De Groot© Oorlog» Staten-Ganeraal. m ii4 Uitgave van 1* Naaml, Venn. LUCTOR ET EMERGÜ gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goesv AK SE VOKSTSTRAAT life Bureau te Middelburgs - IRMA F. P. DHUEJ - L. BURG* Drukkers: ©osterbaan i-e Cointre - Goes, Woensdag 14 Februari - WCOMnCMi ,-yfl, *«?-. zjnvsu isle «laargang VERSCHAT ELKE» WERKB&e Abonnementsprijs Feil- S maanden fr. p. post Losse e'v~ _s O.Cr. /«rijs der Advertentiën s t5 regels füriö, iedere regel meer 10 dl 8-jcaaaï plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden familieberichten van 110 regels fï,-~ iedere regel meer 10 ct. Hoe nu verder. Wat staat er op de oproepingskaart Heel wat meer, dan vroeger: Vooreerst de naam van den kiezer met zijn Voorletters; het nummer, waaronder hij op de kiezerslijst voorkomt; het li chaam waarvoor gestemd moet worden (Kamer, Raad of Staten)het sjemdistrict Waartoe hij behoort; de plaats der stem ming in dat district; de tijd der stem ming; de lijsten der candidaten in de Volgorde der nummers; de inhoud van artikel 128 van "het strafwetboek; een berinnering aan de verplichting opgelegd bij artikel 74 tweede lid (opkomstplioht.) bit artikel, tweede lid, luidt: Ieder, die volgens de kiezerslijst be voegd is tot do keuze mee te werken, is Verplicht zich binnen den voor de stem ming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stem bureau, in bet voor hem op> de kie zerslijst aangewezen stemdistrict Eén uitzondering is hierop toegestaan, namelijk de' geldige reden van verhin dering hierin bestaande, dat, als iemand voorzitter is, of lid van een stembureau waar hij' anders niet zou mogen stemmen. In dit geval mag bij aan dat stembureau zijn stem uitbrengen. Iedere kiezer is derhalve verplicht in bet stemlokaal te komen. Wil hij niet stemmen, goed, hjj kan dat zeggen; hij kan er niet toe gedwongen worden. Maar van zijn weigering wordt aanteekening gehouden. Komen echter moet hij; en doet hij dit niet, dan kan hij zich een beris ping, of erger, van den kantonrechte!' op pen hals halen. Er zullen dus heel wat meer kiezers opkomen. Men rekent dat er zullen zijn in 't geheel een miljoen vierhonderdl- duizend. Nu zijn er ongeveer een miljoen; deshalve komen er vierhonderdduizend bij. De istemdag wordt ter openbare ken nis gebracht. Verliest een kiezer zijn oproepings kaart, dan kan hij ter secretarie, of aan het stembureau een andere hekomen. Op den dag der stemming houdt het stembureau opi de bekende wijze, plaats en tijd zitting. Het bestaat uit vier leden, waarvan een voorzitter is. Dan zijn er nog drie plaatsvervangers. Is er maar één stembureau, dan is de burgemeester voorzitter, die zich ech ter ook kan laten vervangen door een gemeenteraadslid, hiertoe door den Raad aan te wijzen. De Raad benoemt ook de leden der stembureaux, die in een gemeente met meer istemdistrïcten noodig zijn; en wel uit zijn midden, of zoo dit moeilijk gaat voor een deel of geheel uit kie zers huiten den Raad. Wanneer bij een beslissing door het stembureau de ^'temmen staken, beslist de voorzitter. De kiezer komt nu met zijn oproepings kaart voor t stembureau, en ontvangt van den burgemeester een stemkaart, wel ke aan de achterzijde den naam van den voorzitter van het stembureau draagt. Hierop dient gelet te worden, wijl een stemkaart zonder deze handteekening aan den achterkant ongeldig is. Hoe overigens zulk een stemkaart er uitziet Er moeten op staan alle kandidaten lijsten naar de volgorde der nummering. Gelijk men weet wordt bij het lot be slist, welke partijlijst no. 1 op de kaart komt te staan, welke no. 2, welke no. 3, enz. In den regel zullen er wel minstens zeven lijsten zijn; het kan ook best we zen van. meer. Immers "men heeft een vi ij-liberale, een Unie-liberale, een vrb- zin rug-democratische, een sociaal-demo cratische partij, een sociaal-democratische arbeiderspartij een christelijke sociale, een Christelijk-kistorische, een anti-reVo- lutionaire, een roomsch-katholieke partij- waar nog bij komt, de mogelijkheid dat maatschappelijke groepen, buiten eenige partij staande, ©en candidatenlijst zullen indienen, zoo onderanderen de landbouw de handeldrijvende middenstand, de veld- arbeiders, hetgeen wij: zouden betreuren, om later te openharen redenen. Laat ons evenwel veronderstellen, dat er zeven lijsten zijn ingediend, en dat aan de antirevolutionaire partij no. 5 is toegekend. Die zeven lijsten komen nu op de stem kaart. Beknopt ovnrzioht van den toestand. Duitschland heeft dan tóch gecorres pondeerd met Amerika, na de afkondi ging van den onbeperkten duikbootoorlog, -en bericht uit Washington bevestigt het. Wel is er .geen sprak© geweest van een nieuwe nota van .Duitschland aan Amerika, maar de Zwitsersclie gezant Rit- ter heeft toch aan minister Lansing te kennen gegevein, dat Duitschland geneigd was, onderhandelingen aan te knoopen. De mededeeling, welke toen op verzoek van den Minister door Ritter schriftelijk overgebracht werd, bevat alleen de me dedeeling van Duitschland;, dat het even als vroeger bereid is mlet de Vereenigde Staten te onderhandelen, ten eindje jde peiligbeid der Amerikaanse!!© scheep vaart te verzekeren, mits daardoor niet aan de Duitsehe handelsblokkade tegen Groot-Brittannië wordt getornd. Het ministerie van Buitenlandsch© Za ken te Washington heeft dit zlelf bekend gemaakt, 'zoodat de betrouwbaarheid de zer mededeeling niet in twijfel getrokken kan worden. Zooals te verwachten was, bleef de regeering der V. S. in haar antwoord het standpunt innemen, dat zij geen on derhandelingen wenscht aan te knoopen, wanneer Duitschland zijn afkondiging van den verscherpten duikbootoorlog niet In trekt. De Zwitserscbe gezant heeft dus nog hiet veel bereikt miet zijn lofwaardig po gen partijen nader tot elkander te brengen. Amerika wil van geen concessies of vriendelijkheden weten en eisteht, dat Duitschland het beginselstandpunt, dat het ingenomen heeft, verlaten zal. Ondanks - alle geneigdheid' tot toenad©- ring en alle bereidheid tot consiessies ten iminste van een kant blijft dus tusschteu beide landen een afgrond geopend, die breeder en dieper worden zal, wanneer Duitschland pietterdaad tegenover tietwee Amerikaanischo proefschep'an toont, dat het zijin u-bootdreigemtenten tiein uitvoer brengen wil en Zijn beginsel wil door voeren. Op de .slagvelden valt nog groote be wegelijkheid te constatóeren. Gistermorgen mislukte een Engelsch© plaatselijke aanval ten Zuiden van Serre. In het Westen en het Oosten overigens geen groote gevechtsacties. In den Ts-ernaboog werden tegenaan vallen op de door de centraleui genomleln hoogtestelling afgeslagen. Den llen werd de voorwaartsche "be weging der Engellscben pp den rechter oever van den Tigris voortgezet. De vijf- and. werd teruggedreven tot de laatste linie loopgraven in de Dohra-bocht ten Wbsten van Koet el Ainara. In den avond brachten de Engelschen hun linie over de 'bocht van oever tot oever op een front van 5500 yards, zoodat de vijand totaal 'is ingesloten. Die actie in de lucht verflauwt op geen der fronten. Ongarusihehl in Engeland. In Engeland zelf is men alles behalve zeker, dat de verscherpte duikbootoorlog niet een noodlottigen invloed op den gang van zaken Zal hebben. De zeevaartkundige medewerker van de „Morning Post" schrijft, dat hij piet over genoeg gegevens beschikt, om met juistheid een voorspelling te doen. Maar wel gelooft hij, dat Duitsch land zal overwinnen, wanneer het genoeg schepen kan vernietigen, voor het te velde geslagen of door den econo mise hen druk uitgeput is. Gelukt het ech ter den Geallieerden het verkeer ter zee te handhaven, dan zullen zij met de over winning gaan strijken. Men zal echter in Engeland goed doen, met bepaalde moge lijkheden rekening te houden en het dwaal begrip, dat het er niet op aankomt hoe veel schepen er in den .grond geboord Worden, moeten laten varen. De koop vaardijvloot staat nu onder het bestuur van Sir Arthur Maclay, en aan diens 'handen is zij opperbest toevertrouwd. Maar men moet niet vergeten, dat zij niet 'beschermd wordt door de oorlogs vloot, die een andere taak te volvoeren heeft. De invoer zal beperkt worden tot het meest noodige, om den oorlog voort te zetten. Een osriogssiachteffer. In „De Aarde en haar Volken" beschrijft mej- B. van der Poel een reis van Smyrna naar Holland in oorlogstijd. Zij vertelt van veel moeilijkheden, die zij en haar mede reizigers ondervonden bij onderzoekVan passen en van alles wat zij verder bij zich hadden, van bedreigingen, dat zij zouden worden teruggestuurd naar JCon- slantinopel enz., en hoe blij zij was loen zij eindelijk in Passau in den trein zat naar Frankfort. Toen kwamen in den coupé de annecdotesl los, zoodat er wol dra een luidruchtige geest hoerschto. En dan vervolgt de schrjjfsteri „Totdat hij binnenkwam. Het was èeo jonge man in uniform, bleek, doodsbleek, met ingevallen wangen en holle oogen. Maar dat was het niet wat ons stil maakte. Met een zenuwachtigen lach 'kwam hij binnen, zijn handen sidderden aanhoudend en toen 'hij zijn képi wilde afzetten, rolde die in de coupé, waarna hij "in een ijzig lachen uitbarstte, op zijn knieën slaande om 'het grappige van het geval. Eén van ons raapte zijn pet op en legde die in het net. Toen ging hij zitten, uitgeput, de oogen 'dicht, het was' -een der veto slachtoffers van den krijg; was het Won der, dat we stil werden? Er zaten, twee vrouwen in den coupé, die beiden zoons hadden aan het front. Eenige bejaarde Mannen keken met medelijden naar dien ongelukkige. Dachten ze misschien, hoo hun jongens ook zoo terug zouden kun nen komten? (Toen hij eemigslzins bijkwam, begon hij zijn lijdensverhaal. „Het is niet gekomen door vrees", hijgde hij. Arme kerel, al was het door vrees, wij zou den je er niet minder om geacht hebben! „Het was de zesde maand van den oor log, en ik kreeg een hoofdschot en daarna Werd ik door een granaat opgenomen en eenige meters ver weggeslingerd. Toen ze me vonden, werd ik geopereerd en bleef acht dagen onder narcose, en .toen ik bijkwam; was ik zoo." En weer Lachte hij dien ij'zigen lach, dien hijl niet be dwingen kon, juist als er iets akeligs was. Een oudere beer troostte hem; Zeg gende, idat hij wel met rust in orde zou komen. „Ja, ja„ dat zfeggen ze allemaal." „En het .gesprek wer'cï nu weer leven diger Jtotdat we opeens: uit zijn hoekje een gil hoorden, zoo akelig en doordrin gend, dat velen van ons de tranen in de oogen kregen. Wij, gezonden, hadden niets van de oorzaak gemerkt, maar hij Wis ten we dan niet, dat een onverwacht geluid den man zoo van streek 'kon ma ken, dat hij gevaar liep, alles: wat bij gewonnen had, weer te verliezen. 'Hard was de deur van onzen coupé openget- rukt door een nieuwen reiziger, en dat was voldoende geweest om hiam een .pijn te feeven, zóó hevig als wij; ons waar schijnlijk zelfs niet indenken konden. Nu, terwijl het te laat was, werd onze deur van binnen op slot gedaan, maar wat konden we doen tegen buitenstaande 'machten? Vliegensvlug, met het eigen aardige geluid, dat slechts twee passee- rende treinen maken, vloog er een snel trein langs ons heen. Weer hoorden we dien klagenden, snijdenden gil, weer be gonnen hoofd en handen in heviger mate te trillen; achterover zonk het lichaam, woest golden zijn oogen door het hoofd, en toen een der heeren, om hem verlich ting te brengen, trachtte zijn boord los te maken, sloeg hij als een wilde om zich heen en keek ons met verschrikte, verbijsterde oogen aan. Het eenige wat we doen konden was een Roode Kruis- dokter roepen, van wie er eenige aan wezig waren. Dit was een kalme, prettige 'man; met eenige flinke woorden, wist hij hem kalmer te maken, hij nam zijn hand in de zijne, en pratend of hij tegen een kindje sprak, deed hij zijn boord af, gaf hem wat 'te drinken, sloot de gordijntjes van den coupé en bleef 'bij hem zitten. Langzamerhand werden zijn stuiptrekkingen minder en de dokter vroeg enkelen van ons voor eenige minuten weg te gaan. Weldra volgde hij zelf ook jen vertelde mij o.a., dat die jongen hopeloos verloren was, dat hij nooit meer beter zou worden. Toen de oorlog uitbrak, was het een jong, medisch student, vol hoop en kracht voor de toekomst, en nu, nu was er een wrak overgebleven. „En zoo is er niet één", vervolgde de 'dokter, „zoo zijn er duizenden". Vervloekt zij de oorlog met al zijn gruwelen 1 Aan een tusschen- station stapte de ongelukkige uit, hij ging uitrusten bij een oom, maar bij ons, ach tergeblevenen, bleef de droevige stem ming hangen; we hadden de .gevolgen van den oorlog van te nabij gezien". Korte Oorlogsberichten. Wegens kodengebrek is in alle ste den van Spanje de verlichting totaal ge staakt. De gasfabrieken te Marseille heetfjt nog maar voor 14 dagen kolen. -De Justitie-autoriteiten in Duitsch land hebben als stelregel aangenomen, alle genade-verzoekschriften van veroor deelden, wegens woeker van de hand te wijzen. Eiken dag kan men in de Duitsehe bladen veroordeelingen van dezen aard vinden. .Zoo weer gisteren te Dortmund nog een banketbakker tot 5000 M. boete veroordeeld, omdat de man zijn Kerst)- missuikergoed anet ruim '100 pCt. winst (4.80 M. por pd.) verkocht. De „Vörwarts", het hoofdorgaan der Duitsehe socialisten, zag zijn aantal abom- né's (ongeveer 160000) met ongeveer 100000 verminderen tijdens den oorlog. In de straten van Berlijn doen nu ook, naar men weet, niet aheen ossen, maan ook olifanten van Hagenbeek dimsil als trekdieren. Het „Berliner Tageblatt" maakt nu ook van deze geduchte trek kracht gebruik. Om de moeilijkheden te verminderen, die zich tegenwoordig "bij het vervoer der benoodigde papiermassa's voordoen, heeft het blad met Hagenbeek ©en contract afgesloten. Hij heeft vier van zijn olifanten met de daartoe behoorende Indische bestuurders, ter beschikking ge steld. De Duitsehe keizer heeft, volgens een door de voorloopige Grieksche regeering ontvangen bericht, 'een boodschap aan koning Constantijn gezonden, behelzen de dat hij niet kan samenwerken of hem tegen de geallieerden in Macedonië te' hulp kan komen. „Alles wat ik nu van u verlang", zegt hij, „is dat gij uwen [troon zult behouden". Een vrouw te Bristol, wier zoon in het Engelsche leger als soldaat dient, tele grafeerde hem: „Kom onmiddellijk over, vader ligt op sterven". Het verzoek werd toegestaan, doch bij een ingesteld onder zoek bleek, dat dit telegram volkomen Verzonnen was, en de rechter te Bristol Veroordeelde de vrouw tot een geldboete. Dergelijke gevallen schijnen in den laat stee tijd herhaaldelijk voor te komen. De vrouwelijke conducteurs en wa- gonvoerders bij de Berlijnsche tram heb ben het in de afgeloopen weken, met de harde vorst en den door alles heen snij denden wind, zwaar te verantwoorden gehad. 'Hoe dik zij zich ook inpakten, toch hebben zich 1000 van de 4500 vrou wen die bij de tram werkzaam zijn, moe ten ziek melden. Het Engelsch© Lagerhuis heeft het gevraagde oodogscrediet van 500 million pond met algemeene stemmen goedge keurd. Zweden is voornemens ijzeren mun ten van 1, 2 en 5 öre in te voeren ter Vervanging van de koperen. De keizer van Oostenrijk heeft voor zijn paleizen te Wieenen en Schönbrunn bezuiniging op de verlichting en verwar ming gelast. De officiieele werkzaamhe den van 'de hofambtenaren worden in een klein aantal kamers samengekrompen. In Zweden is de broodkaart reeds eenigen tijd ingevoerd. De brood- en mie el- rantsoenen zijn er niet groot. Toen dan ook dezer dagen te Stockholm een feest van de koninklijke tennis-club plaats had, was de koning, die uitgenoodigd \Vas, zeer verbaasd, het buffet rijk van sand wiches en belegde broodjes voorzien te vinden. Hij' had om anderen niet een deel van hun rantsoenen te ontnemen, zijn boterhammen in een trommeltje mede gebracht, hetwelk hij het bestuur dam ook overhandigde met de opmerking, dat hij gedacht had, dat iedereen voor zijn eigen brood moest zorgen. Het Engelsche stoomschip: „Fore land" en de trawler „Brissens" zijn ge zonken. De Noorsche motorboot „West" is gezonken. De bemanning is geland. De sloep' „Athenian" en de visschersbark „V-ictoria" zijn gezonken. De bemanning van de „Athenian" is geland. De „Afric" va;n de White Star Line is gezonken. Vijf man van de equipage zijn verdronken. Den 8sten merd -gemeld, dat een terugkaerende Duitsehe onderzeeër in (lep Atlantischen Oceaan 10 schepen met een tonneninhoud van 19.000 ton in den grond geboord had. Daaronder bevonden zich 2 schepen va,n 4900 ton met graan en le vensmiddelen en van 2300 ton met sal peter naar Engeland, Van 5000 ton met kolen naar Gibraltar en voor de Italiaan- sche staatsspoorwegen en 1 van 2100 ton met olie naar Queenstown. Door een onderzeeër is een Engelsche prijsofficier Van een Hollandsch stoomschip' gehaald. Volgens een juist binnengekomen rapport Van een Duitschen onderzeeër zijn ver der 6 stoomschepen en 1 zeilschip met te zamen 25.000 ton getorpedeerd. Het Engelsche ministerie van mu nitie meldt, dat in de munitiefabriek van Yorkshire een ontploffing heeft plaats gehad. Het aantal slachtoffers isi onbe kend, men meent echter, dat allen gered zijn. Er is eenige schade in de nabijheid aangericht. Ten gevolge van het Duitsehe be vel; dat de Amerikanen in België slechts in Brussel mogen verblijven, hebben de Amerikanen zich uit het reliefwerk in België en Noord-Franklrijk teruggetrokken. Zes honderd twee en tachtig sche pen met een tonneninhoud van 209.876 ton liggen in de Ver. Staten op stapel. Reuter verneemt, dat de Turken den spoorweg tusschen Horns, Tripoli, en Syrion en tusschen Jaffa en Jeruzalem opgebroken hebben. De rails zullen ge bruikt worden voor den bouw van een spoorweg tusschen Railain en Diarbekir volgens de orders van den Duitschen generalen staf. Te Weenen had eergisteravond in de geheime raadskamer een gala-diner plaats. Keizerin Zita zat in het midden der tafel; aan haar rechterzijde zat kei zer Wilhelm, aan haar linker keizer Ka rei. Later werd bij: aartshertog Friedrich en zijn gemalin de thee geserveerd, waar bij keizer' Wilhelm; keizer Karei en de keizerin tegenwoordig waren. Keizer Wilhelm1 verleende aan kei zer Karei de waardigheid van veldmaar schalk-generaal. De Duitsehe Keizer is gistermiddag 3 uur uit Weenen vertrokken. Daar .or gebrek ijs aan hout en werkkrachten voor het maken van dood kisten in de landen der Entente, worden met ieder schip, dat van Japan naar Ame rika gaat, ladingen doodkisten meegege ven, voor rekening van de Fransche en Engelsche regeeringen. In Noorwegen is overwogen om de Noorsche post naar Amerika voorloopig naar Rotterdam te zenden en dan verder naar Engeland. De weg over Rusland en Siberië zou een laatste toevlucht zijn. Da Russische censuur zou heel wat ver traging ''g;even. Naar Duitsehe bladen meedeelen is de ,,V 69" Maandagochtend in den mond van de Eems aangekomen en daar we gens den mist voor anker gegaan. Men meldt van Vlieland aan de „N. R. Crt."Gistermiddag kwam eeo| Zeppelin uit het Noordoosten, koerste Noordwaarts en verdween, na eenigen tijd ten Noorden van het eiland gekruist te hebben, in Oostelijke richting. Tweede Kamer. Tweeledig gevolg.Weg met den smokkelhandel. De lichting 1918. Als militie op. De gevaren niet geteld! De smokkelarij was al sterk gekrom pen, doch steviger aanpakken was toch nog 'zeer noefdig. En wat ook noodig is, dat is het tegen gaan van een grenzenlooze demoralisatie onder de bevolking onzer grensstreken. De Kamer .heeft daarom gisteren een wetsontwerp aangenomen, waarbij stren gere bepalingen tot beteugeling van het smokkelen vastgesteld worden. Van Hamfel en Dresselhuijs vonden som mige bepalingen wpl wat al te krasi b.v. dat de voorwerpen bij; de overtre dingen gebezigd, ook al zijn zie niet het eigendom van den betrapte, verbeurd ver klaard zullen worden doch fle- mi nister zag toch zijn werk zi.h.s. aange nomen. Hetgeen we gelukkig achten. Ook om: den indruk, dien het op de oorlogvoerende mogend heden zal maken, die meer of minder belang hebben bij onzen smokkelhandel. Minister Bosboom had met een kwade Kamer te doen. Hij had te- verdedigen een ontwerp, waarin de Regeering bevoegdheid krijgt alle mannen der lichting 1918 op te roepen. Tweeledig was de beteekenisvervroegde oproeping en oproeping der geheel© lich ting (aldus zonder vrijstellingen.) Minister Bosboom zeide in zijn verdediging, |dat dit ontwerp geheel in de lijn lag van, wat hij tot nog toe had gedaan aian uit breiding van het leger en aflossing van in dienst zijnden. Ook de lichtingen 1918 en 1917 zijn vervroegd opgeroepen. Ook deze zijn in vollen omvang opgeroepen1. Doch de minister zeide niet, en daarom hebben de leden er dien nadruk op gelegd, dat deze beide lichtingen zijn samenge steld uit militie en landstorm. Een deel is opgeroepen als militie, een ander deel als landstorm. Zonder dat bij de lichting 1918 deze schifting is aangebracht, brengt het ont werp eigenlijk verkapten algemieenem dienstplicht. Daartegen is' geducht geprotesteerd door Duymaer van Twist, Juten en Ruys de Beerenbrouck. Verder werd gevraagd, of de minister de 'mannen wel zoo noodig had'. Juten betoogdeReeds nu maakt die Minister niet dat gebruik van de man schappen, welke hij heeft, hetwelk hij bij goede organisatie prvan maken kon. Waarom nu nog 'meer duizendtallen toe te voegen aan de weinig gebruikte. Ha deze richting ging d» hj«» Scheurar nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1