Landbouw en Veeteelt. Reclames Kerknieuws. Predikbeurten. Oil de Pers. Wetenschap en Kunst. Gemengd Nieuws. Allerlei. Verandering in oude gewoonten weder heter, zoodat Veere Werd bereikt e.i ook daar nog in do buitenliaven mei h< t opruimen van het ijs althans met hot ook daar maken van een vaargeul 1; n worden begonnen. De Noord-Bevc laad bleef vannacht te Veere liggen en zou hedenmorgen vandaar door het. Veer- sohe gat en de Roompot naar Zierik zee gaan. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland) heeft het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan Pieter 11 nnelink, geboren Ie Zaamslag 7 Fe butari 188b, wonende te Axel, wegens hot betrokken zijn bij den smokkelhandel. Goes. Maandagavond vierde de Bomv- v< reeniging „Help u Zeiven" haar 50- ja tig bestaan in de groote zaal der so- eiëteit „V. O. V." De voorzitter, dhr. P. Nonnekes beetle de leden en hunne rla- mes welkom en sprak een korte openings rede, waaruit >ve hier hetgeen en ander weergeven. Spr. sprak met genoegen over hit zeldzame feit, dat de vereeniging thans herdenkt. Hij deed dit met te meer voldoening, daar „Help u Zeiven" als ar b nders-vereeniging nooit een kwijnend bestaan heelt gehad, en Iwist of twee dracht. in de vereeniging nimmer zijn voor- g ikomen. De vereeniging had steeds het g aioegen in vollen bloei en in de beste birmonie voort le leven. Wel was ér in da eerste jaren van haar bestaan een ogenblik geweest, waarin men dacht, dat d plannen in duigen zouden vallen, n.l. door het uitbreken van den oorlog van 1870, maar gelukkig was men dit spoe dig to boven, want reeds in 1872 had do eerste-steonlegging plaats voor de nieu- vo woningen, die zouden verrijzen aan de Laurens Pieter v. d. Spiegelstraat. P-at er toen groote verwachtingen van do vereeniging werden gekoesterd, bleek wel rit het feit, dat deze eerste steenlegging i;i tegenwoordigheid van een wethouder en onder groote belangstelling van bet publiek plaats vond. Verder sprak do oorzitter over de goede eigenschappon ('er vereeniging, door er op le wijzen, dat iele arbeiders thans profiteeren, door goedkoop een degelijke woning je bewo nen en hoe weer anderen door zuinig- 1 oid en spaarzaamheid en door het stor- Ti van kleine inlagen in het bezit kwa- ion van een eigen woning. Met de beste i/onschen voor de vereeniging in de toe komst eindigde de voorzitter zijn r*ede en venschte hij den aanwezigen een genoog- Ijken avond. Vervolgens vingen de feestelijkheden an, w.o. het houden van een tombola. Het bestuur en de toegevoegde re.geling's- ommissie hadden eer van hun werk. Men leze in do naamlijst der aan geslotenen aan het locale Rijkslelefoon- et te Goes op bladzijde 37 53. J. C. Pilaar, Groote Markt C 58; 7. .T. Th. Pilaar, Betonfabriek, handel in bouwmaterialen, Agnesgang A 185. Hansweerd. Gistermorgen werd in do voorhaven door drie sleepbooten een vaar geul gemaakt, zoodat vanaf de Schelde de luizen bereikt kunnen worden. Zierikzee. Door een drietal politieagen- Ioir zijn te Rotterdam aangehouden M. uit deze gemeente en C. V„ die op liet leiTein der Electrische centrale bezig wa- i en lood .onder een lading steenkool van daan te halen. Het waren 6 k 700 K.G., die gestolen waren van een pp het ter rein staande loods van de Gebroeders D. M. C. Baarland. Maandag trad voor de A. R. Kiesvereeniging op, .de heer R. C. Jan- ven van Oudelande, met het onderwerp; Evenr. Vertegenwoordiging. De spreker niond eerst stil bij de verschillende be .-.waren tegen het bestaande meerderheids- Te. lsel cn zette vervolgens in een zeer helder betoog uiteen, met voorbeelden aan schouwelijk voorgesteld, het in eerste le zing aangenomen evenredige vertegen woordiging-stelsel, en wekte ten slotte op om de A. R. beginselen krachtig te pro pageeren bij de kiezers. Het was voor de kiesvereeniging een leerrijke avond en waar de heer Jansen bereid is ook an dere kiesvereenigingen te dienen, kunnen wij hem onze zustervereeniging als zoo danig ten sterkste aanbevelen. St. Maartensdijk. Gisteren werden al hier gevankelijk naar Zierikzee overge bracht T. P. en J. H., verdacht van po ging tot aanranding van den varkenskoop man van 't Hof van St. Annaland, met do bedoeling hem van zijn portefeuille ie b-erooven. Zaamslag. Met ingang van 14 Mrt. her benoemd tot burgemeester de heer J. de Feijter. Breskens. Met ingang van 14 Maart her benoemd als burgemeester de heer D. II. van Zuijen. Veillng8ver. Zuid-Beveland. In de gisteren voortgezette algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken, deelde de heer F. Kakebeeke mede, dat de nieuwe registra- üewet de kosten bij veiling bij opbod nog zal verhoogen. Spr. wees er op, dat da Ned. Tuinbouwraad getracht heeft een milder bepaling in 't leven te roepen. Wel iswaar baatte deze poging niet, doch fer blijkt uit, dat. de N. T. R. een nuttig li- cliaam is. De contributie voor 1917 werd gesteld op het bedrag, geheven in 't vorige jaar. Alvorens tot verkiezing van bestuurs leden over te gaan, deed de voorzitter nog mededeeling van een telegram en een brief, door vele kooplieden onderteekend, waarbij de heer Kakebeeke bewogen wordt zich .alsnog beschikbaar te stellen als secretaris der Ver. De heer Kakebeeke dankte alle per sonen en bondon, die zich in dezen geest, ook per advertentie, uitlieten, doch ver klaarde in geen geval een herbenoeming te zullen aanvaarden. De heer Kakebeeke herinnerde er ver der aag, dat terwijl hij nog secretaris was (hij zou aanblijven tot 'n opvolger benoemd was) de hoeren Hanken en Domi nions naar Den, Haag gingen, om er intieme aangelegenheden .Ie behandelen, zonder hem als secretaris daarin te kennen. Op een dergelijke manier, zeide spr., kan ik niet met hen samenwerken. De voorzitter wilde ook klaren >vijn schenken. Hij had gehoord, dat dhr. K. geadviseerd had tot inschrijving van 'do Veilingsver. te Ivapelle, en dal wel buiten hem, den voorzitter, om. Overigens ging hij niet in zijn kwaliteit, noch om achter z"'n duiven te schieten. Dhr. Kakebeeke merkte op, dat hij óp 22 Januari pen uiteenzetting heeft gege ven inzake zijn standpunt legenover Ka- pelle. Dhr. Hanken hield vol, dat dhr. K. hein, had kunnen raadplegen en de heer Kake beeke wees er op, dat de voorzitter met de boeren v. d. Have cn Dominions als-be stuur in Den Haag waren, vorder er den nadruk op leggende, dat de veiling te Ka- pelle goed georganiseerd is, en dat er verplicht veilen is voorgeschreven. Bij eerste stemming werden de hoeren Joh. Pioterse, F-. do Jonge, P. de Wilde en F. Kakebeeke met groote meerderheid van stemmen herbenoemd als bestuurs leden. De heer Kakebeeke volhardde echter bij zijn genomen besluit. De heer M. Knippen vroeg, of het mis verstand niet uit den weg te ruimen was, doch de heer Hanken zeide, dat er 'geen misverstand moer bestond. Het bestuur wil hem behouden, zeide spr., (lus ligt 'taan hem. Bij de volgende stemirning merkte de voorzitter op, dat dhr. Lenshoek Jr. slechts belangstellend lid is, doch dat hij den heer W. F. K. Lenshoek, groot 'belanghebbende zijnde, kou aanbevelen. Deze lieer Lenshoek werd met 23 van de -tO geldige stemmen gekozen, doch li ij' bedankte wegens drukke werkzaam heden, lioogen leeftijd, enz. Dhr. Hanken betreurde liet zeer en probeerde, ook zon der succes, dhr. Lenshoek voor een jaar te bewegen. Vervolgens werd met 45 van de 55 stemmen tot bestuurslid gekozen de heer A. P. Li ndenbergh, door dhr. Knip pen als candidaat genoemd uil 'den Zeeuw- scheni Boud van Aardappel-, Groenten- en Fruit-Exporteurs „Ons Belang". De heer Knippen verwonderde Zich er over, dat door dhr. Hanken nog geen woord van dank tot den afgetreden secre taris was gericht. Namens telers en "koo pera clanktc hij dhr. K. voor alles wat hij voor de Ver. geweest is. (Applaus.) De heer Hanken bracht nu ook namens do vergadering dank aan Jen heer K. voor zijn arbeid "zonder onderscheid des persoons, gedurende vele jaren, en hoopte, dat. hij de veiling nu niet zral vergeten en dat hij als lid van den N. T. R. nog menig advies en grooton steun zal kunnen en willen geven. (Applaus.) Vervolgens1 kwamen aan de orde de voorstellen .inzake eon nieuw veilingsgc- bouw (aangaan eener obligntieteening ad f30.000, stichten van ce-n veilingsgebouw van plm. f35000.) Zooals men weel is do beschikking ver kregen over een terrein bij het station. Goes. Het veilingsgebouw zal aan de eeno zijde grenzen aan de spoorlijnen, aan do andere zijde aan den in verband met de .uitbreiding der staid goprojecteerden, weg, welke zal loopen van de Voorstad bij den overweg tot den Stationsweg, parallel met de spoorlijnen. Het ontwerp van het gebouw, werk van den gem. bouwmeester, den heer F. G. C. Rothuizen, geeft den indruk, dat het Be stuur ,een royaal gebouw wil slichten, dat in de practijk in alle opzichten zal voldoen en dat ook aan aesthetische oischen beantwoordt. De voorzitter deelde nog mede, dat men lusschenkonist van financieelc .instellin gen niet kon bewerkstelligen, lot. het plaatsen van 'n leening. Verschillende heeren hadden samen echter reeds f9950 toegezegd aan aandeelen in lie 5 pet. obligatieleening van f 30.000. Het voorstel hieromtrepl werd z.h.s. goedgekeurd. De lieer Rothuizen deelde nu omtrent het bouwplan mede, dat voorloopig ruim de hebt gebouwd zal worden van wat men zich aanvankelijk gedacht had. Doch is uitbreiding noodig, dan heeft men aan stonds de beschikking over het aangren zende terrein. Het kantoor en het amphi theater voor de handelaren, nu aan "t eind des gebouws, zal dan na vergrooting in het midden staan. De vergadering machtigde liet bestuur over te gaan tol den bouw van een vei lingslokaal, als door dhr. Rothuizen ont worpen. Het bestuur stelt zich verder voor een electrisch mijnloestel aan te schaffen. Bij de plannen was reeds oen offerte gevoegd, waaraan het volgende is ont leend De wijzerplaat heeft een middellijn van 2.20 M. en is voorzien van 100 num mers, gaande van 1001. De gloeilampen bevinden zich in het midden der plaat cn achter de glazen plaat, waarop aan den voorkant de nummers der verschil lende koopers zijn aangebracht. De wijzerplaat wordt voorzien van 150 getallen, zoodat de glazen plaat geschikt blijft voor 150 koopers. De bediening geschiedt door één enkele handbeweging. Zoodra de wijzer in beweging is ge bracht, is het toestel te gebruiken. Drukt nu een der koopes b.v. no. 12 op zijn drukknop, dan staat de wijzer oogenblik- kelijk stil op liet mijncijfer en begint liet, lampje van den betreffenden persoon te branden. Door den boekhouder worden dan het mijncijfer cn do kooper geno teerd, waarna de bedienende persoon slechts op ,één knop behoeft, te druk ken, .waardoor het lampje verdwijnt en de wijzer gaat doorloopcn. De wijzer wordt voortbewogen door een krachtig uurwerk. Het salaris van den veilingmeester-ad ministrateur wordt zoodanig gewijzigd, dal, liet. minimum is f1600; tot f200000 om zet ontvangt hij 2/s petverder voor iedere 1' 100000 daarboven ',4 pet. Dhr. Eversdijk van Kapelle klaagde over bevoorrechting van een fruitverkooper, welke bleek uit het aanwijzen van oen gunstige plaats voor den opslag van iemands fruit. Hij vroeg, of de plaat sen soms verhuurd worden. Dhr. Hanken zeide. dat 'tnog zoo kwaad niet was dit eens te overwegen, daar 'tveel centen zou opbrengen. 'I, Is spr. nu echter onverschillig, waar de pro ducten staan. Dhr. Bominicus ontkende, dat er wil lekeur in 'I, spel was. Op voorstel van dhr. A. Arnoldi werd dhr. F. Kakebeeke tot eerelid gepromo veerd, welke onderscheiding hij na eeni- gen aandrang aanvaardde. (Daverend ap plaus.) Dhr. D. de Jonge herinnerde er aan, dat de Koopmansbond verzocht had ook to Goes een keurmeester te benoemen. Do heeren Knippen en Bliek ondersteunden deze gedachte. De voorzitter achtte twee beëedigde keurmeesters niet, noodig, to meer waar dhr. Pieterse in '1 geheel 27 keer is opgetreden als zoodanig, doch hij 'zou de zaak op de e.k. bestuursver gadering aanhangig maken. Vervolgens bracht dhr. Jansen een zaak ter sprake, betreffende de veiling van een partij appelen van Kloosterman, door hem gekocht voor 23 cent per Kilo. Du veilingmeester had zich echter bij |hot afmijnen vergist. Toen dit gebleken was, aldus de voorstelling van laatstgenoemde, werd dhr. Jansen bereid gevonden 2 et, bij te betalen, terwijl clo Veilingsver. nog l et. bijpaste. Dhr. Jansen verklaarde echter voorloo pig toegestemd te hebben en beweerde, dat Kloosterman 28 cl. toegezegd was. Dhr. Knippen wraakt de geheele handel wijze. Op voorstel van dhr. Arnoldi wordt een commissie van arbitrage benoemd, die jjc zaak zal onderzoeken. Deze com missie D1. de Jonge, H. Bliek en Joh. Pieterse zal in een volgende vergade ring rapport uitbrengen. Aan het einde der vergadering drong de heer Kakebeeke er nog op aan, dat zoo spoedig mogelijk verplicht veilen zoii worden ingevoerd, om, wanneer de regee- ringsmaatregelen vervallen, inzinking le voorkomen. Bij verplicht veilen, eisch des 1 ijds, is 'n goede omzet steeds verze kerd. Spr. constateerde, dat er den laat- sten tijd nog al eens verschilpunten wa ren, doch dankte infusschen voor de aan gename samenwerking vóór dien tijd. Do voorzitter sloot daarop de verga dering. maakt u gezond. Als GIJ verschijnselen van nierzwakte hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheumaliek, ischias, spit, niergruis of-steen, rugpijn of onnatuurlijke ver moeidheid, beproef dan de nieuwe Fos ter's methode: Geef rust aan uw gestel door minder vleesch, thee, koffie of opwekkende mid delen van welken aard ook te gebrui ken, cn drink meer water cn meer melk. Vermijd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer frisse he lucht, slaap n li chaamsoefening in de buitenlucht. Breek onmiddellijk met alle twijfelachtige ge woonten. Deze verstandige methode is goed voor elk, maar men kan natuurlijk niet ver wachten, clat de nierzwn^fe zonder verdere hulp verdwijnt. Zulke nieren vereischen behalve zorg' een niergeneesmiddel. Mochten uw nieren verzwakt zijn of worden, herinner u dan Foster's Rug pijn Nieren Pillen, hét speciale genees middel, dat de nieren regelt, zooals la xeermiddelen de ingewanden regelen. Fos ter's Pillen en Foster's Betere Gezond heid-methode passen allen mannon en vrouwen, oud en jong die reden heb ben om hun nieren to verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Fos ter. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Goes verkrijgt), bij de Paamv Co. en te [Middelburg bij Joh. de Roos, Vlas- markt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel k f 1.75 p. doos of f10.p. zes doozen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Grootegast, door G. C'. Postma, cand. tc Oegstgeest. Bedankt voor Blauwkapel, door J. Ronze te Hoog-Blokland; voor Wer- vershoof, door G. 'C. Postma, cand. Geref. Kerken .- Beroepen te IVezep, door N, G. Kerssies te Den Ham. Bedankt voor Elburg. door H. v. d. Zanden te Harmelen. Te Rotterdam is overleden mevrouw J. Peels, weduwe van ds. L. Spoel, ome ritus predikant van Poortvliet. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Opheusdcn, door A. Mak- konze to Ridderkerk. Ned. Herv. Kerk. Biezelinge, Donderdagavond 7 u, ds. Klomp, bidstond. Mr. S. van Houten. -Mr. van Houten's tachtigste verjaardag leidde de Nieuwe Courant tot eeno fraaie karakterontleding, waaraan D e Rotterd. hot. volgende ontleende; Volkomen waar is gebleven de kenschet sing die Buys, bijna veertig jaar geleden (in een Gids-artikeï van 1879) gaf: ,,Mr. Vail .Houten is, dunkt mij, te gelijk de meest geduchte on de minst gevaarlijke tegenstander: geducht om dc gezonde kern, welke in zijn parle mentaire vertoogen ligt opgesloten, om zijn ernst en zijn krachtmaar levens onschadelijk omdat hij, eenzaam strijder, geenerlei behoefte gevoelt om zich met zijn auditorium te vereenzelvigen en niets verstaat van de kunst om tot aandrang van eigen meening juist die argumenten te kiezen, welke'bindend zijn niet alleen voor hem, maar ook voor andorenliet, is alsof hij twij felt aan de waarheid van zijn eigen be loog, zoolang hij nog iemand vindt, die liet. volkomen met hem eens is". Het is nog altijd zoo. Eenigen die het met hem eens zjjn; meerderen die zich telkens getroffen voelen door de scherpte van zijn c-ritischo opmerkingsgave; nie mand die hem volgt. Het individualisme van zijn oorspronkelijken geest sluit allo heerschzucht over anderen hij hem uit, maar is in hem zeiven zóó overheeij- schcnd, dat hol zich met geenerlei asso ciatie verdraagt. Hij was eenzaam in de Kamer, eenzaam zelfs in het Ministerie, dat den naam droeg van Roëll. Ifij is eenzaam gebleven, of telkens weer ge worden ook na dien tijd. Wat Van Houten volkomen mist, is het vermogen om te berusten. Een kracht, zulk gemis, waar het geldt weerstand te breken bij het streven naar een positief doel. Maar in een staatsman een gebrek, dat hom op verlies van practischen in vloed le staan komt, wanneer hel hem drijft om zich altijd maar weer, op de voor hemzelven nu eenmaal proefhoudend gebleken gronden, in den weg te stellen van hervormingen die, door de volhar ding van anderen aan do orde van den dag gebracht, daar blijken de proef der publieke opinie en der parlementaire be handeling te kannen doorstaan. Bewonderenswaardig is voor ons in Van Houten altijd de afwezigheid van rancune zelfs tegen zijn felste en felst bestreden bestrijders geweest. Die onaan doenlijkheid was ongetwijfeld ten deel'o hieruit Ie verklaren, dat hij voor zich nimmer iets verlangde, zoodal een mis lukking of nederlaag hem nooit in zijn persoonlijke begeerten trof. Maar toch voornamelijk uit het hoog en rustig zelf bewustzijn van den evenwichtigen mensch die hij is, den wijsgeer die zijn eigen waarde kent en haaronder geen om standigheden afmeet naar haar tijdelijke marktprijs. Het verwijt van zelfoverschat ting, uit dién hoofde tot hem gericht, is even onverdiend als dat. van „omkeer" zij nor politieke overtuiging: geen zijner denk beelden van na 1891 of men vindt liet in zijn redevoeringen of geschriften uit de eerste kwarteeuw van zijn openbaar leven terug. En overschatten doet hij on kel zijn electoraten invloed, niet zichzelf: het optimisme dat hem ondanks alles steeds weer gelooven doet dat „dé ar gumenten welke bindend zijn voor hem" het ook voor anderen zulten wezen, maakt deel uit van zijn wereldbeschouwing. Een man, een groote figuur in ons open bare leven der laatste halve eeuw, een eerlijk en onbaatzuchtig strijder, oenzaa.ni krachtens de wet der causaliteit, maai bij wien deswege toch óók ons land in de schuld staat. Betalen wij hem in den eerbied onzer gedachten op zijn tachtig sten geboortedag een klein deel van ons tekort. Stijn Streuvels, sedert langen tijd weder rustig met vrouw en kinderen tc Ingoyghem, is bezig met een roman uit. de 8ste eeuw: „Om uit de twintigste te geraken". BEDE OM VREDE. O, niet gewaardeerde, Thans droevig ontbeerde En vurig begeerde Gezegende vreê! Der wereld ontnomen Wij hopen, maar schromen, Zien uit naar uw komen Na eindeloos wee! O, duistere nachten Van zoeken cn trachten. Van biddend verwachten, lleefl. God ons verhoord? Is 't beotre ontloken, De ban weer gebroken, Wordt eind'lijk gesproken 't. Verlossende w°ord? Het licht weer 'gerezen, De .wonden genezen En nimmer ha dezen Zoo droevig een nacht! O, mocht het zoo wezen! Wij hopen, wij vreezen, De boodschap to lezen Der wereld gebracht! I Wij willen verbeiden Na 't bloedige strijden. Na 't bittere lijden Den beleren tijd I En voortgaan en trachten Te stillen de klachten, Hel leed tc verzachten Van gruwzamen strijd! Gezegend gij voeten, Die vreê brengt, wij moeten Eerbiedig u groeten, Maar ernstig, niet luid. Gedachtig die alten, Onnoembre getallen Geofferd, gevallen, Den krijgsgod ten buit. Doe, Heer, ons gedenken; Elkander niet krenken, Vertrouwen ons schenken. Verbind ons tezauin. Doe 't goede ons bemerken, Do liefde versterken Gin samen te werken Tot eer van ITw Naam! IJ OH AN HENDRIK MAATHIUS. Middelburg, 21 Fehr. 1917. Jesaja 517Hoe liefelijk zijn op de bergen de „voeten" desgencn die het goede boodschapt, die den vrede doet hooren. Ongelukken. Tc Overbeek is een 7-jarige knaap door het ijs van do Ringvaart gezakt, en verdronken. Se dert eergistermiddag wordt in Den Haag cte 12-jarige M. W. vermist. Te Voor burg is oen 78-jarig man dood op het ijs gevonden. Door de duisternis misleid moet hij van don weg gevallen zijn. Gistermiddag geraakte zekere V. to Hel mond onder de jn beweging 2y'nde tram, met hét gevolg, dat hem een voet werd afgereden. Vroege lente. Onder Wierden is reeds een vogelnestje met een eitje ge vonden in een hooischelf. Krankzinnig geworden. Dc kerkdievegge A. 11. te Maastricht, tegen wio verleden week 3 jaar gevangenis straf is geëiseht, is in de gevangenis krankzinnig geworden en zal naar een gesticht worden gebracht. Een „fideele" gevangenis. Het speelt aan de Ooslgrens: 'I Horloge van een gronswachlcrtjo ver- likte .bet de. laatste dagen zoo nu en dan. En 't gevolg was, dat de eigenaar van dit prul-uurwerkje zoo af en toe op 't appèl mankeerde of te laat. kwam. liet wachtertje moest acht dagen in de nor in wat hier beteckende: de onderste jyor- dieping van liet gemeentehuis. „Geen nood", Iroostlo een 'ambt- en 'lotgenoot, die uit ervaring kon spreken, „je ként 'ter best volhouden, beter, zeg ik je, dan 4op wacht. Onthoud, wat ik" gezegd heb." Een paar dagen later zat ons wachtertje te brommen tusschen de dikke muren van 'I gemeentehuis. Daar hoorde hiji kloppen tegen een dor houten jaloezickteppen van zijn sombere woning. Hij- deed een stap in id,ie richting..... hij. hoorde 'een zoet stemmetje, dal hem lialf-fluisterend toe riep: „Zeg, Piet, lil 'die klep van onder een weinig op. Ja, 'tkan hoor, probeer het maar. Zie je wel. Hier heb je wat Bens dorp en Kwatta. Morgen kom ik nog wol weer!" Den volgenden dag stond cle schoo- ne weer. voor de jaloezickteppen, tikte en stak den steel' eener Goiulscho pijp door do opening. „Doe maar een trekje". De pijpe- kop was gevuld met cognac. Den dank van ons grenswachterlje wachtte, het meisje niet af. Aldus geschiedde nog meermalen. Een executie uitgesteld wegens de koude. Mr. W. 0. A. Scholten schrijft aan het Utr. Dbld, In „Een historisch verhaal van velo en nooit meer gehoorde voorvallen, dio geschied zijn in verscheidene harde win ters, inzonderheid van de jaren 1709 en 1710", uitgegeven te Amsterdam in 1740 bij Arend van Huijssteon en Steeve van Esveldt, wordt onder 23 Februari 1740 het volgende voorval vermeld: Dc vorst begon gedurig g'rooler to worden. Men kreeg tijding uit. Alkmaar dat men tot Abbekerk justitie zullendo doen, zijnde het schavot reeds opgericht, genoodzaakt werd de uitvoering daarvan uit te stelten, dewijl de schout en do scherprechter achterbleven door de felle koude. De patiënt oordeelde 't. zeer on redelijk dat de speelman achterbleef, daar hij zich reeds tot den dans bereid had, meenende hij nu le moeten worden out slagen, dat wel bedacht was. De aan schouwers, die als dronken boeren vloek-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2