Kerknieuws. Onderwijs. Zending. Landbouw en Veeteelt. Rechtszaken Leestafel. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. zocht, waar het nog met één poot roeiend, trachtte te ontvluchten aan zijn hem ach tervolgende „confraters". Den koetsier treft geen schuld. Het stomme dier schoot plotseling onder het rijtuig. Goes. Naar do „M. Ct." meldt, is door gebrek aan benzine het vervoer van post en passagiersverkeev GoesWolfaartsdijk sche Veer en omgekeerd per automobiel stop gezet. Met hartelijken dank ontving ile Wijkzuster fö voor verleende hulp. Vlissingen. Alhier zijn Zaterdag twee jongens met een ijsschots naar de zee gedreven. Op hun hulpgeroep konden zij na eenigo hachelijke oogenblikken, door een onderzoekingsvanrtuig worden afgehaald en naar den wal teruggebracht worden. -Men is thans begonnen met het aanbrengen der door de Duitschers voor geschreven kleuren aan de mailboot Ko ningin Regentes der Maatschappij Zee land. De dienst in de Ylissingsche ha ven is heden hervat. Ifet tarief is van 5 op G cent per reis gebracht. Op do fabriek der Kon. Mij. „De Schelde" is het werk zoodanig geregeld dat een groot deel van de werklieden des Zaterdags niet meer aan den arbeid gaan. Voor hen eindigt dus de werkweek Vrijdagavond. Nisse. Zaterdag hield de Kring van Gei- tenfokvereenigingen in Westelijk Z.-B. al hier haar vergadering. Vertegenwoordigd waren de vereenigingen Nisse, Heinkens- zand, 's Heerenhoek, Baarland, Oudelan- do en EUewcxutsdijk. Besloten werd dit jaar geen tentoonstelling te houden, maar er zal getracht worden de melklijsten zoo precies mogelijk bij te houden om meer betrouwbare gegevens te hebben bij een volgende tentoonstelling. Getracht za.l wor den een plaatselijke, zoo mogelijk een) kringkeuring te doen plaats "hebben van bokkenstallen. Vanwege de Prov. vereen i- ging worden premies daarvoor uitgeloofd. Westkapelle. Zaterdag 17 Februari om half twee uur openbare raadszitting, waar- do voorzitter en alle leden tegenwoordig waren. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van H. Hendrikse om f 10 verhooging van jaarwedde als grafdelver, wat tot een volgende vergadering werd. aangehouden. Van G. Zuidema een ver zoek om twee maanden afschrijving van hoofdelijken omslag wegens vertrek naar Vlissingen, wat werd toegestaan. Verder een schrijven om een verordening te stel len om het rooken voor kinderen te ver bieden, en ook nog een schrijven om het bezoeken van bierhuizen en dergelijke door jeugdige personen niet toe te laten, werden voor kennisgeving aangenomen. Alsnu werd voorgelezen een goedkeuring door Ged. Staten tot het aangaan van een leening van f 1500 tot bestrating van de Brouwerstraat. Hierover komt cenigc bespreking betreffende de uitvoering daar van met het oog op de moeilijkheid ter verkrijging van steen en dan do hooge kosten onder do tegenwoordige omstan digheden. Na algemeen overleg wordt be sloten dit jaar niet tot bestrating over to gaan, doch bedoelde straat een tijde lijke verbetering te doen ondergaan en wel door een laag grint en schelpen er in te voeren. Daarna werd. een af- en overschrijving gedaan op de begrooting dienst 1916. Vervolgens een verzoek van B. en W. aan den raad oui machtiging te verleenen tot het aanstellen van een ambtenaar voor het Distribntiebureau. De raad geeft daartoe machtiging om zoo spoedig mogelijk een oproeping te doen. De oproeping zal zijn tegen f -10 per maand salaris en een borgstelling van f 100G zakelijk of persoonlijk al naar B. en W. het beste geschikt achten. Zijn instructie wordt door 13. en W. vastgesteld. Ver der werd nog beslolon met. de hooge kosten rekening houdende, die de distribu- tiewet. meebrengt, den hoofdelijken omslag voor 1917 met. nog f 1000 te verhoogen en alzoo te brengen op f 5500. Ter 'be handeling suppletoir kohier H. 0. wordt met gesloten "deuren vergaderd. Veere. Benoemd tot hulptelcgraafkan- toorhouder de heer J. L. Ventcville. Meli8kerke. De landbouwersknecht A. V. raakte, naar de „M. Crt." meldt, met den wijsvinger van do rechterhand in den snij molen beklemd, met het gevoLg, dat hem het bovenste lid van dien vinger werd afgesneden. 8t. Maartensdijk De te Haarlem ver miste jongens, de 7- en 10-jarige Baars nit de Gasthuislaan, zijn, volgens het. „Hbl.", in deze gemeente teruggevonden. Zo 'hadden een uitstapje met een goede rentrein gemaakt. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar IJhorst door 1. A. Swart te Veldhoven. Bedankt, voor Gouderak door J. Haring te LTselstein. Geref. Kerken. Aangenomen naar Oud-Vossemoer, door C. Staal Fz. te Oosterland. Bedankt voor Kouderkerk a. d. Rijn en voor Waarder, door Joh. Dam te Baar land; voor Rijsoord door J. L. Schouten te Arnhem; voor Bunschoten door R. E. v. Arkel te Soest; voor Nieuw- Weerdinge door J D. Heersink te Nieu we roord. Middelburg. De classis Middelburg heeft haar goedkeuring verleend aan hot ver zoek der drie Middelbnrgsche Gerefor meerde Kerken van de door haar ge nomen besluiten met het oog op de in eensmelting dier kerken. Do bedoeling is, dat de ineensmelting op 1 Maart inga. Zondag 25 Februari a.s. hoopt Ds. L. M. A. Scheps, predikant der Geref. Kerk A te Deventer, zijn 45-jarige ambts bediening te herdenken. Ds. Scheps is 15 September 1843 te Den Haag geboren, waar zijn ouders een kleennakersaffaire bezaten. Hij had eerst gekozen voor een loopbaan in de Ad ministratie en was werkzaam bij de Bu reaux van de Staatsspoorwegen. Daarna werd hij, gelijktijdig met. 'Ds. P. J. Baay, Ds. Moulenbrugge en Ds. M. van der Mast voor het predikambt opgeleid door Ds. W. G. Smitt te Pen Ilaag. Op 13 October 1871 legde hij met goed gevolg examen af voor „de Com missie voor de zaken voor 't Onderwijs in de Geref. (thans Chr. Geref.) Kerk in Nederland" en daarna classicaal exa men voor de te Heerde vergaderende clas sis Hattem van de Chr. Geref. Kerk. Op 25 Februari 1872 mocht, hij to Wezep (G.) de bediening des Woords aanvaar den. Reeds het daaraanvolgend jaar, op 13 Juli "1873, verbond hij zich aan de kerk van Deventer. Voor een beroep naar Beetgum, later op hem. uitgebracht, werd door hem bedankt. Toen men hem polste of hij niet genegen was via Maria Iloore- beeke in België (Belg. Zendingskerk), na, colleqium doctum, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te worden, nam hij een af wijzende houding aan. (Rotterd.) Goes. Statistiek van de leerplichtwet over 1916 in hot District Goes: m E 'r£ a O <D Goes Tholen ttJ CÜ «5 C3 CDvO 114 99 Aantal E c3 Px co ■•c1 >- 9 Zierikzeo 16 Totaal 229 11 Veroor deelingen. Nietvervolgd wordende. Nog niet be recht. 62 1 42 46 51 15 1 123 1 94 Geslaagd te Breda voor de acte nutlige handwerken, de dames E. de Ko ning en A. Krijger, beiden to Krabben- dijke, leerlingen van de Chr. Normaal school te Goes. Het Hoofdbestuur dor Verccniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeres sen in 'Nederland en de O. B. hoopt Woensdag 14 Maart, 's morgens 11 uur in het Gcb. voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht, met de afgevaardigden der afdcelingen samen te komen om ren be spreking te houden over de voorstellen der bevredigingscommissie. Ned. Herv, Kerk. Kloetinge. Woensdagavond 6 uur ds. Me loen, bietst,ond met 't oog op den nood der tijden. In September a.s., zoo meldt men ons, izal te Oegslgeest do nieuwe Zendings school worden geopend. Het voornemen bestaat alsdan een grooton bazar ten bate dier instelling, thans te Rotterdam geves tigd. te houden, waarvoor medewerking van alle daarmee sympathiseerenden in ons land zal gevraagd 'worden. Spoedig zullen bij de Broederge meente te Zeist aankomen 14 Duitsche zendelingsvrouwen met 27 'kinderen, van wie de oudste 8 jaar is, wier mannen en Vaders zijn geïnterneerd. Eéne vrouw- met hare drie kinderen kwam aan uit het harre Noorden van Labrador, waar zij onder de Eskimo's woonden. Tweemaal in hot jaar kwamen er brieven uil. het vaderland en dan hoorden Zij ook iets over den oorlog. Zeventien jaar werkten zo er, en nu opeens werd de man geïn terneerd én de vrouw naar haar geboorte land teruggestuurd. In Njassa, Alidden-Afiika, arbeidden 15 zendelingenparen. De mannen werden on langs gevangen genomen en in Britsch- Indië geïnterneerd, de vrouwen en kin- ïderen naar een kamp te Blantyre gestuurd en nu zijn zo onderweg naar hun land. Ze komen binnenkort te Vlissingen aan. De 9e algemeene vergadering van den Nederlandschen Tuinhouwraad zal op Vrijdag 16 Maart te Utrecht worden ge houden. Daarin komt o.m. aan de orde de verkiezing van een voorzitter. Jhr. nu-. W. Th. C. van Doorn, die vijf jaar het voorzitterschap heeft bekleed, heeft te 'kennen gegeven, voor oen herbenoeming niet meer in aanmerking te willen komen. Het Centraat Bestuur beveelt te zijner ver vanging aan jnr. If. C. Dresselhuys, lid van de Tweede 'Kamer. Prof. mr. Af. W. F. Treub, zal een rede houden over: De invloed'van tien oorlog op den tuinbouw in Nederland. L. te Rilland-Bath, Af. S„ J. v. H., Waar de, AI. d. K„ A. C. Z., A. v. d. V., Krabbendijke, L. G. K., Kats, J. F., C. Wisscnkerke, B. v. E., K. L. C., Krui- ningen, f3 b. s. 3 d. h le herhaling: C. G„ Krabbendijke, fö b. s. 5 d. h., 2e herhaling: J. N., Wemeldinge, f2 b. s. 2 d. h., J. L., Wemeldinge, f8 b. s. 8 d. h.jagen zonder vergunning: A. P. H., Woensdrecht, f3 b. s. 3 d. h.; jagen •zonder akte en vergunning: J. J. J. B., Heinkenszand, 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h„ geweer verbeurd verklaard, I, N., Wolfertsdijk, 2 maal f3 h. s. 2 maal 3 d. h„ uitleveren geweer of f4 b. s. 4 d. h.in het veld pogen wild te doo- den: J. J. M„ Woensdrecht, f 1 b. s. 1 d. h., haas verbeurd verklaard; vervoe ren van wild buiten openbare wegen en voetpadenJ. Z. te Scjiore, f 1 b. s. 1 d. h„ uitleveren fazant of f 1 h. s. 1 d. h.; pogen met wildstrik wild te be machtigen: AI. A. te Baarland f2 h. s. 2 d. h.; straatschenderij: J. v. d. B., hvr. v. J. G., Ierseke, f3 b. s. 3 d. h.; Trekdier onbeheerd laten staan: AI. G. V., Ilansweerd, fl b. s. 1 w. tuchtsch.; verwekken van nachtrumoer: J. V., We meldinge, W. Af., P. Z„ F. J. Al., al daar, A. J. v. S„ J. AL, Ierseke, allen fl b. s. 1 d. h„ L. J. E. M. d. IC., 's-Gravenpolder, fö b. s. 5 d. h.; zonder vergunning schapen laten loopen in tui nen. J. P. A., Hoedekenskerke, f3 b. s. 3 d. h.; overtreding drankwet: W. d. B., Hoedekenskerke, 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 d. h.; zonder vergunning fietsen over spoorweg: C. W„ Goes, J. A. C., Rilland, f3 b. s. 3 d. h,zonder vergunning loo pen over spoorweg: J. P., P. C„ C. v. d. P. te Ossendi'Qcht., ieder f3 b. s. 3 d. h.; zich bevinden op1 verboden terrein: C., v. d. P., Ossendrecht, f 15 b. s. 15 d. h.; binnen de draaibrug varen met werkende machine: P. C. L., Seroos- kerke, f2 b. s. '2 d, h.; op openbare straat luidruchtig zingen: A. E. J. v. T., Goes, f 1 b. s. 1 d. h op openbare straat luid ruchtig schreeuwen: W. C. d. V., Goes, f 1 b. s. 1 d. h.na. sluitingsuur als be zoeker in herberg aanwezig zijn: J. Z., 's-Gravenhage, f 1 b. s. 1 d. h.alsvoren en opgeven vnlsche naam M. v. S., Rot terdam, fl en f3 b. s. 1 en 3 d. h.; met. voertuig rijden over terrein Oude Sin gel, Oostsingel on Oostwal: A. v. F„ Waalsdorp' fl b. s. 1 d. h.; op terrein bij oesterputten zijn behoefte doenJ. II. Jzn., Ierseke, fl b. s. 1 w. tuchtsch.; 's avonds rijden met motorrijtuig zonder verlichting der nummers aan achterzijde: L. K. J. d. II.Goes, fl b. s. 1 d. h,, J. V., Ierseke, f 1 b. s. 1 w. tuchtsch., C. d. V., D. J. V., Ierseke, f 1 b. s. 1 d. h.; 'sa vonds tijden zonder licht: J. R„ Goes, fO.50 b. s. 1 d. h., A. v. S., J. V., Ierseke, f 1 b. s. 1 w. tuchtsch., C. d. V., D. J. V., Ierseke, f 1 b. S. 1 d. h.'s avonds fietsen zonder lantaarn II. V., Ierseke, F. Af. te Schore, AV. Z. Baarland, ieder f"2 b. s. 2 d. h.t Schelde bevisschen zonder consent II. v. d. V. Azn. te Krabbendijke, J. C. v. d. V., al daar, beiden terug aan ouders, A. d. R. J. Fzn. 'te Paal, II. v. II. Fzn., Philip pine, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; overtreding aanvaringsreglement: C. v. B., Wemel dinge, J. P. d. R., Rotterdam, F. d. B., A. P. F. AI., AI. L. D., zonder bekende woonplaats, C. S„ Tholen, fö b. s. 5 d. h.dronkenschap: L. L. A. D,, Goes,J B. d. AI., Koewacht, J. B. Jzn., Ierseke, A. G. A. D., Breda, ieder f2 b. s. 2 d. h.; AI. d. W., Vlijmen, fö b. s. 5 d. h„ C. AL, Aliddelburg, 3e herhaling, drie weken hechtenis» Bekrachtigd vonnis tegen E. J. v. D., Bergen op Zoom, beklaagd van zich be vinden op verboden terrein zeven dagen hechtenis. Vrijgesproken, beklaagd van Overtreding leerplichtwet: Al. H„ Wemeldinge, niet be letten, dat hond wild opspoort: A. d. W„ Wolphaa.rt.sdijk. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn eroordeeld wegens overtreding leerplicht wet: J. W„ J. W., Wemeldinge, ieder fl b. s. 1 d. h., L. K. F., Rilland-Bath E. AL., Ierseke, G. J. B., A. C. V., C. V., Wisserikerkc, ieder f2 h. s, 2 S. h, C. De Evenredige Vertegenwoordiging, door dr. E, J. Beniner. Rotter dam, Drukkerij LLbertas. Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer fciesvereenigingen op deze uitgaaf. Het is duidelijk gesteld; het vergelijkt en kele stelsels van evenredige vertegenwoor diging; het geeft op klare wijze weer wat de wet wil; het weerlegt de bezwaren tegen de E. V. en geeft gemakkelijke voorbeelden ter opheldering. Bij getallen besteld, is dit onmis bare handboekje tegen verminderden prijs bij ioderen boekhandelaar te bekomen. t Bloesem en Vrucht van deze maand bevat behalve een leuke schets van J. J. D. „Ilek Duyfjens", en verzen, het slot van „Fragment over Kunst", door C'. V, v. Noppen. D c Jonge Garde van Zaterdag be vat weer een keur van gGede opstellen en foto's, Penning geeft 't slotartikel over „De IJzeren Salamander"; Buijse „behan delt" Columbantis; Brouwer weet als al tijd to boeien. Het opstel over Crocussen zal wel i'n den smaak vallen. Verder noemen we uit den rijken inhoud een opstel van Oom Jan, getiteld „God is liefde" en Tiro's werk over Da Cos ta in welk gezin wordt, „Do Jonge Garde" nog niet gelezen? (Buiten verantwoordelijkheid de? Redactie.) Noodlijdende Franse he kinderen. De Gravin Do Geloese, welbekend door haar onafgebroken arbeid voor krijgsge vangenen van alle naties, vraagt hulp voor do inrichting van een Tehuis voor Fran- scho kinderen. Zeer gaarne ondersteiui ik haar ver zoek. Nabij Alaastrieht heeft de Gravin een groot en mooi gelegen kasteel ter be schikking, groot genoeg voor ruim 100 kinderen. Dat kasteel moet echter gemeubileerd worden. ie holpt mee om hot te voorzien van bedden met toebehooren, tafels, stoelen en linnengoed, gebruikt, doch in goeden staat? Natuurlijk zijn nieuwe meubels of geld om die te koopen ook goed. Wie iets voelt voor die arme, zwakke stumpers uit het bezette deel van Frank rijk, die met behulp van de Duitsche overheid naar Nederland komen, wie daar bij in staat is iets af te zonderen zal onverwijld iets naar 't Zuiden zenden, 'tzij veel of weinig. Het adres voor meubels is: Gravin Do Geloese d' Eijsden, Station Alaastrieht, en voor poststukkenChautoau d' Eijsden. A. C. BOS. Egmond aan Zee, 16 Febr. 1917. O n g e 1 u k k c n. Te Bergen op Zoom is do 19-jarige L. tengevolge van bloed vergiftiging overleden. De burgemeester van Gorinchem heeft verleden week een 7-jarigen knaap uit een wak op het ijs gehaald. Te Rotterdam is in een me- taalslijperjj een 15-jarige jongen door een kamrad gegrepen en medegeslenrd. Met een verbrijzelden linkerarm is hij in het ziekenhuis opgenomen. Te Haarlem is zekere 19-jarige Al. Vrijdagavond bij het schaatsenrijden met pen meisje door het ijs gezakt. Het meisje werd met een red- dingshaak gered, doch haar hegeleider is verdronken. Proefneming. Bij wijze van proef is voor het personeel van dc Al gemeene Landsdrukkerij de 48-urige werk week ingevoerd. Om de 14 dagen heeft het personeel den Zaterdagmiddag vrij. Aardappelen en rogge. Vol gens een ingesteld onderzoek zijn in do gemeente Borger nog aanwezig ruim 100.000 ILL. zand- en veenaardappelen en ongeveer 11.000 H.L. rogge. Stop. De Enschedesche Katoen spinnerij is wegens gebrek aan katoen stopgezet. Een Zeppelin. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur passeerde op groote hoog te een Zeppelin de spoorbrug te Alook, komende uit noordelijke richting. De re- serve-2de-luitenant jhr. Nahuys liet oogen- blikkelijk een der wachten eenigo salvo's afgeven, terwijl' ook de reserve-2de-luile- nant. Van der Bend, commandant van het dekkingsdetachement, zijn manschappen liet vuren. Door de groote hoogte was de trefkans zeer gering en werd dan ook geen vuuruitwerking waargenomen. Langzaam verdween het luchtschip naar het zuiden, om daarna zijn reis naar het oosten te vervolgen. Het droevig drama. De ver slagenheid in Sittard en omgeving over het droevig drama in het naburige dorp Born is naar het „C.'entr." meedeelt nog algemeen. Het 5e kind, dat bij de 4 gedoode kin doren in dc woning stervende lag, is dood. Van de 2 kinderen, die met den vader naar het hospitaal te Sittard werden over gebracht., is er één gestorven, zoodat op het oogenblik het eenige dochtertje van 4 jaar en 5 zoontjes dood zijn; 1 zoontje leeft nog, alsook de vader, die echter ook vrecselijke wonden heeft bekomen, een hand is nabij den pols als het ware afgekapt en vroeselijke wonden vertonnen het gelaat en het hoofd; men vreest ook voor zijn loeven. Do ongelukkige brave vader is op hel oogenblik nog onbewust van den dood der 5 kinderen, die in zijn woning te Bom zijn achtergebleven; hij meent, dat ze slechts gowond zijn en hoopt ze nog levend weer te kunnen zien. Hclaasl Daags na de misdaad is de krankzin nige moeder naar het kranzinnigon.gestic.ht te Yenlo overgebracht. Overvragen. Een lezeres van „Het Yad." had eergisteren 't volgende te lefonische gesprok met een groentenhan- dolaar: .Mijnheer, 14 vraagt 15 cents voor winterpeen en de maximum-prijs is 6 cents. Hoe zit dat? Mevrouw, ik lever ze niet voor min der. Goed, maai' dan vraag ik een qui- tantie. Neen, die geef ik niet. Oók goed, dan zonder qnitantie te gen 15 cents, maar denk er aan, dat. ik hier een getuige bij dit gesprek heb; dreig de mevrouw toen. Dan lcA'er ik u heelemaal niet, be sloot de overvragende winkelier. Het is kras! Aardbeving. Door de aardbe ving van 29 Jan. is de stad llann aan de Save grootendeels verwoest. Enka geverbaliseerd. Tegen de bekende sociaal-democratische propa gandiste mej. A. van der Vlies is, toen zij Donderdagavond in do in staat van beleg verklaarde gemeente Oude Pekcla een spreekbeurt hield, door de politie pro ces-verbaal opgemaakt omdat, zij het mili- tairisme besprak. Hooge prijzen. Er wordt in den laatsten tijd zeer veel werk gemaakt van het vangen van roofwild. De pelsen heb ben zeer hooge waarde, zoodat voor de vangers aardige weekgelden worden ge- maakl, als ze otters, bunzings, marters en hermelijnen kunnen bemachtigen. Voor ottervollen wordt zelfs f 25 en moer be taald. Hu0r 11 0 S-ta atscourant De berichtjes betreffende Gowotensgeld be gonnen ietwat eentonig te worden; de eenigo variatie schuilde in de cijfers. Ge lukkig hoeft een met gewetensbezwaar be hepte inkomsten- en vennogensbelasting- plichtige voor afwisseling gezorgd, lijj stuurde een postwisseltje in onder hot motto Argent Consience. Alet 'n beetje Fransch komt men de wereld door, dacht de Bredanaar. En zijn geweten is gerust. V a 1 s c h e gebitten. In het Fe- bruari-nummer van het Tandtechnisch maandblad vertelt de heer C. II. Groe- nenstein, welke ervaringen hij had bij 't verkoopen van een valsch gebit, 'f Ver haal luidt als volgt: „In 't achtergedeelte der zaal stonden twee tafels waarvan achter elk een heer gezeten was, van wie de oen kennelijk tot den Israëlietisehen Godsdienst behoor de, do ander blijkbaar niet. Voor de hee- ren op de tafel stond een brandende kaars, en lagen een plaltang en een magneet. Bovendien lag op de eenc tafel een hoop je prothesen, waaronder mot. gouden ban den, baren en schut.platen. „Toen 't mijn beurt was om 't slacht offer te zullen worden, werd mij verteld dat 1 guldon per tand betaald werd', mits er gouden stiften aan zaten, dat was het bewuste (m.g.) Ik vroeg of dat m.g. „met geluk wenschen" moest beteekenen, want 't was niet erg duidelijk dat met (m.g.) „gouden stiftjes" bedoeld werd. Het ant woord hetwelk ik op deze vraag kreeg was: „Dat het wel voluit aan den drukker was opgegeven". Ik ging er niet verder op in. „De heer, met een geboord jasje aan, vertelde verder: „De tanden zijn in de plaat bevestigd met. stiften. „Deze stiftjes kunnen zijn van goud, zilver of ijzer. „Om te kunnen zien welke stiftjes in uw mede gebracht gebit zijn, moet u mij toestaan er een paar tanden uit te nemen". Ik slem- de er in toe. Ik had een poxtiëele boven- protheso van 2 platinastift crampon tanden en 2 praemolaren met platinastiften mee gebracht. 'I Plaatje werd met den plal tang vastgeklemd, flink door de vlam dei- kaars gehaald- en leelijk vies bewalmd en gebrand. Toen de tand voldoende losge werkt kon worden, werd ze met de plal tang er uitgetrokken en mij overhandigd met. dc woorden: „Ziet u, dat zijn zilveren stiftjes, die zijn géén gulden per tand waard". Onderwijl werd dezelfde proef herhaald met één der praemolaren, waar aan ook zilveren stiftjes zalen. ,,'t Geheel van 4 tanden met platina- crampons was 50 cent waard en ik kon de plaat weer terug ontvangen als „hij" dan de tanden maar kreeg. „De man was met een soort „Finger- fertigkeit" reeds bezig de 2 overige tan den ook uit te breken, waarop ik hom toevoegde: „Geef maar gauw hier dat is te weinig; je adverteert met 1 gulden por tand, en ik zal eerst met mijn „moeder" spreken". Daarna verliet ik de firma Min- kcn. „Zoo zien we, dat het publiek in jjo waan wordt gebracht, dat de leveranciers van hun kunstgebitten, hetzij tandarts of technicus hun op1 grove wijze bedrogen moeten heblien. „Velen worden aldus beetgenomen. Prothesen met diatories, tandon met ijze ren stiften, worden door de firma, niet op gekocht en met een „niets waard" kun nen de menschen gaan. „Dat de firma goede zaken maakt mot platina, voor zilver in te koopen en dan per stiftje ruim 6 cent to geven, terwijl 't gram oud platina 6 gulden kost is te begrjjpen". Handel in katten. Wij lezen in het Utr. Dagblad: Sinds enkele weken is op de markt van Jevende en doode beesten (kippen, eenden, honden, konijnen) en huiden, die 's Zaterdagsmorgens aan den voet en in de schaduw van de aloude „Jacobi" <0 Utrecht wordt gehouden, ook een han del in katten geopend kortelings ge doode wel' te verstaan die tegen ver schillende prijzen, van f 1.25 tot f 3, van de hand worden gedaan. De kooplui, die natuurlijk alle griezel op dit punt hebben overwonnen in tegenstelling tot den ge- legenheidsbczoeker van. deze markt, die bij het zien van een aoode poes nog wel even een bittere wrok in zich voelt op komen, hebben de beesten, die zij ten verkoop aanbieden, meestal van stroopers opgekocht (misschien ook wel zelf ge stroopt), zoodat aan dezen handel, ge lijk men trouwens wel gissen kon, steeds een obscuur geurtje blijft hangen, behalvo nog het eenigszins lugubere, dat er al vanzelf aan vastzit. Geen wonder intusschen, dat men don laatsten tijd vaker van spoorlooze ver dwijningen hoort dan vroeger. En dat men lugubere vertelsels ver neemt en verhalen leest va.n zoo- en zoo veel kattenJcoppen, die hier of daar zijn gevonden. Wij hoorden ook al van iemand, die naar de „kattenmarkt" ging, om te zien, of hij zijn verdwenen poes soms onder de „aangeboden" beesten zou terugvinden. En het volgende incident moet zich even eens hebben afgespeeld. Iemand, die een geworgde kat in oen zak meevoerde, slaagde er in een koo- per te vinden, vijfentwintig stuivers was de koopsom, waarover men het eens werd. Doch in den tijd, dat de twee kooplui stonden te onderhandelen, was poeslief, die blijkbaar niet afdoende was geope-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2