Maandag 19 Februari 191V fiv No 118 'óie Jaargang De Groote Oorlog. Binnenland. Uit de Provincis. Per 3 maanden fr. p. post Losse niv~- -ss „O.Cfc Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes; „AR 'aE VORSTSTRAAT 21©.. Bureau te Middelburg? >>~jjRMA F. P- DHUIJ L. BURÖ, Drukkers: aosterbaan L® Colntre - Goee De Zeeuw VERSCHwütiT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs ^rljs der Advertenti'ën 2i5 regels fö.50, iedere regel meer 10 ci S maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bïj abonnement voordeelige voorwaarden, Familieberichten van 110 regels f 1.—v iedere regel meer 10 ct. Nadere toelichting. Nemen wij bijv- de antirevolutionaire partij. Deze heelt op de gezamenlijke lijs ten der achttien kieskringen twintig na men in het vuur gebracht. Er moeten 15 zetels bezet worden. Uitgebracht zijn: A 15000, B 10393, C 10102, D 9054, E 9120, F 7061, G 10315, H 9472, I 9600, J 9823, K 10126, L 10351, M 12720, N 9784, O 9827 enz. enz. (De Kiesdeeler is 10226). Gekozen zijn die candidaten wier stern- cijfer zoo groot is als of grooter dan den kiesdeeler. Derhalve A, B, G, L, M. A heeft 15000 10226 4734 stem men over; B 167, G 89, L 125, M 2494. Te Zamen 7649, die stemmen worden ge teld bij die van C. DeZe krijgt daardoor 17751 en is gekozen. Hij houdt 17751 10226 7525 over. Deze worden ge voegd bij die van D, welkte gekozen blijkt met 9054 plus 7525 16579. Hij heelt over 6353. Dezie stemmen over op E, die gekozen blijkt met 9120 plus 6353 16473. Over 5247, welke stemmen bij die van F gevoegd, tot uitkomst geven dat ook F gekozen is. Op dezelfde wijze voortgaande blijkt ons dat gekozen zijn de candidaten A fat en met 0. Het is echter ook mogelijk dat de anti revolutionaire partij is uitgekomen met lijsten die niet tot een groep of tot één lijst vereenigd Zijn. Veronderstellen wij dat er zes lijsten ingekomen zijn, te zamen uitbrengende) 150000 stemmen, waarvan lijst I 20000, lijst II 35000, lijst III 8000, lijst IV 12000, lijst V 500000 en lijst VI 25000. De kies deeler is 10000 zioo zullen wij aannemen. Deze kiesdeeler gedeeld op ovengenoemde getallen geeft voor lijst 1 20000ste ge deeld door 10000 2 zetels; voor lijst II 3 zetels, rest 5000; voor lijst III nul, rest 8000; voor lijst IV 1, resf 2000; Voor lijst V 5 zetels; voor lijst VI 2 zetels, rest 5000. Er 'Zijn nu toegewezen 2 -j~ 3 -f- 1 ~j- 5 -f- 2 13 zetels. Er moeten derhalve nog twee zetels warden toegewezen, deze worden toegekend aan de lijsten met het grootste overschot, dus aan de lijsten II en VI. Nu -moeten de zetels worden toege wezen. Nemen wij' als .voorbeeld lijst V met 5 zetels, en nemen wij het in ons vo rig nommer opgenomen stembiljet de 5e lijst met haar 10 namen welke aldus zijn toegekend: Jas, J. 20000. Dun, P. 8000. Rouw, K. 2000. Bal, A. 5000. Does, M. 3000. Raas, P. 2000. Maas, G. 2000. de Haas, C. 5000. Pot, K. 1600. v. Es, Wi. 1400. Wij zien dat slechts een der candidaten boven den kiesdeeler uitgaat en. dus geko zen is. Het is J. Jas. Hij heeft 20000 stemmen en dus 10000 stemmen over. Die stemmen gaan nu over op den vol genden candidaat: Dun, P. DaZe heeft 8000 stemmen van zichzelf en krijgt dus nu 18000. Hij is gekozen en heeft 8000 stemmen over. De 3e candidaat Rouw met 2000, is door de 8000 die hij er van Dun bij krijgt, pok gekozen. Ook de vierde candidaat, Bal, wordt verko zen verklaard, ofschoon hij maar 5000 stemmen beeft. De overige 2 te verdoe len zetels ontvangen de candidaten die de meeste stemmen hebben verkregen j in dit geval de vijfde op de lijst en de 8e n.l. Does en de Haas. Men ziet uit dezen uitslag, dat de volg orde op de lijst grooten invloed beeft. Zie slechts, hoe Rouw met 2000 stem men gekozen werd, en v. Es met 5000 stemmen, er tmaar even doorglipte. Heeft geen der candidaten een aan tal stemmen bereikt, gelijk aan den kies- deeier, dan worden diegenen verkozea verklaard, welke de meeste stemmen op zich hebben vereenigd. De niet-gekozenen vormen de lijst van plaatsvervangers. Die de meeste stemmen verwierf komt dan bovenaan. Valt door den dood of om andere re denen een der Kamerleden uit, dan treedt de plaatsvervanger in zijn plaats. Tusschentijdsche verkiezingen zullen derhalve in dit nieuwe stelsel nooit meer behoeven plaats te hebben. Beknopt overzicht vau den toestand. De diplomatieke spanning tusschen Amerika en Duitschland begint 'zich nu in een minder belangwekkend geharrewar te ontspannen. Er komt zoo goed als geen belangrijk nieuws meer uit Washington. Daarentegen vragen de feiten van de slagvelden weer meer aandacht. We denken eerst aan Champagne. Het is bij den eelicn krachtigen aan val der Duitschers in dit gebied geble ven. We hebben er reeds op gewezten, dat hun succes een feit van moreele befceeke- nis en een nieuwe bedreiging is. Trots de negatieve erkenning van Ha- vas mogen wij aannemen, dat aan het Duitsche succes deze beteekenis gehecht moet worden. De geallieerden hebben het verloren, terrein nog niet kunnen heroveren, zoo* dat de Duitschers in het bezit zijn van dezellde stellingen, welke hun in Septem ber 1915 werden ontnomen. De Engelschen moeten echter geslaag de operatics aan beide oevers van de Ancre uitgevoerd hebben. Volgens Haig namen ze vijandelijke stellingen tegenover* Miraumont over een frondbreedte van on geveer anderhalve mijl en 1000 yards diep. Ze veroverden ook een stelling tien N. van Raillescourt, waar ze den vijand „zware verliezen" toebrachten, gelijk bij Neuve Chapelle en Ploegsteert. Latere berichten zullen moeten uitma ken welke beteekenis aan deze zege moet worden toegekend. Tn het Oosten is de fust grootendeels weergekeerd, na de verwoede gevechten aan den spoorweg ZloczowTarnopol in Wolhynië. Alleen van het front van Aarts hertog Josef in Moldavië wordt, een zich in ontwikkeling bevindende strijd in het Oituz-dal gemeld. Maar zoowel het Duit sche als het Oo'Stenrijksche slafbericM zijn in hun mededeelingen karig; wel licht dus dat, er een nieuwe meer belang rijke actie is ingezet. Volgens een officieel telegram uit Meso potamia hebben de Engelschen op 15 de zer het offensief tegen de Turken op den rechteroever van de Tigris in de Dahra- bceht, horvat en een belangrijke stelling! tegenover den Turkschen rechtervleugel bezet. Bij een onderneming tegen het cen trum en den rechtervleugel van den vij and, veroverden de Engelschen vervolgens een deel der frontlinie ter breedte van 700 yards, 'dat later tot 1000 yards hij eene diepte van 500 yards werd uitge breid. Later gelukte ook een aanval op, den linkervleugel van de vijandelijke stel ling over een breedte van 850 yards. Hier en daar hielden vijandelijke de tachementen nog punten aan den oever der rivier bezet. In den nacht van 15 op 16 Februari werden echter ook deze pun ten veroverd. De geheele Dahra-bocht is thans in handen der Engelschen. Het bij deze gevechten gemaakte aan tal gevangenen zou bestaan uit: 89 of ficieren, o.w. 2 regiments- en 3 batail1- lons-commandanten, en 1906 man. De buit uit 5 machinegeweren, 2500 gewei-en, een groote hoeveelheid munitie, uitrustingstuk ken en andere voorraden. De diiik'bootoorlog krijgt meer en mee.? een onbeperkt karakter. Londen somt verscheidene namen van slachtoffers op, en Berlijn vult de lijstjes telkens weer aan, met vermelding van ton- nenmaat en inhoud der getorpedeerde schepen. Op eigenaardige wijze illu3treert de Ti mes de gevolgen van de duikbootblok kade. Zoo wordt in het nummer van 5 Febr. over de spekmarkt in Liverpool gemeld: Op de 'markt voor Amerikaans eb, spek was de Isterrïaiing wederom zeer vast wegens jdie te verwachten, toenemende moeilijkheden, voorraden aangevoerd te krijgen; het was 1 tot 2 sih. per centenaar duurder. liet elide nummer o er de suikermarkt in LiverpoolDe markt voor ruwe suiker is voortuurend vast wegens de kieine aan voeren. De Times van 6 Febr. over de kolo niale markt te Londen; Wegensi de- on zekerheid, welke de oorlogscrisis in het leven riep, zijn de noteeringen in hiel algemeen nominaal en in vele gevallen, zijn betrouwbare prijzen moeilijk te krij gen. Hetzelfde nummer over de Engelsche theemarkt: De stemming was vast. De markt jnaakte de scherpste prijsverhoo- giug mee, welke sinds lang te noteeren was. En over de botermarkt te Liverpool wordt, gezegdwegens onderbreking van de scheepvaart met Denemarken werden de voorraden hier op den optieprijis' ge houden, terwijl de producten uit Nieuw- Zeeland en andere gebieden dientengevolge een :hoo0e e.i prij. be eikten. i Het schiften van een duikboot, Von ,Forstner, een kapitein van een Duitsche duikboot, geeft in Velbagen und Klasings Monatsheften een beschrijving van het leven aan boord van zoo'n boot. „Bizonder moeilijk", zoo schrijft hij), „is het schieten van het lage heen en weer slingerende dek, op een duikboot. Groote 'zeeën kletsen over het dek, op kanon pn kanonniers. Veelal stooten zij alle man nen van het kanon weg, Languit op het dek, ja, meermalen worden ze buiten boord in het koele nat geslingerd. Maar de bedieningsmanschappen zijn zoo wijis zich vast te knoopen met louwen, waaraan1 zij zich naar boven hijsehen. Was het oogenblik niet te ernstig, dan zOu men moeten lachen om die rondsparteleridfe, manschappen, die telkens weer vol vuur opkrabbelen naar hun kanon, om' het yol- gende schot te lossen." Korts Oorlogsberichten. De geregelde verbinding tusschen Engeland en Frankrijk moet niet meer be staan, als gevolg van den verscherpten duikbootoorlog. Te Berlijn is een tentoonstelling in gericht van alles, wat de Duitschers in verhand met den strijd in de lucht heb ben buitgemaakt. Aan de nagedachtenis van Bölcke en ImmeJmann zijn twee mu sea gewijd. Te Oberhausen is een scheepvaart- onderneming opgericht, met 'tdoel om ui Nederland Rijnschepen te huren en te koopen voor de binnenvaart op bet Rijn Hernekanaal. Volgens de „Agancia. Americana" is de verscherpte duikbooten-oorlog in den eeonomischert toestand van Argentinië reeds merkbaar. Nog verleden week wer den precies 200.000 Quarters vleesch naar de Ententehmden geëxporteerd, maar di rect nadat de verscherpte duikbootenoor log begonnen is, hield de export op. De prijzen voor vleesch en graan dalen. Dal de liefde voor dieren bij de Duitsche soldaten te vélde nog niet ver dwenen is, blijkt uit het volgende: Eén houwitzerbatterij reed pns voorbij. Op het afuit van een kanon zaten eenige jon ge wolfhonden, terwijl de moeder er naast liep: Op mijn verbaasde vraag: „Hebben jullie in jullie laatste stelling een hon denfokkerij gehad", ontving ik het vol gende antwoord: „Neen, wij hebben de moeder met haar jongen, die toen eerst een paar uren oud waren, van kameraden ontvangen, die kort te voren het fort Douaumont bestormd hadden. In een hoek van een gang, die gedeeltelijk in elkan der geschoten was, lagen de dieren als door een wonder ongedeerd. De infan teristen konden zich niet verder met de dieren bemoeien, daarom namen wij ze opi en zijn sindsdien bij ons gebleven. Bang voor het vuur van onze groote bat terijen zijn ze geenszins, want onder het vuren stoeien ze en loopen rondom ons als jonge kinderen. Zaterdagochtend 5 uur is boven Scheveningen een Zeppelin gehoord. Te Berlijn wordt de melkprijs van 32 op 44 pfennig of zoo wat 27 cent per liter gebracht. Men hoopt door dezen maat regel de boeren tot aflevering van melk te bewegen. Het is bij de laatste volkstelling in D.uitschland gebleken dat er ongeveer vier ïnillioen broodkaarten meer uitgegeven zlijh dan er menschen zijn. In Zweden wordt een koffierant- soeneering ingevoerd, waarbij 300 grarni in de maand en per hoofd zal1 worden uitgereikt. De nieuwe Engelsehe oorlogsleening zal een totaal van 4000 tot 1200 millioen pond sterling aan nieuw geld bedragen. Naar wij in de Joodsche Wachter le zen is de dienstplicht der Russische Joden in Engeland thans zoo geregeldRussische Joden, die vijf jaar in Engeland Wonen, moeten dienst nemlen in het Engelschie leger. Naturalisatie volgt na drie maanden dienst. Bij Weigering volgt inlijving door dwang. Deportatie is niet mieer in het uitzicht gesteld. De Zweedsche regeering heeft beslo ten, haver ea gerst in beslag te nemen, en 'het voeren van aardappelen aan vee te verbieden. Tot dusver zijn in Zweden 70 Russi sche soldaten geïnterneerd, die bij nach telijken patrouilledienst [net opzet of bij ongeluk over de Zweedsche grenzen kwa men. De hertog van Cumberland heeft 10.000 M- aai het Roode Kruis in Mecklen burg gegeven. Bovendien gaf'hij aan het Marienhaus te Schwerin, waar hij! korten tijd voor een operatie vertoefde, 5000 M. Blijkens de advertenties in Londen- sche bladen worden daar tegenwoordig vele kleurling-dienstboden, vooral Chi- neesche, in dienst genomen. Als chauf feurs', portiers en kellners vinden negers veel pftrek. De „Sammlung für ü-boote" doet opnieuw een beroep op de bladen en het publiek in Duitschland, om liefdegiften; voor de duikbootbemanningen. Tot einde 1916 werd 450.000 M.. in geld en 500 kisten imet allerlei goederen ontvangen^ Naast dit collecte-comité bestaat er ook een U-Boot Verein, waarvan men voor Minstens 6 M. lid kan Worden. De vereeni- ging geeft een maandblad uit. Tot beperking van gasverbruik. Voor zoover het gas voor verlichting gebruikt wordt, ,zal men het aantal licht punten tot een minimum moeten terugbren gen! en den brandduur tot het strikt nood zakelijke imoeten bekorten. Voor zoover het gas! voor verwarming dient, zal men door vermindering'van de te te verwarmen - ruimten, van den verwar- imingsduur of verwarmingsgraad dienen te bezuinigen. Bij het koken op gas kan men veelal bezuinigen door toepassing van de- vol gende regel's: Zorg, dat de samenstelling van 't mid dagmaal eenvoudig is. Hoe minder ge rechten, ,hoe minder gasverbruik1. Maak "bij het koken gebruik van hooikisf, hooizak of kranten. De spijzen worden dan op het gas aan den kook .gebracht, een bepaalden tijd doorgekookt, en daar na in een slecht geleidende stof wegge zet, die de door het gas verkregen warmte vasthoudt en de spijzen gaar maakt. Zet niet 'meer water op dan noodig is'. Dikwijls is een hall gevulde ketel vli et oen de voor het verlangde theewater, ter wijl een volle ketel wordt opgezet. Zorg, dat s/4 van den bodem van Idb pan of ketel door de gasVlami bedekt wordt; grooter vlam beteekent gasver- lies. Draai, zoodra iets kookt, de vlam laag. Hard of zacht koken maakt geen verschil uit ten opzichte van het verlangde ef fect. Plaats, indien het gasfornuis twee bo ven elkaar gelegen oven? heeft, bij het gebruik van den ondersten oven op den bodem van den bovensten oven pannen toet aandappelen, groenten, enz., die daar in aan den kook komen. Gebruikt voor uw bad niet meer wa ter dan strikt noodig is. V o1ksv oeding Door den Volksbond tegen drankmis bruik is met de Medewerking van de Utrechtsche Industrie- en Huishoudschool een blaadje uitgegeven, getiteld: „De voe ding van het arbeidersgezin; Nuttige wen ken voor de arbeidersvrouw in tijden van schaarschte en duurte". Dit blaadje van een 8-tal papina's bevat tal van wenken omtrent de eischen, waaraan de eenvou digste maaltijden zooveel mogelijk moe ten voldoen, en omtrent de middelen (hooi- kist en papier) om, met besparing van brandstoffen en gas, stamppotten gereed te 'maken en ten slotte recepten voor een 13-tal smakelijke gerechten. De blaadjes zijn bij enkele ex. kosteloos en voor ver spreiding tegen zeer lagen prijs verkrijg baar nan het Centraal Bureau v. d. Volksbond te Utrecht. In korten jijd werden van 'dit praetisehe blaadje en van een tweede over die Hooi- kist meer dan 80.000 ex. door Gemeente besturen, groote Industriëelen en particu lieren verspreid in de kringen van Idie arbeider^ en den kleinen burgerstand'. De Zo mier tijd. Het Bestuur van het Ned. Landbouw- Comité Jieeft aan den Minister van Binnen- lamdséhe |Zaken mededeeling gedaan van eene bespreking betreffende den Zomer tijd in eene vergadering van het Bestuur van het Ned. Landbouw Comité met de de voorzitters der groote landbouw organi saties in Nederland gehouden. Daar bleek, dat de Ned. Landbouw lie ver den Zomertijd zag bepaald van 10 April tot 15 September dan van 1 Mei tot 1 October. Ondanks de groote be zwaren ten plattelande, stelde de vergade ring toch 'het nationale belang voorop en verzette zich niet tegen de wederinvoe ring van den Zomertijd. De Grond w ets herziening. Het Hbl. verneemt dat onder een aan tal leden van de Eerste Kamer ernstig bezwaar bestaat tegen het hiaat in het leven van de Staten-Generaal dat door een ontbinding zou worden veroorzaakt. Dat hiaat wordt op ten minste drie we ken geschat. En men acht dat in de tegenwoordige omstandigheden bedenkte- lijk. S.S. „O ld ambt". Inzake de Oldambt, 29 Dec. naar Zee- brugge opgebracht en door Duitsche strijd krachten vanaf de kust beschoten, heeft onze regeering geprotesteerd en o.m. teil antwoord bekomen, dat de Duitsche regee ring het ongeluk, teweeggebracht door overmacht en een aoodlottigen samen loop van omstandigheden, ten zeerste be treurt, te meer waar het incident aan een onderdaan eener bevriende mogend heid het leven had gekost, en verscbeidjewe! anderen aan lichamelijk leed had bloot gesteld. De Duitsche regeering voegt hier aan toe, dat zij niet zou gedraald hebben aan deNederlandsche regeering opheldering over het gebeurde te verschaffen en haai' oprecht leedwezen uit te spreken, indien het voorgevallene haar tijdig was gerap porteerd geweest. Zij verklaarde zich be reid aan de nagelaten betrekkingen van den 2en stuurman en aan de andere ge wonde of ongesteld geworden schepelin gen een schadeloosstelling uit te betalen, indien de Nederland-che regeering de uit- keering van zoodanige schadeloosstelling passend zou oordeelen. Mais voor Rogge. De Min. v. Landbouw maakt bekend, dat van 19 tot 24 Febr. de prijs van mais, uitsluitend bestemd om aan de gemeen tebesturen 'te worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst "1916, bedraagt voor alle soorten f235 per last van 2000 K.G. of f 8.221/s per 70 K.G., zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvangen. Batavier TI. en 'Prins Hendrik. Wolff meldt: Ingevolge een uitspraak, van het prijsgerecht te Hamburg is het opgebrachte Nederlandsche stoomschip „Batavier II" verbeurd en meer dan de helft der lading tot contrabande verklaard. Aan boord van het op 23 September opgebrachte Nederlandsche stoomschip „Prins Hendrik" bevond zich een Fran- sche courier, die voor New-York bestemde zakken met Nederlandsche fondsen in zijn bezit had. Er waren in deze zaak reclamaties ten bedrage van ongeveer vijf millioen franc ingediend; o.a. eischte me vrouw Lebaudy, de weduwe van den „Kei zer van de Sahara", 4.135.000 franc terug Het gerecht besliste dat de verbeurd ver- verklaring wettig was- en veroordeelde (Je reclamanten in de kosten van het geding. Middelburg. Zaterdagmiddag omstreeks half zes ontstond een begin van brand in de woning van Bernhard, aan de Gar .zengang alhier, doordat een zoontje op de slaapkamer een jC'igarette had 'gerookt en deze op een kapokbed was gevallen. Het bed geraakte in brand. Hei ventje durfde niet omi hulp roepen en werd door een paar voorbijgangers door het raam gered. Het brandende hei werd met em mers water geblnscht, zoodat de politie, die met twee minimaxen en 't personeel der stadschnur, dat met de slangenwagen ter hulp was gekomen, geen werk meer had. Zaterdagavond is zekere D. R., die in dronkenschap een vrouw bedreigde, mét wie hij samenleeft, door de politie uit de woning verwijderd en ter kalmee ring naar het bureau overgebracht. Aan de fabriek van The Vitrite Works alhier is de werktijd aanmerkelijk ingekrompen. Van Maandag tot Vrijdag wordt gewerkt van 9 uur tot 6x/4 uur en Zaterdags alleen van 11 tot 1 uur. Door deze regeling is niet alleen de werktijd met ongeveer 25 pCt. verminderd maar ook Jiet werkloon en de werklieden heb ben zicht tot de directie gewend met ver zoek hen in deze loonderving tegemoet te komen. Tot nu toe is daarop echter nog geen gunstig antwoord ontvangen. Steuncomité. Ingevolge mede deeling in "dit. blad, dat het Steuncomité door den nood gedrongen Werd zijne werk zaamheden tijdelijk te hervatten en daar om bijdragen vroeg, zijn bij den pen ningmeester ingekomen de volgende gif ten: N. N. f500; Mej. N. P. f5, Mevr. S. C. f25; Mr. F. J. S. f50; Mej. N. N. f 1N. N. f60; P. D. T. f 25; F. A. B. fl; C. f25; Z. f10; Dr. H. J. f 10; R. V. f25; V. F. f100; H. J. Dl. f25; N. 8 f '2Spaarpot van Jacob, Mieke en Harry fl.50. Samen f865.50. Verder werden toegezegd de volgende wekelijksche bijdragenK. f 1Mej. J. E. f 1Mej. L. B. f 1Mej. A. v. 0. f 1Mej. C. F. S. fl; Mr. J. A. fl; Mevr. v. B. f 10; Mevr. R. fl; E. H. B. Co. f2. Samen f 19. Voor meerdere bijdragen houdt het Steuncomité zich aanbevolen. Zaterdagmiddag waren we er getuige van, hoe op den Seissingel een zwaan door een rijtuig werd overreden. Voor- en achterwiel gingen het arme dier over het lichaam, dat bloedend, moeizaam voortschuifelend het water dor vest op-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1