No 121 Donderdas* 22 Februari tièVé &lc Jaargang De Groote Oorlog, Bmnenlasid. Staten-tieneraai. Uitgave van ia Naanü. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: (LAN SE VORSTSTRAAT 21S. Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHUIJ - L. BUR6, Drukkers: OMtsrbaan Le Cointre - Go»». De Zeeuw VERSCHAT ELKEN WERKQA& Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf li. Losse ïs0,96 ^rlfs der AdvertentiSn 5 regels /u.50, iedere regel meer 10ct 3-maaï plaatsing wordt 2-maal berekend Big abonnement voordeelige voorwaard ed Familieberichten van 110 regels f 1.— iedere regel meer 10 ct. Voorbeeld van een Gemeenteraadsverkiezing Vooraf zij herinnerd dat, wanneer op de lijsten evenveel eandidaten geplaatst zijn als er plaatsen te vervullen zijn heit hoofdstembupeau of het stembureau alle eandidaten gekozen verklaart. Worden minder eandidaten gesteld dan er zietels te vervullen zijn, dan is nie mand benoemd en moet een nieuwe ver kiezing worden uitgeschreven. Nemen wij een gemeente met 1043 kie zers, die gestemd hebben. De gemeente raad is ontbonden. Hij bestond uit zeven leden; er zijn derhalve zeven zetels te verdeelen. De kiesdeeler is 10437 149. Wij veronderstellen dat de Chr.-Histo- rischen ©n Antirevolutionairen hunne lijs ten hebben verbondenevenzoo de libe ralen en sociaal-democraten, en dat ter ook nog een lijst door eernge kiezers is ingediend, noem ze bijvoorbeeld: onte vredenen, „wilden", grappenmakers of ernstige leden van een bepaalden bond als b.v. middenstanders, landarbeiders, winkeliers, en dergelijlqen. De uitslag is dat uitgebracht, zijn: Christ. -Hist oris chen 120. Antirevolutionairen 250. Deze zijn verbonden. Saam 370. Liberalen 320. Soc.-Democraten 279. Deze zijn ook verbonden. 'Saam 599. „Wilden" 74. De eerstgenoemde groep krijgt 370149 2 zetels, rest 72. De volgende groep krijgt 599149 4 zetels, rest 23. Er zjjn nu zes zetels toegewezen. Er rest nog ieen zetel. Die kan niet aan de „wilden" Worden toegekend dewijl het aantal stemmen op hun candidaat uit gebracht (het stetncijler) kleiner is dan de helft van den kiesdeeler. Dus wordt de zetel toegekend aan de partij met het grootst© overschot. De Rechtschie heeft een overschot van 72, de Lïnkl- sche van slechts 23, zloodat de Rechtsche groep de zevende zetel toekomt, en dat niettegenstaande 72 kleiner is dan 74. Rechts krijgt dan 3 zetels, en Links 4. Nu moeten de zetels verdeeld worden «ver de lijsten. De Chr.-Hist. hadden 120 stemmen, de Antirev. 250. Deze laatsten krijgen 250:140 l zetel, rest 101, van da overige zetels vallen een ten deel aan de C.-H. en een aan de A.-R. Op dezelfde wijze (is berekend dat de IID61 alen on socialisten elk 2 zei til si krii* gen. Immers 320149 2 zetels, rest 22. 279149 1 zetel, rest 130. Saam 3 zetels, de vierde zetel komt toe aan de lijst met de grootste rest. Wij nemen nu aan dat de antirevolu tionaire lijst zes namen bevatte met de volgende stemmencijfers Maas 200. B,os 59. Arts 104. Vos 142. v. Es 71. Haas 20. Gekozen is dus Maas. Hij heeft 51 stemmen over; die komen bij die van Bos, doch daardoor bereikt deze niet den kiesdeeler. Hij heeft maar 110 en moet 149 hebben. Maar de andere eandidaten hebben o^k den kiesdeeler niet bereikft, dus houdt de overdracht op en wordt Bos verkozen verklaard. Maas en Bos zijn derhalve verkozen. aren er 3 zetels "te vergeven geweest, dan was de 'derde toegekomen aan Vos die het hoogste stemmencijfer behaalde. Dat deze Vos er uit valt, niettegen staande hij veel meer stemmen had dan Bos, moet niemand verwonderen. Het zal zelfs wel eens gebeuren dat iemand ge kozen wordt op wien geen enkele stein was uitgebracht. Onderstel dat Maas 300 stemmen had gehad en Bos 0, en Arts 50, dan had Bos de subsidiaire stemmen van Maas gekregen, in dit geval 151 en zou hij ge kozen zijn verklaard. Hieruit blijkt opnieuw yan hoe groote beteekenis de plaats op de lijst, dat wil zeggen de invloed dei' partijleiding is. Treub terug. De tegenvaller .wegens het onverwacht door Van Gijn genomen ontslag als mi nister van financiën wordt opgewogen door de naar 't schijnt geslaagde poging van den premier om Treub in diens plaats te doen (reden. De koninklijke benoeming schijnL pp de komst te zijn, welke den financier Treub in eere herstelt. Dat doet ons genoegen. Voor Treub zal het oogenblik waarop hij zijn benoeming en in-eere-herstelling thans ■vi" een ure van triumf zijn. t"ïl vragen evenwelwie heeft er nu 8'™ogen: hij of zijne politieke vrienden. Men wete namelijk dat ongeveer pen jaar te voren, in dé zitting van 28 Ja nuari de Tweede Kamer een den minister Treub vijandige motie heeft aangenomen: de motie-Schaper .welke scherp veroor deelde 's ministers eertijfce poging oim de Ouderdomswet niet in behandeling te ge ven zionder de Pensioenbelasting die voor de uitvoering der Ouderdomswet de gel den scheppen zou. Het waren, behalve de antirevalutk»< nairen v. Vliet en Oosterbaan benevens een zestal katholieken die persoonlijke; beweegredenen hadden voor hun stem, enkel liberaLen en socialisten die voorj de niolie-Schaper stemden, welke het mi- nistrieele leven van dezen eerlijken mi nister afsneed. Rechts en enkele vrijzinnigen hadd©H( er tegen gesproken en gestemd. Nu is do vraag: wie is er nu ver anderd Hebben de Schaperianen hun fout ft* gezien en met betuiging van leedwezen den verongelijkte weer ingehaald, of heeft minister Treub zijn principe: geen uitga ven voor Staatspensioen zonder de daar voor beschikbare .gelden, losgelaten? De besprekingen bij Hoofdstuk Vil zul len allicht straks het antwoord geven. Wat ons aangaat, wij juichen Treubs terugkeer toe. Wie beter dan hij kon in deze benarde tijden bij de berooide schatkist „da wacht houden. Wie meen dan hij is in staat deugdelijke adviezenr ]te geven bij de verschillende pijnlijke vraagstukken die aan de orde komen. Zijn terugkeer is voor het kabinet een onge-meene versterking gelijk zijne reha bilitatie voor ibem zeiven een krachtver nieuwing eerste klasse is. Vaster dan ooit rust nu zijn voet in den stijgbeugel. Tweede Kamer. Kwantiteit boven kwali teit.Van 'n mug 'n olifant gemaakt. Weer een por tefeuille ter beschikking? De minister van oorlog 'heeft er den tijd van genomen, om op' alle aangeroerde kwesties in te gaan. Jammer, dat hij zijn kracht moest zoe ken in de lengte van Zijn betoog. Allereerst ging 't om de bevordering van officieren. Om jn de hooge rangen wat opruiming te houden, hetgeen velen wenschen, zou wijziging van de Bevordeïingsw'et noodig zijn. En zulk een omvangrijk werk' kan de Minister nu niet aanvangen. Boven dien wanneer hij veel bevordert, vooral luitenants tot kapitein, dan is ©r na de demobilisatie een overcompleet. Aldus zal het systeem, waarbij de beste jaren in den luitenants-rang worden doorgebracht, voortduren. Volgde de maréhaussée. Daar geldt de bepaling, dat huwelijk niet mag worden aangegaan zonder verlof. Over het alge meen voelt men van rechts voor een hu welijksverbod zeer Weinig. Dat Lieek oök toen een .aantal rechtsche leden een motie voorstelden, welke een herziening vroeg van het systeem. Deze motie was wat zachter van vorm dan die, welke de heer Duys had voorgesteld. Beide moties zijn echter in den loop van den dag verdwe nen, doordat Minister Bosboom eenige toezeggingen heeft gedaan. Na de pauze ging 't om meer concrete gevallen, welke niet alle van algemeen be lang zijn. De minister vermocht ook in deze aan gelegenheid geen voldane stemming te wekken. Mannen van allerlei richting zaten zich te verbijten. En 't scheelde maar weinig of er was een crisis ontstaan. Kornet Sijthoff meent, dat hij niet tot officier bevorderd is, omdat hij in een krant geschreven heeft. De Kamer heeft zich dit geval aange trokken ,doch men bleef maar in. 't duis ter tasten. Dat verdroot den heer Rutgers, die nu een motie voorstelde, waarin het onvol doende onderzoek betreurd wórdt. De minister zag hierin een motie van wantrouwen, en ook de heer Lobman, zoodat opi diens voorstel 't ding zoodanig gewijzigd werd, dat een nader onderzoek gevraagd wordt. Deze motie zal nu later behandeld wor den, vrucht van de consideratie van Nolens. Toch minster Bosboom loopt op z'n laatste beenen. Bsksopt overzicht van den toestand. Het is wel zeer merkwaardig, dat er weer niets is voorgevallen, een bespre king waard. En dat midden in dezen .afschuwelij ken oorlog, die te land en ter zee met ongewone kracht gevoerd wordt. De actie van de fronten wordt blijkbaar belet door mist en regen, door sneeuw en koude. Hier en daar wat artilleriestrijd of ma- chinegeweervuur en daar blijft het voor- loopig bij. De politieke verhouding tusschen de Ver. Staten en Duitschland is nog onver anderd. Engeland gaat intusschen voort inet het tornen aan de neutrale vaart. De Westminster Gazette publiceert een proclamatie, waarin verklaard wordt, dat wijl 'l\et Duitsche memorandum in zake den onderzeeërsoorlog in flagrante tegen spraak is met de regelen der menschelijk- heid en de verplichtingen van den vijand en verdere maatregelen van Britsche zijde noodig maakt, opdat niets de vijandelijke landen in- of uitgaat, het noodig is, de schepen, welke goederen met vijandelijke bestemming of van vijandelijken oorsprong vervoeren, in beslag te nemen en verbeurd te verklaren, tenzij zij aan de strijdkrach ten der Britten en geallieerden alle ge legenheid geven om hun ladingen te on derzoeken en ook, zoo noodig, deze goe deren te onderwerpen aan verbeurdver klaring. Hiertoe zijn dan ook de noodige maat regelen getroffen. Er is bepaald, dat een schip, hetwelk op zee ontmoet wordt op' Weg naar of van een haven in eenig ..neutraal land, dat toegangswegen biedt tot een vijande lijk gebied, zonder in een haven aan te loopen op Britsoh of geallieertd' grondge bied; wanneer niet het tegendeel is vast gesteld, zal beschouwd worden goederen te vervoeren met vijandelijke bestemming of van vijandelijken oorsprong en opge bracht zal worden voor onderzoek en zoo noodig voor berechting door bet prijs- hof. Naar aanleiding van een vredesdebat tusschen den Engelschen pacifist Posonby en Bonar Law, dat den typischen stand van. zaken, zooals die zich nu gevormd schijnt te hebben, duidelijk belicht, con cludeert de Maasbode liet volgende: „Bij de centralen schijnen de leidende persoonlijkheden meer en meer voor een eind van den oorlog zonder overwinning te zijn gestemd, zonder dat zij echter, uit vrees voor de overgroote meerderheid der partijen waarschijnlijk onomwonden, open lijk en officieel dit durven te omschrijven door de erkenning, dat zij van alle directe en 'indirecte plannen tot annexatie zul len afzien. Men tracht blijkbaar van dien kant langs niet-officieelen weg dit nu te doen. Van den kant der geallieerden klinkt nu en dan een stem uit een, zij het nog kleine, groep, die aandringt op een beëindigen van den oorlog zonder over winning en zonder annexatie. Maal' hier zijn het van den anderen kant de lei dende persoonlijkheden en hier is het de regeering, die daartegen in .verzet komt en niets daarvan verklaart te willen hoe ren. Zoo staan beide partijen scherp te genover elkander. Korte Oorlogsberichten. In Pruisen is een staatscommissie voor Volksvoeding benoemd. Uit Bern wordt gemeld, dat de Fran- scbe Kamer tegen den wil van d© regee ring een voorstel heeft aangenomen, cm iederen uian, die in de loopgraven ligt, een dagelijkschen toeslag van 1 franc te verleenen. Carranza, president van Mexico, is een goed vriend van keizer Wilhelm. Daar om zond hij een no-la aan de regeering der Ver. Staten, waarin hij staking van den uitvoer van munitie voorstelde, waar- iop EailÓng alleen antwoordde met de kennisgeving, dat hij het schrijven ontvan gen had. In Oost-Pruisen heerscht, na eert kort poosje zacht weder, opnieuw strenge vorst. Te Marggrabowa daalde de tempe ratuur Maandagnacht tot 24 graden on der nul. De „Times" betoogt, dat het noodig zal kunnen zijn den militairen leeftijd van 41-tot 50 jaren te verhoogen, indien de herziening van de vrijstellingen van mannen heneden de 30 jaren, waartoe thans besloten is, niet het voldoende aantal mannen levert. Alle Joodsche studenten van de uni versiteit in Warschau hebben* zich aange meld voor den dienst in het Poolsche leger. Dat de vredespartij in Engeland niet zoo klein is, kan blijken uit de verkie zing in heit district Rossendale, in Lan cashire, waar de coalitie-liberaal Sir Ma den wel met 6019 stemmen gekozen werd, maar de tegencandidaat Taylor, die voor „vrede :door onderhandelingen" is, 1804 stemmen verwierf. Een rentmeester schrijft in de „Ti mes", dat de ratten veel van het graan opeten. Hij wil, dat de gemeenten een stuiver per rattekop uitloven. Hij' schat, dat er dagelijks voor 15,000 pd.st. graan door de .ratten verloren gaat. Keizer Wilhelm' benoemde den vice- admiraal Rudolf Rodler tot plaatsvervan gend chef van het ministerie van oor log. Het Engelsc.be s.s. „Brigade" is ge- zionkón. .Zooals uit Chiasso gemeld wordt, is de toestand in Sicilië hopeloos. De helft van het land is niet bebouwd, daar de groote .grondbezitters door de hooge ar- beidsloonen dit jaar eens het land niet hebben laten bebouwen en slechts aan het weinige van hun eigen gebruik ge dacht hebben. In het gunstigste geval zal Sicilië in, dit jaar slechts 2/3 van de gewoonlijke opbrengst hebben. Het Jand wordt dus door een hongersnood bedreigd. De onderminister Dellolio van het munitie-departement, heeft in Italië een proef genomen door 400 jonge meisjes kinderen nog in de munitie-fabrie ken te laten arbeiden. Deze proef is zoo goed geslaagd, dat hij nog 150.000 jonge meisjes in den ouderdom van tien tot twaalf jaar zal aanwerven. De oorlog brengt ons weder terug naar de ramp- zfalige tijden van den kinderarbeid. Het oorlogsbureau voor vetten en oliën in Duitschland heelt bekend gemaakt, dat de regeeringsharing voortaan zonder kop verkocht zal worden. Daar de haring koppen vetstoffen bevatten, zulten zij ver werkt en zal het vet eruit gehaaid wor den. Van 1 Maart af wordt in Duitsch land voor alle kinderen beneden 2 jaar een toeslag aan havermout verstrekt van; 2 pond per maand. In verband met de reusaphtigei knoeierijen met mout in Beieren zijn reedsl 400 processen in behandeling. Bij Krupp in Essen moet reeds se dert 14 dagen eèn werkstaking Zijn. De stakers eischen meer loon en hetere voe ding. In Engeland zal worden overgegaan tot den gedwongen aankoop van grond! voor kleine landbouwers om den Jerais- middelenvoorraad op peil te houden. Ned s.s. gezonken. Het Ned. s'.s. Driebergen (1884 ton.) van Furneiss Scheepvaart en Agentuur Mij', te Rotterdam is gezonken. De bemanning isl gered en moet te Brest aan wal zijn gezet. Scheepvaartmoeilijkheden. Inzake de moeilijkheden onzer scheep vaart deelt men nog mede: Op het oogenblik liggen in Engelsche havens 21 schepen die daarheen vertrok ken waren om kolen voor Nederland te laden. Aan het geven van kolen verbindt Engeland thans de voorwaarde, dat de schepen met eene volle lading „licencedi goods" d.w.z. wat Nederland betreft voor namelijk landbouwproducten en margarine, naar Engeland terugkeeren. Bestaat voor het verkrijgen van een zoodanige lading geene zekerheid dan moet het schip zich verbinden twee reizen te maken met steen kool van Engeland naar eene Fransche ha ven. "Ook de terugreis in ballast der genoemde 21 stoomschepen naar Nederland is niet mogelijk, daar deze schepen voor (leze terugreis bunkerkolen noodig hebben en deze niet door Engeland worden verstrekt dan indien de schepen zich verbinden twee reizen met steenkolen te maken van Engeland naar eene Fransche Kanaalha ven of één reis naar de Golf van Biscaye en terug met érts naai' Engeland. Het springt in het oog dat de reizen tusschen Engeland en Frankrijk, nu de verscherpte duikbootoorlog is afgekon digd, uitermate bezwaarlijk zijn. Boven dien verbonden de bestaande schikkingen aan) de levering van steenkool voor lading en bunkers geene voorwaarden en miert! had alle reden om aan te nemen dat deze schikkingen ten aanzien der be wuste schepen zouden worden nagekomen. De Engelis'ohe voorwaarden hebben tot gevolg gehad dat de vaart van Nederland- ische schepen op "Engeland bijna geheel moest worden stopgezet waar 'toch reeds 21 schepen dezer vaart de 'Engelsche ha vens! niet konden verlat n. zou het yert ©k van nog meerdere schepen daarheen die moeilijkheden slechts vergrooten. Dus om onze schepen terug te krijgen, moet Nederland een losprijs .betalen, in materieel- en levensgevaar. Onwillekeurig, 'zegt de N. R. Ct. terecht, gaan onze gedachten ierug naar practij- ken van de oude Mooren, die Schepen op zee oppikten, en dan een losprijs ver langden. Crisis aan financiën. Minister mir. dr. Anton van Gijn heeft pp grond van gebleken diepgaand yttrschil met den ministerraad omtrent de taak en de verantwoordelijkheid van den heer minister van financiën de Koningin zijn ontslag aangeboden. Nader vernam men, dat de crisis gele gen is in een inieeningsverschil betreffen de crisis-uitgaven en tot eein schriftelijke gedachtenwisseling heeft geleid, welke den Minister van Financiën ten slotte bewoog tol indiening van zijn verzoek om ontslag aan de Koningin tegen het ein de der vorige week. Het Corr. Bureau vertelt, dat oud-mi nister Treub morgen of overmorgen 'de portefeuille zal overnemen. Steenkolen u;i tDuitschiland. Men meldt aan de ,M. Ct. Er loopen thans van Emimlericli en via Gennep een aantal speciale treinen voor het vervoer van Diuitsehe steenkolen. Voor iederen trein zijn 50 open S.S. of IT.S.M.-wagens aangewezen. Des Maandags, Woensdags en Vrijdags zal tusschen Roosendaal en Vlissingen een speciale kolentrein loopen, die wagens ko len zal aanbrengen voor Bergen op Zoom. Middelburg en Vlissingen. De eerste extra kolentrein zal a.s. Vrij dagmorgen hier aankomen. "Aardap pelen. De minister van landbouw, gezien de opgaven betreffende de op 3 dezer an ders dan voor gebruik van den houder of zijn gezin aanwezige aardappelen,, brengt ter kennis: lo. dat het zijn voornemen is vorenbe doelde aardappelen in bezit le rfemieix overeenkomstig het bepaalde in art. 9 der Distributie wet 1916; 2o. dat van de inbezitneming als sub. lo. bedoeld zullen zijn uitgezlonderl die partijen, van welke de eigenaar hij tie eerste opvordering door of vanwege de Aardappelvereeniging vrijwillig afstand doen tegen een prijs van: a. f3.60 per 70 K.G. voor de zand en veenaardappelen uit Groningen, Fries land, Drente* en Overijssel b. f4.20 per 70 K.G. voor de zand- aardappelen uit de overige provinciën; c. f5 per 70 K.G. voor Eigenheimers, Borgers .en Industries van kleigrondent d. f6 per 70 K.G. voor Roode Star van. kleigronden e. Ï6.50 per 70 K.G. voor de overige soorten van den kleigrond, zooals Bon ten, blauwen, Frisia's, de Wetten en, Brov's'. Onze .graanschepen varen uit. Met groote voldoening zal worden verno men, dat de door de N. 0. T. met de Britsche Regeering gevoerde onderhande lingen, om het uitvaren mogelijk te ma ken van onze graanschepen, welke op het oogenblik gereed liggen om in bal last naar de Vereenigde Staten te ver trekken, tot het resultaat hebben geleid, dat het vertrek is toegestaan onder voor waarde dat deze schepen Halifax aan doen en dat zij voor het tegenwoordige geen havens binnenloopen ten zuiden van Kaap Hatberas. Hierbij dient opgemerkt, dat de ver leende Roestemming niet is te beschou wen als een algemcenen regel voor de toekomst, maar dat over elk verder geval afzonderlijk zal worden beslist. (Vad.) Landelijke eenvoud. De „Msb." verhaalt: Het gebeurde op den anti-revolutioif nairen partijdag in de Beurs te Hoofd dorp op 1.1. Vrijdag. Oud eenvoudig moe dertje Noord-Brabantsch mutsje op, bijna 80 jaren komt f/n gezelschap van een jonge vrouw de beurszaal binnen. Ze blijft eenigszins schuchter staan en vraagt aan een der aanwezigenKunt u mij ook zeggen waar straks de spre ker zal siaan; ik zou hem graag goed kunnen zien. Aan de oude vrouw wordt een plaatsje voor in de zaal aangewezen; daar in dien catheder zal straks de spreker onze Colijn optreden. In de pauze ontpopt eenvoudig moe dertje zich als de moeder van ©en onzer grootste mannenvan den oud-Minis ter van Oorlog en het Eerste Kamer lid H. Colijn. Historisch. De Eerste Kamer heeft, het i wetsontwerp betreffende bij- zondere maatregelen ten opzichte van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1