Binnenland. Uit Provincie. Kerknieuws. Onderwijs Woorden van den Ooltschen Keizer Naar de bladen uit Weeuen vernemen, zeiue keizer Vv i.helin D.ttjuagiinduag ia eeu geopreü met den kouin0Saich.er rlans MueLer op den Hoiburg, tuen deze over den btiei van dea ko,zer aan den rijas- k&iue.ier, waarin de ke.zer het vreues aanbod der centra.e mogeuiduedon moi- veerae, sprak: De b.ie, moest geschreven, de stap gezet women. Nu weet de ge- heeie wereld, wie het zijn, die de mensen- heid nieuwe rampen opur.ngen. Verder, zeide de keizer, vergeet men reeds, dat de entente de moordenaars van aartshertog Frans Feruinand beschermt. Toen is heden den oppernofinoeoter van mijn ovetleden vriend zag, k.vani mij d.t weer zeer duilenjx tot het bewust-.ijn. Over onze vijanden lag van den beginne ai de schaduw van de misdaad. Aan onze zijde is het recht en de zedelijkheid. Om deze ten trio.ni te voeren moet elk blank wapen ons welkom zijn. Zie de neutralen, lees het Zwcedsch antwoord, dat als voor de eeuwigheid geschreven document. l>e neutra.en weten nu, hoe zij onze kracht, maar ook hoe zij onzen wil tot den vrele moeten waar- deeren. Voor do eerste maal h el't zich als het ware de duidelijke wil der neu tralen getoond om zich tegen de Angel- Sak. ische wereld te vereet.en. Hot con tinentaai stelsel van Napoleon zal van denkbeeld werkeüj heid worlen, een wer kelijkheid, welke Enge.and zwaarder treft dan alle vroegere. Korte Oorlogsberichten. De Cliileensche Regeering bepaalt zich tot een pro.e.>t tegen uuitsculaud eu verktaart de tot nu toe streng in acnt genomen neutrali.eit te blijven naud- haveu. Het ministerie van buitenlandsche zaken te VVaohington deelt ine.ie. dal op Cuba eeu o^me.i^e be >v eg mg is u.tge- brotteu. teen tetegrain uit rlavana bevat de mededteiiug, dat de rebellen door de regeering.-.troepen zijn versiagen in de provincie Alatanzas. De Vereenigde Sta ten hebben bi)M geweren ea munitie aan de LunaaUoCne Reuring aang~boae<n. Door beaiidae.ing van den Zwitser- Bchen gezant is aan jJuitsomaud eau nieu we nota gezonden bettefienne de Ameri- kaamcne opvarenden van de „lariow- daie." Men gemoit, dat de vrijlating der zeeaeden geeisCüt wordt. Het Huis van Afgevaardigden in de Ver. Staten heeft het vouretei, waarin een creaiet werd aangevraagd v. 3u9.CL0.0M) aangenomen. Nood amendementen waien in dit we.svoois.ei opgenomen tot het opeischen van munilieiabiieuten en den aankoop van patenten op uitvinuingen op luchtvaartgebied. Waarschijnlijk zullen de strenge maatregeten der Z withers aan de Fran sclie grens nog verscherpt worden. Men verwacht zehs, dat de grens geucei ge sloten zal worden. Seaert Vrijdag zijn te Genève geen Fransche blaueu meer ontvangen. Berastorff zou zijn vertrek nog wat willen uitste.len wegens een zenuwziekte van zijn gemaiin. De ZwiLersche Bondsraad zal dezer dagen 'n besluit nemen inzake de quaestie van de vleemhiooze dagen, nadat io een vergadering van deokunui^en werd u.tge mapikt, dat één vlee-culoo/.e dag onver mijae.ijk is. Uok voor andere levensmid delen worden zuinigheid >maati eg-, leD overwogen. Volgens de Temps ontvingen reeders te Bilbao va» Engelsche liraia s voordee lige aanbiedingen om hun schepen te huren. Men moet het aanbod wei gunstig gezind zjjn. 'Vooreerst blijven echter alle schepen in Bilbao, tot hun voldoende vei ligheid van varen gewaarboigd is. Naar de „Züricher Tages-Anz." uil Rome vernoemt, heeft een hooggeplaat te persoonlijkheid uit het Vatikaan ver klaard, dat binnenkort een beuui idelings poging van den Raus te verwachten is. De Paus wil zich tot de neu.ralen wen den om hen op te wekken, thans een gemeenschappelijken slap ten gunste van den vrede te doen. Teneinde aan het tekort aan paar den en vervoernii lde.en te VVeenen te ge moet te komen, heeft de keizer de paar den uit de keizerlijke stallen, 250 s u.vs, voor het pub.iek bemhikbaar ges.ed. Het vervoer van het Roemoenschp graan kan ondanks de strenge koude nog steeds langs den Donau, die van Braila nen waren moe, maar dan was ook het vaste ijs weer bereikt. Het was donker geworden. Reeds om i ier uur had men niets van het schip kunnen zien, en nu zou het onmogelijk zijn dit te bemerken, vóór de maan goed licht gaf. Dat kon negen uur worden 1 Weer ging de tocht verder, en ploe terden de mannen door los ijs. De laar zen waren reeds lang vol water, alles was bedekt met dikke ijsklonters. Het was een luguber gezicht in het nevelige maan- licht-schemer. Toen plotseling, meenden de mannen bij het licht van de man, de boot te zienHoera, er op af, maar na meer dan een uur werk, kwam de ontgooche ling! Het was een stapel ijsschotsen, die grillig van vorm, door de slagschaduwen van het maanlicht den vorm van het schip ging aannemen! Wat nu? Men was uit ae kompas-richting geraakt, en de ka pitein durfde niet verder, zonder dag licht. Kort en goed werd er besloten, den nacht op het ^js door te brengen. Gelukkig is een kachel meegegeven, met stroomopwaarts bevaarbaar is gebleven, gescliieden. Frankrijk wordt met 1 Maart op suikerrantsoen gesteld. Men krijgt 750 gram- per persoon per maand. Een 10 tal Duitsche patrouille-vaar tuigen kruisten gisteren ten N. van Am© land. Keizer Wilhelm is gisterochtend te Berlijn aangekomen. Op 14 December is van Nieuw-York een schip vertrokken, dat naast suiker cn rijd tien ton Joodsche Paaschbrooden aan boord had, voor de Joden uit Pale stina, die naar Alexandria gevlucht zijn. 71 leden van bei le kamers van den Zweedschen Rijksvlag hebben een voorst 1 onderteekend om van het jaar Nobel's vredesprijs te verdealen tusr.cben de Zweed che Vrelesverecniging en den Ne- derland.schen Anti Oorlograad. Engelsche marinevliegluigen vlogen op 8 Febr. boven Rrugge en wierpen bom men, welke groote branden veroorzaak ten. De vliegers schoten een Duitsch vliegtuig neer. Het Amerikaansche stoomschip Lyman M. Law is gezonken. De beman ning is te Cagiiari geland. Gezonken zijn het Engelsche stoom schip „F. D. Lambert" en de Britsche trawlers „Barnsley" en „Dale". In Januari zijn tot zinken gebracht de Italiaansche stoomschepen „Avanti" en „Luigi Ciampa" en het Italiaansche zeil schip „Doride". Van de op den 12den als getor pedeerd gemelde zeven schepen en drie zeilschepen met een gezamenlijken in houd van 22.000 bruto registerton hadden 5 schepen van 13.100 ton tarwe, 2 van 1700 pyriet, eeu van 1 /OJ toa mdjnhout en 2 van 500 ton kolen geladen. Op de zelfde' reis is nog een stoomschip- van 3000 ton met 4000 ton kolen voor Italië getorpedeerd. Volgens een bericht van de „Nouvel- liste" uit Lyon heeft het legercoinité van de Fransche Kamer besloten, dat alle ge mobiliseerde officieren, onderofficieren en manschappen den actieve- en reserve-troe pen toegevoegd zullen worden. Aftonbladet vraagt, waarom de Ame rikanen, die op het recht van de vrije vaart voor de Amerikaansche schepen pochen, dit recht niet door 'n reis naar Hamburg Stettin of Triëst bewijzen. De „PeLit Parisien" meldt uit Was hington: „Senator Works hes reed in den Senaat het optreden van President Wil son tegen do Duitschors en verklaarde met nadruk, dat noch een particulier noch de President door het Congres gerechtigd waren, de Amerikaan :che natie in den oorlog te betrekken of haar toestand van vrede gevaar te doen loopen om een of ander verkeerd gevoelen over het nati onaal aanzien op do (waardigheid wan den A me ri k aan sc hen staat. Works zetle uiteen, dat de verantwoordelijkheid voor de ,,Lusitania"-tragedie op de Vereenigde Staten valt, door trots de waarschu wing van Duitschland, het schip met Amerikaansche burgers te laten afvaren. Thans moet Amerika zijn schepen en on derdanen buiten de geva^rl 'ke zone hou den, tot de oorlog ge'indigd is. Jaarbeurs. Naar het Secretariaat van do Jaarbeurs mededeelt, zal de of icreele opening van de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht plaats hebben in den namjddag van den 24sten Febr. 1917. Naar Engeland. Gisterenavond zijn van IJmuiden twee Nederlandsche stoomschepen naar Enge land vertrokken, n.l. het ss. „Vliestroom' naar Leith en het ss. „Scheldestroom" naar Huil. De vaart op Indië. Naar de „N. R. Ct." verneemt wordt thans de mogelijkheid o"erwogen, de vrachtvaart op- Indië door het Panama kanaal te leiden, en het passagiersverkeer zoo te regelen, dat de passagiers van hier naar New-York gebracht worden, van daar over land naar San Francisco gaan en van de laatste plaats met Ned. sche pen naar Indië. Zeep voor de industrie zal worden afgeleverd tegen f46 per 120 K.G. de noodige brandstof. Deze wordt in de groote vlet geplaatst, aangemaakt, het zeil met behulp der pieken aan de windzijdo gespannen, en, „zie zoo, doe nouw maar net of jelui thuis bintl Een kopje kof fie wordt ook nog gezet en al lijkt het, volgens den kapitein, wel wonderolie, het doet toch goed! Het verwarmt. Allen heb ben de zware laarzen reeds afgedaan en droge kousen aangetrokken. Daarop in de klompen, en nu zal men om beur ten probeeren te slapen. Dicht tegen el kaar gekropen zitten vier man in de boot, letterlijk boven op de kachel! Groot is de kans voor bevriezen; maar men brengt het er goed af om eindelijk het dagen met vreugde te begroeten. Als het lichter wordt, wordt scherp uitge zien naar de „Geusau", lang zonder re sultaat, tot eindelijk Marten de hand uit strekt, en beslist zegt „nou, als de „Geu sau" hier in buurt zit, dat zit ie ginder'I' De ander, die toch ook sterke oogen heb ben, gewend aan het zien in de verte, bespeuren niets, tot eindelijk, jal Daar 1 zit iel Wat eau blijdschap 1 Vlug eu vaar- Om» vf#9ch»r5 De Vlaardingsche stoombeugers zullen voorloopig niet naar zee vertrekken. Gebrek aan brandstof. De militaire overheid te Schoonhoven heeft beslag laten leggen op den gehee- len voorraad cokes der gasfabriek ten behoeve van de kazerne. Bestellingen van de ingezetenen worden niet meer uitge voerd. Daardoor dreigt voor de goud- ei. zilverindustrie eeu ernstig .gevaar, aan gezien het smelten van edel metaal uit sluitend met cokes kan geschieden. H o f n i e u w s. Men schrijft ons: Woensdagmorgen bracht Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek aan fort Loevestein Hij was vergezeld door den luit.-kolonel Nijpels en den burgemeester van Gorin- chem. Hij werd ontvangen door den luit. de Vries, bezichtigde het fort en liet zich betreffende een en ander inlichten door den fort-commandant den kapitein Batta. Om 1 uur keerde Z. K. H. te voet over de Maas naar Woudrichem terug. Aan de overzijde van de Waal bemerkten wij H. M. de Koningin, die nabij het fort Vuren vertoefde, terwijl een harer hof dames een schets maakte van de met ijs bedekte Waal en fort Loevestein op den achtergrond. Opmerkelijk i9 wel, dat, terwijl het den soldaten strengelijk is verboden de rivie ren over te steken, het ijs sterk genoeg bleek om de Kon. auto te dragen. Gaarne verwijzen we naar den elders in dit nummer voorkomenden oproep van het Kon. Nationaal S.ouucomitj en wek ken we op bijdragen af te zonderen tot leniging van den nood. De zeer bui ongewone omstandigheden, welke ons land tiians doormaakt, en do bijzonder nijpende toestand, waarin ve.e kringen als gevolgen der tijdsomstandig heden verkoerein, vorderen dat door het Comité thans tal van voorzieningen ge troffen moeten worden, waarop zijn mid delen niet zijn berekend Onder deze om.-tandigheden is het Ko ninklijk Nationaal S.euncomité genoopt, opnieuw een krachtig beroep op don wel dadigheidszin van het Nederlandsche Volk te ondernemen. Mogen velen zich geroepen gevoelen aan don oproep gehoor te .geven. Middelburg De gemeenteraad stelde gis teren het adres van de revensmiddelen- commPsie van den bestuurdersboud, de S. D. A. P. en de Vooruit, in handen van B. en W. ter afdoening. Inzake de maat regelen in samenwerking met de tram- directie, vereenigde de raad zich met het voorstel van B. en W„ Inzake ue circu laire van den minister deelde de voor zitter mede, dat door de thans genomen maatregelen een besparing van de ge- ëischte 35 pCt. zoowat is bereikt. B. en W. zegden toe, dat indien nieuwe ingrij pende maatregelen noodig zijn, zooveel mogelijk de raad eerst zal worden gehoord, doch vertrouwen, dat als zij in spoed- eischende zaken direct een beslissing ne men, de raad dit later zal sanctionesren. Het voorstel van B. on W. inzake de extra bezoldiging van mejuffrouw Schmitt met f 100 werd aangenomen, met do stem van den heer van Andol tegen. Alvorens deze verschillende voorstellen te behan delen, werd ongeveer een uur lang ver gaderd met gesloten deuren. Gisteren zijn in het Schuttershof aan 15 dames en heeren de diploma's uitgereikt, die zij op don cur-us van bet Belgische Roode Kruis hebben behaald. Dit geschiedde bij monde van den heer M. Baelde en wel tijdens een concert en voordrachtenmiddag, gegeven door ver schillende Belgische dames en herren en een Middelburgsche dame en heer, welke uitvoering druk bezocht was. fines. De N.V. Cu'tuurmaatschappij Zea land, gevestigd alhier (in ons no. van gisteren genoemd) heeft ten doel het in erfpacht nemen, 'aankoop-en en verkoo- pen en exploiteeren van onroerende goe deren in Nederlandsch Oost-Indië. Het ka pitaal bedraagt f 50.000, verdeeld in 200 aandeden. Oprichters zijn de heeren A. E. Janssen, koopman, Goes, R. M. A Janssen, planter te Siboga, en J. H. Janssen, adj.-inspecteur der S.S. in Ned.- Indië te Meester-Comelis. De Staatscourant no. 38 bevat de statuten van de Patronaatscommissie, ge vestigd te Goes. dig worden de laarzen weer aangetrok ken, alles opgeruimd, de kachel op het ijs geleegd, en vooruit jongens, er op af! Toeteren op- de mist-horen, dat het zoo'n aard heeft, doch het wordt van boord niet gemerkt! Al gruoter en giooter wordt het schip, de bemanning hoort het signaal, klautert met een hoera er bij neer, de mannen tegemoet. Nu is alle leed vergeten IDo hofmeester heeft reeds een dampende kan met koffie gereed, en de menschen zijn gelukkig! Dan wordt alles uitgepakt, erwten, boo- nen, spek, versch vleesch, tabak, siga ren, lectuur, de kranten van veertien da gen al erlei pakjes. van familie e kenn.s- sen, voor de bemanningen. Gereedschap pen om spiering te visschen. Postduiven. Het lijkt wel, zegt de machinist, rar. Dubois, of Sinterklaas gereden heeft I De vreugde straalt van zijn gezicht, als hij alles in oogenschouw neemt. De man heeft dubbel reden tot blijdschap. Men heeft namelijk door het valsche bericht, dat zjjn Trouw zwaar ziek wa» getracht beat Menige klacht bereikte on» reeds over de wijze, waarop te dezer plaatse de distributie van levensmiddelen en brandstoffen plaats vindt. Aiogen een paar kritische opmerkin gen, in opbouwenden zin bedoeld, ver betering brengen. Met wat goeden wil en tact, vooral tact, is dit wel te berei-, ken. Eergisteren werden verscheidene bur gers verblijd met de mededeeling, dat des middags op het Distributie-bureau weer bons voor steenkolen afgegeven zou den worden. Lang vóór het bepaalde uur stonden velen reeds voor de deur, om zoo gauw mogelijk geholpen te worden. Doch men had buiten den waard gere kend, in casu het hoofd der gemeente, want men verzekert, dat de directeur van het distributiebedrijf er heusch niets aan kon doen. Aan de personen, die zich voor een bon aanmeldden, werd heel la- koniek te kennen gegeven, dat de bons nog niet uitgereikt konden worden, want men had nog geen voorraden opgeno men en kon derhalve nog niet distri- bueeren. De kolenliefhebbers af 1 We -vernemen, dat ze vandaag geholpen zijn. Doch vraag niet hoe. Men schijnt altijd nog te zoeken naar een tegenover ieder billijke regeling. Dat deze nog niet gevonden is, bewijzen de vele klachten. Laatst kon men bij een bepaalden han delaar het rantsoen in ontvangst nemen. Daar echter de voorraden niet goed ver deeld waren, bleef A met ko.en zitten en kwam B te kort. Nu be.oofde men 't anders te regelen. Nu kan 't gebeuren, dat men alle handelaars moet afloopen, om z'n bescheiden deel machtig te wor den 't Blijft 'dus nog tobben. De los-werkman V., werkzaam in do Werkverschaffing, werd hedenmorgen op de Turfkadc door een toeval getroffen en bij den lieer J. Plazier in huis gedra gen. De man werd vervolgens naar hot gast huis vervoerd. Viisgingati De consulaire agent van België te Roosendaal F. Deroever, wordt overgeplaatst naar het Belgisch consu laat, alhier. Kapelle. Stct. na 38 bevat de statuten van de Veilingsvereeniging Kapelle-Rie- zelinge en omgeving, gevestigd alhier. Krabbendljke. Is er op andere plaat sen groot gebrek aan brandstof, hier mag daarover niet worden geklaagd. Dank zij de goede zorgen van den burgemeester kwamen er in 1-1 dagen tweemaal steen kolen aan. In weerwil echter van de genomen maatregelen is de brandstof niet gelij kelijk naar behoefte verdeeld. Sommigen hadden reden tot klacht en een onder zoek zal worden ingesteld. Als allo burgers medewerken, behoeft niemand gebrek te hebben en is het niet noodig, dat ook voor do steenkolen het bon-stolsel wordt ingevoerd en alles over de secretarie loopt. Tijdens de strenge vorst is de fa briek van dhr. Lenshoek een paar we ken stop gezet. De vorige week is weer met het drogen begonnen. De bitterpoeën (chicorei), 'die nog op het land stonden moesten eerst ontdooid worden en konden daarna worden gema len en gedroogd. Als do bitierpeeën, die voor de vorst zijn uitgedaan, verwerkt zijn, hoopt men, dat de grond genoeg gedooid zal zijn om do laatste peeën, die nog in den grond staan, .to kunnen spitten. Van do vorst wolen ze gelukkig al heel weinig. Tot de vorst kwam, waren er alleen op het land 37 aan werkzaam. Voegt men daarbij die voor het vervoer zorge-n en die in de fabriek werken, dan ziet men hoe Meze fabriek in vele ge zinnen brood en welvaart brengt. Een groot deel van het ys uit de Ooster-Scheido is al weer weg, zoodat do oesterperceelen te voet gemakkelijk, te bereiken zijn. Aan den wal en een heel eind zee zit nog veel ys. Ook de haven is nog niet open. Souburg. Woensdagmiddag vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig dhr. Cijsouw. De voorz. deelt mede, dat zich voor de betrekking van onderwijzer met hoofd- acte geen enkele sollicitant heeft aange meld. Het Dag. Bestuur stelt nu voor een nieuwe oproeping te doen en het salaris met f 1U0 te verhoogen. Met al- gemeene stemmen aangenomen. Verder komt in behandeling do verlenging termijn aflossing geld.eening. De leening ter voor ziening in kasgeld, groot f 5000, is 8 van boord te krijgen om op die manier het schip voor goeden prijs te kunnen verlaten, 't Is niet gelukt! Hij bleef op zijn post en vernam nu het gelukkigo nieuws, dat zijn vrouw gezond was. Nadat het middagmaal gebruikt was (bruine boonen met spek) diende de te rugtocht aanvaard te worden. leder maakt zijn brieven voor den vasten wal in orde, geeft groeten mee. Er wordl afscheid genomen, en na een postduif uitgelaten te hebben, met goede berichten voor de lui te Kampen, verlaten de man nen het schip, 't Is 12 uur. De tocht gaat nu vrij wat gemakkelijker. Licht is de last, het is volle dag, en na een half uur is Urk reeds in zicht. Wanneer men aan de vlakte komt, die gisteren zooveel werk heeft gekost, blijkt alles water. Zoo veranderlijk is liet ijs op zee. Tot twee uur gaat alles goed, doch dan staat men voor een scheur van eenige meters breed. Deze zal met vluggen loop genomen wor den, doch als de boot te water gaat, en de mannen het boord grypen, gaat de Weed» ouA 4» water Febr. rerrallen «m moet opnieuw won den aangevraagd. Deze leening is geslo ten bij de heeren Zip en Van Teijlingen tegen 31/2 pCt. Het percent meet nu 41/2 zijn. Ue Raad keurt zulks goed, ter wijl men zal trachten het geld zoo lang mogelijk te krijgen. Bij de rondvraag wenscht wethouder S. do Pagter het woord. Hij zegt niet in de gelegenheid geweest te zijn om voldoening aan den heer Jobse te geven, daar deze de vo rige vergadering niet aanwezig was. Hij vraagt of de hoer Jobse nog voldoening verlangt. Dhr. Jobse zegt: u noemt myn naam, maar ik heb gesproken in naam van de levensmiddelencommissie. Dhr. Do Pagter zegt: dhr. Jobse valt in in gezonden stukken iemand aan, dat had hij in de Raadszitting moeten doen. Iljj begrijpt niet, hoe dhr. Jobse voldoening durft vragen aan iemand, die hij zoo good kent. Verder zegt dhr. De Pagter valt dhr. Jobso in ingezonden stukken! raadsleden aan als dhr. Pieterse en geeft, aan de kiezers den raad met de bedoeldo personen af te rekenen. Hij heeft dhr. Jobse loeren kennen als iemand, die nooit, voor den werkman hoeft gesproken, maar nu de stemming op handen is zich ver bindt met een partij, die hij het vorige jaar uitspuwde. Dhr. Jobse zegt: de heer De Pagter is maar weggebleven van ver gadering levensmiddelencommissie zonder iets te zeggen en toen is er gezegd door iemand van de levensmiddelencommissie: we zitten hier niet voor spek en boo nen. Dhr. De Pagter denkt verkeerd, dat hij persoonlijk tegen hem wil ageeren. Er is gezegd, dat hij bang was om in do vorige zitting te komen, maar hy kent geen vrees, hij is voor den duivel niet bang. Dhr. S. de Pagter wil aan de vrijzinnige kiezers den raad geven om met die blufferds in den Raad rekening te houden. De voorz. sluit de discussie. Dhr. Daniëlso weuscht dhr. Jobse te vra gen, hoe hij er aan gekomen is om ver gunning to geven aan de wed. Melse om de aardappelen bij de 5 kop uit te me ten en niet per kilo. Dhr. Jobse heeft gezegd: met u zal wel een uitzondering gemaakt worden. Dhr. Jobse zegt: ik heb geen vergunning gegeven aan de wed. Melse, dat is de zaak van Burgem. en Wethouders. Dhr. Jobse verzocht liet Dag. Bestuur aan den Minister te ver zoeken, dat er by het zenden van ko len meer gerekend worde met de men schen, die vulkachels hebben. Verder heeft dhr. Maasdam hem gevraagd of hy in 't vervolg de levering van het malen van het graan kan krijgen. Dhr. Visser heeft gehoord, dat de bruine boonen opgenomen zijn. Hij vraagt of het Dag. Bes,uur ook plan heeft ze in beslag te nemen? Dhr. De Keijzer spreekt de wenschelijkheid uit, dat de erwten en boonen, van regee ringswege verstrekt, per bon worden ver kocht, daar anders sommigen veel en anderen niets krijgen. Hierna sluit de voorz. de <v ergadering. Ter neuzen. Burgemeester cn wethou ders hebben liesloten den dag der can- didaatstcllifig voor de vacature Lensen te bepalen op 5 Maart, de stemming op 23 Maart en de herstemming, zoo noodig op 27 Maart. Sluis. Sedert twee dagen is men hier zonder gas. Er schijnt een delect in de leiding tc zijn, die van Sluis naar Brugge loopt. 1 Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Kooten O. Roinders te Harkstede; te Hasselt Ph. J. Vreugdenhil te Sprang; te Zwolle dr. K. F. Proost te Drem.pt. Geref. Kerken. Overleden: ds. M. Schouten te Rid derkerk, oud 42 jaar. De Stand, meldt in zake predikantó- tracternenten, dat de deputaten der Sy node der Geref. Kerken weder een ©m- stigen brief hebben gezonden aan de kerken om de traclementen te verbeteren. Uit den brief blijkt, dat er nog 21 ker ken zijn, waar het tractement nog be neden de f 1000 is, in 57 kerken bene den de fllOQ en in 266 kerken bene den de f 1400. Tholtn. Door het Bestuur der Christ© lijke School alhier is in de vacature van dhr. F. J. Hajer, benoemd tot onderwijzer Als Urk op 3/4 uur genaderd is, blijkt het, dqj. deze korte tijd 2'/2 uur werken kost. Maar dan is ook alle leed weer geleden. Op Urk wacht de warme middagpot en maken de .menschen het. zich gemak kelijk, daar den volgenden ochtend te zes uur de tocht naar Kampen wordt voorgezet Als alles in orde is, en de Urker Post voor den vasten wal aan boord is geno men, steken de mannen van wall Het gaat alles vrij goed, voor een deel met zeil op', op de schaats voor een deel, met moeite over het losse ijs, nog eens een keer er door, waarbij nog een nat pak wordt opgeloopen, en dan gaat het zin gende op het punt van uitgang (de Rams- pol) af. Daar staat de wagen, door den directeur den heer G. de Groot gezonden, alles wordt overgeladen, en dan gaat het gezelschap op vlugge schaats over hot Noorddiep naar huis! Het doel is bereikt, en volop smaken de stoere werkers de voldoening rau» hM («I moe»t»volle ewoege»!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2