. KRRK. Op Zuid- en Koord Bev6ls.nd. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Aleloen. Biezelinge. 9.30 u. ds. Klomp, 2 u. ds. J onker. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Colijnsplaat, vm. en nm. ds. Feijkes. Cortgene, vm. en nm. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. T. Jonker, dankz. H A Ellewoutsdijk, vm. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. geen dienst, 2 u. ds. v. Essen. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkonszand, vm. ds. AVarners. 'sll. Abtskerke, 9.30 u. ds. v. d. Plassche. 'sHeer Arendskorke. vm. en nm. ds. de Y oogd. 's Heerenhoek, 9 u. ds. Ruinink, 2 u. leeskerk. 'sHeer Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. Hoedekenskerke, 9.30 u ds. v. Essen, 2 u. geen dienst.. ferseke, 9.30, 2 en 6 u. ds. Boer, 'sav. bijbellezing. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapeile, vm. en nm. dr. Schmidt. Kats, 9.30 en 2 u. ds. Moerman. Kattondijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nm. ds. Aleloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Alnller. Kruiningen, Vm. dhr. Sanclee, nm. ds. Visser, Nieuwdorp (bewaarschool), 9.15 u. lees kerk, 2 u. ds. Buinink. Nisse, nm. ds. Pont. Gudolande, 9.30 u. ds. Kloek. 2 u. ds. Warners. Ovezande, 9.30 u. ds. T. Jonker, bed. II.A. Rilland-Bath, 9.30 u. ds. A'isser, 2 u. leeskerk. Schore, 9.30 u. ds. Homburg, 2 u. ds. Klomp. Waarde, 2 u. ds. Drost. AVemoldinge, 9.30 u. ds. Drost, 1.30 u. ds. Homburg, coll Ohr. school. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. A\rilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain. AVolfertsdijk, 9.30 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren. Arneinuiden, 2 en 6 u. ds. .Mulder. Biggekerke,^ vm. en nm. ds. Sc huur mans Stekhoven Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn, 2 u. H. ('al. Zondag 45. Gapinge, vm. en nm. ds. Alaas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. v. Solms. Kleverskerke, vm. ds. Scmmelink. Koudokcrke, vm. en nm. ds. Postma. Meliskerko, N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkamp. Ritlhem, vm. en nm. ds. ten Hove. Serooskerke (W.), vm. 'en nm. ds. Muller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. O. en AV. Souburg, 9.30 u. ds. Terneden, 2 u. ds. Tjebbes. Vrouwepolder, vm. ds. Kroes©. Veere, vm. en nm. ds. Woijland. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de AVijk. 'tZand, 10 u. (ds. Jonker, 2.30 u. ds. Scmmelink. Gerof. Gemeenten. Goes, 9 30, 2 en Ti u. ds. Fraanje. Aliddelburg (kerk Segeertstrant) vmnm. en avond ds. Van Oordt. Goes. In de gisteren voortgezette ver gadering van ingelanden van dit Water schap werden de heeren l. D. Fransen van de Putte, Joh. Pilaar en A. Arnoldi' aangewezen, om met drie leden uit. hei bestuur do salarjsregeling ter hand *lo nemen. Do heer Arnoldi vindt hel een eer volle opdracht, doch zou nog willen we ten, ol hot gezegde van den voorzitter, pis zou hij een zwartmaker van het bestuur zijn, de meening van het geheeie bestuur is. Verder zou hij dadelijk willen weten wie aan de commissie zouden worden toege voegd .I)c voorzitter vindt nu dhrn. Veroekc en Dekker bereid en hoopt, dat dhr. Nijs son, die nu afwezig is, nummer drie zal willen zijn. Zoo niet, dan zal de heer Staal in zijn plaats aan de commissie toegevoegd worden (Thans blijken aanwezig 92 personen, uitbrengende 151 stemmen;. Vervolgens is aan de orcle- het verzoek van de ambtenaren van het waterschap om oen duurtetoesjag over het nn loopende. dienstjaar. De voorzitter stelt namens het. bestuur voor it'vvec opzichters), cm machinist en dhr. Bartelse, die minder dau f 1500 ver dienen, 10 pet. toeslag te geven en den ontvanger-griffier en den waterbouwk. ambtenaar, wier salaris meer dan 11500 bedraagt, 5 pet. van hun salarjs. Dit bo- leokenl oen meerdere uitgave van £572 50. Dhr. Trimpe vraagt waarom de amb tenaren, die meer dan f 1500 verdienen, een duurte!oeslag moeten hebben. Hij acht dit niet noodig. Vooral de griffier zal toch wel in zijn stand kunnen blijven. Dhr. Arnoldi wil nu. ook den bode een toeslag geven, mede in verband met de duurdere materialen De voorzitter zegt regeling dezer zaak toe. Dhr. Trimpe doet een voorstel, als ho ven bedoeld. Dhrn. v. tl. Aleer Afohr en De Loolf trekken daarop hun. verzoek in. Dhr. Pilaar wil dat ze hun verzoek handhaven, waar ze z.i. wel degelijk recht hebben op toeslag.- Het bestuur vindt hierin aanleiding z'n voorstel Ie handhaven. Dlir. Arnoldi loont aan. dat de ont vanger voor een groote borgtocht moet zorgen, zoodat. zijn salaris veel minder dan f1700 bedraagt, eigenlijk slechts f1300 in welk geval hij beneden de gelrokken grens zou blijven Het bestuursvoorstel word I door nie mand anders Ivestreden, dus z.h.s. aan genomen. Verzoek van den heer Joh. Pilaar c.s. tot aankoop van het Polderhuis met werk plaats te Goes. Het bestuur verklaart verschillende aan biedingen ontvangen te hebben naar aan leiding van de oproeping om terrein voor een nieuw Polderhuis. B.v. deze: AVcd. Pilaar, winkel 'sH. Hendrikskinderenslr. f 10000; Fagel, huis Oostwnl f5000; T. de Buck, Manhuisstr. f 6000 (sedert ver kocht); Bliek, Nieuwstrnat. f5200; Klem- kerk, Gr. Kade £8000(verkocht); Jan Hui- ge, L. A'orststraat f5000; Hollnranu en Verhoek, zonder prijsbepaling; en. ter rein van Boel, Oostsingel, terwijl de heer J. \\r. v. d. AVeert voorstelde aan de Agnesgang te bouwen volgens zijn be stek, voor f 18000. -Met inbegrip van het terrein zou men dan een uitgave van f 21200 hebben. Een daartoe benoemde commissie on derzocht de aanbiedingen, doch achtte geen enkel pand geschikt oor een Pol derhuis, noch de terreinen. De bouwkos ten bleken haar thans veel te hoog, om tot hot. bouwen van een nieuw Polder huis over te gaan. Aanbiedingen van huizen buiten Goes en aan Hen Kloetingschen weg kwamen volstrekt niet in aanmerking. Vandaar het voorstel van het bestuur, om niet in te gaan op het aanbod Pilaar c.s. Moge lijk goofl later hel uitbreidingsplan aan leiding een terrein aan te koopen. Dhr. Pilaar deelt, ter ondervanging van de bezwaren, mede, dat zijn lastgever bereid is het AVaterschap tot 1 Nov. 1919 in hel gebruik te laten van hel oude Polderhuis'. Do voorzitter zou willen, dat het bod tol 1 Nov. 1919 gestand gedaan werd en blijft verkoop van het. gebouw ont raden, zoolang men niets anders heeft. De heer J. W. v. d'. AVeert herinnert aan het breed opgezette plan van f 18000 (f21200 met. inbegrip van grond), met royale lokalen en kantoren, een kluis, privé-kantoor enz. Later is gezegd', dat. de bouwcommissie wel eens met hem zou spreken, doch hij heeft niets gehoord. .Met het oog op de nieuwe bouwplannen raadt spr. aan hot oude gebouw dade lijk te vorkoopon, wijl straks geen f20.000 meer geboden zal worden. Dhr. Pilaar acht het onmogelijk om een bod gestand t.c doen tot. 1 Nov. 1919. In verband met. de nieuwe bouwplannen, is de kans, dat men straks geschikt terrein vindi, zeer groot. De hoer Arnoldi laakt het, dat. het plan v. d. AVee.rt genegeerd is. Wanneer het bestuur niet met ernst naar een ander pand uitkijkt, zal 't er nimmer oen vin den. Ik kan wel tien panden noemen, die aangekocht kunnen worden, alle in liet centrum van Goes. Ook uit financieel oog punt is 't gewenscht, dat het Waterschap hel oude, ondoelmatige polderhuis ver koopt. De helft van het gebouw staat im mers leeg. Men heeft, van publieken ver koop succes venvacht, doch het staat im mers al lang publiek te koop! Er is nog nimmer meer voor geboden. Er is eigen lijk een misverstand in 't spel. Alen heeft gevreesd dat er een klooster van gemaakt zou worden. Dhr, Pilaar zou dit kunnen tegenspreken. Dhr. P. Oele vraagt waar al die bedoelde huizen staan. Dhr. Pilaar had reeds schriftelijk te kennen gegeven, dat het gebouw niet tot een klooster gemaakt zou worden. De voorzitter ontkent, dat een. huis op de Gr. Afarkt z'n waarde ooit zal ver liezen, vooral niet dit pand. Spr. houdt zich aanbevolen voor andere aanwijzingen omtrent huizen. 'L Is heusch niet de be doeling om op de Gï. Markt te blijven zitten. We willen wel aan dhr. Pilaar later 'de voorkeur geven. Dhr. Arnoldi dankt voor deze toezeg ging en wil, dat de heer Pilaar nu de optie krijgt. Do voorzitter: Die oplie kan niet ge geven worden, ds dhr. Pilaar zich niet bindt. Dhr. J. Lindenbergh wil geen optie, wel een beslissing of het al of niet ver kocht zaj worden. Spr. prijst den goeden stamd van hot pilde gebouw en meent, dat het z'n waarde zal behouden. Hij gelooft, dat er wel een mooi gebouw van te maken j-- Laat een commissie eens onderzoeken wat er aan gedaan kan worden. liet bestuur handhaaft z'n voorstel om nu niet te verknopen, zoodat optie vervalt. Dhr. Arnoldi is 't volstrekt njet eens met dhr. Lindenbergh. Spr. is sterk te gen verbouwing. Dhr. Trimpe vraagt, naar de onkosten gedurende de afgeloopen jaren. Spr. wil zeer zuinig zijn, omdat de kleingrond- bezitters niet, veel te missen hebben. Het bod is alleszins aannemelijk, dus is aan neming zeer gewenscht. Dhr. Wabeke wil uit financieel oog punt jpist niet verkoopen, en acht ver- houwing nog zeer wol mogelijk. Het bou wen van een nieuw pand in den geest als door dhr. y d. A\rcert bedoeld, zal nu wel f 36000 kosten. Dhr. Arnoldi erkent, dat bouwen duur is. maar hij kan een pand aanbieden van f15000 a f16000, dat zeer goed inge richt is. Het staat mi ast de Chr. school in de Wijngaardstraat en behoort aan Dekker en Bitter. Het is op goeden stand en heeft nog een overturn. Dhr. v. d. Weert zegt, dat hij de f 21200 inbegrepen was do grond. Den heer Dronkers ontbreekt nog oenige zakelijke voorlichting. Beantwoordt het huis niet aan het doel, dan moet dit van overwegend belang zijn. 1 Jet huis wordt maar gedeeltelijk gebruikt. Dit. maakt de kosten zeer hoog. Het pand aangeboden door dhr. v. d. Weert zou geheel gebruikt worden. De vergelijking tussc.hen de beide pan den is dus niet geheel billijk. De voorzitter zegt dat hot pand gebruikt wordt voor kantoor, teekenkamers 'en ma gazijn. Het door dhr. v d. Weert aange boden pand zou op minder geschiktcn stand komen te staan. Het bestuursvoorstel (tot niet verkoo pen) wordt vervolgens aangenomen met. 98 tegen 50 stommen (3 buiten stemming). Bij „voorkomende zaken" vraagt dhr. Arnoldi antwoord op zijn vraag omtrent de geuite beschuldiging, als zou hij een zwartmaker zijn. De voorzitter herinnert er zich niets van en beeft ook clo notulen niet bij de band. Heeft hij het gezegd, dan moet dit ondoordacht geweest zijn. Hij verklaart tenslotte, dat het bestuur zich niet in dien geest, heeft uitgelaten, en sluit vervolgens de vergadering. Goes. Secretaris van 'do Veilingsver. Zuid-Boveland 'is de heer A. van der Poe«t Clement te Nisse. ngel ukken. Te Oudewater liep bij bet gieten van petroleum in de kachel een 4-jarig meisje gevaarlijke brandwon den op, door het vlam vatten der klcorem. De toestand is ernstig. Te Sleeswijk' is een 7-jarig zoontje van J. B. levenloos onder het ijs van het Slees wijkerdiep go- vonden. De gezusters v. d. Westen, oud 18 en 50 jaren, die mol hun broe der te Leiden een stoombh ekerij dreven, en als gewoonlijk des Woensdagsavonds laat in de drogerij werkzaam waren ge weest, werden gisterochtend aldaar ge slikt gevonden. Waarschijnlijk "zijn de vrouwen op hun stoelen in slaap gevallen en door kolendamp gestikt. Te Zntfen zijn twee knapen, resp. 9 en 7 jaar oud, door het ijs gezakt en verdronken. Te Saaksum (Gron.) doet zich 'een geval van nekkramp voor. Do jeugdige smid .1. te Zieuwent (gem. Lichtenvoorde) is hij het planken zagen op de cirkelzaag door een losschietende plank zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij na. eenige «ogen blikken overleed. Te Zwolle Kwam de 41-jarige J. Bulder, veermansfaiocht, in dienst van de firma van Til op treurige wijze om het leven. Door het verschuiven van een baal koffie gloctl hij van den wagen en kwam onder de wielen terecht, zoodat zijn borstkas werd ingedrukt en de dood onmiddellijk volgde. Brand te S p a. Het theate.r eu de eetzaal van het Kurhaus Ie Spa zijn af gebrand. Het Kurhaus diende als militair hospitaal. Diefstal van kilometer- boekjes. In den om 7 uur 11 minuten van 'sGravenhage vertrekkenden trein van den Staatsspoorweg, zijn gisteravond, juist vóór het vertrek van dien trein, door de politie gearresteerd twee passagiers, die in een lo klasse coupé hadden plaats genomen. Zij worden verdacht van dief stal van kilometerhookjes Ion nadoele van passagiers. Stekken van a a r d a p p c le n. In den omtrek van Hamburg hebben tui niers verleden jaar proeven genomen mei het stekken van aardappelen. De uitkom sten waren verrassend, daar men van óen gezonden aardappel gemiddeld 50 planten verkreeg. Einde Januari en ge durende Februari werden de pooters in oen verwarmde broeikas uitgespreid. Zoo dra. ze begonnen te ontkiemen werden ze in bakken gelegd, met aardo bedekt en in voldoend verlichte en verwarmde lokalen voldoende doch niet te veel bevoch tigd gebracht. Zoodra de scheuten 10 tot 15 c.VI. lang waren en voldoende zij loten haddou, werden deze van de plant afgenomen en uitgeplant. De aan den aardappel blijvende uitloopcr gaf nu nog eens zijloten, die weer weggenomen en uitgeplant werden. De jonge plantjes blo ven in de potten in de verwarmde kas sen lot (lat de weersgesteldheid toeliet ze buiten in don vollen grond over te brengen. A'olgcns de kweekers, die clo proeven hebben genomen, leverden de op deze wijze gelooide planten een even goed beschot als clo gewoon behandelde aard appel. Twee mille uitgeloofd. Do officier van justitie te Rotterdam heeft een belooning van f2000 uitgeloofd voor dengonc of degenen, dje zoodanige aan wijzingen kan of kunnen geven, dio lei den tot opsporing en in beslagneming van het. op 5 Januari 1917 gestolen bedyag van f54.000 uit de brandkast van den Etappendienst te Rotterdam. Wanneer een aanmerkelijk gedeelte van bedoelde som mocht kunnen worden achterhaald, zal de uitgeloofde helooning eveneens worden toegekend. Goed afgeloopen. Te Alk maar was men Woensdagmiddag aan de oude gasfabriek bezig om een gaskoe.ler weg te nemen en dezen naar de in aan bouw zijnde gasfabriek te verplaatsen. Juist, dat men door middel van een licht- pnal den ketel had opgeheschon en hij boven een kolenloods zweefde, brak een der 'louwen, waardoor het gevaarte, dat moer Uan 10.000 kilo woog. kantelde, door het dak plofte, de muren dor loods deed ineenstorten en in zijn val nog een an deren muur mede nam. Het zware ge vaarte heeft op het terrein der gasfabriek heet wat verwoesting teweeggebracht. Ge lukkig is 'niemand gekwetst. Onlusten in do Batak 1 an- d e n. Bij het departement van koloniën is omvangen het volgende telegram vp.il den gouverneur-generaal van Nederl - Indië De resident van Tapanoeli bezocht op Samosir zonder eenige militaire voorzorg een bijeengeroepen volksvergadering, waaraan verscheidene honderden leden der bevolking deelnamen. Omtrent de oor zaken van het verzet meldde de resident, dat de gewillige en onderdanige doch bui tengewoon lichtgeloovigc bevolking opge stookt was door kwaadwilligen van Si- bolga, die voorgaven een onafhankclijken staat te willen stichten. De bedoelde aanval op onze troepen had plaats ondor bedreiging en onder den invloed van drank. Vele aanvallers waren ongewapend. h( am kunnen daarover vrijel 'dat in de vrijzinnige p ren Treuh's particulier) nog al een en ander Vrij algemeen geloofd heengaan in verband sto heden die wij Nederland leidende staatslieden nc den. Alaarnog do ons bericht, dat Mr. gescheiden van zijne zal hertrouwen of is Judels, eveneens wettel haren man. De opmerking wen ilat de goede regel steld en dat Air. 1 rell leven zou kunnen terug* wij in een Haagse! van tflo Gr. Cl' 1 we dit, of Air. A an Trcub de eerste ministerie van f inane opvolgde als minister, den ministerraad en plaats te maken voor Als Mr. Dr. Anton ook weer zijn vorige nisterio herkreeg, zou vorm zijn toruggebracl Wij oordeelen niet ook niet af, of missel plaatsvervanger is gew zijn particuliere aangel regeld. Ten slotte wad- plaats do politieke la .wisseling. Mr .van 'Gijn is hoc niet kon bewilligen in nieuwo mil li oenen voo distributie zonder vo!d< dekking. De heer Tre niet zonder bezwaar d men in den tegenwoc uitgeven zonder voldo( king is in alle landen den dag. Minister Trci aan kunnen ontkomen krachtige figuur, een heid". Uit de „Rotterdamr „Ook zij, die waard* nente kracht als Treul ding der Financiën 1: van harte dit berherst toch verlangen, dat de rics, welke deze Kab geven, worden opgchei Al te bedenkelijk ve< cieel beleid van 'hot der Linden op een des| Do „N. ILaagsche C wisseling een ministe dan verder: „Zonden wij in 'tal den van Treub als CM ciën toegejuicht hebbe min of meer sccptiscl AVe \inden het een Van Gjfn, wegens di< yerschil mei den Mini vaarwel zeido. Blijkbaar kon hij d< nancieele politiek van tegenhouden. Onder d< ei aal-democraten hoeft nu toe een beleid gei nancieele catastrophe waaronder heel het vol klasse niet het minst, als do nood werkel komt Natuurlijk zal er over deze zaak vorspn tie heeft er recht op Van Gijn niet langer heid wilde dragen, is dat Treub weer ach komt". t 3 Een eigenaardige geschiedenis. Do NP r o v. Gron. C r t. noemt de kabinetswisseling van Financiën (v. GijnTreub) een eigenaardige geschie denis. „Te eigenaardiger nog, als pien nagaat de wisseling in Mr. Treub's leven. Wij Arr.-Reohtfaank Heden, Vrijdag, de rechtbank uitspraak in vermelde zaken, waar) wegens: diefstal: K. 1 (lër beroep. Goes, tot, F- v. (S., 14 j.( gjar gen, tot f10 b. s nieling: J. c. j., landbouwers, en v, arbeider, allen St.' Jan R„ 20 j„ sjouwerman, tot f 10 b. s. 10 d. h. en beleediging ambter varensgezel, Middelhui straf, en overtreding d P., 56 j„ boterhandchi. L 27 j„ la.ndbouwopz J- P„ 35 j., P. N., 3 AI. K„ 38 j., vrachtrijdf J. B., 19 jboerenkr ningen, en J. S„ 69 singen, allen tot f5 Inzake E. J. v. 'j ster te Grijpskerke, ding der boterwet, kantonrechter te terwijl dat van A. r.j to Vrouwepolder, bekla der motor- en rijwïe' doch veroordeeld in eersten aanleg In zake II. A. x„ werker to Middelburg legging gelast van te zijnon laste gewOTc. ,1 zake van verduif trekking voorwaardelij tot 9 maanden gev VrijgesprokenM. .u Aliddelburg, beklaa ontuchtige handelinge lu is Miil tot Th

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2