No 116 Vrijdag 16 Februari lO è»le Jaargang' Ills Sfaten-0eneraal. De Groote Oorlog. o:c 8 Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGÖ gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goess i,AN3E VORSTSTRAAT Bureau te Middelburgs iFIRMA F. P. DHUIJ L. BI Drukkers: Qosterbaan Le Cointre Goes. VERSCHAT ELXEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nu'-"' rs f li crijs der Advertentiën 5 regels /"G.50, iedere regel meer 10 c 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekent Bij abonnement voordeelige voorwaarden Familieberichten van 110 regels ƒ1.— iedere regel meer 10 ct. Verzegeling en verdeeling. Is om 5 uur de tijd voor de stemming verstreken, dan Wordt de bus verzegeld. Het stembureau neemt een uur rust, doch inalg het lokaal niet verlaten. Na een uur rust wordt de bus geopend. De voor zitter opent de stembiljetten en leest demi naam op van den candidaat, op! wien de stem is uitgebracht. Dat is natuur lijk de bovenste of een ander van fle candidatenlijst. 'De oudste stemmenopnemer ziet het Stembiljet na en de beide anderen hou den aanteekening. Van onwaarde zijn de biljetten, waar op Rn geen der stemvakken het witte' puntje is zWart gemaakt; waarop meer dan een stemvakje is Zwart gemaakt; .Waarop de aanwijzing van den candidaat op andere wijze, dan door de wet bepaald, is gegeven (b.v. door een streep of een kruisje bij den naam, of ©en zwarte rand om het blokje, terwijl het witte puntje ,wit 'gelaten, was, enz.), of waarop de kiezer zijn naam heeft geplaatst; en ook Wanneer de biljetten niet voorzien zijlq Van het voorgeschreven stempel aan de achterzijde, aangevende den naam van den voorzitter van het hoofdstembureau. Voor den kieskring Zeeland is dit de burgemeester wan Middelburg. De kiezer doet 'dus goed voor hij zijn Stembiljet gebruikt eerst te zien of dat stempel van den burgemeester van Mid delburg er wel op staat; en zloo "ter biet op staat, aan den voorzitter van het stembureau waar hij stemt een an der stembiljet te vragen. Wanneer nu alle biljetten zijn geopend en aanteekening gehouden is van de uit gebrachte stemmen, maakt de voorzitter van het stembureau bekend hoeveel stom pten op elke lijst zijn uitgebracht, en' hoeveel stemmen elke candidaat kreeg. Vervolgens wordt het proces-verbaal der stemming opgemaakt en door alle leden yan het stembureau geteekend. De bil jetten. worden in pakken bijeengezameld, Welke daarna verzegeld worden. De jong ste stemopnemer brengt ze dan tiaar den Voorzitter van het hoofdstembureau te Middelburg. Dit geschiedt natuurlijk' met de uitsla gen der stemmingen in al de verschil lende stemburcaux, in de districten onzer provincie. Het hoofdstembureau pioet nu aan het Werk. Dit zal echter niet zoo dadelijk kunnen geschieden, dewijl het nogal wat duren zal eer de verschillende proces sen-verbaal uit de uithoeken der provin cie zijn ingekomen. Is alles op den dag volgende op den stemdag, 's middags om twee uur, nog niet present, dan stelt het hoofdstem bureau zijn zitling tot den daarop' volgen den dag uit. Dit uitstellen geschiedt bij besluit van den Commissaris der Konia- gin._ Die zittingen van het hoofdstembureau zijn openbaar. Dit wil zeggen dat de kie zers die mogen bijwonen. Natuurlijk voor- Zbover de orde ér niet door wordt ver stoord. De kiezers moeten evenwel onge wapend zijn, met uitzondering natuurlijk van hen die tot de gewapende macht •behooren. Het hoofdstembureau stelt nu vast: a. hoeveel stemmen op ieder der candida- !ten zijn uitgebracht; en h. de som van de aantallen stemmen. Die som heet het stemcijfer. Aanwezige kiezers mogen bezwaren te gen de vastgestelde berekening inbren gen, waarvan aanteekening geschiedt in bet proces-verbaal. Afschriften van dit proces-verbaal worden aangeplakt. De uit komst der stemming in den Kieskring Wordt door het hoofdstembureau terstond aan het Centraal Bureau te Den Haag meegedeeld. Wanneer alle uitkomsten van alle acht tien kieskringen, derhalve uit het geheeld land, bij het Centraal Bureau zijn in gekomen, dan houdt dat bureau een zit ting om den uitslag van de stemming Over het geheele land vast te stellen. Dat is een heele karwei. Eerst toch worden de lijsten geschift. De volkomen gelijkluidende lijsten, dat Wil zeggen: lijsten met dezelfde namen en in dezelfde volgorde, worden bij elkaar gelegd. Zij gelden als één lijst, r Daarna worden uitgezocht de lijsten die verbonden zijn tot een groep. Ook deze worden afzonderlijk bijeengevoegd, ön, zijn zij gelijkluidend, voor de toe kenning der zetels als één lijst beschouwd. Bevat een groep gelijkluidende en niet- gelijkluidende lijsten dan worden de ge lijkluidende lijsten die behooren tot een groep afzonderlijk bijeengevoegd, en even eens de gelijkluidende lijsten, Welke niet behooren tot een groep. Zijn er derhalve uit de 18 kieskringen achttien antirevolutionaire lijsten inge diend en verbonden dan worden deze beschouwd als één lijst voor de ver- deieüng. Nu telt het Centraal Bureau op het aantal stemmen over heel het land uit gebracht. Laat ons aannemen dat dit aantal een miljoen zal zijn. Er zijn honderd Ka,- merzetels 'te verdeelen. Voor eiken ze tel komen derhalve miljoen gedeeld door honderd, dat is tienduizend stemmen. Dat getal heet 'de kiesdeeler. Verder nemen wij aan dat de miljoen geldige stemmen, die uitgebracht zijn, al dus over de partijen zijn verdeeld: de antirev. partij 150000; de 'R.-K. partij 330000; de Christelijk-Historischen 95000; de vrij-liberalen 50000; de vrijzinnig-demo craten 40000; de soc.-democraten 200000; de S.D.P. 3000; de unie-liberalen 132000. Nu wordt de kiesdeeler (10000) gedeeld op1 het stemcijfer van elke groep lijsten. Dat beteekent in de praktijk een dee ling op 'het cijfer van elk 'der partij lijsten. Want iedere partij zal wel zorgen dat haar lijsten tot één lijst vereenigd worden, zoodat er derhalve minstens ze ven lijsten zullen zijn. Deelen wij nu den kiesdeeler op -150000 dan volgt hieruit dat de antirevolutionaire partij recht krijgt op 150000 gedeeld door 10000 of 15 leden; de R.-K. op 33; de C.-H. op 9 en heeft een overschot van 5000; de .vrijliberalen op 5; de vrijzin nig-democraten op 4; de unie-liberalen op 13 met een overschot van 2000; de S. D. A, P. qp 20 en de S. D. P. op nul, met een overschot van 3000. Er worden op die wijze bezet 15 -f- 33 -j- 9 -j- 5 4 -j- 13 '20, dat is 98. Er zijn nog twee zetels te vergeven, welke worden toegekend aan de partij met de grootste rest, in dit geval aan de Christe lijk-Historischen en ,de S. D. P. Het volgende staatje geeft van een en ander een duidelijk overzicht. Uitgebracht '1000000 geldige stemmen. Er zijn 100 zetels. Kiesdeeler is 10000. o p p p p ca j*s ja p é3 tO h-t CO „„O CO £- O» CD CO CO Q l\0 O O oi O O O O O «S3 CD 00 a 3 a 5* ÜT O O ertj CD Cu CD CD CL O O •-* Cu CD E CD* cc CL CD CD H* CC O O CC OT co co 5i ïs a s SS' c* CD- 5T 3 •-S CD as O De verdoel in g wordt derhalve aldus: A.-R. 15 R.-K. 33 C.-HL IQ Vr.-L. 5 V.-D. 4 Unie-L. 13 Su D. A. P. 20 S. D. P. 1 Totaal 100 Zoo is dan het aantal zietels aan de verschillende partijen toegewezen. Maar nu moeten de toebedeelde zetels over de verschillende lijsten worden ver deeld. Dit geschiede in een volgend no mm er. Tweede Kamer. Onaandoe! ljjk. Voor good geschokt vertrouwen in Bosboom. Positie spoor wegpersoneel. Gistermiddag omstreeks 4 uur was het comité-generaal eerst geëindigd. Uit de redevoeringen van de beuren Arts en Duymaer van. Twist, welke In openbare zitting volgden, mag men af leiden, dat 'tachter de deuren niet zioet- sappig is toegegaan, en dat minister Bos boom heel wat heeft moeten aanhooron. Te betreuren is het, dat gegronde klach ten en ernstige grieven blijkbaar zoo wei nig jndruk ;op Z.Ex. maken. Ook dat Z.Ex. voor ,de klachten van de rechberr zijde In ,'t bijzonder zich doof houdt. De heer Arts, die begonnen was met de verzekering zeer kort te kunnen zijn na al hetgeen de laatste dagen lees, in comité-generaal -met betrekking fat de oorlogsbegrooting reeds was 'gezegd, klaagde nog eens, dat alle gedachten- wisseling met minister Bosboom onvrucht baar is. Dat bevredigende antwoorden uitblijven. Ten overvloede somde hij daarop nog eens z'n voorstellen tot verbeteringen on der ons leger op. Of 'theipén zal? We beginnen er pan te twijfelen. De heer Duymaer heeft blijkbaar nog hoop, dat er nog iets te winnen is, althans hij kwam terug op de debatten van 13 Februari en leverde „weer een pleidooi voor bevordering van een goeden jno- reelen geest in het leger, protesteerends| tegen den dwang inzake het bijwonepj van schunnige voorstellingen. Duymaer heeft nog meer te zeggen en de minister zal wel weer een antwoord klaar hebben, doch we gelooven, dat het vertrouwen der rechterzijde in den mi nister voor goed geschokt is. In de avondvergadering is „Waterstaat" besproken. Wat het spoorwegpersoneel aangaat, verklaarde minister Lely getrouw te zul len blijven aan zijn program om bevre diging te brengen. Evenwel, zeide hij, de bevrediging moet niet 'eenzijdig worden opgevat, zij moet aan heide zijden worden gebracht. De loonregeling is in overeenstemming met den wensch van het personeel verscho ven. Evenwel zal er spoedig een ver hooging van .duurtetoeslag komen, bere kend naar do grootte van het gezin. jD© maatschappijen hebben die verhooging, welke ook zij noodig achten, in voorberei ding. Bovendien zullen na de fusie de loo- nen der verschillende categorieën van. *t personeel op het hoogst niveau wor den gebracht, dat bij een der maatschap pijen geldt. .Wat 1 i 2 millioen zal kos ten. De handelsreizigers krijgen geen reduc tie op het verhoogde spoorwegtarief. Beknopt overzicht van den toestand. Op de slagvelden schijnen groote din gen voorbereid te worden. Weliswaar bepaalt de actie zich nog steeds tot verkenningsonderneiningen, doch er moeten toch grootse he onder nemingen op til zijn. De Engelsc-he generaal Douglas Haig, naïeve optimist als hij is, inoet aan in terviewers geizegd hebben, dat 't er straks op los gaat. Wat ue resultaten yan den strijd in het Westen betreft, was de Engelsche aanvoerder zeer positief. Als zijn vaste overtuiging sprak hij ,uit, dat de gealli eerden met geweld en - op vele plaatsen door het Duitsche front zouden heenbre- keu. En het gevolg daarvan zou, volgens zijn verwachting zijjui, dat dit jaar de mi litaire beslissing in den oorlog vallen zo(u, ten minste dat men die gebeurtenis zien zou, waaruit zou blijken, dat .Duitschland mjilitair geslagen was. Nu zeer dichtbij de dagen beginnen te naderen, dat voor een jaar de groote strjjd op het Westelijk "front losbrak en het Duitsche Verdun-offensief werd in gezet, neemt >meer en meer de spanning naar hetgeen komen meet toe. Eiken dag kan nu het .geweldige bedrijf ingezet worden. De spanning tusschea Duitschland en Amerika schijnt intusschen gok grooter geworden te zijn. De Duitsche poging om de besprekin gen met de Ver. Staten te hervatten heeft, volgens' Reuter althans, wel verre van de openbare meerling in de V. S. te kalmearen, haar integendeel ontstemd en geïrriteerd als een perfide manoeuvre. De Pers is zeer onverzoenlijk gezind. En Wilson beraadt zich nog. Wanneer zal hij met de daad ingrijpen? 't Geval met de Lyman M. Law is daarbij niet van invloed. Maar de Amerikaamche proefschepen zullen nu het „gevaarlijke gebied" wel dicht genaderd zijn. En van Duitsche zijde is», geljjk men weet, stellig aangekondigd, dat de onbeperkte duikbootenoorlog nu in. vollen gang is en onder geen. om standigheden verzwakt zal worden. Een dagorder van den Keizer aan „mijn marine" dikt het nog eens aan. „In den komenden beslissingsstrijd, zoo heet het daarin, valt mijn marine de taak ten deel het Engelsche oorlogsmiddel der uithongering, waarmede onze meest ge hate en hardnekkigste vijand het Duitsche volk 'wil verslaan, tegen hen ,én zijn bond- genooten te jteeren door bestrijding van hun verkeer ter zee met alle 'ten dienste staande middelen. Hierbij zullen de on derzeeërs op de eerste plaats komen. Ik verwacht, dat dit in wijs beraad tech nisch tot de hoogste prestatiemogelijkheid opgevoerde wapen ju samenwerking met alle andere strijdmiddelen der mlarine en gedragen door den geest, welke haar in het geheele verloop van den oorlog tot schitterende daden ïn gtaat stelde, den oorlogswïl van onze tegenstanders zal breken." Een aanyal in da sneeuw. In de „Daily Chronicle" geeft de oor logscorrespondent Philip .Gibbs eetne be schrijving van een gevecht 'in de sneeuw. „De sneeuwval en de vorst hebben het noodzakelijk gemaakt, de oorlogsmethodieu aan het AVes terfront aan de omgevende blankheid aan te passen. De sneeuw maakt vele dingen zicht baar, die vroeger niet te zien waren. Zij doet zeer handig verborgen geschut- opstellingen scherp uitkomen. Uit de spo ren van vele voeten naar verschillende punten in het witte landschap kan men gemakkelijk den weg naar eenjroote ge dekte schuilplaats of naar een bataljons- hoofdkwartier in Üe loopgraven hemden nen, terwijl ook ,de wegen waar langsi do afgelosten en de aflossende troepen moe ten gaan, duidelijk in het oog vallen. Zulke dingen werden opgemerkt. Er zijn spiedende oogen, 'die van een drieduizend meter hoogte §1 de sneeuwvelden bestu- deeren om de sleutels tot de geheimen van 'den vijand- te zoeken. En dagelijks brengen fotografen uit de lucht van 'die vreemd-uitziende l'andschapkiekjes piede, die door deskundigen bestudeerd wor den, voor wien elk zwart stipje bf streepje of lijntje een belangrijke aanduiding is, die onze artillerie of onze vechtende troe- penafdeelingen nuttig kan zijn. Ook de Duitsche vliegers zjjn bezig met dit werkde geheimen in de sineeuw te Jezen. Met meer stoutmoedigheididan zij, - in langen tijd getoond hebben, vlie gen zij, ondanks alle gevaren, over onze linies' heen, zoodat er veel luchtgevechten plaats hebben en onze aïweerkanonnen de „Archies" druk bezig zjjn. Gisteren zag ik dien luchtoorlog op ta melijk grooten afstand. Een fantastisch gezicht, die muggen, vliegende tusschen de sneeuwballen die de onzichtbare aard mannetjes hen toewierpen. Een onzer ma chines was de vlugste, die iknog ooit heb gezien. Zij zig-zagde om een lang zamer vliegende slag-vliegmachine als een bliksemstraal. Hare vleugels glansden als zilver in het koude licht. Als dieren in de Poolgebieden passen de soldaten zich aan hunne omgeving aan. Een soort mimicry dus. Zoo kwamen er eergisteren bij Wjjt- sChaete 'Duitschers uit hunne loopgraven in witte hemden gekleed naar de onzen geloopen. j liet zou hun waarschijnlijkgelukt zijn, ongemerkt tot zeer dicht bij onze loop graven te kbmlem, zoo zij tevoren piet Zooveel lawaai hadden gemaakt met hunne kanonnen. Het is belachelijk een verras senden aanval van witte geesten 1© on dernemen, nadat men eerst door een vuur werk de aandacht op hen heeft gevestigd en iedereen in de buurt op hen opmerk zaam heeft gemaakt. Het gebeurde dus: Er ging een vuur pijl op, die in twee groote lichten uiteen barstte, welke eenige seconden, lang bo ven de witte velden bleven branden, waar nooit iets .öp te zien is, behalve als de mannen uit de loopgraven .komen. Daarna openden de Duitschers een hevig bom bardement op een deel onzer linies! én legden zij: hun spervuur 70 meter meer naar voren. Toen ÜCwamen er plotseling twee groe pen mannen jn witte hemden, eM'onge veer 40 man sterk, uit de vijandelijke loopgraven te voorschijn. Zooa's zij daar steelsgewijs over de velden plopen, Zagen zij' er als geesten uit. Maar onze miannen waren gewaarschuwd en stonden hen dus op te wachten, zoodat zij hén Spoedig zagen. „Daar komen ze," zeiden de- sergeants. „Rustig afwachten, jongens., en dan vnurl" Uit onze eigen loopgraven gingen toen ook' signalen op, die door onze kanon niers! gezien werden. Spoedig kwam hon spervuur opzetten. "Een moordend kruis vuur van machinegeweren veegde over het terrein. De mannen in hunne witte hemden waren niet zoo onkwetsbaar als geesten. Op hun linkervleugel vielen er eenigen neer. Een 'aantal van de overigen tro terug of verspreidde zich. Slechts twe drongen in een vernietigde loopgraaf doo: maar vluchtten er weder uit, terwijl z een kist met dynamiet, ©en geweer fe eenige handgranaten achter lieten." Korte Oorlogsberichten. De generaal-opperbevelhebber t Munchen heeft het volgende manifest ui gevaardigd: Het optreden van vele dame in de herstellingsoorden van Germiscl Patenkirchen heeft bij de plaatselijke fK volking tot groote verbittering en ergei nis geleid. Die .verbittering richt zich ir zonderheid tegen dames', zelfs op rijpere leeftijd, die, zonder aan sport te .doen zich geregeld in het openbaar in ee. broek' vertoonen. Het jja zelfs herhaalde lijk voorgekomen, dat dames in deze op zienbarende kleedjj de godsdienstoefenin gen in de kerken gaan bijwonen. De Ze., dige, vrome en ernstige bergbevolfcinji- vindt een dergelijke vertooning een grun wel. Tengevolge daarvan hebben ziel", reeds verscheidene ergerlijke straattoo neeltjes afgespeeld. Plaatselijke besturen geestelijken 'en 'particulieren hebben ziel daarom'tot ons' gewend met het dringen-; verzoek, hier krachtdadig tegen déze bui tensporigheid van de moderne beschaving op te treden. Dientengevolge hebben aan de overheid in het regeeringsgebieü te Grumisch last gegeven, tegen deze er gerlijke onwelvoeglijkheden Strenge maat regelen te nemien, en zoo noodig politie dwangtmididelen toe te passen. Aan boord van het passagiersschip „Frederick- VIII", waarmede de Duitsche gezant vertrekt, werden bij onderzoek eenige honderden ponden Rubber gevon den, welke werden geconviskeerd. Revol vers, die op de passagiers werden be vonden, werden aan den kapitein in bewa ring gegeven. Men schrijft uit Weenea d.d. 7 Fe bruari aan de N. R. 'Ct.Aartshertog; Anton, een ioon van aartshertog Leopold Salvator, die hier op het gymnasium' in de Sophienbrückengasse gaat, heeft met zijn medescholieren vrijwillig als straat veger dienst gedaan., en flink meegehol pen om Sneeuw op te ruimen. Het gemeentebestuur had onlangs, toen de sneeuw nagenoeg 'Meter hoog 'lag, aan alle middelbare scholen medegedeeld dat het door gebrek' aan werkkrachten, niet in staat was de sneeuw te laten opruimen, waarom het ten zeerste op prjjsl Izou stellen als gezonde leerlingen, die daartoe de toestemming hunner ouders hadden, een handje wilden meehelpen, om) dat werk ",dat ouder de gegeven, omstan digheden voor het verkeer in de stad van groot belang is, te doen. Twee dagen geleden hebben zjch pui o.a.. ook de leerlingen der 'drie hoogste klassen van het gymlnasium daartoe be reid verklaard, onder hen ook de jonge aartshertog, die zich in liet bezit der schriftelijke toestemlming zijns vaders be vond en door den schoolarts als volko men gezond Werd bevonden. Om 9 uur begon het werk. De helft van de jongens had bezems, de overigen schoppen, en hard werd er .gewerkt, veel' flinker dan de straatvegers het gewoon zijn. Om kwart over tienen was er een kwartier pauze, en kregen de jongens een glas thee; daarna werd "doorgewerkt tot 12 uur. De Vorwarts meldt, dat brieven voor overzeesche landen, te verzenden per handelsduikboot, voorloopig aan da postkantoren niet meer worden aangeno men. Hieruit is af te leiden, dat da han- delsduikboottochten naar Amerika voor loopig zijn opgegeven. Een bijzondere correspondent van ,,1'Echo Beige", verneemt uit goede bron, dat 'maarschalk von Hindenburg thans te Waaischoot "(België) zou verblijven, met het oog op het groote offensief rond Yperen. De beroemde uitvinder Edison hoeft aan een journalist verklaard, dat hij een uitvinding had gedaan, die hem in staat stelde, d© ligging van een vijandelijk schip (zelfs yan een duikboot,) op zekeren af stand nauwkeurig vast te stellen, hetgeen dus, hij een eventueelen oorlog tusschen Amerika en Duitschland, van onbereken bare waarde zou zijn. Echter wil Edisbn zijn uitvinding nog geheim houden. De New-York Herald" meldt, dat de democraten van Tamamy de bedoeling hebben, den gezant Gerard tot burgemees ter van New-York te kiezen. Naar ver luidt zou zijn verkiezing zoo goéd als zeker zijn. De Engelsche Staat zal alle kolen mijnen van het Vereenigd Koninkrijk voor den duur yan den oorlog in be lag nemen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1