Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Uit ds Pers. Landbouw en Veeteelt Ingebonden Stukkan. Rechtszaken lichting 1918 en dat tot beteugeling van den smokkelhandel z.h.s. aangenomen. Broodrantsoeneering. i Tegenover de telkens weder opduiken- do berichten omtrent vermindering van; het broodrantsoen bij de eerstvolgende uitdeeling van broodkaarten thans meldde een blad weer, dat het rantsoen zal worden teruggebracht op 300 gram kan slechts herhaald worden, dat al deze mededeel ingen op geen enkelen fcrond berusten, aangezien omtrent diei aangelegenheid nog geemerlei beslissing is genomen en de vraag of en wanneer hetzij (tot een bruinbroodperiode, hetzij tol een vermindering van het broodranl- soen zal moeten worden overgegaan, sa menhangt met onze graanaanvoeren in de naaste toekomst. Goede en goedkoopo voe ding. Gisterenmiddag had in de zaal van de huishoudschool te Middelburg do eerste der zes demonstraties plaats van goede en goedkoopo voeding. De presidente van het bestuur dor school, mevrouw \V. Dumon 'tak .yan Trigt, heette de aanwezigen, die liet zaal tje geheel vulden, terwijl nog meerderen, moesten worden teruggezonden tol een anderen keer, welkom en zette in het kort uiteen, dat deze demonstraties ge houden worden in verschillende plaatsen op verzoek van minister Postiiunia. Door mevr. Poortman, directrice der school werd de na te melden toelichting gegeven van hetgeen word bereid door mejuffrouw van Prooijen, onderwijzeres in de handbouwhuishoudkundc te Goes. Bereid werden een gestampte pot be staande uit aardappelen, uien, peen en groene erwten, verder een pan rijst, ge kookt in couranten en een pan haver mout, gekookt, in do hooilast. Mevr. Poortman wees op de 'moeilijkhe den gerezen door den weinigen invoer van levensmiddelen, die rantsoeneering noodig maakt om in Juni of Juli niet zon der eten te zitten. Taak van de huis moeders is zuinig te zijn, maar tevens voor hunne huisgenooten een goed en voedzaam maal te bereiedn. Dit kan o.a. geschieden met boonen, erwten, yijst en gort. Betreffende de tijdens de demonstratie bereide gestampte pot, wees spr. er op, dat daarbij de erwten (of boonen) het vleeseh kunnen vervangen. De uien en peen moeten even onder water staan en zoo een uur koken, terwijl dan de ge snipperde aard appelen en de vooraf ge kookte erwten of boonen er bij worden gedaan om dan alles goed te laten kxtkon tot liet geheel droog is. Terwijl voor goede voeding per per soon per dag noorlig is 100 gram eiwit, 50 gram vet en 500 gram suiker of zet- meetstof, geeft de hier bereide hulspol, die voor vier personen is berekend, per persoon 48 gram eiwit, 30 gram vet en 165 gram zetmeelstoffcn, hetgeen voor middagmalen voldoende is, daar brood enz. het overige noodzakelijke voedsel ge ven. Zelfs bereikte men bij bereiding met, boonen en erwten nog beter* voedsel dan met vleeseh. En dan kost het vleeseh 60 Cent tegen de erwten ft ft/)} cent, bij gelijke .voedingswaarde. Toen aan het einde der demonstratie de hutspot, gereed was, kon een ieder der aanwezigen een proefje nemen en allen waren het er over eens, dat een jeer smakelijk maal was bereid. Spr. wees er op, dat voor gestampte pot tal van andere combinaties kunnen worden ge vormd, bijv. bruine boonen inot aardappe len; andijvie met witte of bruine boonen; boerenkool met havermout en aardap pelen; savoije kool, boonen en aardappe len, enz. Hierbij wees spreekster er op, dat havermout voedzamer is dan rijst. Betreffende het koken van aardappelen, wees spreekster er op, dat een goed middel om zoo weinig mogelijk verloren te laten gaan, is, het goed af poetsen der aard appelen, het koken met schil en al go- durende 10 minuten, dan de aardappelen liellen en opnieuw in de pan doen tot zij gaar zijn. Betreffende het koken in couranten, zeide spr., dat in plaats van 1 kop rijst en drie kop water, zooals by gewone bereiding, er thans 1 kop rijst en twee kop water wordt genomen, dit wordt op fornuis of gas vijf minuten, gekookt en dan in de pan in acht couranten gedaan. Het bleek na een uur ongeveer, dat men een flinke droge rijst had gekookt. Ook de havermout, waarvan 100 gram op 1 Liter water was gedaan (125 gram als men wat dikkere havermout verlangt) weid vijf minuten vooruit gekookt en g.ng toen in de hooikist, ook hierbij was het re sultaat zoo men het wenschen kan. Spr. vond nog gelegenheid to wijzen op het doelmatig gebruik dat van tapte (afgeroomde melk) of karnemelk kan wor den gemaakt door toevoeging van een wei nig vet. Besproken werd ook het gebruik van gedroogde groenten en ofschoon spr. deze zelve nog niet heelt gebruikt wees zij er op, dat men daartoe wellicht toch zjjn toevlucht zal moeten nemen, maar zij gelooft, dat, al zijn ze even voedzaam als versche groenten, de geur er toch af zal zijn. De geloonde monsters waren minder uitgedroogd dan de gedroogde soepgroenten, die reeds in den handel; zjjn en waarover geklaagd werd, dat zij zoo .uiterst langzaam koken. Spreekster verdedigde nog het. gebruik van goede margarine, die voor zeer veel dingen eren goed is als natuurboter, van zoute haring en gerookte hokking, van pnardcnvP'esch en als het te krijgen is san schapen* vleeseh. Het was zeker een zeer interessante demonstratie voor onze huisvrouwen ten waar deze demonstraties nog worden her haald op Woensdag 28 dezer. Donderdag 1 'Maart, Woensdag 7 en Donderdag 8 Maart, raden wij haar, die in dit. onder werp helatw stellen aan een kijkje te gaan neni^fteii te hooren wat er wordt medegedeeld, wat natuurlijk veel meer J-s dan boven is weergegeven. Zij zullen zich de uurtjes, in het gebouw van ..Ons Huis" doorgebracht, niet beklagen. Middelburg. Gisteren is de stoker Leon- houts werkzaam aan de gasfabriek pp liet dak van de machinoloods door liet raam gevallen en op een der machines neergekomen, waarbij hij vermoedelijk een schedelbreuk bekwam en verschillende an dere bloedende wonden opliep. Hij werd naar het gasthuis overgohi-acht. Men vreest voor zijn leven. Gisterenmiddag werd in do Korte Noordstraal een 17-jarige jongen, zeke re G., die langs oen troep artillerie reed en met zrjn rijwiel tegen een stoep aan viel, door een der wagons aangereden zoodat. zijn voet gekneusd werd; de jon gen werd naai de ouderlijke woning over gebracht. Aan de Rijkslcerschool alhier wordt thans Ier besparing van kolen Woensdags en Zaterdags geen sehool gegeven, op de andere dagen zijn de schooltijden onver anderd gebleven. Op de Belgische school wordt dezelfde regeling getroffen als op do openbare lagere .scholen en wordt alleen 's mor gens van 9 lol kwart ovor twaalf school gehouden, terwijl enkele morgens in plaats van les (o geven mei. de leerlingen een wandeling wordt gemaakt. Goes. Bij de wed. J. in de Zusterstraat alhier, is Dinsdagmorgen een zoon met gezin uit Namen (België) aangekomen, waar hij sinds jaren als machinist bij een steengroeve in de buurt van Namen een goed stuk brood verdiende. De schrik barende duurte en de harde druk door het Duitsche beheer op de bevolking uit geoefend, noodzaakte hem het oude va derland weer op te zoeken. Gewapend met een heelon voorraad pa perassen, als passen, legitimatiebewijzen enz. aanvaardde de man Maandagmor gen de reis en kwam via LuikMaas tricht in ons land aan om zoo verder Goes te bereiken. De man zal trachten te Vlis- singen of Rotterdam werk te vinden. N. Z. Ct. Vlissingen. Tengevolge van den mist kon gisteren half twee noch naar Bres- kens, noch naar Terneuzen meer een boot van hier vertrekken. Hoedekenskeike. Door Gedeputeerde Stalen van Zeeland is benoemd tol. ont vanger der rechten voor het gebruik van den Provincialen Steiger alhier, dhr. A. Looij, aldaar, thans tijdelijk ontvanger. Krabbendijke. In deze donkere dagen wordt om kolen te sparen geen straat verlichting meer aangestoken. Vreemd was hot. nu omstreeks 9 uur het geratel van een stntionswagen langs do straat te hooren. Wat was het geval De gemeentewerk lieden brachten naar het. gemeentehuis een hoeveelheid van niet minder dan 208 K.G. B. U. K. en 24 K.G. Stuiverszeep, aangehouden als smokkelwaar voor het. buitenland. Woensdagmorgen klonk de hel van den omroeper langs de straat, daar er volk noodig was voor de mosselkokerij, die nu na de vorst weer flink zal worden aangcpakl. Niet minder dan 46 aanvra gen om een arbeidskaart kwamen op liet gemeentehuis in. Er is op beide scholen plaats, dus die nog geen 14 jaar zijn, kunnen aan dezen arbeid, die onder de industrie valt, niet meedoen. Doze week worden er bons uitge geven voor 5 weken voor regeeringsrijst. a 14 cent per pond, bruine boonen a 11 cent per pond, groene erwten ook ii 11 cent. en zachte gele zeep a 14 cent. per pond. Van de gele zeep kan men per week en per persoon 1 ons, van de erwten en boonen ook 1. ons en van de rijst 1 pond bij zijn gewonen winkelier bekomen, maar alleen tegen overlegging der bons. Er kwamen weer 20 balen rijst aan, die over de verschillende winkeliers zullen worden verdeeld. Souburg- Woensdagavond trad in Re- hoboth op dhr. C. Ingwersen, Directeur van „De Amsterdammer", om een licht beeldenvoorstelling te geven. Zijn onder werp was: „Een kruis met rozen". Eerst werd besprokenhet, leven is een kruis. Met talrijke lichtbeelden uit den tegenwoordigen oorlog, de vadeiiandsche geschiedenis, de Bijb. geschiedenis, word zulks aangetoond. Daarop volgde: het le ven is een kruis met rozen. Met een ven is een kruis met roezen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) te Grijpskerke, J. II. Vaandrager te Pesse; te Bennebroek, P. J. de Jong te Heinenoord; te Loon op Zand, P. Kuylman te Lunteren. Aangenomen naar Rotterdam, door S. van Dorp te Bodegraven. Geslaagd te Rotterdam voor de acte nuttige handwerken de dame' J. J. Mom en E. de Stad te Vlissingen. - Benoemd tot onderwijzer aan üe St. Üernardusschool te Deventer J. H. Tur- lings te Middelburg. Tof onderwijzer aan de ('hr. Sehool 1e Dintoloord is henoemd dhr. H. Stuv van Koudekerke, thans in gelijke betrek king werkzaam aan de Ghr. School fo Domburg. - Aan de gom. universiteit te Amster dam is met goed gevolg afgelegd het aan vullingsexamen ll.O.-wel, door den heer P. 11. Willemso. illinium I IIIIIB lil IIIIMM IMlulilll IHIIIIHIIIIII in De Europa bedreigende hongersnood Men schrijft aan de Nieuwe Rott. Crt. l'it den aard der zaak staat in den regel de jaarlijksche productie van levens middelen gelijk aan de consumtie. fntus- schcn niet zekere reserve. Er is in nor- mal ejtlijden altijd eenig overschot. Op dc inagere jaren wordt als in dc tijden van het Oude Testament gerekend, zij het in veel mindere mate, omdat, an ders dan vroeger, dc verschillende landen en werelddeelen elkaar ie hulp komen. Nu kan men rekenen, dat door ver hoogd verbruik en vernietiging ge paard niet verminderde productie thans de reserve van vóór den oorlog onge veer is verdwenen. De kwade dag breekt ddus aan. De wereldoogst van 1916 was slecht. Een grooto oogst is voor 1917 onwaarschijn lijk. De oorlog treedt ook te dien opzich te storend tusschen beiden. Verminderde arbeidskrachten en gebrekkige technische leiding in (le oorlogvoerende landen. Dan gemis van de benoodigdo meststoffen ook in de niet oorlogvoerende landen.. In het kort: minder productie over een groot deel van de aarde, gemis van ge legenheid tot vervoer, zoodat. veel be derft. Groote voorraden dagelijks naar den bodem der zee wegzakkende in plaats van te belanden in de graanpakhuizen van de spoedig noodlijdende bevolking. In Duitschland zijn het vooral de zwak ken en de kinderen, die aan ondervoeding lijden. In Rusland, waar een groot deel van den veestapel reeds is geslacht, schijnt in sommige streken de toestand hoogst ernstig. Reizigers, die Rusland passeerden, spreken van jammerlijke tooneelen van hongersnood, liet G'riekschc volk wordt met den hongerdood bedreigd. Het. is .wenschelijk alles duidelijk onder de oogen te zien. Geheel Europa wordt bedreigd met ondergang. Nog is hot tijd veel te redden. Er is een taak voor al len, die zich willen aangorden tot het redden van „menschheid en beschaving". Men ineene niet, dat het liij de redding daarvan in dc eerste plaats do vraag geldt welke groep in den oorlog zal overwinnen. Komen zooals 1c vreezen is tijden van absoluut gebrek, dan verliest dc vraag van overwinning of nederlaag bcteekonis. Dan komt een noodtoestand, waarin de eisch tot levensonderhoud alles overstemt, waarin van „menschelijkheid en bescha ving", thans dikwijls zoo onjuist in do debatten betrokken, niets overblijft. Van voedsel verstoken schipbreukelingen ple gen dikwijls te eindigen in ouderlingen strijd en dc sterkeren slachten do zwak ken en worden menscheneters. En tot. zoo iets komen zelfs 'de meest vreed zame en idealistische menschen. Waar men thans nog en ook hij ons tal van personen heeft, die reclame ma ken voor een steeds voortzetten van den oorlog, zij er op gewezen, welk beeld van „menschelijkheid en beschaving" in hel verschiet ligt. Ook wij neutralen Ne derland, Scandinavië, Zwitserland zul len dan aan het noodlot niet ontkomen. Tot zoover dc mcdedeeling van den verontrusten schrijver. .Moge de ernst van zijn woord weerklank vindon, opdat we, ziende de gevaren, waarin wc verkeeren, ons lot God zullen wenden. Dan vreezen we geen „noodlot", noch verliezen we onzen moed, want do Heere (regeert. G r o e n t e p r o e f I u i n In de eergisteren gehouden vergadering van de Ver. Groenteproeftuin „Zuid-Beve- land" te 's-lleer Arendskerke (voorzitter dr. J. Wi. Jenny Weycrman; secr. W. P. Markusse) zijn o.m. de verslagen en de rekeningen vastgesteld. Aan de hand van liet gedrukte ex.. dat we mochten ontvangen, willen we een on ander omtrent deze nuttige vereeni- ging mededeelen. Het verslag van het gedelegeerd lid han delt in de eerste plaats over de ligging en inrichting van den tuin, dan over do grondbewerking en bemesting, over de gekweekte gewassen en verkregen uitkom sten en over de glascultuur, terwijl ook het cultuurplan voor dit jaar wordt aan gegeven. Wat de financiëele uitkomsten aangaat, kon men in het vorige verslag reeds op het gelukkige verschijnsel wijzen, dat de inkomsten aanzienlijk vermeerderden, thans is dit nog in veel sterker mate het geval geweest en 'heeft do tuin een mooie winst afgeworpen. Do produklon van den tuin werden dit jaar verkocht met oen netto opbrengst van f3971.60, waaronder begrepen is een bedrag van f 1*22 (op goederen in voorraad terug te vinden) aan zaden, wel ke voor de- volgende campagne gebruikt zullen worden. Het hoofd: kapitaalsuitgaven wijst een aanzienlijke vermeerdering aan door den aankoop van een smalspoor, het. plaat sen van een loodsje tegen rle reed s vroe ger bestaande schuur eu het leggen van een nieuwe brug. De ontvangen bijdragen zijnWinst, op planten ƒ3335.50, zijnde dit de opbrengst a f3971.80 verminderd met de gekochte zaden en planten, en dc tantièmes voor liet gedelegeerd lid a f408,24 cn den tuinman a f81.64. De rekening begunstigers wijst een goed stut. aan groot f308.49, hoofdzakelijk door do mildheid van het gedelegeerd lid die f208.24 van zijn tantieme ten bohoovo van de vereeniging 'heeft afgestaan. De rijkssubsidie vermeerderde dit iaar tol f 175. De nctfo-wiast bedraagt f 1633.74 als volgt te bestemmen: Afschrijving op winst- en verlies saldo vorige oogsten 1 1270.18, op kapitaalsuitgaven pl.m. 5 pCt. f 55.70, op inventaris pl.m. 13 pCt. f'287.86 en op oprichtingskosten f20. De volgende conclusie is wel merk waardig Iemand met ongeveer f 4000 kapitaal cn een stuk grond ter, grootte van don tuin (1 H.A. 59 A. pl.m. 4 gemeten) heeft dit jaar kunnen verdienen door zijn land (eigendom of gepacht) zelf te bewerken: Salaris jan den tuinman, f685; tan tième van den tuinman £81.64; tan tième van liet. gedelegeerd lid f408.24; winst na aftrek van subsidie en begun stigers f 1358.49; interest f 187.97; in totaal f2721.34. Onder kapitaal begrepen het, bezit van schuur, glas, matten, gereedschappen, enz. In den staart van dit verslag komt bijzonderlijk uil, wat het bestuur eigen lijk wil: nuntoonen hoe Ioonend epn cul tuur als die van den Groenteproeftuin is en aansporen tot de uitoefening van dergelijke cultuur. We gelooven inderdaad, dat deze ge dachte overweging verdient, gezien de schitterende resultaten over 1916, opdat er straks een middenstand ontsta als op handelsgebied, een middenstand van kwee kers, tusschen het groolbocrenbedrijf en den arbeidersstand in. Voor boerenzoons, voor wie geen hoeve klaar staat, en voor ondernemende arbei ders', die hard werken willen, is op dit terrein ongetwijfeld toekomst, mits ze hel vak verstaan en uiterst intensieve cul tuur weten uit te oefenen. De „proeftuin" wil nog meer aantoo- non, ti.l. op hel gebied der glasculluur. Daarvoor is echter nog een kapitaaltje- van 10 mille noodig. Een obligatieleening zal dit bedrag wel verschaffen. Vooral na de verschijning van het verslag, waarvan bij den secr. nog wel enkele exx. te verkrijgen zijn, zal 'menigeen gaarne voor deze nuttige, uit sociaal oogpunt zoo belangrijke zaak iets over hebben. De directie van den landbouw heeft o.m. uitgegeven een brochure boiicfJendc vervalschingen in veevoeder en mest- stotten (verslag betreffende den dienst Uer opsporing van vervalschingen 'in voeder en meststoffen in het ressort van het Rijkslandbouwproefstalion te Goes over het tijdvak 1 Juni 1915 tot en met 31 Mei 1916), op aanvrage gratis verkrijgbaar ter directie van den landbouw. (Buiten verantwoordelijishaid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Door ondervinding bekend met uwe be reidwilligheid om uwe lezers voor te lich ten in dingen, die hun niet genoeg ge kend zijn, verzoek ik beleefd in uw blad do regeling der broodrantsoenen eens te willen hespreken. De vraag is n.l. of de 'bakkers ver plicht zijn het. volle gewicht van hel door do bons aangegeven aantal grammen te leveren, verseh gewogen natuurlijk, dan wol of ook daaraan, zooals in gewone tijdon het geval schijnt le zijn, een ze ker percentage mag ontbreken, door ge wichtsverlies van het deeg hij het bakken. Misschien kan deze vraag door u of door een uwer der zake kundige lezers op af doende wijze worden beantwoord, zoodat velen uwer lezers er door zullen worden gebaat. Met dank. Uw dvv„ JUSTUS. Een onzer lezers, dien wij der zake kundig achten, schrijft, ons naar aanlei ding van bovenstaande vraag het vol gende Van oudsher is het de gewoonte on der hakkers om voor het uithakken van het deeg hun broocl af te wegen met 10 pet. overwicht. De prijs van het brood wordt daarnaar berekend. Elf ons deeg wordt afgewogen voor een brood van 1 K.G. Als het brood nu juist gaar gebakken is, dan weegt het. als hef uit. den oven komt precies 1 K.G. Blijft het wat langer in den oven zitten, om het goed doorbakken te hebben, dan verliest het wat meer van z'n vochtgehalte en weegt dientengevolge iets minder dan 1 K.G. Het meerdere gewicht van hot maar net gaar gebakkon brood bestaat dus uit water, dc voedingswaarde van het door bakken brood [is bij ietwat geringer ge wicht dezelfde, terwijl hot wint aan ver teerbaarheid en levens aangenamer is van smaak; ook blijft het langer goed. fn plaatsen waar een verordening op hot ge wicht van het brood is wordt een ze ker percentage (meestal 5 pCt.) onder wicht toegestaan, omdat geen enkele bak ker er voor zorgen kan dat al zijn brood precies hetzelfde en liet volle gewicht heeft. Het uithakken van het brood is van nog meer dingen afhankelijk dan'van liet korter of langer in den oven zit ten, h.v.'de vorm van het brood, de plaats waar 'tin den oven zit, in 'tmid- don of aan een kant, de hitte van den oven, de kwaliteit van het meel, enz1. Dij de tegenwoordige regeling wordt den hakkers voor hol bruin brood door de Regeering slechts 6.7 ons meel verstrekt voor 1 K.G. brood, pin de daarvoor he noodigde elf ons deeg te bekomen is 6.7 ons meel niet go ïoog, zoodat. de bakkér daarop schade li,dl, en dus zeker niet met billijkheid van hem geëischt kan wor den, dat hij zijn 'nood nog zwaarder af weegt. oor het witte brood is do hoe veelheid bloem, die de Regeering er voor verstrekt, voldoende. Heeft het brood, goed doorbakken zijnde, dus iets minder dan hel, door do bons aangegeven gewicht, dan treft den bakker geen blaam. Als het slap, d.i. maar net gaar gebakken is, dan behoort het, versch gewogen, hpt volle gewicht, le hebben. Ziehier, M. d. R., hoe het met de zaak gelegen is. Geachte Redactie, Eerst heden kwam ik in de gelegenheid kennis te nemon van don inhoud van uw verslag der laatste raadszitting. Uw anders zoo accurate verslaggever "heeft ditmaal de haag wat al te veel aan, óón kant geschoren, 'lis daarom dat ik u beleefd verzoek onderstaande jn uw go- cerd blad een plaatsje tc willen geven. Dij de rondvraag vroeg de heer ido Pagter mij of ik nog voldoening wenschte te Jrebben betreffende het door mij ge schrevene in de „Souh. Crt.", over de minder nette behandeling der levensmid- delenconimissie door B. en W. en een gedeelte van den Raad. Ik nam toen de vrijheid dhr. de Pagter op te merken, flat niet ik persoo n I ijk voldoening wensch te, doch de geheel e commissie waarvoor ik slechts als woord voor der had op tc treden. Nu dhr. de Pagter weer over deze afgezaagde kwestie be gon, mocht worden verwacht dat er rui „voldoening" zou komen en nu eens zon der smoesjes en uitvlucht je s. Als dat werkelijk.het geval was geweest, wij allen zouden het op hoogen prijs hebben gesteld. Dhr. do Pagter be loot do „vol doening", maar er kwamen slechts ver wijlen aan mijn adres gericht over ontslagen gemeenteambtenaar enver- kiezingsonaangenaamheden tegenover dhr. de Visser, kwesties waarin n.b. de heer de Pagter dezelfde rol heeft gespeeld als ik, om) jiiet te zeggen, nog erger. Alle leden der commissie zitten nu. in stomme ver twijfeling hun hersens af te slooven met le bedenken, wilt de levensmiddelencojn- missic er eigenlijk m e te maken "heeft.. Als ik èen winkelier vraag om pruim tabak en de man geelt mij een pekel haring, dan kijk ik zoa-'n man verbaasd aan en vraag hem als hij rond de zeven- lig draait: „speelt uv\ lccftyd u soms parten; zijn ,dit nu soms symplonon van op komst zijnde kindsheid of hoe heb ik het nu?" Ik héb die vraag aan .dhr. de Pagter in de bewuste zitting niet voor gelegd, omdat ik weet, dat hij hog, trots zijn leeftijd, volmaakt helder is en ik niets persoonlijks tegen den wethouder heb, integendeel; maar 's mans boosheid spoelde hem alleen leelijke parten. Ik zal dc door dhr. Je Pagter aangeroerde on derwerpen hier niet voider behandelen, omdat zij ter zake absoluut geen gewicht in de schaal leggen. Bovendien „Wanneer de kok cn de keukenmeid ruzie krijgen, weet mevrouw opeens- waar de boter blijft". Ging ik er verder op in, ik weet zeker, dat anderen er zich niet weinig vroolijk over zouden maken. In ,de be wuste zitting haalde dhr. de Pagter, met een beweging die het giootste gewicht, moest vertolken, een brief uit zijn zak, legde deze op tafel en gaf or een donde rende slag op. Ik dacht zoowaar dat dhr. de Pagter wilde gaan vechten en maakte een beweging om mijn jas uit te trekken, tot groot vermaak van alle aanwezigen. Toch zalen wij beiden, leden jler com missie, lang niet op ons gennk cn dachten na al het misbaar, dat het voor goed met de commissie gedaan was. De Raad zelf word er stil onder. 11c begon, te donkern, dat dhr. de Pagter een brief ging voor lezen van Minister Posthuma, waarin Z.Ex. dhr. d. I'. een compliment maakte over do richtige uitvoering der distributiewei alhier. In zulk een geval zou de commis sie mot de knijptangen der logica ont zield zijn geworden en in den vijzel tot. pulver gestampt zijn. Echter niets van dat alles. Het. schrijven betrof waarachtig weerdion eeuwigen ambtenaar. Wanneer de heer de Ragter weer eens met zooveel misbaar in do raadszitting „voldoening" aankondigt, dan hoop ik voor hem dat zijn licht weer niet uitgaat als "een kaarsje van één cènt, want anders bezeert hij zich zelf weer aan een zwaard, dat hij voor een ander scherpt. Op de andere verwijten kom ik meer uitvoerig terug in de „Souh. Crt.omdat u, Al. d. R.. mij bericht gaf, dat u daar voor geen plaatsruimte meer beschikbaar hebt. Inmiddels niet vriendelijken dank Uw dw. dr. W. M JODSE. Voorzjtler levensmiddel enco'm. Souburg, 20 Febr. 1917. (Naschrift van de redactie: Do slot opmerking aan ons adres is niet geheel billijk. Immers op de thans den incender toegemeten ruimte hadden wel dertig ver- ^jtenvveersjaroker^Jmnnen^rordim^^^ Gerechtshof te 's-Graveii- lia g e. Het gerechtshof hoeft arrest ge. wezen in de volgende zaakJ. D., werk man to Terneuzen, door de rechtbank tc Afiddelburg ontslagen van rechtsvervol-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2